ZEGEN (1) VAN ZORG EN ^2^23 Lezers schrijven Kerk CNS expositiezaal 100 jaar Knnststichting heeft andere Ji I I 1 I fl 1868 Chistelijk Nationaal Schoolonderwijs 1968 Woninginrichting FA. H. J. VONK VAN EEUWEN I l i I Bespreking 1 4 Pagina 3 J BALANS-OPRU IMI NG Klap tegen ongekend loge prijzen. Rupke „Bezwaren” I Schapen g H I '1' 1 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 25 januari 1968 WADDINXVEEN WADDINXVEEN Ned. herv. kerk - 1 Zuidkade 3, Waddinxveen Telefoon 2105 Coebergh damesdranken (puur of met seven up) Bessenjenever Frambozen brandewijn Kersenbrandewijn Abrikozenbrandewijn Aardbeienbrandewijn Sinasbrandewijn Ananasbrandewijn per fles 6.95 - 3.70 Dan komt ineens het voorstel van ds. L. Vroegindewey van de hervorm de kerk om de samenstelling van het bestuur te regelen naar de godsienst van het aantal leerlingen. Het be- bestuur beschouwt dit als een klap in het gezicht, maar zet het voorstel op de agenda voor de ledenvergadering. MOERKAPELLE Dommee A. Boertje zal na de kerkdienst van a.s. zondag met de jeugd van zestien jaar en ouder een nabespreking houden over de preek in de consistoriekamer van de Nederlands hervormde kerk. In verband met een ophanden zijnde be- en verbouwing moeten wij tijdelijk ruimte vrijmaken. Daardoor kunt u nu profiteren om kwaliteitsgoederen, welke wij in voorraad hebben, aan te schaffen Wie de geestelijk vader van de nieuwe school is, weet men niet meer. Vermoed wordt dat Piet Rupke (toen 43 jaar oud) de grote man is geweest. Van de oprichting af blijft hy voor zitter van CNS tot 1905. Zijn verdiens ten voor de vereniging zijn van on schatbare waarde geweest. En niet al leen voor CNS. Ds. Vroegindewey verliest het pleit en verlaat de vergadering met liefst zestig medestanders. Twee bestuurs leden treden af. Een zware klap voor CNS. Veel kinderen worden door him ouders naar Boskoop gestuurd of naar de openbare school. Pogingen de een heid te herstellen falen. Het aantal leerlingen loopt drastisch terug, tel de de scholen in 1932 477 leerlingen, in 1939 waren er nog maar 175. 1902: vreugdejaar en rampjaar. De hervormde kerk is het beu; het CNS- bestuur ontvangt een brief, waarin de kerkeraad zijn steun aan de vereni ging opzegt. Desondanks blyft CNS groeien. De school aan de Onderweg wordt te klein en moet worden uit gebreid, meester Verschoor, het eer ste hoofd, trouwt en krijgt een keu rige, nieuwe woning naast de school. KLEIWEG 27 GOUDA TELEFOON 3212 Het eerste hoofd van de ’Sluisjes- school’, die met 600 ’s jaars moet zien rond te komen, is de heer J. A. Peters uit Leiderdorp, die na veel vij- steeds een voor het onderwijs, We hadden al gezegd dat de begin tijd moeilijk was. ’Zorg en zegen’ zegt er dit van: ’’Maar behalve zorgen, kwam ook de zegen onmiskenbaar. Al in november is het aantal leerlin gen zo gestegen dat de heer Peters het niet meer alleen af kan. Er wordt een kwekeling aangesteld tegen een ver goeding van 1,75 per maand De schoonmaakster verdiende 1 per maand. Ze diende een verzoek in tot salarisverhoging omdat het aantal leerlingen en dus ook haar arbeid steeg. De verhoging zou 0,25 moeten bedragen. Het bestuur kon daar ech ter niet aan voldoen. Er waren finan ciële bezwaren!” School Het gaat wat beter met CNS en de schoolschoonmaakster krijgt in 1902 zowaar al 0,65 per week. In datzelf de jaar komt de kans via een,aanbod van de gereformeerde kerk een twee de, bitter noodzakelijke school te bou wen. Het bestuur accepteert het aan bod. Alles bij elkaar kost het CNS 3600! Op 1 december 1912 wordt de school aan de Onderweg geopend. Dinsdag 6 februari: Bejaardenmiddag, geref. ver. geb. 14.30 uur. Donderdag 25 januari: Gemeentehuis, Gemeenteraad, 20 uur Zaterdag 27 januari: Zaalvoetbaltoumooi pupillen, vei linghal Bredeweg, 9.30 uur. Dam- en schaaktournooi Excelsior en WSV, geref. ver. geb., 10 uur. Oud - papieraktie, geref. kerk. Ruilbeurs Paddestoel, Clubhuis, Lijsterbesstraat, 14 uur. Zaterdag 3 februari: Dansavond jongerencontact, ver.geb. Trooststr., 20 uur. DIVERSEN Donderdag 25 januari: Toneelvoorstelling Theater, Schouw burg, Boelekade, Gouda, 20 uur. Zaterdag 27 januari: Feestavond (vijf-jarig bestaan) so ciëteit So What, Peperstraat, Gouda, 20 uur. Donderdag 1 februari: Concert Residentie-orkest, solist Christiaan Bor, Schouwburg, Boele kade, Gouda, 20 uur. Woensdag 21 februari: Concert Residentie-orkest, soliste In grid Haebler, Schouwburg, Boelekade Gouda, 20 uur. Zaterdag 17 februari: Dansavond Jongerencontact (mmv. Poly Toop) ver. geb. Trooststr. 20 uur. ZEVENHUIZEN Vrijdag 26 januari: Feestavond Snarenplukkers, Dorpshuis. Zaterdag 27 januari: Bijeenkomst rijver. De Eendrachts- ruiters, Hotel Vos, 20 uur. Woensdag 31 januari: Voorlichtingsavond van de Land- bouwdienst, Hotel Vos, 20.30 uur. Woensdag 7 februari: Voorlichtingsavond van de Land- bouwdienst, Hotel Vos, 20.30 uur. MOERKAPELLE Vrjjdag 9 februari: Feestavond Snarenplukkers, Dorps huis, 19.30 uur. Woensdag 7 februari: Kienavond Gouwerijders, De Unie, Kerkweg, 20 uur. Dinsdag 13 februari: Bijeenkomst Plattelandsvrouwen, geref. ver. geb. Woensdag 14 februari: Jaarvergadering NCVB, geref. ver. geb. Klaverjasavond Gouwerijders, De Unie, Kerkweg, 20 uur. Donderdag 15 februari: Bijeenkomst AR, geref. ver. geb., 20 uur. PIET RUPKE: CNS-voorzitter van 1868 tot 1905. BIOSCOPEN IN GOUDA BIOSCOPEN IN GOUDA Reünie: do. en vr. 20.15 uur, za. 15, 19 en 21 uur: Terreur in de Negev (14) zo. 15 en 17 uur: De blanke squaw (14); zo. 19 en 21 uur, di. en wo. 20.15 uur: Noodlanding in de Kalahari (18). Schouwburg: do. en vr. 20.15 uur, za. 15 uur, zo. 15 en 17 uur, wo. 14.30 uur; How to kill a lady (14); za. en zo. 19 en 21.15 uur; ma. 14.30 uur, di. en wo. 20.15 uur: Vera van de rosse burrt (18). Thalia: do. en vr. 19.30 uur, za. 14.00 en 19.30 uur, zo. 15 en 19.30 uur, ma., di. dn wo. 14.30 en 19.30 uur: Dr. Zjivago (14). Slijterij Wijnhandel De zegeningen: de school blijft zich uitbreiden, De Sluisjesschool wordt in zijn geheel gekocht voor 4000; meester Slothouber wordt in 1879 het nieuwe hoofd, nadat hij al een voor ganger heeft gehad in meester Uit- tenbroek. Meester Slothouber ver trekt pas weer in 1916. 37 jaar later; een speciale actie om de tekorten weg te werken brengt liefst 1600 op! De Sluisjesschool groeit tegen de draad in. De ’openbaren’ hebben im mers de mooie scholen, de beste leer middelen? Nog steeds heeft het gemeentebe stuur, toen geleid door een liberale en dus ’openbare’ burgemeester, CNS niet geaccepteerd. Op velerlei manie ren tracht men de vereniging en de school het leven zuur te maken. Tien namen: P. Rupke, L. Karre- man, W. Kraan, J. Poot, C. van der Star, A. van der Geur, B. J. van Rhyn N. de Bruin, Jan Poot en J. Zwart. Tien Waddinxveners, die op 7 janu ari 1868 de koppen by elkaar staken en zonder nodeloos gepraat besloten tot de oprichting van een christelijke school. Christelijk Nationaal School onderwijs was geboren. De hervormde predikant ds. Van der Wal wil een hervormde school. Hy heeft aanvankelijk bij zyn cam pagne weinig succes en een collecte loopt op niets uit. De dominee krijgt gedaan dat hij controle kan uitoefe nen op het bjjbels onderricht. In de statuten wordt vastgelegd dat het bestuur voortaan zal bestaan uit vier hervormden en vier gereformeerden. In 1905 wordt P. Rupke ere-voor- zitter bij zijn aftreden. Hij krijgt de heer G. van den Akerboom als opvol ger. Deze blijft tot 1920. Na jaren van worsteling met de centen en de dubbeltjes, breekt in 1919 de zon door, zo schrijft ’Zorg en zegen’. De financiële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder. Er was nog maar een beperkte vergoeding, maar dat zou al snel verbeteren. In 1920 overlijdt voorzitter Van den Akerboom, hij wordt opgevolgd door de heer Jonkheid. Hem wacht een moeilijke tijd, maar na veel strijd weten hij en zijn medebestuurders toch te bereiken dat in 1923 de school aan de Oranjelaan geopend wordt. De oude, trouwe Sluisjes school wordt verkocht. Een jaar la ter wordt de vernieuwde school aan de Onderweg geopend. Het gaat goed op de beide scho len. In totaal tellen ze nu ruim vijf honderd leerlingen. De eensgezind heid is groot, de breuk met de her vormde kerk lijkt geheel hersteld. Een poging om te komen tot een fu sie met de christelijke ulo (1934) heeft geen succes. Evenmin wordt de oprichting van een christelijke kleuterschool een feit. Het klinkt vandaag, honderd jaren later zo simpel. Maar wie van ons zou er onder zelfde omstandigheden ooit aan durven beginnen? Nu vraagt het bestuur gewoon om ’medewer king’ als het gaat om de aanschaf van leermiddelen, de verbouwingen van een school, etc. En het gemeentebe stuur zal er niet over peinzen om die medewerking te weigeren. Het is al lemaal bijzonder soepel geregeld. Honderd jaar geleden was die me dewerking er niet. Van het gemeen tebestuur konden de 10 moedige op richters eerder tegenwerking ver wachten. En zo komt in februari 1868 de eerste begroting tot stand: Uitgaven: salaris 600, huur 200 schoolbehoeften 100, vuur, licht en schoonhouden 100. Totaal 1000. Aan inkomsten staat daar maar 712 tegenover. Een verschrikkelijk tekort voor die jaren, dat grotendeels wordt weggewerkt dank zij de bij dragen van de tien oprichters. In het herdenkingsboekje dat CNS uitgaf bij het tachtigjarig bestaan, ’Van zorg en zegen’ genaamd, wordt uitvoerig, bijna lyrisch ingegaan op de vele beproevingen, de tegenvallers de hoon, tegenwerking en laster die de eerste, van vurig idealisme beziel de CNS’ers zich moesten laten wel gevallen voor hun school, al mocht het gebouw aan de Nesse, eigendom van Jan Zwart, die naam nauweijks dragen. H. HOEK: het schoolhoofd dat de overgang van de Sluis jesschool naar de Willem van Oranjeschool meemaakte. Hij ■diende het onderwijs in Wad dinxveen van 1921 tot 1938. ven en zessen uit de reeks sollicitan ten wordt gekozen. In augustus 1868 begint hij in het donkere, op vrijwel alle terreinen tekortkomingen verto nende gebouw zijn werk met 45 leer lingen, de eerste Waddinxveense kin deren die aan CNS worden toe ver trouwd. Het verheugt me dat Nederlands hervormd Waddinxveen aan de Bil- derdijklaan een groot kerkelijk cen trum krijgt, ingericht voor wellicht een half duizend personen. Het spijt me echter dat dit centrum louter en alleen bestemd is voor een bepaalde groepering. Rond het stuk braaklig gende grond aan de Bilerdijklaan wo nen vele duizenden andersdenken den: niet-kerkelijken, gereformeer den en katholieken. Naast de behoef te op zon- en feestdagen naar de kerk te gaan bestaan in de betreffende wijken vele andere behoeften en no den die op korte termijn om bouwvo lume vragen. Terwijl de behoefte aan grote kerkelijke diensten de komende jaren steeds meer zal afnemen, zullen de recreatieve, sociale, culturele en hygiënische behoeften sterk toenemen Gegeven de schaarsheid van nog on bebouwde grond in de Oranje- en Vondelwijk lijkt het mij dat de her vormde aanspraak op die grond on voldoende recht doet aan de bevol king in deze wijken als geheel. Niet alleen de volwassenen doch vooral een steeds toenemend aantal jeugdigen hebben ruimte nodig voor lichamelijke ontspanning, voor sport en spel van allerlei aard. De scholen vragen om gelegenheid voor gymnas tiek. Er moeten lokaliteiten komen voor hobby-clubs, kindercrèches,kla ver jassen, vergaderingen. Het Groe ne Kruis zou een gelegenheid moeten krijgen voor de zich uitbreidende moederschaps-, zuigelingen- en kin- derzorg. Het is mogelijk een complex te bouwen dat op al dergelijke behoef ten is afgestemd en dat tevens ruimte laat voor religieuze en bezinnings bijeenkomsten van verschillende ge zindten. Een dergelijke gemeenschaps voorziening mag niet ontbreken, wil de omgeving van de Bilderdijklaan leefbaar blijven. Dat één bepaalde, betrekkelijk kleine groep het aleen- recht zou krijgen inzake een dergeijk complex en dit recht dan in hoofd zaak zou gebruiken voor kerkelijke diensten op zestig van de 365 dagen, lijkt mij een niet te verantwoorden |l IH begunstiging en een noch bij het he den, noch bij de toekomst passende vereniging. Ik zou graag op zeer korte termijn vernemen of het bestemmingsplan Bilderdijklaan een wens is van enke le Nederlands hervormden, dan wel een door de gemeente Waddinxveen én de Nederlandse Hervormde kerk genomen besluit, dat nog slechts op uitvoering wacht. Ik zou ook graag vernemen wat dat plan dan precies inhoudt. Ik heb geen bezwaar tegen religieuze bijeenkomsten of bezin- ningsuren van welke gezindte ook. Ik acht deze integendeel zeer gewenst. In die zin zou ik de totstandkoming van een bezinningscentrum aan de Bilderdijklaan toejuichen, mits daar bij tevens wordt gedacht aan andere behoeften van recreatieve, hygiëni sche, sociale en culturele aard en dit centrum werkelijk zou behoren aan de gehele betreffende gemeenschap. A. W. H. van Dongen De Genestetlaan 53 Verder kan men lezen van doorge roeste kachelpijpen, gebrek aan brandstof. En dan is het eind novem ber. ’Broeder’ Zwart brengt redding en doet enkele duizenden turven ca deau; ’broeder’ Vis blyft niet achter en zorgt voor kachelpijpen. Groot blijft de financiële nood. Er wordt zelfs een leerlingenstop inge steld om tekorten binnen redelijke grenzen te houden. Als voor een kwe keling als blyk van waardering voor al zijn werk een gratificatie wordt ge vraagd dan wil het bestuur daar wel mee akkoord gaan op voorwaarde dat het gehele bedrag meteen weer wordt teruggestort in de schoolkas! Men trachtte de tekorten in te lo pen met zg. schoolschapen. De vereni ging kocht jonge lammetjes, liet die gratis weiden bij sympathiserende boeren en verkocht ze later voor goed geld. Van welk een idealisme moet men in die dagen zijn bezield. De ouders moesten zelfs het schoolgeld voor de volle honderd procent betalen. Noch rijk, noch gemeente stak een vinger uit. In 1887 telde de school honderdvijf- tig leerlingen, 75 leerlingen per klas. Als het aantal stijgt tot 180 plaatst men eenvoudigweg een schot tussen de bestaande lokalen en zo telt de school drie klassen. Wie nu meent dat CNS alleen met financiële problemen te kampen had, heeft het mis. Intern begint de hech te band van eensgezindheid nog vóór de eeuwende tekenen van ouderdom te vertonen. ’Zorg en zegen’ spreekt er een hartig woordje over, maar is uiteraard subjectief. VAN VROEGER TIJDEN: een schoolklas, waarvan we het jaartal niet weten. Sommige lezers zullen wellicht zichzelf herkennen. Drie na men zyn onbekend. De overigen: schoolhoofd G. J. Slothouber, Jacob van Erk, Reinier van Erk, Abert Visser, Johan Broer, Gerrit van ’t Wout, Dirk van Erk, Jans van ’t Wout, Bets Broer, Sarien Slothouber, Annie van Erk, Maayke Brunt, Anna Sekeris, Maartje van Dam, Aagje Voorkamp, Gerritje Voskuilen, Jannetje Voskuilen, Marie Sekeris, Jo han Sekeris, Leentje Sekeris, Coba Sekeris, K. van den Akerboom, H. C. van den Akerboom, J. van den Akerboom, M. van den Akerboom, Geertrui Visser en de In deze rubriek geplaatste brie ven vallen bulten de verantwoordelijk heid van de redactie de redactie behoudt zich het recht voor brieven (eventueel zonder opgaaf van redenen) te weigeren of te bekorten anonieme brieven worden terzijde gelegd. Christelijk Nationaal Onder wijs vierde kortgeleden zijn honderdjarig bestaan. Dank zij de bereidwillige medewerking van oud-voorzitter F. M. Van Tol waren wij in staat een his torisch overzicht te schrijven. De heer Van Tol zelf hield tijdens de zo geslaagde reünie op 13 januari een langdurige herdenkingsrede, waarin hij in ging op het belang van het christelijk onderwijs, door spekt met allerlei historische voorbeelden. CNS, dat in het Waddinxveen van vroeger een zo belangrijke rol vervulde en nog onmisbare pijler is Waddinxveense blijkt een zo interessant onder werp dat we niet in één keer alle belangwekkende feiten kunnen verwerken. De ontwik kelingen van na de oorlog leest u volgende week. De Kunststichting Waddinxveen gaat voortaan exposeren in het biblio theekgebouw aan de Juliana van Stolberglaan. De ruimte bij Boekhan del Veldwijk zal niet meer ter be schikking staan nu de boekhandel over de ruimte zelf wil beschikken. Op de donateurs is na lange tijd weer eens een beroep gedaan om de kosten die de ’verhuizing’ met zich meebrengt te kunnen opvangen. De bibliotheek stelt nl. de eis dat de te exposeren werken aan losstaande schotten moeten worden bevestigd. Een eis die de Kunststichting dui zend gulden gaat kosten. Ontwerp en vervaardiging van de schotten zullen vrijwel niets kosten. 9.30 uur: ds. H. Roetman, Gouda en 18.30 uur: ds. L. Klootwijk. Herv. wijkgeb. - 9.30 uur: ds. J. R. Cuperus. Bethel - 9.30 en 17 uur: ds. T. van ’t Veld. Immanuëlkerk - 9.30 uur: dr. A. van Haarlem en 19 uur: ds. J. van Vliet. Geref. kerk - 9, 10.30 en 18.30 uur: ds. B. Koekkoek. Chr. Afgesch. Gem. - 9.30 en 17 uur en wo. 19 uur: ds. A. P. Verloop. Remonstr. kerk - 10 uur: ds. L. van Os, Maassluis. Sint Victorkerk RK - zo. 7, 9, 11 en 15 uur, ma., do., wo. en vr. 7.45 uur, do. 20 uur en za. 9 uur: Heilige Mis. Sint Petruskerk RK - 8.30, 11.45 en 17.30 uur, do. 7.45 uur, do. 20 uur en za. 9 uur: Heilige Mis. noeg. Jehovah’s Getuigen - zo. 15.30 uur: openb. toespraak en 16.30 uur: Wacht torenstudie; do. 19.30 uur: bedienings- school. ZEVENHUIZEN Ned. herv. kerk - 10 uur: ds. A. J. Kret, Leiden en 19 uur: ds. D. Harte- veld, Rotterdam. Kapel Rotte - 10 uur: ds. J. Pronk, Rotterdam-centrum. Geref. kerk - 9.30 uur: ds. J. Bos en 18.30 uur: ds. A. Brink, Hazerswoude. Ver. Vryz. Herv. - 16.30 uur: ds. A. Donker, Stolwijk. MOERKAPELLE Ned. Herv. kerk - 10 uur: ds. J. D. van Hoff, Rotterdam en 18.30 uur: ds. A. Boertje. Geref. Gem. - 9.30 en 18.30 uur: ds. A. F. Honkoop. SLUISJESSCHOOL: van 1868 tot 1923 de plaats waar veel onderwijs-lief en nog veel meer onderwijs-leed was gedeeld door bestuur, onderwijzers en leerlingen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1968 | | pagina 3