Beroep tegen bezwaren GS voor nu l.D. Doorstoten naar f 250.000 voor Femina 20 ADVERTENTIEBLAD. Merengebied Zevenhuizen door raad aanvaard Gereformeerde kerk wil eind volgenddaar bouwactie besluiten Formering eigen volgende vergadering Nieuwe dirigent mannenkoor De Brug ita iiJR 70 jaar geleden WIPPEROEN eiii^delJoiigeluksvogel DE BRONZEN ADELAAR Over twee dagen bloembollenactie 973 voor kerk Geslaagd Pagina 2 BIJ ELKE ETALAGE DENK IK AAN GRIT Historische roman Baronesse Orczy W addioxveensch Doorvechten Begraafplaats WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 28 september 1967 Mr. Optlcièn CONTACTLENSSPECIALIST HOORTOESTELPRACT1CUS No. 10 Eerste Jaargang 4 September 1897 De nieuwe dirigent gaat de heer G. Neven uit Waddinxveen opvolgen die het koor tot nu toe heeft geleid. De heer Van der Griend is zijn werk zaamheden deze week begonnen. UEd. dw. dienaar, JAN ALBLAS Houtdraaier te Waddingsveen. Perikelen rond het bestemmingsplan voor het lande lijk gebied van Zevenhuizen vormden vorige week don derdagavond in de raadsvergadering van die gemeente de hoofdmoot van de discussies. Uit de kring van de raadsleden kwamen bedenkingen, niet alleen tegen de bezwaren, die gedeputeerde staten t.a.v. het bestemmingsplan hebben, maar ook tegen het feit, dat B W op een enkel punt (het geplande meren gebied) niet tegen de beslissingen van GS in beroep willen gaan. VKK3CKQHT tBOÏKEB ÏATERDXfl. De nieuwe koor-leider is geboren in Rotterdam, waar hij aan het con servatorium studeerde. Na zijn stu die tijd ging hij een engagement aan als leraar basmuziek aan een Haags Lyceum. De voorkeur van de heer Van der Griend gaat uit naar com ponisten als Mozart, Bach en Haydn In Den Haag gaf hij eens leiding aan de onvervalst Oostenrijkse ’Keurige’ een evenemént dat werd bijgewoond door de complete ambassadestaf van Oostenrijk. WADDINXVEEN Het concert dat het hervormde koor Vox Jubi- lans en het gereformeerde koor Dient den Heer twee weken geleden in samenwerking met de organist Feike Asma gaven in de hervormde kerk aan de brug heeft 973 opge bracht aan collectegelden ten be hoeve van de nieuwe hervormde kerk in Groenswaard. WADDINXVEEN Het christelij ke mannenkoor De Brug, dat in fe bruari van dit jaar is opgericht, heeft een nieuwe dirigent. Het is de 51-jarige Siem van der Griend uit Den Haag, die reeds aan vier koren leiding geeft en die nu één daarvan heeft ’ingeruild’ voor De Brug. 38. De daad bij het woord voe gend ging Joe Doe meteen op pad, gevolgd door de kleine Hou Doe en Wipperoen en Snipper. Maar na een moeilijke klimpartij over de rotsen hoorden ze plotseling een vreselijk lawaai uit een grote steenklompenhut komen. Wippe roen bleef beduusd een beetje achter en Snipper klauterde ook wat langzamer; lieve help, wat een oorverdovend gekrijs - daar was vast en zeker hulp nodig! Het klonk echter zo angstaanjagend dat Wipperoen zich afvroeg of hij eigenlijk wel dapper genoeg was om hier te gaan helpen. En waar- méé moest hij helpen? Iedereen was het er over eens, dat tegen twee be zwaren van GS in elk geval in beroep moet worden ge bouw in het gebied tussen de Zuidelijke Dwarsweg en gaan. Het betreft hier het niet goedkeuren van kassen de ontworpen rijksweg, enkele gebieden langs Zuid- en Noordeinde in Eendrachts- en Tweemanspolder en op enkele gronden ten noorden van rijksweg 12 en voorts het willen vrijhouden van bebouwing van een strook Zevenhuizens grondgebied nabij Moerkapelle, waar een kanaal van de Gouwe naar Vliet zal komen. WADDINXVEEN Voor het pro pedeutisch examen psychologie is aan de Groningse rijksuniversiteit ge slaagd de heer M. Jenné uit Waddinx veen. Minder eendrachtig was men, waar B W voorstelden om maar niet in beroep te gaan tegen de plannen be treffende het toekomstige merenge bied. Het betrokken gebied was in het bestemmingsplan als agrarisch aan gewezen, hoewel het streekplan Rechter Maasoever er een recreatieve bestemming aan geeft. B W menen dat er met die meren ernst wordt ge maakt, ook al omdat het recreatie schap al enige gronden heeft gekocht. Nd daar tegen in beroep gaan zou volgens het college de rechtsonzeker heid van de bewoners van het betrok ken gebied alleen maar in de hand werken. Burgemeester A. van ’t Ver laat zei daarover: „Als we in beroep gaan, komt alles stil te liggen. Als iemand dan zijn bezit wil verkopen, lukt dat niet, omdat het „schap” tij dens de Kroon-procedure niet koopt. En over de uitspraak van de Kroon zijn wij allen even pessimistisch. Die meren komen er, dat weten we.” Verder zei de burgemeester: „Wie wél wil verkopen melde zich, wie dat niet wil wachte af tot er een onteige ningsprocedure wordt aangespannen. Maar wij willen eventuele verkopen niet in de weg staan door in beroep te gaan.” Van 29 september tot 10 oktober zal in de Rotterdamse Ahoy-hallen de twintigste internationale consumen tenbeurs Femina worden gehouden. De beurs is dagelijks geopend van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22.30 uur. Zondags van 12 tot 18 uur. De entree prijs bedraagt 2. Femina heeft in dit vierde lustrum- jaar weer van alles te bieden wat de huisvrouw, maar zeker ook haar echt genoot kan interesseren. Men vindt er stands op het gebied van de woning inrichtingen, huishoudelijke appara ten, voedings- en genotsmiddelen, cosmetica, mode, doe-het-zelf, enz. Een andere mening hierover had de heer P. Biemond (ar). „Tot het bittere einde doorvechten”, was zijn stand punt. Weinig bewondering had hij voor de manier waarop te werk wordt gegaan: slechts enkele gronden aan kopen, om daardoor sterk te staan bij de Kroon en verder niets. „Als de ge meenschap die gronden nodig heeft (en dat is niet tegen te gaan), dan moeten ze meteen worden verworven en moet er geen tussenvorm worden gezocht. Dat werkt de rechtsonzeker heid in de hand. Als raad moeten we achter deze mensen gaan staan. Het moet uit zijn met dit gesol met parti culieren,” aldus besloot de heer Bie mond. Ook de heer K. Herweijer (sgp) vond, dat de gemeente wél in beroep behoorde te gaan, omdat volgens hem anders de belangen van een minder heid zouden worden behartigd. „Voor degenen, die hun grond nu al hebben verkocht, was het een mooie manier om er af te komen,” zei hij, „maar de meerderheid van de eigenaars zou liever het bedrijf voortzetten.” Ten aanzien van het aan te leggen kanaal meende de heer Herweijer, dat het tracé toch wel moet zijn vastgesteld: bij het leggen van de aardgasleiding is met dit kanaal namelijk al rekening gehouden en heeft men de leiding op van een bedrag van 36.750,voor de aankoop van een voor dat nieuwe gedeelte bestemde stuk grond (ander halve hectare, waarvan een halve hec tare voor de begraafplaats is be stemd). Als lid van het college voor de ver lening van bijstand benoemde de raad de heer C. Roos (pvda) in de vaca ture van wijlen de heer J. L. Spek man. De heer G. D. van den Broek werd na periodieke aftreding opnieuw benoemd in de commissie tot wering van schoolverzuim. In de volgende raadsvergadering zal, aldus een mededeling van burge meester Van ’t Verlaat, de formering van een eigen technische dienst voor Zevenhuizen aan de orde komen. Maar toen hij achter Hou en Joe Doe het steenklompenhol bin nenging kon hij zijn ogen niet ge loven. Het hele hol was vol eiland bewoners die allervreemdst ston den te wiebelen en te knikkebol len rond een grote steen, en op die steen stonden drie eilandbe woners die luidkeels een liedje de betrokken plaats al diep onder de grond gelegd. Over de vraag, of Zevenhuizen nu al dan niet in beroep diende te gaan tegen het merenplan, moest uitein delijk worden gestemd. Daarbij haalde het voorstel van B en W (niet in beroep gaan) het met een kleine meerderheid: 5 tegen 4. Te gen stemden de heren K. Herwijer P. Biemond, G. D. van den Broek (vvd) en W. G. van Vliet (chu). We gens afwezigheid werd niet ge stemd door de heren J. Stofberg (chu) en J. Hogenes (pvda). Met de overige voorstellen van B W kon de raad zonder meer ak koord gaan. Zo ook met het beschik baar stellen van vijftig mille voor de aanleg van een nieuw gedeelte van de algemene begraafplaats, alsmede Aan wien de schuld? dat de ondergeteekende, die 23 Maart laatstl. zijn grondbelas ting geheel heeft afbetaald, eenige maanden later waar schuwing op waarschuwing ontving om opnieuw diezelfde grondbelasting te betalen, en hoewel hij het biljet, eigen handig gequiteerd door den Ontvanger, den heer Stakman te Gouda, aan den heer Dek ker, Deurwaarder, heeft laten zien, toch nog de schande moest ondervinden, dat ge noemde Deurwaarder 13 Aug. 1.1. te zijnent kwam, vergezeld van politie, om hem te dwin gen voorloopig de kosten te be talen, of anders den inboedel ten verkoop op te schrijven. Zij, die eenig antwoord hier op willen geven, zullen zeer verplichten. Denieuwe dirigent zal streven naar een zo groot mogelijke veelzij digheid in het repertoire, waarbij het geestelijke lied natuurlijk een voorname rol gaat spelen. schreeuwden, maar daardoor konden ze zichzelf natuurlijk niet zo goed verstaan en daarom schreeuwden ze steeds harder. Bo vendien probeerden ze alle drie muziek te maken op besnaarde plankjes, maar omdat ze zo ver schrikkelijk hard hun liedje schreeuwden konden ze hun mu ziek niet zo goed horen en daar om speelden ze al harder op hun plankjes en DAAROM kwam er zo’n vreselijk lawaai uit het steen klompenhol U mag rustig weten waarom!,..Mr.Opticién Grit hielp me uit 'n Impasse..... Ik dacht dat het aan mijn ogen lag, maar 1 lag aan de sterkte van mijn glazen. Juister gezegd: ze waren te zwak (die brilleglazen). Mr. Opticien Grit hielp me en verschafte mij de goede glazen. Goede wijn be hoeft geen kransl (Dus ook datJeuke, moderne montuurtje niet, dat ik eveneens bij Grit kocht). De vreugde in de straten ging de hele nacht door. De stad werd geïllumineerd. Mannen en vrouwen hosten door de straten en zongen de Marseillaise en telkens weerklonk het geroep: „Vive l’Empereur.” In de kleine kamer, eenvoudig gemeubeld, maar toch warm en gezellig, zat de grote avonturier, die de halve wereld overwonnen had, met vier van zijn meest toege wijde vrienden: Cambronne en Raoul, Victor De Mar- mont en Emery. Voor hem op tafel lag een kaart van de provincie uit gespreid; zijn vuist rustte er op; met half dichtgekne pen ogen staarde hij nu recht voor zich uit, alsof hij op de gewitte muren van de eenvoudige hotelkamer een visioen zag van zijn komende zegetocht door Frank rijk. Duchesse zou vandaag naar Parijs reizen’ó ja zeker! Maar met vijf en twintig millioen ergens in een hoek je. Nu, toevallig heeft de keizer behoefte aan zijn eigen vijf en twintig millioen. Misschien kan je begrijpen, dat madame la Duchesse ze af zal moeten geven. En op mij rust de aangename taak haar daarbij behulpzaam te zijn. Wat zeg je daarvan?” ”Dat het mij voor je spijt,” antwoordde de ander droog. ’’Waarom?” ’’Omdat het nooit pleizierig werk is, een weerloze vrouw lastig te vallen en dan nog wel een oude vrouw.” De Marmont lachte. „Madame la Duchesse d’Agen lastig vallen? Waar zie je mij voor aan. Ik zal haar niets doen. Wij zullen madame met alle mogelijkecon- sideratie behandelen: er moet alleen vijf en twintig mil lioen gestolen geld uit haar rijtuig verwijderd worden, dat is alles.” ”Je kon je wel eens vergissen met dat geld, De Mar mont. Het kan wel overal zijn, behalve bij madame la Duchesse.” ”Het kan inderdaad ook op het Chateau de Brestalou zijn, in handen van mijnheer de graaf en dat zal ik nu eerst uit gaan vinden. Maar ik moet hier niet langer mijn tijd staan te verpraten. Ik moet kolonel de la Bé- doyère spreken en de mannen uitzoeken, die ik nodig heb. Wat zijn je plannen, Clyffurde?” IV. De volgende dag besprak hij in dezelfde kamer van het hotel des Trois Dauphins met Victor De Marmont, Emery en Dumoulin de kwestie van het geld, dat het vorige jaar aan de keizerin ontstolen en waarvan hij gehoord had, dat het in de kelders van het raadhuis ge deponeerd was. ”Ik ben niet van plan een oorlogsschatting van Gre noble te heffen. Maar mijn trouwe soldaten moeten be taald worden en ik moet mijn leger provianderen. Ik moet dus eerst het geld hebben, dat die schaamteloze Talleyrand de keizerin ontstal. Daarom zou ik willen, dat De Marmont nu dadelijk naar het raadhuis ging om de prefekt te bevelen bij mij te komen. Je kunt hem dan meteen zeggen, dat het om het geld te doen is.” ”Ik zal dadelijk gaan, Sire,” antwoordde De Marmont met een zucht van spijt, „maar ik ben bang, dat het te laat is.” ”Te laat?”, wat bedoel je daarmee?” viel de keizer uit. ”Ik bedoel, dat Fourier met Marchand Grenoble al verlaten heeft en dat hij twee dagen geleden of ik moet me erg vergissen over het geld beschikt heeft.” „Over het geld beschikt heeft?” ’’Fourier heeft het geld van de keizerin op een veilige Zaterdag wordt al begonnen met een grote verkoopactie van bloem bollen. De in een luxe doos verpakte tulpenbollen (negen stuks) zullen voor 1,25 aan de man worden ge bracht door de gereformeerde jeugd. Als de t(jd het toelaat zal de gehe le gemeente worden ’bewerkt’. Half oktober wordt een toneel voorstelling gegeven in het gerefor meerd verenigingsgebouw. Naam van het stuk: ’Teun kwam terug’. Aan het eind van de volgende maand is er in de Koningin Julianaschool aan de Kerkweg een grote bazar met vele attrakties. Verder zal een beroep worden ge daan op een aantal Waddinxveense notabellen, om ook van deze groep medewerking te krijgen voor de bouw van de kerk. In december zal tijdens de jaarwisseling weer een oliebollen actie worden gehouden. liep hij met uitgestrekte hand op de Engelsman af. ”Ha, Clyffurde, ik ben blij je te zien! Ik heb me al af gevraagd of je al op reis zou zijn. Wat gaat alles prachtig, he”. Hij wachtte niet op Clyffurde’s antwoord en ratelde maar verder: ”Wat een man! Een mars van zes dagen, grotendeels te voet en over steile bergpaden! En hij is even fris, als of hij net een maand vacantie heeft gehad. Wat een voorrecht zo’n man een waarlijk nuttige dienst te mo gen bewijzen! De rollen worden omgedraaid, Clyffur de.” En hij gaf zijn zwijgende vriend een por tussen zijn ribben. „Wat een vernedering voor onze trotse Cambray. Zij zullen wel spijt hebben, dat zij Victor De Marmont tot een vijand maakten, wat?” Clyffurde deed zijn best, ook vriendschappelijk en joviaal te doen. ”Zeg eens,” zei hij opgewekt, „wat gaan er nu weer voor dollemansplannen door je hoofd?” ’’Dollemansplannen? Een eenvoudige plaats gedeponeerd.” ”De hond!” riep Napoleon ongeduldig, „waar is het geld dan nu?” ”In bewaring bij de Comte de Cambray te Brestalou,’ antwoordde De Marmont beslist. „Neem dan een compagnie van het zevende regiment, ga naar Brestalou en eis het geld onmiddellijk op. Ik vrees, dat de graaf het geld niet langer bij zich heeft. Dwing hem te zeggen waar het is. Ik bedoel, Sire, dat de zuster en de dochter van de Comte op zich genomen hebben, het geld naar Parijs te brengen. Zij hopen door hun onschuldig voorkomen ie dere verdenking te voorkomen... en...” „Val mij niet met al die details lastig, De Marmont,” viel Napoleon hem kwaad in de rede. „Ik beveel je een compagnie te nemen en dat geld van de keizrin voor mij te halen. Zorg dat het gebeurt en laat mij met rust.” Hij haatte getreuzel en tegenspraak. Zijn vrienden wisten dit maar al te goed; De Marmont had al het land, dat hij zijn mond niet beter had kunnen houden. Nu moest hij weten te zwijgen en met de opdracht zien te slagen. Hij boog diep, want de grote Corsikaan hield er van dergelijke eerbewijzen te ontvangen. ”Het zal gebeuren, Sire.” Hij was vol van de taak, die hem opgelegd was. De opdracht beviel hem: nu zou hij hen, die hem beledigd hadden, eens de les kunnen lezen. Indien zoals hij verwachtte Crystal haar tante op weg naar Parijs vergezelde, dan zou zij ondervinden, dat hij de vernede ring, die hij op die gedenkwaardige zondagavond had moeten verduren, nog niet vergeten was. De positie die hij thans innam, zou haar misschien wel van gedachten doen veranderen... Hij liep met veerkrachtige stappen de hoteltrappen af. In de vestibule ontmoette hij Clyf furde. Op zijn gewone impulsieve manier en ingeno men met de gedachte aan zijn belangrijke opdracht, wraakneming de vernedering, die de Cambray’s mij vorige zondag aangedaan hebben.” „Wraak? Dat klinkt interessant,” zei Clyffurde met een glimlach, terwijl zijn handen jeukten om de brutale bluffer in het gezicht te slaan. ”Dat is zeker interessant. Zij hebben er geen notie van, dat ik hun plannetjes in de gaten heb. Madame la WADDINXVEEN De gereformeerde kerk wil de actie voor de bouw van nieuwe kerk in Groenswaard eind volgend jaar afsluiten. Tegen die tijd wil men ook het streefbedrag van een kwart miljoen gulden bij elkaar hebben. De stand van het bouwfonds was per 1 september 184.000. In de zestien resterende maanden is door de bouw- en financiële commissie weer een respectabel aantal acties opgezet. De acties die in de drie afgelopen jaren waren gevoerd bracht 88.500 op, verdeeld over bouwsteen-actie 49.500), collectes 27.000) en andere acties 12.000). Aan giften ineens kwam 73.000 binnen. De rest van het thans bereikte bedrag kwam uit rente 9.000), beginkapitaal 6500) en obligaties 7000). Hef voorjaar wordt benut voor een kop- en schotelactie die ook al eerder werd gehouden en die toen een groot succes was. De kerk be raamt ook plannen voor een groot voetbaltoernooi, waaraan kerkeraad commissies en verenigingen zullen meedoen. Men denkt ook aan een gecostumeerde voetbalwedstrijd. De bouwsteenactie vindt onver minderd voortgang, terwijl in de kerk nog dit najaar nog één keer zal worden gecollecteerd voor de nieuwe kerk, te weten op 22 oktober. Zon dag werd de laatste collecte gehou den. Uiteraard ligt het in de bedoeling volgend jaar weer een Soete Inval te houden met daaraan verbonden een puzzelrit. 36 k i 5 ’5

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 2