Thomasvaer en Pi et er nel over on^e streek Kerstmis op Paulusschool Enquête over Zo heeft /ezus ’t toch niet bedoeld...?’ 10% Korting Wll’l’EKOEX en de ongeluksvogel NKV-vr ouwen Propaganda-feest CNV 16 januari Dansen bij JCW DE BRONZEN ADELAAR Meisje (4) onder auto Plattelandsvrouwen FRA-VA-KO’s CPB bijeen Profiteer nu van de Pagina 2 Historische roman 1 in de geschenkhuizen E KERKEN BURGERLIJKE STAND Baronesse Orczy - WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 4 jan. 1968 WADDINXVEEN Ned. herv. kerk ZEVENHUIZEN f MOERKAPELLE Ned. herv. kerk ZEVENHUIZEN WADDINXVEEN De CPB houdt een vergadering in de christelijke huishoudschool De Rank op woens dag 24 januari. De vergadering begint om half acht. Eikenlaan, leplaan; W’veen Telef. 2401 b g.g. 2184 Geboren: Abraham Hendrik, zv. C. Strijdhorst en G. T. Hoogerbrug; Ja cobus Jilles, zv. J. W. Praat en J. van Mourik. Geboren: Jan, zv. W. van den Bor en M. Tamerus; Adriaan, zv. Abr. van der Kraan en K. Rademaker. Gehuwd: J. van Vloten en A. Tepper; P. de Vrij en A. van Sprang. Ondertrouwd: G. van der Knijff en J. Koole. WADDINXVEEN Tandarts me vrouw Alkema uit Waddinxveen zal het woord voeren tijdens de jaarver gadering van de Plattelandsvrouwen Waddinxveen, die plaats vindt op woensdag 24 januari in het gerefor meerd verenigingsgebouw. Mevrouw Alkema zal na het huishoudelijke deel van deze bijeenkomst, die om acht uur begint, spreken over mond en tandhygiëne. ders dan St. Nicolaas. Het geeft je een fijn gevoel van binnen”. ”Ja, want dan mag je wat later naar bed”. ”Ik zou eerst willen, dat we een kerststuk zouden doen in de kerk en een jongens- en meisjeskoor, dat alléén maar Nederlands zong en de priester ook. Thuis zou ik ’’Papa en mamma zijn de baas”. ”Ik zal een kerstboom neerzet ten voor mijn kinderen als ik ze heb”. Als jij de baas was zou je dan Kerstmis laten vieren? Hoe zou je het doen? ”Ik zou er een droef feest van maken, omdat Jezus moet ster ven.” ”Ik zou de tafel feestelijk ver sieren en een kerstplaat opzetten, het stalletje neerzetten en gewoon eten, héél gewoon eten.” ”Ik zou mijn Oma uitnodigen en iedereen samen laten zingen en ’s avonds zouden alleen de kaars jes aan mogen. En iedereen zou heel laat naar bed mogen. Want de kinderen horen er net zo goed bij.” WADDINXVEEN De Christelijke Besturenbond van het CNV houdt op dinsdag 16 januari as. in het gerefor meerd verenigingsgebouw zijn jaar lijkse propaganda-feestavond. Er is voor deze bijeenkomst, die om half acht begint, een groot aantal kaarten beschikbaar die men gratis kan af halen op een aantal adressen in Wad dinxveen. WADDINXVEEN Met het be kende Haagse beatcombo Section D als gast houdt het Jongerencontact Waddinxveen as. zaterdag weer een dansavond in het verenigingsgebouw aan de Trooststraat. Het dansen be gint om acht uur. Vind je het een feest van lek ker eten en drinken of vind je wat anders? ”Nee. Het is een feest van een Heilige. En niet van een verjaar dag”. ”Ja, om dat lekkere eten vooral, kalkoen, kip, eend, haas, héérlijk”. ”Nee, zo’n feest is niet om lek ker te eten en te drinken, want Maria en Jozef hadden ook geen lekker eten en drinken.” ’’Eten en drinken is natuurlijk wel fijn. Maar je moet ook wel eens bidden.” ”Nee, zo heeft Jezus het toch immers niet bedoeld toen hij op aarde kwam en dat weten de men sen wel, maar ze hebben het zo gemaakt.” ”Nee, misschien wel een klein beatje. Maar het meest omdat je dan pas merkt hoe fijn het eigen lijk is om samen te zijn; je kunt er zo fijn over nadenken. Want anders maak je wel eens ruzie, maar dat kun je gewoon niet op Kerstmis. Je merkt eigenlijk pas Ned. herv. kerk - 10 uur: ds. J. G. v. d. Vlist en 19 uur: ds. G. Koerselman, Bleiswijk. Kapel Rotte - 10 uur: ds. J. D. van Hof, Rotterdam en 19 uur: ds. J. Pronk, Rotterdam. Geref. kerk - 9.30 en 18.30 uur: ds. J. Bos. Ver. Vrjjz. Herv. - geen dienst. Wij ouderen, zouden veel meer moeten luisteren naar de wtfsheid van onze kinderen. In ’De Brug’, het blad van de katholieke scho len in Waddinxveen, wordt een aantal kinderen van de St. Pau lusschool aan het woord gelaten over de viering van Kerstmis. Een groot deel van de uitspraken zou ons best eens tot nadenken kun nen stemmen na al onze bezighe den aan kerststal-, -boom of -bout Mevrouw E. M. Nelissen-Mies- sen, die de volgende bloemlezing samenstelde, noemde de antwoor den een gebruiksaanwijzing... Hoe vier je Kerstmis thuis? De antwoorden waren vrijwel gelijkluidend. Een stal, een kerst boom en lekker eten. Citaat: ”We zetten het kerststalletje en kopen ook maar een kerstboom, want we kunnen ze goedkoper krijgen.” Vind je Kerstmis zelf leuk of niet? ”Ja, het is veel gezelliger in huis en je gedenkt Jezus Christus, het lijkt of je er zelf bij bent bij de geboorte.” ”Ja, want dan is het eten lek kerder”. ”Ja, het is weer iets heel an- ZEVENHUIZEN Woensdagmid dag om kwart over een is het 4-ja rig dochtertje van de familie Van der Wiel in de Rozenstraat door een auto aangereden en aan het hoofd ernstig gewond. Het meisje stak plotseling de Rozenstraat over. Een juist passeren de auto, bestuurd door een Zevenhui zenaar, kon haar niet meer ontwij ken en smakte haar tegen de grond. Het kind is naar een ziekenhuis in Gouda vervoerd. Gehuwd: Abraham Jan Sonneveld en Janna Aartje Verweij. Gehuw'd: Arend Dijkshoorn en Jan- nigje Elisabeth van Oosterom; Gerrit Kreft en Zwaantje Bontan. Overleden: Niesje Both, wv. Matthijs van Vliet (80 jaar); Eike van Kuijk, ev. Maarten Koole (72 jaar); Jan Vis ser, ev. Jannigje Hofman (61 jaar). MOERKAPELLE goed, dat je niemand van je fami lie zou willen missen.” ”Ik vind het een feest om te eten en te drinken, vooral spina zie." hoor, dat is veel te gevaarlijk!” ”Ach welnee”, lachte Snipper. ’’Kijk, ik zal het wel even voor doen”. Hij liep met grote stoere stappen de loopplank op, maar toen hij in het midden was begon de HELPvrager plotseling vrese lijk te krijsen. ’’Stop! Stop!” schreeuwde hij. ”Je valt bijna! O wat doe je gevaarlijk. Ga toch te rug! O ik weet er alles van!” Snipper bleef van de weerom stuit midden op de plank staan. Na de openingstoespraak door de heer P. Verbree, voorzitter van de besturenbond, spreekt de heer J. J. A. van Stapele over het onderwerp ’Het CNV in 1968’. De heer Van Stapele is landelijk penningmeester van de Christelijke Metaal Bedrijfsbond, die is aangesloten bij het CNV. De toneelvereniging van de Chris telijke Besturenbond Woerden voert vervolgens het drie bedrijven tellen de toneelstuk ’Rumoer in een kleine wereld’ van Johan Blaasser op. In de pauze worden loten verkocht ten be hoeve van het sociaal fonds Draagt Elkanders Lasten en voor de actie ’Kom over’ van het CNV. het hetzelfde laten zijn, daar vind ik het wél leuk.” ”Ik zou het wel laten vieren, maar dan dat vele mensen bij el kaar komen en met z’n allen in een grote zaal Kerstliedjes zingen” ”Ik zou naar de Nachtmis gaan en de kamer vól zetten met kaar sen”. ”Ik zou niet al te veel lekker eten en drinken. Ik zou op een héél andere manier de beeldjes in het stalletje zetten en veel liedjes zingen. Ik wil óók wel eens wat anders dan anders!” ”lk zou die dag drie kerstspelen op laten voeren in de kerk en de H. Mis gezellliger laten maken (evangelie en epistel).” ”Ik zou het een beetje eerbiedi ger maken.” ”Ja! Met kerstboom, Kerststal, lekker eten.” ”Het is moeilijk te zeggen, de meeste mensen eten en drinken, dus doe ik het ook maar.” nel, die overal en altijd bereid zijn om in dichtvorm terug te blikken op een jaar dat achter ons ligt. De heer R. Klunder, helemaal uit Breda maar een trouw lezer van ons blad, schiep zijn eigen ’vaer’ en ’nel’, die hun visie geven op een jaar Waddinxveen, Zevenhuizen en Moerkapelle. Thomasvaer: Nee, Pieterken, je moet niet overdrijven... Maar met die auto’s denk ik wel steeds meer: In Waddinxveen en Zevenhuizen blijven Dorpsstraten ongeschikt voor druk verkeer. Gelukkig heeft de trein nog steeds gereden. De directie van N.S. begrijpt gewis, Dat zeker voor het Waddinxveen van heden Een treinverbinding heus onmisbaar is. Pieternel: Zeg Thomasvaer, noemde jij Zevenhuizen? Daar gaan ze ’t komend jaar flink aan het werk. Naar ’t nijvre dorp gaan straks de aardgasbuizen, Gerestaureerd wordt d’eeuwenoude kerk. Thomasvaer: Geen enkel dorp kan de vooruitgang keren. Vooruitzien is de taak voor iedereen. ’t Gezonde kind groeit uit zijn oude kleren. Met zestienduizend zijn ze nu in Waddinxveen! Pieternel: In Waddinxveen gaat men het oude slopen, Een nieuwe stad is hier gereed weldra. Toch zou ’k nog graag eens door de Nesse lopen Naar ’t ouwe sluisje aan de Gouweka Thomasvaer: Prins Bemhard zelf kwam ’t grootse werk aanschouwen. Het slopen ging toen wel een beetje raar, (Men onderschat soms wel de kracht van ’t ouwe), ’t Werd op Soestdijk het lachertje van ’t jaar! En later vraagt het prinsje Alexander, Al is het dan al jaren weer geleen; ”Toe Mammalief, vertel nog eens ’t verhaaltje, Hoe ging het Opa toen in Waddinxveen?” En daarna gaat het prinsje zoetjes spelen Van ’’Boem, boem, boem” en wolken stof en gruis... Thomasvaer: Wat zullen wij voor ’68 wensen? Voor ieder dorp gezonde levensvreugd, Een passend huis en werk voor onze mensen, Meer ruimte om te spelen voor de jeugd. Dat Waddinxveen zijn zwembad moge krijgen, Zo nodig voor verfrissing van de geest. De stapel geld zag elk met blijdschap stijgen. Die opening van ’t zwembad Wat een feest Pieternel: In park en in plantsoen vinde men heden Bij allen eerbied voor wat groeit en leeft. En nooit zij een gemeenteraad tevreden, Voor elke school een gymnastiekzaal heeft. Thomasvaer en Pieternel: Bedankt voor Uw geduld, o beste mensen, Weekblad van Waddinxveen, ook uit Uw naam, Voor allen onze oprechte nieuwjaarswensen, Voor vriend en buur en vijand altezaam. 48 ”O ik ben niets bijzonders van plan hoor”, lachte Snipper. ”Dit is gewoon een plank”. Toen legde hij 'de plank schuin tegen de roeikist aan en zei: ”En nu is het een loop plank; nu hoeft u niet van de roeikist te springen, nu kunt u fijn over deze plank lopen om op het strand te komen”. De HELP-vrager kromp ineen van schrik en begon van top tot teen te bibberen. ’’Moet ik over die plank lopen?” pruttelde hij bleek van angst. ”O nee, dat kan ik niet WADDINXVEEN De Waddinx- veense NKV-vrouwen hebben voor hun bijeenkomst op donderdag 11 januari uitgenodigd als spreker pater Rechinald. De bijeenkomst vindt plaats in het gereformeerd vereni gingsgebouw. ”Wat is gevaarlijk?” vroeg hij be duusd. ”Die plank!” riep de HELP vrager gans overstuur. ”Die plank zit VOL gevaar! Straks val je en dan...o, ik moet er niet aan den ken... straks bréékt de plank en dan... o, misschien gebeurt er iets veel ergers... PAS OP!!! JE VALT!!” En dat schreeuwde de HELPvrager zo verschrikkelijk hard, dat Snipper van de schrik van de plank viel. rvOALS de Sinterklazen in de maand november van elk jaar als paddestoelen uit de grond schieten en in de kersttijd de kerstmannetjes zorgen voor een lucratief besluit van het oude jaar (voor de midden stand dan) zo beleven we aan het begin van een nieuw jaar de kortstondige glorie van Thomasvaer en Pieter- Pieternel: Zeg Thomasvaer, moet ik it jaar beginnen? Jouw zwart gezicht jaagt kindren op de vlucht Schiet, manlief, jou geen enkle wens te binnen? Wat kijk je toch maar aldoor naar de lucht? Thomasvaer: Moet dat geronk nu steeds mijn slaapjen storen, Als na de maaltijd ik mijn dutjen doe? Een vliegtuig draait om Moerkapelles toren En elke middag doe ’k geen oogje toe. Pieternel: Zeg Thomas, ouwe man, je moest je schamen, Jij nare zuurpruim, houd je grote mond! Het gaat zo goed, we werken allen samen, Voor ’t goede doel gaat ieder van de grond. Thomasvaer: Mijn beste wijf, daar ben je ingevlogen, Wat had ik je daar lekker op de kast. Je had je Tom wel beter kennen mogen, Van al ’t gevlieg heb ik geen ziertje last. Nee Pieternel, ik had al afgesproken, Dat wij ook samen mee de lucht ingaan, Ook ik ben door de vliegdrift aangestoken. Nou wijfjelief, dat staat jou zeker aan? Pieternel: Jij mallerd! Vliegen? ’k Zou niets liever willen! Maar zal dat met mijn lange rok wel gaan? Thomasvaer: Knip dan je rokje af tot aan je billen, Dan heb je ook een minirokje aan! Foei Thomasvaer, geen onvertogen woorden! De beeldbuis is al veel te ruw en bloot. Nog één ruig woord en ’k waarschuw je te tevoren: ’k Gooi jouw tevee het raam uit in de sloot! Thomasvaer: Och Pieternel, zo’n vaart zal ’t toch niet lopen? Als jij zo’n last hebt van mijn ruige praat, Ga dan subiet een stralenkastje kopen, Zet dat naast mijn tevee, ’k wed dat het baat! Pieternel: Jij zotskap, wil jij ’t spotten wel eens laten? Zo’n stralenkast helpt goed bij elke kwaal. Bij waterstand op ’t sportveld zal het baten, Bij bakkersovens, niet bij ruwe taal! Nee, Thomaslief, nu gaan we netjes spreken, Op ’t nieuwe jaar zij blij de blik gericht... Thomasvaer: Bij de Gouwebrug zag ’k je anders nijdig kijken: ’’Wanneer gaat nou dat nare ding eens dicht?” Pieternel: Ja, toen de kabel brak, drie jaar geleden, Was er alleen een pontje, ’t ging niet vlug. Toch wens ik, als ’k moet wachten zoals heden, Als wandlaar haast dat pontje weer terug. „Je dwong hem daartoe? Prachtig!” en Crystal’s ogen gloeiden van bewondering voor Maurice. „Ja, het geld was de rest van die nacht veilig in mijn zak, maar die ellendige dief wist wel, dat zijn vriend Victor De Marmont met vijf en twintig gewapen de deserteurs in de buurt was. Nauwelijks had ik de herberg verlaten en mijn rit begonnen, of ik werd door De Marmont en zijn bende omsingeld, aangevallen,'door zocht en bestolen!” St. Genis begon plezier in zijn eigen verhaal te krijgen. „Wat kon ik alleen doen tegen zoveel boeven? de dief was ik te slim af geweest en toen ik het geld eenmaal in mijn bezit had, durfde ik geen uur langer in dat hol van sluipmoordenaars te blijven. Maar zij speelden onder één hoedje met De Marmont en hoe wel ik het geld van de koning met mijn leven had wil len beschermen, hadden zij mij al gebonden, voordat ik mijn wapen kon trekken.” Hij viel in een stoel en zat met zijn ellebogen op zijn knieën en zijn hoofd in zijn handen. Een poosje bleef Crystal stil zitten nadenken. Toen zei ze: „Maurice, je zei zoeven dat de dief samen werkte met zijn vriend De Marmont. Hoe weet je dat?” „Ik wou liever, dat je raadde, wat ik bedoelde, Crys tal,” antwoordde Maurice zonder naar haar op te kijken. „Je bedoelt... dat begon zij langzaam... „Dat het mijnheer Clyffurde was, onze Engelse vriend die ons bestal. Dat had ik allang vermoed,” zei madame scherp. „Als u het vermoedde, tante, waarom zei u dan niets?” vroeg Crystal, die dit nieuws nog niet verwer ken kon. „Ik zei niets, omdat ik er niet zeker van was en omdat ik dacht, dat die aardige, jonge Engelsman „pour le bon motif” gehandeld had”. „Hoe kon u dat denken, tante? Waarom zou hij voor de goede zaak werken? hij, een vriend van Victor De Marmont, een aanhanger van de Corsikaan! „De Engelsen zijn geen aanhangers van de Corsikaan en totdat Mauricé vanmorgen terugkwam, twijfelde ik er niet aan of het geld zou in de handen van Zijn Majes teit terechtkomen.” „Maar wij gingen het geld toch zelf aan de koning brengen.” „En Victor De Marmont vermoedde dat misschien,zo dat ook mijnheer Clyffurde het geweten kan hebben... Maar hoe dan ook, het verhaal van Maurice over het sluipmoordenaarshol maakt alles natuurlij ijk hele maal anders.” Crystal zat boos te kijken. „Maurice,” zei ze kort. „Ja?” „Heb je hem goed afgeranseld?” „Ja, ik heb hem afgestraft.” 10 uur: de heer Hartkamp en 18.30 uur: dr. H. Bout, Utrecht. Geref. kerk - 9.30 en 18.30 uur: ds. A. F. Honkoop. „Gelukkig, dat heeft hij verdiend. Vader is zo vrien delijk voor hem geweest. Wat een ellendeling! Hoe kon hij het doen? „Zijn plicht, vermoed ik,” zei St. Genis edelmoedig. „Zijn plicht? Denk je dan, dat hij door de Corsikaan betaald werd voor zijn diensten?” „Waarschijnlijk.” „Was zijn handschoenenhandel in Grenoble dan be drog?” „Ik ben bang van wel,” zei St. Genis, die eigenlijk wel wat tegen zijn zin steeds verder en verder verstrikt raakte in het net van leugens. „Hij was dus een spion!” Crystal moest het nu wel geloven, maar zij kon het niet begrijpen. Zij voelde zich teleurgesteld en verdrie- tig. Haar gedachten vlogen terug naar die zondagavond nog zo kort geleden toen dezelfde Engelsman zo sympathiek met haar sprak en haar zo eerlijk gemeend zijn vriendschap aanbood. Zij had hem geloofd en zich tot hem aangetrokken gevoeld. En nu wist zij, dat alles gelogen was - zijn sympathie, zijn vriendelijk aanbod, alles was onwaar. Hij was een spion! Die gedachte stak haar en ook nu kon zij het haast niet begrijpen. Zij had zo weinig vrienden en dat dit nu juist een bedrieger moest zijn... Als zij alleen geweest was, had zij haar tranen de vrije loop gelaten, maar zij schaamde zich voor Maurice en voor haar tante. Er was nog veel meer, dat zij wel wilde weten, maar de woorden bleven in haar keel steken. Gelukkig ging madame la Duchesse verder met vragen. „Vertel ons nu eens alles van het begin af aan, Mau rice,” zei hij. „Waar heb je de boef het eerst gezien?” Zo werd Maurice gedwongen een heel precies verslag van zijn avonturen te doen en hij begon weer met leu gens van het begin tot het einde: toevallig was hij bij de herberg gekomen, die wat op zij van de grote weg aan een zijpad lag; hij had die herberg vol boeven gevon den; hij had hun aanvoerder in zijn eigen kamer over rompeld en te pakken genomen en hem met zijn vuisten gedwongen het geld af te geven. Eerst ging het verhaal akelig haperend; maar toen hij er meer in kwam, schaamde hij zich steeds minder voor zijn leugens hij voelde alleen woede tegenover Clyffurde. In zijn hart zocht hij allerlei verontschuldigingen voor zijn laffe houding en madame’s aanhoudend gevraag maakte het er niet gemakkelijker op. Toen zij hem na een half uur even met rust liet, stond hij gauw op, omdat hij noodzakelijk naar het hoofti- kwartier van de Comte d’Artois moest en nam afscheid van de dames. Hij wachtte tevergeefs of madame la Duchesse ook zoveel tact zou hebben, hem even met Crystal alleen te laten. 9.30 uur: dr. H. Bout, Utrecht en 18.30 uur: ds. A. Wisgerhof, Veenendaal. Herv. wijkgeb. - 9.30 uur: ds. J. R. Cuperus en 18.30 uur: ds. T. van ’t Veld. Bethel - 9.3 uur: ds. T. van ’t Veld en 17 uur: ds. J. R. Cuperus. Immanuëlkerk - 9.3 uur: dr. A. van Haarlem en 19 uur: J. A. Peters, Den Haag. Geref. kerk - 9, 1.3 en 18.3 uur: ds. B. Koekkoek. Chr. Afgesch. Gem. - 9.3 en 17 uur en wo. 19 uur: ds. A. P. Verloop. Remonstr. kerk - geen dienst. Jehovah’s Getuigen - zo. 15.30 uur: openbare toespraak en 18.30 uur: Wachttorenstudie en do. 19.30 uur: bedieningsschool en 20,30 uur: dienst- vergadering. - -fflimUHlUIHMtumniH inlTlnSÉ

Weekblad voor Waddinxveen | 1968 | | pagina 2