j St. Nicolaas feesten de kinderen Meester Hoeneveld voor nieuw houdt van Sinterklaas afwisseling 1 Fantastische figuren maken met- speelgoed 11 5 i 11 f Een Sinterklaasverhaal ’Spirograph9: als op bankbiljetten Bi i Winkelcentra een lichtzee Zo ongeloofwaardig als de waarheid o Ook ouderen Hulpmiddel HE -/ S| 1 WEEKBLAD V. WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 16 nov.,1967. WADDINXVEEN De grote Waddinxveense winkelcentra Waddinxveen extra aantrek kelijk wordt gemaakt. zullen ook dit jaar tijdens de St. Nicolaas en Kerstperiode baden in een zee van licht. WADDINXVEEN Een poppenkast, goochelaar, buikspreker en accorde onist. Dat zjjn de grote attracties voor een viertal kindervoorstellingen voor de Waddinxveense jeugd, die op 28 november en 4 december worden georgani seerd door de middenstand. Het hoogtepunt van deze feestmiddagen wordt ongetwijfeld het bezoek van Sint en Piet, die alle aanwezige kinderen met iets lekkers zullen verrassen. Toegangsbewijzen voor deze kin- derfeestmiddagen kunnen tegen inle vering van één volgeplakte winkel- aktiekaart per toegangsbewijs wor den afgehaald bij Wijnhandel Ver- zijden, Nesse 8; Drogisterij Van Mou- rik, Kon. Wilhelminaplein 10 en Van Ringelenstein’s Zelfbediening, lep- laan 71 en 73. De feestelijke kindervoorstellingen worden gehouden op dinsdagmiddag 28 november en maandag 4 decem ber om half vijf en zes uur, in het geref. verenigingsgebouw in de Sta tionsstraat. Deze tijden moesten wor den gekozen, omdat het onmogelijk bleek de medewerkenden aan deze voorstellingen op andere tijdstippen te contracteren. OMDAT 'T ECHT gebeurd is en om dat de man in kwestie nog leeft en omdat ie met een schone lei weer helemaal opnieuw begonnen is, kan ik echt z’n werkelijke naam niet noemen. Laten we daarom maar even doen of hij gewoon Hoeneveld heette. En opdat deze geschiedenis niet langs een omweg toch nog aan de grote klok komt te hangen, moeten we tot onze spijt ook de naam van het dorp veranderen. We spreken daarom af dat ’t allemaal in Klein Middelwold gebeurd is. Sinterklaas heeft al op vele verschil lende manieren zijn opwachting ge maakt bij zijn Waddinxveense sup- portertjes. De foto’s van Sjaak Note- boom geven daarvan sprekende beel den. Zo kwam de goedheiligman in 1964 aan per helicopter, hetgeen een hele onderneming was voor de bejaarde bisschop. Het volgende jaar waagde hij zich daar dan ook niet meer aan. In 1965 verwelkomde het bestuur van de Middenstandsvereniging (u ziet de heren H. K. van der Loo en C. van Mourik) zijn hoge gast op het winderige spoorwegstation. Ook deze aankomst kon de Sint niet bevallen en zo kwam hij vorig jaar toch maar weer met de oude, ver trouwde boot aan. Het was vorig jaar niet zulk fijn weer, wie weet wordt dat deze keer - als Sinterklaas weer met de boot komt - beter. Laten we er allemaal maar op hopen, want als de Sint in deze, voor hem zo 'drukke tijd ook nog ziek wordt dan is de boot aan In principe zijn de voorstellingen bestemd voor de kinderen in de leef tijdsklasse van 5 tot en met 13 jaar. Het is wel zaak tijdig toegangsbewij zen af te halen om teleurstelling voor uw kinderen te voorkomen. Maar moest hij zómaar bij de mensen binnen lopen met z’n brilletje, z’n snorretje en z’n aktentas? lood of een pen, en doordat de schijf jes doorzichtig zijn vergeet je snel, dat je al die mooie dingen met een hulpmiddel maakt, in plaats van uit de vrije hand. Ook voor kunstenaars is dit ’speelgoed’ een welkome aan vulling van de mogelijkheden die zij tot hun beschikking hebben. Archi- tekten en beroepstekenaars kunnen er veel plezier en gemak van hebben. in Spanje wel geleefd. Het zou een tamelijk vrijgevige bisschop zijn ge weest, een soort kindervriend die, in het donkere jaargetijde, op een wit paard cadeautjes rondbracht die door een Moorse jongen, Pedro, ge dragen werden. ZIEZO, nu kunnen we zonder een blad voor de mond te nemen, met een gerust hart vertellen wat er in dat Klein Middelwold nu precies is voor gevallen. ’t Mag dan allemaal wel een beetje ongeloofwaardig lijken, maar wat is er vreemder dan de naakte waarheid? Hoeneveld dan, was in dat dorp al jarenlang onderwijzer, zonder dat dit ooit moeilijkheden van betekenis had opgeleverd. Het zou natuurlijk beter zijn geweest wanneer hij ergens an ders eens tot hoofd ener school zou zijn benoemd, maar dat geluk was de dorpelingen niet beschoren. Begrijp me goed, ik heb echt niets tegen dat beroep. Die mensen weten meer dan u en ik samen, maar er zijn toch nogal wat van die leerkrachten, vooral op de kleine dorpen, die een beetje eigenaardig zijn en met het klimmen der jaren wordt dat meestal langzamerhand erger. Barend Hoeneveld had er altijd nog al wat bijzondere meningen op nage houden, maar de dorpelingen, die in Klein Middelwold toevalligerwijs ta melijk goedmoedig van aard waren, hadden zich daar wel zo’n beetje in geschikt. Trouwens, wat hadden ze anders kunnen doen? O EN TOEN, op een zekere dag in de herfst, verklaarde meester Hoene veld zo maar ineens dat Sinterklaas niet bestond. Niet dat hij dat eens één keer luchtigjes opmerkte, nee, hij hield dat hardnekkig vol tegen ieder een die ’t wel en die ’t beslist niet ho ren wilde. Hij zei ’t tegen de bakker en tegen de slager en tegen de groenteman. Hij kwam er de politiemannen mee aan boord en hij hield het vol tegen de burgemeester. Zelfs de kinderen van zijn school viel ie lastig met z’n vreemde zienswijze en voor de jeugd zijn dat toch allemaal hele rare praatjes. Sinterklaas, zei meester Hoeneveld had vroeger, héél lang geleden ergens Bekroond De Spirograph is een uitvinding, die in zijn korte leven al vier onder scheidingen voor het beste speelgoed heeft ontvangen. In Engeland werd hij tweemaal bekroond als het beste leerzame speelgoed van het jaar, in Frankrijk kreeg hij de hoogste speel- goedonderscheiding van het jaar 1966 en in Amerika werd hij genoemd als het beste hulpmiddel voor tekenaars en ontwerpers. maar door het spel met de Spiro graph wordt wél het artistiek ge voel ontwikkeld, zowel bij kinderen als bij volwassenen. Kinderen zullen trots zijn op de mooie figuren die zij zélf getekend hebben, en proberen er achter te ko men hoe het apparaat werkt. Daar door leren zij het eerste begin van wiskunde, zonder dat ze het zelf be seffen. Zij moeten hun fantasie ge bruiken om méér, en mooiere figuren te maken. Zij leren kleuren van el kaar te onderscheiden, en kleurkom- binaties te vinden. Maar ook ouderen kunnen geboeid met de Spirograph ’’spelen”. Het spel is gebaseerd op wiskunde, zonder al le ingewikkelde formules die er bij horen. Het is erg leuk om dingen te tekenen, die vroeger alleen vakmensen en grote kunstenaars konden maken. De Spirograph is geen tekenmachi ne, want je tekent echt met een pot- Hebt u ooit goed gelet op de’tekeningen op onze Nederlandse bankbiljetten? De meeste mensen letten daar niet zo op, maar er staan, buiten het portret van de een of andere beroemdheid altijd een heleboel ingewikkelde cirkels en wiskundige figuren op. Van die figuren die je vroeger met eindeloos geduld met een passer en een lineaal maakte bij de eerste meetkundelessen, maar die nooit helemaal lukten. De figuren op onze bankbiljetten worden gemaakt met een ’’guillo- cheermachine”, een ingewikkeld en zelfs geheim apparaat, waarmee bij onze geld-drukkerij speciaal daar- voor opgeleide mensen kunnen wer ken. Maar u kunt het ook! Wel niet zo priegelig precies als een met een guillocheermachine, maar met een tekenspeelgoed dat Spirograph heet. De Spirograph is een tekenhulp middel, dat de wieltjes en radertjes uit die hele ingewikkelde machinerie van doorzichtig plastic heeft nage maakt. Met achttien wieltjes, twee ringen en twee lineaaltjes, die met tandra- 'dertjes allemaal in elkaar passen, kunnen de meest fantastische figu ren en tekeningen gemaakt worden, in alle kleuren van de regenboog. Je hoeft er niet voor te kunnen tekenen, en het is ook niet een ap paraat waar je het van kunt leren, MAAR NU waren die dorpelingen in Klein Middelwold ook weer niet zo goedig, dat ze deze onzin in ge- moede konden aanhoren. Bovendien werd deze wartaal ook hun bloedjes van kinderen onderwezen! Ze werden allemaal vreselijk boos en ze beleg den een soort vergadering in het eni ge dorpscafé om gezamenlijk te over leggen wat ze hier nu eens aan kon den doen. Na lang wikken en wegen besloten ze er niemand van buitenaf in te ha len en de hele kwestie toch maar plaatselijk op te lossen. Ze zouden de meester met gelijke munt betalen, onder het motto: ’’Hoeneveld bestaat niet”. Ze waren er zeker van dat hij over een poosje wel heel anders zou gaan praten. Nu heeft de ene mens de andere nodig, dat is bekend. Ook een onder wijzer kan niet zonder brood en zon der vlees en zonder aardappelen. Ook een onderwijzer heeft wel eens iets te maken met de gemeente-secretaris en met de caféhouder. Maar overal was ’t nu hetzelfde liedje. Wie ben jij eigenlijk. Jij hebt je als Hoeneveld verkleed, want Hoeneveld zelf be staat niet. Er moet vroeger op Ijs land wel eens een onderwijzer heb ben geleefd met een brilletje en een snorretje en een aktentas, maar die is al heel lang geleden gestorven. Die Hoeneveld, zeiden de dorpsge noten, moet een man geweest zijn met allerlei eigenaardige opvattingen, die lijnrecht indruisten tegen de mening van de andere mensen in die dagen. Ze lieten hem praten totdat ie al te vervelend werd en toen zijn ze er maar eens iets aan gaan doen. Dat was het, wat Barend overal te horen kreeg, ’s morgens, ’s middags en 's avonds, dag in dag uit, weken achtereen, van de bakker en van de kruidenier en van de caféhouder, maar ook op het gemeentehuis en zelfs van de burgemeester. Hij hoor de dat zó vaak en in zoveel verschil lende toonaarden, dat ie van liever lee zelf niet zeker meer wist of ie nu werkelijk wel bestond. Bovendien be gon hij zich nogal onbehaaglijk te voelen door het gebrek aan contact, want helemaal alleen zijn is erg moeilijk en nogal vedrietig. O BAREND HOENEVELD, de man die niet bestond, zon op middelen om deze onmogelijke toestand te doen ophouden. Om weer aansluiting te vinden bij zijn dorpsgenoten zou hij iets moeten doen en dat zou iets héél aardigs moeten zjjn. Maar bij dat al zou hij toch liever z’n gezicht niet helemaal verliezen. Goede raad was duur, peperduur. Hij zou iets kunnen geven, zo over woog hij aan de kinderen van het dorp, aan *de kinderen van de bakker, de slager, de groenteman, en de op perwachtmeester. De kinderen van de burgemeester hadden volgens Ba rend niks nodig. Maar moest hij bij die mensen zo maar de keuken inlo pen met z’n brilletje en z’n snorretje, in z’n ene hand de aktentas en in de andere een grote mand met speel goed?? De kalender wees hem de weg. Het besluit was gauw genomen. Het sin- terklaaspak werd in de naburige stad gehuurd, de schimmel van de schil lenboer stond zaterdagsmiddags in de stal voor het grijpen. Het kopen van poppen, legkaarten, bromtollen, passerdozen en indianencostuums le verde geen moeilijkheden op... O OP ZATERDAGMIDDAG 2 de cember, toen de torenklok vier slagen sloeg, gebeurde er in Klein Middel wold - een dorp dat zo klein was dat Sinterklaas het wegens drukke be zigheden al tweeënzestig jaar had moeten overslaan - iets heel bijzon ders. Hoog te paard draaide daar de heuse Sinterklaas met mijter, tab berd, baard en bisschopsstaf, vrién delijk wuivend, het oude Kerkplein op. Aan z’n zadel hing een grote was mand met pakjes. Van een Piet was wel niets te bespeuren, maar daar hadden de Kleinmiddenwolders geen last van, zo verblind waren ze door dit luisterrijke schouwspel. Alle mensen waren totaal verbluft: daar had je Sinterklaas, ze konden hun ogen gewoonweg niet geloven: Sinterklaas op het paard van de schillenboer! Totdat de bakker zei: ’’Maar dat is Hoeneveld!”, totdat de slager en de groenteman en alle an deren riepen: ’’Warempel, dat is meester Hoeneveld! Hij bestaat toch!” En Barend strooide gul handen vol pepernoten, hij voelde dat hij straks weer deel uit zou gaan maken van de Kleinmiddelwoldse gemeenschap. Hij merkte, dat hij, Hoeneveld, na al die weken plotseling weer bestond, daar was nu geen twijfel meer over mo gelijk. Tegelijkertijd ook geloofde hij weer oprecht in het bestaan van Sin terklaas en dat is ie tot op de huidige dag blijven doen. De dorpsdokter van Klein-Middelwold. Overal komen namelijk weer de feestelijke verlichtingen die er toe by dragen, dat op de don kere uren het winkelen in F; I? t

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 5