Atcuele Oranjekalender 1968 Lezers schrijven Collectanten gevraagd W' O 83 Wll’PEKOEX en de ongeluksvogel Bedankt en II J. DEN HAAG aangenomen Zuster De Boer spreekt bij CPB PRO JUVENTUTE bart tegen bard: ORANJE KALENDER 1968 Opbrengst 'r i DE BRONZEN ADELAAR IBENtiME 1 II Parochieraad Goed licht IJ denkt reeds aan Sint Nicolaas FRA-VA-KO’s Nog 7x bijeen Seizoenprogramma Plattelandsvrouwen gescke*\ Voor geestelijk misdeelde kind Pagina 2 Historische roman I mi/ Dan denkt U ook aan Telef. 2401 b.g.g. 2184 -I- -t- BURGERLIJKE STAND DE KERKEN NODIGEN geschenkhuizen I 'T MOOISTE Baronesse Orczy Speelgoed Luxe en Huishoud art. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 2 november 1967 [wwtueit- Honioaeg Laten we ze met el- Goudse Juwelier- hqrlqger'J Eikenlaan, leplaan; W’veen Wie zestien jaar is of ouder kan zich opgeven bij de heer C. J. Raate- land, Karnemelksloot 55 Gouda (telefoon 01829- 6847) of mejuffrouw C. blo-school In Waddinxveen is de Oranjekalender verkrijg baar op de volgende adressen: Mevrouw J. van der Hooft-Lourens, Sniepweg 1, mevrouw J. van der Krans-Brouwer de Koning, Trompstraat 25, Boek handel Burger, Dorpstraat 80 en Boekhandel Veld wijk, Passage 145. ZEVENHUIZEN Geboren: Jacobus, zv. S. de Wit en M. M. C. Keijzer. Ondertrouwd: Jacob van der Spek en Marrigje van Driel. Gehuwd: Gerrit Clazing en Ina de Meij. De Oranjekalender kan ook dienst doen als rela tiegeschenk en is beschikbaar in het Nederlands en met een viertalig calendarium. De foto’s zijn bijna alle van recente datum en refereren aan recente ge beurtenissen als de geboorte van prins Willem-Ale- xander, het huwelijk van Margriet en Pieter, de fietstocht op Terschelling van de Koningin, de ont moeting tussen het prinselijk paar en Danny Kaye en het befaamde sneeuwballen-gooien naar de jour nalisten van Pieter van Vollenhoven en prinses Mar griet. Koopt V NATUURIUK BV KERKWED 189 TELZ077 WADDINXVEEN KERKWEG189-TEL:Z077 WADDINXVEEN WADDINXVEEN In tegenstel ling tot de Edese predikant J. van den Heuvel, die het beroep naar de wijk- gemeente West van de Nederlands Hervormde kerk heeft aangenomen, liet ds. Wieman uit Nunspeet tezelf dertijd weten dat hij in Nunspeet wenste te blijven. Ds. Wieman was beroepen naar de wijkgemeente Oost. ZEVENHUIZEN Ned.herv.kerk - 10 uur: ds. J. G. van der Vlist en 19 uur: ds. C. van der Steen, Hilversum. Kapel Rotte - 10 uur: ds. N. Kleer maker, Rotterdam en 19 uur: ds. J. G. van leperen, Katwijk aan de Rijn. Geref kerk - 9.30 uur ds. J. Bos en 18.30 uur: ds. M. Boot, Oudewater. Ver Vrijz. Herv. - geen dienst. MOERKAPELLE Ned. herv. kerk - 9.30 uur: ds. J. D. van Hoff, Rotterdam en 18.30 uur: ds. W. Kalkman, Driebergen. Geref. Gem. - 9.30 en 18.30 uur: ds. A. F. Honkoop. over dit onderwerp zal plaatsvinden. Er komt een deskundige die in eerste instantie zal spreken voor de kan didaten. Beter lijkt het mij deze avond voor de gehele parochie te organiseren, zodat het iedereen duidelijk zal wor den, wat actieve deelneming in een parochieraad inhoudt. De tijd die nog rest tot de twintigste zou men dan kunnen besteden om het bezoek aan deze bijeenkomst te stimuleren. Pas daarna kan men m.i. een beroep op mogelijke kandidaten doen. F.B. WADDINXVEEN In de landbouw- huishoudschool De Rank aan de Es- doornlaan heeft de Waddinxveense wijkverpleegster zuster De Boer vori ge week een lezing gehouden over haar werk voor de dames van de Waddinxveense CPB. I I I de In deze rubriek geplaatste brie ven vallen buiten de verantwoordelijk heid van de redactie de redactie behoudt zich het recht voor brieven (eventueel zonder opgaaf van redenen) te weigeren of te bekorten anonieme brieven worden terzijde gelegd. In de middeleeuwen deden klooster zusters het werk van de wijkzusters, er was ook veel burenhulp. Het werk van een wijkverpleegster is bijzonder variërend. Het beslaat de zuigelingen zorg, het kleuterbureau, de tubercu losebestrijding, de bejaarden, de re validatie van gehandicapten en ga zo maar door. Duurde de opleiding vroe ger tien maanden, tegenwoordig doet men er twee jaar over om wijkver pleegster te worden. Een dankbaar applaus was de belo ning voor de interessante lezing van zuster De Boer. WADDINXVEEN De verkoop- middag die de hervormde vrouwen vereniging Maria Martha enige tijd geleden organiseerde ten bate van de kerkbouw in Groenswaard heeft bru to 1633,21 opgeleverd. WADDINXVEEN Nu het ’s avonds weer steeds vroeger donker wordt, is het weer tijd de lichten te controleren van uw auto, fiets of brommer. In de loop der jaren zyn door het niet func- tinoneren van voor- of achterlichten vele ernstige ongelukken gebeurd. Vooral op de polderwegen is goede verlichting van groot belang. De po litie is dan ook van plan strenge con trole te gaan houden en is zo sportief die van tevoren aan te kondigen. Werk dus mee geestelijk ten voor streek. het hek en begon fluks het touw los te knopen waarmee het hek dichtgebonden was. ’’Waarom hebt u zelf niet even dat touwtje losgemaakt?” mop perde Wipperoen. ”Dan was u al lang vrij geweest”. ’’Maar ik WIL niet vrij zijn”, kreunde de gevangene. ”Als ik vrij ben geeft dat alleen maar na righeid! O, ik smeek je ventje,laat dat hek dicht! Je moest eens we ten...!” ’’Maar waarom riep u dan om WADDINXVEEN Ondertrouwd: R. H. Stam, Rotterdam en A. C. Burger; N. C. de Rooy en N. van der Loo, G. C. Koelewijn en A. M. Houweling. Geboren: Lubbertus Jan, z.v. P. L. Bos en R. Veninga; Arjan, z.v. D. Oskam en W. J. van Straaten; Domi- nicus Anthonius Maria, z.v. P. H. E. de Vrind en A. C. J. Walta. Gehuwd: S. van Dijk en A. van Dij ken. WADDINXVEEN Ned. herv. kerk - 9.30 uur: ds. J. R. Cuperus en 18.30 uur: ds. J. Verwelius Schoonhoven. Herv. wjjkgeb. - 9.30 uur: ds. L. A. Klootwijk, Ede en 18.30 uur: ds. D. v. d. Ent Braat, Monster. Bethel - 9.30 uur: kandidaat W. S. Cuperus en 17 uur: ds. J. R. Cuperus. Ev. Mol. kerk - 11.30 uur ds. P. Fader. Immanuëlkerk - 9.30 uur: dr. A. van Haarlem en 19 uur: ds. D. J. Vossers, Leiden. Geref. kerk - 9, 10.30 en 18.30 uur: ds. J. Snoey. Remonstr. kerk - geen dienst. Chr. Afgesch. Gem. - zo. 9.30 en 17 uur en wo. 19 uur: ds. A. P. Verloop. Oud Geref. Gem. - wo. 8 nov. 10 en 15 uur: ds. Gebraad, St. Filipsland. van beleg verklaard. De grote brug was gebarricadeerd en pas nadat de Comte de Cambray zich gelegitimeerd had, werd hem toegestaan zijn weg te vervolgen. Door de aanwezigheid van de Comte d’Artois was de stad vrij vol. Hij had zijn kwartier opgeslagen in het aartsbisschoppelijk paleis. De familie de Cambray vond een goed onderkomen in het hotel de Bourbon. Na een licht souper gingen de dames naar bed. De Comte de Cambray schreef eigenhandig een lange brief aan de Comte d’Artois, waarin hij uitvoerig uiteen zette, onder welke omstanigheden de som van vijf en twintig millioen francs, die voor de koning bestemd was, in handen van een gewone struikrover was gevallen. Hij verzocht een cavallerieafdeling ter beschikking te willen stellen, die onder bevel van de St. Genis zou trachten de dieven op te sporen. Verder waarschuwde hij tegen het verraad van De Marmont. Door een speciale bode werd de brief onmiddellijk aan de Comte d’Artois gebracht. HOOFDSTUK V. Zuster De Boer vertelde dat de wijk- verpleegster vroeger een bekende ver- schijning was in het dorp. Ze droeg steevast een sluier en haar vervoer middel was een fiets. Tegenwoordig is het uniform verdwenen en rijd de wijkverpleegster in een autootje. 43. Wipperoen en Snipper wisten niet wat ze er van moesten denken Zoiets verwarrends hadden ze nog nooit meegemaakt. Die gevangen vreemdeling riep luidkeels om hulp, en als je hem dan wilde hel- pen wilde hij, niet geholpen wor den. Maar Wipperoen nam vlug een besluit. Hij had nu genoeg tegen slag gehad, daar moest maar eens een eind aan komen. En zonder op het gejammer van de rare gevan gene te letten klom hij gauw in Rivalen. 1 I. Het weer werd er niet beter op in de loop van de nacht; al gauw maakte een fijne motregen alles nog somberder; Maurice de St. Genis voelde zich verre van aangenaam. Hij was er vol goede moed op uit getrokken, opgemon- terd door Crystal’s warme, aanmoedigende blik. Maar de lange rit had hem vermoeid en het mistroostige weer maakte alles nog ellendiger. Over het motief van de be roving twijfelde hij geen ogenblik. Het was een Bona- partistische samenzwering, daar was hij zeker van en ook van het feit, dat Victor De Marmont de leider van dit alles was. Hij had waarschijnlijk geen werkzaam aandeel in de aanval gehad, maar daar had hij de man nen voor in dienst genomen. De Comte de Cambray was natuurlijk in zijn laatste gesprek met De Marmont onvoorzichtig geweest en Vic tor had besloten wraak te nemen op een wijze, die èn de graaf èn de zaak van de koning zoveel mogelijk afbreuk zou doen. Vervuld van al deze gedachten, reed St. Genis in het duister verder. Zijn benen waren nog pijnlijk door de gewrongen houding, waarin hij gebonden op de grond gelegen had en toen tenslotte de koude motregen hem doornat maakte, verdween zijn enthousiasme meer en meer. Het dorp leek nu veel verder weg. Toen hij er op de heenrit doorgereden was, meende hij dat het mis schien twaalf kilometer terug was nu leek het wel meer dan dertig. Juist toen Maurice de St. Genis erover dacht, eens even af te stappen en aan de kant van de weg wat uit te rusten, zag hij opeens in de verte twee kleine lichtjes in de duisternis opdoemen. Dat duidde tenminste op de aanwezigheid van mensen, van een huis met de warmte van een vuur. Hij stuurde zijn paard er recht op af. Hij was al een paar weilanden doorgestoken, toen hij in de verte het geluid van paarden hoorde, die in ge strekte draf in de richting van Lyon reden. Maurice hield de teugel in en luisterde tot het geluid dichterbij kwam. Er moesten zeker wel twintig bere den mannen geweest zijn, misschien een militaire pa trouille, die door de Comte d’Artois uitgezonden was. Maar hij kon het niet onderscheiden, omdat hij de grote weg verlaten had om de afstand naar het dorpje af te steken. Een paar seconden dacht hij erover de troep om hulp of geleide te vragen; hij riep een keer, maar het geluid ging verloren in het getrappel van de paarden hoeven, De troep was trouwens in een ogenblik voorbij en Maurice was weer alleen. Het is een edele taak waarvoor deze vereni gingen zich gesteld heb ben. Zij verdienen onze, Swets, blo-school De maar veel meer nog uw Ark, Jan Luykenstraat 1, Gouda (telefoon 01820-6338). De collecte 4 De nieuwe Oranjekalender van Pro Juventute is weer uit. Voor 3,90 en zestig cent verzendkosten kan iedereen zich weer in het bezit stellen van de nieuwe, rjjk van kleurenfoto’s van de koninklijke familie voorziene ’jaargang ’68’ van de vereniging Pro Juventute, die probeert alle kinderen, die extra zorg behoeven, te helpen samen met de ouders en met eerbiediging van hun levensopvatting. 1 KLOKKEN I KLASSIEK en MODERN WAiden hme Met instemming heb ik het artikel in uw blad van 25 oktober gelezen omtrent de voorbereidingen tot op richting van een parochieraad in Waddinxveen. Dat een dergelijke in stelling van grote betekenis kan zijn zal de praktijk ons leren. Zoals wij zondag jl. tijdens de kerkdienst, toen een van de initiatief nemers het woord tot ons richtte, al konden vernemen zal deze raad be slist niet uit een ’selecte club’ worden samengesteld. Zij moet worden ge vormd uit een groep waarin de gehele samenstelling van de parochie tot uit drukking komt. Nu kregen wij inmid dels een formulier tot kandidaatstel ling. Dit nu lijkt mij op dit ogenblik het grote probleem. Want hoe komt men aan de kandidaten? Ik vraag mij nl. af of de initiatief nemers zich wel voldoende realiseren dat de doorsnee-parochiaan, waarop nu een beroep tot kandidaatstelling wordt gedaan zich niet voldoende kan voorstellen welke taak een lid van de parochieraad wacht en hoe hij te werk zal moeten gaan. Het is toch begrijpelijk dat, zodra iemand wordt benaderd, hij of zij on middellijk reageert met de vraag wat er van hem of haar wordt verwacht? Aan de circulaire ontleend dat op 20 november een voorlichtingsavond „Doorzoek de bagage achter op de wagen! zoek op de bok! breng meer licht hier! Fouilleer iedereen! Ik durf er op te zweren, dat het geld hier is.Als ik het niet vind, voer ik jullie als gevangene naar Grenoble.” „U kunt ons ook laten vermoorden. Dat is voor uw soort niets bijzonders, nietwaar monsieur De Marmont?” viel Crystal hem brutaal in de rede. Hij antwoordde niet, want dat was inderdaad zijn ge dachte geweest. Crystal’s koele uitdaging kalmeerde hem en nu schaamde hij zich voor zijn geschreeuw. Hij haatte de graaf.hij haatte alle koningsgezinden en al le vijanden van de Keizer maar hij bewonderde Cry stal en wilde haar winnen door de invloed die de Keizer hem gegeven had. Hoe erg hij haar vader ook haatte, hij wist dat de Cambray nooit zijn woord van eer zou verkopen voor zijn persoonlijke veiligheid of voor een leugen. Misschien dat daarom opeens het verlangen in hem wakker werd, te tonen, dat hij even ridderlijk kon zijn. Hij hoopte, dat daardoor haar afkeer in liefde zou ver anderen. Hij begeerde haar nu hartstochtelijker dan ooit. Geen vrouw op aarde zou ooit zó aantrekkelijk voor hem zijn als Crystal. Hij verlangde zich haar gene genheid waardig te tonen en haar dankbaarheid te ver dienen. Zonder haar te antwoorden, gaf hij daarom een paar korte bevelen aan zijn sergeant, de wanorde in de koets te herstellen en op te houden met het verdere onderzoek. Tenslotte zei hij kalm: „Monsieur le Comte, het spijt mij, dat ik u al deze last heb moeten aandoen. U kunt uw reis nu ongestoord voortzetten.” Niemand verwaardigde zich nog enige aandacht aan de verrader te schenken. Zonder een woord te zeggen, hielp de graaf zijn zuster in de koets. Toen Crystal in wilde stappen, vroeg Victor zacht: „Mademoiselle, heeft u dan geen enkele vriendelijk woord voor mij?” „Een vriendelijk woord? na zo’n belediging? Na zo’n aanranding?” „Ik ben soldaat,” hield hij vol„en moest mijn plicht doen.” „De opwinding schijnt u krankzinnig gemaakt te heb ben, mijnheer,” was alles wat Crystal zei en zij stapte vlak langs hem heen het rijtuig in. Victor smoorde een vloek. Maar toch was hij nu meer dan ooit besloten haar te winnen. Had de opwinding hem krankzinnig gemaakt? Al goed, angst en onderdrukking zouden haar krankzin nig maken en haar trots verpletteren. Hij deed geen verdere poging haar op te houden: hij had om een vriendelijk woord gevraagd en zij had hem haar gloeiende verachting getoond. Hij zou ervoor zor gen, dat het nog eens anders werd! De graaf gaf Pierre bevel, de rit te vervolgen. Hij stond bij het portier op zijn dochter te wachten; zonder twijfel had hij gehoord, wat er tussen haar en De Mar mont was voorgevallen. Victor wachtte niet, tot de koets wegreed. „Hoe ver zijn we van St. Priest?” vroeg hij aan de ser geant. „Nog geen acht kilometer, Kolonel.” „Dan met volle vaart naar St. Priest!” beval hij, ter wijl hij in het zadel sprong. De grote weg tussen Grenoble en Lyon is heel breed en Pierre hoefde zijn paarden niet op zij te laten gaan, toen De Marmont en zijn troep, met veel gestamp en la waai in gestrekte draf voorbijreed. In het rijtuig sprak niemand. Lyon werd kort voor middernacht bereikt. Het rijtuig van de graaf werd na veel moeite de stad binnen gela ten. Op bevel van de Comte d’Artois was Lyon in staat WADDINXVEEN De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in Waddinxveen is vorige week begon nen aan een rjjkgevarieerd winter seizoen. Tot de zomer van 1968 zal nog een zevental bijeenkomsten wor den gehouden, tijdens welke een serie interessante lezingen zal worden ge houden. Maandag 20 november houdt me juffrouw Prinsen een lezing over de Mammoetwet. Op maandag 18 decem ber zullen de leden kerstmis vieren. In het nieuwe jaar komen de Platte landsvrouwen voor het eerst bijeen op woensdag 24 januari. Dan wordt de jaarvergadering gehouden, waar na mevrouw Alkema, tandarts te Waddinxveen, een lezing houdt over tandverzorging. Mr. De Kat Presser houdt op dins dag 13 februari een causerie over het onderwerp ’Hoe bescherm ik mijn kinderen tegen zedendelicten?’ Op woensdag 13 maart houdt de heer Quartero uit Waddinxveen, voorzitter van de schouwburgstichting, een le zing met dia’s en muziek over de cul turen van Maya’s, Inca’s en Egypte- naren. Deze avond wordt gehouden in samenwerking met de Hollandse Maatschappij van Landbouw. In april komen de Plattelands vrouwen meer te weten over de Ja panse bloemschikkunst en op dinsdag 14 mei zal de kunstenares M. Diet- Douwknecht een voordracht houden onder de titel ’Ada Harris gaat naar Parijs’. Wie zich voor deze - en vele andere - bezigheden van de Plattelandsvrou wen interesseerd is natuurlijk van harte welkom tijdens deze bijeen komsten. Secretaresse van de afdeling is mevrouw M. A. van Leeuwen- Vente, Piasweg 12, telefoon 2284. SPURTS RIHOEH KERKWED 189-TEL.Z077 I WRDDINXVEEN I GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden verzekeringsplaatje brom mer PRZ 680, sleutelring met 2 sleu tels, doublé ring, zwarte damesfiets merk Locomotief, rood geruite fiets tas zonder inhoud. Gevonden: zwarte skai leren pet met tricot binnenkant, houten lineaal, sleuteltje nr. 92255, leren schildpad portemonnaie met sleutels, bruine jongensregenjas, zwarte kam; Verloren: zwarte glacé dameshand- schoen, zilver armbandje met naam plaatje Judith, scheerapparaat Phili- shave, blauw zijden hoofd doek, blau we studentenshawl, met strepen, grijs blauwe fietstas, zwarte damesporte- monnaie met inhoud, bankbiljet. Verloren: crème herenoverhemd maat 42, herenpolshorloge merk ”Mora”, rode jongenstrui, zwart hondje met halsband, fietstas, blauw met geruite fietstas, gouden ring met rozet van briljanten, donkergroene portemonnaie met inhoud. hulp!” vroeg Wipperoen kwaad. ”’t Is uw eigen schuld dat wij u helpen...!” En toen gebeurde er plotseling iets heel ergs, want toen Wippe roen het touw los had, begon het grote hek te wankelen en stortte met Wipperoen en al in zee! ”O dacht ik het niet!” krijste de wanhopige gevangene. ”Ik heb je nog zo gewaarschuwd. Daar be gint de narigheid al!” De Algemene Vereni- collectanten genoeg. De ging voor Sociaal-Peda- vereniging zou dolblij kaar een eigen huis ge- gogische Zorg voor zijn met ieder die zich ven, waar we liefdevol Gouda en wil in met de voor Omstreken voor die ene (halve) dag en deskundig worden op samenwerking beschikbaar wil stellen gevangen. Het kan door katholieke en om ervoor te zorgen dat de collecte te steunen, protestantse zustervere- de geestelijk misdeelde het kan ook door mee te nigingen en met de ve- mensen in onze gemeen- collecteren, renigingen van ouders schap straks als hun van zwakzinnige kinde- ouders niet meer voor ren een collecte gaan hen kunnen zorgen niet houden ten bate van een alleen komen te staan. nieuw op te richten te huis voor alleenstaande gehandicap- de steun. Ook u kent wel Het bestuur van de kinderen in uw nabij- vereniging heeft zich nu heid, waarvan u weet met een hartekreet tot dat er straks voor hen wordt gehouden op ons gewend. Er zijn geen geen plaats meer is. november.

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 2