t Warn aar park LH w Tom Glasbeek schrijft uit Amerika „Een parkeerterrein 3x zo groot als F— siiil Kruiswoordraadsel 4 DE BRONZEN ADELAAR ■P NKl- vrouwen over Plattelandsvrouwen DCN sticht in Leiden centrum huishoudelijk werk EEN SCHOOLJAAR NAAR AMERIKA Wie gaat ermee? Pagina 2 T V 7 Cu a Historische roman Baronesse Orczy BURGERLIJKE STAND /z V. Lichtstad Naar school i WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 5 oktober 1967. C 67M« Z T f /7 /3 ij 3/ 33 rf «o V3 yt ys "f 33 yy 33^ ■3/ Tö W 3f 33 HORIZONTAAL VERTICAAL Voor de lezers die dit kruiswoordraadsel 36 ’’Dezelfde. Ik zal Grenoble zo spoedig mogelijk ver laten.” ’’Laat de keizer je met een bijzondere boodschap naar Lord Greville in Londen sturen, om Engeland te bewe gen neutraal te blijven.” ’’Denk je?” vroeg Clyffurde geïnteresseerd. De Marmont wachtte niet langer, maar draaide op zijn hakken rond en vrolijk de Marseillaise fluitend, verliet hij haastig het hotel. Maar zij riep zichzelf terug tot de werkelijkheid. Zij snoof de scherpe vrieslucht op, net als een jong Ara bisch veulen, dat de uitgestrektheid van de weilanden ruikt. De opwinding van het komende avontuur maakte haar haast blij. Zij keek met schitterende ogen naar de voorbereidingen voor de reis, het verstoppen van het geld, dat koning Lodewijk zou helpen. rieden. Op het vliegveld Orly hadden we nog twee uur tijd om wat rond te springen, voordat de Air France ons onder handen ging nemen. De alco- holminnaars brachten nog snel wat geestrijk vocht in veiligheid want dat zal nu voor een jaar vergeten moeten worden. Om zes uur werden tenslotte toch ’by airmail’ verzonden. Er werd on derweg stevig gewerkt aan de in wendige mens en omdat niemand zin had in een duik in de oceaan, kwa men we al snel in New York aan. Het dalen was een marteling van de oren, zodat de douaniers moesten soms wel drie of meer keren de vra gen herhalen die ze op ons afvuur den. We kregen geen moeilijkheden, er waren geen beroepssmokkelaars bij. Buiten hét vliegveld deelde men 1. als volgt (afk.) .2. ordenen (afk.) 3. deel v. d. bijbel 4. plaats in Italië 5. als eerder (afk.) 6. zangnoot 7. kleurstof 8. insekt 9. in de meeste gevallen 10. meisjesnaam 12. voorzetsel 13. werpstrik 14. kledingstuk 15. afstandsmaat (afk.) 19. in orde 20. vogel 21. deel v. e. Franse ontkenning 23. Frans onbep. voornaamw. 24. belasting 26. seconde 29. zeepwater 33. min 35. gewas 38 sportterm 39. bloeiwijze 40. deel v. e. boom 41. schortje 44. hard worden 45. Rusland (afk.) 46. herkauwer 48. stand der edelen 49. niet zeker 50. kloostervoogd 52. deel van een plant 53. wijze, stijl 56. Europeaan 58. natuurkundeterm (afk.) 59. getij 63. eerste man 65. land in Europa 68. voorzetsel 70. uitroep 71. pers, voornaamw. 72. pers, voornaamw. 75. geogr. aanduiding (afk.) 73. water in Brabant 76. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) 77. het romeinse rijk (afk.) trappen van het bordes af, de trouwe Jeanne achter hen aan, beladen met tassen en dozen. Beide dames droegen bontjassen. Madame la Duchesse d’Agen had een capu chon van bont op, maar Crystal stond blootshoofds in de koude vrieslucht. Haar gezicht stond ernstig, maar zij was niet zenuwachtig. Dit zou haar trouwdag ge zicht stond ernstig, maar zij was niet zenuwachtig. Dit zou haar trouwdag geweest zijn en straks zouden de klokken van de oude kerk van Brestalou hun eerste klanken hebben laten horen om de grote gebeurtenis aan te kondigen. Al zo vaak in de laatste weken, vanaf het ogenblik, dat haar vader haar met Victor De Marmont in kennis had gebracht, had zij deze morgen in haar verbeelding voor zich gezien en zichzelf verhard om deze dag moe dig onder de ogen te kunnen zien. Zij had zich neerge legd bij dit besluit van haar vader en zij gehoorzaamde uit vrije wil, maar zij was niet blind. Zij wist, dat een huwelijk met een man, Waarvan zij niet hield, een op offering was en dat zij haar hoop op toekomstig geluk daardoor wel af kon schrijven. De reiskoets van de Comte de Cambray stond 's mor gens vroeg al klaar voor het bordes van het Chateau de Brestalou. Nadat hij persoonlijk gezien had, hoe Grenoble zich overgaf, had monsieur le Comte besloten, dat hij met zijn buster en zijn dochter mee naar Parijs zou gaan om het geld naar Zijne Majesteit te brengen. Bovendien had hij ontdekt, dat, met uitzondering van Hector, een koetsier en een paar stalknechts, al het personeel naar Grenoble gegaan was om getuige te zijn van de intocht van de keizer. Ook zij hadden „Vive l’Empereur!” ge roepen toen zij het Chteau verlieten, zodat er op hun trouw niet te rekenen viel. De koetsier en de twee stal knechts voerden zonder morren de orders uit. De reis koets werd met vier paarden bespannen en stond om zeven uur voor. Het was erg koud, de koetsier en de postiljons rilden in hun kale livreien. De koetsier had een wollen sjaal om zijn nek en zijn kin gewikkeld en trok zijn vilten hoed diep over zijn voorhoofd, want de noordoosten wind was scherp en hij zou hem tot Lyon, waar de fa milie voor de nacht stil zou houden, de hele weg pal te gen hebben. Hij droeg warme, wollen handschoenen en van zijn gezicht was niet veel meer te zien dan het puntje van zijn neus. De postiljons, met de zweep in de hand, had den zich niet zo lekker ingestopt: om zich warm te hou den zwaaiden zij hun armen kruiselings tegen de borst. Monsieur le Comte was met Hector bezig, leren zak ken onder de kussens van het rijtuig te verbergen. De zakken bevatten het geld vijf en twintig millioen aan bankpapier en wissels een uitkomst voor de koning, als de overweldiger erin zou slagen, hem uit de Tuile- rieën te verdrijven. Al gauw kwamen de dames de 57. kwaad. 58. inhoudsmaat 60. water in Duitsland 61. soort verlichting {afk.) 62. woede 64. bijbelse naam 66. titel (afk.) 67. Chinese maat 69. lidwoord 70. als eerder (afk.) 71. buitengewoon, bijzonder 74. foltering 78. voegwoord 79. militaire opleidingsschool (afk.) 80. bijbelse figuur 81. de oudere (afk.) Maar dit alles was nu anders geworden. Weer was zij vrij. Zij dacht aan St. Genis, die haar voor het eerst zijn liefde had verklaard. Zij had gedroomd van geluk en van liefde, zoals ieder jong meisje, vooral als zij een beetje eenzaam was, maar zij had nooit geweten, of zij werkelijk van hem hield. Toen Crystal de Cambray op het statige bordes van haar mooie kasteel stond, voelde zij, dat zij nauwelijks de tijd had gehad er zich in dat éne jaar aan te hechten. Het oude huisje in Engeland was haar wel zo lief. De kleine zitkamer met het boograam, het tuintje vol bloe men, leek haar veel vriendelijker, zelfs nu nog. Zij had een gevoel alsof het afgelopen jaar met zijn sombere pracht maar een droom was en dat zij nu op het punt stond te ontwaken. Zou zij wakker worden in haar smalle ijzeren ledikant, waaraan de gebloemde gordij nen vol stoppen, zachtjes door de tocht bewogen? WADDINXVEEN De heer W. Beets van het Consumenten Infor matie Centrum zal op donderdag 12 oktober as. voor de leden van de vrouwenbeweging in het NKV te Waddinxveen een lezing houden met dia’s over een aantal belangwekken de huishoudelijke onderwerpen als warenkennis, vacuumverpakking, pedagogisch verantwoord speelgoed, het gebruik van aardgas, veiligheid in huis, de juiste houding tijdens de dagelijkse bezigheden, hoe een goed gastvrouw te zijn, enzovoort. De bijeenkomst van de NKV-vrou- wen vindt plaats in het verenigings gebouw aan de Trooststraat en be gint om acht uur. op het dek in het maanlicht hun Engelse studie nogal hartstochtelijk voortzetten. Groenlanders, Marokkanen en al le nationaliteiten die daartussen lig gen (tot Joegoslaven toe) vertrokken donderdagnacht om twaalf uur naar Parijs. De meesten waren donder dagmorgen uit bed gestapt en het onaangeroerd gelaten totdat het ver treksein werd gegeven. Iedereen verwachtte dat er tijdens de reis wel gelegenheid zou bestaan om Klaas Vaak te verwelkomen, maar alle po gingen ten spijt, de vriend der moe heid had kennelijk bezigheden elders De bus kreeg een lekke achterpoot en had moeite met een ruit die maar niet op zyn plaats wou blijven zit ten, maar we kwamen heelhuids in de lichtstad aan. De stemming in de bus was niet bepaald hartverscheu rend en de Nótre Dame en andere grootheden van de Franse bouwcul- tuur werden bekeken zonder dat de gezichten een spoor van emotie ver- Men wordt hiertoe in staat ge steld door de American Field Ser vice, een onafhankelijke particuliere organisatie die beurzen voor een ver blijf van een jaar in de Verenigde Staten verstrekt aan jongeren uit zestig landen over de gehele wereld verspreid. De zorgvuldig geselecteer de gezinnen stellen geheel belange loos hun huisdeuren open. Voor het schooljaar 68/69 is weer een aantal beurzen beschikbaar voor Nederlandse scholieren die aan de volgende eisen voldoen: groot aan passingsvermogen en verantwoorde lijkheid; evenwichtigheid; openstaan voor nieuwe ideeën; goede schoolre sultaten; uitstekende gezondheid; veel eigen initiatief; op 1 maart 1968 ten De vorige week opgerichte, nieuwe politieke party Democratisch Cen trum Nederland, die wordt geleid door het Rotterdamse raadslid voor de KVP, dr. S. W. Couwenberg, heeft een afdeling gevormd voor Leiden en Omstreken, waaronder ook Wad dinxveen valt. De regionale groep gaat optreden als discussie-, studie- en propagenda centrum voor de Leidse streek. Gangmaker wordt de heer D. J. van Welzen uit Oegstgeest. Een andere leider is ir. F. Wagenmaker. Hét DCN wil - gesproken in oude, maar nog steeds in zwang zijnde po litieke termen - ’links van het cen trum’ staan. Maar liever nog zag het de etiketten christelijk, liberaal, so cialistisch, etc, afgeschaft. Het DCN wil een nieuw partijtype, los van le vensbeschouwing of maatschappe lijke ordening moet op zichzelf wor den beschouwd, zonder uit te gaan van vzelk dogma ook. Het DCN bestaat al een jaar als gespreksgroep en heeft vrijdag in het perscentrum Nieuwspoort zijn entree gemaakt ten overstaan van de va derlandse pers. Tegelijkertijd werd de pocket ’Naar nieuwe politieke verhoudingen’ gelanceerd. Hierin zijn de uitgangspunten van de nieuwe partij vervat. Begin augustus begon de zeven tienjarige Waddinxveense ulo-scho- lier Tom Glasbeek aan een studie reis van een jaar naar de Verenigde Staten, die was mogelyk gemaakt door de American Field Service. Hieronder volgt het eerste relaas dat Tom ons stuurde. Hy heeft het erg druk met zyn studie op Highschool en ligt vaak niet voor één uur in bed zo klaagde hy in zyn brief. Tyd om vaak te schrijven is er dus niet. Boertjes, burgers en buitenlui, 4 augustus, de dag. Er zouden ze venhonderd AFS’ers aan de enkele reis naar de USA beginnen, maar nee, zoals u misschien hebt gelezen, niemand vertrok. Een ketel van de Rijndam was gesprongen en zonder dat ding zou het werkelijk moeilijk worden tenslotte in de USA te be landen. Daarom moest men, na ja- ren boot-ervaring, grijpen naar een ander middel, dat vliegtuig heeft. Alle AFS’ers zouden 11, 12 en 13 au gustus van boord worden gegooid en in bussen naar Amsterdam of Parijs gebracht. Ondertussen waren we een week te gast op de Rijndam. Alle buiten landers aan boord keken natuurlijk hun ogen uit toen ze het ’havenland- schap’ met al die rokende pijpen, fa brieken en andere voorwerpen in het oog kregen, maar voor de Hollan ders was het maar een mistroostig gezicht. Toch waren we blij dat we nog een week van de heerlijke ha- vengeur en de geparfumeerde boven lucht (ahem) konden genieten. Nadat iedereen een beetje aan de situatie was gewend geraakt, werd het toch nog een onvergefelijke tijd daar in Schiedam aan een van de kade’s van het Wilton-Feijenoord- complex. Mohammedanen, Romanen Germanen, Kelten en zelfs een aan tal Barbaren leerden elkaar kennen en aan het eind van de week had iedereen moeite met het afscheid ne men. Vooral degenen die ’s avonds de groep in tweeën. De eerste groep ging per ’greyhound’ meteen door naar het ’wilde westen’ en de rest zou de nacht doorbrengen in New York en de volgende dag met de bus of het vliegtuig doorgaan. Ik had ge luk, ik hoorde bij de laatste groep en kon na een non-slaaptocht van 45 uur, tevreden de oogjes sluiten. De volgende dag vertrok ik als enige AFS-student naar Vermont, een van de kleinere staten in het oosten, maar ook een van de mooiste. Het is hier ’volgebouwd’ met bergen, die allemaal begroeid zijn met verschil lende soorten bomen. De eerste drie weken bracht ik door in het zomerverblijf van de familie waar ik een jaar zal blij ven. Het ligt aan een meer dat ’Bo- moseen’ heet. Ik kreeg daar water- ski-lessen en ik kreeg verder wat ervaring in het rugby-spel. Op 6 september deed de school de poorten open werd het sein op huis werk gezet. Er moeten nog heel wat moeilijkheden worden overwonnen, maar er wordt in de eerste maanden niet van je verwacht dat je alles woordelijk kan volgen. Op 9 september stond de wereld tentoonstelling in Montreal op het programma. We vertrokken ’s mor gens om half zes en om tien uur stonden we op een parkeerterrein dat zeker drie keer zo groot is als ons Warnaarplantsoen. Het was ver schrikkelijk druk en het duurde dan ook wel even voordat we in de metro konden stappen die ons naar het ge bouwencomplex bracht. Ik kwam al snel tot de ontdekking dat je minstens een week nodig hebt voordat je alles hebt kunnen zien. We bezochten natuurlijk het Neder landse paviljoen, waar ik ontvangen werd met een hele smak materiaal voor mijn speeches. Het Nederlandse gebouw sloeg helemaal geen gek fi guur tussen de andere, die ik zag. De architectuur aan de buitenkant is bijzonder origineel. Binnen vonden we natuurlijk de molens, de dijken en alles over het delta-plan. Hoe langer ik daar bleef des te meer kreeg het chauvinisme vat op me. We gingen ook naar het Zwitserse gebouw dat volgepropt was met klokken. Het was een leuk paviljoen maar je ogen gingen op het laatst toch wel een beetje naar elkaar toe van al dat getiktak. Het gebouw van de USA, waar we met de mini-rail doorheen re den, was wel het minst aantrek kelijke. We vonden het gebouw van de Sovjet-Unie daarentegen het mooiste en meest interessante. We gingen ook nog naar het pavi- joen van de Skandinavische lan den, maar dat hield weinig in. Nadat we zeven uur hadden rond gelopen en -gereden kregen we ons ’dinner’ in het Chinese gebouw. Daarna ging het weer bergafwaarts naar Rutland, eerst door Canada, dan langs Lake Champlain en ten slotte moe, maar tevreden thuis. TOM GLASBEEK Een foto van ’American size’ van USA-reizigcr Tom Glasbeek. De kans die Tom Glasbeek dit jaar van de American Field Service kreeg ligt ook klaar voor andere jongens en meisjes in Nederland. Er moet natuurlijk aan bepaalde eisen worden voldaan, maar net als de vijftig Nederlandse jongeren die in augustus voor een jaar naar de States vertrokken voor een jaar Highschool kan dat ook met jou gebeuren. minste zestien en nog geen achttien jaar. De bijdrage van de ouders voor reiskosten en zakgeld bedraagt in principe 650 dollar. Indien dit be drag een bezwaar vormt kan het in overleg met de AFS. gereduceerd worden. De grootte van de bijdrage heeft geen enkele invloed op het wel of niet toekennen van een beurs. Nadere inlichtingen omtrent deze unieke kans om iets meer van de wereld te zien en aanvraagformulie ren voor een beurs zijn tot 15 okto ber te verkrijgen bij: American Field Service Nieuwe Spiegelstraat 56 Amsterdam telefoon 020-220916. ZEVENHUIZEN Geboren: Catharina Margien, dv. A. J. Schurink en M. C. van Dodewaard Geralda Hendrika, d.v. H. P. Groe- neveld en G. van der Linden; Cor nells Jillis, zv. C. M. Stofberg en N. Hoogland; Corina, d.v. N. Markus en C. Speksnijder; Elizabeth, dv S. G Versloot en M. C. Noordhoek, Moni- sue Erica, d.v. J. P. Molenaar en J M. Ooms. Ondertrouwd: Martheys de Zwart en Hendrika Wilhelmina van Kralingen Pieter Gerardus van der Spek en Eli zabeth Bregman Gehuwd: Johannes Adriaan Albert Jan Visser en Adriaantje Koppenaal; Adrianus den Hollander en Cornelia van Kralingen; Siewer Hilbrand Baar en Johanna Meijer. Ondertrouwd: K. Hoogendijk en L. C. Oskam; C. B. Boer en C. A .H. M van Paassen Geboren: Daphne, dv. B. de Ruiter en J. H. M. van der Horst; Richard Edmond, z.v. A. P. Lucardie en Y. J Mulder; Adriana, dv P. Rademaker en C. Oppelaar; Peter, z.v. W. J. van der Plaat en E. Vergunst; Teresa Maria, d.v. D. Frontino en M. C. C.. Toor; Adriana Elisabeth Priscilla, d. v. J. C. Cannemeijer en D. van der Burg; Astrid, d.v. P. Brand en J Kruit; Hester Anne, d.v. K. H. Poort en A. E. Wijma; Janny Margaretha, d.v. L. W. Los en A. C. Brak; Steven Pieter Bram, z.v. L. J. Verhagen en L. C. Hemmekam; Cornelia, d.v. H. de Rooij en R. Baan; Nancy, d.v. J. de Gelder en M. C. van Dodewaard. Gehuwd: H. Stolk en C. de Frei; W. van de Weerd en M. A. Koese; J. Hemminga en H. Trapp; S. J. J. van Vliet en A. van der Vligt. Overleden: Hendrika Adriana Scheijner e.v. van der Burg, 63 jaar; Arie Lam, 65 jaar; Eigje Willemina Kraijestein, 74 jaar; Leendert Corne lls Verzijden, 81 jaar. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: 2 stukken bevroren vlees, bedelarmbandje met 2 bedeltjes; Verloren: Indus dameshorloge met rood/blauw bandje, wit/zwart ge nopte parapluie, bankbiljet, bank biljet, bruine enveloppe met inhoud, sleutelhanger met 3 sleutels, bruine portemonnaie met inhoud, bruin ny lon jack, lichtroze nylon huishoud- short, kop van een houden blokfluit. WADDINXVEEN De afdeling Waddinxveen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen komen maandag 16 oktober bijeen in het ge reformeerd verenigingsgebouw voor een lezing en demonstratie over vleesfondue. Een en ander wordt verzorgd door de Huishoudelijke Voorlichtingsdienst. De bijeenkomst begint om acht uur. 1. winter voer tuig 3. familielid 6. jongensnaam 9. familielid 11. afsluiting 14. beschouwen 16. bevel 17. houding 18. pers, voornaamw. 19. dubbelklank 20. vogel 22. plaats 25. heilige (afk.) 27. grondsoort 28. plaats in Duitsland 30. hennepbraak 31. water in 32. titel (afk.) 34. eveneens Friesland 35. Frans onb. voornaamw. 36. reeds 37. ketting zonder eind met emmers 40. hijswerktuig 42. drinkgerei 43. insekt 44. instrument om richting te geven 47. boos 50. Engels voorzetsel 51. soort schip 52. sportterm 54. jongensnaam 55. bolgewas goed oplossen en het voor volgende week vrijdag hebben ingestuurd zyn weer twee boekenbon- nen van 5,en f 2,50 beschikbaar. By meerdere goede inzendingen beslist het lot. Vermeld op uw oplossing duidelijk uw volledige naam en adres en verzend het in een gesloten envelop aan Weekblad voor Waddinxveen, postbus 38, Waddinxveen. Op de linkerbovenhoek van de envelop: Puzzel. WSE gaat zondag de krachten me ten met Nicolaas Boys. Supporters kunnen de strijd in Nieuwveen bij- wonen, want er gaat weer een bus mee, die om half twee vertrekt van het clubhuis in het Warnaarplant soen. I ■W

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 2