De Professor op kattepoten Zwemdiploma’s niet aan Geslaagd „Huis Ter Duyn” stond Dorpsstraat Kringraad BB ONGELUKSVOGEL WIPPEROEN EN DE Priesterjubileum Spreekuur burgemeester Pagina 2 door A. B. Cox Afscheidsfeest Geschiedenis Opgravingen wezen uit: Produktieuitbreiding bij Kempkes N.V. IK ZAG DIE KNALGOEIE GOAL! haarscherpwat 'n effekt! HM Anjeractie "Aft Ui WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 20 juni 1968. wordt vervolgd HOOFDSTUK II Als professoren het niet eens zijn Mr. Opticien In 1592 werden door de familie Van der Duyn de oudemanshuizen ge sticht. Ze stonden er tot op 29 juni 1963, daar waar nu net postkantoor staat. De steen, die boven de ingang van de zes woonsteden zat, is nu ge metseld in de zijwand van het huis naast het postkantoor. Daarin staat ook, dat de manshuizen bij de brand van 1699 verwoest wer den. Bij de brand (ontstaan in één van de manshuizen in de nacht van 30 april op 1 mei) werden 16 woon huizen in de as gelegd, alsmede het kerkgebouw, de school en het school huis. De manshuizen waren in 1705 echter weer opgebouwd. ZEVENHUIZEN Voor de onder wijzersakte 41A van de tweede leer- kring zijn geslaagd. M. v.d. Spek en N. J. Houtemaker. Zij hebben oplei ding genoten aan de chr. Kweek school „De Driestar” te Gouda. ZEVENHUIZEN De heer H. Ho- gebrug, adjunctcommies ter gemeen- te-secretarie, slaagde te ’s-Gravenha- ge voor het diploma Gemeente-ad- ministratie I. en toen bond ik het touw om zijn snavel. En daarom vielen we geen van beiden van de trapleuning, want omdat zijn snavel dicht zat kon hij niet schreeuwen dat het mis zou gaan, héél eenvoudig...! De Ongeluksvogel moet gewoon leren zijn snavel dicht te houden. Behalve als hij moet eten natuur lijk, of als hij gewoon iets ge woons wil zeggen”. De Ongeluksvogel stond al die tijd heel gelukkig te glimlachen. WADDINXVEEN Pastoor J. A. M. Saulenn herdacht gisteren de dag, waarop hij 25 jaar geleden tot pries ter werd gewijd. Zondag 23 juni zal in de St. Victorkerk aan de Zuidkade ter gelegenheid van dit jubileum een plechtige geconcelebreerde Eucharis tieviering plaats vinden. Na deze kerkelijke plechtigheid, die om 10.30 uur aanvangt, zal van 11.45 uur tot 1.30 uur in het R.K. Verenigingsge bouw aan de Burg. Trooststraat ge legenheid zijn pastoor Saulenn geluk te wensen. Op deze receptie zal het feestgeschenk van de parochianen worden aangeboden. WADDINXVEEN Aan de Eco nomische Hogeschool te Rotterdam slaagde voor het doctoraal examen bedrijfseconomie de heer J. J. Kwaak te Waddinxveen. Aan de Chr. Kweekschool "Driestar” te Gouda slaagde voor de acte on derwijzeres mej. D. G. Koster te Waddinxveen, die inmiddels benoemd is aan de Chr. School te Alphen a.d. Rijn. De familie Van der Duijn heeft in Zevenhuizen een belangrijke rol ge speeld. Wouter van Egmond was om streeks 1350 „Heer van Zevenhuizen” Hij had een zwager, Willem van der Duyn, die hij tot schout van Zeven huizen maakte. Deze Willem was de stamvader van de familie. Geslaagd aan de Ned. Econ. Hoge school te Rotterdam voor het prop, examen econ. wetenschappen: A. J. Modderkolk te Waddinxveen. ZEVENHUIZEN De spreekuren van de burgemeester zijn de komende weken gewijzigd. Spreekuren wor den gehouden op vrijdag 21 juni, don derdag 27 juni vrijdag 26 juli en ver volgens elke vrijdag van 11-12.30 uur De spreekuren op 5, 12 en 19 juli ko men te vervallen. ZEVENHUIZEN In Hotel Vos zal dinsdagavond om acht uur een 1 afscheidsfeest gehouden worden van 3 de leerlingen van de zesde klas van 1 de openbare lagere school. De leer- lingen zullen zelf verschillende stuk-1 jes opvoeren. I Het zou overdreven zijn te zeggen, dat Tim werkelijk bevreesd was voor Professor Ridgeley, maar zeker is het, dat hij een zeer diep respect, als geleerde zowel als mens, voor hem gevoelde. Het nam hem niet meer dan twee seconden om hem te overtuigen, dat zijn komst in het laboratorium niet bepaald fortuinlijk was. En hij had volkomen gelijk. Zijn aanwezigheid in dat heilige der heiligen was nooit aangemoedigd, maar dit keer had hij geen ongelukkiger ogenblik kunnen kiezen of eigenlijk Marjorie had het niet slechter voor hem kunnen kiezen. De twee professoren waren aan het ex perimenteren met een Guinees biggetje en een konijn, wat zij klaarblijkelijk van het hoogste belang achtten. Tim’s flinke klop op de deur en zijn onmiddellijke bin nenkomst zonder op een antwoord te wachten, werd ”Zo is het, zo is het zei hij blij. De anderen waren allemaal vol bewondering voor Wipperoen. Sjonge, dat had hij knap bedacht! Er werd nog een hele poos over nagepraat en toen die hele poos voorbij was en er niets meer te vertellen viel, gingen ze allemaal hard aan het werk, want er was veel te doen. Otters drijf hut moest weer drijven, Snippers hutje moest gerepareerd en Wipperoens hol, er was werk genoeg. ”We moeten nu maar over een paar maanden trou wen,” zei Tim vijf minuten later. „Met dat nieuwe baan tje heb ik echt geboft.” „Vertel me er alles van, schat,” beval Marjorie, zich tegen hem aandrukkend. „Maar ik heb je al alles verteld, liefste,” „Nu, er zijn heel wat goede auto’s, weet je. Mijn sa laris is natuurlijk niet hoog, vijf en twintig gulden per week, maar de provisie bedraagt ongeveer honderd gul den per wagen. Ik moet twee auto’s in de maand zien te verkopen en dat betekent alles bij elkaar ongeveer vier mille per jaar. En het zal niet lang duren voor ik één, misschien wel twee wagentjes in een week verkoop. Dan zijn er nog wat kleinigheidjes, waar ik zo tegen aan loop, plus mijn eigen toelaagje van vijfhonderd pop per jaar. Ja, voordat er twaalf maanden om zijn, haal ik wel een acht, negen duizend per jaar. Maar we zullen dan al lang getrouwd zijn.” Marjorie deed geen poging om aan het optimisme van deze voorspelling te twijfelen. Waarom zou ze? Tim had immers veel meer verstand van dit soort dingen dan zij. „O, Tim, hoe heerlijk!” was alles, wat ze zei en ze kuste hem licht op het puntje van zijn neus, als om hem te laten zien, hoe heerlijk alles was. „We zullen een kleine etage ergens huren,” ging Tim geestdriftig verder, „een etage, geen huis, om mee te be ginnen, vind je ook niet, lieveling? „O ja, schat, een etage geeft veel minder werk.” „Goed, een etage dan. Eén dienstmeisje, misschien twee, als ik een of twee wagens meer kwijt kan raken in een maand. Een gezellige, kleine salon. Natuurlijk met een van die grote banken. Zo af en toe vragen we Oom eens ten eten. Juist een „Ja, over Vader gesproken,” onderbrak Marjorie hem, wanneer ga je naar hem toe?” Tim toekomstdroom werd opeens afgebroken. „O, jé, dat heb ik helemaal vergeten. Ik zal wel met hem moe ten spreken, hè?” „Ja, natuurlijk, Tim. Hij zou vreselijk gekwetst zijn, als je het niet deed.” „Goed, ik zal hem vanavond onder handen nemen. Ik heb een gevoel, alsof ik de hele wereld zou kunnen ver zetten.” Marjorie keek hem onzeker aan. „Nee-ee, ik denk, dat het beter is, vanavond niet te gaan. Hij heeft Professor Dulverton bij zich en daarna is hij altijd in een slecht humeur, weet je. Kan je mor genochtend komenen” „Nou, en of- En nog wel in een van de wagens van de zaak.” ’’Prachtig.” Tim keek haar liefdevol aan. „Begrijp je nu, lieveling” zei hij op een eerbiedige en verwonderde toon, „dat ik verleden jaar nog niet eens van je gehoord had?” slechts met een gebrom en een boos gezicht erkend en de twee mannen, gebogen over de witte geëmailleerde tafel, onderbraken hun werk niet langer dan om op te kijken. Tim slenterde voor enige ogenblikken rond, de ge heimzinnige flesjes en potjes en de glimmende instru menten bekijkend, terwijl de roekeloze moed, ingepompt door een tien minuten-onderhoud met Marjorie in de kamer, langzaam in de zolen van zijn schoenen zonk. Eindelijk richtte Professor Ridgeley zich op en zei op droge toon: „Ik denk, dat het zo wel gaan zal, Cantrell. Laat dat mengsel een uur staan en behandel het dan op de gewone manier.” Tim maakte van deze pauze gebruik om de aandacht op zijn aanwezigheid te vestigen. „Morgen, Oom,” zei hij opgeruimd. „Goedemorgen,” antwoordde de Professor zonder en thousiasme. „Ik wou, dat je me geen „Oom” noemde. Dat heb ik al meer dan eens gezegd. Ik verafschuw on nauwkeurigheid. Ik ben je achterneef, niet je oom. En, wat wou je?” Tim deed ijverig zijn best zijn opgewekte lach te be houden. Dit was geen gunstig begin en nu hij vlak te genover de Professor stond, voelde hij zich een beetje ze nuwachtig. Het was heel leuk om met Marjorie te trou wen, als alles voor elkaar was. Hij wenste, dat hij een ander tijdstip had gekozen om dit onderwerp aan te roe ren, maar het was nu te laat om zich terug te trekken. „Ik wilde u graag een ogenblikje spreken,” zei hij op treurige toon. „Je spreekt toch al met me,” wierp de Professor tegen, hem met opzet niet willend begrijpen. „Iets anders? Ik heb het druk.” ”Het gaat over iets, iets particuliers,” mompelde Tim, met een blik op de oninteressante rug van Professor Cantrell. „Nu, wat wil je, dat ik doe? Londen met je doorwan delen en luisteren naar je belangwekkende conversatie? Onzin! Als je iets te zeggen heb, zeg het en verdwijn. Je weet, hoe vervelend ik het vind, lastig gevallen te worden, als ik hier ben.” „Ja, O U neef,” verbeterde Tim haastig, een glans uit de blauwe ogen van achter de brilleglazen opvan gend. „Ik weet niets,” onderbrak de Professor hem brom mig. ”Zou het te veel zijn, als ik vroeg, je tot het feit te bepalen?” ”Ik wilde,” zei Tim wanhopig, onverklaarbare brok ken wegslikkend, „ik wilde u vragen ik wil met Mar jorie trouwen!” Er was een korte, maar drukkende stilte. ”Ik veronderstel, dat ik je goed verstaan heb,” her nam de Professor op ijskoude toon. „Ik geloof, dat je met Marjorie wil trouwen. Is dat de bedoeling?” „Ja, dat is het.” „Werkelijk? En mag ik de reden van dit verlangen weten?” De Professor kon onplezierig sarcastisch zijn, als hij dat verkoos. En dat verkoos hij nu. „Ik heb een vrij goede betrekking en ik ben in staat Marjorie behoorlijk te onderhouden, ziet u. En en zij vindt het goed, als u het goed vindt; en wel ’’Zijn stem stierf weg onder de vlammende blik van de Profes sor. „Ben je je ervan bewust, Tim, of is het soms je op merkingsgave ontsnapt, dat Marjorie en jij nicht en neef zijn?” ’’Natuurlijk weten we dat. Waarom?” ”Je vraag me waarom? Je vraagt me, waarom ik er niet in toestem mijn dochter te laten trouwen met haar neef? Cantrell, hoor je dat? Hier is een jongmens, dat met zijn nicht wil trouwen. Wat denk jij daarvan?” Cantrell lachte kort. „Als u het me als vriend vraagt, Professor, zou ik zeggen, dat het mijn zaken niet zijn; maar als u het me als bioloog vraagt, zou ik zeggen, dat het een beklagenswaardig gebrek van de kennis van de allereerste principes toont.” WADDINXVEEN Als gevolg van een belangrijk verbeterde orderposi- tie bij Kempkes Meubelfabrieken NV (Formule) te Waddinxveen zijn maat regelen genomen om de produktie- capaciteit op korte termijn te verho gen. In alle sectoren van het bedrijf is een zeer ver doorgevoerde werkme- thodeverbetering tot stand gekomen. De onderbezetting aan personeel kon worden opgeheven door het aantrek ken van een groep buitenlandse gast arbeiders. De door de stijgende ver kopen ontstane produktieachterstand wordt op het ogenblik ingelopen door gedurende enkele weken in een der fabrieken van Formule in twee ploe gen te werken. Ook worden er weer belangrijke investeringen gedaan ter verhoging van de capaciteit. Zo zal tijdens de fabrieksvakantie in juli een nieuwe lakstraat met droogtunnel en auto matisch transportsysteem worden geïnstalleerd, speciaal ten behoeve van de wit gelakte meubelen. De ca paciteit van dit bedrijfsgedeelte zal door de nieuwe machines bijna wor den verdubbeld. HARTELIJK’ DANK GRITH Mr. Opticien Grit, wel te verstaan! Die levérde indertijd de juiste sterkte brilleglazen, welke ik voor m'n ogen moest hebben. En dan dat bijpassende montuur waarvan iedereen zegt, dat het me zoiets karakteristieks geeft: in tón woord MEESTERUJKI! Op dat ogenblik besefte Tim, dat Professor Cantrell hem hevig antipathiek was; en het werd hem nu pas duidelijk, dat hij altijd al een hekel aan hem gehad had. „Ik begrijp het niet,” zei hij. ”Wat heeft dat er nu mee te maken? Ik hou van Marjorie en ik kan me veroorlo ven te trouwen. We wachten alleen op uw toestemming.” ”En die weiger ik absoluut. Het idee is monsterlijk. Ga alsjeblieft voor eens en voor altijd uit mijn ogen. Het is een biologische onmogelijkheid.” „Maar Marjorie is ook dol op me.” „Marjories wensen hebben hier niets mee te maken. Ik weet, dat jij buitengewoon onwetend ben ik dingen, die het weten waard zijn, maar ik had nooit gedacht, dat je zo waanzinnig zou zijn, je te verbeelden, dat ik op zo’n belachelijk denkbeeld in zou gaan. En je zult me een groot genoegen doen om hierover met Marjorie niet meer te spreken.” Tk beloof dat stellig niet,” riep Tim verontwaardigd uit. „Ik heb nog nooit van zo van zo iets ouderwets ge hoord!” ”Dan zal ik gedwongen zijn je mijn huis te verbieden,” vervolgde de Professor boos, in zijn eer getast. ”Dus van nu af aan is mijn deur voor jou gesloten. Mijn persoonlijk inzicht nog daargelaten, iemand, die kalm voorstelt zo’n biologische flater te willen slaan, is niet geschikt als man, voor welk meisje ook. En erger me nu niet weer, goedemorgen!” „O, Tim!” riep Marjorie, opspringende van haar stoel. „Ik ben er zeker van, dat je slecht nieuws hebt. Ik hoor de het aan de manier, waarop je de trap opkwam. Wat heeft vader gezegd?” Tim keek haar even moedeloos aan. „Hij zei, dat het een een biologische onmogelijkheid was. Tenminste, ik geloof, dat hij dat zei. Hij zei nog heel wat meer.” „Wat bedoel je?” Tim gaf haar een verslag van het gesprek en de aan merkingen, die de Professor nodig had gevonden. ”O, lieve,” zuchtte Marjorie, toen hij klaar was. „Dat is zo mooi niet. Als het iets te maken heeft met één van zijn lievelingstheoriën, zal niets hem doen veranderen.” Tim ging op de armleuning van een stoel zitten en staarde haar neerslachtig aan. „Die misselijke Cantrell deed ook nog een duit in het zakje.” Marjorie snoof zacht. „Natuurlijk! Professor Cantrell is in veel dingen meer of minder een tweede uitgave van vader. Trouwen,” voegde zij er bedeesd aan toe, „hij zal wel andere redenen gehad hebben, weet je.” „Wat,” riep Tim uit. ”Die oude kerel- Je meent toch niet, dat hij je het hof maakt?” Eigenaardig, dat hij nog nooit vóór vandaag bemerkt had, hoe diep de afkeer was die hij altijd voor Cantrell gevoeld had. „Dat nu niet bepaald. Maar hij is, hoe zal ik het noe men? heel attent! En ik weet zeker, dat hij graag meer had willen zijn, als ik hem zijn gang liet gaan.” GOUDA Onder voorzitterschap van de burgemeester van Gouda, Mr. R. M. van Reenen, is dezer dagen de kringraad van burgemeesters van de kring Zuid-Holland de Bescherming Bevolking in het stadhuis van Gou da in vergadering bijeen geweest. Bij de aanvang van de vergadering sprak de voorzitter een woord van welkom tot de nieuw benoemde bur gemeester van Ouderkerk aan den IJssel, de heer P. B. Bakker. Tot kring-noodwachtambtenaar in vaste dienst werd benoemd mejuf frouw A. Cattel te Gouda. Vervol gens stelde de kringraad de op 1 ja nuari 11. van kracht geworden wijzi ging van het kringbeschermingsplan vast. Tenslotte kwam een voor deze kring opgestelde regeling voor be strijding van vredesrampen aan de orde, welke door de kringraad onge wijzigd werd vastgesteld. „Lieve hemel,” riep Tim ontzet. ”Hij is meer dan ie mand anders een biologische onmogelijkheid.” "Ik vind niets aan hem,” zei Marjorie beslist. „Hij lijkt me sluw. Hij erg arm, dat weet ik. Sinds hij zijn ontslag heeft, ontvangt hij alleen, wat vader hem betaalt. En ik kan het niet helpen, maar ik voel o, het is naar het te zeggen, maar ik weet, dat ik eens over een zeker bedrag zal kunnen beschikken.” ”Het is vreselijk. Wat denkt je vader ervan?” ”Hij en Professor Cantrell kunnen samen goed óp schieten. Vader heeft een hoge dunk van hem. Hij prijst hem altijd tegenover mij.” ”Zo? Dat is een beroerd slecht teken.” ”Ja en laatst liet Professor Cantrell iets over zijn een zaam leven doorschemeren en vader voelde er met hem mee.” Tim nam een sigaret uit zijn koker en stak die- met zorg aan. „Denk je, dat je vader je graag met Cantrell getrouwd zou zien?” vroeg hij kalm. „Ja,” zei Marjorie. „Verdikkie!” zei Tim alleen. Hij rookte een tijdje zwijgend. ”Wat ben je van plan te doen?” vroeg hij ten slotte. ”Met jou trouwen, natuurlijk,” antwoordde Marjorie openharig. „Jou, lieveling!” riep Tim uit en sprong van zijn stoel. ’’Maar Tim, liefste, er is één ding, waarover ik pieker. Ik vind het natuurlijk niet prettig om tegen vaders zin met je te trouwen, maar ik kan er niets aan doen, als hij zo dwaas en stijfhoofdig blijft. Als hij zegt, dat het wer kelijk niet goed is, als nichten en neven trouwen, dan moet daar toch iets van waar zijn.” „Je bent te loyaal, lieve. Je vader is een heel verstan dige man, maar hij is niet onfeilbaar. Luister eens, als ik het oordeel van een even verstandig man kan leve ren, dat er geen bezwaar is, ben je dan tevreden?” „Ja,” zei Marjorie vastbesloten. ”Nu, hol naar boven, zet je hoed op en we gaan er di rect met de wagen op uit. O, ja, dat is waar ook, ik mag niet meer hier in huis komen.” Marjorie giechelde op een niet zeer kinderlijke ma nier. ”Je bent een gevaarlijke jonge man, is het niet? En wat doen we daartegen?” ”Wat we altijd gedaan hebben. Hij is steeds in het la boratorium, dus is het heel veilig, uitgezonderd om streeks de etenstijden. Hij heeft jou niet verboden mij hier te hebben, dus heeft het bevel geen betrekking op jou.” Marjorie giechelde weer. „Is het niet romantisch? We moeten nog maar niet trouwen, dat zou alles bederven.” ”Dat,” zei Tim vastberaden, „is het risico, dat we op de koop toe nemen!” ZEVENHUIZEN Maandagmor gen zijn in het overdekte zwembad „Spaardersbad” te Gouda de school- zwemexamens afgenomen. Hieraan werd deelgenomen door kinderen van de christelijke en openbare lagere school van Zevenhuizen-dorp en van Oud Verlaat. Uit Oud Verlaat behaalden 14 kinderen het Adiploma. Van de christelijke lagere van Ze venhuizen-dorp waren er vijf kinde ren die het B-diploma en 30 die het A-diploma behaalden. Negen kinde ren van de openbare lagere school behaalden het B-diploma, terwijl er hier vijftien voor het A-diploma slaagden. CONTACTLENSSPECIALISTJ HOORTOESTELPRACT1CUS GRIT OPTIEK KORTE TIENDEWEG 12 KLEIWEG 108 GOUDH Geslaagd te Rotterdam voor het bak- kersdiploma 1-ste bediende T. B. A. Geers te Waddinxven. ZEVENHUIZEN Vlak voordat er is begonnen met het bouwrjjpma- ken van het uitbreidingsplan „West” zijn er door de gemeentewerken van Rotterdam, afdeling Oudheidkundig Onderzoek opgravingen verricht naar het huis Ter Duijn, dat gestaan moet hebben achter de Dorpsstraat. Het erf van deze hofstede was 18 bij 18 meter en moest hebben gelegen achter de huidige openbare school. Volgens de geschiedenis moet dit ge bouw ’n klein formaat kasteel - ver rezen zijn in de 17e eeuw waarna het in de 18e eeuw weer verdween. Het vierkante erf was vrij gemakkelijk af te bakeren, daar het uit klei be stond, terwijl de omgeving laag veen is. Het boekje „Zevenhuizen in vogel vlucht” vermeldt in zijn geschied kundig overzicht: „De hofstede Van der Duijn lag recht tegenover het kerkgebouw aan de westzijde van de door het dorp lopende weg en was daarvan door de Bosgracht geschei den. De noordgrens was de Lange Zijde en de zuidgrens het stuk Een- drachtsdijk, dat evenwijdig loopt aan de Lange Zijde”. Maar de opgravingen die werden verricht onder leiding van de heer C. Hoek uit Rotterdam leverden niets op omtrent de hofstede. Het enige dat werd gevonden wa ren gebruiksvoorwerpen uit de pe riode 1650-1800. De verwachting is nu dat de hof stede veel meer westelijker heeft ge staan, namelijk vlakbij de Rotteme- ren, waar, volgens de geschiedenis, Zevenhuizen in de 13e eeuw heeft ge legen. ZEVENHUIZEN Zoals ieder jaar, wordt omstreeks de verjaardag van Prins Bernhard een collekte ge houden ten bate van het Anjer-fonds Zuid-Holland. Dit jaar zal de collekte gehouden worden op de avond van de 26e juni, de dag waarop de jaarlijkse reis van bejaarden zal plaatsvinden, ter gele genheid waarvan het fanfarekorps „De Kleine Trompetter” een mars door de Dorpsstraat zal houden. Bur gemeester A. van ’t Verlaat beveelt' de collekte warm aan. 71. De anderen kwamen haastig om Wipperoen heen staan, want ze waren natuurlijk net zo nieuwsgierig als graaf Raaf. ”Ach, ik heb gewoon een beetje nagedacht”, legde Wipperoen uit. ”Het was me opgevallen dat alles altijd mis ging omdat de Onge luksvogel altijd luidkeels schreeuwde dat het mis zou gaan. En daarom ging alles mis. En toen dacht ik als hij z’n snavel dicht houdt gaat het vast en zeker goed

Weekblad voor Waddinxveen | 1968 | | pagina 2