Sniep Veel problemen met ’Driedubbele kluif’ os® w Oplossing puzzel Weer kabels ontvreemd Gasunie van en de ongeluksvogel DE BRONZEN ADELAAR WIl'l’IKOLX ix DE GROOTSTE (GRIT) ROL Benoemd Oplossing van Zevenklapper voor de jeugd i fc. X" Pagina 2 I Historische roman Baronesse Orczy Tweelingpuzzel 1 Anagram f - WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 14 december 1 i Ga daarom met een gerust hart naar GRITI! Mr. Opticiên (luchtfoto M. C. van Hoeven) l «il HOORTOESTELPRACTICUS CONTACTLEIISSPECIALIST Tuurlijk is voor een Tiener 't montuur belangrijk: Op Art, Pop Art, IN of OUT, ’t speelt een grote rol. Maar de grootste rol speelt Grit, wel te verstaan Mr.OpticiénGRIT.Gritweetwatvoor soort montuur tieners wensen, maar hij weet ook welke glazen je op-art, pop-art bril moethebben, opdat jij je rol goed mee kunt spelenl Bij wtfze van (laat) Sinter klaaspresentje daarom nu een foto van de ’Sniep’ uit de lucht. Rechts ziet u de spoorlijn naar Boskoop en boven de eerste uitbreiding in Groenswaard. de toen KLAAS - Verticaal: 1. dras- 2. rel- 3. om- 4. motet- 5. R.I.- 6. Oran- 7. mentor- 8 ano- 9. neo- 14. krans- 16. eren- 19. ons- 21. paar- 22. roe- 23. lantaarn- 25. Orel- 27. Oene- 30. la- 31. geen- 32. k.k.- 33. edelen- 35. ar- 38. stolp- 40. oordeel- 41. Eva- 44. As sen- 45. tara- 47. leem- 50. lo- 52. ia. niet gevallen?” ”Was dat maar waar!” kreet de HELPvrager. ”Nu moet het nog gebeuren! O wat erg. Nee nee, ik blijf wel stil in dit veilige bootje zitten.,. Als ik me niet beweeg... PIET - Horizontaal: 1. nobel- 6. prent 10. trans- 11. la- 12. er- 13. sela- 14. do-15. sla- 16. lak- 17. room- 19. dei nen- 21. stok- 23. sein- 25. ik- 27. ree- 28. sir- 30. te- 31. Londen- 34. vis- 35. als- 37. net- 39. al- 40. ar- 41. oer- 43. dag- 45. Veeg- 47. elegant- 49. Let- 50. elan- 52. eg- 53. negatie. PIET - Verticaal: 1. N.T.S.- 2. Orel- 3. balans- 4. enak- 5. l.s- 6. plooi- 7. ra- 8. nel- 9. tram- 14. drek- 15. smeer- 18. ons- 19. 'dok- 20. niet- 22. Tiel- 24. neerslag- 26. gids- 28. snit- 29. re- 32. overal- 33. na- 36. la- 37. naderen- 38. gevat- 42. ren- 44. ge lag- 46. etage- 48. gena- 51. Ie- 52. ei. Onze ’Driedubbele kluif’ in de krant van 16 november stelde heel wat deel nemers voor problemen. Vooral het eiland in de Oostzee, dat Orel zou moeten of St. Genis ook die kant uitging. Met brandende ogen keek Maurice de troep na. Hij keerde zijn paard weer in de richting van Lyon en ter wijl de teugels slap in zijn hand hingen, reed hij lang zaam terug. 47. Ze roeiden dwars door schuimende branding en schoof de roeikist met een zacht botsje op het strand. ’’Komt u maar fijn mee hoor”, lacht Snipper, die alvast uit de roeikist was gesprongen. ”U zult het hier best naar uwzin hebben, want wij vinden het ook fijn in de Rustige Duinen”. De HELPvrager liet zijn blik ken schichtig over het strand dwalen, maar keek toen bevreesd KLAAS - Horizontaal: 1. droom- 5. roman- 10. re- 11. M.O.- 12. Irene- 13. alk- 15. te- 17. anno- 18. roer- 20. N.T.O.- 21. panter- 23. lans- 24. Noor- 26. aas- 28. er- 29. nr- 30. leg- 32. kaneel- 34. aak 36. eed- 37. ar- 39. neo- 41. ets- 42. L.O.- 43. N.A.V.O- 45. ter- 46. Salland- 48. per- 49. ei- 51. Erie- 53. normaal. en niets zeg... en m’n ogen sluit ...dan gebeurt er misschien niets Dat is lekker veilig, zonder moeilijkheden”. Maar opeens kwam Snipper met een lange plank aandragen die hij op het strand had gevonden. ”Wat moet dat?” prevelde de HELPvrager argwanend. ”Wat ben je van plan met die akelige plank? Ach ach, het zal wel een plank vol moeilijkheden zijn...!” heten, bleek onvindbaar. Die puzzelaars hadden gelijk: er bestaat geen eiland van die naam in de Oostzee, onze puzzelredactie maakte een erbarmelijke fout, waarvoor zijn oprechte excuses. Wij hebben die fout de inzenders niet aangerekend, zodat er toch een fors aantal goede inzendingen over bleef. „Wilt u nu alstublieft ophouden? Ik krijg er genoeg van.” Clyffurde liep op het bed af en haalde onder de matras de leren zakken te voorschijn en gooide ze op tafel. „Het is het geld van de koning”, zei hij kort, „met ge weld had u het mij nooit kunnen ontnemen, maar ik geef het u nu vrijwillig. Als ik niet binnen een week hoor, dat de koning het ontvangen heeft, zal ik u weten te vinden.” „Dacht u...” „Nee, laten wij geen ruzie maken. U weet nu uit on dervinding, dat ik u gemakkelijk een flink pak slaag kan geven en als ik merk, dat het geld niet bij de ko ning terecht komt, dan zal ik persoonlijk met u afreke nen. De liefde van mademoiselle Crystal beschermt u als een schild en daarom zal ik u nu niet weer aanra ken. Neem het geld en win niet alleen de dankbaarheid van de koning, maar ook die van mademoiselle Crystal, want die is heel wat meer waard. En nu verzoek ik u mij met rust te laten. U heeft hier nu kabaal genoeg ge schopt en uw gezelschap is mij niet bijzonder aange naam.” Hij draaide St. Genis de rug toe, ging aan tafel zitten en begon een brief te schrijven. Een brutale bedelaar had niet op vernederender wijze behandeld kunnen worden. St Genis werd rood tot onder zijn haren. Hij zou er wat voor gegeven hebben, die Engelsman eens af te rossen. Maar deze kon hem ge makkelijk de nek omdraaien en Maurice wist dat dit geen blufferij was. Hij durfde geen woord verder te spreken, uit angst dat hij daardoor op het laatst nog alles zou verspelen. Aarzelend pakte St. Genis de zakken één voor één van de tafel op. Clyffurde keek geen moment op; hij ging rustig voort met schrijven. Pas nadat St. Genis zonder een woord de kamer ver laten had, hield hij op met schrijven. Hij gooide zijn pen neer en bleef een tijd lang aan tafel zitten met zijn hoofd tussen zijn handen. Hij hoorde de vlugge stappen van St. Genis eerst op de gang, toen op de krakende trap en eindelijk beneden. Daarna het openen en sluiten van een deur, toen niets meer. Alles was nu stil in huis. De klok beneden sloeg half drie. Met een gesmoorde vloek frommelde Clyffurde de papieren tot een prop in elkaar. Toen liep hij naar het raam en wierp het open. Hij liet de koude nachtlucht bin nenstromen om de akelige atmosfeer te verdrijven. HOOFDSTUK VI. Verraad. I. Victor De Marmont had diezelfde nacht in spanning doorgebracht. De vernedering en zijn teleurstelling lie ten hem niet met rust. Hij was met zijn sectie cavalerie naar St. Priest gere den. Hier hadden zij de nacht doorgebracht. De volgen- WADDINXVEEN Tot ouderling van de gereformeerde kerk in Wad- dinxveen is gekozen de heer M. van Berkel uit Moerkapelle. de morgen waren zij weer weggereden, terug naar Gre noble, want de Comte d’Artois was nu al met 'dertig- of veertig duizend man in Lyon. Toen de troep, zowat een uur nadat zij St. Priest ver laten hadden, ’n eenzame ruiter ontmoetten, herkende De Marmont onmiddellijk die man, die hij op dat ogen blik meer haatte dan wie ook ter werel’d. Hij beval St. Genis halt te houden. De arrogante houding van Mau rice maakte De Marmont nog woedender. Het gaf hem een prettig gevoel zijn mededinger een zeer onaange naam halfuurtje te bezorgen. De meer dan onpleizierige ondervinding van de vorige avond was aanleiding ge noeg. St. Genis krijgsgevangene te maken en hem naar Grenoble te voeren. De Keizer zou dan wel nadere beve len geven. Zodra St. Genis begon te spreken, comman deerde hij hem te zwijgen. Niet voordat een toevallige opmerking van een ser geant zijn aandacht op de uitpuilende zakken van St. Genis vestigde, kwam het bij Victor op zijn gevangene te laten fouilleren. Deze verzette zich krachtig; hij vocht, hij dreigde, hij beloofde de galg aan De Marmont en zijn manschappen, maar natuurlijk hielp hem dit al les niets. Hij was alleen tegen vijfentwintig man. Zijn eerste poging om een pistool uit zijn gordel te grijpen werd beantwoord met het dreigement, dat hij onmiddel lijk neergeschoten zou worden. Hij werd uit het zadel gesleurd en zijn armen werden op zijn rug gebonden. Ruwe handen keerden zijn jaszakken met hun kostbare inhoud binnenste buiten. Hij kon zichzelf wel vervloe ken, dat hij te ongeduldig was te wachten op het gewa pende geleide, dat nu al uit Lyon naar hier op weg was. Nu moest hij aanzien, hoe het geld, dat hij ten koste van zoveel vernederingen de vorige avond van Clyffur de losgekregen had, in de zakken van De Marmont ver dween, die het of voor zichzelf zou houden of en in zijn ogen was dit nog erger het ten dienste van de Corsikaan zou stellen. Hij kon het haast niet verwerken, zo ontzettend was het. Al de hoop waarvan hij gisteren avond nog vervuld was geweest, zag hij in rook opgaan Hij had Crystal nog nooit zo onherroepelijk verloren als nu. Als de Engelsman ooit sprak over wat er gisteren nacht gebeurd was... als Crystal ooit hoorde, dat hij gek genoeg geweest was de schat te verliezen, dan zou haar liefde in minachting veranderen. En ook de Comte de Cambray zou het hem nooit vergeven. De triomf en de hatelijkheden van De Marmont sta ken hem vreselijk. „Zou monsieur de St. Genis nu misschien liever naar Lyon gaan?” St. Genis beet zich op de lippen. Hij was vast besloten niets te zeggen. Het was hem eigenlijk onverschillig of hij gevangen genomen zou worden, of dat hij Crystal met het verhaal van zijn mislukking onder ogen moest komen. Als in een droom hees hij zich weer in het zadel en trok zijn paard op zij, terwijl De Marmont zijn troep beval weer verder te rijden. Na een sarcastische groet, galoppeerde Victor aan het hoofd van zijn mannen in de richting van Grenoble. Hij wachtte niet om te zien II. Hij had enige moeite de stad binnen te komen. De hertog van Orléans, neef van de koning, was juist aan gekomen om de Comte d’Artois te steunen. Samen had den de prinsen een proclamatie opgesteld en aan laten plakken. De oproep was gericht tot de dappere inwoners van Lyon, die tot de Nationale Garde behoorden. De hele stad was in rep en roer, want de hertog van Orléans had al dadelijk verklaard, dat er niet de min ste kans was op een succesvolle verdediging van Lyon en dat het ’t beste zou zijn, de troepen terug te laten trekken, zolang zij nog trouw bleven. De Comte d’Artois verzette zich hiertegen; hij dorst zo’n krachtige maatregel niet te nemen vóór Maar schalk Macdonald aangekomen was, die hij de vorige dag een spoedboodschap gezonden had, met het verozek direct naar Lyon te reizen. In die tussentijd deden hij en zijn koninklijke neef alles om de trouw van de troepen aan te wakkeren. Maar ook hier zat de desertie in de lucht. Hier en daar waren mannen, die hun witte ko- karden in de modder gooiden, en de kreet van „Vive 1’ Empereur!” was ook hier al opgegaan, zelfs terwijl de hertog de Nationale Garde inspecteerde. De brug was krachtig gebarricadeerd, maar terwijl St. Genis buiten wachtte tot zijn naam aan de bevel voerende officier bekend gemaakt was, zag hij een grote menigte, die langs de andere oever van de rivier stond en die al op de Keizer wachtte, want het nieuws van zijn komst was ook hier geen geheim meer. St. Genis voelde zich moe en ellendig. Nadat hij een tijd ge wacht had, kreeg hij vergunning de stad aan de zuid- ZEVENHUIZEN Het terrein, waar de Aardgasuni NV bezig is een aardgasleiding aan te leggen, schijnt voor dieven een bijzonder grote aan trekkingskracht te hebben. Nu wer den er al voor de vijfde maal ’s nachts kabels ontvreemd. Ditmaal was het ten nadele van de fa. Smit te Neerbosch bij Nijmegen. ’s Morgens werd nabij het druk- station, wat langs de Midelweg ge bouwd is, ontdekt dat er weer 150 meter kabel gestolen was. Het schijnt dat de dieven dit per auto op komen, halen, waarna het koper nog dezelf de nacht wordt omgesmolten. De 150 meters hadden een waarde van circa 2000,-. In totaal is nu reeds voor een waarde van vijftien tot twintig duizend gulden aan ka bels gestolen. kant met een pont binnen te komen. Toen hij eenmaal binnen Lyon was, had hij geen moeite, uit te vinden, waar een belangrijk man als de Comte de Cambray lo geerde. Hij ging dadelijk naar Hotel Bourbon, maar hij had er nog geen idee van, hoe hij zijn ongeluk aan de graaf en Crystal zou uitleggen. In de moeilijke positie, waarin de Comte d’Artois op het ogenblik verkeerde, zou het geld driedubbel wel kom geweest zijn en St. Genis voelde het gewicht van zijn mislukking dan ook drie keer zo zwaar wegen. Hij was bang voor de verwijten, die hem wachtten. Als hij maar iets kon bedenken, iets dat een beetje geloofwaar dig en niet al te schandelijk klonk! Daar was natuur lijk de mogelijkheid, dat hij het spoor van die dieven helemaal niet gevonden had maar dan had hij niet het recht gehad zo gauw terug te keren. En hij dacht aan de woorden van de Engelsman: „Als ik binnen een week niet gehoord heb, dat de koning van Frankrijk het geld ontvangen heeft, dan zal ik u weten te vinden!” Ze klonken St. Genis nog vers in 'de oren. Na een belofte dat hij de dief te pakken zou krijgen, kwam hij terug zonder enig succes. Wat hij ook zei, zijn houding bleef weinig heldhaftig. De hele, waarheid vertellen, zijn gesprek met Clyffur- den en zijn tocht langs de weg met vijf en twintig mil- lioen franc, zonder een patrouille van de Comte d’Artois af te wachten, was ondenkbaar. Wat dan? Vast besloten niet de waarheid te zeggen, maar een verhaal te bedenken, dat een beetje waar schijnlijk zou klinken en dat hem bovendien tot eer zou strekken, bleef hem niets anders over dan Clyffurde de schuld te geven. Zijn jalouzie maakte dit besluit nog ge makkelijker voor hem. Clyffurde was edelmoedig ge weest blind voor zijn eigen belangen alle dank baarheid, die hij verdiende, had hij opgeofferd; hij had zijn aanvaller gespaard, zich tot een onwaardige bedrie gerij laten overhalen. St. Genis begon zich te kwellen met de gedachte, waarom hij dit alles gedaan had. k De Bomenwjjk, Sniep of hoe de benamingen voor Waddinx- veen’s eerste naoorlogse uit breiding ook mogen luiden, staat nooit al te zeer in de schijnwerpers van de lokale belangstelling. Geen wonder, want de bouwactiviteiten be horen tot het verleden, de mee ste activiteiten worden elders ontplooid, met alle respect na tuurlijk voor clubs en vereni gingen als De Paddestoel, etc., die wel degelijk de belangstel ling van de gehele dorpsge meenschap verdienen. Ginniken- 13. Oterleek- 14. Ermelo- 15. Dronrijp- 16. Otterlo- 17. Nuns- peet- 18. Tegelen- 19. Midsland- 20. Ommen 21. Elspeet- 22. Tricht. Wie goed doet, goed ontmoet. De ’Zevenklapper’ voor onze kleine lezertjes bracht heel wat reacties te weeg. Er waren ook lieve brieven bij voor Sint Nicolaas, die we natuurlijk meteen doorstuurden. Er waren ook tientallen goede inzendingen, zodat we moesten loten wie nu een mooie legpuzzel mocht halen bij Boekhan del Veldwijk. De juiste oplossingen waren: KRUISWOORDPUZZEL (1) Horizontaal: 1. on 3. toren-7. papa-9. lei-11. pakjes-14. in-16, U.S.A.-17. tent-19. vis-21. avond-23. ar-24. draf- 25.er. Vertikaal: 1. op- 2. nap- 3. taks- 4. roe- 5. N.L.- 6. sint-8. Paus- 10. einde- 12. jaar- 13. stof- 15. Eva 18. en- 20. ir- 22. va. *In de dik omlijnde vakjes staat: Pakjes-avond. REBUS (2) Kinderen, weest niet bang Sint komt, het duurt niet lang. SCHRIJFFOUTEN OPZOEKEN (3.) Doe je best ook na Sinterklaas. FOUTEN ZOEKEN (4.) 1. snor mond Sinterklaas, 2. plooi in de mouw van Sinterklaas, 3. gesp van schoen van Sint, 4. handvande Sint, 5. veren op de muts van Piet, 6. ruimte tuêsen hand van Piet en de zak, 7. enkel van Piet, 8. onderkant van de zak. STERRENRAADSEL (5.) Snoep. VOLLE-MAANPUZZEL (6.) Er zijn verschillende oplossingen mo gelijk. Wij geven er één: maan, laan, gaan, baan, teen, been, peen, veen, toon, koon, loon, zoon, deen, geen, heen, neen. POPPENRAADSEL (7.) Speculaas, marsepein. (En de pop met de i stond werkelijk lager dan die met de e!) 1. Woerden- 2. Ilpendam- 3. Eibergen 4. Groet- 5. Overloon- 6. Enschede- 7. Deventer- 8. Doesburg- 9. Oo- schot- 10 Eursinge- 11. Tietjerk- 12. naar het zeewater dat rond de roeikist spoelde ’’Moet ik HIER uitstappen?” riep hij met een hoge, angstige stem. ”Dat lukt nooit! Dan val ik. ”Hoe weet u dat?” vroeg Snip per verbaasd. ”U bent toch nog De juiste oplossing luidde: Doorloper Horizontaal: 1. katermot-ara- 2. raam-aan-ro-o.a. 3. os-smaad-os-el- 4. kloekhéer-k.k.- 5. oor-roer-pa-e.o.- 6. doel-brood-Ee- 7. it.-lee-en-silo- 8. laan-reis-eet 9. ark-tra-St-Let- 10. Ane-Eur-in-Ede- 11. Po-ruig-stier. Vertical: 1. krokodil-aap- 2. aas-loot- Arno- 3. tas-Orel-aker- 4. emmer- lente-u,- 5. raak-ober-rui- 6. maan- er-Ee-arg- 7. onder-on-Isis- 8. troep- os-St-N.T.- 9. aas-rad-iel-ei- 10. roe- keel-Ee-de 11. aal-koe-otter. ij»-

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 2