Respectabel burger verlaat Waddinxveen Rechter mr weer naar de West I m aan Jeugdzondag Kamerlid op bezoek De Vogelvrienden Vakantieregeling groentehandel en slagerijen Autobus vol naar huwelijk van onderwijzeres Willy Frankel vertrekt voor zes jaar weer naar de West Muziekschool voorlopig slooppand aan de Kerkweg Van Rotterdam Slijterij/Wijnhandel Van Eeuwen Zuidkade 3, Waddinxveen telefoon 2105 naar Antillen h Pagina 3 U Waddinxveen Diploma’s Zevenhuizen Breimodeshow Moerkapelle Benoeming Rechtenstudie DOKTERSDIENSTEN „Ik kom terug” Bekroning IK ZAG DIE KNALGOEIE GOAL! haarscherp.wat 'n effekt! DEKBLAD VOOR WADDIXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 29 augustus 1968 in e i, i t 6 Ver. Vrjjz. Herv. Geen dienst. (foto Sjaak Noteboom) Groentehandel: Mr. Opticién CONTACTLENSSPECIALIST GRIT OPTIEK KORTE TIENDEWEG 12 KLEIWEG 108 GOUDA HOORTOESTELPRACTICUS WADDINXVEN. Begin september zullen de cursussen starten van de onlangs opgerichtte „Muziekschool Waddinxveen”. De school wordt voor lopig gevestigd in het voor de sloop bestemde pand Kerkweg 83. Wanneer eind oktober-begin november het „Notarishuis” vrij komt zal de school daar een tijdelijke behuizing krijgen totdat zij een definitief onderdak vindt in Groenswaard. Hij zegt het op een toon, alsofhethem onbegrijpelijk is dat hem zoiets is kunnen overkomen. Waddinxveen: Th. G. Blom, Kon. Wilhelminasingel 83, tel. 2112. RK kerken: St. Victorkerk: 10.30 uur ma. t.m. vrij. 7.45 uur; wo. 20 uur; za. 19 uur. WADDINXVEEN Op 15 septem ber vindt de start plaats van het Ge reformeerde jeugdwerk. De jeugd dienst die op deze datum gehouden zal worden, met als voorganger ds. C. Stolk te Waarder, wil als startsein hiertoe dienen. Aan allen die van plan zijn deze dienst, die om 18.30 uur zal aanvan gen, te bezoeken, wordt verzocht bloemen of vruchten mede te bren gen, die na afloop door de jeugd bij bejaarden en zieken bezorgd zullen worden. St. Petruskapel RK: 8.30; 11.15; 17.30 uur; di. 7.45; do. 20.00; za. 9.00 en 19.00 uur. Waddinxveen Voor de Waddinx- veense groentehandelaren en slagers is de volgende vakantieregeling vast gesteld: 2 sept. t.m. 18 sept.: P. C. v Beest, Zuidkade. Van 9 t.m. 30 september: Van Triet, Brederodelaan 15. Slagerijen: 19 aug. t.m. 2 sept.: K. v. Tilburg, K.W. Plein. ”Ja, ik kom beslist naar Nederland terug. Als ’’Nederlander” heb ik zulke prachtige ervaringen met de ’’Hol landers” gehad. Met al die mensen hier, met de burgemeester en zijn ge zin. Die vent is af.” Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur: de heer J. v.d. Bom, Moordrecht; 18.30 uur: ds. T. v. ’t Veld. Herv. Wjjkgebouw: 9.30 uur: eerw. heer L. van Gaaien, Bodegraven;18.30 uur: ds. M. Ottevanger, Oegstgeest. Bethel: 9.30 uur: ds. T. v. 't Veld; 17 uur: ds. J. R. Cuperus. Immanuëlkerk: 9.30 uur: ds. J. C. Bregman, Gouda; 19 uur: Dr. A. van Haarlem. Jehova’s Getuigen: 15.30 uur: openb. toespraak; 16.30 uur: Wachttorenstu die. Geref. Kerk: 9.00 uur en 10.30 uur:ds. A. Westerveld, Alphen a.d.Rjjn; 18.30 uur: ds. B. Koekkoek Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 uur en 17 uur: ds. A. P. Verloop. Remonstr. kerk: geen dienst. Oud Ger. Gem.: Zuidkade 158: 10 uur en 18.30 uur: leesdienst. Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur en 18.30 uur: ds. A. Boertje. Ger. Gem. 9.30 uur en 18.30 uur: ds. A. F. Honkoop. Geref. Kerk: 9.30 uur en 18.30 uur: ds J. Bos. ?e ?e MOERKAPELLE Op dinsdag 3 september ’s avonds kwart voor acht, begint in één der zalen v. h. Dorps huis een grote show van gebreide en gehaakte dames, heren en kinderkle ding. Deze avond wordt georganiseerd door de Fa. wed. Bac en Zn. en de neveda wolfabrieken te Leiden. Zevenhuizen: J. A. Enslng, arts, Dorpsstraat 196, Zevenhuizen (tel. 01802-204). OUDE GENEVER JONGE JENEVER COGNAC BRANDEWIJN CITROENJENEVER BESSENJENEVER CITROENBRANDEWIJN GIN RUM WHISKY LIKEUREN MOERKAPELLE Mevrouw Mr. H. Singer-Dekker, lid van de Tweede kamer voor de PvdA heeft een infor matief bezoek gebracht aan het nieu we raadhuis van Moerkapelle. Me vrouw Singer-Dekker had speciaal om deze audiëntie gevraagd omdat, zo zei zij, Moerkapelle de laatste tijd nogal eens in het nieuws geweest is. Zij sprak langdurig met burgemeester Keijzer en toonde veel belangstelling voor alle aspecten van het Moerka- pelse leven. De bekroning kwam, toen hij in 1956 aan de Leidse universiteit de laatste examens deed, die hem van Willy Frankel tot ’’meester” Willy Frankel maakten. Drie jaar later - in 1959 - werd hij benoemd tot juridisch adviseur van de Antilliaanse regering. Een functie, waarin hij na zes jaar eindelijk wel dat verlof verdiende: óp 1 februari 1965 kon Frankel voor ze ven maanden naar Nederland. Voor het eerst niet om te studeren, voor het eerst om volkomen te relaxen. Afscheid van goede vrienden: burgemeester en mevrouw Van der Hooft kwamen op de val reep mr Willy Frankel en zijn vrouw Thelma een goede reis naar de West wensen. (Foto Sjaak Noteboom) prie-en-half jaar geleden vroeg hjj aan een vriend of deze geen huis wist niet zo ver van Rotterdam. pie vriend wist er een: In Waddinxveen. Toen hij dat jVeen” hoorde zei hij: „ik moet niet naar Groningen, ik moet in de buurt van Rotterdam zijn.” Zo kwam hjj dus toch in Waddinxveen. Met heel veel tegenzin vertrek kend uit Den Haag. „Zo’n dorpje, vreselijk, wat tref je daar voor gemeenschap?” Hij heeft er drie-en-half jaar gewoond aan de Prinses Irenestraat. „Het is zo anders zijn werk bij de KLM, van 5 tot 11 bijlessen geven, van half twaalf tot twee uur ’s-nachts rechtenstudie. De volgende morgen: om 8 uur present bij de KLM tot half vijf, dan..., ja, een perpetuum mobile van werken, werken, werken. HARTELUK DANK GRJTII Mr. Opticiën Grit, wel te verstaanl Die levérde indertijd de juiste sterkte brilleglazen, welke ik voor m’n ogen moest hebben. En dan dat bijpassende montuur waarvan iedereen zegt, dat het me zoiets karakteristieks geeft: in één woord MEESTERUJKJf Het voorlopig domein van de ’’Muziekschool Waddinxveen”: het pand Kerkweg 83 met in de deuropening initiatiefnemer Wim Bulten. Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur; ds. G. J. van der Vlist; 19.00 uur: ds. A. de Leeuw van Boskoop. Kapel aan de Rotte: 10.00 uur: ds. C. Vos van Gouda; 19.00 uur: ds. J. Pronk van Rotterdam. Initiatiefnemer Wim Bulten stelt met nadruk, dat men op de school ie dere ’’schoolse sfeer” wil vermijden. „Wij willen het allemaal heel ’speels’ doen. Geen ’’opzitten en pootjes ge ven”. Eigenlijk vinden wij de naam ’’muziekschool” niet prettig. Ik zou het veel liever ’’muziektent” willen noemen, maar dan krijgt men toch ook weer een heel verkeerde indruk.” Het ligt in de bedoeling om uit de kinderen in de toekomst een kinder koor te vormen. ’’Maar dan niet zo’n koor, waarin de ’’brommers” niet mee mogen zingen,” zegt Bulten, ”die brommers, die moeten juist wél mee zingen.” familiekamer en weer handelska- mer-) van de rechtbank zijn ervaring opdeed, eist nu zijn gouvernement in de West hem weer op. Om als lid van het Hof van Justitie het doel van zijn opdracht waar te maken. Zes jaar zal zijn verblijf op Cura cao moeten duren. ”Na die zes jaar kom ik onherroe pelijk naar Nederland terug,” weet rechter Frankel nu al. Of het naar Waddinxveen zal zijn? Het is niet zeker, het kan er in zitten. Hij verwacht bij zijn terugkeer een nieuwe plaats in een grote rechtbank, hoopt op wéér Rotterdam. Maar de Frankels zijn in elk geval niet helemaal weg uit het Waddinx- veense: zoon Ramon, stuurman op de grote vaart, 23 jaar oud, is dinsdag in Waddinxveen getrouwd mpt een An- tilliaans meisje en blijft hier wonen. Onder zijn hoede blijft ook Perlita, uitgepakt. Links en rechts waren we van de eerste dag af het object van vriendschap. We nemen met echte pijn in het hart afscheid van alle vrienden, die we hier ach terlaten. Het enige dat we kunnen doen is beloven con tact te zullen houden per brief.” Ja, vandaag is hij ver trokken naar Curacao: mr Willy Frankel. Met zijn vrouw Thelma en vier van de zes kinderen. Waddinxveen heeft een merkwaardige, respectabele en bovenal sympathieke burger verloren. TXaarvoor heb ik eerst klassieke 17 talen moeten studeren. In 1951 deed ik een colloquium doctum aan de Leidse universiteit. Toen kon ik met rechten beginnen.” En dan blijkt, waarom die o ver gang naar de KLM zo beslissend was. ”De KLM stelde mij in gelegenheid om twee of drie keer per jaar naar Nederland te vliegen. Dan ging ik naar Leiden om te repeteren, om ten tamens en examens af te leggen. Die overtochten kreeg ik gratis. Maar mijn verblijf *n Holland en mijns stu die moest ik natuurlijk zelf betalen.” Het dagelijks leven van Willy Frankel in die jaren tussen 1951 en 1956 bestond uit: van 8 tot half vijf Aan de Muziekschool Waddinxveen zullen lessen worden gegeven voor piano, orgel, klarinet, gitaar, viool, altfluit en solo-zang. De wekelijkse lessen bestaan uit een half uur in- strument-praktijk en drie kwartier theorie, waaronder solfège (het leren ’’horen” van notenschrift in klank) en algemene muziekleer. De instrument- lessen zijn individueel, de theorieles sen worden gegeven in groepsver band. Het cursusgeld bedraagt 32,50 per maand. Daarnaast zijn er cursussen voor sopraanblokfluit, algemeen vormend muziekonderwijs voor kinderen en al gemene muziekleer/solfège voor koorzangers voor een lesgeld van 10,- per maand. Het initiatief tot het stichten van de school is genomen door Wim Bulten, 29 jaar, cantor-organist in het Bra bantse dorpje Westerhoven. Bulten, die enige jaren in Waddinxveen heeft gewoond als muziekleraar, is -even als alle andere leerkrachten- oud- leerling van het Koninklijk Conser vatorium voor Muziek in Den Haag. Hij gaat les geven in solozang en de algemene theorie. lyratuurlijk kwam daar - Willy 11 Frankel uit het voorgaande ken nende - niets van terecht. ”Ik heb in die tijd dagenlang in de bibliotheek van het Vredespaleis ge zeten voor een grondige studie van het Volkenrecht. Daar ik een proef schrift over aan het samenstellen: ”Het diplomatiek en territoriaal asiel in Latijns-Amerika”. In 1969 wil ik daar op promoveren in Venezuela of Columbia.” Dat waren dus die zeven maanden verlof. ”Ik had op 1 september 1965 weer op m’n stoel moeten zitten als juri disch adviseur in Willemstad. Maar in maar 1965 kreeg ik ineens opdracht van de Antilliaanse regering om hier in Holland een opleiding voor rechter te volgen.” Ook dat kon er nog bijMr. Frankel werd op 1 september 1965 waarne mend griffier bij de Rotterdamse rechtbank en kort daarop substituut- griffier. WADDINXVEEN In het vereni gingsgebouw aan de Stationsstraat was het dinsdagavond een geschetter en gekwebbel van een paar honderd jonge ’’Natuurwachters” die gekomen waren om natuurfilms te bewonde ren. Ook een vijftigtal ouderen waren aanwezig toen voorzitter B. Groen van „De Vogelvrienden”, de filmope rateur inleidde. Er is gegierd van het lachen toen de wilde stieren en paarden hun woe ste capriolen met aspirantberijders vertoonden, maar ook intens genoten van de fraaie natuuropnamen in woeste landschappen en liefdelijke bos- en waterpartijen. De fauna en flora kwamen goed uit de verf, maar vooral het stille vogelleven werd met aandacht gevolgd. Na de pauze, toen het grootste deel jonge bezoekers huiswaarts was ge keerd, werd de kleuren hoofdfilm vertoond, die nu meer rustig kon wor den genoten. Prachtige staaltjes van filmkunst werden er gedemonstreerd en intensief kon worden meegeleefd met het wonder van geboorte van kleine en grote vogels en de opoffe ringen van de ouders van hun jongen. Maar ook de harde strijd om het be staan in het dierenleven en de bloed dorstigheid van de roofvogels om hun kroost te voeden was te zien. De wonderen der natuur werden hier op meeslepende wijze vertolkt zodat de voorzitter in zijn slotwoord kon terugzien op een leerzame avond. Hij hoopt dat vooral onze jeugd weer meer liefde voor de natuur en de vo gelwereld is bij gebracht en was blij met de massale opkomst. Een verlo ting tot dekking van de kosten slaag de goed. wrie is deze mr Willy Frankel, die per 1 augustus is benoemd tot lid van het Hof van Justitie van de Ne derlandse Antillen? En vooral: wie was deze mr Willy Frankel, die zijn ambt van rechter in de Rotterdamse rechtbank gaat verruilen voor een soortgelijke aanstelling in de West? Hij begint zijn verhaal 48 jaren ge iden: ”Ik ben geboren in Suriname en getogen op Cura?ao.” (Na deze tropische inleiding blijkt al, dat Willy Frankel een uitzonderlijk man is: hij vraagt zijn vrouw de léxa- Qex naar beneden te laten. ”Het kli maat is hier zo heerlijk, een openba ring. Alleen zo’n dag als vandaag...” Hij kijkt mistroostig naar de zinde rende zon en laat ’m buiten sluiten.) 17-jarige dochter, die nota bene op haar zestiende eindexamen gymna sium alpha deed en nu in Rotterdam rechten gaat studeren. Goed, terug naar Suriname, Parama ribo. "Ik deed daar mijn eindexamen op de toenmalige MULO, dat staat ongeveer gelijk met de HBS hier. Daarna ging ik naar Curacao voor m’n eerste baantje: schrijver bij de CPIM, een dochtermaatschappij van de Shell. Toen ik 20 jaar was trouwde ik met Thelma U-A-Sai. Na mijn huwelijk begon ik te studeren.” Willy Frankel behaalde zijn diploma boekhouden, Engelse handelscorres- pondentie, leraarsacte Engels, Spaan se handelscorrespondentie, leraarsac te Spaans en leraarsacte Frans. ”Ik had een kantoorbaan. Studeren moest in m’n vrije tijd. Maar daar naast moest ik bijlessen geven om die studie te kunnen betalen.” Inmiddels was hij in 1942 van de Shell overgestapt naar de KLM. Een stap, die een keerpunt zou gaan bete kenen in zijn leven. Want al had Willy Frankel tot dan de dag gewerkt en de nacht gestu deerd, de grens van zijn ambities had hij nog lang niet bereikt. Een grens, die hij voorlopig zag liggen bij het meesterschap in de rechten. Guy de Werd, die in het pand aan de Kerkweg zijn woonkamer heeft, geeft de pianolessen. Hij is een leer ling van Gerard Hengeveld. De gataarlessen worden gegeven door Nienke van Gastelaars Engel- dorp, een oud-leerlinge van Koos Tig- ges. Mevrouw Annette Ypma is aange zocht voor de lessen op klarinet en fluit. Tenslotte worden de vioollessen ge geven door Marius Lindeijer, die Ju lius Röntgen tot leermeester had. De gemeente Waddinxveen heeft toegezegd de muziekschool het nodi ge meubilair voor de leerlingen in bruikleen te geven. n februari 1967 volgde zijn be noeming tot plaatsvervangend rechter en precies een jaar later kon hij zjjn regering op Curacao melden, dat zjjn studie-opdracht was voltooid: bij Koninklijk Besluit werd hij be noemd tot rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam. Na een half jaar, waarin hij in alle kamers (- strafkamer, handelskamer, WADDINXVEEN Vrijdag september trekt een autobus vol leer lingen van de Eben Haëzerschool naar het stadhuis in Apeldoorn om daar hun ’’juffrouw van de vierde klas” bjj te staan in een beslissend uur: onderwijzeres Marjjke Huigen treedt op die dag om 14.30 uur in het huwelijk met de heer Hans Zwam- born. De grote supportersschare van Waddinxveense scholieren, die dit festijn niet wil missen, bewijst wel hoe populair mejuffrouw Huigen zich heeft gemaakt in de ruim twee jaar dat zij aan de school verbonden is ge weest. Na het burgerlijk huwelijk volgt om 15.45 uur in de Nederlands Hervorm de Kapel te Hoog-Soeren de kerke lijke inzegening door ds. Th. E. van de Brug jr. Van 17.30 uur tot 19 uur is er daarna receptie in hotel ”De Keizerskroon” te Apeldoorn. Het echtpaar gaat zich vestigen in Apeldoorn. IVÏr Willy Frankel heeft in die 1*1 Hollandse tijd maar één ding achter de rug, dat hij minder prettig vond: ”In april 1967 ben ik ernstig ziek geweest. Gelukkig maar kort. Een hartinfarct.” ïg

Weekblad voor Waddinxveen | 1968 | | pagina 3