elkaar bij de Poolcirkel H. Benders kreeg prijs voor eminent examen nu Hengelwedstrijd Opiussing puzzel van 1 augustus I Volleybal Be Fair Huib Poot terug van avontuur Waddinxveners ontmoeten van Eeuwen S.D.S. dagje uit Extra voordelig! Kersen- brandewijn r I Bessenstruiken kunnen al gesnoeid worden V Elf echte Waddinxveners op de kiek Bil 1 Fel brandje in Gouden hulde voor jubilaris i spuiterij C. Rietveld Pagina 8 j HOE? WAT? WAAROM?... CONTACTLENZEN Kerkactie: f 45.000.- A I AGEN f In de sloot k1 Net biefstuk Primitief i Ifg j!ip Off WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART donderdag 22 augustus 1968 (foto Sjaak Noteboom) (uit: De Amateur-Tuinder) I l Wat went een mens toch snel aan alles. Hoe bedoel je? Nou, ik draag al weer enkele maanden Grit contactlenzen en ik kan er al niet meer buiten, ’t Is ook zo enorm praktisch! Mr, Opticiên Praktisch Jal Ga daarom ook eens vrijblijvend naar Grit en laat U alles over contactlenzen vertellen, 't Zijn vliesdunne op het traanvocht drijvende kapjes, die o zo gemakkelijk aan te brengen en af te nemen zijn. U voelt er niets van maar ziet er perfect mee. Zuidkade 3, Telefoon 2105 Waddinxveen beginneling-ama- wel dat fruitge- Zweden vond Huib Poot - in tegen stelling tot de hartelijke Noren - maar stugge volkjes. stuurslid van het Oranje-comité en consul KNVB afd. Gouda. Zijn grote sociale belangstelling komt verder niet in de laatste plaats naar voren in de contacten, die hij na mens OKWA houdt met de minder- validen, die voor de fabriek werk zaamheden verrichten in de beschut te werkplaats te Gouda. nog eens allemaal bij elkaar: onder ste rij v.l.n.r. Margo (61), Anna (68), Rien (70), Sjaan (72) en Co (80). Bo venste rij v.l.n.r. de zes gebroeders: Benjamin Eldert (59), Leen (66), Nic. (74), bruidegom Janus (76), Cees (78) en Jan (81). Per liter geen 9.40 maar 7.95 Slijterij Wijnhandel MOERKAPELLE In de stand van de Herv. Jeugdclubs, zaterdag op de markt, werden de laatste van de totaal 450 badhanddoeken van de kerk verkocht ten bate van de Actie 300. Ook de animo voor de rond vluchten loopt nu ten einde. In totaal werden 400 vluchten gemaakt. De ac tie heeft hierdoor 45.000,- opge bracht. ZEVENHUIZEN Zaterdag heeft de wandelsportvereniging „Sterker Door Strijd”, het jaarlijkse uitstapje gemaakt met twee junioren en een seniorengroep, in totaal 48 personen, 's Morgens om 8 uur werd de reis met een bus aangevangen. Het eerste doel was Maam, waar in een speeltuin de koffie werd gedronken. Daarna ging men naar Harderwijk om het Dolfi narium te bezoeken. Een bezoek in de speeltuin ging grotendeels niet door vanwege de regen ook de heide,wan- delmars in Ede georganiseerd door de W.S.V. „Blauw Wit” viel in het wa ter. Daardoor werden de afstanden ingekort tot 5 en 10 km. De laatste stopplaats was de pyramide van Au sterlitz. Om 8 uur ’s avonds was men weer thuis. Bij het schoonmaken van een spuit in de spuiterij raakte door onbeken de oorzaak een blik met wasbenzine in brand. Door de aanwezigheid van vele zeer licht ontvlambare stoffen was er groot gevaar. Doortastende personeelsleden en de brandweer konden dit echter bezwe ren, waardoor de brandschade be perkt bleef tot een muur en het dak. Burgemeester Van der Hooft kon de heer C. Rietveld op zijn jubileum namens de koningin decoreren met de eremedaille verboden aan de Orde van O ranje-Nassau in goud. (foto Sjaak Noteboom). wikkelen, kunnen ze ook wel worden weggenomen. De snoei van de rode- en witte bes is zeker niet de gemakkelijkste! We beginnen met het wegnemen van een paar oude takken, die al en kele jaren vrucht hebben gedragen. Daarna nemen we de zwakke, jonge scheuten uit het hart van de struik weg. Nu hebben we enige jonge scheuten en enkele takken die 1 en 2 jaar oud zijn, overgehouden. Ook hebben we, en dit is belangrijk, wat meer ruimte in de struik en daardoor een betere belichting verkregen. De snoei van de aalbes is hiermede nog niet klaar! Jonge scheuten moe ten nog worden ingekort, maar dit doen we wèl in de winter en we ho pen dan hierop terug te komen. Vooreerst kunt U dus nu al belang rijk snoeiwerk doen. WADDINXVEEN Op vrijdag 16 augustus maakte de personeelsvere niging van J. van den Berg Zonen - Waddinxveen N.V., anders gezegd: ”De Molenbouw”, haar jaarlijks uit stapje. Bobbejaanland, ca. 10 km. on der Turnhout (België), was het hoofddoel van de reis, die werd ge maakt via de enclaves Baarle Nassau en Baarle Hertog. Te Wassenaar werd aan het einde van de dag door de direktie aan de le den van de personeelsvereniging een diner aangeboden. Voordien echter vond een, zowel voor degene die het betrof, als voor zijn werkgeefster, u- nieke gebeurtenis plaats. In tegen woordigheid van zijn ouders, die daartoe speciaal naar Wassenaar wa ren gehaald, werd aan de 18-jarige Hans Benders door een deputatie van het hoofdbestuur van de Stichting Bedrijfsopleiding in de Metaal- en Elektrotechnische Industrie, kortweg genoemd: ’’Bemetel” een prijs uitge reikt, die door het z.g. Ir. W. Maas- Geesteranusfonds aan maximaal 10 van de in Nederland in het kader van deze bedrijfsopleiding geslaagden ter beschikking wordt gesteld. De heer R. Baarda, tevens hoofd bestuurslid van de A.N.M.B. (Alg. Ned. Metaalbedrijfsbond), schilderde in zijn speech het ontstaan en de doelstellingen van de Bemetel en het Maas-Geesteranusfonds en feliciteer de de betrekkende met de hem ten deel gevallen prijs, die, zoals de for mule luidt, wordt toegekend aan jon gelieden,die naar het oordeel van het bestuur de verwachting recht vaardigen tot waardevolle leden van de samenleving te zullen opgroeien en het Bemetel-examen met bijzon der goed gevolg hebben afgelegd. Hij complimenteerde vervolgens de bedrijfsleiding van de firma v.d. Berg de instructeurs van het bedrijf en de Bemetelconsulent die de leerling bij zijn studie en praktische oefening Van Finland ging de reis naar Noorwegen. Daar hebben ze veel vis gegeten. ’’Zelfs walvisvlees. Daar zit niet de minste vissmaak aan. ’t Is net biefstuk,” vindt Huib Poot. De fjorden met hun blauw-groene Nieuwe oogst (om zo te drinken of te mixen) WADDINXVEEN Huib Poot, 20-jarige Waddinxveense student in de economie aan de economische hogeschool te Rotterdam is met zjjn studie vrienden Harm Aalders en Dirk Jan Kleijn het halen van zijn candidaats- examen gaan vieren met een autotrip van negenduizend kilometer naar het hele hoge noorden: Zweden, Finland, Noorwegen tot aan de Poolcirkel toe. En wie komt hij daar tegen in de Noorse middernachtzon? Wel ja, Aart Hil gers en Jan Uittenbroek uit Waddinxveen. ”Er is daar maar één weg: van noord naar zuid. We hebben ze een week lang elke dag weer gezin in hun leljjke eendje. Je kan elkaar daar niet mislopen.” water omgeven door ketens van ber gen hebben een grote indruk op de vakantiegangers gemaakt. In Noorwegen troffen ze ook na veel regen mooi weer. En sneeuw, veel sneeuw. ’’Meer dan in Zwitserland. Daar zie je het hoog tegen de bergen, in Noorwegen moet je 'er over al die passen dwars doorheen.” Een pittig drankje, zelfs een biertje, is in die noordelijke kop van Europa niet te betalen. Daarom was het drie tal ook bijzonder blij toen op zo’n koude nacht bij Inari een vriéndelijke Fin hen eerst een zelf gevangen vis -’’heerlijk geroosterd”- en daarna een fles wodka kwam aanbieden. Een vriendelijke Fin. Een beetje uitzondering, want de Finnen en WADDINXVEEN De hengel sportvereniging Waddinxveen houdt zaterdag 24 augustus haar 5e compe titie wedstrijd tevens kasconcours in de halve raak te Boskoop. Aanvang 7 uur. Opgeven bij J. Hoogendoorn, dierenspeciaalzaak, alhier voor vrij dag 19 uur. Vertrek 6.15 uur van het station. WADDINXVEEN Hedenavond is de eerste volleybaltrainingsavond van Be Fair. Dames C worden ver wacht om 18.45 uur tot 20.15 uur; Da mes B worden verwacht om 20.15 uur tot 21.20 uur, beide groepen wor den getraind door mej. G. Schmied. Heren B worden verwacht om 21.30, trainer dhr. P. Murphy. Vrijdagavond 23 augustus 1968. Ju nioren jongens worden verwacht om 18.45 uur tot 20.15 uur trainer dhr. G. Mulder. Dames A worden verwacht om 20.15 uur tot 21.30 uur. Heren A aanvang 21.30 uur. Deze twee groepen worden getraind door de heer J. Akkerhuis. Nieuwe le den wordt verzocht zich donderdag- avonds te melden, behalve de junto ren jongens. Dames C zijn voor het merendeel junioren. WADDINXVEEN In het carros seriebedrijf Mulder aan de Dorps straat heeft dinsdagmiddag om streeks kwart voor twee een fel brandje gewoed, dat snel kon worden bedwongen. WADDINXVEEN - Koningin Ju liana heeft de heer C. Rietveld, alge meen bedrijfsleider van de speelgoed fabriek ’’OKWA” onderscheiden met de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud. Vrijdag heeft burgemeester C. A. van der Hooft hem de decoratie uitge reikt. Dit geschiedde tijdens een bijeen komst met directie, ondernemings raad en kern van de fabriek, waarop de heer Rietveld werd gehuldigd in verband met zijn veertig-jarig dienst- jubileum. De jubilaris begon als administra tieve kracht. In de loop der jaren heeft hij met zijn werkzaamheden een stempel op het bedrijf gedrukt, die niet meer is weg te denken. Hoewel hij in feite deze functie reeds veel eer der uitvoerde werd hij in 1961 be noemd tot algemeen bedrijfsleider. Naast zijn werk voor OKWA heeft de heer Rietveld nog een schier ontel bare hoeveelheid maatschappelijke functies op zijn staat van dienst. Daaronder zijn: vice-voorzitter stich ting Volksonderwijs (25 jaar), pen ningmeester De Gouwe (30 jaar),voor zifter en secretaris oudercommissie Theo Thijssensschool (27 jaar), lid en secretaris Commissie tot Wereing Schoolverzuim (10 jaar), lid Gem. In stelling Sociale Zaken (10 jaar), lid plaatselijke Sportraad (4 jaar), be- Horizontaal: 1. slap; 4. adolf; 8. spijs; 11. to; 12. arme; 14. arts; 16. si; 17. ui; 18. er; 19. pi; 21. vier; 23. eter; 25. kr; 26. slot; 28. ode; 30. soda; 32. kano; 33. stem; 35. talk; 37. r.r.; 38. rel; 40. els; 42. kl; 43. sap; 44. age; 45. is; 47. sta; 49. eik; 51. a.m. 52. neel; 54. peter; 57. lamp; 59. leek; 61. pen; 62. gade; 63. ra; 64. mare; 66. grap; 68. N.N.: 70. r.o.; 71. ia; 72. n.t.; 74 sneb; 76 aera; 78. er; 79. koel; 80. teint; 81. lens. Verticaal: 1. stop; 2. l.o.; 3. pa; 4. ami 5. de; 6. la; 7. fret; 8. s.s.; 9 ijs; 10 sier 13 ruit; 15. tres; 20. isar; 21. voor; 22. rot; 23. eer; 24. rots; 25. kalk; 27. l.n. 29. den; 31. da; 32. kruin; 33. slaap; 34. neger; 36. klomp; 39. est; 41. lei; 46. sela; 47. slem; 48. ate; 50. klap; 51. amen; 53. ee; 55. epe; 56. eng; 58 ad 60. karn; 62. gaar; 63. rank; 65. roet; 67. riet; 69. nors; 73. to; 74. s.l.; 75. be; 76. an; 77. al; 78. en. Na loting vielen de boekenbomen ten deel aan de heer T. Roos, Juliana- straat 34, Moerkapelle 7,50) en mevr. C. M. Dobber-Buissink, Ch. de Bourbonstraat 26, Waddinxveen (ƒ5,) Toch óók vriendelijke Zweden.Toen de globetrotters op een van de vele weggetjes- die bijna onberijdbaar zijn en waar je nooit een mens ziet - van het goede pad raakten en in een sloot terecht kwamen hebben een paar houthakkers net zo lang gesjord tot hun auto, die tot aan de portieren in de modder stak, weer op vier wielen stond. Een paar geurige Hollandse si garen vonden zij een vorstelijke belo ning van dit dienstbetoon. Het zijn zo een paar grepen uit het relaas van een lange tocht, die met veel bekijks eindigde toen de jongelui met een groot rendiergewei op het dak van hun auto de terugweg naar de bewoonde wereld aanvaarden. Een terugweg die tijd genoeg bood voor een schat van onvergetelijke he rinneringen. Vooral aan de haast on begaanbare wegen - ”je voelde je soms net een koorddanser” en aan de niet uit te roeien zwermen muggen die je tenslotte veel berusting leer den. Het zijn zes-en-halve week van fijn avontuur geweest voor die drie studenten in hun Ford Consul. ”Het staat in mijn dagboek te lezen,” zou Huib Poot kunnen zeggen, al heeft hij met zijn pas aangekweekte baardje weinig weg van Willeke Alberti. Een dagboek dat vertelt van veel kou en regen, van de maar nooit wij kende middernachtzon, van primitie ve campings, van zuinigjes-aandoen met de centjes, maar vooral van enorm veel sportief plezier. ”Na tien dagen dwars door Zweden kwamen we bij de Poolcirkel. Dat kon niet missen, want er staat een toeristisch naambordje met ’’Pool cirkel” erop en daarnaast om het waar te maken een Lappenhut.” Vier dagen bleven de trekkers op een camping bij de noordelijke Zweedse ertsstad Kiruna. Meren, in drukwekkende bossen, kolken rivie ren met houtvlotten. En een handje vol rendieren. Vandaar zijn ze zuidelijk naar Fin land doorgestoken, waar de tenten werden opgeslagen bij het Meer van Inari. ’’Gamping? Het stelt daar niet veel voor. Een primitief pleetje, dat is alles. Wassen moest je je in de ri vier. We zijn daar wel twee keer in een sauna geweest. Eerst weet je niet hoe je het hebt, maar daarna voel je je lekker.” Voordeel van die noordelijke cam pings? ”Je kan overal je eigen vuur tje stoken. Fijn om op te koken en lekker warm, want de nachten zijn gemeen koud.” De Lappen, die ze hooptej te treffen waren er niet veel. Ja, een stel oude mannen en vrouwen, die rendierhui den en geweien verkopen. De jonge ren zijn met de rendierkuddes in deze tijd van het jaar veel verder naar het noorden toe. Vrijwel iedere teur-tuinder weet wassen moeten worden gesnoeid, al is het „hoe en waarom” hem nog niet helemaal duidelgk- Ook weet hij gewoonlijk wel, dat snoeien winterwerk is, omdat hij dit snoeien in plantsoenen en tuinen ’s winters ziet uitvoeren. Er zijn echter een aantal gewassen waarbij het beter is de snoei al eer der, in de zomer, uit te voeren. Van de fruitgewassen zijn dit voor al de verschillende soorten bessen, frambozen en bramen. Deze gewas sen worden, zodra de laatste vruchten geplukt zijn, gesn oeid. Doordat diè scheuten welke over bodig zijn geworden, weggenomen worden, zullen de overgebleven scheuten zich beter kunnen ontwik kelen. Dit komt de bloei voor het vol gende jaar ten goede en dus ook de vruchtzetting. Gaan we nu eens kijken hoe of het snoeien moet gebeuren, dan beginnen we met het eenvoudigste gewas, „de framboos”. We zien hierbij op het ogenblik twee soorten stengels! Duidelijk is te zien welke vrucht hebben gedragen en welke pas deze zomer ontstaan zijn. We beginnen met het wegnemen van alle oude stengels. Daarna nemen we van de jonge stengels de zwakke weg. Zijn er veel jonge scheuten, dan zorgen we er voor dat de te handha ven scheuten 10 a 15 cm, uit elkaar komen te staan. Zorgt er voor, dat er bij het snoeien geen stompjes boven de grond blijven uitsteken. De overgebleven scheuten worden daarna opnieuw aan het draad aange bonden. De braam wordt op vrijwel dezelf de wijze gesnoeid. Takken die gedra gen hebben worden weggenomen: de jonge loten worden gehandhaafd. De groeiwijze van de braam is ech ter wel iets anders. Nu ontstaan niet alleen jonge scheuten uit de grond, maar vaker nog, uit een andere sten gel. De andere tak wordt dan ook ge heel, of tot op de plaats waar een jonge scheut op deze tot ontwikke ling komt, weggenomen. Staan er op zo’n oude tak meerde re jonge scheuten, weest U dan maar niet te zuinig en snoeit op de le of 2e van onder af geteld. Na de snoei moeten bij de braam de jonge scheuten waaiervormig worden aangebonden. De zwarte bes zal niet veel moeilijk heden geven. Ook hier worden oude takken, die gedragen hebben, wegge nomen en blijven de jonge, krachtig uitgegroeide scheuten staan. Vaak treffen we in het hart van de struik zwakke scheutjes aan. Daar deze toch geen kans krijgen zich goed te ont- f Het bruidspaar A. de Jong-Olie van de Jan Dorrekenskade 45 vierde onlangs zijn gouden huwelijksfeest. De heer De Jong is ’n rasechte, gebo ren en getogen Waddinxvener en dat zelfde geldt voor zijn vijf zusters en zijn vijf broers. Ter gelegenheid van dat gouden bruiloftsfeest waren ze Thalia: do., vr. 8.15 uur, za. 2.30, zo. 3, 5 uur, ma., di., wo. 2.30 uur: Ints- jon onder vijandelijk vuur (14) Za., zo., ma., di., wo. 7.30 uur: 2e suc ces week: Het geslacht Bjorndal, (14j). In kleuren. Reunie: Do., vr. 8.15 uur, za. 3, 7, 9 uur, zo. 3, 5 uur: The way west (14j), in kleuren. zo. 7, 9 uur., di., wo. 8.15 uur( Via Erotica (18j.) Schouwburg: Do Vr 8.15 uur: Manji (18j). za. 3, 7, 9.15 uur, zo. 3, 5 uur, ma., wo. 2.30 uur: Blauw bloed en harde vuisten (14j). zo. 7.30 uur, ma., di wo .8 uur De adelaar van het eskader (The blue max) (14j) Attentie Zaterdagnachtvoorstelling 23.30 uur: The Wild agels (18j.) I O Contactlensspecialist TAIIhA K.TIENDEWEG12,TEL.3033 Bi UV U UA KLEIWEG 108 TEL. 6033 hadden begeleid en tenslotte de ou ders, daarbij toelichtend hoe ook ka- rakterkwaliteiten bij de beoordeling hadden meegesproken. De bronzen legpenning met oor konde alsmede een geschenk, be staande uit ’n tekenmachine, werden hem overhandigd door Mevrouw Maas-Geesteranus persoonlijk, als weduwe van de grote promotor en medeoprichter van de bedrijfsoplei ding, naar wie het fonds is genoemd. Zij beklemtoonde de uitverkiezing met de mededeling, dat er in het be treffende examenjaar ruim 7.600 can- didaten waren, van wie er 4.163 slaagden. Waar tot nu toe de prijzen steeds in grootbedrijven waren uitge reikt, moest deze gebeurtenis voor de ’’Molenbouw” met haar bescheiden leerhoek ’n grote eer zijn. De direktie liet haar felicitaties vergezeld gaan van een uitgebreide passerdoos met rekenliniaal als ge schenk. Namens de personeelsvereniging sprak de voorzitter de Heer J. Huis man en overhandigde de gelukkige Benders een enveloppe met inhoud, te besteden aan studieboeken. F..V W‘: 7 H' M JM gat** A

Weekblad voor Waddinxveen | 1968 | | pagina 8