Jongerencontact danst derde seizoen binnen na Uitslag Puzzel N.V. Van den Berg s Houthandel 4 verhuizingen in Waddinxveen lKieiweo27fiouflaiei.32i2l 1 WlPl’EROEN en! de ongeluksvogel DE BRONZEN ADELAAR |W0WIW6ïhlBICHTINfl1 Kabel gestolen I KWF vraagt weer om steun tegen volksziekte nr. 1 Gemeente met 4-3 verslagen door brandweerlieden Sterke groei na de oorlog Markt Tassen luxe uitvoering I 3.95 Reis zeer Historische roman Baronesse Orczy l Alleen in de bekende FRA-VA-KO’s geschenkhuizen Eikenlaan, leplaan, W.veen Telef. 2401 b.g g. 2184 Gespecialiseerd in STIJLMEUBELEN Zoon donderdag 31 augustus 1967 W I960 LINKS <r?~~ bnk 4 van het d Het in 1922 door de heer Jacob Pieter van den Berg opgerichte be drijf wordt nu gerund door diens zoons, de heer S. P. van den Berg, en De tweelingpuzzel, die u aantrof in onze krant van 10 augustus bleek moeiljjker dan menige inzender ken nelijk heeft gedacht. Er waren slechts vier goede oplossingen. Waar van er twee in de prijzen vielen. Dat waren W. G. de Meer, Da Costaweg 5 en H. J. van Woudenberg, Tollens laan 107. Zij ontvingen deze week elk een boekenbon. De oplossing van de tweelingpuz zel was: ZEVENHUIZEN Van een vrachtauto van het aannemingsbe drijf Hanab NV uit Valkenburg, dat werkzaamheden verricht in de Twee- manspolder in Zevenhuizen, is vo rige week ca. 25 meter kabel ont vreemd. Het bedrijf heeft hiervan aangifte gedaan bij de rijkspolietie. De Hanab werkt in onderaanne ming bij de Gasunie, die bezig is met het leggen van een gasleiding door de polder. WADDINXVEEN Ten behoeve van de duizenden Nederlanders die lijden aan de gevreesde en nog im mer geheimzinnige ziekte kanker, wordt van 31 augustus tot 13 septem ber in Waddinxveen een huis-aan- huiscollecte gehouden. Een en ander wordt georganiseerd door het Konin gin Wilhelmina Fonds dat nu al vele jaren tientallen miljoenen guldens heeft besteed aan onderzoekingen op het gebied van de kankerbestrijding en dat zoveel goed werk doet voor de Nederlanders die eraan Ijjden. kleinzoon, de heer J. L. van den Berg Zij kwamen resp. in 1934 en *57 in het bedrijf. De oprichter verkocht aanvanke lijk alleen triplex uit een loods aan de Teilingerstraat. Dat produkt nam in de jaren tussen de beide wereld oorlogen een grote vlucht, zowel een de bouwwereld als in de meubelin dustrie. De houthandel werd als snel verplaatst naar de Schiekade, waar de oude heer Van den Berg ook fijn- hout en boards begon te verkopen. De activiteit nam voortdurend in omvang toe, reden waarom men op nieuw moest verhuizen. Dit keer naar een terrein aan de Ridderstraat en het Weenapleih (naast station Hof plein). Hier breidde zich de verkoop van eiken, beuken- en mahoniehout nog meer uit, totdat de oorlog kwam. Na 1945 is de omzet in fijnhout, vooral de Afrikaanse soorten, enorm gestegen. Men moest het Afrikaanse hout als rondhout im porteren en in eigen beheer zagen en op de werf drogen. De ruimte die een en ander in beslag nam, maakte de verhuizing van 1960 noodzakelijk. WADDINXVEEN Met vijfenzestig leden en geen eigen ’honk’ gaat het Jongerencontact Waddinxveen, ook wel korter JCW genoemd, zijn derde - en naar het bestuur hoopt - ook succesvolle seizoen tegemoet. Zaterdagavond is er in de tent tegenover het Modehuis Brouwer aan de Nesse een dansavond met het combo The Shane uit Den Haag, waarmee het Jongerencontact het seizoen 67/68 opent. Tot nu toe huist het Jongerencon tact voor zijn dansavonden, discus- sie-bijeenkomsten, eet. in het katho liek verenigingsgebouw aan de Bur gemeester Trooststraat, een omgeving die al vele jaren geen aanspraak meer mag maken op het predikaat ’ideaal’ en die zeker voor wat betreft de acti viteiten van het JCW te klein én (vaak) te duur is. Maar het creëren van een eigen ge legenheid voor de jeugd is een zaak waar zich in de eerste plaats de Jeugdcontactraad Waddinxveen zich op heeft geworpen. Het JCW is er lid van, dus... In aanleg is het JCW, min of meer een tegenhanger van de jeugdsoos Point ’66, katholiek geörientreerd. De club wordt voor een gering deel ge subsidieerd door de katholieke kerk, maar drijft grotendeels op zichzelf. Het JCW is echter beslist geen beslo ten groep. Het staat open voor iedere Waddinxveense jongere van zestien jaar af, die zich er thuis voelt. Nu al telt het Jongerencontact vele niet- katholieke leden, zoals ook Point ’66 als min of meer gereformeerde jon gerengroep, talloze leden van ’buiten’ trekt. Het Jongerencontact heeft in de eerste jaren van zijn bestaan met zijn activiteiten al veel successen geboekt. Er waren goed bezochte dansavonden en geslaagde discussie-bijeenkoms- ten. Op hetzelfde stramien wil de groep ook nu voortborduren, daarbij hopend op de steun en vooral mede werking van een steeds toenemend aantal leden. schimmige gestalten staan. Een grote en een kleine. ”We zinken!” piepte Snipper. ”Dat kunt u beter niet doen he ren”, riep de grootste fegenschim bezorgd. „De zee is hier buiten ge woon diep. Het is een vreese- lijke...”, wat hij verder riep ging in een woeste regenvlaag verlo ren,”... komt zonneschijn...!”hoor- den ze hem opeens roepen. ’’Heb ben de heren geen hulp nodig?” ”Ja! Ja!” schreeuwden Wippe- Het was bijna elf uur, tpen de grote avonturier zich op weg begaf om dit gewichtige deel van zijn toch af te leggen; voorop gingen de Poolse lansiers, toen de ja gers van zijn oude garde in hun versleten grijze jassen. Sommigen waren te voet, anderen zaten dicht op elkaar in wagens die de landbouwers van La Mure ter be schikking van ,de keizer” hadden gesteld. Napoleon zelf volgde in zijn koets, zijn paard werd bij de teugel geleid. Onder een daverend geroep ven „goe de reis” ging de kleine kolonne op weg. Delessart was niet in staat geweest de brug van Pon- thaut te vernietigen; daarom gaf hij bevel de nauwe pas van Laffray te bezetten, want van daar uit kon een verdediging tenminste resultaat hebben. De Poolse lansiers rukten voorlopig nog op, zonder ook maar enige tegenstand te ondervinden. Napoleon keek vanuit zijn koets over het mooie Franse land- schap: aan zijn linkerhand het vredige dal met de me ren en de wilde Drac; rechts de heuvels de sombere Taillefer met de besneeuwde top en de hellingen vol pijnbomen en heel in de verte Grenoble. Daar was de geheimzinnige poort, waarachter of roem en een kei zerrijk of schande en een onherstelbare mislukking ver borgen lagen. Maar plotseling galoppeerden de voorposten terug met het bericht, dat de nauwe pas krachtig bezet was. De oude garde stortte zich hals over kop uit de wagens en maakte zich voor de aanval gereed; Napoleon stapte snel; uit zijn koets en besteeg zijn paard. Delessart en de Vicomte de St. Genis gaven hun man nen bevel de Corsikaan en zijn benden neer te schieten zodra zij de kans kregen. Napoleon was gemakkelijk vanuit de verte te her kennen aan zijn grijze overjas, zijn steek en zijn witte paard; na enige tijd stapte hij van zijn paard en liep het nauwe pad op. De mannen van Delessart zijn stil, als zij Napoleon in de verte aan zien komen; een troepje mannen en vrou wen zijn hen vanuit Grenoble tot hier gevolgd; zij be wegen zich overal tussen de infanteriesoldaten en delen gedrukte papieren uit exemplaren van de proklama- tie van Napoleon. Met grote vaart komt een officier van de oude garde de pas op rijden. Delessart herkent hem. Twee jaar ge leden dienden zij samen onder Napoleon. r Hierna komt kapitein Raoul, aide-de-camp van Na poleon, in galop aanrijden. Hij houdt de teugels niet in, vóór hij op één lijn is met het front van Delessart’s ba taljon. „Jullie keizer komt,” brult hij tot de soldaten, ,als jullie vuren, zal het eerste schot hem treffen en Frank rijk zal jullie voor die schanddaad verantwoordelijk stellen!” Delessart werpt snel een onderzoekende blik op zijn mannen. Hij weet maar al te goed, dat verzet nutteloos zal zijn met deze mannen, die op het punt staan hun wapens neer te leggen. De Poolse lansiers winnen veld. Ér blijft Delessart geen keuze over. Hij moet zijn man nen bevelen, maar er komt geen woord over zijn lippen. Nog even en de twee legertjes staan tegenover elkaar. Een ogenblik lijkt het, alsof de natuur zelf stilstaat, luistert en toeziet. Dan, aan het hoofd van zijn oude jagers, loopt de keizer ongewapend recht op de troepen van Delessart af. St. Gennis roept: ,Daar is hij! Vuur!” Maar de soldaten van het oude regiment, waarin Na poleon eens diende zijn nu zo bleek als de dood en hun knieën knikken. Op enige passen afstand van de voorste gelederen houdt Napoleon halt: „Soldaten, hier ben ik!” roept hij luid. Kalm knoopt hij zijn oude grijze jas open. ’’Vuur!” roept St. Genis woedend. De stilte duurt voort. Napoleon komt nog nader; met zijn jas open, stelt hij zich bloot aan de eerste kogel, die een eind aan zijn avontuurlijk leven durft te maken. ”Is er één van jullie die zijn keizer wil neerschieten? Zo ja, hier ben ik! Vuur!” Wie van de soldaten, die bij Jena en Austerlitz onder hem gevochten hadden zou hier; niet van in de war ra ken? Zijn stem heeft nog de oude vertrouwde klank en zijn persoonlijkheid werkt nog als een toverwoord. Hij mag dan eerzuchtig en streng zijn, voor het leger is hij niet alleen de bevelhebber maar ook een kameraad. Plotseling wordt de stilte verbroken. Kreten van „Vi- ve l’Empereur” verscheuren de lucht, de echo weer- Voor hen betekende Napoleon, niettegenstaande zijn kracht en zijn succes, een rover; zijn val was de terug keer tot het oude régime geweest het régime van ho ge belastingen en duur brood. „Vive l’Empereur!” werd er geroepen in de kazernes en op straat. Een escadron huzaren was zoeven uit Vienne geko men en Grenoble binnengemarcheerd. Maar ook uit hun rijen klonk al het: „Vive l’Empereur!” Hoe kon men nu op hun trouw rekenen? Maar tegelijkertijd kwamen er twee infanterie-regi- menten binnen uit Chambéry en Generaal Marchand hoopte hierop te kunnen bouwen. De Comte Charles de la Bédoyére had het commando over het 7de regiment en hoewel hij in Pruisen onder Napoleon gediend had, zwoer hij zijn eed van trouw aan Lodewijk XVIII bij de Restauratie. Hij was een beproefd en knap' militair en Marchand vertrouwde op hem. De Generaal liet bei de regimenten infanterie na hun aankomt optrekken naar de zuidelijke stadswallen, die de weg naar La Mu- De la Bédoyëre liep zenuwachtig op de wallen heen en weer. De nabijheid van Napoleon, die eens zijn aan voerder geweest was, bracht hem helemaal in de war. Het gemor van de soldaten en het gefluister van het volk steeg op als bedwelmende wierook. Opeens neemt hij een besluit. Hij trekt zijn zwaard en roept: „Vive l’Empereur!” ’’Soldaten! Ik zal jullie de weg van de plicht wijzen. Volg mij! Vive l’Empereur!” roept hij. ’’Vive l’Empereur!” brullen de troepen. Met de la Bédoyére aan het hoofd gaat het regiment infanterie door de poort en marcheert naar la Mure. Generaal Marchand, die meteen van deze desertie op de hoogte wordt gebracht, stuurt kolonel Villiers in dol le vaart achter de la Bédoyére aan. Villiers haalt de troep, hij vermaant, hij scheldt: de la Bédoyére en zijn mannen zijn onwrikbaar. ”Ons land en onze keizer!” roept Villiers. ”Ons land en onze keizer!” antwoorden de mannen. En zij gaan verder om zich bij de oude garde te voegen, terwijl Villiers in wanhoop naar Grenoble terugrijdt. In de stad heeft de desertie van het zevende regiment ernstige gevolgen. De half onderdrukte kreten van „Vive l’Empereur!” zijn nu veranderd in een luid ge schreeuw. Generaal Marchand is ten einde raad. Hij heeft de stadpoorten laten sluiten en toch weten de sol daten bij groepje van tien of twintig met hun wapens uit de stad te ontsnappen. De koningsgezinde partij vrouwen zowel als mannen brengen de hele dag in de kazerne door om met de mannen te praten. Zij trach ten de soldaten enige trouw aan de koning bij te bren gen en proberen door het uitdelen van wijn en versna peringen hun woorden ingang te doen vinden. ’s Middags komt de Vicomte de St. Genis terug. Hij voelt zich ziek en doodop. Hij vertelt het verhaal van het drama bij de pas van Laffray en schildert Napo leon’s zegevierende opmars naar Grenoble. Marchand denkt er ernstig over de stad te ontruimen en zo het gar nizoen en de magazijnen te redden. Voorzitter Frits Leenen (Jan Wil lem Frisoweg 53) en zijn medebe stuursleden René Zoethoutmaar (St. Victorstraat 5) en Jacques de Wit (Burgemeester Trooststraat 109) staan graag klaar de benodigde in lichtingen te verstrekken. Liever nog nemen zij meteen vjjf gulden in ont vangst als contributie voor het eer ste jaar van lidmaatschap. Het Jongerencontact heeft voor het nieuwe seizoen een attractief pro gramma samengesteld, waarvan in de Agenda van het Weekblad voor Waddinxveen op gezette tijden ge wag zal worden gemaakt. Nu al noe men we vast de namen van de com bo’s die tot begin volgend jaar voor een optreden in het verenigingsge bouw aan de Burgemeester Troost straat zijn gecontracteerd. Het zijn Flashbag uit Waddinxveen (16 september), Al Caponas (14 okto ber), Yac Yac 5 uit Oudewater 28 oktober), The Flying Birds (11 no vember), The Frances Brothers uit Naaldwijk (9 december) en Section D uit Den Haag op 6 januari van het nieuwe jaar. roen en Snipper tegelijk. ’’Help! Help! We zinken! We zinken!” De twee regenschimmen schrok ken zichtbaar. Toen rende de kleinste van de twee weg en kwam enkele ogenblikken later terug met een lang stuk touw, dat de grootste vreemdeling hun handig toewierp. Hè hè, dat was gelukkig net op tijd, want de roeikist zonk al die per en dieper en was bijna onder water verdwenen! 33. ”Ahoy, is daar iemand?” hoor den ze onverwachts een zware bromstem roepen. Wipperoen én Snipper keken als één man op;alle beukenootjes ze hadden niet eens gemerkt dat ze met de roei kist vlak bij een steile, rotsachtige kust lagen te dobberen. Maar wie had daar geroepen? Ze konden vanwege de stromende regen bijna geen hand voor ogen zien. Toen zagen ze boven op de bonkerige rotsen opeens twee ZEVENHUIZEN Het voetbal elftal van de gemeente Zevenhuizen heeft zich vrijdag met 4-3 laten ver slaan door de ploeg van de vrijwilli ge brandweer. De wedstrijd, die werd gespeeld op het terrein van Groene weg, had een enerverend verloop en - voor het bouwfonds van Zeven huizend enige voetbalclub - lucratief einde; de opbrengst van de wedstrijd bedroeg 110, die ten goede kwamen Lr aan de bouw van het clubhuis. Op een terrein van ongeveer zes duizend vierkante meter aan de Wil- helminakade en de Zuidelijke Dwars weg heeft zich deze week gevestigd de NV v/h Jac. P. van den Berg’s Houthandel. De grote houtloods, het grootste bouwwerk van dit van oor sprong Rotterdamse hout-importbe- drjjf, is weliswaar nog niet geheel gereed (zie de foto van Sjaak Note- boom), maar de verdere entourage al wel, zodat de verhuizing niet hoefde te wachten op de aftimmering van de loods. De NV Van den Berg is naar Wad dinxveen gekomen om dat de ruimte op haar bedrijf aan de Rotterdamse Kralingseweg (4000 m2) te klein was geworden en men daar niet verder kon uitbreiden. Bovendien had de gemeente Rotterdam andere plannen met dat stuk grond. Nog een reden voor het vertrek was de uitvlucht van Rotterdamse meubelindustrieën naar elders. Dat Van den Berg juist Waddinxveen heeft uitgekozen als nieuwe omge ving vindt zijn oorzaak in het feit dat het bedrijf hier een groot deel van zijn af zet vindt.- Het nu 45 jaar oude bedrijf is voor al na de oorlog snel gegroeid. In 1945 begon men op een terrein van iets meer dan duizend vierkante me ter aan de Gerard Scholtenweg. Het bedrijf werd in de meidagen 1940 geheel platgelegd door Duitse bombardement. Pas vijftien jaar later, in dus, kon men opnieuw verhuizen, nu naar de Kralingse weg, waar vierduizend vierkante meter ge reed lag. Daarop werden loodsen en een woonhuis met kantoren ge plaatst, die dus nu alweer moesten worden verlaten. De zoon van de huidige directeur heeft in 1963 geruime tijd verblijf gehouden in de oerwouden van West- Afrika, waar hij voor het bedrijf de nodige kennis opdeed van de hout soorten iri hun natuurlijke omgeving en waar hij ook de relatiebanden met de leveranciers verstevigde. Het bedrijf importeert uit vrijwel alle delen van de wereld. Om enkele landen te noemen: Brazilië, Congo, Duitsland, Frankrijk, Ghana, Ivoor kust, Japan, Luxemburg, Maleisië, Nigerië, Oostenrijk en Tanzania. Geïmporteerde houtsoorten zijn o.a. abura, afrormosia, afzelia, ahorn, avodiré, beuken, dibetou, eiken, essen goncalo alves, iroko, limba, mahonie, soorten, mansonia, muninga, oregon pine, parana pine, noten, ramin, sam ba sip, moulmein teak, wengé, yang. Horizontaal: 2. garen; 7. ek; 9. volt; 10. nap; 12. triest; 14. pet; 16. reu; 17. en; 19 tweed; 20 ap; 22 le; 23 diana; 25. et; 26. ons; 27. mud; 29. nadeel; 32. rol; 33. orel; 36. se; 37. aarde Verticaal: 1. rente; 3 av; 4. roest; 5. el; 6. nts; 8. kar; 11. pipet; 13. eeuwenoud; 15. ander; 17. eel; 18. kader; 21. put; 24. ander; 27 mager; 28 alles; 30 eos; 31. boa; 34. ra; 35. ld. RECHTS Horizontaal 2 gerda; 7. ok; 9. roem; 10. toe; 12. terwijl; 14. kan; 16. neg; 17. de; 19. renet; 20 aa; 22 ne; 23 sluwe; 25. ss; 26. inn; 27. met; 29. geleen; 32. ria; 33. open; 36. ka; 37. kales erticaal: 1. rotte; 3 er; 4. robijn; 5. de; 6. amp; 8 koe; 11. erker; 13. wagenwiel; 15. netel; 17. den; 18 kassa; 21 als; 24 enter; 27. merel; 2.8 knaap; 30. eik; 31. dok; 34. pa; 35. ne. kaatst het geluid door het smalle dal. De gelederen wor den verbroken. Witte kokardes vliegen naar alle kanten, de driekleur verschijnt overal. Shako’s worden op de punten van de bajonetten heen en weer gezwaaid en tel kens weerklinkt die kréet: ,Vive l’Empereur!” Burgers en infanterie-soldaten verdringen zich om de kleine man met de versleten jas. Met een kameraads- schappelijkheid, waardoor hij de soldatenharten altijd weer aan zich weet te binden trekt hij een oude ser geant aan de punten van zijn lange snor: „Zeg eens, rapalje wou jij je keizer gaan doodschie ten hè?” zegt hij. ”Ik niet,” antwoordt de man grimmig, ,kijk maar eens naar onze geweren. Er is er geen een geladen.” Delessart, wanhopig, maar tot in het diepst van zijn hart ontroerd, biedt zijn zwaard aan Napoleon; hierop schudt de keizer hem de hand. Alleen St. Genis heeft dit toneel met afschuw en minachting gadegeslagen. Zijn koningsgezinde overtui gingen zijn algemeen bekend. Nog een kwartier gele den heeft hij Delessart bevolen die rover en zijn bende neer te schieten en nu is iedere soldaat al overgelopen. Hij is dol van woede, maar er is ook een onbestemde vrees in zijn verwarde gedachten. De infanterie heeft zich al bij de gelederen van de oude garde geschaard en Napoleon spreekt zijn troepen toe met die bezielende welsprekendheid, waarvan hij het geheim zo goed kent. Op dat ogenblik komen drie ruiters met grote vagrt uit Grenoble aanrennen; zij dra gen de uniform van officier van de nationale garde en hebben de driekleurige kokardes op hun shako’s. St. Genis herkent hen onmiddellijk: het zijn Victor De Marmont de officier van gezondheid Emery en hun vriend, de handschoenenfabrikant Dumoulin. Zij sprin gen van hun paarden en buigen voor hun held. ’’Sire, uit naam van de burgers van Grenoble bieden wij u onze diensten aan en ook honderdduizend francs zo juist voor uw gebruik ingezameld,” zegt Dumoulin de handschoenenmaker. ,Ik neem beide aan,” antwoordt de keizer en hij drukt de handen van zijn drie toegewijde volgelingen. St. Genis vloekt; dan trekt hij zijn paard met een ruk om en galoppeert in de richtinb van Grenoble. III. In Grenoble zelf heerste grote opgewondenheid. In de kazernes klonk onophoudelijk kreten van „Vive l’Empereur!”; Generaal Marchand deed al zijn best, een eind aan dat geroep te maken en de soldaten van hun plicht jegens hun vorst te overtuigen. „Uw land gn uw vorst.begon hij. „Ons land en önze keizer!” antwoörde de soldaten steeds brutaler. De geest van het leger en van het volk was door en door Bonapartistisch. Zij hadden noch Marchand, noch prefekt Fourier, die bij de Restauratie zo gauw van po litiek veranderd waren, erg vertrouwd: zij haatten de Comte de Cambray, de Vicomte de St. Genis, de due d’Embrun, mét hun ouderwetse ideeën over de besport telijke rechten van de adel. Zij vonden hen verwaand en wreed. Zij hadden niets geleerd van de Revolutie, in tegendeel, zij verbeeldden zich meer dan ooit! Weekblad voor Waddinxveen Hollands Hart

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 2