Weerzien vele jaren na J. t Hol beschermheer Verkeerscursus trekt weinig deelnemers Luisterrijk eeuwfeest CNS besloten met grootse reünie Detailhandeldagschool voor Leidse district De Brug zit vol plannen voor? 6 8 ■w Jit, w j V .J H sa Steenland bakt ’t in Schaakclub WSV K< O< Damclub Excelsior nc de ongeluksvogel «ll’l’IHOI’N en Contactmiddag voetbal junioren Dansen bij JCW Contactavonden Gouwe Rijders DE BRONZEN ADELAAR Pagina 2 wit Baronesse Orczy Historische roman BURGERLIJKE STAND Urgentieverklaring voor nieuwe school in plan Groenswaard Rede wad flip Cadeau H WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 18 januari 1968 WEE! Weekend lang mals ZEVENHUIZEN De heer F. M. van Tol kreeg nu het woord, niet als wethouder, maar als De voor 'donderdag vastgestelde ontmoeting tussen WSV 1 en GEB 2 uit Rotterdam ging door de slechte toestand van de wegen niet door. De wedstrijd wordt nu later gespeeld. WADDINXVEEN De uitslagen van de achttiende ronde voor het club kampioenschap van 'de damclub Ex celsior luiden: T. den Ouden- H. Boe- le 1-1; A. A. Rietveld-H. Molenaar 2-0; H. Troost-R. van Dijk 2-0, C. Stolker-F. van Kempen 1-1, D. Zwa- nenburg-T. Twigt 1-1; A. Blom-C. Blonk 2-0, J. de Heer-A. Zwanenburg 1-1, T. Driesse-J. Vermeulen afgebr., H. Boele-G. v.d. Zijden afgebr. Geeri rom week was e door gewoi de N hoord ”T niet, moet aan watc een ik d< de. I val moes De ge>dr stacc is ni zo d: der aan het 2 en m De rubb centi gevn ”E Dat acht een was wel zo 01 je in wacl Sc avor wacl om zijn slag: bliks Hofs zijn op d al si moei tig MOERKAPELLE Voor de junio ren van de voetbalclub Moerkapelle is er zaterdagmiddag as. een contact middag die wordt verzorgd door de scheidsrechterscommissie van de KN VB afdeling Gouda. Jan Villerius, contract-speler van ADO zal tijdens deze middag komen vertellen van zijn reis naar Amerika in 1967. Er kunnen vragen worden gesteld. De middag begint om half 'drie. WADDINXVEEN Beat, rhythme en blues zijn er zaterdagavond as. weer volop in het verenigingsgebouw aan de Burgemeester Trooststraat, waar het Jongerencontact Waddinx- veen weer een dansavond houdt. De groep Syndics et Les Grénats uit Voorschoten, die al eerder met veel- succes hier optrad, zal de muziek ver zorgen. Aanvang acht uur. standige functies in de detailhandel en kaderfuncties in het grootwinkel bedrijf op. Reeds 28 scholen, over heel Nederland verspreid, verzorgen al vele jaren deze opleidingen. Het Lei'dse district echter was tot nu toe aangewezen op soortgelijke scholen in Den Haag en Haarlem. Het be stuur hoopt te zijner tijd eveneens voortgezette opleidingen in de vorm van een middelbare detailhandels- school te kunnen geven. Reeds in augustus 1968 zal het on derwijs kunnen aanvangen door ge bruik te maken van de outillage van de scholen van het Mondeling On derwijs Centrum van de Lei'dsche On- derwij sinstellingen. De verzei Herdc S. var WADDINXVEEN De Gouwe Ry ders hebben voor het nieuwe seizoen weer een aantal contactavonden vast gesteld. Deze bijeenkomsten beginnen steevast om acht uur en worden ge houden in café De Unie, Kerkweg. Klaverj asavonden zijn er op de woensdagen 24 januari, 14 februari, 6 maart, 20 maart, 27 maart en 3 april Op 7 en 28 februari zijn e rkienavon- den en de jaarlijkse feestavond vindt plaats op dinsdagavond 12 maart. Een luisterrijk eeuwfeest van Christelijk Nationaal Onderwijs in Waddinx- veen werd zaterdagmiddag in het gereformeerd verenigingsgebouw besloten met een reünie van oud-leerlingen en -leerkrachten, die door haar spontaniteit en vriendschappelijke sfeer een groot familiefeest leek. De muren van de grote zaal waren versierd met oude schoolplaten en in de andere lokalen was het vol met oude en nieuwe schoolfoto’s. oud-voorzitter van de jubilerende ve reniging. Hij sprak een indrukwek kende feestrede uit, die tevens een ge denkrede was. De heer Van Pelt, voorzitter van de feestcommissie, affreerde de heer Van Tol voor zijn gedegen studie over een eeuw christelijk onderwijs in Wad- dinxveen een aansteker met inscrip tie. Eerste spreker in de lange rij was de inspecteur aan het lager onderwijs die de honderden jarige een woord van hulde en dankbaarheid bracht. Het initiatief van de heer Rupke en zijn tien mannen heeft een verstrek kende zegen voor Waddinxveen ge bracht. Het Basisonderwijs in de toe komst geeft grote verantwoordelijk heid aan bestuur en leerkrachten. WADDINXVEEN In het gerefor meerd verenigingsgebouw is 'donder dagavond de zeventiende ronde ge speeld voor het clubkampioenschap van de Waddinxveense Schaak Vere niging. De uitslagen waren: J. van Oort-W. van Vuuren 0-1, H. Schoe- maker-A. A. van Oort j-J, A. Lit- tooy-W. van Gort 0-1, B. Berloth-P. Perdijk J-J, W. Verstoep-P. Broer 0-1, P. Neleman-L. Landeweer 0-1, A. van Woerekom-A. Versluis 1-0. CNS honderd jaar. Heel Wad dinxveen heeft dat vorige week goed kunnen merken. De school jeugd ook, die in het gerefor meerd verenigingsgebouw de jeugdvoorstelling door eigen klas- en schoolgenootjes met veel enthousiasme beleefde. (foto Sjaak Noteboom) zitter de heer Meeder uit Leiderdorp zijn gelukwensen uit vergezeld van een envelop met inhoud. Hij hoopte dat 'de vereniging onder Gods zegen in de toekomst tot heil van de Wad dinxveense jeugd mag voortwerken. Ds. T. van ’t Veld, hervormd pre dikant sprak een kort slotwoord en verzocht staande te zingen psalm 103: „Loof, loof den Heer, mijn ziel met alle krachten. De heer Van Pelt, na 'dit officiële gedeelte enkele mededelingen over de voortzetting van de reünie, waarna later om ongeveer zes uur na dia’s over Oud-Waddinxveen werden ver toond. Maar waar keek de HELPvra- ger naar? Hij wees met bevende han'd naar het dak en voelde voor zichtig aan de paal die het dak ondersteunde. ’’Straks stort het dak in!” riep hij. ”Ik blijf hier geen minuut langer. Hoe durf je hier te wónen. Zie je dan niet hoe gevaêrlijk het is!?” Daar begreep Snipper niets van. Waarom zou het dak instorten? Die paal was toch dik en sterk ge noeg? Geboren: Marcel, z.v. D. J. van Leeu wen en C. G. van der Laan; Jolanda, d.v. D. C. den Otter en K. L. van den Berge. Ondertrouwd: Cornells Spekman en Bertina den Hartog. Gehuwd: Marinus van den roek en Manine Jellema. Overleden: Aalbert Vente, wv. Hen- drika Catharina Jantina van den Dool, 95 ja;r. De Brug heeft vele plannen voor het nieuwe jaar. In ziekenhuizen en bejaardencentra zal een reeks con certen worden gegeven, in Waddinx veen zal nog een concert worden ge geven terwijl ook weer een landelijk bekend koor naar hier zal worden ge haald. De Brug heeft ook het voorne- men samen met andere koren uit Waddinxveen een zangavond te hou den. Voorts gaat De Brug aan een concours deelnemen. Tenslotte gaat Het bestuur van de Stichting Leidse Scholen voor de Detailhandel ontving dezer dagen van de Minister van Onderwijs en Wetenschappen de mededeling dat hij een detailhandelsdagschool voor het district Leiden vanaf 1968 zal subsidiëren. Hiermede is de oprichting van deze dagschool mogelijk geworden. De Stichting, waarin samenwerken de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond, de Nederlandse Katho lieke Ondernemersbon'd (v/h N.R.K. M.), de Christelijke Middenstands bond en de Leidsche Onderwijsinstel lingen, kan hiermede een lang gekoes terde wens in vervulling doen gaan. Het beroepsonderwijs voor de de tailhandel in het Leidse district krijgt hiermee een goede basis. Deze vierja rige dagschool leidt immers voor zelf- WADDINXVEEN Notaris J. in ’t Hol is vorige week in de ledenvergade ring van het christelijk mannenkoor De Brug geïnstalleerd als beschermheer van het koor. Burgemeester C. A. van der Hooft, die ook zou worden geïn stalleerd, was in het buitenland en had de vergadering een brief gestuurd. het koor een actie houden, onder meer om een eigen elektronisch orgel te kunnen bekostigen. Sekretaris zowel als penningmees ter lieten gunstige geluiden horen over ledental (bijna veertig) en financiële, positie. Uitvoerig werd gediscussieerd over het in studie nemen van het mu- ziek-repertoire. Het geestelijke lied krijgt de meeste aandacht, daarnaast zullen een aantal negro-spirituals en Russische volksliederen in studie worden genomen. Besloten werd de wekelijkse repetities met een half uur te verlengen, zodat dirigent S. van der Griend ook theoretische raadge vingen zal kunnen geven. «ileen erebaan De nieuwe beschermheer In ’t Hol zei zijn nieuwe functie niet te zien als ere-baan, maar daadwerkelijk aan de uitbouw van het koor te zullen meedoen. Men zou allen tijde een be roep op hem mogen doen. De heren J. G. Valk, N. de Rooy en C. van den Bosch zagen zich in het bestuur herkozen als resp. voorzitter, secretaris en penningmeester. Nieu we bestuursleden werden de heren N. Bakker en R. Lindhout. Het hoofd van de St. Paulusschool, de heer H. M. van den Dool, die zich presenteerde als de nestor van de on derwijzers, sprak namens alle colle ga’s in Waddinxveen een woord van gelukwens tot deze honderdjarige die eer de indruk van een ’’zeer hippe jongedame” maakt. Hij wenst de Vereniging een voorspoedige groei en bloei toe zonder allerlei hekjes om knusse tuintjes! Namens de christelijk Scholenbond Gouda en Omstreken, sprak de voor- Om drie uur begon het begroetings- feest, waarin de kreten: ”Hé ben ju dat” en ”Ik zou je niet weer gekend hebben” niet van de lucht waren. Het werd een uitermate gezellig weerzien van vele oude bekenden, na tientallen jaren soms!. Tot vier uur duurde deze begroe ting en toen liep de zaal vol met reünisten, die 'door de voorzitter, de heer Hoogendoorn hartelijk werden welkom geheten. Hij begroette vele belangrijke gasten en verzocht daar na ds. J. Snoey deze bijeenkomst te openen. Staande werd de lofpsalm 150:1 gezongen en werd psalm 150 ge lezen. WADDINXVEEN fGeboren: Maria Catharina, d.v. L. R. FSlootjes en M. A. J. Zoethoutmaar, Pieter, z.v. W. H. van 'der Laan en T. G. Staal; Hermanus Johannes, z.v. A. G. H. van der Velden; Catharina Eli zabeth, d.v. A. A. M. Straver; Linda Angelique, d.v. A. C. van der Laan en F. H. Altena; Aafke Emilie Ilona, d.v. H. Zaal en J. A. van Dalsen; Diane Cootje, d.v. D. M. Degenhardt en A. de Bruijn; Monica Miranda, d.v. A. Noorlander en E. Cederhout; Wally z.v. A. de Jong en J. M. P. Flux. Overleden: Klein, Wijnand, 80 jaar; van Duiken wv Glasbeek, Johanna Dederika, 79 jaar. Victor De Marmont wachtte niet tot de Keizer in Lyon kwam; hij deed ook geen moeite de stad binnen te komen. Hij wist, dat er nog wat geld in 'de schatkist over was, meegebracht uit Elba en in gedachten fan taseerde hij over de dag, dat de Keizer Fontainebleau of Parijs binnen zou komen, om daar zijn trouwe De Marmont te vinden. Daar zou hij hem de vijf en twintig millioen francs overhandigen, eens het eigendom van de Keizerin, maar nu door De Marmont van 'die konings gezinde verraders opgeëist. Dit beeld streelde zijn eerzucht. Hij wist dat niemand een dienst ruimer en edelmoediger beloonde dan Napo leon; hij wist dat er dan niets bestond, 'dat hij De Marmont niet kon bereiken. Titels, geld, eer, alles wat hij wilde, zou hij kunnen krijgen, en met dit alles tot zijn beschikking, zou hij nogmaals Crystal de Cam- bray tot vrouw vragen. O! Zij zou tegen die tijd opnieuw vernederd zijn. Zij zou met haar vader en al die trotse aristocraten weer tot armoede en ballingschap gedoemd worden, ten minste... als hij De Marmont niet als een tover- prins verscheen, de handen vol schatten en bereid die neer te leggen aan de voeten van de vrouw, die hij liefhad. Ja! Crystal de Cambray zou vernederd worden! De Marmont, die zich inbeeldde dat hij meer van haar hield dan ooit een man zou kunnen doen, hoopte tege lijkertijd, dat zij vernederd zou worden en dat zij daar bitter onder zou lijden. Hij voelde, dat haar trots zijn enige vijand was; haar trots en haar koningsgezinde vooroordelen. Het laatste leek hem het ergste niet; vol vertrouwen in het succes van zijn Keizer, dacht hij, dat al die dolle koningsgezinden wel gauw het hopeloze van hun zaak zouden inzien en dat zij zich langzaam, maar zeker in het onvermijdelijke zouden schikken en zich aan zouden passen aan het nieuwe glorierijke tijdperk, dat voor Frankrijk zou aanbreken. Haar trots! Nu, die zou dit keer toch wel voor goed gebroken zijn, net als van die Bourbonse prinsen en die slappe, oude koning. Deze aangename fantasieën vervulden Victor De Mar mont op zijn weg van Lyon naar Fontainebleau. In plaats dat hij de Keizer tegemoet reisde, ging hij hem voor op zijn route. Toen hij eenmaal Ville-Franche voorbij was, stuurde hij het grootste deel van zijn escor te naar Lyon terug, waar de Keizer nu wel aangekomen zou zijn; hij had een oppervlakkig verslag van zijn tocht op schrift gesteld en dat moest de sergeant, die het commando over het troepje had, de Keizer zelf in han den geven. Hij hield maar twee mannen bij zich, stak zich zelf en hen in eenvoudige reiscostuums, die hij te Ville-Franche kocht en zette zijn tocht naar het noorden voort, zonder veel haast te maken; langs de wegen wa ren zelden struikrovers, hij en zijn twee mannen waren goed gewapend en als hij misschien achterblijvers van het koningsgezinde leger tegenkwam, zouden die wel te veel vervuld zijn van hun eigen terugtocht, om veel aandacht te schenken aan een reiziger in burger. Overal waar De Marmont de Keizer vooruit reisde, zelfs in de kleinste gehuchten, was het nieuws van de komst van de Keizer al doorgedrongen. Het was of de vogels in hun vlucht het nieuws al meevoerden. Wie anders zou het zo gauw kunnen verspreiden? Overal verzamelden de boeren zich in troepjes en fluisterden het elkaar toe, dat hij kwam... „de keizer komt... de keizer komt...” En De Marmont hield stil in die dorpjes, om het be richt te bevestigen: „Ja, inderdaad, hij komt, in heel Frankrijk wordt hij hartelijk verwelkomd!” „Denk eens aan Laffray, Grenoble! en Lyon. Het le ger schaarde zich overal als één man achter zijn banie ren!” En dan ging De Marmont weer door naar een volgend dorp, een volgende stad en het duurde niet lang, of er werd niet meer gefluisterd, maar de komst van de Kei zer werd luidkeels uitgeschreeuwd. Na Nevers was hij nog maar vierentwintig uur voor Napoleon uit. Het werd een ware zegetocht, de kranten en bullutins stonden er vol van. Waar De Marmont kwam, werd hij met toejuichingen ontvangen, als de man die de Keizer gezien had, die er bij geweest was, toen de Keizer Grenoble binnentrok. Overal bevestigde hij, dat het waar was, dat de Keizer binnenkort weer te Parijs zou zijn en dat er nu voor goed een eind zou ko men aan de dwingelandij en on'drukking door de rege ring van domme aristocraten en laffe prinsen. In Fontainebleau kreeg hij te horen, dat in de Tuile- rieën het hof nu in een paniek was en dat de Comte d’Artois, noch een van de prinsen er in geslaagd was het leger bij elkaar te houden. Nog vóór Napoleon zich vertoond had, deserteerden de soldaten; maarschalk Ney, de dapperste militair van Frankrijk had zich te Auxerre bij zijn Keizer gevoegd. Nee! De Marmont had geen tijd om in Fontainebleau te blijven. Parijs moest hij zien! Parijs, dat vandaag de overhaaste vlucht van de oude, onbeminde koning zou bijwonen. Parijs, 'dat zich nu als een bruid zou tooien om haar bruidegom te ontvangen! Parijs, in afwachting en spanning, waar de oude driekleur nu al weer vrolijk in de wind wapperde vanaf het raadhuis en het Louvre, op de kerktorens en de regeringsgebouwen. Die nacht logeerde hij in een klein hotel, in de buurt van het Louvre, maar hij was de hele avond op de Place •du Caroussel temidden van de menigte, die voor de Tui- lerieëp wachtte en zag, hoe de zwakke koning en zijn hof .Ifet paleis verlieten. De menigte zweeg en was toch blijkbaar ontroerd. Het zien van die oude, ziekelijke ko- x’hing, die na een ballingschap van drie en twintig jaar en een korte regeringsperiode van nog geen twaalf maan den, nu weer gedwongen werd in ballingschap te gaan, maakte grote indruk. Velen vergaten, wat voor teleurstellingen en ontevre denheid die korte regering gebracht had en zagen in 'de gestalte, die zo moeilijk van het bordes naar het rij tuig liep, toch een vorst, die ongelukkig en verlaten was, een vorst, die ondanks zijn weinig fiere houding, toch de vertegenwoordiger was van het oudste regerende ge slacht van Europa. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: sleuteltje, handdoek en zwembroek-(-badmuts, blauw gebrei de kinderhandschoen, rood plastic portemonneetje, groene kinderhand schoen, hoofddoek blauw met witte noppen, bruine rechter nylon want, herenshawl zwart, rood, geel, witte schaatsbeschermer, zwart gehaakt astronautenkapje, wit gebreid kinder- wantje (rechter), linker zwart gebrei de want, donker grijze leren hand schoen, fietstas, donker bruine glacé handschoen, zwarte jongenslaarzen, Verloren: dameshorloge met zwart nylon bandje, garagesleutel, blauwe nylon want met bond gevoerd, brui ne aktetas met zwembroek, handdoek broodtrommel, boeken etui en agen da; 1 paar bruine wollen wanten, wit kinderhan’dschoentje, blauw/rood gestreepte shawl, skelter, grijze lin ker gebreide handschoen, zilver arm bandje met bedeltjes, donkerbruine suede damesschoen, blauwe knippor- temonnaie met inhoud, treinabonne ment Waddinxveen-Gouda. In t wordt terom g; aan d( Leidei rug n drie h vrouw ken, -v de Ho; lebes. uitgezi Zendii Hij van kort Hofs Hene op d gen dat c halvi mees poos, Je van weel van i niet zeen de si als b lerer Hofs niete avon De telle maai tend ding uit c verti Enge Als cadeau overhandigde de inspec teur namens de Staatssecretaris van Onderwijs een urgentieverklaring voor een nieuwe permanente school in Groenswaard, die over een jaar klaar kan zijn! Loco-burgemeester P. Lips bracht in de plaats een woord van hulde aan de jubilerende schoolvereniging en prees het vele werk dat men voor het gemeente bestuur in 'deze eeuw heeft verricht! ”En hoe voortreffelijk!” De loco-burgemeester wenste bestuur en personeel bij het overschrijden van de eeuwdrempel nieuw enthousiasme toe en doorwerken tot voldoening aan de opdracht van Hem, die U hiertoe heeft geroepen!” Dr. A. van Haarlem, predikant van de Immanuëlkerk, toonde bijzonder blij met het werk van 'deze honderd jarige. ”Een weeklang feest en daar is ook reden voor; in Waddinxveen is het wat de samenwerking en ijver betreft ideaal! Onze hartelijke ge lukwensen,” zo zei dr. Van Haar lem. MOERKV^LLE Geboren: Daniël, z.v. A. Bac en A. M. E. Hoogendoorn, Jeanette Agnet, dv. D. Reijneveld en C. van der Spek. ZEVENHUIZEN De verkeers- cursus, georganiseerd door het be stuur van de afdeling Zevenhuizen van het Verbond voor Veilig Verkeer trekt veel minder belangstelling dan aanvankelijk werd verwacht. In Zevenhuizen-'dorp, waar de cur sus wordt gegeven door de postcom mandant van de rijkspolitie, de heer G. W. Hoefakker, zijn ongeveer 15 cursisten. In Oud Verlaat, met cursusleider de rayoncommandant van de rijkspo litie, de heer N. I. Mesker, zijn slechts 8 deelnemers. Vorig jaar waren er in Zevenhuizen bijna 100 en in Oud Verlaat ruim 50 deelnemers. Natuurlijk hoopt het be stuur 'dat er nog een aantal cursisten bijkomen. In Zevenhuizen-dorp worden de lessen gegeven in een van de boven zalen van Hotel Vos, dinsdagavond om 8 uur. In Oud Verlaat is dat in de chr. lagere school elke maandag avond ook om 8 uur. men alleen maar moeilijkheden van; ik VOEL ze komen...! Nee nee, hiér blijf ik niet, ik ga maar weer gauw terug naar mijn grot”. ”Ach, blijft u toch een poosje”, zei Snipper. ’’Komt u maar gerust mee, dan zal ik u mijn hutje eens van binnen laten zien”. En terwijl de HELP-vrager met trillende knieën volgde, ging Snipper opge wekt zijn hutje binnen. ”Hé hè, we zijn gelukkig weer thuis”, zuchtte hij blij. 50. In optocht ging het nu door de Rustige Duinen en opeens kwam het hutje van Snipper in. zicht. ”Wat een gezellig hutje hè?” lachte Snipper trots. ”Het ligt daar zo leuk tussen de duintjes, en het is hier zo lekker struikerig... Fijn hè? U mag best eeq poosje bij mij logeten, daar zult ƒ1 wel van opknappen”. ”O nee, liever niet”, kreunde de HELPvrager angstig. ’’Daar ko- i--

Weekblad voor Waddinxveen | 1968 | | pagina 2