rt i B Commissie voor niet in Vietnam’ ’Amerika hoort DE BRONZEN ADELAAR bezoek Koningin Onze doorlopend puzzel WIPPEROEN EN DE ONGELUKSVOGEL Secretaris Brugcentrum Pagina 2 F "V* Goede Vrijdag Historische roman Baronesse Orczy Eerste Paasdag Tweede Paasdag Goede Vrijdag Eerste Paasdag Tweede Paasdag KERKEN NODIGEN Q* BURGERLIJKE STAND - P P Lezing voor Landbouw jeugd WEEKBLAD VOOft WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 11 april 1968. /o i 7 WADDINXVEEN 7 s Geref. kerk - 20 uur: ds. B. Koekkoek 1 /O n H /3 'V sa- i. 2. 2. 5. 5. 6. 6. 7. 8. 8. 9. 11. 11. 12. 12. 13. 13. 14. 14. 15. 15. Herv. wjjkgeb. - Geen dienst. Bethel - geen dienst. Immanuëlkerk - geen dienst. Geref. kerk - geen dienst. 8.30 en 11.15 uur: Jehovah’s Getuigen - geen dienst. III. ZEVENHUIZEN Geref. kerk - 19.30 uur: ds. J. Bos. MOERKAPELLE 19 uur: ds. A. 19.30 uur: ds. A. F. GEVONDEN EN VERLOREN .MOERKAPELLE ZEVENHUIZEN Maar opeens werd de HELPvra- MOERKAPELLE 9.30 uur: ds. A. Remonstr. kerk - geen dienst. St. Victorkerk - 9 en 11 uur: H. Mis. Herv. wijkgeb. - geen dienst. Bethel - geen dienst Ned. herv. kerk - geen dienst. Kapel Rotte - geen dienst. Geref. kerk - geen dienst. Ver. Vrijz. Herv. - geen dienst. Ondertrouwd: A. den Hartog, Gr. Ammers en C. Broer, Waddinxveen (H 18apr68); G. M. van de, Berg, Waddinxveen en T. Hofman, Gouda MOERKAPELLE Ondertrouwd: A. van der Spek en C. J. Paul. Gehuwd: T. Zijderhand en D. Sen- tel. Keizerlijk Frankrijk moedig, roekeloos, onstuimig! Groot-Brittannië volhardend, krachtig en onver zettelijk! Ze zijn fier en zeker van de overwinning; zij galoppe ren voorbij, alsof het een parade was op de Place du Caroussel. Waar lag de fout? Had Ney de knapste aanvoerder van het leger van Napoleon, de veteraan, die zoveel glo rierijke overwinningen meemaakte de enige fout van zijn militaire loopbaan begaan, door zijn troepen in te veel aparte kolonnen te verdelen, in plaats van ze te concentreren voor deze belangrijkste aanval op het cen trum van de Britten? Had hij zich in de weg vergist? Had een spion deze aanval op het Britse centrum aan Wellington gemeld? En als zij voorbij draven, richten de gewonden zich op en roepen: „Vive l’Empereur!” Er is een oude veteraan, die al bij Austerlitz en Jena gevochten heeft, drie stre pen op zijn mouw; hij is aan beide benen gewond en hij ligt aan de kant van de weg. Als de cavalerie voorbij rijdt, roept hij uit volle borst: „Vooruit, kameraden, nog één grote charge! Lang leve de Keizer!” Of was het Gods stem, die eindelijk sprak: „Zo ver en niet verder! Nu is het genoeg met uw wil en uw macht en uw eerzucht?” Remonstr. kerk - 19 uur: ds. E. M. van Mervennée, Den Haag. St. Victorkerk RK - 20 uur: avond dienst. (Witte Donderdag 20 uur: H. Mis) St. Petruskapel RK - geen dienst Jehovah’s Getuigen menkomst. Immanuëlkerk - 19.30 uur: dr. A. v. Haarlem. Ned. herv. kerk - 9.30 uur: kand. B. Oosterom en 18.30 uur: ds. T. van ’t Veld. Herv. wijkgeb. - 9.30 uur: ds. J. van de Heuvel en 18.30 uur: ds. J. R. Cu- perus. Bethel - 9.30 uur: ds. T. van ’t Veld en 17 uur: ds. J. van de Heuvel. Immanuëlkerk - 9.30 uur: dr. A. van Haarlem en 19.30 uur: ds. J. F! Ber- kel, Apeldoorn. Geref. kerk - 9 en 10.30 uur: ds. B. Koekkoek en 18.30 uur: ds. J. Snoey. Chr. Afgesch. Gem - 9.30 en 17 uur: ds. A. P. Verloop. Remonstr. Kerk - 10 uur: jhr ds. A. C. de Graeff, Den Haag. St. Victorkerk RK- 9 en 11 uur: H. Mis. St. Petruskapel RK - 8.30, 9.30 en 11.15 uur: H. Mis. Chr. Afgesch. Gem. - 19 uur: ds. A. P. Verloop. Ned. herv. kerk - 9.30 uur: ds. J. van de Heuvel. Chr. Afgesch. Gem - 10 uur: ds. A. P. Verloop (woensdag 17 april geen dienst). St. Petruskerk H. Mis. Ned. herv. kerk - 19.30 uur: ds. J. G. van der Vlist. Ned. herv. kerk Boertje. Geref. Gem Honkoop. Ver. Vrijz. Herv - dr .J Buitkamp, Rotterdam. Geref. kerk - 9.30 uur: ds. J. Bos en 18.30 uur: ds. M. Boor, Oudewater. Ned. herv. kerk Boertje (paaszangdienst). ZEVENHUIZEN Geboren: Arie Adrianus Jan, z.v. A. Krijgsman en A. J. Bod; Cornells, zv J. van der Lee en J. ter Wal. Gehuwd: Martinus Koen en Cornelia Ottolina van den Akker. 3. 4. 9. 10. ZEVENHUIZEN Vrijdagavond hebben ruim twintig leden van de af delingen Zevenhuizen en Moerkapel- le van de Jongerenorganisatie van de Hollandse Maatschappij van Land bouw geluisterd naar een boeiende le zing van de heer B. H. Dorsman uit Gouda. 3. 4. Ned. herv. kerk - 19.30 uur: ds. T. v. ’t Veld. Toch komen zij Telkens sluiten zij zich weer aaneen. En dan verder voor de aanval! Zij vallen bij honderden als zij de heu veltop naderen. Ney’s paard wordt onder hem gedood het is het vijfde vandaag maar hij springt snel uit het zadel en vervolgt zijn weg te voet, het zwaard in de hand het zwaard dat overwon bij Austerlitz, bij Eylau en bij Moskou. Om hem heen zijn de Grenadiers van de Oude Garde, de mannen met de bontmutsen en de grijze snorren. Zij komen achter de cavalerie aan! En na ieder salvo van de Britse kanonnen schreeuwen zij: „Vive l’Empe- reur!” WADDINXVEEN ger zo wit als een doek en kromp ineen van angst. ”O wat gevaar lijk...!” kreunde hij. ”O heer graaf, u moest eens weten hoe ge vaarlijk...!” kreunde hij. ”O heer graaf, u moest eens weten hoe ge vaarlijk het hier is! Hoe durft u hier te wonen! O, wat verschrik kelijk ergl!!” Graaf Raaf begreep er niets van wat bazelde die vreemde vreemde ling toch? Was het gevaarlijk in z’n mooie veilige kasteel!? Gevonden: herenbril met koper mon tuur en één glas, combinatietang met blauwe handvaten, rood kindervest, 1. paar lichtbruine handschoenen, rood leren portemonneetje met inhoud, wit blauw meisjesfietsje met wit-rood za del, gouden herenhorloge merk Anker met leren bandje; Verboren :en bruine portemonnaie por tefeuille met inhoud, verzekerings- plaatje brommer JTX - 722, pakje met textiel, zwarte tas met inhoud: portemonnaie, verz. bewijs brommer agenda, schort en regenjas; sleutel bos met 5 sleutels, verzekerings- plaatje brommer HPT 090, twee bank biljetten. Wellington staat onder de olm en tuurt langs de ho rizon, terwijl de kogels om zijn hoofd fluiten. Hij be veelt zijn troepen tot de laatste man stand te houden! De Keizer rijdt te paard onder een hagelbui van ko gels, van het ene eind van zijn gelederen naar het an dere. Een paar frisse bataljons, verklaart Ney en hij zal het laatste koppige verzet van de Britten breken, vóór zij hulp van Blücher en zijn Pruisen kunnen krijgen, of vóór het vallen van de nacht hun wat rust geeft. Daar om stuurt hij kolonel Heymès naar de Keizer, met de dringende boodschap: „Meer troepen alstublieft, meer troepen, opdat ik het Engelse centrum kan breken, vóór de Pruisen komen Niemand wist beter dan hij, dat dit de grote kans was, waarop het leven en de eer van zijn Keizer gezet waren. Frankrijk worstelde met Groot-Brittannië om het natio nale bestaan, ieder voor overheersing en macht en de eer van hun vlag. Nee! Dat kan hij niet, maar hij pakt de vlag van het drie en dertigste regiment, waarvan de jonge luitenant pas gevallen is, en hij zwaait de vlag, die aan flarden hangt, hoog boven zijn hoofd en hij roept zijn mannen toe stand te houden. Dan valt hij, zwaar gewond. Maar zijn soldaten staan pal, zij wijken niet en Du- chaud kijkt op zijn grijze snor en bewondert de dappere vijand. Ver. Vrijz. Herv. - 20.30 uur: dr. J Buitkamp, Rotterdam. Kapel Rotte - 19.30 uur: ds. J. Pronk Rotterdam. Kapel Rotte - 10 uur: ds. J. G. van der Vlist en 19 uur: ds. D. Harte- veld, Rotterdam. Geref. Gem. - 9.30 uur: ds. A F. Hon koop. Geboren: Johan, z.v. G. H. Oomkens en B. S. Gelderblom; Renata, d.v. L. van der Kraats en B. C. T L. J. Kals- hoven; Pieter Paul Christian Alexan der, z.v. P. J. M. Vreem en J. M. Haasbeek; Arjan, z.v. E. H. Dekker en R. Loven; Anne-Nico, z.v. W. Groe- nevelt en M. A. Hofsteenge; Gabrielle Antoinette Alfriede, d.v. H. A. van Zwieten en A. F. Nolle; Adriana Jo hanna, d.v. C. L. Brummer en P. van Dijk; Wilhelmus Johannes, z.v. W. A. Lafeber en P. L. van IJsseldijk; Eve line Eleonora, d.v. J. de Boer 'en E. C. Alberti; Coen, z.v. D. van der Pol en M. E. van Weerdhuizen; Arie, z.v. C. Pul en M. J. Hak; Jacques, z.v. B. Koekkoek en P. Dekker. Overleden: Adrianus Hendrik Sol, 59 jaar. Gehuwd: A. Slingerland en B. C. Molenaar, Bergambacht. Horizontaal 1. afbeelding; lekkernij, geen enkele maal; tijdperk; koor; voor. drempel; want; boom, hetzelfde (afk.); borduursel; vogel; ontvangstbewijs. bevel; voorzetsel; laatste nieuws (afk.); bevestigingsmiddel; wintervoertuig; inhoudsmaat, zwijn: dierentuin; voorzetsel; slang, sportterm; gladde; seconde; grondsoort. familielid; deel van het jaar; lidwoord (oudevorm); smalle opening. pers, voornaamwoord; vrucht; rivier; Frans onbep. voornaamwoord: godsdienst. 10. verdieping; ongedierte; dwaas; omroepvereniging, vallei; zelfzuchtige: hetzelfde (afk.); door land omsloten water. wintervoertuig; pressie; vod; voortbewegen: de dato. gelui: zangnoot; boom; en andere (afk.). nobele.' muziekinstrument; meisjesnaam. partijloos; volmacht. En nu komt de golf van staal als een naderend onheil de helling afstormen. Vijf minuten later heeft de Britse artillerie, die langs de kam opgesteld is, een reusachtige bres geslagen in die vast opeengepakte massa paarden en staal. De bres wordt snel weer gesloten, de gelederen sluiten zich opnieuw! Salvo na salvo van de Britse ka nonnen richten een ontzettende ruïne aan in die opruk kende gelederen! Een vloedgolf van staal, een storm van zweepslagen. Zo komen zij in gesloten gelederen, stijgbeugel naast stijgbeugel. Zij stormen de vallei binnen en rennen weer naar boven, tegen de modderige hellingen op. Hun bes te generaals aan het hoofd: Milhaud, Hanrion, Michel, Mallet en Ney tussen hen in. Het gerucht och het is nog maar een gefluister, maar toch een gerucht heeft de vermoeide, halfuit- geputte troepen nieuwe moed gegeven. Zij hadden de prikkel van hernieuwde hoop hard nodig. Het gerucht heeft ook de oren van de Keizer, van Ney, en van al de andere officieren van zijn staf be reikt. Zij weten, dat die harde Britse troepen, die zij nu al de hele dag bevochten hebben, nu wel haast aan het eind van hun kracht moeten zijn dat zij het niet lang meer uit kunnen houden; zij weten, dat hele Britse en Duitse regimenten in de pan gehakt zijn; dat Picton dood is en dat de „Scots Greys” vrijwel vernietigd zijn. Zij haten en bewonderen hun Engelse tegenstan ders. ZEVENHUIZEN Maandagmid dag is door burgemeester A. van ’t Verlaat de commissie van voorbe reiding voor een op 28 mei te houden manifestatie (défilé) geïnstalleerd. Op die datum zal Koningin Juliana een officieël bezoek aan Zevenhuizen brengen. De commissie bestaat uit de vol gende leden (deze zijn ook door de burgemeester als zodanig benoemd) J. P. A. van Reeuwijk, voorzitter; A. B. T. Hazenberg, secretaris; P. Bon tenbal, mej. M. M Krijgsman; J C Ooms; W. H. Oosterom; K. P. Ver- wey. Jehovah’s Getuigen - 15.30 uur: openb. toespraak en 18.30 uur:Wacht- torenstudie; do. 19.30 uur: bedie- ningsschool. En hij bereidt alweer nieuwe plannen voor, vol hoop. Hij roept tegen zijn trouwe vriend De Marmont: „Rijd nu naar Parijs: ga hun zeggen, dat de overwinning zo goed als zeker is! Nee, nee! ga niet zelf dat hele eind; rijd naar Genappe en stuur vandaar een bode naar Pa rijs en kom dan terug om bij ons te zijn in het uur der overwinning.” En Victor De Marmont rijdt weg, om aan de wijde wereld het nieuws te brengen, dat de Kei zer op deze dag een grote overwinning bevochten heeft en dat al de legers van Europa, die zich tegen hem ver enigd hebben, spoedig verslagen zullen zijn. Uit de verte, langs de weg naar Ohain, komt het eer ste gerucht, dat Blücher en zijn leger Pruisen dichtbij zijn nog wel enige uren marcheren van Waterloo, maar hij nadert hij nadert. Urenlang heeft Welling ton naar hem uitgekeken, tot hij moedeloos zuchtte: „Alleen Blücher of de vallende nacht kan ons nog van totale vernietiging redden.” Een klein troepje Pruisen is weliswaar bij Plance-noit aangekomen, maar Napoleons Oude Gade heeft hen verjaagd. Napoleon tuurt door zijn verrekijker naar de Britse gelederen: het schijnt hem toe, dat zij verbroken zijn en dat Wellington met zijn laatste mannen vecht. En Napoleon geeft het bevel voor de laatste aanval, die nog geweldiger moet zijn dan de vorige. Waterloo moet tot elke prijs genomen worden! Kurassiers, lansiers, grenadiers, voorwaarts! Voor waarts, Milhaud met je garde! Poret met je grenadiers! Michel met je jagers! Voorwaarts helden van twaalf veldtochten en overwinningen. Voorwaarts, oude brom beren met je bontmutsen Napoleons onoverwinnelij ke Oude Garde! Ney zelf zal u leiden! De held, de dap perste van allen! Nu werpt de vloedgolf zich, ondanks de zware verlie zen, op de rand van het plateau. De Brunswijkers worden uit elkaar gedreven; Clee- ves en Lloyd zijn gedwongen hun kanonnen in de steek te laten, de Britse artillerie is tot zwijgen gebracht. De jagers van Michel bezetten de uiterste rand van het hoogland en richten een dodelijk geweervuur op Colin Halkett’s brigade, die al door Milhaud en zijn garde aangevallen wordt en het nu lelijk te verduren heeft. „Kijk die Engelse generaal!” roept Duchaud zijn ku rassiers toe, „hij zit gevangen tussen twee vuren, hij kan niet ontsnappen.” Deze geschiedenisleraar aan het lyceum sprak over de oorlog in het algemeen en over de kwestie Vietnam in het bijzonder. Hij kwam tot de conclusie dat Amerika niet in Viet nam thuishoort. Ook zag hij nog geen uitweg in de vredesbesprekingen die nu op gang schijnen te komen. Op 25 mei a.s. heeft de afdeling een uitwisselingsweekend met de afde ling ’t Zand in Noord-Holland. Eind juni of begin juli brengen de Noord- Hollanders een tegenbezoek in Zeven huizen. Hoog op het plateau horen de Britse troepen het ge trappel van duizenden paardehoeven, die komen aan galopperen voor een laatste zware aanval. En krachtige, vermoeide handen, zwart van kruit en bevlekt met bloed, grijpen de bajonet, het geweer, de karabijn vas ter en zij wachten die uitgeputte, dappere mannen zij wachten op de aandonderende charge, hun ogen op de heuvelkam gericht zij zijn bereid te sterven maar overgeven nooit. Langs de rand van het plateau, dat zich in een halve cirkel uitstrekt van Hougoumont naar de Brusselse weg, wachten de Engelse kanonniers op het bevel tot vuren. Wellington is kalm, hij vertrouwt op zijn man nen. Daar is de flinke Maitland met zijn garde brigade, en Adam met zijn artillerie; daar is de cavalerie van Vandeleurs en Vivian en de garde van Colin Halkett! Helden zijn het! Verder zijn er, wat verder naar het oosten en westen, de Hannoveranen van William Hal kett, de Duitse brigade van Duprat, de Hollanders en Belgen, de Brunswijkers en wat er over is van het gede cimeerde corps van Ompteda. Hier zijn ook de Franse koningsgezinden, die over de buitenlandse troepen ver deeld zijn. St. Genis is bij de Brunswijkers en Clyffurde bij de garde van Maitland. Verticaal gestoorde spijsvertering; dag worden. metaal; gegroet; officieel stuk; toespraak. soort bril; naaigerei; moe. bolgewas: tweetal; soort tafeltje; rang in het leger, bouwwerk; kippeneigenschap; melkklier. deel van een effect; mannelijk zoogdier; zwaar stuk hout; eerste vrouw. 7. meisjesnaam; soort verlichting: water in Friesland; vogel; meisj esnaam. republiek in de Kaukasus; Egyptische godheid; mondwater, mak; vogel; grote rivier, meisjesnaam: vol kwaadaardigheid; groente, aanzien; treuzelen: Ind. dakbedekking: meisjesnaam, verhoogde toon: slank: vismand: deel van het jaar. betaald antwoord: Europeaan: schitteren; meisjesnaam, goud (Fr.): weerklank: aanzien: toespraak: kindergroet gezien: doortastend. 61. „O, wat bent u goed heer graaf!” stamelde de HELPvrager huilerig. ’’Maar...maar... dat trap je... is dat wel sterk genoeg...? U moest eens weten heer graaf... trapjes kunnen elk ogenblik in storten, trapjes déugen niet, in ie der treetje schuilt gevaar! Heus, geloof me heer graaf!” Graaf Raaf was eventjes te ver baasd om te antwoorden. Wat een bange vreemdeling was dat „U hoéft niet binnen te komen beste vreemdeling”, kraste de graaf Ney en zijn afdeling kurassiers en grenadiers van de Oude Garde voert de bevelen van zijn Keizer uit, La Haye Sainte moet ten koste van alles genomen worden. „Meer troepen! Dan kan ik nog door het Engelse cen trum breken vóór de Pruisen er zijn,” roept Ney. „Meer troepen?” zucht de Keizer in wanhoop, „waar moet ik die vandaan halen? Ik kan toch geen mensen scheppen!” En uit de verte klinkt het gerucht: „Blücher en de Pruisen zijn vlakbij „Pas alsjeblieft op, dat het gerucht onze mannen niet ter ore komt! Laten zij het in geen geval weten,” beveelt Napoleon in een order aan Ney. En hijzelf zendt zijn stafofficieren naar iedere hoek yan het slagveld, om bekend te maken, dat het Grouchy is, die nadert, Grouchy met versterkingen, met verse troepen uit Ligny. En het nieuws geeft de Keizerlijke troepen nieuwe moed. „Vive l’Empereur!” brullen zij, nu meer dan ooit ze ker van de overwinning. De dag verstrijkt; een felle gouden streep verscheurt de zware wolkenmassa. Het is nu bijna zeven uur nog twee uur voor de duisternis valt en Blücher is er nog niet. Ned. herv. kerk - 9..30 uur: ds. A. Boertje en 18.30 uur: kand. J. Ou- wendijk, Soestdijk. Geref. Gem. - 9.30 en 18.30 uur: ds. A. F. Honkoop. WADDINXVEEN De heer D. A. de Vlaam, die gedurende korte tijd het secretariaat van het Koopcen trum Brug heeft waargenomen, heeft deze functie neergelegd. Tot secreta ris is benoemd de heer G. Huizer, brood- en banketbakker aan de Zuidkade. Voor het lange Paasweekeinde een zg. doorloper. Voor de goede in zenders stellen we als vanouds een tweetal boekenbonnen ter beschik king, één van 5 en één van 2,50. Uw oplossing vóór vrijdag 19 april inzenden aan: Puzzelredactie Weekblad voor Waddinxveen, postbus 38, Waddinxveen. Ned. herv. kerk - 10 uur: ds. J. G. van leperen, Katwijk aan Zee en 19 uur: Ds. J. G. van der Vlist. 20 uur: schouderophalend. ”Als u liever nat regent...” De HELPvrager keek angstig weifelend naar het trapje, maar toen het wat harder begon te re genen koos hij eieren voor zijn geld en kroop bevend van top tot teen naar boven. ’’Komt u binnen vreemdeling”, glimlachte graaf Raaf gastvrij. ’’Hebt u trek in een kopje hete beukennootjeskoffie? Daar zult u van opknappen; u ziet ér zo be labberd uit-” 61

Weekblad voor Waddinxveen | 1968 | | pagina 2