ton en voor inwoner f2500 nu voor 1TSSPURBOK WDWffl Tekort ondanks forse stijging uitgaven teruggebracht tot 2,3 Schuld per bedraagt Boomplantdag 1967 Scholieren planten zestig bomen in Groenswaard W tevreden over gunstige cijfers op begroting voor 1968 D. van ‘t Wout krijgt tien jaar gevangenis wapensmokkel Een BondsspaarbankUw gezinsbank f 1000 - voor zwemhad Schouderham Berliner Gebr. Gehakt VAN EEUWEN Huwelijksreis eindigt in gevangenis A. W. Conijn bezoekt Jehovah’s Getuigen Weest Getrouw over Lapland Reisdeviezen - Reisverzekeringen 3 speciale Vleeswaren aanbiedingen 1 o Wensen li SPAARB^i O A G E N A f' Leningen zodat 'de (lage) kosten voor sociale zorg in 1965 het gemiddelde aanmer kelijk drukken. „In de komende ja ren zal het vereiste percentage dich ter worden benaderd,” zo verwachten B. W. F» -f Terug ff WEEKBLAD V. WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 16 nov. 1967. Geniet en Profiteer b TELEFOON 01828-2468 KANAALSTRAAT 9 z DEELNEMER ST. NICOLAAS-PRIJSVRAAG Nr. 23 ->«-Z//ZzzzZ Onze beroemde „De cijfers voor 1968 hebben ons veel voldoening geschonken,” schrijft het college van burgemeester en wethouders in de nota van aanbieding by de gemeentebegroting voor 1968. Een begrijpelijke voldoening, want ondanks het feit dat de uitgaven volgend jaar met bijna 1,6 miljoen gulden zullen stijgen tot een totaal van 12,4 miljoen, is het tekort op de begroting aanmerkelijk minder dan vorig jaar, toen er een gat van 684.000 was. In het nieuwe jaar komt de gemeente ’slechts’ 226.671 tekort. WADDINXVEEN Als extra sti mulans voor de zwembadactie van hedenavond verrijkte een Waddinx- veens bedrijf gisteravond het Bouw fonds voor het nieuwe zwembad met een gift van rond duizend gulden. Wederom een groots gebaar, dat be wijst dat in alle kringen de noodzaak wordt ingezien om Waddinxveen het zo lang gewenste goede zwembad te geven. Bij de thuisvarenden heerst sinds maandag grote verslagenheid en leeft men tussen hoop en vrees. Men wacht af wat de Nederlandse ambassadeur in Lagos voor zijn landgenoten zal •doen. De hoop is er ook op gericht dat de Nederlandse regering wellicht een verzachting van de straf zal weten te berieken. De algemene opinie is dat de soep in ieder geval niet zo heet zal worden gegeten als hij nu is opge diend. DIVERSEN Zondag 19 november: Prinsenbal (Stichting Goudse Stads carnaval), m.m.v. Jacky Schram. Dinsdag 21 november: Toneelvoorstelling ’Centrum’, Schouwburg, Gouda, 20 uur. Woensdag 13 december: Concert Rotterd. Philharm. Orkest, Schouwburg, Gouda, 20 uur. Donderdag 23 november: Wedstrijden gymver. OSS, gymlokaal. Dorpsstr., 19 uur. Zaterdag 25 november: Feestavond Landbouwjongeren, Ho tel Vos, 19.30 uur. Dinsdag 28 november: Sinterklaasfeest v.d. jeugd (achterna men A. t/m. M), Hotel Vos, 15 uur. Woensdag 29 november: Sinterklaasfeest v.d. jeugd (Oud Ver laat) ver. geb. Rotte, 15 uur. Donderdag 30 november: Sinterklaasfeest v.d. jeugd (achterna men N t/m Z), Hotel Vos, 15 uur. Zaterdag 2 december: Klaverjassen ’Hotel Vos’, 20 uur, (inschr. 19.30 uur). ZEVENHUIZEN Vrjjdag 17 november: Gemeenteavond Geref. Kerk, 17.30 u. Zaterdag 18 november: Feestavond Landbouwjongeren, Ho tel Vos, 19.30 uur. Zondag 19 november: Combodienst, clubgebouw Lange Zijde, 10 uur. Woensdag 22 november: Wedstrijden gymver. OSS, gymlo kaal, Dorpsstr., 19 uur. Vergadering Zevenhuizensche Ijs club, Hotel Vos (Stien Kaiser). Woensdag 6 december: Trekking St. Nic.winktlactie, café De Unie Kerkweg, 19.30 uur. Donderdag 14 december: Raadsvergadering (antw. alg. besch.) Dinsdag 5 december: Bejaardenmiddag, herv. wijkgeb., 14.30 uur. 150 gram 98 150 gram 79 150 gram 79 Vrjjdag 17 november: Verg. CBTB (spreker J. Bregman), herv. wijkgeb. 19.45 uur. Trekking St. Nic. winkelactie, café- rest. Royal KW-plein, 19.30 uur. Zaterdag 18 november: Aankomst St. Nicolaas Kunstmarkt Jeugdcontactraad, geref. ver. geb. Dansavond gehuwde paren (Melody Mixers), ver. geb. Trooststraat, 20 uur. Zuidkade 3 telefoon 2105 f Zaterdag 9 december: Feestmiddag- en avond, wandelclub SDS, clubgeb. Lange Zijde, resp. 14.30 en 20 uur. Duivententoonstelling Stormvliegers, ver.geb. Klinkhamerweg, 14 uur. WADDINXVEEN De 26-jarige Dick van ’t Wout uit Waddinxveen, eerste machinist op de kustvaarder ,Jozina’, die op 23 oktober in de terri toriale wateren van de Westafrikaanse staat Nigeria werd aangehouden op verdenking van wapensmokkel voor de Biafraanse opstandelingen, is maandag met de zes ovérige opvarenden van het schip veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar en verder een boete van zestigduizend gulden of twee jaar gevangenisstraf wegens de smokkel van enige honder den zakken zout en een kleine vierhonderd rollen krantenpapier. Dit schokkende vonnis werd geveld door een rechtbank in Lagos, die ook nog het schip verbeurd verklaarde. MOERKAPELLE Vrjjdag 17 november: Veiligheidscontrole Veilig Verkeer, garage Zonneveld, 19 uur. Raadsvergadering, gem. huis, 16 uur. Zaterdag 18 november: Veiligheidscontrole Veilig Verkeer, garage Zonneveld, 9 uur. Behendigheids wedstrijd voor auto’s, Jonkheer v.d. Welstr., 14.30 uur. Aan de veroordeling van maandag, die in het gehele land felle kritiek kreeg, zjjn een aantal dramatische weken vooraf gegaan. Het jonge echt paar Van ’t Wout-van leperen (ge trouwd in augustus) was - in afwach ting van het gereedkomen van het in middels gekochte huis - op een origi nele manier op huwelijksreis gegaan, nl. met de boot waarop Dick van ’t Wout werkzaam was als eerste werk tuigkundige. Dat het schip wapens vervoerde was, althans volgens diens eigen ver klaringen tegenover de Lagotiaanse rechtbank (en volgens een aantal Ne derlandse dagbladen) alleen bekend aan de Heerenveense gezagvoerder, kapitein W. Plantinga en aan enkele' officieren. De Jozina werd in Nigeriaans vaar water aangehouden en opgebracht door de nationale marine. De kapitein ontkende aanvankelijk dat er wapens aan boord waren, maar toen tenslotte na een vluchtig onderzoek duizenden jachtgeweren uit 'de ruimen werden gehaald, viel er weinig meer te ont kennen. De bemanning van de Jozina, be- WADDINXVEEN Ongeveer driehonderd leerlingen van de hoogste klas sen der lagere scholen hebben maandagmiddag gezorgd voor de aanplant van de eerste zestig bomen in de nieuwe wijk Groenswaard. Deze massale aanplant vond plaats in het kader van een door het gemeentebestuur in samenwerking met de Jeugdnatuurwacht van Waddinxveen georganiseerd boomplantdag. hart,- Theo Thijssen-, Klaas 'de Vries St. Jozef- en Gr. van Prinsterer- school. Tijdens een op de buitenactivitei ten van de jeugd gevolgde bijeen komst in het Hervormd Wijkgebouw aan de Esdoornlaan werden enkele films vertoond. Hier bracht burge meester Van der Hooft zijn dank over aan de jeugd voor hun medewerking en hij vroeg de kinderen goed voor de bomen en planten in Waddinx veen te willen zorgen. Hij hoopte dat het grote bomen zouden worden, waarvan de kinderen later zelf zou den kunnen genieten. Ook de heer Voorhoeve van de Stichting Jeugd en Natuur sprak nog enkele woorden. Aan het slot van de bijeenkomst ontvingen alle scholieren een door kweker en bomenleveran cier Van den Hoven aangeboden pakketje met bloembollen. WADDINXVEEN De Jehova’s Getuigen uit Waddinxveen hebben deze week bezoek van de heer A. W. Conijn, bedienaar van het evangelie, die in opdracht van de Watch Tower Bible en Tract Society als kringop- ziener één van de zestien kringen in Nederland bedient. De heer Conijn is hier om raad te geven op schriftuurlijk gebied en te helpen bij de organisatie van de plaatselijke gemeente van Jehova’s Getuigen. Zijn voornaamste doel is de stimulering van de - voor Jehova’s Getuigen zo kenmerkende - van huis- tot-huis-prediking. Zondagmiddag om drie uur houdt de heer Conijn in de Koninkrijkszaal aan de Kerkweg een openbare toe spraak met als titel ’Vat moed in een wereld vol vrees.’ staande uit acht koppen, werd in staat van beschuldiging gesteld. Het schip, waarop ze nog enige tijd moch- 1 ten blijven, werd in de haven van Lagos verzegeld. tegenover 11% van de uitgaven geen inkomsten. Het onderdeel sociale zorg blijft ook een zorgenkind voor de gemeen te. De kosten die in feite te berekenen zijn voor de uitkering van het rijk bedragen liefst 1,1 miljoen, maar de uitkering dekt dat bedrag slechts tot 65% 716.000). En dat terwijl het rijk deze kosten tot tachtig procent dient te vergoeden. De oorzaak is het gereedkomen van het bejaardentehuis Souburgh in ’66, waardoor de kosten voor de sociale zorg ineens met sprongen zijn toege nomen. Voor de uitkering wordt ech ter het gemiddelde berekend over de afgelopen drie jaren ’65, ’66 en ’67), Het college is uitermate in zijn nopjes met de aanvullende uitkering 263.000) uit het gemeentefonds in augustus van 'dit jaar, waarvan 170.000 kon worden aangewend om de tekorten op vorige dienstjaren weg te werken. Waddinxveen was een van de 63 gemeenten die zo’n aanvulling ontvingen en in dé klasse van 10 tot 20.000 inwoners zelfs een van de ze ven. Het is niet alleen het bedrag wat gen is in het afgelopen jaar toegeno- men met 5,6 miljoen tot een totaal van 44,5 miljoen. De afschrijving op de investering bedraagt in ’68 bjjna negen ton. De te verdelen rente is twee miljoen gulden groot. Aan langlopende leningen en rijks- voorschotten is ruim veertig miljoen beschikbaar. Er wordt volgend jaar 1,8 miljoen rente betaald aan lenin gen en voorschotten, terwijl voor 1,3 miljoen zal worden afgelost. De vaste schulden per inwoner be draagt op 1 januari 1968 2500 en zal naar verwachting begin 1969 2419 per inwoner groot zijn. WADDINXVEEN Donderdag 16 november: Huldiging politie-agent D. Niezing (25 jaar in dienst), gemeentehuis, 11 uur. Huldiging G. M. Kloet (40 jr. bij schildersbedr. J.D. Kloet) J. D. kade 76, 16 uur Slotactie Zwembad: Jaarvergadering KVP, ver. geb. Trooststr., 20.15 uur Vergadering KVP, ver. geb. Troost straat, 20.15 uur. Vergadering VVD, De Unie, Kerkw., 20 uur. De inkomsten zullen in 1968 ten op zichte van de primitieve begroting van dit jaar stijgen met liefst 1,3 mil joen. Grote offers moeten daarvoor de inwoners brengen, die door de reeds dit jaar verhoogde belastingen enige tonnen meer in het laatje bren gen. De algemene uitkering uit het gemeentefonds levert in 1968 liefst zeven ton meer op, terwjjl de woning bouwvereniging, door het gereedko men van een aantal grote complexen meer kunnen gaan terugbetalen aan verschuldigde annuïteiten (voor ’68: 231.000 meer). Maar ook de uitgaven zijn in ver gelijking tot dit jaar aanmerkelijk ge stegen, zij het minder snel. Kapitaal- lasten nemen de grootste hap uit de stijgingskoek 367.000), terwijl ook 'de sociale zorg een grote slokop is 226.000). De uitgaven van de dienst van openbare werken namen ook toe (met 132.000). De totaalstijging be draagt 823.516. De salarissen van het gemeente-personeel zijn ten opzichte van 1967 niet noemenswaardig geste gen. Van het rijk krijgt Waddinxveen dit jaar 3,5 miljoen gulden (in ’67: 2,8 miljoen). De ’algemene uitke ring’ bedraagt 2.862.548, dank zij een forse verhoging van het uitke ringspercentage (van 176 op 195%). De dit jaar voor het eerst toegepaste ver fijning op de riolering levert een hal ve ton op. Omdat Waddinxveen ver onder de landelijke belastingcapaciteit van 11,50 per inwoner bljjft (hier 10,16), komt er een aanvullende uitkering van 21.575. De uitkering ten behoeve van het lager onder wijs stijgt met bijna een tot f 565.000. Ondanks de grotere gulheid van het rijk blijft er voor het college veel te wensen. De kosten van het lager on derwijs worden door de regering nog maar gedekt tot een percentage van 76,5%. Bij het kleuteronderwijs staan ZEVENHUIZEN In het clubge bouw aan de Lange Zijde te Zeven huizen belegde de hervormde vrou wenvereniging ’Weest Getrouw” ver leden week een bijeenkomst. Als spreker was aanwezig de heer J. W. Grisnigt te Rotterdam om de ruim twintig belangstellenden te vertellen over zijn reis naar Lapland, het ge bied in het noorden van Noorwegen en Zweden. De lezing werd verdui delijkt met tal van fraaie dia’s Allereerst had de spreker het over de steden Uppsala en Kiruna. Hun typische kerkjes en de rijke bodem schatten werden uitvoerig behandeld. Vervolgens kwamen de lappen aan de orde. Verteld werd over hun spe cifieke lichaamsbouw: Klein, met korte schedel, zeer donkere ogen en haar, geelbruine huid, en vooruitste kende kin. Tenslotte werd over hun dagelijks leven verhaald, waarin het rendier zo’n belangrijke rol speelt. De aanwezigen hebben genoten van een leerzame avond. Maandag 20 november: Bijeenkomst Plattelandsvrouwen, geref. ver. geb., 20 uur. Bijeenkomst over parochieraad rk- kerk, ver.geb. Trooststr., 20 uur Dinsdag 21 november: Lustrumfeest geref. vrouwenver. ’Bij de Bron’, ger.ver. geb., 19.45 uur. Trekking St. Nic.winkelactie, café Sport Kerkstr., 19.30 uur Bejaardenmiddag, herv. wijkgeb., Esdoornl., 14.30 uur. Donderdag 23 november: Raadsvergadering (zwembad), ge meentehuis, 20 uur. Gemeente-avond Immanuëlkerk (Vaticaans Concilie), 20 uur. Vrjjdag 24 november: Trekking St.Nic.winkelactie, café- rest. Royal KW-plein, 19.30 uur. Dinsdag 28 november: Trekking St.Nic.winkelactie, café De Unie Kerkweg, 19.30 uur. Sinterklaasfeest voor de jeugd, geref. ver. geb., 16.30 en 18 uur. Donderdag 30 november: Algemene beschouwingen in gemeen teraad, raadhuis, 20 uur. Vrjjdag 1 december: Trekking St.Nic.winkelactie, café- rest. Royal KW-plein, 19.30 uur. Maandag 4 december: Sinterklaasfeest voor de jeugd, geref. ver. geb., 16.30 en 18 uur. B. W. bijzonder verheugd, maar ’de toekenning van 'de voorlopige bij drage heeft ons verder gesterkt in de mening, dat het gevoerde beleid in de afgelopen jaren juist is geweest.’ Het door de minister van financiën in 1965 ingestelde ’leningsplafond’ gaat Waddinxveen ook voor financie- ringsmoeilijkheden stellen. In het be gin werd de beperkende maatregel door de gemeente niet als hinderlijk ondervonden omdat o.a. door grond- verkopen de netto vlottende schuld van de gemeente onder de gestelde norm bleef en voor de vaste finan cieringen vooraf geen verzekering be hoefde te zjjn. Nu hebben B. W. bij de minister van binnenlandse zaken geldlenin gen aangevraagd tot een totaal van 2,6 miljoen. Dit geld is o.a. bestemd voor de aanleg van de begrafplaats, de kleuterschool van Volksonderwijs in Groenswaard, de uitbreiding van het garagecomplex aan de Noordkade, enzovoort. Over de verruiming van het plaat selijk belastinggebied kan nog weinig zinnigs worden gezegd omdat hierover nog geen definitieve zekerheid be staat. B. W. verwachten zeer spoe dig nadere voorstellen te kunnen doen. Als gevolg van 'de ’verruiming’ zullen de gemeenten, zo heeft de mi nister meegedeeld, een wezenlijke verantwoordelijkheid kunnen dragen voor beslissingen over additionele uit gaven, die niet voor financiering uit het gemeentefonds in aanmerking ko men. De begroting van de dienst van openbare werken toont een uitgaven post van 1,6 miljoen. De werken die ten laste komen van 'de begroting van de algemene dienst bedragen 1,4 miljoen, een stijging t.o.v. 1967 1,3 ton. Volgens de totaalcijfers van de overige begrotingen voor het nieuwe dienstjaar: verwarmingsbedrijf: ba ten en lasten 300.000 (stijging 63.225); grondbedrijf: baten en las ten 366.950. Nadelig saldo van 325.000 bijgeschreven op de boek waarde van de gronden; antenne- systeembedrijf: baten en lasten 14.463. De boekwaarde van de investerin- Over de positie van de jonge me vrouw Rosa van ’t Wout, die met de gehele zaak uiteraard weinig van doen had en die bovendien in ver wachting is, heeft gedurende enige tijd onzekerheid bestaan, maar samen met een jonge matroos werd zij toch begin vorige week op transport ge steld naar Nederland. Zjj konden ver tellen dat de Nigeriaanse autoriteiten hun gevangenen goed hadden behan deld. De zeven die moesten blijven, on der wie Dick van ’t Wout, kregen ten slotte maandag het vonnis te horen, dat - zeker na de soepele houding jegens mevrouw Van ’t Wout en de matroos - onverwacht hard uitviel. In Nederland spraken veel kranten van een schandaal. Het vonnis werd ’on menselijk en onrechtvaardig’ ge noemd. Onder het toeziend oog van burge meester C. A. van der Hooft, de wet houders Lips en Van Tol, verschei dene raadsleden, de directeur van openbare werken, de heer A. C. Kra- neveld, de heer C. H. Voorhoeve, di recteur van de stichting Jeugd en Natuur, 'de voorzitter van de Wad- dinxveense jeugdnatuurwacht, de heer Buurman en echtgenote, de de ze week jubilerende wachtmeester Niezing van de Rijkspolitie, kweker Van den Hoven, alsmede vele mede werkers van de plantsoenendienst, gingen de scholieren omstreeks kwart voor twee aan de slag. Op aanwijzing van hun leerkrach ten begonnen in 'de Mozartlaan de leerlingen van Eben Haezer-, Reho- both- en Kon. Juliana-school met het planten van reeds bij de plant- gaten gereed liggende essen. Aan de Beethovenlaan waren het scholieren van de Willem van Oranje- en St. Paulusschool, die daar een aantal berken plantten. Aan de Chopinlaan werden tenslotte esdoorns geplaatst door de scholieren van de Jan Ligt- (foto Sjaak Noteboom) - V y s

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 3