kruit drooghouden Wij zullen ons Replieken matig interessant Bouw van nieuwe scholen kan dubbele kosten stellen ons voor V e r m e ij Mienwjaarsreceptie if HUUR PIANO’S HUUR Wethouder Van Tol: onderwijs voorspoedig 1968 een W riemelende ere-wacht Weekkoopjes PLASTIC AANBIEDING 2.50 1.00 1.25 1,25 2.95 nog vele andere koopjes FRA-VA-KO’s geschenkhuizen Eikenlaan, leplaan; W’veen Telef. 2401 b g.g. 2184 A Pagina 2 Juwelier MENSEN DIE HET WÉTEN, KIEZEN \- Horloger I ELECTRONISCHE ORGELS uit 's werelds grootste orgel- en pionofnbriek 6*2 lokalen Woonwagens Fa. J. van Urk tSiï PvdA VVD Middelen hoge Inrullwaarde voor Uw oude PIANO, HARMO NIUM of ELECTRONISCH ORGEL Vraag folders en inlichtingen over de nieuwe serie 1967/” 68 bij de Wurlitzer-importeur Demonstraties Belang Kosten KVP Wij wensen u Alarm CHU EK-' Hg- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 28 dec. 1967 WADDINXVEEN BIJ a. b. c. d. RAZEND SNEL REAGEREN, GAS GEVEN EN WEGWEZEN Mr. Opticien I CONTACTLENSSPECIALIST HOORTOESTELPRACTICUS KERKWEG 159 WADDINXVEEN De paar gaat wonen aan de Dr. Hamburgerlaan in de Boskoopse Snijdelwijk. ’Juf’ blijft verbonden aan Kruimeltje. (foto Sjaak Noteboom) Al met al, is onze expanderende gemeente de post sociale zaken, weer hoger geworden; ons excuus ervoor, hoewel u het niet anders zou doen. Vele tientallen kleuters vormden vorige week een wriemelende ere wacht toen mejuffrouw Margriet Felix (21) uit Boskoop in het hu welijk trad met Jan Kaptejjn (26), ook uit Boskoop. Toch was het ook een Waddinxveense aangele genheid, want de jonge mevrouw Kaptejjn is leidster op het kleuter schooltje ’Kruimeltje’ aan de Sou- burghlaan. Vandaar de vele kleintjes die per bus naar Boskoop waren ge komen, waar het huwelijk werd voltrokken in het gemeentehuis en ingezegend in de hervormde kerk. voor- rechts - links - achter - afstand schatten - turen - gluren. Vraag het elke automobilist: WAT EEN INSPANNEND GEDOEI ’k Ben daarom blij, dat ik Grit om raad vroeg. Grit (Mr,Opticiën)stelde feilloos vast waar de schoen wrong. Juister gezegddat de glaasjes haperden: mijn briile- glazen korrigeerden onvoldoendeDAT VERMOEIT DUBBEL 1 Dank zij Grit, vort ik mij nu fit, (om maar niet te spreken over dat - voorbije - vermoeiende turen). Over de oude notariswoning zei de burgemeester tenslotte, dat hierin zo wel een grote zaal voor muziek, to neel en film zal komen, als een aan tal kleine zaaltjes, waaraan in Wad- dinxveen inderdaad veel behoefte be staat. Zeer binnenkort zal het ook moge lijk zijn in de gehele gemeente war me maaltijden te verstrekken aan hen, die zelf, door welke oorzaak dan ook, niet in staat zijn een warme hap klaar te maken. Het leed in dit op zicht is vaak erger dan u en ik dur ven vermoeden. Aan de hand van die contacten kan thans reeds verondersteld worden, dat de woningen in de sector van de premiewoningen A zullen worden ge bouwd. Woensdag 24 januari: Jaarvergadering Plattelandsvr., geref. ver. geb. Maandag 1 januari: Nieuwjaarsreceptie, gemeentehuis, 16.30 uur. Zaterdag 6 januari: Dansavond Jongerencontact (Section D), vergeb. Trooststr., 20 uur. Dinsdag 9 januari: Leerlingenavond CNS (100 jaar), geref.ver.geb., 19.45 uur. Woensdag 10 januari: Leerlingenavond CNS (100 jaar), geref.ver.geb., 19.45 uur. Donderdag 11 januari: Bijeenkomst NKV vrouwen, ver. geb. Trooststr. Woensdag 17 januari: Bijeenkomst NCVB, geref. ver. geb., 19.45 uur. Dinsdag 23 januari: Jaarvergadering Plattelandsvr., Hotel Vos. Maandag 8 januari: Verkeerscursus Oud Verlaat Dinsdag 9 januari: Verkeerscursus Zevenhuizen-Dorp MOERKAPELLE Maandag 1 januari: Nieuwj aarsreceptie, gemeentehuis, 16.30 uur. Prijzen v.a. 1.145.- Op maandag 1 januari hopen bur gemeester en wethouders met hun echtgenoten een nieuwjaarsreceptie te houden in één der zalen van het Dorpshuis. Des namiddags van 4.30 tot 5.30 uur. I’ Ten behoeve alleen al voor het la ger onderwijs zjjn thans in onze ge meente 62 lokalen in gebruik. De lan delijke norm voor het bezoek van de lagere scholen ligt op 12°/o van het aantal inwoners wat voor Waddinx- veen zou betekenen 12% leerlingen. Op de laatste teldatum, 16 septem ber j.l., waren er 2018 leerlingen, der halve 98 boven de norm. Een cijfer, dat inmiddels al weer is achterhaald. 62 lokalen voor 1900 a 2000 leer lingen is nog normaal te noemen, hoewel wat aan de lage kant. Dit houdt in, dat de klassebezetting in de ze gemeente vrij hoog is. Er van uit gaande, dat het aantal inwoners over 5 jaar circa 20.000 zal bedragen, moet voor de lagere scholen worden gerekend op èen aantal van 2400 leer lingen. Het aantal benodigde lokalen moet dan worden gesteld op tachtig. De gedachten van het college gaan uit naar de bouw in Groenswaard van een openbare school, een katho lieke school en een protestantse school. Aan de behoefte aan school ruimte zal op dat moment dan wel licht zijn voldaan; Al weer aan de hand van de landelijke normen moe ten wij voor het kleuteronderwijs 22 lokalen hebben. Op dit moment zijn er 26 in gebruik. Óver 5 jaren wordt de behoefte geschat op 28 lokalen. In dit verband moet ik er wel op Grond goedkoper Over de woningbouw zei de heer Van der Hooft, dat als men eenge zinswoningen in de woningwetsec- tor wil bouwen, de gronden goed koper moeten worden gegeven. De tekoren worden dan weer verhaald op hen, die zelf willen bouwen, en dat is iets dat het College altijd weer een heel moeilijke zaak vindt. De burgemeester beweerde voorts, dat de voorkeur van de meeste men sen uitgaat naar een flat, mits die maar goed verwarmd wordt, van een lift is voorzien en weinig geluidshin der geeft. Volgens hem is het ver loop in de bewoning van eengezins- huizen veel groter dan in de flats. De besprekingen over de vestiging van een rayon-woonwagenkamp vor deren zeer traag. Gedeputeerde sta ten hebben de vraag in overweging gegeven een kamp te vestigen of in Gouda of in Aphen aan den Rijn, welke gemeenten niet al te enthou siast zijn. Er is ook al een beetje naar Waddinxveen gelonkt en de bereid heid tot helpen is hier wel aanwezig mits het een kamp wordt met de grootste mogelijke voorzieningen op Mag ik u zeggen, dat het college van bijstand op een uitnemende wij ze samenwerkt, dat op de meest hu mane manier alle moeilijke gevallen worden besproken en opgelost, dat enkele gevallen abrupt en naar het oordeel van dit college terecht zijn afgewezén, maar ook, dat nimmer in dit jaar een revisie van het besluit bij het college van burgemeester en wethouders en/of bij gedeputeerde staten is aanhangig gemaakt. Bij mijn weten is nooit hoofdelijk gestemd, dank zij een zeer goede voorbereiding door onze directeur voor sociale za ken, geassisteerd door onze maat schappelijk werkster. ÏJerv. Groep De heer H. Huizer (Herv. Kiesver.) tenslotte zei niet te willen ingaan op het standje, dat de burgemeester hem gegeven had. Daarvoor was het vol gens hem een te tere zaak. Toch ver klaarde hij ook in de toekomst een principieel standpunt te zullen inne men. Verder wilde hij nog graag ant woord hebben op de vraag, of het oude notarishuis één grote schouw burgzaal zal gaan worden, dan wel De jongerencontactraad willen wij graag met hun werkzaamheden terzijde staan. Voorzover financië le steun daarbij nodig is, zal re kening gehouden moeten worden met de beperkte mogelijkheden, die ons college ten dienste staan. We hopen, dat hiervoor nog een gaatje te vinden is. wijzen, dat voor verschillende be staande noodvoorzieningen door uw raad overeenkomsten zijn aan aangegaan voor 15 en 20 jaren. Ver vanging van tijdelijke huisvestin gen door permanente betekent een dubbele financiële last voor de ge meente, t.w. de gegarandeerde huur van de noodvoorziening en de ren te en aflossing van het permanente gebouw. Een globale vergelijking van de kosten van het openbaar g.l.o., voor wat betreft de onderdelen b, c en d, met de hiertegenover staande in komsten geeft geen bijzondere grote verschillen te zien. Anders ligt het echter met de kapitaallasten. Voor 1968 zijn deze lasten voor het open baar g.l.o. geraamd op 74.704,—, waartegenover 43.450,— aan in komsten werd geraamd. Een verschil derhalve van 31.254,—. Omdat de kosten van het bijzonder g.l.o. in beginsel zijn afgestemd op die van het openbaar g.l.o. doet zich hier eenzelfde verschijnsel voor, n.l. dat de vergoeding voor inrichtings- en stichtingskosten ver achter blijft bij de lasten van deze investering. Res pectievelijk 154.842,— en 121.450,— geraamd wegens uitgaven en inkoms- tem. Voor het openbaar u.l.o. geldt in be ginsel hetzelfde als voor het g.l.o. Hoewel bij deze school de vergoeding voor het onderhoud van de schoolge bouwen achter blijft bij de geraamde kosten. Dat het onderwijs wethouder F. M. van Tol zeer ter harte gaat bleek uit zyn beantwoording op de algemene beschouwingen. Ook behandelde hij ociale zaken. Met voldoening mag worden ge constateerd, dat alle leerlingen voor kleuter-, lager- en uitgebreid lager onderwijs onder dak zitten. Het heeft vaak moeite gekost tot een goede en ieder bevredigende verdeling van de beschikbare schoolruimte te komen. Niet ieder schoolhoofd zal even te vreden zijn met de gevonden oplos sing, vooral als één school meer ves tigingen heeft. Urgent is op dit ogenblik de uit breiding van de beide u.l.o.-scholen en de plannen hiervoor zijn geheel rond en goedgekeurd. Op het ver langlijstje van het college staat bo vendien nog de afbraak en vervan ging Koningin Julianaschool aan de Kerkweg. Het wachten is op de finan- cieringsmiddelen. gebied van hygiëne, sanitair, onder wijs e.d., en de kosten van die en an dere noodzakelijke voorzieningen, b.v het aanstellen van een vaste, deskun dige kampleider, volledig door het rijk en de aan de gemeenschappelij ke regeling deelnemende gemeenten worden vergoed. Een concept-tekening voor een dienstverleningscentrum van de ar chitect is getoetst aan een dezerzijds opgestelde lijst van eisen. Deze teke ning is nu weer in bewerking voor een definitief voorstel. Niettemin wor den de contacten voor de verwezen lijking van de plannen met de auto riteiten in Den Haag onderhouden. Westersingel 42-44 R’dam tel. (010) 135025 2 Emmers, 10 a 12 Itr. Vork- en Lepelbakken Afwasbakken. Zoutpotten 3 bussen K.T.S. opscbr. en De rij werd, bij afwezigheid van de heer A. H. van Gent, geopend door de heer S. Pille (PvdA). Deze noemde de kinderspeelplaatsen in flats te duur, volgens hem zijn de huren zodanig, dat elke verhoging ondoenlijk is voor de bewoners. Hij wilde nog wel een tip geven voor een vrij speelterrein buiten: het braakliggende land in de Pettepolder, waar later de nieuwe rijksweg zal moeten komen, leek hem daarvoor wel geschikt. Zoals in de algemene beschouwing van de PvdA al was gedaan, brak de heer Pille ook nu weer een lans voor het instellen van een schoolraad in de plaats van de huidige ouderraad. Hij meende, dat er bij het straks in wer king treden van de Mammoethwet behoefte zal zijn aan deskundigen (buiten de ouders om) in een derge lijke raad. Na de bouw zal het beheer en de exploitatie in handen worden gege ven van een op te richten stichting, aan de totstandkoming waarvan me de wordt gewerkt. Wij vertrouwen in het komende jaar met de bouw te kunnen starten. Het college is dank baar, dat de zorg voor de gehandi capten op gelijke wijze voortgang kan vinden. In de vijf blokken, omvatten de 205 woningwetwoningen, zal in ie der blok weer een zgn. aangepaste woning worden gesticht. ZEVENHUIZEN Maandag 1 januari: Nieuwj aarsreceptie gemeentebestuur in het Dorpshuis aanvang 16.30 uur. Zaterdag 30 december: Oliebollenaktie Volksonderwijs De heer J. H. Mol (VVD) kwam met een aantal punten, die naar zijn me ning nog niet helemaal uit de verf waren gekomen. Dat waren dan de ongebonden vrijetijdsbesteding voor de jeugd in ’de open lucht en de speel ruimten in de flats. Ook zei hij in de antwoorden van B en W niets te heb ben gehoord over mogelijkheden de hefbrug tijdens de spitsuren voor ’t scheepvaartverkeer gesloten te hou den. Ten aanzien van de wijkverwar- ming zei hij de indruk te hebben, 'dat de gemeente niet hard genoeg op treedt tegen de leverancier. ”We blij ven maar sukkelen,” zei hij, ”en het is net, alsof de gemeente het zaken doen gemakkelijker opvat dan een particulier bedrijf. We moeten ons niet met een kluitje in het riet laten sturen.” Na de uitvoerige antwoorden van burgemeester en wethouders op de algemene beschouwingen, waren de fractievoorzitters in de gelegenheid het college van repliek te dienen. Hoewel de meesten wel iets te zeggen hadden, bleef de inhoud van de replieken matig interessant. een complex van kleinere zalen en zaaltjes. Burgemeester en wethouders kwa men vervolgens weer aan ’t woord om waar nodig nog even in te gaan op wat door de fractievoorzitters naar voren was gebracht. Wat betreft de speelruimten in flats meende de heer Van der Hooft, dat een eventuele ho gere huur door de bewoners nog wel zou worden betaald en verder ver wees htf, naar wat hij reeds eerder in zijn antwoord op de algemene be schouwingen had gezegd. Wethouder Van Tol merkte naar aanleiding van het ontbreken van speelgelegenheden in de flats op, dat ”het vorige College misschien op wat minder kinderen heeft gerekend, vooral omdat in die tijd nogal wat ’middelen’ ten verkoop werden aan geboden. Maar die zijn wellicht min der gebruikt,” aldus de wethouder. Overigens meende ook hij, dat speel- of hobbyruimten onder de flats finan cieel wel tot de mogelijkheden zou den kunnen horen. Over een schoolraad in de plaats van een ouderraad toonde wethouder Van Tol zich niet enthousiast. Hij meende dat de huidige leden van de raad dat niet op prijs zouden stellen. De burgemeester merkte hierbij nog op, dat als een schoolraad zou moeten komen, de wens hiertoe van de hui dige raad zelf zou moeten uitgaan. De suggestie van de heer v.d. Roo- vaart t.a.v. de kraamkliniek, kreeg niet de steun van de heer Van Tol. ”Die doorstroming zou mij al te vlot zijn,” zei hij lachend, maar hij wees er ook op,dat de zusters in het dienst verleningscentrum voor ouden van dagen worden opgeleid om ouderen te verzorgen en geen zuigelingen. Wethouder Lips zei tenslotte nog iets over de hefbrug. Het niet ope nen van de brug tijdens de spitsuren zou alleen mogelijk zijn, als de scheepvaartwet wordt gewijzigd. Hij zegde evenwel toe de zaak op pro vinciaal niveau te bespreken. Lat wel: met recht van koop E? v.a. zonder eerste storting van de modellen 1967/’68 te Rotterdam dagelijks van 10 - 4 uur door onzeWurlitzer-organist JOOP WALVIS. aankoop van een orgel 6 maanden gratis onderricht op de Wurlitzerschool Enorme sortering Prijzen-vanaf 675. met recht van koop 1 E! v.a. X WM p.mnd. u>n...n«nnn zonder eerste stort) ng Het is inderdaad van groot belang, dat Wadlinxveen aansluiting heeft gezocht by de gemeenschappeiyke regeling ter behartiging van de be langen van het gemeentelijk voortge zet onderwijs. Ook de opneming in het regionale scholenplan voor Zuid- Holland is een belangryke stap. Daarentegenover staat, dat hoewel de gemeente mag meepraten, het niet gemakkelijker is geworden om wen sen en verlangens vervuld te krij gen. Hierom en mede uit overwegin gen, die wij u het vorig jaar reeds kenbaar maakten, zien wij in de vor ming van een schoolraad weinig heil temeer nu gebleken is, dat de ouder raad aan 'de verwachtingen beant woordt. Op verwezenlijking van een kraamkliniek valt niet te rekenen. Afgezien van de daaraan verbon den kosten is stichting alleen mo gelijk als dependance van één der Goudse ziekenhuizen, die daaraan naar ons gebleken is, geen behoef te hebben. Naar aanleiding van uw vraag in zake de integrale vergoeding van on derwijskosten deel ik u het volgende mede. De uitkering terzake van het lager onderwijs uit het gemeente fonds valt in vier onderdelen uiteen, t.w.: de vergoeding voor stichtings- en inrichtingskosten van schoolge bouwen; de vergoeding in de kosten van onderhoud van schoolgebouwen; de vergoeding in de kosten van onderhoud van schoolmeubelen e.d.; de vergoeding voor gymnastiek lokalen. Namens de KVP-fractie verklaar de drs. P. M. van Onna het houden van algemene beschouwingen van groot belang te achten, enerzyds om dat B en W dan te weten komen wat de fracties nu precies willen, en an- derzyds omdat de fracties dan in de gelegenheid zijn in het openbaar hun wensen kenbaar te maken. Volgens hem betekent dat niet, dat in een dergelijke algemene beschou wing alle kruit moet worden verscho ten. ”Wij hebben er nog genoeg van in het magazijn, en zullen het droog houden ook. Onze fractie zal in het komende jaar voor levendige raads vergaderingen zorgen”, zo beloofde hij. De heer Van Onna zei zich aan te sluiten bij de Partij van de Arbeid, waar het gaat om de vraag, of er in Groenswaard nog eengezinswoningen in de woningwetsector kunnen wor den gebouwd. Vuilstortkokers in flats zijn naar de mening van de burgemeester geen succes. Bezoeken aan flatgebouwen elders met een dergelijke voorziening hadden hem geleerd, dat de kokers vaak verstopt raken en er vaak brandjes in voorkomen. T.a.v. de centrale wijkverwarming zei de burgemeester, dat nog steeds wordt gezocht naar de defecten, overigens nog zonder succes. Hij ontkende, dat de gemeente in zaken als deze te slap zou optreden. ’’Vaak staan wij veel eerder klaar met de stok,” zei hij. De zorg voor de bejaarden en de 'dienstverlening mogen in één adem worden genoemd. De aansluiting van een alarminstallatie voor de veertig bejaardenwoningen met het rusthuis is totstandgekomen. Dag en nacht is, voor deze bejaarden in het rust huis, snelle hulp in moeilijkheden beschikbaar. Dat Waddinxveen het zonder een kraamkliniek zal moeten doen, speet de heer J. v.d. Roovaart (CHU) en hij deed nog een suggestie om een kraam kliniek te verbinden aan het dienst verleningscentrum voor bejaarden, omdat daar toch zusters zijn Van de heer T. Ververs (Gemeen tebelang) kwam een waarschuwing t.a.v. eventuele speel- en hobbyruim ten onder de flats. Hij voorspelde veel vandalisme. „Nu al”, aldus de heer Ververs, „zeggen veel moeders tegen hun kinderen, dat ze maar even met de lift moeten gaan spelen”. I

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 2