Lente RAIFFEISENBANK Geslaagd kerkconcert levert ruim 500,- op De Raiffeisenbank is goed voor uw geld... al uw geld WADDINXVEEN spaarbank en alle bankzaken Oranjelaan 42, Tel. (01828) 45 66 Koningin Wilhelminaplein 2 Kantooruren: dagelijks van 9-12.30 uur en van 14-16 uur vrijdagavond van 19-21 uur p en de ongeluksvogel n ippi Roi y V olleybalnieuws Aanrijding in Dorpsstraat DE BRONZEN ADELAAR Oliebollenactie Pagina 11 Historische roman Baronesse Orczy - I Onze Uitschieters O fat TfeiiiW Plattelandsvrouwen zien modeshow Aluminiumpannen Feestmiddag OSS ^54 Landbouw jongeren over de oorlog Veilig Verkeer V erkeers wedstrijd in Zevenhuizen V oorrangskruising Niet vol FRA-VA-KO’s geschenkhuizen Eikenlaan, leplaan; W’veen Telef. 2401 b g.g. 2184 Wij verzorgen alle bankzaken rekening-courant, bankgiro, effecten, reisdeviezen, verzekeringen, betaalcheques, persoonlijke leningen enz. Gemakkelijk voor u die al bij ons spaart. Goed om te weten als u een bank zoekt voor al uw financiële aangelegenheden. 11 y. - ft». WW WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 4 april 1968 HOOFDSTUK IX. De grote slag. I. (Foto Sjaak Noteboom) II. ra i 6.— 5— A B-6829 16 cm 18 cm 20 cm 22 cm 24 cm ZEVENHUIZEN De gymnastiek vereniging „Oefening Staalt Spie ren” heeft zaterdagmiddag in Hotel Vos een feestmiddag georganiseerd voor de jonge leden. Ruim veertig kinderen waren met vele ouders naar de feestzaal geko men. Behalve dat er enkele spelletjes gedaan werden, zagen ze een leuke lach- en dierenfilm. Vervolgens voer den kleuters een spel van elfjes en kabouters op. De meisjes hielden een paar volksdansjes, terwijl de jongens hun vaardigheid in klimoefeningen toonden. ZEVENHUIZEN Het herenteam van De Zevenklappers heeft vorige week twee nuttige overwinningen geboekt. 60. Terwijl meneer Otter versla gen bij z’n gezonken drijfhut ach terbleef, strompelde de HELPvra ger jammerend door de donkere Rustige Duinen op zoek naar een veilig plekje waar hij zonder ge varen en moeilijkheden de nacht zou kunnen doorbrengen. Maar hoe hij ook zocht, nergens vond hij enig onderdak. Al verder en verder dwaalde de arme stakker en toen het nog begon te regenen ook, kreeg hij zo verschrikkelijk veel medelijden met zichzelf, dat ZEVENHUIZEN De Jongerenor ganisatie van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, afd. Zeven- huizen-Moerkapelle, houdt vrijdag 5 april in Hotel Vos een bijeenkomst, tijdens welke de heer B. H. Dorsman uit Gouda komt spreken over de oor log in het algemeen en de kwestie Vietnam in het bijzonder. ZEVENHUIZEN Vrijdag heeft zich voor Garage Schmidt in de Dorpsstraat een aanrijding voorge daan, waarbij een personenauto en een bestelauto betrokken waren. Allereerst werd tegen het zwakke VSTS 2 uit Bodegraven een zeer ge makkelijke 3-0 zege behaald. Drie dagen latër moest Thor I uit Bergambacht er met dezelfde cijfers aan geloven. Ook deze wedstrijd had een eenzijdig verloop. Het eerste damesteam speelde een uitstekende wedstrijd tegen Vires 2. In een hoog tempo werd Vires na een spannende eerste set (16-14) terugge wezen (15-8 en 15-6). Het tweede da mesteam speelde thuis tegen Jupiter 2 uit Oudewater, dat op de een na on derste plaats staat. Jupier 2 kon toch een gemakkelijke en ruime 3-0 over winning behalen. De setstanden wa ren 8-15, 10-15 en 9-15. zijn tranen weg en keek verrast omhoog, want hij had niet ver wacht dat de boom bewoond was. ”Ach, ik ben een arme verdwaalde zielepoot”, snikte de HELPvrager ”Ik zoek een onderdak voor de nacht meneer!” ”Ik ben geen meneer, ik ben graaf Raaf”, sprak graaf Raaf een beetje kortaf. „Komt u maar gauw naar boven, ik heb onderdak ge noeg!” ZEVENHUIZEN Tjjdens de jaar lijkse ledenvergadering van het Ver bond voor Veilig Verkeer zal er weer een verkeerswedstrijd gehouden wor den tussen ploegen uit Zevenhuizen dorp en Oud Verlaat. De wisselbeker is momenteel in het bezit van Zevenhuizen-dorp. Aan de competitie verleent de districts-con- sulent, dhr. D. v.d. Linden, weer zijn medewerking. Tevens zullen dan de diploma’s worden uitgereikt aan degenen, die geslaagd zijn voor het verkeersexa- men. Tijdens de jaarvergadering, die op donderdag 11 april, ’s avonds om 8 uur in Hotel Vos begint, zullen ook enkele huishoudelijke agenda-punten aan de orde komen. DE LENTE is er weer - als we gisteren even vergeten - dan doen we allemaal graag lyrisch over. Lammetjes in de wei, eendjes in de sloot, overal kleurige bloe men en groener wordend gras. Waar kan een fotograaf beter heen gaan dan naar het hertenkamp in het Warnaarplantsoen waar de bevolking het nieuwe jaargetijde ook blij heeft verwelkomd? ZEVENHUIZEN Zaterdagavond is in de Nederlands hervormde kerk een concert gegeven, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de restauratie. Aan dit concert werken mee het Zevenhuizens Mannenkoor en Kna penkoor, o.l.v. Adri Verhoef; Het da meskoor Vox Jubilans o.l.v. Freek Velders. J. P. A. v Reeuwijk begeleidde de samenzang op het orgel, terwijl J Dorrestijn halverwege een orgelsolo ten gehore bracht. Hij speelde Volun tary in eminor van J. Stanley. Ds. J. G. v.d. Vlist, hervormd predikant, hield een welkomst- en slotwoord. ZEVENHUIZEN Binnenkort zal de kruising van de Tweemanspolder met de Dorpsstraat-Noordeinde een voorrangskruising worden. Het verkeer rijdende op de Dorps straat en het Noordeinde heeft dan voorrang. Hiermee is de gehele route van noord naar zuid door Zevenhuizen (beide kanten op zijn het uitvalswe gen naar de Rijkswegen 3 en 12) voor zien van voorrangskruisingen, behal ve het kruispunt Dorpsstraat-Noor- delijke Dwarsweg. ZEVENHUIZEN Zaterdag speel de het eerste herenteam in Gouda een spannende wedstrijd tegen VOAC I. Het vertoonde spel stond op een be hoorlijk peil. De wedstrijd werd door VOAC met 3-0 gewonnen, setstanden: 15-13, 15-13, 18-16. Het tweede damesteam speelde thuis tegen VoBalGo I beter dan in de laatste wedstrijden, maar het kon toch niet verhinderen, dat ook nu weer 3-0 nederlaag. De sets eindig den in 8-15, 10-15 en 9-15. De aanwezigen (die overigens lang niet voor een vol kerkgebouw zorg den) hebben vooral kunnen genieten van de prachtige zang van het Rot terdams Jongenskoor Dit koor was aangevuld met een aantal leden van de Schola Cantorum uit Rotterdam. Aanvankelijk zou dit koor alléén zingen, maar wegens te veel ziekte gevallen moest hiervan worden afge zien. Het Jongenskoor oogstte vooral veel succes met het vertolken van drie delen uit de Krönungsmesse van W. A. Mozart. Ook bekende liederen als Gezang 93 en Dochter Sions klon ken onder de rustige, maar toch be zielende leiding van Freek Velders zeer fraai. Van het reportoire dat het dames koor Vox Jubilans zong, kwamen vooral Ave Maria van J. Arcadelt en Mensen geeft elkaar de hand van H. v.d. Molen naar voren. Het Mannenkoor en het Knapen koor zongen samen en afzonderlijk, nl. het Ecce guomodo moritor van J. Handel. De opbrengst aan entreegelden en een deurcollecte bedroeg 518,88. ZEVENHUIZEN Vorige week hebben de Zevenhuizense Platte landsvrouwen in Hotel Vos een mo deshow gezien, die werd georgani seerd door de fa. Van der Veer uit Gouda. De presidente, mevr. Van ’t Ver- laat-De Vries, kon ruim honderd per sonen verwelkomen, waaronder veel leden van de Moerkapelse afdeling, die voor deze bijzondere gelegenheid waren uitgenodigd. Zes mannequins, allen huisvrouwen (waarvan één uit Zevenhuizen),toon den de voorjaarskollektie, zoals ja ponnen, deux-pièces en trois-pièces. Na afloop kregen zowel manne quins als organist een warm applaus en werden ze in de bloemen gezet. Op 23 april houden de Plattelands vrouwen de slotavond van het sei zoen. Tijdens deze avond wordt een rijsttafel-demonstratie gehouden. In juni wordt het jaarlijks uitstapje ge maakt. Het ligt dan in de bedoeling om Schiphol en het paleis op de Dam in Amsterdam te bezoeken. van zwaarden en bajonetten, de signalen van hoorns en trompetten schallen door de lucht. Daar is de aanval op Hougoumont, de komst van Bülow op de hoogten van Saint Lambert de charge van de „Sniskillings” en de Hollanders vechten onder de Prins van Oranje. Daar is „Scots Greys” de dood van de dappere Ponsonby. De maarschalk Ney, de moedigste soldaat van Frankrijk, die.overal te zien is, waar de strijd het heetst is, overal waar het gevaar nadert. Zijn uniform hangt aan flar den, zijn gezicht is zwart, maar toch is hij onoverwinne lijk en groots. „Waar zijn die Engelse kogels? Is er geen een meer voor mij over?” Hij weet, beter dan iemand anders, dat de vlakte van Waterloo de grote speeltafel is, waarop de speler Napo leon alles heeft gezet. „Als we hier niet overwinnen, dan kunnen we ons wel ophangen-” roept hij. En de grote avonturier zelf, Napoleon, nu nog Keizer en zeker van de overwinning, zit de hele dag te paard hij rijdt van het ene eind van zijn gelederen naar het' andere; hij is vrolijker dan hij ooit geweest is. Bij Ma rengo was hij moedeloos, bij Austerlitz ongerust, maar bij Waterloo twijfelt hij niet. Zijn gelukster was schit terender dan ooit. „De dag van Frankrijk’s glorie is weer aangebroken,” voorspelt hij en zijn geest is vol plannen: de Duitsers zullen over de Rijn teruggedreven worden, de Engelsen naar de zee. Zijn enige angst en die is nog niet eens groot is, dat Grouchy met de verse troepen zo lang wegblijft. Maar de Pruisen zijn ook laat en de Engelsen kunnen het toch niet steeds vol houden. ZEVENHUIZEN De pas opge richte vogelvereniging „Zang en kleur” heeft zaterdag een geslaagde oliebollenaktie gehouden om de nog lege kas te vullen. Twaalf mede- werkers(Sters) verkochten huis aan huis in Zevenhuizen, Oud Verlaat en in de bebouwde kom van Moerkapelle vele oliebollen. Na afloop bleken er 1043 zakjes verkocht. De bruto-opbrengst was derhalve 1043,-. 3.— 4— 5— 6.— 7 Tegen aardgas bestand Regen! De hele nacht en de hele morgen stromende regen! De grond was zó doorweekt, dat de artillerie voorlopig machteloos stond. De wielen van de kanonnen zakten op sommige plaatsen tot de assen in de modder. Geen regenbuien, maar een wolkbreuk! Velen zagen hierin Gods hulp. Door zijn onschuldige wapen, de stro mende regen, zou nu eindelijk een halt toegegroepen worden aan de oprukkende benden van Bonaparte. Gods bevel zou machtiger blijken te zijn dan dat van de Cor- sikaanse avonturier. De uitgeweken koningsgezinden kregen weer moed. En konden zij bovendien niet reke nen op de te hulp gesnelde Engelse en Pruisische legers? De stromende regen stuurde inderdaad Napoleon’s plannen totaal in de war. Hij had al in ’t holst van de nacht tot de grote aanval willen overgaan. Die ver- vloeke regen... als de grond maar droog was... Wat een voorsprong zou hij dan al gehad hebben! Om half twaalf begonnen de kanonnen op de vlakte van Waterloo te bulderen, maar niet eerder. Vóór die tijd was de zware artillerie van het machtige keizer lijke leger lam geslagen door de regen. Door deze onverwachte tegenslag waren er al min stens zeven of acht kostbare uren verloren gegaan. Nog maar een halve dag was er over om het uithoudingsver mogen van de Britse troepen tot het uiterste te spannen en op de proef te stellen, voor Blücher en zijn Pruisen misschien het slagveld zouden bereiken. De stoutmoe dige dobbelaar had alles op deze kaart gezet en dit uit stel betekende al een slecht begin. Maar het was pas om half twaalf, dat de aanval kon beginnen. Over het golvende terrein weerkaatsten de echo’s van het kanongebulder als onweer van de ene heuvel naar de andere, tot het geluid door het Bois de Soigne gebroken werd. Hier, met het bos als achtergrond, ligt het hoogste punt van Waterloo en hier onder een overhangende olm staat Wellington de hele dag te paard held haftig op zijn post. Een kogelregen valt om hem heen, maar hij tuurt zonder ophouden naar de horizon ver weg. Hij ziet uit naar het Pruisische leger, dat beloofd had te komen om de vreselijke druk van de zware aan val te verlichten. De vreselijkste aanval, die de Britse troepen nu de hele dag al, moedig en met koppige vol harding, weerstaan hebben. Tevergeefs smeken zijn of ficieren hem, toch van die gevaarlijke plaats weg te gaan. Lord Hill roept tenslotte in wanhoop: „als u ge dood wordt, wat moeten wij dan beginnen?” „Hetzelfde wat ik nu doe: deze plaats tot de laatste man verdedigen,” antwoordt Wellington onbewogen. En vastberaden voegt hij er aan toe: „Jongens, wie van ons kan nu aan terugtrekken den ken? Wat zou Engeland van ons zeggen, als wij dat de den?” Bezield door dit grootse voorbeeld, heeft het Britse leger stand gehouden tegenover de geweldige over macht van Napoleons sterke cavalerie. Zij wilden de plaatsen tot de laatste man verdedigen en in dichte, vast aaneengesloten gelederen, hebben zij sinds half twaalf ’s morgens stand gehouden, terwijl de keurben den van Napoleons wereldberoemde cavalerie tegen hen in het veld werden gezonden. Kurassiers, jagers en lansiers kwamen als een wervel wind de hellingen van het plateau afstormen. Zij stort ten zich op die vaste, ondoordringbare eskadrons, zij vielen van alle kanten aan, zij deden wanhopige aan vallen op de hoeken, maar zij stuitten op onomstootbare levende muren; zij slaan met hun zwaarden op de ba jonetten, zij steken met hun lansen, zij schieten hun pis tolen af. De kogels hagelen en links en rechts vallen do den en gewonden. Twaalf maal herhalen zij de aanval en op de hoog- vakte glinsteren getrokken zwaarden, als duizenden bliksemstralen in de donkere, stormachtige lucht. Een geheimzinnige nevel hangt over het slagveld vol dappere mannen. Golf na golf dreunt over de Vlaamse grond en bedekt de aarde met bloed. Door de grijze mist bewegen talloze kleuren blauw, grijs, vuurrood, zwart van de uniformen van Engel sen, Fransen, Hollanders, Hannoveranen, Schotten. Het geluid van de geweren, het artillerievuur, het gerinkel hij opeens luidkeels begon te hui len. Op dat ogenblik passeerde hij juist het kasteel van graaf Raaf. Graaf Raaf, die net terug was van ’n Zeer Late Wandeling, keek verbaasd uit het kasteelvenster. Wie snikte daar zo hartverscheu rend? Zo te zien was het een vreemdeling. Toen riep de graaf: ’’Luiser eens huilende vreemde ling, wat schort er aan? Kan ik ergens mee van dienst zijn?” De HELPvrager veegde vlug I. .jS, Een inwoner van Zevenhuizen wil de met zijn wagen linksaf slaan om het terrein van Garage Schmidt op te rijden, terwijl op hetzelfde moment een bestuurder uit Krimpen a.d. Ys- sel met zijn bestelauto aan het inha len was. Een botsing was het gevolg. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Om drie uur trekt de nevel op, de sluier, die zoveel beelden in een geheimzinnig waas verborgen hield,trekt nu op en toont Wat? Hougoumont omsingeld? Daar biedt de dappere Baring met een handjevol mannen Engelsen, Duitsers Brunswijkers nog dapper tegenstand. Zij hebben ie der nog maar ammunitie voor een paar schoten en de Franse geniesoldaten rammeien de poorten al van de muur, die om het kasteel en de kapel van Goumont staat; de boerderij van La Haye Sainte is genomen; Ney is daar met zijn regiment kurassiers en vijf bataljons van de oude garde en het schijnt dat de Engelse gelede ren al achteruit wijken. Maar roem en macht eisen vele slachtoffers; de doden en stervenden liggen als verspreide pionnen op een ver laten schaakbord. Zij zijn de schaakstukken in dit reus achtige spel van overheersing en macht. Hougoumont, La Haye Sainte, Papelotte zijn al met doden bezaaid, maar op het plateau van Waterloo houden de Engelsen nog stand. Wellington is daar nog op de heuvel met de statige bomen van Soigne achter zich, de grote olm als een troonheuvel boven zijn hoofd hij is heldhaftiger en vastberadener dan ooit, maar ook wanhopig ongerust. „Blücher, kom! Of het is met ons gedaan,” zucht hij, als er een nieuwe cavalerie-aanval op de onwrikba re Britse eskadrons afstormt. De dertiende aanval en nog staan zij pal, die dappere Engelse jongens, de bajo net of het geweer in de hand en zij vuren, vallen uit en vormen de gelederen opnieuw; zij mogen dan door el kaar geschud, verdrongen, bijna verpletterd worden, zij houden stand en vuren koelbloedig en scherp hun ge lederen zijn nog niet verbroken. Officieren rijden naar de veldmaarschalk toe en ver tellen hem, dat de toestand hopeloos geworden is, dat hun regimenten gedecimeerd zijn, hun mannen uitgeput. Zij vragen om nieuwe bevelen, maar hij heeft slechts één antwoord: „er zijn geen nieuwe bevelen, behalve, dat er tot de laatste man stand gehouden moet worden.” En in het dal bij La belle Alliance staat de grote kansspeler de man, die vandaag of weer Keizer zal zijn machiger dan hij ooit geweest is of zal dalen tot een staat zelfs de minste van zijn vroegere onderdanen hem niet zal benijden. Om vier uur, als de minst opgetrokken is, gloeit hij van opwinding, vast overtuigd, dat hij zal overwinnen. Er wordt hem gezegd, dat het centrum van het Engel se leger te Waterloo eindelijk achteruit trekt. „Het begin van de terugtocht!” roept hij uit. 60 I

Weekblad voor Waddinxveen | 1968 | | pagina 11