WIJ STARTEN maar Lezers schrijven „Vandaag moet je bekeuren morgen kun je alweer helpen Wachtmeester N ie zing jubileert zilver WIPPEROEN en de ongeluksvogel Lederwaren - Glaswerk - SPEELGOEDEREN - Sola Dansavond gehuwden Luxe geschenken, Serviezen, Zilver, Sieraardewerk enz. Geslaagd DE BRONZEN ADELAAR Vragen over de parochieraad Weinig deelnemers bij viswedstrijd Lustrumfeest Plattelandsvrouwen Jehovah’s Getuigen in Leiden bijeen i tkf b Pagina 2 J van deze Week al met de Winkelweek aktie 99 GESCHENKHLIZEN enz. Baronesse Orczy Historische roman Verkeer Onderduiken Eikenlaan 34, leplaan 122, Tel. 2401 b.g g 2184 Kök In de oorlog g WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 9 november 1967 M liep zelf kalm WADDINXVEEN In het vereni gingsgebouw aan de Burgemeester Trooststraat wordt zaterdag 18 no vember a.s. weer een dansavond voor gehuwde paren gehouden. De band heet Melody Mixers. Aanvang 20 uur. Wachtmeester Niezing ’in de weer’ met een van de (vele) dankbare resultaten van zijn arbeid op het vlak van het Veilig Verkeer: de verkeers- brigadiertjes. (foto Sjaak Noteboom) ZEVENHUIZEN De Zevenhuizen- se Plattelandsvrouwen houden dins dag as. een bijeenkomst tijdens welke mevrouw I. G. Kerp-Schlesinger uit Bussum een lezing zal houden over de schaarknipkunst. Tegelijkertijd wordt een tentoonselling gehouden van enkele honderden antieke en mo derne knipsel uit Europa en Azië. De lezing wordt gehouden in Hotel Vos en begint om acht uur. WADDINXVEEN De kaptiein J. A. van Buuren uit Waddinxveen is aan de technische hogeschool in Delft geslaagd voor het doctoraal examen electrotechnisch ingenieur. Niet verwacht wordt dat de paro chieraad het werk van de pastoor overneemt. De pastoor blijft verant woordelijk voor zijn parochie. Niet verwacht wordt dat de parochieraad het werk gaat doen van het kerkbe stuur, van de bestaande verenigingen, Wipperoen nijdig. U hebt toch zélf de fles met het HELP-briefje in zee gegooid? Nou, dat heb IK ge vonden en daarom helpen wij U!” A. W. H. van Dongen. De Genestetlaan 53 (dr. A. W. H. van Dongen is voorzit ter van het comité dat de oprichting van de parochieraad heeft voorbereid In dat comité hebben verder zitting ir A. J. Roebert (secretaris;, C. P. Broer jr„ H. M. van den Dool, K. van der Heide, Th. F. J. Hogenelst, mevrouw D. C. M. G. van der Heyden-Buys, mevrouw L. N. Kingma-de Vreeze, kapelaan G. L. M. Paardekooper, E. L Rynbeek, F. J. M. van Rossum en pastoor J. A. M. Saulenn - redactie W.v.W.) Nu, vyftien jaar later, kennen hon derden Waddinxveners wachtmeester Niezing niet alleen als politieman, maar ook als docent van de afdeling Waddinxveen van het Verbond voor Veilig Verkeer. Een taak die hy a de In deze rubriek geplaatste brie ven vallen bulten de verantwoordelijk heid van de redactie de redactie behoudt zich het recht voor brieven (eventueel zonder opgaaf van redenen) te weigeren of te bekorten anonieme brieven worden terzijde gelegd. WADDINXVEEN Ruim zestien honderd Jehovah’s Getuigen, onder wie ook een groot aantal Wad'dinx- veense, hebben dit weekeinde een driedaagse vergadering van hun kerk bij gewoond in de Leidse Stadsge hoorzaal. Het thema van de bijeen komst was ’Door geest ordelijk wan delen’ en het doel alle getuigen te on derwijzen in het prediken van Gods koninkrijk. kort na zyn komst aanving en die nog elk jaar veel vrye tijd vraagt. ”Ja, dat veilig verkeer heeft me al tijd al getrokken. Waarom? Tja, als ik zeg dat het nodig is, dan zeg ik met een tegen ’n hele hoop mensen: jul lie voeden ze niet goed op, maar de andere kant is het hoog nodig. En omdat er weer grote aantallen mensen komen, doe ik het met plezier. Als je dan na afloop ziet dat de men sen er wat van opgestoken hebben, dan zeg je bij jezelf: Ja, dat doe je niet voor niks. Maar het zou geen overbodige luxe zijn als ik ook de jon gere categorie eens te pakken kon krijgen, want die ontbreekt nog wel ’es.” Wachtmeester eerste klas D. Niezing wordt volgende week donderdag in de raadzaal van het gemeentehuis ge huldigd. Terecht. ”Ja! De fles met het HELP- briefje heb IK in zee gegooid; heb jij die gevonden? Ach ach, wat een betreurenswaardig toeval. Nu ben ik helaas weer vrij, nu komen de moeilijkheden weer in drommen opdagen. Ach ach, jullie moesten ”Ik was er nog geen half jaar bij, toen had ik mijn standpunt al be paald. Als ik toen opnieuw had kun nen beginnen, had ik nooit meer bij de politie gegaan.” ’’Waren de collega’s dan zó fout?” ’’Niet allemaal, het grootste deel ei genlijk niet. Ik heb voor de meeste collega’s alle waardering gehad, maar er waren bepaalde mensen, die me probeerden tot dingen, waar ik me niet mee kon verenigen. Ik kon me daarbij niet aanpassen.” WADDINXVEEN De heer W. G. van der Krans uit Waddinxveen is geslaagd voor het diploma SCB van de Stichting Vakopleiding Smecoma te Baarn. Zaterdag worden in Rotter dam de diploma’s uitgereikt aan alle geslaagde cursisten. 44. ”O wat spijt me dat”, riep de gevangene vol wroeging uit. ”Het is mijn schuld dat je in het water bent gevallen! Het is mijn schuld, het is mijn schuld! Maar als de kleine vreemdeling naar mij ge luisterd had was het niet gebeurd. Ik heb je nog zó gewaarschuwd. O wat dom van jullie om mij te helpen. O wat zullen jullie er een spijt van krijgen”. ”U riep toch zélf om hulp? zei comité’s of genootschappen. De paro chieraad komt niet in de plaats van wat er al is. Zij wordt iets geheel nieuws voor alle parochianen. Maar niet voor van alles en nog wat. De parochieraadsleden zijn geen klusjes mensen. Zij zijn er niet om alles op te knappen wat de pastoor zelf niet klaar krijgt: geld ophalen, briefjes rond brengen, parochianen enqueteren. De leden van de parochieraad moe ten hun mond open kunnen doen over belangrijke zaken van de parochie. Zij mogen het bestaande afkeuren, maar dan ook zeggen hoe het wel moet. Hun mening wordt gevraagd, maar ook hun advies. Zij zullen met voorstellen moeten komen, met ideeën Soms zal er iets moeten worden geor ganiseerd. Soms zit er ’huiswerk’ aan vast: een bepaald punt van bespre king voorbereiden of contact opne men met iemand in verband met een of andere actie. Als regel zijn er de maandelijke besprekingen met de pas toor. Daarvoor ontvangen de leden van de raad de nodige (vertrouwelij- ke) stukken. Enkele uren per maand zijn er dus wel mee gemoeid. Iedere parochiaan die hiervoor voelt en tenminste 18 jaar is, kan zich nog kandidaat laten stellen voor de ko mende verkiezingen. Op 20 november is er een openbare bijeenkomst over de parochieraad in het katholiek ve renigingsgebouw aan de Burgemees ter Trooststraat, die om acht uur be gint. Iedere belangstellende is daar welkom. ”Zou u het overdoen?” ”Ik weet het niet. Dat kan ik niet zeggen. Misschien wel, maar als ik al les had geweten, vooral hoe het be gin zou zjjn, dan had ik nooit by de politie gegaan. Kyk ’es, mijn vader en m’n broers zaten in de landbouw, in ’t aangenomen werk. Ik heb dat aan vankelijk ook gedaan maar ’t trok me niet meer. Ik wilde ’es wat anders. En ik wilde ook vastigheid.” Dirk Niezing, 47 jaar. Een markan te kop onder een dienstpet 'die al heel wat haar deed sneuvelen. Hij is een Drent, geboren en getogen in Nieuw- Buinen, vriendelijk maar terughou dend, gemoedelijk. Een vriend van de mensen. En hij is 25 jaar rijkspolitie man. Zijn functie: wachtmeester eer ste klas. Wachtmeester Niezing is al vijftien jaar Waddinxvener. Hij wil er nog tien jaar blijven en dan naar de Ve- luwe. Dat is altijd al een wens ge weest. ”Ik hoop mijn veertig dienstjaren te halen. De eerste tien jaar nog gerust hier. Maar daarna wil ik naar de Ve- luwe. Ik ga er elk jaar met vakantie naar toe. Waarom? Omdat de Veluwe telkens weer wat anders te bieden heeft. Elke keer kom je weer op plek jes die je nog niet hebt gezien, ’t Is ei genlijk net als het leven, dat je ook elke keer voor nieuwe dingen zet. En die heb je te aanvaarden zoals ze zijn. Zo is ’t ook met de Veluwe. Ik zou daar best mijn laatste jaren willen zitten.” De komende parochieraad heeft bij velen vragen opgeroepen. Het artikel in uw blad van 25 oktober en de inge zonden brief van 2 november hebben daartoe bijgedragen. Enkele mensen hebben zich al kandidaat gesteld voor de komende verkiezingen. Velen vra gen zich echter af: wat gaat die paro chieraad eigenlijk doen? Wat moeten wij met zo iets in Waddinxveen? De leden van de parochieraad zul len om de vier a vijf weken bijeen komen onder leiding van één van de leden. Besproken zullen worden za ken die voor de parochie van Wad dinxveen van belang zijn. Moet er ’n nieuw katholiek kerkgebouw komen? Hoe vindt men de zondags-preek? Wat moet er gebeuren met het collec- te-geld? Wordt er voldoende geboden aan zieken, bejaarden en alleenstaan den? Wat is het nut van het huisbe zoek van de geestelijkheid? Kunnen katholieken en niet-katholieken meer samenwerken in Waddinxveen? Hoe moet het gaan met het godsdienst onderwijs op school? Wat vindt men van meerstemmige zang tijdens de hoogmis? Moeten er gespreksgroepen komen van katholieken en niet-ka tholieken samen? Van de leden van de parochieraad wordt verwacht dat ze hun mening niet onder stoelen of banken steken. Zij moeten kunnen vertellen hoe zij zelf denken en hoe hun omgeving denkt. Zij moeten kunnen zeggen wat er omgaat in hun parochie. Daarom bestaat de parochieraad uit allerlei mensen: jong en oud, mannen en vrouwen, uit het oude gedeelte en uit de nieuwe wijken, mensen die veel boeken lezen en mensen die met hun handen werken. WADDINXVEEN Er waren maar achttien deelnemers voor de extra- viswedstryd die de wedstrydeommis- sie van de hengelsportvereniging Waddinxveen voor jl. zaterdag had uitgeschreven in de Oude Ryn. De oorzaken waren de koude en de regen. Er werden 529 vissen gevangen, waarvan er 45 bovenmaats waren. Uitslag: 1. B. van As 426 p., 2.W. Hoogerdijk sr. 390 p., L. Burggraeve 348 p., 4. M. Hoogerdijk 309 p., 5. C. M Visser 290 p, 6. M. van Ofwegen 270 p. en 7. C. Broer 184 p. B. van As sleepte ook de prijzen in de wacht voor de grootste vis en de meeste vis, resp. 23 cm en 77 stuks. MOERKAPELLE De heer Mar tin Dykman uit Rotterdam heeft vo rige week voor de Moerkapelse Plat telandsvrouwen in het Dorpshuis een lezing gehouden over bont. Hij werd verwelkomd door de presidente, me vrouw A. Kadiks-Krygman, die aan het eind van de avond een groot aan tal mensen als nieuw lid welkom mocht heten. De heer Dijkman gaf tijdens deze geslaagde bijeenkomst een uiteenzet ting over hoe bont dient te worden gedragen en onderhouden. Aan de hand van stalen vertelde hij van de herkomst en van de voor-en nadelen van het zo populaire materiaal. Na de causerie mochten de dames zelf pas sen. Vooral ’de duurdere jassen had den - uiteraard - veel belangstelling. De jonge Niezing was te eigenzinnig te recht-door-zee. Hij moet - na de tacheringen in Brabant, Zeeland en Limburg - tenslotte onderduiken in Rhoon op de Eilanden en kreeg daar contact met de ondergrondse. En dan breekt een tijd aan waarover Niezing niet verder wil praten. Hij zegt het volkomen eens te zijn met burgemees ter Van der Hooft - ook een verzets man - die eens zei: ”Zij die het heb ben meegemaakt zullen er niet over praten. Zij die niets hebben meege maakt, praten graag.” Na de bevrij- ding kwam verzetsman Niezing met zijn groep bij 'de arrestatieploeg van de BS. Hij werd ondercommandant. Toen die taak was afgelopen werd Niezing overgeheveld naar de mare- caussee en kreeg toen in augustus 1945 Bruinisse als standplaats, dat hij in 1952 verliet als postcommandant. eens weten...o wat een zwarte dag voor de kleine behulpzame vreem- delingetjes. Had me toch laten zit ten. Was toch gebleven waar jul lie vandaan komen...” ’’Zeurt u toch niet zo!” riep Wip peroen. ”Kom op Snipper”, zei hij vastberaden. Toen klauterde hij op de kant, pakte de hevig gillen de HELP-vrager stevig beet en stopte hem samen met Snipper in de roeikist. WADDINXVEEN De gerefor meerde vrouwencontactgroep ’Bij de bron’ houdt dinsdag 21 november een feestelijke lustrumbijeenkomst in het gereformeerd verenigingsgebouw. Aanvang kwart voor acht. Er bleef hem dus niets over dan zijn weg naar die ver leidelijke lichtjes alleen te zoeken. In ieder geval kon er in deze pikdonkere nacht toch niets ondernomen wor den, ook al waren het bandieten. St. Genis vertrouwde erop, dat de Comte hem de volgende dag hulp voor zijn onderneming zou sturen. De lichten voor hem uit werden steeds helderder en al gauw waren er ook andere lichten te zien. Eindelijk kon hij de omtrek van een herberg herken nen: uit sommige ramen scheen licht en verder was er een olielamp, die zwakjes flikkerde in een nis vlak boven de deur. De welkome woorden: „Kamers voor reizigers” stonden uitnodigend op een uithangbord. Maurice hield de teugels in. Het geluk was wel met hem, want hij was toch maar in ’t wilde weg door de velden gereden. Maurice sprong van zijn paard en rammelde aan de deur. Toen hij niet direkt opengedaan werd, bonkte hij er met zijn laars tegen. De grendel werd weggeschoven en er kwam een oude man in een blauwe boezeroen en een wijde broek aan schuifelen. „Wie is daar?” roept hij met een kraakstem. „Een reiziger te paard”, antwoordde Maurice onge duldig. „Neem mijn paard aan en laat mij binnen!” „Het is te laat om reizigers op te nemen, ’’bromde de oude man. „Het is nacht en iedereen is naar bed, behal- kleumde handen en voeten naar de koesterende warmte uit. Nu hij wat minder koud en stijf werd, begon hij trek te krijgen. Even later was de oude man er weer. „Zeg eens, oude heer, ik veronderstel dat jij de eige naar van dit fraaie oord bent; hoe staat het met het avondeten?” vroeg Maurice. „Brood en kaas, als u wilt,” bromde de man kortaf. „En natuurlijk een fles wijn.” „Ja, een fles wijn.” „Nu, vlug dan wat alsjeblieft. Ik wist niet, dat ik zo’n trek had, voor jij over brood en kaas begon.” „Wilt u er wat koud vlees bij hebben?” vroeg de man onverschillig. „Natuurlijk!” Ik heb honger als een paard!” ve ik.” Maar toch opende hij de deur. „Te laat, verdorie? Je denkt er toch zeker niet over, met zulk weer een reiziger te weigeren „Het is erg laat en mijn huis is helemaal bezet,” her haalde de oude man. „Dan maak je maar een bed voor mij in de keuken. En voor mijn paard zal ook wel een of andere plaats te vinden zijn,” antwoordde Maurice en hij gooide zonder meer de teugels naar de oude man en liep zelf kalm langs hem heen naar binnen. De man aarzelde even. Hij gromde iets, dat Maurice niet verstond en zijn sluwe ogen namen snel de kleren van deze late reiziger op, de kostbare jas, de goedge maakte rijlaarzen. Toen hij Maurice van top tot teen bekeken had, leek het hem, dat er geen gevaar in kon schuilen hem te herbergen. Bovendien was het paard altijd een solide onderpand, voor het geval dat de man de rekening de volgende morgen niet betalen zou. Hij leidde het paard weg en beduidde Maurice naar binnen te gaan. Er smeulde een overblijfsel van een houdvuur in de open haard in een hoek van de gelagkamer. Maurice zette zijn hoed af, deed zijn jas uit en gooide een paar houtblokken in het vuur, dat spoedig weer opvlamde; toen trok hij een stoel bij het vuur en strekte zijn ver- „Zult u er werkelijk voor betalen?” ”Ik zal het eten betalen, voor ik er een hap van ge nomen heb, maar maak in ’s hemelsnaam voort, man!” De oude man slofte bedaard de kamer uit. St. Genis werd zo slaperig door de warmte van het vuur, dat hij opschrok, toen de man weer binnen kwam. Tien minuten later zat hij voor een stevig avondmaal en de waard was zeer tevreden met de twee zilverstuk ken, die St. Genis hem tevoren gegeven had. „Je zei dat je huis vol was,” zei Maurice, toen hij zijn ergste honger gestild had. „Ik had niet gedacht, dat er nog zoveel reizigers langs dit afgelegen plaatsje kwa men.” „Het is helemaal geen afgelegen plaats. De weg is heel goed en snijdt een hoek af tussen Asiènne en Cham- péry. Wij krijgen hier veel reizigers” Het leven, maar ook zyn werk in de gemeenschap heeft politieman Nie zing al lang geleden aan het denken gezet. Van Lieverlee is daaruit een ei gen, speciale kyk op het mensdom ontstaan. Een milde kyk. ”Ik heb over de verstandhouding met de mensen in Waddinxveen be slist niet te klagen. Men een gemeng de bevolking zoals hier, kan ik ge rust zeggen dat de verhouding politie- burgerij goed is. Nee, ik heb geen klachten. Of...klachten, 'dat is eigen lijk het woord niet. Kijk, u zult ook wel eens zeggen ’Dat is mijn man niet’ dat heeft ieder mens. Maar over het algemeen gaat het hier goed.” --’’Ziet u uw werk als zinvol?” ”Ja, tenminste dat is mijn persoon lijke standpunt. Het is nu eenmaal zo, vandaag moet je bekeuren, maar mor gen kun je weer een mens in nood helpen. Dan sta je weer als mens te genover mens. Kijk ’es, politie moet er zijn. Een land kan niet zonder ge zag. De vraag is alleen: hoe vat je als gezagsdrager je taak op? Mijn stand punt is als politieman altijd geweest dat ik neutraal moest staan. En dat je, zoveel als in je menselijke vermo gen ligt, eerlijk en betrouwbaar moet zijn. Dat was mijn 'devies. Kijk, een ieder tot vriend te krijgen als politie man kan nu eenmaal niet. Maar je kunt toch altijd méns proberen te zijn en de mensen, met wie je krijgt te maken, een goed hart toedragen.” In het verleden heeft wachtmeester Niezing vaak en intensief genoeg be wezen dat het met zijn devies ernst was. Hij kwam in de oorlog bij de po litie, die toen niet bepaald populair was. ’Omstandigheden’ 'dwongen de 22-jarige Dirk Niezing een rijksbe- trekking. Die omstandigheden zelf doen er niet toe het is een droevig verhaal. Maar er was keus genoeg buiten de politiesfeer. ”Was het ’t uniform?” ”Ja, het uniform trok mij. Ik was oorspronkelijk al aan het leren voor commies, maar met mijn werk op het land werd dat te zwaar. Ik had twee idealen: de marechaussee of de poli tie. Ik heb ook nog wel ’es in mijn hoofd geha’d naar Indië te gaan, maar daar hebben ze me van afgebracht. Toen ben ik bij de politie gegaan.” Het werd een zwerftocht. Niezing werd gedetacheerd in alle delen van het land, maar had het in het begin niet eenvoudig. FM-KO'

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 2