NEW FOREST PONIES ZIJN GEMAKKELIJKE DIEREN doen aan Uit de bladen Ponies Gun kraan seen uw VIEW-MASTER vorstverlet, Gehandicapte kinderen ruitersport W i Een mooi groot zwembad voor ons allemaal Schap Rottemeren koopt landerijen v Laat ze in hun natuurlijke staat Gun uzelt het mooiste Sinterklaascadeau Doet U mee vanavond S. NOTEBOOM Sint rv I 15 5» Passage Waddinxveen 9 Tocht Shets Veelzijdig Gehandicapten Eten Eenvoud Berg en Bos 1 Wit-' 1 - - ff WEEKBLAD V. WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 16 nov. 1967. vraag vlak bij de hoofdkraan zit, geen wa ter komen. Dat is aan de ene kant voor elke hippische liefhebber gelukkig. Aan de andere kant schuilt in die „mode” een groot gevaar, juist voor paard en pony. En zelfs ook voor de ruiter-eigenaar. Ten minste niet veel, want als er ergens in uw huis een kraan open staat, loopt er wel enig water via het aftapkraantje terug. Dit kraantje moet u na de proef wel weer goed sluiten! Ook is het goed, nu na te gaan of het tocht in de ruimte waar die hoofdkraan zich bevindt. Tocht is de grootste vijand van waterkranen en watermeters, van uw hele huis trou wens, en wanneer u nu vast kieren en tochtnaden dichtmaakt, behoeft u dat straks als het bar koud is niet meer Nu de eerste nachtvorst zich weer heeft doen gelden, wordt het tijd de hoofdkraan van de waterleiding eens op te zoeken. U vindt hem in een me- terput onder de voordeurmat of on der de mat voor de achterdeur, in de kelder of in een meterkast. Misschien wel in een meterput buiten, wanneer u ’’buiten” woont. Om te voorkomen dat uw kraan straks als het écht gaat winteren, ’’vorstverlet” neemt, doet u er goed aan nu vast te controleren of de hoofdkraan niet lekt, of hij goed sluit. Hoe ziet u nu of de hoofdkraan goed afsluit? Als u de kraan dicht draait en het aftapkraantje opent, moet er uit het aftapkraantje dat Ontdekking Maar een tiental jaren later ontdekte men de pony en in 1957 werden de eerste uit Zuid Engeland afkomstige New Forest ponies geïmporteerd en een Stamboek opgericht. Dat vierde juist dit jaar op grootse wijze het tienjarig bestaan. Na dien kwamen er nog Welsh, Dart moor en IJslandse ponies met Stam boeken. De laatste zijn heel sterk en heel sober, maar ook bijna flegma tiek; ze worden vooral op de zand gronden bij kleine boerenbedrijven wel gebruikt, zijn voor kalme wan delrites zeer geschikt, maar overi gens niet bepaald een rij-pony. De Dartmoor is iets kleiner dan de New Forest en Welsh en daarvan zijn er enkele honderden. De Welsh zijn in het algemeen be slist edeler en mooier, dan de New Forest, maar juist door dat edele, dat bijna-volbloedachtige toch zeker niet voor elk ruitertje geschikt. Ze volgen in aantal en anciënniteit op de New Foresters, maar er zijn veel die ren onder, waarvan de afstamming niet zuiver is; men werkt dan ook met verscheidene soorten Stamboek- papieren. En waarom werden nu juist, tien ja ren geleden, hier New Forest Ponies geimporteerd? Wel, omdat men na lang en rijp beraad en na geduchte voorbereiding en bezichtiging en na het horen van de ervaring der En- ZEVENHUIZEN Het recreatie schap Rottemeren, waarvan ook Ze venhuizen deel uitmaakt, gaat door met het aankopen van gronden in het plangebied. In Zevenhuizen zijn al verschillende aankopen gerealiseerd. In de vergadering van het algemeen bestuur van het schap werd dinsdag besloten het reeds beschikbaar ge steld krediet van een miljoen gulden te verhogen tot 3.000.000. Met dit geld zal weer een groot aantal lan derijen in het Rottemerengebied wor den aangekocht. Al die kleine paardjes hebben ieder van hun geboortestreek iets meege kregen en dus zijn er allerlei, meest al geringe, verschillen. Zo’n 50 jaren geleden werd de eer ste Shet in Nederland ingevoerd, als speelgoed voor de kinders, en daarna nam dat ras een zeer grote vlucht, doordat veel boeren en vooral fruit telers er wat in zagen. Ruim 25 jaren geleden werd een Stamboek opge richt (laten we zeggen: de Burgelijke Stand bij de paarden) en werd er in een bepaalde richting en met een be paald doel gefokt. Dat doel was en is: klein trekpaardje en daarmede is meteen gezegd, dat de brave Shet als rij-pony minder geschikt is door bouw en dus door gangen. In de tweede helft van de vorige eeuw waren de in Engeland levende ponies, voornamelijk kinderrijponies zeer verwaarloosd en verkommerd, mede ook door inteelt. Men heeft eerst de hengsten van de verschillen de rassen onderling geruild en ver volgens heeft Koningin Victoria en kele Arabische hengsten en volbloed- hengsten ter beschikking gesteld om de verschillende rassen wat „op te In de Sinterklaastijd zien we vaak ponies op de weg. Geen wonder, want na zyn schimmel is de pony het dier waarvan de grote kinder- en dierenvriend het meest houdt. Hiernaast ver tellen we iets over de New Fo rest pony. Waddinxveen telt twee instel lingen die zich met de paarde- sport bemoeien. Dat is de lan delijke rijvereniging De Gouwe Ruiters (met de pony-club), waarvan het secretariaat is ge vestigd aan de Piasweg 15 en de manége De Reygersburgh, adres: Piasweg 53a. Er zijn verscheidene heel goede po nyclubs en rijscholen; er wordt door de jeugd, maar ook door ouderen, braaf en dapper gereden, zowel dres suur als springen, jachtritten en cross countries, maar de New Foresters worden ook aangespannen (al ge schiedt dat nog te weinig) en zelfs in het boerenwerk gebruikt. Van deze pony kunnen we dus zeer terecht zeggen, dat het een ware veelzijdigheidspony is. Er zijn ver scheidene voorbeelden bekend van de jonge ruitertjes, die naast en tezamen met de grote paarden van de Lande lijke ruiters oefenden en die hun eerste diploma’s op New Foresters behaalden. En bv. een internationale jonge ruiter als Job Huizinga Bruins uit Usquert in Groningen heeft op de New Forest Sabrina II en zeker ook van die pony de grondbeginselen ge leerd! Massaal zijn New Forest Ruiters op getreden onder meer enkele malen op het wereldvermaarde concours in Aken, met de meest ingewikkelde Ponies zyn „in”. Daarover behoeven we niet lang te praten. En vooral als grote firma’s in advertenties paar den en ponies als blikvanger gaan gebruiken is het wel heel zeker, dat paard en pony mode-artikelen zijn ge worden. te doen! De roosters en ventilatievoe- gen moeten ook tijdig worden geslo ten, maar na de vorst natuurlijk weer worden geopend. Vanzelfsprekend zorgt u er voor dat uw hoofdkraan - en uw water meter, wanneer u die hebt - goed be reikbaar blijven. U kunt ze het beste met droge wollen lappen omwikke len tegen de koude. Ligt de meterput buiten, dan kunt u het beste tussen bovendeksel en tussendeksel een plastic zak gevuld met kranten aan brengen. Bij heel strenge vorst moet die hoofdkraan bovendien nog extra worden toegedekt om bevriezing te voorkomen. In twijfelgevallen kunt u beter even contact opnemen met het waterleidingbedrijf. Waarschijnlijk is het paard de oudste dierenvriend van de mens, zelfs nog ouder dan de hond. En in ieder geval heeft het in de landbouw, bij het houden van vele (cowboys!), als strijdmakker en tot voor een goede hon derd jaar ook als grootste krachtbron en snelste ver voermiddel de mens niet te schatten diensten bewezen. Maar gelijkelijk met de mechanisatie en motorisatie is het langzaam maar zeker teruggedrongen en nu is de hoofdtaak van onze viervoeter gelegen in de sector van sport en recreatie. peppen”. Daarmee ging natuurlijk een - zij het gering - deel van 'de oor spronkelijke eigenschappen van de eigenlijke pony verloren en tot op vandaag kunnen we in sommige exemplaren nog duidelijk een Oos terse invloed bemerken. Men richtte Stamboeken op en stelde zich een vastomschreven doel, waar naar men ging fokken; men paste dus een strenge teeltkeuze toe en zo werden de Engelse rijponies tot wat ze heden zijn. In ons land is het Shet lan’dstamboek nog steeds het grootste en zijn er enkele tienduizenden van ponies van dit ras, maar, zoals gezegd het zijn geen rij-ponies. Na de tweede wereldoorlog (en in die oorlog hadden de ponies en de paar den zeer waardevolle diensten ver richt; denk maar eens aan de voed- seltransporten en aan de pony-taxi’s in Amsterdam!) nam de mechanisatie hand over hand toe en verdwenen bv. 'de paarden uit het leger en prak tisch geheel uit de stalhouderij en de landbouw. Omdat de pony bij ons voortdurend op zachte weidegrond loopt, is het noodzakelijk, dat we tenminste eens per 8 weken de smid laten komen om de hoeven bij te kappen. Blijven we hoofdzakelijk op zachte grond rij den (en dus niet op straatstenen of beton) dan is beslaan zelfs beslist verkeerd. Alle ponies hebben goede hoeven! En waar zijn nou die echte ponies, zult u vragen Welnu: de meeste leven in het wild of bijna in het wild in Engeland, maar ik wil u eerst nog even op twee andere soorten of rassen wijzen. Wat er over is van de eens zo grote kud den van de in de wijde Russische steppen levende Equus Przwalski (breek je tong niet!) leeft in enkele dierentuinen, waaronder vooral Blij- dorp en ook Artis. In Tierpark Hella brunn bij München fokten de heren Heck de Tarpan, een zg. terug-fok, waarbij hoofdzakelijk gebruik werd gemaakt van de Gotlandse en IJs landse pony. Dat ras is onderschei den in Bos- en Moeraspony. Dan is er in Westfalen, met name in Dülmen, nog een grote kudde van geheel in het wild levende Dülmener Wild- pferde. In Engeland zijn de voor naamste rassen: Dartmoor, Exmoor, Moorland, Highland, Welsh, New- forest en Shetland Ponies, terwijl ook zeer bekend zijn de Ierse Connema ra’s. En, zoals reeds gezegd, in Ijs land de IJslandse pony. Voor de streek, waar ze vandaan komen, spreekt de naam voldoende en vrij wel overal is dat geaccidenteerd ter rein, vrij woest, zeker niet weelde rig, meestal bebost en waterrijk. In Frankrijk hebben we tenslotte nog de vrijwel in het water levende Ca- marque Ponies in de Rhone-delta. nummers (dat waren 'de ruiters uit Best in Noord Brabant) en ook bij de jaarlijkse evenementen, als de Dul- mener Wildpferde worden samen ge dreven om daaruit de jonge hengsten die niet voor de fok bestemd zijn, te vangen en te verkopen. Dat ook is een feest, waarbij tienduizenden toe schouwers het hart in de keel klopt! Dat het belangrijk is om aan dit ju bileum van het New Forest pony Stamboek, aandacht te wijden, moge o.a. uit het volgende blijken: Reke nen we even in geld, dan blijkt al di rect iets van die belangrijkheid; er zijn goedkope ponies van ongeveer 1.000., maar veulens zijn natuurlijk veel goedkoper. Maar er zijn ook ponies, die wel 15.000. kosten! Als we nu een gemiddelde nemen van 1.500. komen we met een totaal van 4000 ponies al aan 6 miljoen guldens! Bedenk dan eens, wat de export aan deviezen in Nederland inbrengt! En als we schatten, dat de gemiddel de onderhoudskosten van een pony plm. 700. per jaar zijn, dan weten we, dat er bij dit ponybestand jaar lijks voor bijna 3 miljoen wordt om gezet! Maar er is nog meer wetenswaardigs. Zo wordt bv. een pony niet in een stal geboren en zeker niet met menselijke hulp. Een pony werpt in de wei en heeft daar bijna even weinig weet van als een kip, die een ei legt. Na een uur kan het veulen staan en lo pen en is ook de mama weer op de been en fit and well! Met geduld en vooral zonder geweld bereiken we met een pony in zeer korte tijd heel veel. Dat dient men beslist te weten, want ook hier geldt dat ondeskundigheid gevaar ople vert, zowel voor de pony als voor de ruiter. En dat zijn dan de gevaren, waarop we aan het begin van dit ar tikeltje doelden! Vraag dus raad en hulp aan deskun digen, maar informeer tevens eerst, of degene die geraadpleegd zal wor den, werkelijk deskundig is! Er zijn lieden, die vooral op financieel ge bied zeer deskundig zijn, maar des te minder op pony-terrein ervaren. Wat de New Forest Pony allemaal kan, en waartoe hij in staat is, wordt misschien het beste geïllustreerd door het feit, dat juist deze pony zo bij uitstek geschikt is voor het laten ryden van gehandicapte kinderen! Vrijwel tegelijkertijd (zoiets schijnt soms in de lucht te hangen!) begon men daarmee in Koeala Loempoer Malakka, Engeland en iets later in Noorwegen en Nederland. In Neder land vatte men de zaak direct orga nisatorisch aan en werd de Stichting PK (Ponies voor gehandicapte Kin ders) opgericht en kwam men, in sa menwerking met revalidatie-artsen, tot vele resultaten. Vanuit hier werd propaganda gemaakt en begon men Er zijn vele en dikke, geleerde en uitvoerige boeken over paarden ge schreven en in sagen en legenden blijven ze voortleven, als ook in spreekwoorden en zegswijzen; maar ook zijn er vaak amusante romans en verhalen, waarin het paard een hoofdrol speelt. Voor vandaag willen we ons beper ken tot het eigentijdse en wat nader ingaan op de verhouding pony jeugd. En dan komt allereerst de naar voren: Wat is een pony? In het algemeen èn in hoofdzaak kunnen we zeggen, dat een pony een natuurdier is, terwijl het paard door teeltkeuze en kruising uit de pony ontstaan, een geheel van de mens afhankelijk dier is geworden. Een pony behoort dus buiten te zijn, niet in een stal, wordt niet verwend met dekens en wat dies meer zijn, is sober voor wat betreft het voedsel en kan tegen een forse stoot voor wat het klimaat en de weersomstandig- den betreft. De pony is wat lager op de benen dan een paard en lijkt daardoor lan ger van rug; hij heeft een wat grof hoofd, vooral ontstaan door de zwa re kaken, die weer nodig zijn om het natuurlijke voedsel, gras, riet, twijg jes en boomblaadjes te vermalen; hij heeft vaak een wat zware hals en nek en-heeft, vooral in de winter een ’berepels’, die hem tegen kou, maar ook tegen nattigheid beschut. En een echte pony heeft - en dat is heel belangrijk - een goedaardig karakter, is mak en (nog) vol ver trouwen in de mens en went daar door ook gemakkelijk aan africhting en bereden worden en aan verkeer. De pony heeft voldoende aan 1/2 hec tare grasland, liever natuurlijk een hele, met een eenvoudige schuilhut. Het gras moet hard en grof zyn, liefst ook met wat riet gemengd. Werkt de pony, dan is by voeding van brokjes aan te bevelen; een zoute liksteen of natuurlijk klipzout doet veel goed. In de winter wat hooi en wat wortels en in de rui een beetje lynmeel. Niet poetsen, maar wel met een gro- re borstel zo nodig modder en vuil verwijderen. Poetsen we een pony, gelijk we dat een paard doen, dan trekken we hem zijn regenjas uit doordat we het huidvet wegnemen en dan kan de pony lelijk kouvatten en ziek worden. En natuurlijk is het een belediging voor de pony wan neer we hem netjes gaan toiletteren, d.w.z. manen bijtrekken of zelfs af scheren en dan nog met lintjes en strikjes invlechten, staartwortelha- ren uittrekken en vetlokken, die dienst doen als regengootjes onder aan de benen, afknippen. Laat de pony 'dus in zijn eigen, natuurlijke waarde en het dier zal er u dankbaar voor zijn! Probeer te voelen zoals de pony voelt en te denken zoals de pony denkt en dan is er het eerste contact gelegd en de eerste kame raadschap geboren. Het enige, dat we mogen doen, is de staart verkorten als deze te lang is geworden, opdat de pony bij het opstaan er niet op trapt en zodoende zelf de haren uit trekt. Vanzelfsprekend is, dat er veel en fris drinkwater moet zijn en daar moeten we goed op letten als er geen frisse sloot is, zodat de pony uit een emmer of bak moet drinken. Het bestuur van de wandelsportve- reniging SDS uit Zevenhuizen doet zaken met Sinterklaas, zo blijkt uit onderstaande pennevrucht uit het jongste nummer van ’Wandelnieuws’, het officiële ’orgaan’ van de club: Wij 'beginnen inderdaad allemaal al weer een beetje aan Sinterklaas te denken, met vreugde of misschien ook wel een beetje met angst. Intussen doet het ons genoegen dat wij U kunnen berichten 'dat ons be stuur al weer contact met hem heeft gehad. De Sint heeft ons een verzoek gedaan, dat wij graag inwilligen. Door zijn hoge ouderdom is de Sint niet meer in staat om nu precies uit te zoeken wie hij wèl of niet een be zoek zal brengen. Hij heeft ons daar om gevraagd of wij aan alle ouders, donateurs en andere bekenden be kend willen maken dat Sinterklaas bereid is bij hen te komen (in elke plaats) en dat men dit dan moet op geven aan het bestuur van onze ve reniging, die hierin tegen een bepaal de vergoeding zal bemiddelen. Wij wijzen erop dat de Sint in de week vanaf zaterdag 2 t/m vrijdag 8 december bereid is een bezoek te brengen. Men moet wel ruim van te voren een datum tijd en uur bespre ken bij een der bestuursleden, even tueel schriftelijk bij de secretaresse, Dorpsstraat 37 te Zevenhuizen. Wij hopen dat de Sint het erg druk krijgt. Eenvoud is het kenmerk van het wa re. Laat dus de pony in zyn eenvou dige, natuurlijke staat en blyf zelf ook eenvoudig! Een goed passende, wat nauwe spijkerbroek, hemd, blou se of trui en dagelijkse schoenen zijn voor het begin helemaal voldoende. En is er niet direct geld voor een za del, dan is een opgevouwen deken of dekje met een singel in de aanvang ook al goed. ook in België, Denemarken en pas nog in Duitsland en in Durban Zuid- Afrika. En waar ze maar voorkomen, worden vrijwel uitsuitend New Fo rest ponies gebruikt! Juist vanwege him goede en soepele gangen, hun heerlijke temperament en hun begrip en verstand (ja zeker: verstand) zijn ze bij uitstek aangewezen om gehan dicapte kinderen niet alleen een on gekend genot te schenken, maar ook om hen geestelijk sterker te maken en lichamelijk te helpen! En zo is er voor het paard en heel zeker voor de New Forest Pony, naast •de taak, die ze hebben op het gebied van sport en recreatie, een doel weg gelegd, dat daar boven uit steekt. Werden het paard en de pony door het vorderen der wetenschap, door mechanisatie en motorisering, ver drongen van bepaalde gebieden, juist door die wetenschappelijke vooruit gang (en door de liefde tot het paard) werd er voor de trouwste vriend van de mensen een nieuwe taak gescha pen, die hij nooit meer verliezen kan medisch medium! Hoe vrolijk, hoe blij, hoe gelukkig grote en kleine ponyliefhebbers wa ren op de jubileumshow in juli in het mooie Berg en Bos te Apeldoorn, hoe schetterende en schitterend de fanfares van de Koninklijke Mare chaussee klonken, hoe opgewekt en tevreden men allerwegen was, niets gaat boven de glimlach van een ge handicapt kind, rijdend op de rug van een brave New Forest pony! Ik zou u een boek erover kunnen schrijven. Heeft eenmaal de hart stocht voor de Pony je te pakken, dan wordt dat ooit meer beter, al leen maar erger en dan kun je er niet meer buiten. Maar je leert er door, iedere dag en je wordt er steeds gelukkiger in. Heb ik iets van dat enthousiasme, van die liefde en die hartstocht kunnen overbrengen, dan is het goed. En mochten er vragen rijzen: het Ned. New Forest Pony stamboek, Van Wassenaerheuvel 74, Oosterbeek, tel. (08307) - 3333 zal u zeker verder willen helpen. gelsen tot de conclusie gekomen was dat juist deze pony, door het gemak kelijke en vriendelijke karakter en door het juiste tgmperament het meest geschikt zou zijn als ideale rij- pony, voor de jeugd, maar ook voor ouderen. En zeker is men niet bedrogen uitge komen! Thans zijn er, door aanfok en door verdere import een kleine vierdui zend stuks in Nederland, terwijl er van hier uit naar Zweden, Denemar ken, Duitsland, België, Frankrijk, Zwitserland geexporteerd werden. En enkelingen gingen nog wel verder ook! - 'A< -t- 0

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 7