’fan zege en zegen’ Kryptogram moeilijk Jaarvergadering van Vrouwenvereniging VAN ZORG EN ZEGEN (2) 3 Algemene Bank Nederland Bij een grote, vertrouwde bank: op het Zuideinde Steenland bakt Weer geslipte vrachtauto Sjaak Noteboom 1868 Chr. Nationaal Schoolonderwijs 1968 Delige Stapelschalen van 5.95 NI 2.95 Vergrotingspapier voor de halve prijs Kabouters IS ’t Waar is uw spaargeld veilig? Algemene Bank Nederland /Va honderd jaar FRA-VA-KO’s geschenkhuizen Be Fair volley Pagina 7 Vervolg van pag 1 4% 4% Tuinbouw 5% 6% Kleuterschool Verloofd Ida Blijenberg en Jan Westdorp BURGERLIJKE STAND - Spaardeposito U bent welkom bij de Ulo - Spaarboekje - Spaarrekening 4%% - Spaardeposito 4/2% - Spaardeposito - Spaardeposito 51/2°/o - Spaardeposito Bejaarden voor het bewaren van Voorwaarts Financiën 1 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 1 februari 1968 Nieuwjaarsrede 1 van der Hooit i Redactie. FOTO Weekend lang mals Wit - Dwars gebakken Waddinxveen, 28 jan. 1968 Vijverlaan 24 Voor de foto-amateurs laatste restanten Passage 143, Waddinxveen, tel. 2477 Een kluifje voor de liefhebbers, zo heette het kryptogram dat we twee weken geleden plaatsen. Welnu, al leen de liefhebbers hebben de oplos sing weten te vinden, want het aan tal inzendingen lag aanmerkelijk la ger dan we gewend zijn. Een zelfs die liefhebbers konden nog lang niet al le letterraadsels ontrafelen. april van het jaar daarvoor door de Duitsers bezet en is dat tot de be- vrijding gebleven. ZEVENHUIZEN Nauwelijks een week naadt een vrachtauto-ongeluk zorgde voor een verkeersstremming van een dag op het gehele Zuidein de, is er weer een vrachtauto van de weg geraakt. Verticaal: 1. baret; 2. uniek; 3. eisen; 4. elsje; 5. oeros; 6. massage; 9. ed- win; 10. eist; 12. moord; 13. esla; 14. remedie; 17. adept; 18. poker; 19. ma ker; 20. anker; 21. talon. Winnares van de boekenbon van 5 werd mevrouw Spoor, Van Nas sau Dillenburgstraat 1, Waddinxveen en een boekenbon van 2,50 krijgt F. Hertog, Kerkweg 74 in Waddinx veen. De oplossing luidde: Horizontaal: 1. brutale; 4. enorm; 7. reisjas; 8. takelen; 11. ems; 14. rauw; 15. s.o.s.; 16. orde; 17. a.n.p.; 19. man daat; 22. knokkel; 23. enter; 24. ra deren. MOERKAPELLE Ned. herv. kerk - 10 en 18.30 uur: ds. A. Boertje. Geref. Gem. - 9.39 en 18.30 uur ds. A. F. Honkoop. ZEVENHUIZEN Ned. herv. kerk - 10 en 19 uur: ds. J. G. van der Vlist Kapel Rotte - 10 uur: ds. E. H. Kalk man, Maassluis en 19 uur: ds. M. J. ten Bruggecate, Rotterdam-Zuid. Geref. kerk - 9.30 en 18.30 uur: ds. J. Bos. Ver. Vrijz. Herv. - geen dienst. Toch wordt nog voor de oorlog een mijlpaal bereikt. In november 1939 wordt de christelijke kleuterschool aan de Oranjelaan geopend. Negen jaar zal de school het zonder sub sidies moeten zien te rooien, maar er groeien tenslotte een hele serie bloei ende schooltjes uit. CNS kan met trots terugzien op de oorlog. Geen pamflet kwam in de school te hangen, geen boekje werd gewijzigd. De heer A. van de Putte, hoofd van de Oranjelaanschool wordt deswege in mei ’43 gearresteerd, maar na anderhalve maand weer vrijge laten. Zijn school was echter al sinds Twee jaren vast Kerkweg 224 - Waddinxveen De in 1913 begonnen christelijke ulo werd na jaren van strijd opgeno men onder de beschermende vleugels van CNS. In 1958 kwam daar een eind aan toen men samen met de hervorm de schoolvereniging de Prinses Wil- helmina-ulo stichtte. Gebrek aan ruimte, een over stelpende hoeveelheid nieuws en vakantie van een redactie lid zjjn er de oorzaak van dat u deze week niet al het nieuws zult aantreffen. Het meeste blijft overstaan tot volgende week. land in verband met de toeneming van de tuinbouw - zou de aanslui ting op deze wegen een uitkomst be tekenen. Vandaag aan de dag zouden wij al heel blij zijn met de aanleg van de nieuwe Tweede Bloksweg en een tweede Gouwebrug, liggend direct ten noorden van de Waddinxveense bebouwde kom. Het verkeer neemt zo toe, dat thans van een noodtoestand kan worden gesproken! Per dag passeren 7000 auto’s, waardonder 1600 vrachtwa gens, de hefbrug. Dit komt neer op 48% van de totale verkeersstroom door Waddinxveen. In de avondspits (van 16.45 - 17.45 uur) moet op dit knelpunt in één uur tijds 9% van het totale dagverkeer worden verwerkt. Met de verkeersdeskundige van het Instituut Stad en Landschap, Ir. Berghuis, heeft ons college in de maand december 1967 nog een oriën terend gesprek gehad. Het verkeers- rapport zal nu niet lang meer op zich laten wachten. nieuwe veiling voor Rotterdam in de onmiddellijke omgeving van onze veiling is gelukkig van de baan. Het zou ook al te dwaas zijn als dit was gebeurd.” Ditmaal gebeurde het woensdag morgen tijdens een korte, maar he vige hagelbui. De heer W. Hoffman te Rotterdam kwam met een vracht auto van Iglo N.V. (Rotterdam) uit de richting Zevenhuizen en slipte op het glad geworden wegdek nabij de Groeneweg. De wagen maakte een halve slag en kantelde vervolgens in de berm. Een wegwijzer en een licht mast werden als een luciferhoutje afgeknapt. Ook een paal van de elec- triciteitsvoorziening werd gekraakt, maar de draden braken niet, waar door er gelukkig geen stroomstoring optrad. gelegd worden van een op te richten algemene stichting, waarin de gehele plaatselijke gemeenschap vertegen woordigd geacht kan worden te zijn. Het ligt in onze bedoeling te zijner tijd uw raad hierover volledig in te lichten. Het verheugt ons, dat in nauwe samenwerking met de stich ting revalidatie in Zuid-Holland dit jaar wederom een aanvang is ge maakt met de bouw van een vijftal volledig aangepaste woningen voor rolstoelpatiënten. Deze worden on dergebracht in de vijf blokken wo ningwetwoningen in Groenswaard. De klap van voor de oorlog is Chris telijk Nationaal Schoolonderwijs al lang te boven. Nu draagt het bestuur, dat nog steeds is samengesteld uit ge lijke aantallen hervormden en gere formeerden en één lid van een ander kerkgenootschap, de verantwoorde lijkheid voor twee welvarende lagere scholen, de Willem van Oranjeschool (223 leerlingen) en de Koningin Juli- anaschool (192 leerlingen), terwijl men samen met de Nederlands her vormde schoolvereniging de lagere Groen van Prinstererschool en de Prinses Wilhelmina-ulo bestuurt. Andere loten van de na de oorlog zo welvarende CNS-stam: Christelijk Nationaal Kleuteronderwijs en niet te vergeten de christelijke lagere technische school Nieuwe Vaart in Gouda, die is voortgevloeid uit de CNS-avondvaktekenschool. Voor sommigen is het niet te be grijpen waarom er in Waddinxveen drie verschillende soorten protestants christelijke scholen bestaan. Een groot aantal bestuursleden van beide schoolverenigingen begrijpt nu nog niet hoe het ooit zover is kunnen ko men. Wél is zeker dat men hard en met vruchtbare resultaten werkt aan een hereniging. Wanneer die komen zal? Dat weet nog niemand, men be hoedt zich er angstig voor de zaken te overhasten. Daar is niemand mee gebaat. De oorlog en de jaren vlak ervoor waren bijzonder moeilijk voor CNS. De school aan de Onderweg moest worden afgestaan aan de jonge her vormde schoolvereniging, meester Hoek vraagt na 22 jaar ’trouw dienstverband’ ontslag om gezond heidsredenen. Direct beschikbaar op vertoon ƒ2.000,— per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Direct beschikbaar ƒ2.000,— per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Drie maanden opzegging Zes maanden opzegging Eén jaar opzegging Achttien maanden vast ”Het is uw raad bekend, dat ons college plannen in voorbereiding ge nomen heeft voor de bouw van een flat, waarin bejaarden zich kunnen vestigen, die nog tot zelfstandig wo nen in staat worden geacht. In dit flatgebouw zal tevens worden onder gebracht de noodzakelijke ruimte voor een dienstverleningscentrum. Het ligt in de bedoeling vanuit dit centrum de nodige hulp te kunnen verlenen, niet slechts aan de bewo ners van dit flatgebouw, doch ook aan de bewoners van andere delen der gemeente. Het uitgeven van de woonruimte in dit flatgebouw zal ui teraard in handen blijven van ons college. Het beheer en de exploitatie van het dienstencentrum zal in handen worst, vis, vleeswaren e.d. Natuurlijk Eikenlaan, leplaan; W’veen Telef. 2401 b g.g. 2184 ZEVENHUIZEN De hervormde vrouwenvereen. De Schakel te Oud- Verlaat hield in het Wijkgebouw van het Groene Kruis aan de Vliet- kade de jaarvergadering. Zes en twintig leden bezochten de geani meerde bijeenkomst. Uit het jaarverslag van de secre taresse, dat geheel op rijm was ge maakt, bleek dat het ledental in het afgelopen iets is gestegen, namelijk tot 35. Ook financieel is de vereni ging het jaar goed doorgekomen. Voor de pauze werd een filmstook vertoond welke als titel had „In het land van de Bijbel”. Bijzonder fraaie beelden uit het land Israël hieden de aanwezigen geboeid. Na de pauze werd een door zes le den georganiseerde modeshow ge houden. Vooral de hedendaagse kle ding werd hierbij getoond. Mevr. Bos-Koppenol zorgde voor een aan tal voordrachten. Een gezellig sluit stuk van de jaarvergadering vorm de een potpourri van allerlei liedjes. De chauffeur kwam met de schrik vrij, ’s Middags werd zijn wagen door een takelwagen weer „op zijn pootjes” gezet. De schade aan de wagen bleek zoda nig mee te valen, dat de reis op ei gen kracht kon worden voortgezet. In 1967 stond boven de nieuw jaarsrede ’’Moedig voorwaarts”. Dat was nog meer nodig, want wij ston den met de rug tegen de muur. De fi nanciën van de gemeente hadden een dieptepunt bereikt. Een burgemees ter mag dan met recht angst hebben, dat het moreel van de leidinggevende ambtenaren er onder gaat lijden en de woorden ”het gaat toch niet” wor den dan te veel gebruikt. Vele malen hebben wij elkaar dan begroet met: ’’Moed en vertrouwen”! En weer mogen wij zeggen, dat dat moedig voorwaarts gaan is beloond. Er kwam een aanvullende bijdrage en Waddinxveen wist hierdoor, dat er belangstelling gewekt was bij de re gering voor dit nijvere dorp. Daarom staat er vandaag boven mijn toespraak ’’Waddinxveen bouwt aan haar toekomst”. Wij weten door het vastgelstelde streekplan nu waar wij aan toe zijn. De moeilijkheden zijn nog niet opge lost en problemen zijn er nog zeer vele, maar wij kunnen voortbouwen met de zekerheid, dat de in te dienen bestemmingsplannen thans in Den Haag anders bekeken worden dan vroeger en dat men oog heeft voor de financiële moeilijkheden van een dorp, dat groeit in tal en last. Voort bouwen aan de toekomst betekent ook de leefbaarheid vergroten én werken naar een sluitende begroting. Weer eigen baas zijn in eigen huis!” De burgemeester besloot zijn toe spraak met de bede dat God al het werk wil zegenen en wenste alle in woners van Waddinxveen een goed een vruchtbaar werkjaar toe. ZEVENHUIZEN Geboren: Izaac Anthonis, zv. G. den Toom en N. van der SpekMaria Fre derica, dv. L. C. Segaar en G. Goris- sen; Johannes Jacobus, zv. H. Paul M. Dijkshoorn; Amoldus Cornells Maria, zv. C. A. W. Vernooy en J. C. C. van der Voorn. Gehuwd: Comelis Spekman en Ber- tina den Hartog. MOERKAPELLE Geboren: Teunis Hendrik, zv. H. de Rooij en J. van Gils. Ondertrouwd: J. van Vliet en T. Koo- le. Van het tuinbouwgebied van on geveer 1800 ha is ongeveer 1100 ha overgebleven, ruimschoots voldoende om zich zorgen te blijven maken over luchtverontreiniging en alles wat daarmee samenhangt. Ons college prjjst zich gelukkig, dat er bijtijds een Commissie Verwarming Tuinbouw gebied in het leven is geroepen, die de opdracht had na te gaan: a. de mate van luchtverontreiniging bij het stoken met zware olie in het kassengebied; b. maatregelen ter voorkoming van lucht ver ontr einiging c. de mogelijkheid van het gebruik van aardgas voor verwarming per bedrijf of per complex van bedrij ven; d. de mogelijkheid tot het opleggen van een verbod tot gebruik van zwa re olie of andere luchtverontreinigen de brandstof voor verwarming van kassen; e. de financiële consequenties van eventueel te nemen maatregelen in het kader van de voorkoming van luchtverontreiniging. Er vestigen zich ieder jaar meer tuinders in Waddinxveen. De omzet van de veiling Gouda en Omstreken neemt hand over hand toe en be droeg in 1967 ruim 8 1/4 miljoen gulden tegen bijna 7J miljoen in het jaar daarvoor. De omzet van de aan deze veiling verpakte goederen be liep zelfs reeds 20 miljoen gulden. Het aantal aangesloten tuinders ver meerderde met 25. Ons college zou niets liever zien dan dat zo spoedig mogelijk een aardgasleiding gelegd wordt naar het tuinbouwgebied, waarvoor wij u vanavond een voor stel doen (en dat ook door de raad werd aanvaard. Red.). Het probleem van de luchtveront reiniging zou dan opgelost zijn, maar ons college is ook overtuigd, dat de verwarming met aardgas voor de tuinders nu reeds - maar zeker in de toekomst - een uitkomst zou zijn. Het gevaar van de bouw van een Na een uitleg over het ingewikkel de financiële beleid van de gemeente zei de burgemeester: „Zijn wij met betrekking tot de aanvullende uitke ring hoopvol en optimistisch gestemd anders is dit met de financiering van nieuwe objecten. Bij de behandeling van de begrotingen voor 1968 is hier aan reeds enige aandacht geschon ken. Wij vrezen dat door het uitblij ven van geldleningen in de naaste toekomst ook voor enze gemeente zeer ernstige moeilijkheden zullen ontstaan. Met name denken wij hier bij aan de aanleg van de nieuwe be graafplaats, waarvoor ons nog steeds geen geldlening werd toegewezen. Bij herhaling hebben wij ons tot ge deputeerde staten en de minister van Binnenlandse Zaken gewend, omdat binnen zeer korte tijd de oude be graafplaats geen ruimte meer biedt voor het begraven, zodat de aanleg van de nieuwe begraafplaats reeds nu dringend noodzakelijk wordt. Naar ons oordeel zijn er momenteel geen aanwijzingen, dat een ruimere toewijzing van vaste financierings middelen in de naaste toekomst zal plaats vinden.” WADDINXVEEN Be Fair 3 heeft maandagavond met 2-2 gelijkgespeeld tegen Vobalgo uit Gouda. In de eerste twee sets konden de Waddinxveense dames het alleen in het begin tegen Voblago bolwerken, maar na zeven punten liepen de Goudsen uit tot 15- 12 in de eerste en 15-8 in de tweede set. Een gewijzigde opstelling gaf in de derde set een heel ander spelbeeld en Be Fair werd beslist een stuk be ter. Met veel zelfvertrouwen vloerden de Waddinxveensen hun tegenstander in de derde set met 15-8 en de vierde set werd zelfs een 15-2 overwinning. De wedstrijd erna ging tussen Be Fair 2 (dames) en Jodan Boys. Alle sets eindigden in winst voor Be Fair. De eerste set werd met 15-3 beëindigd, maar in de tweede set bood Jodan Boys plotseling veel meer weerstand i en wist het zelfs een voorsprong te "krijgen. De winst kwam na een verhit gevecht toch nog aan Waddinxveense kant (15-13). Be Fair was vervolgens in de derde set weer oppermachtig, kwam voor met 10-3, zag Jodan Boys toch nog weer inlopen, maar won toch met 15-12. Een prachtige molenwiek- smash uit het achterveld van een der Waddinxveense dames mag niet on vermeld blijven. Oud-voorzitter F. M. van Tol zei in zjjn magistrale toespraak tijdens de zo geslaagde reünie van Christelijk Nationaal Schoolonderwijs ter gele genheid van honderd jaar ’zorg en zegen’: „Het lager onderwijs in onze ge meente omvat nu bijna 2100 kinde ren, verdeeld over scholen van diver se richtingen. Meer dan duizend leer lingen bezetten op dit moment de protestants-christelijke scholen voor lager onderwijs. Als Piet Rupke, meester Hoek en meester Lyklema en al die andere onderwijzers en onder wijzeressen en bestuursleden die zijn overleden toch eens zouden weten, dat dit het gevolg is van hun liefde, hun arbeid en him gebed voor het christelijk onderwijs, wat zou hun hart dan verblijd zijn met dit resul taat. Met 45 begonnen in 1868. De duizend als gevolg daarvan, gepas seerd honderd jaar later. ’Van zorg en zegen’ was de titel van het boekje, uitgegevens bij het tachtigjarig be staan van de vereniging. ’Van zege en zegen’ zou de titel van ons boekje nu kunnen zijn.” WADDINXVEEN Geboren: Rachel Elisabeth, d.v. G. A. Brandt en R. E. Hartevelt; Hilbert, z.v. C. de Rooij en M. A. Hoogendoorn; Jan, z.v J. van der Baaren en E. T. van Dam; Arnoldus Johannes Wilhelmus Marie, z.v. J. W. M. Verhoeven en M. J. Moons; Arie Pieter Cente, z.v. A. P. C. Rehorst en H. C. van den Berg; Gerdine Cornelia Annette, d.v. D. H. den Hollander en C. W. B. Noordijk; Gabriella, d.v. J. H. Dam en A. Dec ker; Cornelis Jacobus, z.v. C. Ponsen en M. A. Smit. Overleden: Rip, Cornelia Maria, 52; van Eijk ev. W. Baan, Trijntje Jo hanna, 72 jaar; Brussee wv. A. La gerwaard, Antje, 59 jaar. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: zwarte knipportemonnaie met inhoud, linker zwarte nylon want grijze linker glacé handschoen, geel regenpak, doublé kettinkje, lichtbak met aansluiting voor 2 gloeilampen, zilveren armband met 5 Zeeuwse knoppen; Verloren: blauwe jas van regen pak, zwarte knopportemonnaie met inhou gouden ketting met hanger, zwarte poes, linker blauwe nylon want,naam plaatje met auto sleuteltjes, bruine le ren jongenshandschoen, middelbrui- ne heren portemonnaie met inhoud, goud horloge met zwart nylon band je. WADDINXVEEN Ned. herv. kerk - 9.30 uur: eerw.heer D. Oskam, Culemborg en 18.30 uur: ds. J. R. Cuperus. Herv. wijkgeb. - 9.30 uur: ds. J. R. Cuperus en 18.30 uur: ds. T. van ’t Veld. Bethel - 9.30 uur: ds. T. van ’t Veld en 17 uur: ds. A. Wisgerhof, Veenen- daal. Immanuëlkerk - 9.30 uur: ds. J. Poort, Leiden en 19 uur: ds. M. J. C. Visserm, Rotterdam-centrum. Geref. kerk - 9, 10.30 en 18.30 uur: ds. J. Snoey. Chr. Afgesch. Gem. - 9.30 en 17 uur, wo. 19 uur: ds. A. P. Verloop. Remonstr. kerk - geen dienst. Sint Victorkerk RK - zo. 7, 9, 11 en 15 uur, ma., do., wo. en vr. 7.45 uur, do. 20 uur en za. 9 uur: Heilige Mis. Sint Petruskerk RK - 8.30, 11.45 en 17.30 uur, do. 7.45 uur, do. 20 uur en za. 9 uur: Heilige Mis. noeg.

Weekblad voor Waddinxveen | 1968 | | pagina 7