Ds. J. Verwelius naar Schoonhoven voor eikaars standpunten So What Gouda start t nieuw seizoen m ra We hebben meer begrip gekregen BEAARDENSOOS DINSDAG OPEN TORENSPITS IN ERE HERSTELD Volksonderwijs houdt bazar Geslaagd woonhuis PRIJ 9 Ouders maken Bedankt Goedkeuring plan landelijk gebied van Zevenhuizen schoolreis’ „Ik laat gemeente in goede handen” Pagina 2 r ^BURGERLIJKE STAND DE KERKEN NODIGEN Breed Oldebroek Slechts éép week mits onverkocht Hoep maar WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HAF.T - donderdag 14 september 1967 1L en ’REMINGTON Selectric ’DRAAITOP STOFZUIGER ‘PHILIPS hoogtezon (ultraviolet-infrarood) miniprijs 110.— *A1 deze artikelen ook verkrijgbaar in ons filiaal Kleiweg 67. (model „De Luxe”) miniprijs 154,— normaal 97, miniprijs 65, Hij geeft tegelijkertijd uitzicht op het podium, dat tegen een door Ge rard ’t Hart geschilderde wand staat. De driehonderd soos-leden, die van lieverlee van jazz zijn overgescha keld naar een wat lichter genre mu ziek, hoeven geen nieuwe lidmaat schapskaarten aan te vragen, want de oude zijn tot 30 december geldig. So What is iedere zondagmiddag van drie uur af open en verder om dé twee weken elke zaterdagavond na acht uur. Op 23 september is er een grote dansavond met het Bird land Quartet. Ook aan de verlichting is dit jaar veel veranderd. PHILIPS Combi wasautomaat normaal 1099.— Nu met inruil miniprijs 850.— ’PHILIPS TRANSISTOR RADIO (LG-MG) normaal 79,50 miniprijs 59,50 ‘Handsteel STOFZUIGER miniprijs 99,— WADDINXVEEN De heer R. F. C. Kraneveld uit Waddinxveen is dinsdag aan de rijksuniversiteit van Utrecht geslaagd voor het kandi daatsexamen tandheelkunde. WADDINXVEEN Ds. C. Vos, Nederlands hervormd predikant in Gouda, heeft bedankt voor het be roep naar Waddinxveen in de vaca ture die halverwege deze maand ont staat door het vertrek van ds. J. Ver welius naar Schoonhoven. Te koop: Zuldkade 91, leeg te aanvaarden. Te bevragen: Zuldkade 92 Waddinxveen afdeling ’DRIE-KOPS SCHEER- APPARAAT miniprijs 69,— WADDINXVEEN De bejaarden sociëteit van Waddinxveen gaat weer beginnen. Op dinsdag 19 september as. om half drie zjjn in het hervormd wijkgebouw aan de Esdoornlaan weer alle Waddinrveners van 65 jaar en ouder van harte welkom. De verrassing Van de avond was het optreden van het Coktail Trio, niet alleen om die - fameuze - naam, maar vooral omdat het combo al na twintig minuten foeterend vertrok. Een groepje belhamels had hen het optreden te zuur gemaakt. So What stelde het afgelopen sei zoen hoge eisen aan de musici die in de soos optreden. Onder andere kwa men het trio Louis van Dijk, het Trio Hellenque, Shirley, Tony Vos, etc. naar Gouda. Ook nu wil men arties ten van dit kaliber uit de top van de Nederlandse jazz en uit de amuse- mentswereld naar Gouda halen. Te meer nu So What zijn eerste lustrum viert. Zelf heeft dominee Verwelius in de discussie tussen ’oud’ en ’nieuw’ een zo breed mogelijk standpunt in genomen. ”Ik heb, dacht ik, ontzet tend veel bereikt door gewoon naar de Bijbel te leven en door Evange lische lijnen te trekken. Ik zeg dit met veel schroom, ik heb net als ie der mijn feilen en gebreken. Graag zou ik nog wat meer openheid heb ben gezien voor het schriftuurlijk denken.” Witte. Gehuwd: J. van der Baaren en E. T. van Dam. Overleden: Gerrit dé Vogel, 82 jaar. MOERKAPELLE Ned. herv. kerk - 9.30 en 18.30 uur: ds. A. Boertje Geref. Gem. - 9.30 en 18.30 uur: ds A. F. Honkoop. C T De Goudse jeugdsociëteit So What heeft zaterdagavond rumoerig zijn deuren geopend voor een heel nieuw, braakliggend seizoen. De vele dames, die veelal in het lang waren versche nen, en nog meer heren zagen en hoorden de Magnolia Jazzband on der leiding van Ben Rinio. Als elk jaar heeft de soos een com plete gedaanteverwisseling onder gaan. Alles ademt nu een en al Oud hollands met rieten meubilair, Bra bants bond, stalantaarns, etc., ter wijl de bar zodanig is opgesteld dat men er helemaal omheen kan zitten. De grote groei van Waddinxveen en daarmee de vestiging van her vormde gezinnen van buiten heeft de kerk weer voor andere specifieke problemen gezet. Mentaal anders ge oriënteerde hervormden uit de grote plaatsen kwamen in aanraking met de autochtone bevolking met alle ge volgen van dien. ”Ik geloof,” zo legt dominee Verwelius dit probleem uit, ”dat de autochtone mensen vaak te weinig begrip hebben gehad of heb ben willen opbrengen voor de nieu welingen. Maar datzelfde verwijt mag ik maken aan het adres' van de nieuwe ingezetenen, die vaak veel te snel verkeerde conclusies trokken. Beide partijen zullen bepaalde waar den moeten loslaten om te komen tot een beter geheel. Maar dan zal daar redelijk overleg en samenspraak voor nodig zijn.” MOERKAPELLE Dertig jaloerse vaders en moeders uit Moerkapelle gaan dit week einde een ’schoolreis’ maken naar de jeugdherberg in Vaals (Limburg), dit voorjaar zijn hun kinderen, leerlingen van de openbare lagere school, met het schoolhoofd, de heer R. De- wald, drie dagen in de jeugd herberg geweest en hun erva ringen waren van dien aard dat de ouders op het idee kwa men ook zelf eens te gaan kij ken. Zij zullen vrijwel hetzelf de programma afwerken als de jeugd destijds heeft gedaan. De heer Dewald gaat mee als leider. ZEVENHUIZEN Gedeputeerde staten hebben het bestemmingsplan voor het landelijk gebied van de ge meente Zevenhuizen gedeelteijk goedgekeurd. Het plan, de bijbeho rende kaarten en voorschriften lig gen tot 12 oktober as. ter inzage voor alle belanghebbenden. Men kan beroep indienen tegen het plan, mits men zich tijdig met zijn bezwaren tot gemeenteraad en GS wendt. De beroepsschriften moeten worden gericht aan de koningin en worden ingediend bij het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in Den Haag. ZEVENHUIZEN Dezer dagen zijn de steigers rond de gerestaureer de spits van Zevenhuizen’s hervorm de kerk verdwenen. Enkele weken geleden nog stond de fraaie toren nog geheel ommanteld toen gemeentese cretaris A. Ggsenbergh heel moedig de fonkelnieuwe haan op zijn - hoge - plaats zette. Nu staat de spits weer in volle glo rie in de herfstzon te stralen. Menige Zevenhuizenaar gaat niet voorbij zonder eerst een blik naar boven te hebben geworpen. Nog een paar weken en dan zullen ook de wijzerplaten van de klok in werking treden. ZEVENHUIZEN De afdeling Zevenhuizen van de Vereniging Volksonderwijs houden morgen, vrij dag 15, en overmorgen, zaterdag 16 september, een grote bazar in Hotel Vos ten bate van de schoolauto, die kinderen uit de afgelegen buurt schappen naar de school in het dorp brengt. Speciale attracties tijdens de bazar zijn de aanwezigheid van de waar zegster Miss Moreno op vrijdagavond en een verloting, waarvan de trek king op zaterdagavond zal plaats hebben (ca. 22 uur). Voor de verlo ting zijn als prijzen beschikbaar een tuinparasol, een kampeertafel en een tuinstoel. Loten kosten een dubbeltje per stuk. Volksonderwijs heeft aan allen die op enigerlei wijze bij Volksonder wijs zijn betrokken gevraagd een voorwerp af te staan voor de bazar. Dat men erin is geslaagd een attrac tieve verzameling koopwaar bijeen te garen bewijst de bazar die vrij dag om zeven uur open gaat. Zater dag gaan de deuren om half drie open. De commissie die de bazar heeft georganiseerd bestaat uit de heren P. Bontenbal en W. C. Verwaal en mevrouw J. D. Verwaal-van Mullem. MOERKAPELLE De collecte die onlangs werd gehouden voor de kinderbescherming (SAKOR) heeft 126,75 opgebracht. In Oldebroek komt in die zeven jaren zo het een en ander tot stand. De hervormde kerk bouwt een nieu we school en een verenigingsgebouw. Een kerk op ’t Loo en het bejaarden huis Feitenhof in Elburg worden ge restaureerd en er wordt een gezins verzorging voor de gehele streek op poten gezet. Dominee Verwelius is ook lid geweest van de Stichting tot Ontwikkeling van de Noord-West Ve- luwe. Waddinxveen, dat dominee Verwe- liusi in 1961 leerde kennen, had zijn eigen specifieke problemen. Ook hier kwamen mede dank zij de activitei ten van ds. Verwelius belangrijke zaken tot stand. Bethel werd ge bouwd in de Oranjewijk, er kwam - samen met de Immanuëlkerk - een Hervormde Stichting voor Maat schappelijk Werk en Gezinsverzor ging, de hervormde kerk kreeg ruim te voor een derde predikantsplaats, wat een reorganisatie op kerkbe- stuurljjk gebied tot gevolg had, en zovoort. Daarbij kwamen dan nog de va catures, die toch ook voorlopig waar genomen moesten worden en die enorm veel tijd en werkkracht vroe gen. WADDINXVEEN Ondertrouwd: C. van Dam en A. Versluis; J. van der Haar en B. T. Treffers; J. Hemminga en H. Trapp; S. Alblas en P. van Berkel. Geboren: Lisette Gijsberthe, d.v. A. van Doorn en D. C. Hoogendoorn; Paulus, z.v. H. Alferink en G. van Veis; Hendrik Cornells, z.v. C. Broer en A. Bergsma; Maria Helena, d.v. IJ. van Steeg en G. M. Stekelenburg; Genoegen ”Ik moet zeggen dat ik mijn werk nooit naar behoren had kunnen doen als er niet zo’n enorme steun was ge weest van de kerkeraad. We hebben als een team gewerkt en we hebben samen veel kunnen bereiken. Wat de mensen hier in de verschillende be stuurlijke organen van de kerk heb ben gedaan en nog steeds doen daar zijn nauwelijks woorden voor te vin den. Ik mag met heel veel genoegen terugzien op de tijd dat ik in deze gemeente heb gediend. De mensen hebben altijd veel begrip getoond voor wat ik deed en wat ik wilde en ze hebben me gewaardeerd in mijn werk. Ik mag daar alleen maar dank baar voor zijn.” Als we er naar vragen, geeft ds. Verwelius onmiddellijk toe dat zijn tijd hier niet alléén rozengeur en ma neschijn is geweest. Er waren interne problemen, maar ook de verhoudin gen met de andere kerken hebben wel eens anders gelegen. ’’Toen ik Christiaan Willem Eduard, z.v. G. J. Janssen en A. Neeleman; Willem Ar- noldus, z.v. W. Krechting en S. H. M. Ook op andere gebieden zijn in de hervormde kerk veel zaken losge woeld. ’’Onze hervormde gemeente” aldus ds. Verwelius, ”is, dat mag ik met trots zeggen, veel actiever ge worden, veel meer als gemeente gaan functioneren. We hebben daarvoor hard moeten werken en veel moei lijkheden moeten overwinnen, maar we zijn op degoede weg.” Dominee Verwelius vond in Wad dinxveen een kerk, die de naam had ’zwaar op de hand’ te zijn. Hij zelf zegt er dit van: ’’Zwaar? Wat houdt dat in? Natuurlijk heb ik in mijn ge meente mensen gehad die geen oog hebben voor de veranderende tijden, die vast willen houden aan oude, al lang versleten waarden. Maar zó is niet de tendens in onze gemeente. Ik heb bezwaren tegen mensen die lie ver leven met allerlei voorschriften dan mét en uit het geloof. Natuur lijk heb ik dat. Maar zo beschouwd was Waddinxveen een gemeente als alle andere. Sommigen hadden een duwtje nodig in de goede richting, maar met de meesten zat het echt wel goed. Een mens mag in de we reld leven met de dingen die God hem geeft. Als hij zich daaraan houdt is het goed. Hij moet niet achterlo pen en daarbij andere mensen dwin gen hetzelfde te doen. Ik geloof dat dat juist de mensen zijn die hun ge loof verkeerd belijden. Maar het is onzin te beweren dat die mensen het in onze gemeente voor het zeggen zouden hebben.” (foto Sjaak Noteboom) PHILIPS Plano-radio (LG-MG-FM) v.h. 379- miniprijs 299.— Maar het was geen tijd voor roe pingen. Gewerkt moest er worden in plaats van gestudeerd. Hans kwam in een Larense banketbakkerij te recht waar hij het vak van zijn va der stevig onder de knie kreeg. ”Als je een bruiloft of diner wilt geven, dan roep je mij maar,” vertelt hij nu lachend. Pas toen de militaire dienst erop zat kwam er gelegenheid tot stude ren. Hans Verwelius, 22 jaar oud, greep zijn kans met beide handen aan en liet zich inschrijven aan het Hilversumse lyceum, waar hij in 1943 zijn einddiploma in ontvangst mocht nemen. ”Ik geloof dat ik nooit blijer geweest ben als op dat moment met mijn papier in de hand,” zegt de do minee, terugdenkend aan die moei lijke tijd. Zijn leeftijd maakte hem geschikt voor de arbeidsinzet in Duitsland. Hans dook onder in de Noordoost- polder als landarbeider, werd ziek en werd afgekeurd voor de dienst, waar mee hij weer vrij man was. Niet voor lang echter, want bij zijn po gingen te worden ingeschreven aan de rijksuniversiteit van Utrecht hield de overheid hem de loyaliteitsverkla- GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: poppell aansteker, zwart kunstlederen schoudertas zonder in houd, portemonnaie met inhoud, sportfiets merk Lokomotief, groen nylon windjack met capuchon, rode step. Verloren: doublé armbandje met naam Annemieke, groene jas met 4 tijdschriften, donkergroen kindervest tas met gereedschap, blauw jongens- vest, reserve wiel v.e. vrachtwagen, fietstas met kranten, verlovingsring met 4 briljantjes en een horloge met wit bandje, broodtrommel met ge reedschap, verzekeringsplaatje DHT 493, blauw nylon jack, bruin Terlen- ka jack. Zes jaar lang heeft hij met hart en ziel in en voor Waddinxveen gewerkt. Toen kwam plotseling dat beroep naar Schoonhoven en de dominee ging. Niet meteen, maar na veel wik ken en wegen, beseffende dat zjjn ver trek hier de hervormde kerk weer voor grote problemen zou stellen. Het werd Schoonhoven. Ondanks alles wat hij hier zou moeten achter laten, verkoos dominee Verwelius het mooie stadje aan de Lek boven het prozaïsche Waddinxveen, dat zes kostbare jaren van zijn leven van hem opeiste. ”Ik heb er nu vrede mee,” zegt de dominee, als we hem naar het waar om van zijn vertrek vragen. ”Ik zal niet zeggen dat het niet moeilijk is geweest, dat we het niet verschrik kelijk vinden om alle banden door te snijden en weer van vooraf aan te beginnen. Maar ik vind dat ik moest gaan. Dat mijn taak nu veel meer in Schoonhoven ligt dan hier.” Waddinxveen mag er nu niet on dankbaar om zijn. Bijna een jaar heeft dominee Verwelius alléén ge staan in een gemeente die rijp is voor drie predikanten. Toen ds. Cuperus er nog was deden ze het samen, na dien kwam ds. Van ’t Veld zijntaak verlichten. Maar nog maar net is deze wat vertrouwd geraakt in zijn nieuwe standplaats of dominee Verwelius vertrekt. Een leegte achterlatend, die ondanks een serie wanhopige beroe pen maar niet wordt opgevuld. Ook de derde predikantsplaats blijft on bezet. Toch gaat domineer Verwelius met een gerust hart weg. ”Ik heb volledig vertrouwen in mijn collega Van ’t Veld. We hebben tot nu toe bijzon der prettig samengewerkt, we zijn steeds samen opgetrokken en elkaar zodoende goed leren kennen. Wat dat betreft laat ik de gemeente in goede handen achter.” Een gemakkeljjke jeugd heeft do minee Verwelius niet gehad. Hij kwam op 24 juni 1915 in het Noord- hollandse Huizen ter wereld. Vader Verwelius was brood- en banket bakker en moest de honger stillen van een gezin van vier kinderen. Dat viel allemaal niet mee, zeker niet toen de jaren dertig overal werk loosheid en ellende brachten. Hans Verwelius was toen vijftien jaar oud en moest aan het werk, al had hij toen al graag zendeling willen wor den. ”Ik heb altjjd willen dienen in Gods koninkrijk.” WADDINXVEEN Ned. herv. kerk - 9.30 uur: ds. J. R. Cuperus en 14.30 uur: ds. J. Verwe lius (afscheid) Herv. wijkgeb - 9.30 uur: ds. J. Ver welius en 18.30 uur: geen dienst. Bethel - 9.30 uur: ds. T. van ’t Veld en 17 uur: geen dienst. Ev. Mol. kerk - 11.30 uur: ds P. Fa der. Immanuëlkerk - 9.30 uur. dr A van Haarlem en 19 uur ds P. Kloek, Lei den. Geref. kerk - 9, 10.30 en 18.30 uur: ds. B. Koekkoek. Remonstr kerk - 10 uur: streekdienst Alphen aan de Rijn. Chr. Afgesch. Gem. - zo. 9.30 en 17 uur en wo. 19 uur: ds A. P. Verloop. In de tuin rond de kapitale pastorie aan de Kerkweg kondigen warmbruine tinten het afscheid van de zomer aan. Dode bladeren in het grint zijn de verpersoonlijking van het naderende ’partir’ van een jaargetijde, dat aan het sterven is. Binnen, in het grote gebouw staan koffers gepakt. Zij zijn voorbodes van een ander vertrek dat zeer nabij is. Dominee Johannes Verwelius, sedert 27 augustus 1961 predikant van de Nederlands hervormde kerk in Waddinxveen, staat zondag voor het laatst op de kansel. ring voor. ”Ik heb geweigerd te teke nen net als alle anderen”. Maar dat bracht hem niet verder. Het werd een studietijd vol hindernissen. De jonge aspirant-dominee liep colleges aan het inderhaast daarvoor ge schikt gemaakte seminarium in Amersfoort. Deed de tentames en het ’propjes’ bij de professoren aan huis en kon pas na de oorlog nor maal studeren in Utrecht. Ondanks al die moeilijkheden was de studietijd vlot verlopen. Op 21 september 1947, twintig jaar geleden deed de jonge dominee intrede in Hei- en Boeicop, een vlek bij Lex- mond en Vianen. Veertien dagen voor zijn intrede was hij getrouwd. Na een verkeringstijd van...dertien jaar! In mei 1950 volgde ds. Verwelius prof. ds. H. Jonker op in Bodegra ven en vier jaar later trok bij naar het Gelderse Oldenbroek, waar hij tot 1961 bleef.. Ds. Verwelius was door ook een jaar legerpredikant. Bezoek onze afdeling "mini-prijs" aitiid verrassend voordelige aanbiedingen met volledige garantie KRANENBURG en DE BRUIN KB GOUDA: MARKT 5 - telefoon 6465 KLEIWEG 67- tel. 3566 i WADDINXVEEN:- ^PASSAGE 133 - te|-(018,28! 300^ hier kwam, was er door die kwestie met de christelijke scholen een grote scheiding tussen hervormd en gere formeerd. Ik geloof dat in de loop der jaren de kloof aan het versmal len is en dat we meer begrip hebben gekregen voor eikaars standpunten. Zo moet het ook.” De Immanuëlkerk als buitenge wone wijkgemeente in wording is nog steeds een teer punt. ”In al die zes jaar zijn we met dit scheidings- probleem nog geen stap vooruit ge komen. Ik vraag me echter nog steeds af of het nodig is in onze hervormde kerk dat er naast de onze een andere gemeente bestaat met een eigen prediking en een ei gen Avondmaalstafel. Hebben we, zo vraag ik me af, in deze gemeen te wel voldoende naar het Evan gelie geleefd? En is daardoor deze scheiding, want daar komt het toch min of meer op neer, moge lijk geworden?”

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 2