m op Jeugd krijgt meeste attentie Waddinxveen goed vertegenwoordigd meubelbeurs 1967 in Utrechtj Js H l! WIPPEROEN formule trekt aandacht met ideeën nieuwe W addinxveen Kunstmarkt de ongeluksvogel en Bibliotheek open DE BRONZEN ADELAAR in FRA-VA-KO Historische roman 1 Welfare-winkel aan J. van Stolberglaan geschenkhuizen heeft nu een EXTRA aanbieding in ZILVERES KANDELAARS 1, 2, 3 en 1-armig Jonge meubels Baronesse Orczy fill 1 WEEKBLAD V. WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 16 nov. 1967. kunst dichter hij publiek Mulder tenslotte heeft met zijn zit meubelen en salontafels een stand op de eerste verdieping van de Juliana- hal. DE zaak van Waddinxveen Eikenlaan, leplaan; W’veen Te lef. 2401 b.g.g. 2184 Meestal heeft men wel belangstel ling voor kunst, maar brengt men het niet op een reis te ondernemen naar bijvoorbeeld museums en grote ten toonstellingen. Een tentoonstellings zaal in de eigen plaats bezoemt dik wijls een lichte drempelvrees in. WADDINXVEEN De Jeugdcon- tachtraad houdt - in samenwerking met een aantal beeldende kunste naars uit de streek - zaterdag 18 no vember een kunstmarkt in het gere formeerd verenigingsgebouw. Op die manier willen raad en kunstenaars een poging doen het publiek wat dichterbij de kunst uit hun omge ving te brengen, omdat aan de af stand tussen beide: kunstenaars en publiek, nogal wat schort. De welfare-’winkel’ blijft zaken doen tot omstreeks kerstmis. WADDINXVEEN In het voor malige bibliotheekgebouwtje aan de Juliana van Stolberglaan zal van volgende week vrydag af een ver koping worden gehouden ten bate van het welfare werk van het Neder- landsche Roode Kruis. Van Berkesteijn N.V. die evenals Formule in de Bemhardhal een eigen plaats heeft, richtte de stand, evenals vorig jaar, geheel in met de klassieke zitmeubelen en tafels, waarvoor op het ogenblik weer grote belangstel ling bestaat. De kunstmarkt van volgende week probeert aan de ’drempelbevreesden’ de reikende hand te bieden. Op ge wone tafels in een openbaar gebouw of buiten stallen kunstenaars hun werk uit en wie daar zin in heeft kan dat op z’n gemak en zonder een en kele verplichting komen bekijken. Op die manier komen kunst, kunste naars en publiek oog in oog met el kaar.' Wie wil kan zich een kunst werkje verschaffen, meestal al voor een geringe prijs. Het werk dat door de patiënten wordt gemaakt wordt nu vrijdag in het bibliotheekgebouwtje aangebo den ten verkoop. Van de opbrengst kan het Rode Kruis zijn nuttig werk doen. Vrijwilligsters van het Rode Kruis bezoeken twee, drie of vier keer per maanden een groot aantal mensen die langdurig ziek zijn en die daarom aan huis zijn gebonden. De welfare-werk- sters proberen deze gehandicapte mensen door aangepaste werkmetho des een bezigheid te verschaffen. Een bezigheid die een steun kan zijn voor de dikwijls zwaar gedupeerde pati ënten die anders gedwongen zouden zijn de gehele dag niets te doen. MOERKAPELLE Van vorige af is de bibliotheek in de consistorie van de Ned. Herv. Kerk wekelijks geopend voor het uitlenen van boe ken. De opening is van 19 tot 19.30 uur. Een nieuwe kollektie boeken van de Chr. Plattelandsbiblioteek te Dordrecht is dezer dagen ter beschik king gekomen. Niet alleen het moderne meubel heeft bij Formule de aandacht, ook in de meer romantische sfeer werd nieuws gebracht. Het betreft een in eiken uitgevoerde kastwand, de For mule ’’Provence” alsmede de al eerder dit jaar gelanceerde Formule 5000 serie, een kastwand uitgevoerd in bloemmahonie. Hogenelst toont in de Irenhal zijn styimeubelen in een gezamenlijke stand met Steenland uit Gouda. Vlak bij exposeert Baan eveneens klassie ke zitmeubelen. Lavo, een nieuwe firma brengt in dezelfde hal vooral veel klassieke kleinmeubelen. WADDINXVEEN Zes Waddinx- veense bedrijven nemen deel aan de op dit ogenblik in de Utrechtse jaar beurs aan de gang zijnde elfde vak beurs voor meubelen en woningtex tiel. Het zijn Formule (Kempkes NV), Baan’s Meubelen, H. A. van Berke steijn NV, J. A. Hogenelst, Lavo en A. Mulder. Op de eerste dag van de beurs, maandag jl. hadden de stands van deze bedrijven veel bezoek te verwerken. Het drukst was het bij Formule, die had gezorgd met veel nieuws naar Utrecht te komen, nieuws wat gezien de eerste reacties, goed is aangeslagen. Een van de succesvolle series zitmeubelen, die Berkestejjn N.V. exposeert in haar stand op de meubelbeurs. De Utrechtse meubelbeurs is voor het publiek geopend vrijdagavond van zeven tot half elf en zaterdag van negen tot vijf uur. Aan de kunstmarkt in Waddinx veen, die ’s ochtends om tien uur wordt geopend, doen mee: Ineke van Dijk uit Stolwijk met beeldhouw werk, Aad de Wit uit Moordrecht met schilderijen, Theo den Boon uit Waddinxveen met schilderijen en te keningen (o.a. van Waddinxveen), Gé Logman uit Gouda met beeldhouw werk, de portretschilderes Carla Ro denburg uit Gouda, Ton Koops uit Waddinxveen met schilderijen en in legwerk van fineer, Arie Bouter uit Gouda met schilderijen, Gerard ’t Hart uit Gouda met schilderijen en roen. ”Brrr, het lijkt me niks leuk in die donkere grot. Ik weet iets veel beters voor u; wat jij Snip per! We brengen meneer de HELP vrager fijn naar het eiland van Hou Doe en Joe Doe”. Maar nu raakte de HELPvra- ger opeens helemaal overstuur. ”Nee nee, niet naar het eiland van Hou Doe en Joe Doe”, riep hij be vend van angst. ”Nee nee, ik zwem wel terug naar mij neenzame grot!” Het onlangs nieuw verschenen tijdschrift ’Kunst en Historie in de streek Gouda’ zal een speciale plaats kregen tijdens de kunstmarkt. Bij het tijdschrift krijgt men een lino van Rie Bouters cadeau. De samenwerking op het terrein van de verkoop en reclame, die For mule en Leolux uit Blerick dit jaar zijn aangegaan, treedt op deze meu belbeurs voor het eerst naar buiten met een fraai ingerichte grote stand, die dagelijks bijzonder veel belang stelling trekt. Beide fabrieken hebben in onderling overleg een aantal nieu we modellen gefabriceerd, waarvoor uit binnen- en buitenland veel be langstelling blijkt te bestaan. Een blikvanger in de door de heer H. Happel van Formule in samen werking met de heer H. de Groot van Leolux ontworpen en ingerichte stand is de nieuwe ’look-serie. Een speciaal meubel voor jonge mensen die crea tief willen zijn bij de inrichting van hun woning. Formule maakte hier voor de handige een veelzijdig toe te passen stapelkastjes en verrijdbare tafel, terwijl Leolux de bijpassende zitmeubelen in hout en plastic ver zorgde. Op de meubelbeurs worden veel op jonge mensen gerichte meubelen ge ëxposeerd, maar de Look-serie lijkt wel het meest succesvolle ontwerp te zijn. Daarnaast presenteert Formule ook een representatief nieuw wandmeu- bel, gebaseerd op reeds bestaande Formule-aanbouwsystemen. Bij de Veel belangstelling heeft op de Utrechtse meubelbeurs het nieuwe Formule meubel, speci aal gericht op jonge mensen. Op deze foto een van de vele gebruiksmogelijkheden van de kastjes, die op de meest uiteen lopende manieren kunnen wor den toegepast. tekeningen, Agaath Ziel uit Gouda met schilderijen, Jacky Bouw uit Gouda met keramiek, Pim Leefsma uit Gouda met schilderijen en me vrouw Leefsma met schilderijen, te keningen en lino’s. krijste hij met grote ogen. ”O nee, dat zeg ik niet. Nee, nee, dat zeg „Nu, ik was niet zo gelukkig, die weg te vinden. Ik zag de lichten uit de verte en reed dwars door de vel den. Het was een allesbehalve vlakke weg, dat verzeker ik je.” „Dat zei die andere heer, die hier zowat een uur gele den aankwam, ook al.” St. Genis legde dadelijk zijn mes en vork neer. „Wie is hier een uur geleden aangekomen? Logeert hij hier?” „Ik zou wel eens willen weten, wat u daarmee te ma ken heeft,” viel de man kwaad uit. „Dat zal ik je zeggen,” fantaseerde Maurice. „Ik zou hier in de buurt een vriend ontmoeten, maar ik heb hem niet kunnen vinden. Wij hebben elkaar dus misgelopen en het zou mij niet verbazen, als hij hier zo lang zijn in trek genomen had.” Terwijl hij zijn verzonnen verhaal afratelde, hield Maurice de Genis het gezicht van de waard goed in de gaten. De man toonde echter helemaal geen bijzondere belangstelling in het verhaal van zijn gast. Hij wees al leen op het eten, dat nog op tafel stond, en zei: „Ik dacht dat u zei, dat u hongerig was.” „Dat was ik ook, maar ik kan geen brok door mijn keel krijgen, vóór ik mij er eerst van overtuigd heb, dat het mijn vriend is, die hier is komen overnachten...” „O! daar is toch niet zo’n haast mee. U kunt hem mor gen wel zien.” „Dat kan ik niet, want ik zal hier morgenochtend weer heel vroeg vandaan moeten. Ik zou toch wel graag willen weten, of het mijn vriend is, of niet.” „Maar u kunt hem nu toch niet wakker maken. Hij slaapt natuurlijk al lang.” St. Genis zat zich te verbijten en ongeduld. Hij had wel willen vloeken en die oude kerel eens flink door el kaar willen schudden. „Ik zal hem niet wakker maken,” begon Maurice weer, „ik zal op mijn tenen lopen en ik zal mij ervan overtuigen of de man mijn vriend is of niet. Dan zal ik weer zachtjes naar beneden komen en mijn avondmaal verder gebruiken.” Toen de waard nog aarzelde, drong St. Genis aan: „Kom, ik sta er op. Ik zal je goed belonen. Waar is zijn kamer?” De oude man krabde zich in zijn dunne haren en keek erg benauwd. Het geld lokte hem erg aan, maar hij was toch bang voor narigheid met zijn gasten. „Die heer wilde niet gestoord worden,” probeerde hij nog eens. „Als u mij zegt, hoe hij heet, is ’t mij ook goed,” suste Maurice. „Dat weet ik natuurlijk niet. Maar vooruit, ik zal u een kaars geven. Gaat u dan maar even kijken, maar stoor hem niet. Het zal heus wel een ander zijn. Zijn ka mer is links van het portaal boven. Daar is maar één deur, dus dat kan niet missen.” Terwijl de waard met een brandende kaars in een kandelaar kwam aansloffen, begon hij weer: „Het is voor uw eigen verantwoording, mijnheer...” „Ja, ja, ’t is goed. Ik ben zo weer terug. Maar als het hem is en als hij nog wakker is, dan praat ik nog even bij hem. Laat mijn eten maar zo lang staan.” Zachtjes ging St. Genis de trap op. Er scheen een flauw licht onder de deur uit. De man moest dus nog op zijn. Maurice hoorde hoe de waard, die zeker nieuwsgierig was, beneden in de gang stil bleef staan. Hij klopte vastberaden op de deur en probeerde de kruk meteen om te draaien. De deur was op slot, maar terwijl hij even aarzelde en nadacht, wat hij nu doen moest, klonk er aan de andere kant van de deur een vas te stap en het volgende ogenblik werd de deur geopend en vroeg een gebiedende stem: „Wie daar?” Een grote man verscheen op de drempel. St. Genis liet de kaars van verbazing haast uit zijn hand vallen. „Mijnheer Clyffurde!” riep hij uit. Toen de Engelsman St. Genis herkende, stapte hij in de kamer terug, maar Maurice was hem al te vlug af en zette zijn voet tussen de deur. Toen riep hij naar de waard: ik niet”. Wipperoen roeide schouderop halend verder. ’’Maar wie heeft u dan in die grot opgesloten?” wil de Wipperoen weten. Maar nu schrok de HELP-vrager nog veel erger. ”Nee nee, dat zeg ik niet... kermde hij. ”Ach ach, zat ik maar weer veilig in mijn grot gevangen. Ik voél dat er weer moeilijkheden op til zijn”. ”Dat begrijp ik niet”, zei Wippe- „Het is in orde, hoor! Het is inderdaad mijn vriend. Blijf maar niet voor mij op. Als wij uitgepraat zijn, zal ik wel naar beneden teruggaan. Ik slaap wel op de bank Goedenacht!” Clyffurde liet St. Genis de kamer in en deed de deur achter hem dicht. Met een snelle blik nam St. Genis da delijk alles in de kamer op. Hij zuchtte van voldoening. De schooier kon tenminste zijn schuld niet ontkennen, want daar op de tafel lagen de onweerlegbare bewijzen van zijn misdaad een pistool en een zwart masker. De hele toestand leek hem echter raa’dselachtiger dan ooit. Nadat hij zijn verbazing over deze onverwachte ontdekking te boven was, werd zijn woede groter; de kalme zekerheid van de andere man prikkelde zijn ze nuwen en hij wist niet, wat hij het eerst doen of laten moest. Clyffurde, die zag hoe volkomen sprakeloos van ver bazing en woede St. Genis was, keek hem met zijn grijze ogen spottend aan, of hij zich vermaakte. „En wat geeft mij de eer van uw late bezoek, mijnheer de St. Genis?” vroeg hij zelfverzekerd. Voor St. Genis was er nu geen geheimzinnigheid meer in het spel. De onweerlegbare bewijzen waren er: het was algemeen bekend, dat Clyffurde met De Marmont in connectie stond hij had de samenzwering ontdekt: Hier had je een Engelse spion, die betaald werd om ’dit vuile werkje voor de overweldiger op te knappen. Mau rice besloot in zichzelf, dat de spion het geld zou moeten afgeven, vóór hij in handen van de militaire autoriteiten in Lyon overgeleverd werd, ’t Kon Maurice niet schelen hoe: de hele zaak bleek eenvoudiger en gemakkelijker te zijn 'dan hij had durven hopen. „U weet heel goed waarom ik hier ben,” zei hij ruw. „Om u de waarheid te zeggen, was ik een ogenblik zeer verbaasd, want ik had niet gedacht, dat een man, die de vriendschap van de Comte de Cambray en zijn familie genoot, een spion, maar ook een dief kon zijn.” „En nu u op dit punt zo zeker bent,” zei Clyffurde, nog helemaal niet uit het veld geslagen, „mag ik u dan ook vragen, wat u van plan bent te doen?” „Ik zal u dwingen terug te geven wat u gestolen heeft.” „En hoe stelt u zich voor dat te doen, mijnheer de St. Genis?” vroeg de Engelsman kalm. De brutale en zekere houding van zijn tegenstander maakte Maurice steeds woester. „Zo!” riep hij en hij sprong zijn vijand naar de keel. Maar Clyffurde was klaar voor de aanval. Met zijn lin kerhand wachtte hij de slag af en met zijn rechter sloeg hij snel terug en trof de kaak van zijn aanvaller. St. Ge nis, half verdoofd door de rake slag, ging een paar pas achteruit, maar Clyffurde haakte zijn voet, waardoor hij zijn evenwicht verloor en in zijn volle lengte ach terover op het bed viel. Maurice stikte haast van woede en terwijl hij vol schaamte weer overeind trachtte te krabbelen, schold hij: „Ellendeling! Dief...” Maar hij zag al gauw in, dat het hem niet zou helpen, want een paar stevige knieën omklemden zijn benen, terwijl een sterke hand zijn keel heel onpleizierig vast greep. „Als ik in uw plaats geweest was, had ik het anders aangelegd, mijnheer de St. Genis,” zei de Engelsman. „Laat me los, vervloekte dief,” riep St. Genis. „Kalm, vriendje,” zei de ander bedaard, „je hebt me nu dikwijls genoeg dief genoemd om je woede gelucht te hebben en nog meer van die scheldwoorden zouden mij wel eens uit mijn humeur kunnen brengen.” „Laat mijn keel los!” „Dat zal ik doen, zo gauw ik weet, wat ik met je zal doen, binden of dat ik je nog een flink pak rammel zal verkopen.” „Het recht is aan mijn kant,” zei St. Genis koppig. „Het kan me niet schelen, wat je me doet.” nieuwe Formule-90 serie overheerst echter wit. Ook dit meubel kreeg veel waardering. Formule-90 is afgeleid van de reeds langer met succes in produktie zijnde Formule 60 kasten serie, waarvan op de beurs ook enke le nieuwe ontwikkelingen worden ge toond. 45. Toen Wipperoen en Snipper met de roeikist weer in volle zee voeren, kregen ze langzamerhand hun goede humeur weer terug en zongen uit volle borst een zee manslied. Maar de HELPvrager zat stilletjes in het puntje en staarde droevig over de grote wij de zee. ”Hoe heet u eigenlijk?” vroeg Wipperoen na een poosje, want daar was hij wel benieuwd naar. De Help-vrager keek zichtbaar geschrokken op. ”Hoe ik héét...?” 4 O c X'

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 9