Gouwe-nieuws Bertha met haar cavia Hoge ontmoeting met het klokkenspel Winst voor ZTTC Nog kaarten voor grote kooravond Oplossing puzzel van 17 oktober Volleybal Be Fair Oplossing puzzel van 10 oktober Historische Kerk werd ook 1699 al gerestaureerd Film over bezoek van Koningin I K H Reisbureau in Waddinxveen Bij Blommers platen te kust en te keur IJ J «k Pagina 10 I Huldigingsavond Jeugdklaverjassen Ifii Ti WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 7 november 1968 Daar staat ze dan: een stra- Het gebeurde op de streekten- lende Bertha v.d. Berg van de toonstelling van de pluimvee- Zuidkade in Waddinxveen. vereniging ”Ons Belang” in Trots op haar flonkerende be- Leimuiden, waar de 9-jarige ker, nog trotser op haar drie- Bertha en haar poezelige ham- kleurige cavia, waarmee ze dit stertje als meest ideale koppel kleinood als eerste prijs won werden gekozen. op een show ’’Kind en Dier”. I carillonconcert geven. f I Daar werden ze gekocht door een zekere Geiersscheufer, ook antiquar. Deze man stierf in 1880 zonder kin deren of opvolger. Van het grootste gedeelte van de glazen is niet be kend, wat er mee gebeurd is. Onge veer acht gedeelten van elk 50 x 50 cm bevinden zich in twee Amster damse restaurants. In 1878 kreeg de kerk een nieuw uurwerk. Het echtpaar Ripping- Boer was toen 12 Va jaar getrouwd en schonk dit uurwerk voor de toren van de kerk. Het heeft dienst ge daan tot 1966, alhoewel de laatste tijd de cijfers van de wijzerplaat wat onduidelijk waren geworden. Thans, ruim een jaar nadat de to renspits was gerestaureerd, staat de restauratie van de gehele kerk voor de deur. Het kerkgebouw zal dan weer in zijn oude luister hersteld worden. Zou het niet prachtig zijn, als geprobeerd werd om ook de over weer in hun oude omgeving terug te krijgen? WADDINXVEEN Burgemees ter Van der Hooft zette vorige week donderdagmiddag in een winkel aan de Dorpstraat 58 een grammofoon plaat op. Luid schalde de ’’Einzug der Gladiatoren”. En daarmee was de eerste grammofoonplatenzaak in Waddinxveen officieel geopend. Een nieuwe vestiging van de heer G. J. Blommers, die al zaken heeft in Pa- pendrecht en Alblasserdam. Een klein zaakje, maar oer-gezel- lig. En er is bijkans geen grammo foonplaat te bedenken of hij is er te krijgen. ’’Willeke” en de ’’Limburg se Zusjes” zijn er, maar ook Mozarts ’’Bastien et Bastienne”. De ’’Dreig- grosschenoper concurreert met het Christelijk Urker Visserskoor ’Cres cendo”, Feike Asma bespeelt het or gel van de Grote Kerk van Dor drecht, ’’Gert en Hermien” bespelen de harten, die terecht eerbied voor grijze haren hebben. Al in de eerste week is gebleken, dat deze nieuwe zaak in een behoefte voorziet. De toeloop is buitengewoon groot. Naast grammofoonplaten zijn bij Blommers ook platenspelers, platen koffers, rekken, muziektijdschriften, gitaarsnaren en kleinere muziekin strumenten te koop. Verder waren er allerlei wapens in verwerkt. Ook de koperen kronen in de kerk waren zeer fraai. Op deze konen kwamen schildjes voor met inscripties. In de jaren 1866 en 1867 werden de gemoederen verhit, doordat de kerk de koperen kronen en de gebrand schilderde ramen verkocht. De ko peren kronen werden in 1866 ver kocht voor 1.030,-. Dat was het zelfde bedrag dat de nieuwe kronen hebben gekost, met alles wat verder voor de nieuwe petroleumverlichting samenhoorde, zodat „dit schoone werk tot stand zal worden gebracht zonder geldelijke bezwaren der ge meente.” De koperen kronen werden in 1873 door een Haags koopman op gekocht. Twee van deze acht prach tige kaarsenkronen zijn in het Ge meente Museum van Rotterdam. De zes overige zijn verkocht naar Enge land. Ook de gebrandschilderde ramen werden verkocht. Dit kwam omdat de ramen niet meer tochtvrij waren. Een grondige restauratie zou dus no dig zijn. Maar ook de pastorie had zo’n beurt hard nodig. En omdat de kerk niet al te best in de financiën zat, werd besloten de glazen te ver kopen. De antiquair Hamburger in U- trecht kocht ze in 1867 en liet ze in het volgend jaar in Parijs veilen. WADDINXVEEN De NW-Be- stuurdersbond Waddinxveen-Bos- koop houdt vrijdagavond 8 novem ber in het Geref. Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat een bijeen komst, waarop degenen, die 25, 40 en 50 jaar lid zijn, zullen worden ge huldigd. Aan deze avond, die om 20 uur begint, zal het ’’Utrechts Huis vrouwen Showorkest” muzikale me dewerking verlenen. ZEVENHUIZEN Zowel het eer ste als het tweede team van de Ze- venhuizense Tafeltennisclub heeft de tweede competitiewedstrijd ge wonnen. Beide malen was de uitslag 6-4 voor de Zevenhuizenaren. Het eerste team speelde thuis tegen het sterke Les Amis 3. De uitslagen wa ren: W. Haan-C. J. C. Pol 1-0; G. L. A. Janssen-G. P. de Kok 1-0; M.Mar- kus-A. v. Harten 0-1; W. Haan/G. L. A. Janssen-C. J. C. Pol/G. P. de Kok 1-0; G. L. A. Janssen-C. J. C. Pol 0-1; W. Haan-A. v. Harten 1-0; M. Markus-G. P. de Kok 1-0; G. L. A. Janssen-A. v. Harten 0-1; M. Markus-C. J. C. Pol 0-1; W. Haan- A. v. Harten 1-0. De uitslagen van het tweede team, dat een uitwedstrijd tegen Les Amis 5 speelde, waren: J. de Jong-L. Se- gaar 0-1; J. Kooi-J. Segaar 0-1; H. A. Jongeboer-G. L. A. Janssen 0-1; J. de Jong/H. A. Jongeboer-J. Se- gaar/G. L. A. Janssen 1-0; J. Kooi- L. Segaar 1-0; J. de Jong-G. L. A. Janssen 0-1; H. A. Jongeboer-J. Se gaar 1-0; J. Kooi-G. L. A. Janssen 0-1; H. A. Jongeboer-L. Segaar 1-0; J. de Jong-J. Segaar 0-1. WADDINXVEEN Op 15 novem ber zal de heer A. van Ginkel in het pand Kerkweg 207 het eerste reisbu reau in Waddinxveen openen. Voor heen verzorgde de heer Van Ginkel al een eigen reisprogramma met ver huur van appartementen en bunga lows langs de gehele Spaanse kust. Dit bedrijfje aan de Anna van Bu- renstraat, dat als hobby werd begon nen, kreeg het zo druk, dat nu tot de vestiging van een ’’echt” reisbureau is besloten. Het laatste jaar verzorgde de heer Van Ginkel reeds boekingen voor di verse reisorganisaties. Hij heeft nu o.m de agentschappen verworven voor Air Tour Holland, Nespada Tours en Trans Europa Tours en heeft reeds contacten gelgd om dit aantal agentschappen uit te breiden. In de zeer nabije toekomst hoopt reisbureau Van Ginkel een ’’all round” boekingskantoor te worden, dat bijvoorbeeld ook luchtreizen voor de bij de IATA aangesloten lucht vaartmaatschappijen kan verzorgen. Het bureau voldoet aan alle vereis ten van de ANVR (Algemene Neder landse Vereniging van Reisbureaux) waarvan de heer Van Ginkel binnen afzienbare tijd lid hoopt te worden. Burgemeester Van der Hooft is vorige week met een heel gezelschap door een voorheftruck langs de gevel van juwelier Vermejj aan de Kerkweg ge hesen om daar in de hoogte een klokkenspel in gebruik te stellen. Hoe le vensgroot de burgemeester en de andere luchtreizigers het carillon ineens voor zich zagen laat deze fototruc van Sjaak Noteboom zien. Maandag 11 no vember tijdens het bezoek van de Commissaris der Koningin aan Waddinx veen zal de Moordrechtse beiaardierster mevrouw Stoutjesdijk ’n feestelijk WADDINXVEEN Woensdag- 23 oktober werd de eerste avond ge speeld van het door de Jeugdcon- tactraad georganiseerde Jeugdklaver- jastoumooi. In het gezellige gebouw van de Jeugdsociëteit Point 66 werd met enthousiasme gestreden om de hoogste punten. Voor de eerste a- vond was dat niet zo erg, want het toumooi duurt nog 4 avonden en al leen de drie avonden met de hoogste punten tellen mee voor het eindto- taal en voor de kerstbouten. Men re kent de volgende avonden op veel meer deelnemers. Die avonden zijn: 6 november, 20 november, 4 decem ber en 18 december, aanvang 8 uur. Uitslag van 23 oktober: 1. J. van Gils 5822 pnt, 2. W. Los 5564 pnt, 3. L. v.d. Roovaart 5561 pnt, 4. M. Twigt 5496 pnt, 5. C. La- grouw 5104 pnt, 6. L. Bresser 5018 pnt; 7. C. de Gelder 4991 pnt, 8. R. Jenner 4862 pnt, 9. J. van Wijk 4778 pnt, 10. J. Snoek 4676 pnt. Er hadden echter nog veel meer jonge klaverjassers kunnen mee doen. WADDINXVEEN De heren van De Gouwe wonnen verdiend van het Goudse G.Z.C. De Gouwe nam in de eerste periode de leiding nadat aan beide zijden diverse kansen gemist waren 0-1. In de tweede periode kwam G.Z. C. echter fraai terug en met een boogbal scoorde het de gelijkmaker. De Gouwe had het antwoord klaar: een goede aanval werd doeltreffend afgerond 1-2. In de derde periode zag G.Z.C. nog wel eerst kans om op 2-2 te komen maar het antwoord van de Gouwe was genadeloos. Met 3 gave treffers van Leo Nieuwenhuyzen werd de stand naar 2-5 opgevoerd. De slot fase bracht niet wat er van ver wacht werd. De Gouwe vertraagde het spel enigszins om de voorsprong te behouden. Door een boogbal zag G.Z.C. nog kans om op 3-5 te komen. In de laatste minuten geloofde G.Z. C. ook niet meer in eigen kunnen, waardoor de Gouwe nog de beste kansen kreeg. Het tweede heenzevental heeft het tegen A.Z.C. 2 niet tot winst kunnen brengen. De Gouwe scoorde slechts 2x uit een strafworp, waartegen A. Z.C. 5 treffers liet aantekenen, De jongens deden het beter zij versloe gen O.Z.V. met maar liefst 11-1. De zwemwedstrijden, die afgelo pen zaterdag in Gouda werden ge houden worden op zaterdag 9 no vember voortgezet. Programma ”De Gouwe” Zaterdag 9 november: 6.15 uur: Onderlinge zwemwedstrij den in spaardersbad te Gouda. Ver trektijd van de Brug: 5.45 uur. 9.15 uur: Boskoop 1-de Gouwe 3 H. Dinsdag 12 november: 8.15 uur: de Gouwe 4-Woerden 2 H; 8.55 uur: de Gouwe 2-De Zijl 2 Heren. Vrijdag 15 november: 6.30 uur: Jeugdavond in Gymnas tieklokaal van de Theo Thijssen- school. WADDINXVEEN Voor het gro te concert, dat het Christelijk Resi dentie Mannenkoor zaterdagavond 9 november om 8 uur in de Brug- kerk zal geven zjjn nog kaarten ver krijgbaar bij de sigarenmagazijnen Sonneveld aan de Dorpsstraat en het Kon. Wilhelminaplein, De Rooy aan de Kerkweg en ”De Sniep” aan de leplaan. De toegangsprijs voor dit concert bedraagt 3,50. Het koor staat onder directie van Arie Pronk. Organist is Jan van Weelden. Het programma zal worden af gewisseld met samenzang. De avond wordt georganiseerd on der auspiciën van het Christelijk Waddinxveens Mannenkoor ”De Brug”, welks ere-voorzitter, burge meester C. A. van der Hooft een toe spraak zal houden. Horizontaal: 1. Lepe; 5. pro; 7. agio; 11. gilde; 13. renet; 16. stek; 17. oksel 19. zeep; 20. lang; 22. stom; 24. r.o.; 26. neet; 28. tam; 29. v.s.; 30 rots; 32. oke; 34. idee; 36. age; 37. tornado; 40. tri; 42. aard; 43. ruwe; 44. ina; 45. be daren; 49. dal; 50. elbe; 52. opa; 53. ober; 55. on; 56. eelt; 58. pril; 60. ds; 62. anna; 64. ares; 66. sela; 67. arena; 70. kist; 71. irene; 73. emmer; 75. rede 76. keg; 77. sneb. Verticaal: 2. egel; 3. pikant; 4. el; 5. pek; 6. ore; 7. an; 8. gezond; 9. item 10. Isar; 12. doge; 14. elsa; 15. epos; 18. st.; 21. nest; 23. trio; 25. organen; 27. tor; 28. tea; 29. verward; 31. oeral 33. knaap; 35. etude; 36. aai; 38. ore; 39. die; 41. iel; 45. been; 46. dot; 47. rap; 48. noir; 51. benard; 54. bleken; 55. olst; 57. laan; 59. raam; 61. sate; 62. alie; 63. de; 65. sire; 68. rek; 69. neg; 72. ee; 74. m.s. Na loting werden de boekenbon- nen toegekend aan mevrouw J. Be kenkamp-Dortland, J. W. Frisoweg 19 7,50) en mevrouw A. W. de Groot-Stans, Kon. Wilhelminasingel 9, 5,-), beiden te Waddinxveen. WADDINXVEEN Dames 4 speel de tegen Jupiter 2 een heeft in deze aantrekkelijke wedstrijd de winst punten aan Jupiter moeten laten met 3-1. Toch waren de aanvallen zeer behoorlijk en het team raakt steeds beter ingespeeld. Setstanden Be Fair 4-Jupiter 2: 9-15, 15-8, 12-15 en 12-15. Ditzelfde team speelde 4 novem ber tegen Houvast I uit Boskoop en wederom was de winst voor de be zoekende partij, maar het was on danks het verlies een goede wed strijd, Houvast is beslist nog sterker. Setstanden Be Fair 4-Houvast I: 6- 15, 9-15, 15-10 en 5-15. Het derde damesteam speelde te gen D.O.S. 3 en gaat op de goede weg verder, hetgeen inhoudt dat het deze wedstrijd overtuigend won 15-5, 15-7 en 15-12. Heren I speelde tegen V.S.T.S. 1 en bewees de meerdere te zijn met 15-5, 15-7 en 15-8. Ditzelfde team speelde tegen D.O.S. 2,maar kreeg daarvan veel meer te genstand. De eerste set was voor Be Fair met 15-12, maar in de tweede set vocht D.O.S. terug en won met 15-12. D.O.S. speelde in de derde set Be Fair er volkomen onder. Het won de set met 15-4. Hierdoor geladen kwam het eerste team terug en vocht voor wat het waard was en de eer kon gered worden door deze set met 18-16 te winnen, waardoor de wed strijd eindigde in gelijkspel. Horizontaal: 2. lach, 5. even; 9. prei; 10. aarde; 12. oran; 13. non; 14. neo; 15. last; 17. ar; 19. o.t.; 20. tulp; 23. derde; 24. kordaat; 28. ergeren; 32 sr.; 34. dr; 35. eer; 37. er; 38. l.d.; 39. dl.; 40. eg; 41. or; 42. ja; 43. ee; 44. un; 45. spa; 47. da 49. n.t.; 51. tra want; 54. granada; 57. orgie; 58. ibis; 61. r.o.; 62. o.i.; 63. stad 65. alm 67. gil; 68. klit; 69. elite; 72. eire; 73. eens 74 arme Verticaal: 1. aria; 2. lint; 3. canada; 4. ha; 5. ed; 6. venter; 7. noot; 8.kaal; 11. r.k.; 15. laks; 16. sir; 18. rete; 19. Oder; 21. uur; 22. 'pond 25. order; 26 d.d.; 27. arena; 29. gerda; 30. er; 31. eland; 36. elp; 43. etui; 44. uw; 45. stro; 46 agio; 48. an; 50. tand; 52. aai; 53. normen; 55. reiger; 56. art; 59. balk; 60. sate; 63. slee; 64. aard; 66. pi; 70. l.s.; 71. ta. De boekenbonnen werden na lo ting toegekend aan de heer J. Pij pers, Acaciastraat 69, Waddinxveen 7,50) en mevrouw H. van Vuuren- Gorissen, N. Dwarsweg 94a, Ze venhuizen 5,-). ZEVENHUIZEN Zoals elders in deze editie vermeld, heeft Hervormd Zevenhuizen een in speciaal daar voor georganiseerde dienst zingend afscheid genomen van de kerk, zoals die er in zjjn huidige staat is. Overi gens is het niet voor de eerste maal in de geschiedenis dat de Hervormde Gemeente na verloop van tqd in een geheel gerestaureerde kerk weer diensten kan houden. Ook in het jaar 1699 was dat zo. Alleen was de aanleiding voor de restauratie toen een geheel andere namelijk doordat het centrum van Zevenhuizen geteisterd werd door een grote brand. Deze brand brak in de nacht van 30 april uit in een van de oudemanshuizen, die naast het huidige postkantoor stonden. Pas na dat vele vernielingen waren aange richt, kon de vlammenzee worden geblust. Eerste legde de brand zestien hui zen in de as. Toen sloeg het vuur over naar de school die geheel uit brandde. Ook het schoolhuis werd met de grond gelijk gemaakt. En tot overmaat van ramp moest het kerk gebouw er ook aan geloven. Ook dit werd geheel vernield. Alleen de vier kante toren, met zijn achtkantige spits, kon gered worden. De Zevenhuizenaren gingen toen niet zitten treuren bij de puinhopen. Men begon, nadat alles was opge ruimd, direkt met de herbouw van de kerk. Dit nieuwe kerkgebouw is reeds in 1701 gereedgekomen. Het kerkgebouw zoals dat in zijn oorspronkelijke staat gebouwd is,da teert van het begin van de 16e eeuw. In het jaar 1636 werd de kerk ver groot. En werd een nieuw schip bij- gebouwd. Na de herbouw van 1699 was het, zo staat in de annalen vermeld, een bijzonder fraaie en bezienswaardige kerk geworden. Het was een weinig voorkomende tweeschepige hallen kerk. Het dak rustte op 14 pilaren. Zeven stuks waren van hout ge draaid zeven waren van steen. Ds. C. Leemans, lid van de com missie van de Koninklijke Academie van Wetenschappen schreef: „Het Kerkgebouw dankte zijn hoge waar de aan het bezit van zestien vensters alle met ingebrande schilderingen versierd, de zes koperen kronen en armluchters en het zilveren avond- maalstel.” Ook waren er boven de ingang twee grote stenen tafels gemaakt,met daarop de tien geboden, welke er nu nog zitten. Na de herbouw bleef de kerk ech ter weer niet gespaard voor ramp spoed. In 1990 barstte boven Zeven huizen een hagelbui los en de storm achtige noordenwind joeg de hagel stenen door de gebrandschilderde ramen. Men heeft deze weer her steld door ze met doorschijnende olie verf te laten bij schilderen, maar dit ging er langzaam maar zeker weer af. De gebrandschilderde ramen wer den vervaardigd door Amoldus van Well en Pieter Loover. Ze stelden verschillende bijbelse taferelen voor. ZEVENHUIZEN Dinsdagavond is de film van het bezoek van konin gin Juliana op 28 mei aan o.a. Ze venhuizen in Hotel Vos in première gegaan. Voor deze kleurenfilm met geluid bestond veel belangstelling. Er waren bijna 250 personen. Aan het begin van de avond sprak burgemeester A. van ’t Verlaat een inleidend woord. Hierin zei hij, dat hij veel waardering had voor het particulier initiatief van zes men sen om van het bezoek een grote film te maken. De film duurde ruim een uur en werd in twee delen vertoond. In het eerste deel waren de voor bereidingen van de dinsdagmorgen te zien, terwijl in het tweede gedeel te het défilé was opgenomen, met als hoogtepunt de aanbieding van de pony, het geschenk van de Zevenhui- zense bevolking voor Prins Maurits. Op donderdag 14 november zal de film weer ’s avonds om acht uur in Hotel Vos vertoond worden. Kaarten zijn in voorverkoop ver krijgbaar bij Sigarenmagazijn G. Hol jr, Dorps straat 62; Zelfbedieningsbedrijf „De Spar”, Dorpsstraat 168 en levensmid- delenbedrijf N. v.d. Heiden, Vlietkade 36. Op dinsdagmiddag 12 november krijgen de leerlingen van de drie la gere scholen de film te zien. ■W

Weekblad voor Waddinxveen | 1968 | | pagina 10