eens waar Bekentenis van jubilaris: Kraneveld wist niet Waddinxveen lag Leerlingen gaven hun meesters voetballes van morgen tot en ook in J- 1 Burgemeester tot A. C. Kraneveld „U werkte avond en ook Toernooi NKS de nacht” De Gouwe Pagina 9 Op de bon Hij zei „ja” Sterken voor zwakken Succes „Concordia” ■■UH Weemoed Vriendschappelijk Bruggenbouw «I i' WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 20 juni 1968. "juf” op deze (foto Sjaak Noteboom) WADDINXVEEN De drumband ’’Concordia” heeft op een concours te Boskoop, waaraan 25 bands deelna men, met 213 punten een tweede prijs behaald in de eerste afdeling. Het ge middelde waarderingscijfer was 7'/a. De jury bestond uit de instructeurs W. Brand, H. Jansen en J. Peters. (foto Sjaak Noteboom) Zo sprak gistermiddag in het ge meentehuis op een buitengewone raadsvergadering burgemeester C. A. van der Hooft tot de heer A. C. Kra- neveld, directeur van openbare wer ken en bedrijven bij diens huldiging in verband met zijn zilveren dienst- jubileum bij de gemeente Waddinx- veen en zijn 40-jarig ambtsjubileum in overheidsdienst. ”Ik geloof, dat ik met weemoed weg zal gaan. Ik heb Waddinxveen Ieren kennen en de mensen hier leren ken nen. Ik ben me echt Waddinxvener gaan voelen. Zoals de burgemeester hier de mensen bij elkaar heeft ge bracht is fantastisch. Er heerst hier een bijzondere geest. Ze doen niet dik. Iedereen is hartelijk en prettig, ze staan altijd voor elkaar klaar. Nee, na mijn pensioen ga ik hier be slist niet vandaan.” kregen we door de distributie van bouwmaterialen nog moeilijkheden genoeg. WADDINXVEEN Zaterdagmor gen 29 juni wordt op het Be Fair ter rein de wedstrijd gespeeld tussen Be Fair en V.D.L. Aanvang elf uur. ’s Middags is er op hetzelfde terrein in het Wamaarplantsoen een pupil- lentoernooi in het kader van ”De sterken voor de Zwakken”. Deze toernooien waarvan de opbrengst ten bate is van het Poliofonds, worden in de gehele omgeving georganiseerd door de voetbalverenigingen. Het idee dat sterke jongens hun gezonde lichaam op zo’n manier ten dienste willen stellen, moet een aansporing zijn om daar te gaan kijken en ook uw steentje bij te dragen. WADDINXVEEN De dames van het eerste team verpletterden L.Z.C. 1 uit Leiden, met 13-0. Als zij a.s. dinsdag van runner up R.Z.V. win nen thuis dan kan de kampioensvlag in top. De Gouwe had weinig moeite met L.Z.C. met de rust stond de Gou we met 10-0 voor door doelpunten van Marry v. Ringelestein 2x Wil Rupke 3x, Tannie Noteboom lx, Els Boonstoppel 2x, Nella Rietveld lx en Marjo Boers-Lochmans lx. Na de rust ging de Gouwe lager draaien maar slaagde er niettemin in 3x te scoren. Tannie Noteboom scoorde 2x en midvoor Wil Rupke nog lx. De da mes van de Gouwe zijn nog steeds ongeslagen en hebben een doelsaldo van 38 voor. Keepster Hannie Kloet werd tot na toe slechts 2 maal ge- posseerd. de Gouwe 2-G.Z.C. 4 8-0 Het tweede herenzevental van de Gouwe liep gisteren over G.Z.C. heen, dat met een 8-0 nederlaag naar huis werd gestuurd. Het was Piet de Graaff die 3 x achter een goed scoor de 3-0, waarna Jan Kraan en rechts achter Cees v. Mourik nog voor de rust de Gouwe op 5-0 brachten. In de tweede helft liep de Gouwe verder uit tot 8-0 door doelpunten van Cees v. Mourik, Cees van Til burg en Piet van Kooten. R.Z.V. 2-de Gouwe 3 4-1. Het derde herenzevental liet een steek vallen in Rijswijk. De Gouwe 3 verloor hiermee de leiding in de Res 4e klasse E. R.Z.V. was deze wed strijd sterker zodat het verdiend wonnen met 4-1. WADDINXVEEN Zaterdagmor gen vroeg, al om half negen waren de scholieren voor de tweede maal present om elkaar te bekampen tus sen de krijtlijnen. Aangemoedigd door vele ouders, maar ook mede scholieren werd er een behoorlijk robbertje om de punten gevochten. Die kwamen dan ook bij tientallen, en na ongeveer vier uur van harde voetbalstrijd was het de Theo Thijs- huis en vroeg burge- zijn direc- Een duel tussen spelers van WSE en Donk tijdens het NKS-toer- nooi dat hier een voordeel ople vert voor Donk waaruit men kon scoren. WADDINXVEEN „Ze zeggen wel dat uw werk uw hobby is. Ik zie echter in u een plichtsbetrachting, die ver boven al het andere uitgaat. U heeft 25 jaar al uw krachten aan de gemeente gegeven, van de vroege morgen tot de late avond en ook nog tot in de nacht. Als dankbewijs van het gemeentebestuur kan ik u alleen de gebruikelijke boekenbon geven. Als het aan mij zou hebben gelegen had u een veel hogere waardering gekregen. Ik hoop, dat dit nog wel eens zal gebeuren.” WADDINXVEEN Zondag as. speelt Waddinxveen-zondag een vriendschappelijke wedstrijd tegen Groeneweg I. De aanvang is om 2.30 uur. Waddinxveen 3 en 4 komen in het veld tegen het derde en vierde elftal van Groeneweg. Aanvang half twaalf. hoeveel werk daaraan vast zat.Maar ik had een enorme steun van het gas bedrijf uit Gouda en de mensen bij de Nutsbedrijven vormden een pracht van een ploeg.” Toen in januari 1966 de energiebe drijven overgingen naar de gemeen schappelijke poule kon de heer Kra neveld weer aandacht gaan beste den aan zijn eigen dienst van open bare werken. ”Ik was volkomen op een zijspoor geraakt. Ik moest me weer helemaal inwerken, want ik was vreemdeling geworden in mijn eigen bedrijf.” In die laatste jaren heeft de heer Kraneveld weer voor grote projecten gestaan. Het plan Groenswaard ’’Over een jaar ken je die buurt niet maar terug”. De tunnelbouw. En er liggen plannen te wachten, waaraan wat hem betreft al veel eer der had moeten worden begonnen: de begraafplaats, de Tweede Bioksweg. En het zwembad, dat nu gelukkig licht aan zijn horizon ziet. In die 25 jaar, dat hij Waddinxveen nu dient, heeft de heer Kraneveld niet alleen de gemeente (voor een groot deel door zijn energieke werk) zien groeien, maar ook de particuliere bedrijven. ”Ik heb al die aannemers zien op komen. De oude Paul Rehorst had een ’’klantenzaakje”, dat zo nu en dan werkjes voor ons aan nam. Die grote fabriek van ramen, deuren, trappen, Both, Maarten Both, had een timmermanswerkplaats en als er een deur in het raadhuis piepte was dat een klusje voor hem.” Nog een jaar en dan sluit de heer Kraneveld dit lange leven in dienst van de gemeenschap af met een wel verdiend pensioen. De burgemeester releveerde het oneindig vele werk, dat de heer Kra neveld voor Waddinxveen heeft ge daan: eerst in de moeilijke oorlogs jaren, daarna in de tijd van weder opbouw. Met name legde hij de na druk op de periode, waarin de heer Kraneveld ook nog even de leiding van de nutsbedrijven op zich nam voordat deze overgingen naar het ge meenschappelijk energiebedrijf :”Nie- Anderhalf jaar duurde het Leids avontuur. Toen trok hem het pas op gerichte bureau Directie Bruggen van Rijkswaterstaat, dat door het he le land kunstwerken bouwde, enor me projecten als de Moerdijkbrug en de bruggen bij Arnhem en Nijmegen. ”Ik had altijd in m’n hoofd gehad om eerst bij de provincie, dan bij de gemeente, daarna bij het rijk en ten slotte in de particuliere bouw te wer ken. Het was toen januari 1931. Ik werkte m’n programma aardig af. Maar toen kwam de klad erin. Bij Rijkswaterstaat ben ik 12 jaar blij ven hangen. Het waren de crisisja ren. De tijd van Colijn, waarin je al lang blij was als je niet ’’wegbezui nigd” werd.” ”Ik zat op de afdeling waterbouw kunde. Dat was leuk. We planden de situatie en de opzet van bruggen. Ik heb aan verschillende bruggen mijn aandeel bijgedragen. Die over de Vliet in Voorburg heb ik helemaal zelf uitgewerkt. En dan die pijler hier in Waddinxveen De heer Kraneveld is ook belast ge weest met de aankoop en keuring van het hout, waaruit de bruggen in die tijd voor een groot deel bestonden. Later werd hij toegevoegd in een vertrouwenspositie aan de ingenieur, die in de tijd van steeds fluctuerende prijzen de standaardnormen moest bepalen. In 1943 waren de omstandigheden zo verslechterd, dat de dienst moest worden ingekrompen omdat er geen materiaal meer was. De heer Krane- veld waagde toen de sprong, die hem voor 25 jaar in Waddinxveen zou houden. ”Die eerste jaren tijdens de bezet ting waren niet de prettigste. Ik kreeg een kamertje, verder was er niets. Toch zijn we in 1943 al plannen gaan maken om na de oorlog zo snel mo gelijk te kunnen gaan bouwen. De opzet voor de eerste na-oorlogse wo ningen in het Sniepkwartier, een eer ste rioleringsplannetje. We waren er toen erg gelukkig mee, maar later Het leek overbodig om nog een nieuwe directeur te benoemen. "Dat is in een half jaar bekeken. Wil jij het in die tussentijd niet erbij doen?” meester Van der Hooft aan zijn direc teur Openbare Werken. Hij zei ”ja”. ”Ik heb er wel van moeten lusten. Het werden vier jaar. De enorme bouwactiviteiten in de Vondelwijk en de Oranjewijk. De uitbreiding van de fabrieken in die welvaartsperiode. De grenswijziging met Gouda en Reeu- wijk. Overal leidingnetten en kabel netten. En dan van 1964 tot 1965 de ombouwing op aardgas. Niemand kan zich een voorstelling ervan maken WADDINXVEEN WSE organi seerde zondag een toernooi van de Nederlandse Katholieke Sportbond. Ondanks het slechte weer is het een groot succes geworden. Nadat de heer Bredie het voetbalfestijn had geopend ging men in de stromende regen van start. Na een felle maar sportieve strijd kwam Unio als overwinnaar uit dit toernooi te voorschijn. NSV werd tweede en WSE door middel van strafschoppen derde. Donk werd vier de. Na afloop dankte de heer Bredie de organiserende vereniging WSE en ook de spelers die deze middag zo hun best hadden gedaan. Ook werden de scheidsrechters niet vergeten. Me vrouw Uytenwaal die de EHBO ver tegenwoordigde hoefde niet veel te verbinden, maar het was een gerus- tellende gedachte dat ze aanwezig was. senschool die als overwinnaar uit de bus kwam. De wisselbeker die hiervoor ter be schikking was gesteld kwam nu definitief bij deze school, die hem voor de derde keer veroverde. De tweede plaats was voor de Eben Haëzerschool, die door een beter doelgemiddelde de Willem van Oran- jeschool achter zich liet. Beide ploe gen hadden elf punten. De verdere uitslag was: 4e Klaas de Vriesschool; 5e St. Jozefschool; 6.e Koningin Juli- anaschool; 7e Jan Ligthartschool; 8e Groen van Prinstererschool en 9e Re- hobothschool. Doordat in de competitie van de ULO-scholen alle ploegen tegen el kaar gelijk speelden bleef de stand 1 ongewijzigd, zodat de Openbare LO zich winnaar mocht noemen en de Christelijke Ulo -scholen op de twee de plaats kwamen. Hierna volgde voor de scholieren het klapstuk op het voetbalmenu. De wedstrijd tegen een elftal van Waddinxveense onderwijzers. Het was niet verwonderlijk dat de jongens er op gebrand waren om hun meesters voor deze keer eens de loef af te steken. Met een 4-0 nederlaag werden de heren onderwijzers naar het strafbankje gestuurd. Een ver diende overwinning van de jongens, maar ook een woord van hulde voor de onderwijzers die ondanks het gro te leeftijdsverschil en duidelijk min dere conditie hun pupillen toch goed partij bleven geven. Aan het einde van dit geslaagde toernooi, dankte de heer Kool van het Sportweekcomite de leiding, en de jongens met hun leraren voor de medewerking aan dit jaarlijks terug kerende evenement. Een geheugen opfrissertje is deze foto, genomen tijdens de door tocht van een groep wielrenners in de Ronde van Waddinxveen. (foto Sjaak Noteboom) Je kreeg maar zeven kubieke me ter hout voor een heel huis. Alles was op de bon: glas, stenen, dakpannen, ijzer, alles mondjesmaat. Aan die eerste woningen hebben we later heel wat moeten herstellen. Zo zie je dat je ook wel eens té vroeg kimt begin nen.” Na 1956 zijn de uitbreidingsplannen pas goed op dreef geraakt. ”Het ging toen ineens met een enorme snelheid. De Oranjewijk was het eerste grote stratenplan: voor 600.000. Dat was een bedrag, waar je nog nooit van had gehoord. En in 1957 het begin van de bouw van de rioolwaterzuivering. Er kwam gaan deweg een tempo, waar iedereen ver baasd over was. Wat dat college van B. en W. niet allemaal wist te rege len.” In 1962 kreeg de heer Kraneveld een extra taak op zijn schouders. De toenmalige directeur van de energie bedrijven Schutte ging met pensioen. Men speelde toen al met de gedachte van aansluiting bij het gemeenschap pelijk energiebedrijf van Gouda en Omstreken. WADDINXVEEN In het begin van de jaren dertig tekende op het bureau Directie Bruggen van Rijkswaterstaat een nog jonge technicus een pjjler voor de nieuwe rijksbrug bij Waddinxveen. Het was ene A. C. Kraneveld, die dan wel veel van bruggen en andere bouwwerken mocht weten, maar die schro melijk tekort schoot in zjjn geografische kennis: want waar Waddinxveen ergens mocht liggen was hem een raadsel. Diezelfde A. C. Kraneveld heeft nadien deze zwarte vlek op zijn blazoen grondig kunnen uitwissen: gisteren is hij in zijn functie van directeur van openbare werken en bedrijven uit gebreid gehuldigd als zilveren jubilaris in dienst van datzelfde Waddinxveen en gelijktijdig wegens zijn veertigjarig dienstverband bij de overheid. Vorige week trad mejuffrouw T. P. Wapenaar, onderwijzeres aan de Groen van Prinstererschool in mand kan beseffen wat dat van u heeft gevergd. U moest zich instellen op een heel ander beroep en u heeft dat gedaan alleen in het belang van de gemeente.” ”Wij zijn één keer erg bang ge weest en als kleine jongens bij el kaar gekropen. Dat was toen u ern stig ziek werd. Uw dokter heeft me gezegd: als hij zijn pensioen wil ha len mag hij niet meer zo hard wer ken. Ik heb geprobeerd u af te rem men. Het is me nooit gelukt.” In zijn dankwoord betrok de heer Van der Hooft ook mevrouw Kra neveld, die met haar kinderen de huldiging bijwoonde. Namens de raadsleden sprak de nestor, de heer S. Pille. Hij bracht de grote bewondering tot uitdrukking, die de raad voor de werklust van de het huwelijk met de heer J. Sloot weg. Natuurlijk waren haar leer- lingetjes present om feestdag te huldigen. Dat gebeur de met een ereboog bij het raad- later bij het wijkgebouw, waar de receptie werd gehouden. Daar boden de kinderen het jubilaris voelt. „Met de planologische dienst heeft u Waddinxveen gemaakt tot wat het nu is.” Een sierlijke reis- wekker gaf aan deze waardering stoffelijke vorm. Namens de vakgenoten sprak ar chitect Roggeveen, die zijn blijdschap naar voren bracht over het feit, dat hij deze 25 jaar met de heer Krane veld heeft mogen samenwerken. Uit naam van de firma’s Stuurman, Reym, Rehorst en makelaardij Kok bood hij een autoradio aan. De heer De Gelder vertegenwoordig de de Industriële Club en de twee middenstandverenigingen, namens welke hij de jubilaris een kleuren- projector overhandigde. Een geschenk onder couvert was de bijdrage in dit feest van een aantal Waddinxveense en niet-Waddinx- veense bedrijven, die de heer Van der Loo als hun woordvoerder hadden afgevaardigd. „Nadat B. en W. be sluiten hadden genomen moesten ten zij steeds boven uw tekentafel wor den uitgewerkt. Het is een enorm werk geweest, waarvan de gemiddel de Waddinxvener geen notie kon hebben.” De heer Meijerink bood als voorzitter van het Bouwteam-Groenswaard vervolgens een bandrecorder aan. ”Het spijt ons bouwteam nu al, dat we u over een jaar zullen kwijtraken als u met pensioen gaat.” Laatste spreker was oud-burge- meester Warnaar, die de heer Kra neveld kwam huldigen als een van zijn vroegere medewerkers maar ook als persoonlijk vriend. ”Dat ik zo’n prettige herinnering heb aan mjjn ambtsperiode is voor een niet gering deel aan u te danken. Een burge meester maakt alleen niets klaar. Het was voor mij altijd; ’’Spreek met bruidspaar allerlei nuttige ge schenken aan, voornamelijk voor de keuken, zodat de heer Sloot weg in elk geval een stralende culinaire toekomst tegemoet gaat. Kraneveld en het komt in orde”. Ik ben nooit in u teleurgesteld.” - 1 Toen A. C. Kraneveld op 1 april 1943 met succes solliciteerde naar de functie van gemeentearchitect van Waddinxveen had hij al een fikse staat van dienst achter de rug. Na de Rijks-HBS in zijn geboortestad Gou da volgde hij de MTS in Utrecht, waar hij in 1927 en 1928 de diploma’s burgerlijke bouwkunde en water bouwkunde behaalde. Zijn eerste sollicitatie was al raak: hij kreeg een benoeming bij de Pro vinciale Waterstaat in Overijssel, waar hij kon aanpakken bij de bouw van de schutsluis in de Dedemsvaart bij Balkbrug. Toen die sluis na een jaar klaar was werd de trek naar ”het Westen” hem al te sterk: in 1929 zocht en kreeg hij een baan bij Ge meentewerken van Leiden. ”Dat was dat jaar met die hele strenge winter en die vele branden. Ook het stadhuis brandde toen af. Toen hadden ze ineens veel opzich ters en technische tekenaars nodig. Want alle tekeningen van Gemeente werken waren door brand of water schade vernietigd. Met behulp van het geheugen van oudere ambtena ren hebben we dat archief van de grond af weer moeten opbouwen.”

Weekblad voor Waddinxveen | 1968 | | pagina 6