der Hooft Nieuwjaarsrede C.A. van Fusie tussen Citosa WSM en Nieuwe vervoersreus-190 Waddinxveen bussen in Wie WSM? I'IITR vergadert W oningbouw wensen gingen in vervulling Ons moedig voorwaarts gaan werd ruimschoots beloond!64 I QQ9 boot 1 Onafhankelijk Nieuwsblad voor Waddinxveen Citosa-directeur Kok met is BEENBREUK NA AANRIJDING Moerkapelle, Reeuwijk en Zevenhuizen AGFA OPTIMA PARAT FOTO SJAAK NOTEBOOM pensioen O Illi SI Speciale aanbieding Nen 10 10 bij JWC fl i Vervolg op pag. 2 t DOKTERSDIENSTEN i Streekplan Scholen ORGELS c PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS /u 1 'Sa Huur hoger Al samenwerking Bevolking Winkels Recreatie Weekblad voor Waddinxveen 23e JAARGANG - Nr. 1169 DONDERDAG 1 FEBRUARI 1968 Tel. 01726-2541 (verschijnt elke donderdag) Als men de Streekplan-kaart goed bekijkt ligt Waddinxveen te midden van een netwerk van wegen. Voor een gemeente als de onze met veel indus trieën - en straks ook expediteurs naar de grote steden en het buiten- WADDINXVEEN De autobusonderneming Citosa NV uit Waddinxveen en de NV Westlandse Streekvervoer Maatschappij uit Den Haag zullen per 1 januari 1969 samengaan in één grote vervoermaatschappij die het gehele busvervoer tussen Hoek van Holland, Den Haag, Leiden, Gouda, Utrecht en Rotterdam en vrijwel alle daartussen liggende plaatsen voor zijn reke ning zal nemen. De nieuwe vervoersreus, waarvan de naam nog onbekend is, zal zijn gevestigd in Waddinxveen. Snel Naar buiten toe zal men, zoals ge- WADDINXVEEN Het werk aan de Gouwe-oevers nabij de brug in rijksweg 12 vordert gestaag. De stalen damwand zit er in. nu worden de palen - schuin zoals u kunt zien - in de bodem geslagen. Het zal ech ter nog wel even duren voordat de Wilhelminakade weer behoorlijk berijdbaar is. Het verkeer ondervindt overigens geen stagnatie. (foto Sjaak Noteboom). In Citosa-nieuws, het personeels blad van de Waddinxveense busmaat schappij, wordt het personeel door beide directeuren van de fusie uit voerig op de hoogte gesteld. Al eerder waren de ondernemingsraden inge licht. Het nieuwe bedrijf zal ongeveer 190 bussen tellen, zestig van Citosa, veertig van Van Gog en negentig van de WSM. Men verwacht per jaar ongeveer vijftien miljoen pas sagiers te vervoeren. Redaktie en advertenties: D. van Schagen- plantsoen 8, postbus 38, Waddinxveen, telef. 01828-2659 (van maandag t/m vrijdag uitslui tend tussen 9-17 uur). Voor Kabouters, telefoon 01828-2238. Klachten over bezorging (alleen tussen 8.30-17.30 uur telefoon 01828-2238). Inzenden van advertenties en berichten: tot dinsdagmiddag 12 uur. half kleinbeeld camera met volautomatische belichting van 295.00 nu met buidel voor 159.50. Passage 143 Waddinxveen Telefoon 2477 WADDINXVEEN Een inwoon ster van Waddinxveen ligt sinds maandag in het ziekenhuis in Gouda, nadat zij op de Noordkade in aanrij ding was gekomen met een haar te gemoetkomende auto. Op haar fiets wilde de vrouw linksaf slaan, het terrein op van de Nederlandse Kabel Fabrieken, maar weifelde toen ze de auto zag aankomen. Het gevolg was een betsing, die de Waddinxveense een open beenbreuk opleverde, Tarieven bij contract; tekstadvertenties op aanvraag Postgironummer 47062 ten name van Drukkerij Veld wijk. Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen. De galerijwoningen zijn van uit stekende kwaliteit, waarin men geen geluidshinder meer aantreft, geen la waai in de trappenhuizen en het voornaamste - naar mijn oordeel - men woont er geheel vrij - men ziet z’n directe buren nog wel, maar van een huurkazerne of mensen-pakhuis of hoe u het ook noemen wilt - is geen sprake meer. Dat is een enorm winst punt in onze woningbouw. Door de seriebouw waren wij verzekerd van de benodigde contingenten voor de bouw van de woningen én van kwa- liteitswoningen. WADDINXVEEN Het Jongeren contact Waddinxveen houdt zater dagavond as. een dansavond in het verenigingsgebouw aan de Burge meester Trooststraat. Muzikale mede werking verleent de Amsterdamse beatgroep Nen Ten Ten. De dansa vond begint om acht uur. technische mogelijkheden heeft, met hetzelfde materiaal rijdt en dat voor het personeel dezelfde arbeidsvoor waarden en cao’s gelden. Bovendien besloot men verleden jaar dezelfde kleur te gebruiken op de bussen. Het nieuwe bedrijf zal zijn directie en hoofdadministratie onderbrengen in de huidige, nieuwe gebouwen van Citosa aan de Hoogeveensche weg bij Boskoop, waar meer gelegenheid tot uitbreiden is. Op administratief ge bied wil men zich specialiseren op de computertechniek. Dat het pas volgend jaar wordt, voordat de bedrijven werkelijk sa mensmelten wordt veroorzaakt door de omstandigheid dat men bij Citosa, zowel als WSM veel tijd nodig zal hebben voor de reorganisatie. Onder het motto „Waddinxveen bouwt aan haar toe komst” heeft burgemeester C. A. van der Hooft, vorige week donderdag in eerste raadsvergadering zijn tradi tionele nieuwjaarsrede uitgesproken. Hij had dit motto gekozen, omdat op ’’bouwen” in/het afgelopen jaar de meeste nadruk heeft gelegen. Na dank te hebben ge bracht aan het Bouwteam, zei de burgemeester: „Zon der dit bouwteam - dat met haar werk in 1963 startte - was er van bouwen weinig terecht gekomen; immer! het aan Waddinxveen toegewezen woningbouwcontingent bedroeg voor 1967 in totaal 81 woningen. In mijn nieuwjaarstoespraak van januari 1967 sprak T.a.v. de scholenbouw zei de burge meester, dat het steeds weer gelukt is, elk schoolkind een schooldak bo ven het hoofd te geven. „Maar”, zo zei hij, „tot onze spijt hebben wij in verband met door de regering geno men financiële maatregelen - geen kans gezien om onze openbare ulo school met 4 klassen uit te breiden, alhoewel daar wel de urgentie-ver- klaring voor was. Hetzelfde geldt voor de uitbreiding van de Christe lijke ulo-school. Een werkgroep uit het scholenteam heeft onder leiding van de gemeente-secretaris van IJs- selstein een rapport uitgebracht aan het scholenbouwteam, waarin de mo gelijkheid wordt geopperd om met medewerking van een grote bankin stelling de financiën voor de bouw van ulo,-, lagere- en kleuterscholen rond te krijgen. U verneemt binnenkort wel meer over deze financiering,, beloofde de burgemeester, die verder zei: „Bouwen is alleen maar mogelijk c Abonnement: 2,12 per kwartaal bij vooruitbeta ling; postabonnementen 6,15 binnen het versprei dingsgebied en 11,15 per half jaar voor overig Nederland, exclusief incassokosten Kerkstraat 2-28 Bezoekt onze toonzalen of vraagt brochure. 's-t Mjjn wens ten aanzien van de 100 vrjje sectorwoningen is helaas niet in vervulling gegaan. Thans zijn 40 vrije sectorwoningen in Groens- waard in aanbouw. Zoals u bekend is staat dit in ver band met de hogere rentestandaard en de aarzeling bij de kopers om in deze wat onzekere tijd vrije sector woningen te kopen. Elders in de ge meente zijn nog 33 woningen in aan bouw genomen, waaronder 21 wonin gen boven de winkelgalerij in de Vondelwijk en 7 woningen in het tuinbouwgebied. In 1967 kwamen 440 woningen voor bewoning gereed, waarvan 248 woningwetsector, 121 in de premiesector en 71 in de vrije sec tor. Op 1 januari 1968 waren nog 394 woningen in aanbouw. U zult willen begrijpen, dat al de ze bouwactiviteiten nimmer hun be slag zouden hebben gekregen als wij - in Waddinxveen - niet bijtijds de koers hadden bepaald op seriebouw. Bij deze seriebouw kon de nadruk worden gelegd op de kwaliteit van de woning. Bij de bouw van de 120 ga lerijwoningen in de Vondelwijk werd reeds rekening gehouden met de nieuwe wenken en voorschriften, uit gevaardigd door de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning. Na de oorlog heeft de regering ge kozen voor een politiek van lage bu ren en voor het bouwen van een zo groot mogelijk aantal woningen van nog net aanvaardbare kwaliteit. Dit moest ook wel, omdat de lonen laag moesten blijven in verband met de te voeren concurrentie op de buiten landse markten. Wij moeten nu een maal van onze afzet in het buiten leven! Nu de woningnood echter afneemt gaat ook de huurder hogere eisen stellen aan de kwaliteit van de wo ning en aan het comfort in die wo ning. Men is - zo langzamerhand - bereid een hogere huur te betalen als men een betere woning krijgt.” ”De krotopruiming heeft wederom grote aandacht gehad in 1967”, zei de heer Van der Hooft. ’’Niet minder dan 62 krotten werden ontruimd. Er staan nu nog 146 krotten op de krot tenlij st, waarvan de gemeente er 99 in eigendom heeft. Door de kwali- teits-(comfort)-verbetering van de nieuwe woningen zullen hoe langer hoe meer oude woningen aan de wo ningvoorraad worden onttrokken en opgeruimd. Het zal echter nog wel jaren duren eer de zeer oude woning voorraad geheel is vernieuwd. De Waddinxveense woningvoorraad op 1 januari 1968 omvatte 4323 wonin- gen en bestaat thans uit 69% na 1945 gebouwde woningen. Dit is toch reeds een .mooi getal, waar menige gemeen te trots op zou zijn.” Gaarne wil ik nog eens openlijk dank betuigen aan de leden van de Stichting ’’Vrienden van het Zwem bad” voor het vele werk, dat is ver richt en de goede acties, die zijn ge voerd. Op 1 januari j.l. was een be drag van 92.447,92 bijeengebracht. De werkzaamheden van de Stichting zouden als beëindigd beschouwd kunnen worden, maar er is nog geen afscheid genomen. Het is n.l. niet on mogelijk, dat bij de realisering van de plannen, die in Den Haag nog niet geheel rond gepraat konden worden, het optreden van de Stichting nog eens nodig zou zijn. WADDINXVEEN De afdeling Waddinxveen van de Christelijke Boeren en Tuinders Bond houdt mor gen, vrijdagavond, in het hervormd wijkgebouw aan de Esdoornlaan de jaarvergadering. Ds. Gersen. Neder lands hervormd predikant in Utrecht spreekt over de ’Huidige spanning in het Midden-Oosten’. De vergadering begint om acht uur. zegd, van de fusie weinig merken, hoewel de nieuwe kleur en nieuwe emblemen snel zullen worden inge voerd. De dienstregeling zal wellicht nog enigszins aan de nieuwe situatie worden aangepast, terwijl men wel licht ook spoedig op elke bus voor elk traject kaartjes zal kunnen kopen. De NV Westlandse Streekver voer Maatschappij werd 87 jaar geleden opgericht als stoom- trambedrjjf in het Westland. AI in de twintiger jaren introdu ceerde het bedrijf de autobus Van die tijd af is het zich gaan ontwikkelen tot het moderne autobusbedrijf van nu. Na beëindiging van het vervoer van reizigers per tram bleef de WSM nog wel de Westlandse tuinbouwproducten en kolen via de rails vervoeren. De ster ke daling van de omvang van dit vervoer had tot gevolg dat de tram-exploitatie begin dit jaar geheel werd gestaakt. Al van voor de oorlog stamt het toeristenvervoer door middel van de dochtermaatschappij Pullman-Expres, die in 1960 werd opgenomen in de Cebuto. Citosa was in die onderneming al deelhebber. Behalve de activiteiten op het gebied van het streekvervoer vindt er sinds 1966 een nauwe samenwerking plaats met de HTM in het gebied Den Haag en Rijswijk, waardoor het mo gelijk is geworden dat ieder een die in deze gemeenten de bus wil nemen van de voer tuigen van beide ondernemin gen gebruik kan maken. WSM exploiteert ook de satdsdienst in Delft. Het bedrijf heeft 218 men sen in dienst en rijdt met 91 bussen ik de verwachting uit, dat in 1967 in Groenswaard 80 premiewoningen en 200 woningwetwoningen in aan bouw zouden kunnen worden genomen. Deze wens is ruimschoots in vervulling gegaan. Dank zij de activitei ten van de woningbouwvereniging ’’Waddinxveen”, waarvan wethouder Lips voorzitter is, zijn in Groens waard nog voor het einde van 1967 40 premiewoningen méér in aanbouw genomen dan ik bij de aanvang van dat jaar verwachtte. Het aantal van 200 woningwetwo ningen vermeerderde tot 205 door de bouw van vijf rol- stoelwoningen. Hierdoor zijn thans 329 premie- en wo ningwetwoningen in Groenswaard in aanbouw. als er geld is en wij weten dat de gemeente dit geld niet heeft en ook niet kan lenen”. De besprekingen werden verge makkelijkt door het feit dat men reeds samenwerkte op toeristisch ge bied in de Cebuto, dat men dezelfde Een en ander werd dinsdagmorgen bekend gemaakt door de directies van beide ondernemingen, die volledige dochters van de Nederlandse Spoor wegen zijn. Citosa, dat vorig jaar de particuliere busonderneming NV Ge broeders Van Gog te Capelle aan den IJssel overnam, zal voor 2,7 miljoen in de samenwerking deelnemen. De inbreng van de WSM bedraagt 4,8 miljoen. Noch het personeel, noch het pu bliek zullen van de fusie nadeel on dervinden. Er werken in totaal bij beide bedrijven 423 mensen (218 bij de WSM) en het is de bedoeling dat er door natuurlijk verloop op den duur ongeveer vierhonderd overblijven, hetgeen een besparing op de salaris kosten zou betekenen van ongeveer anderhalve ton. Directeur van het nieuwe bedrijf wordt mr. W. Kuilman, de huidige directeur van WSM. De heer J. Kok, directeur en oprichter van Citosa NV, herdenkt dit jaar het feit dat hij veertig jaar geleden begon en gaat daarna met pensioen. De heer J. G. Hooftman, directeur van Citosa- dochter Van Gog en algemeen be drijfsleider bij Citosa, wordt adjunct- directeur van Citosa-WSM. De fusie is geschied op aandringen van de Nederlandse Spoorwegen. De ontwikkeling van de techniek en de efficiency waren doorslaggeven de argumenten. Van Citosa was be kend dat het de laatste jaren niet florissant draaide. ”Het was met gepaste trots en vreugde, dat op de 5e december van 1967 de 16.000ste inwoner in Wad dinxveen kon worden begroet in de persoon van de charmante mevrouw A. M. H. M. Grothauzen-Bruggeman, die met haar man en 2 kinderen de grens van 16.000 overschreed. Dat inmiddels bij de afsluiting van 1967 een inwonertal werd bereikt van 16.105 bewijst, dat Waddinxveen in snel tempo de gestelde prognose gaat realiseren. Het vestigingsoverschot van 688 personen, vermeerderd met de natuurlijke aanwas, deed de be volking in één jaar tijds toenemen met 1.014 inwoners. De gemiddelde woningbezetting liep dank zij het gereedkomen van niet minder dan 440 woningen terug van 3,8 tot 3,7 personen per woning.” Het lid van gedeputeerde Staten, de heer D. van der Kwaak, iel bij zjjn bezoek aan Waddinxveen op 8 de cember 1967, dat een gemeentebe stuur er voor moest zorgdragen, dat scholen en winkels gebouwd waren als de nieuwe woonwijk gereed is. De uitbreiding van de bevolking brengt met zich mee de vergroting - en ook wel verplaatsing - van het winkel- areaal. Ons college verheugde zich er over, dat de meesten uwer zich met het beleid van ons college, wat be treft de vestiging en plaats van win kelcentra, kunnen verenign. De winkelgalerij in de Vondelwijk zal hoogstwaarschijnlijk in de maand juni/juli gereed komen. De belegger, die belangstelling toont voor de bouw van het Kerkweg-win- kelcentrum ”De Passage” raadde ons college dringend aan dit centrum in eens te bouwen en de galerij aan de zuidzijde met 2 a 3 winkels te ver groten. Hierdoor zal het nodig zijn de pastorie van de Gereformeerde Kerk te kopen. Het geheel krijgt dan een beter aanzien. Met de bouw van dit centrum willen wij dit jaar begin nen. Het Brugcentrum zal - voorzover wij dit thans kunnen nagaan - een overdekt winkelcentrum worden van 20 winkels. Het winkelcentrum Groenswaard, bestaande uit 10 a 12 winkels, zal ook nog dit jaar ge bouwd worden. Het winkelcentrum Dorpstraat zal - zo het zich laat aan zien - ook enige vernieuwing en ver betering ondergaan en wellicht ook enige uitbreiding. Ik meen ook nu weer te mogen stellen”, aldus de heer Van der Hooft „dat onze middenstanders bij de tijd blijven en dat wij en onze gezinnen - maar ook alle inwoners - deze mid denstanders bij hun acties tot verbe tering van outillage en assortiment kunnen steunen door in Waddinxveen te kopen! Want alleen als wij hier kopen kan er met ons geld ook ge bouwd worden en verbeteringen wor den aangebracht! Nog veel teveel inwoners geloven, dat zij voor duurzame goederen, kle ding etc. aangewezen zijn op de gro te stad. Dit is beslist onjuist! De Koninklijke goedkeuring op de gemeenschappelijke regeling Gouda- Reeuwijk-Waddinxveen voor het re creatieschap Reeuwijkse plassen is binnenkort te verwachten. Het zal een moeilijke taak zijn voor de aan gewezen bestuurders de goede weg te kiezen, vooral op het gebied van de financiën voor dit schap. Alles hangt af van de medewerking van Rijk en Provincie, waarop we in vertrouwen wachten. Hoe gaarne wij ook met de aanleg van ons Bospark zouden willen be ginnen - ook hier hangt alles af van de financiën. Ons streven blijft ge handhaafd dit recreatiegebied onder te brengen bij de eerdergenoemde ge meenschappelijke regeling. Waddinxveen - P. van der Linde, Kerkweg 214, telefoon 2250. Zevenhuizen - J. A. Ensing, Dorps straat 196, Zevenhuizen, telefoon (01802)204.

Weekblad voor Waddinxveen | 1968 | | pagina 1