Foto Sjaak Noteboom Bezoek Commissaris water in Afdeling C.P.J.O. opgericht Afscheidszang in Hervormde Kerk Gemeentepersoneel heeft vereniging Huldiging Gemeentesecretaris Jenné r e Veertig jaar „De Tien Gemeenten Ml jll Hfe I I MBMWB U h Pagina 3 Een Vervolg van pag. 1 mooi portret is een fijn cadeau PASSAGE TELEFOON 2477 WADDINXVEEN Vervolg van pag. 1 Ledenactie NCVB Bioscopen Gouda Klaas de Vriesschool A A G E N n Expositie litho’s Receptie Oorlogstijd „M’n vriend Jenné” Telegram van prins In gemeenteraad 4 5 Is I 'A •f WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 7 november 1968 Een ingelijst portret is altijd een dankbaar St. Nicolaasgeschenk. WADDINXVEEN ZEVENHUIZEN DIVERSEN 15.15 uur: Bezoek patio-school. (Foto Sjaak Noteboom.) Wij krijgen veel opdrachten en raden U daarom aan nu reeds een afspraak te maken om zeker te zijn van een goed resultaat. 14.45 uur: De Commissaris gaat per postkoets naar Prins Willem Alex ander tunnel; de genodigden vol gen per feesttrein of bus. 15.00 uur: In gebruikneming Prins Willem-Alexander tunnel, de ver binding Oranjewijk-Groenswaard. 14.15 uur: Ruiterij, koets, 2 autos, feesttrein en bus. Vrjjdag 8 november: Jeugdsocieteit Second Step, dansa vond m.m.v. The Statues, 20 uur. Zaterdag 9 november: Brugkerk: Chr. Residentie Mannen koor, 20 uur. Dinsdag 12 november: Klaas de Vriesschool: ouderavond, 20 uur. Chr. Openb. Leeszaal: ope ning expositie litho’s Daniel den Dikkenboer (geopend tot en met 6 dec.) Vrjjdag 15 november: Theo Thijssenschool: jeugdavond De Gouwe, 18.30 uur. Donderdag 14 november: Hotel Vos: film bezoek koningin Ju liana, 20 uur. Maandag 11 november: Werkbezoek Commissaris der Ko ningin, gehele dag. Agenda zie elders in dit blad. Middagprogramma 14.00 uur: opstelling op Koningin Wilhelminaplein: a. 5e en 6e leer- jaar lagere scholen; b. muziekkorp sen van Concordia en Voorwaarts. Zaterdag 16 november: Middag: intocht Sinterklaas, ont scheping Zuidkade bij gemeentehuis u de verantwoordelijkheid krijgt.” Tot slot het dankwoord van de ju bilaris, waarin hij weer voorop stel de, dat alleen een goed onderling sa menspel in het gemeentelijk bestel vrucht kan afwerpen. De burgemeester van Bleis- wjjk, de heer J. Bakker, was een van de tallozen, die ge meentesecretaris Jenné op de receptie kwam gelukwensen met zijn zilveren ambtsjubile um. MOERKAPELLE Bij de talrijke verenigingen die Moerkapelle al be zit, werd er één dezer dagen één bij- gevoegd. Het gemeentepersoneel van Moerkapelle en Benthuizen, richtte en personeelsvereniging op. De heer H. A. van Zwieten zal fungeren als voorzitter C. W. Corving als secreta ris en A. W. Lips als penningmees ter, Algemene bestuursleden: P. A. v.d. Berg en W. Immerzeel. Als eerste activiteit brengt de vereniging, vrij dag 8 november een bezoek aan het cabaret van Paul van Vliet, te Den Haag. Er wordt voorts gedacht aan het organiseren van een St. Nicolaas- avond, dammen, tafeltennis en vol- leybalwedstrij den. 11.45 uur: Lunch pauze in ’Royal” resp. ”De Unie”. De commissaris en mevrouw Klaa- sesz zullen te 12.40 uur in ’’Royal” worden binnengeleid. WADDINXVEEN Op donder dag 31 oktober werd in het Gerefor meerd Verenigingsgebouw te Wad- dinxveen een oprichtingsvergade ring gehouden van de Christelijke Plattelands Jongeren Organisatie. Ca. 20 jongeren gaven zich direkt op om lid te worden van deze afdeling. De leiding van deze avond was in handen van de heer L. Lamens een der initiatiefnemers en bestuurslid van de C.B.T.B. Na de opening werd een klankbeeld vertoond over het werk van de C.P.J.O. De aanwezigen werd d.m.v. een praatje en plaatje iets meer verteld over het hoe en waarom van de C.P.J.O. Na een ge zellige pauze werd overgegaan tot het kiezen van een bestuur. Tot voorzitter werd de heer M. v.d Hee gekozen. Aan het einde van de avond be dankte dhr. L. Lamens, speciaal het bestuur van de C.B.T.B., en de aan wezigen voor him medewerking. Hij wenste het nieuwe bestuur en de le den veel sukses toe met hun plannen WADDINXVEEN Daniel den Dikkenboer exposeert van 12 no vember tot en met 6 december litho’s in de Chr. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek. De expositie wordt dins dagavond om 20.45 uur geopend. Thalia: Vr. 7.30 uur: Othello (14j) Za. 2.30, 7, 9.15 uur; zo. 3, 5, 7 uur: Zorg dat je d’r uit komt (14j) Zo. 9.15 uur, ma. ,di., wo. 2.30 uur, 8.15 uur: Walt Disney’s (14j) Reunie: do., vr., 8.15 uur, za. 3, 7, 9 uur., zo. 3, 5 uur: Hondo and the Apaches (14j); zo. 7, 9., di. 8.15 uur: Verkrachting (18j).; za. 11 uur: Bron der wellust (18j). duktie-kapacitéit. Dat is ieder jaar drie keer zoveel als nu aan de Delta werken wordt besteed. Het realiseren van deze plannen roept zowel in het technische als in het financiële vlak problemen op,die ieder bedrijf afzonderlijk niet op een efficiënte wijze kan oplossen. Voegt men daarbij de mogelijkheden die de huidige techniek in het bijzonder aan de grotere bedrijven biedt, dan is ook in de kring van de Nederland se waterleiding bedrijven het woord schaalvergroting uitgesproken. In de afgelopen maanden zijn en kele interlokale besprekingen ge voerd met het doel in het westelijk deel van Zuid-Holland tot een vorm van samenwerking en eventueel sa menvoeging te komen. Zichtbare resultaten mogen daarvan, gezien de gecompliceerdheid van de proble matiek, niet op korte termijn worden verwacht. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het bedrijf zal op maan dag 25 november a.s. in Zoetermeer een bijeenkomst worden gehouden. ”De Tien Gemeenten” biedt bij deze gelegenheid aan elk der deel nemen de gemeenten een fontein aan, waar van er één, namelijk die voor Zoe termeer, tijdens de jubileum bijeen komst op 25 november a.s., door de Commissaris der Koningin, Mr. J. Klaasesz, officieel in gebruik zal worden gesteld. 14.30 uur: Onthulling monument met beeltenis van wijlen Hare Majesteit Koningin Wilhelmina op Koningin Wilhelminaplein vervaardigd door de beeldhouwer P. Killaars,- te Maas tricht. De gasten begeven zich te voet naar het monument, alwaar de Commis saris wordt uitgenodigd het monu ment te onthullen. De heer H. Geel, leraar Chr. Landbouw Huishoud school zal hierna declameren in aan sluiting waarop de Commissaris der Koningin en vervolgens de burge meester van Waddinxveen kransen bij dit nieuwe monument zullen leg gen. De plechtigheid wordt besloten met het zingen van het Nederlandse Volkslied. Schouwburg: vr. 20.15 uur, za. 15, 19 21.15 uur; zo. 15, 17 uur; wo. 2.20 uur Gungala, de maagd van de jungle (14j); zo. 19, 21.15 uur, ma. 14.30,20.15 uur, di. 20.15 uur: Gesel der erotiek (18j). Ontelbaar waren de handen, die het echtpaar Jenné hierna mochten drukken op de receptie, ontelbaar ook de geschenken, die zich op een lange tafel opstapelden tot een berg van sympathie. De muzikale hulde, die ’’Concor dia” en ’’Voorwaarts’ hierna over het Raadhuisplein uitstrooiden, mocht tot slot worden gehoord als een verklanking van de lof van heel Waddinxveen. Chr. Openb. Leeszaal: expositie litho’s Daniel den Dikkenboer tot en met 6 december. ZEVENHUIZEN Zaterdagavond werd in de Nederlands Hervormde Kerk een samenzangavond gehou den, waarin zingend afscheid werd genomen van de kerk, zoals hij er in zjjn huidige staat is. Tijdens deze dienst werd de heer C.. A. Kuysten, die kortgeleden overleed, herdacht. Ds. J. G. v. d. Vlist memoreerde dat hij zeer veel werk verzet had om in allerlei ar chieven de geschiedenis van de ker ken, en die van de Hervormde Ge meente in het bijzonder na te vorsen. Aan deze dienst verleende het chr. Mannenkoor „Excelsior” uit Hendrik Ido Ambacht medewerking. Het koor stond onder leiding van Andries Noordegraaf, terwijl Wim Stout voor de orgelbegeleiding zorgde. Het koor trad viermaal op. Allereerst werden vijf gedeelten uit de Deutsche Messe van Schubert vertolkt. Vervolgens werden twee negro spirituals gezongen. Andere stukken die ten gehore gebracht werden wa ren Tröstem Musik van Bruckner, Beate Mortui van Mendelssohn „Heer ik hoor van rijke zegen” en lofzang en gebed van Van Gluck. De heer C. van Erk te Zevenhuizen verzorgde, tweemaal een declamatie. De samenzang werd geleid door de vaste organist van de Hervormde Kerk, de heer J. P. A. van Reeuwijk. Het raadslid H. Huizer, voorzitter van de financiële commissie prees de heer Jenné om het feit, dat hij on danks de financiële zorgen van de gemeente nooit de moed heeft opge geven en altijd wegen zocht om eruit te komen. Hierdoor heeft hij zelfs de bouw van het zwembad rond gekre gen en is het als klap op de vuurpijl gelukt de begroting sluitend te ma ken. Met dankbaarheid memoreerde hij ook het goede werk van de heer Jenné in de oorlog, waardoor vele mensenlevens zijn gered. De nestor van de raad, oud-wet- houder S. Pille, vertelde hoe wijlen burgemeester Troost de heer Jenné van begin af al ”een jongen waar iets in zit” had gevonden en hoe de vroe gere secretaris Kreupeling had ge meend, dat die jongen ”wel iets kon worden”. De heer Jenne heeft deze beloften waar gemaakt. ”Ik vraag me alleen wel eens af of u niet té veel doet, of het u niet boven het hoofd uit moet groeien.” Namens de collega’s bood hij deze ’’vraagbaak van de raadsleden” een boekwerk en een schrijfmap aan. Oud-burgemeester A. Warnaar sprak - nadat de raadsvergadering formeel gesloten was - tot ”m’n vriend Jenné”. Daarbij deze klassie ke uitspraak: ”Een slechte burge meester met een goede secretaris kan nog wel iets worden. Een goede bur gemeester met een slechte secretaris brengt er niets van terecht.” De heer H. K. van der Loo sprak hierna namens de Oranjevereniging, de Middenstandsverenigingen en de Industriële Club. ”De burgemeester hier is iemand, die je figuurlijk ge sproken ’s-nachts uit z’n bed kan bellen. We hebben een secretris, bij wie je dat letterlijk kunt doen.” Hij bood onder couvert de helft aan van het geschenk, dat de Waddinxveners in al hun geledingen de jubilaris hadden toebedacht. De tweede helft werd aangeboden door de heer J. H. J. Meijerink, di recteur van het makelaarskantoor Rijnland en van het Bouwteam Wad dinxveen. Hij prees Nederland ge lukkig met zijn politiek bestel,waar door een figuur als een gemeentese cretaris 25 jaar op dezelfde plaats kan blijven zitten. Voor de bouw in Waddinxveen, waarvan de heer Jen né alle moeilijkheden en mogelijkhe den kent, zag hij een mooie toekomst: ”Als het meezit hebben we in januari 500 tot 600 nieuwe woningen in aan bouw. Alleen dat al zal een papier winkel tot gevolg hebben, waarvoor Nadat een aantal telegrammen was voorgelezen, waaronder een van prins Bernhard, Waddinxveens ere burger, kwam de heer Jenné aan zjjn dankwoord. Hierin zei hij, dat de samenwerking, waarom hij zo was geprezen, een zaak van aller belang is. ’’Daaraan heeft Waddinxveen te danken, dat het zo groot is. Niemand heeft er iets aan het schip te laten stranden.” Het was bijzonder sympathiek,dat de secretaris een apart woord van welkom had voor mevrouw Hooge- brug, echtgenote van de gemeente- bode van het eerste uur, die reeds lang ziek is, maar zich toch op dit feest wilde laten vertegenwoordigen. Na deze ochtendbijeenkomst dan ’s-middags de buitengewone verga dering van de gemeenteraad. Ook hier beet burgemeester Van der Hooft de spits af. En wat kon hij hier eigenlijk meer zeggen dan er ’s-ochtends al was gezegd? Hij onderstreepte, dat de gemeen tesecretaris niet alleen de belang rijkste adviseur van het gemeentebe stuur is, maar ook van de gemeente raad en Xe individuele raadsleden. Veelal wordt dit laatste niet beseft. ”U weet deze beide adviseurschappen uitstekend in één persoon te vereni gen. Ik dank u voor die raadgevin gen en voor uw bescheidenheid en voorzichtigheid hierin.” Namens het college bood hij een enveloppe met inhoud aan. Een van de verrassingen, die de heer en mevrouw Jenné tij dens de huldiging in de och tenduren te wachten stond was een mozaiek van bridgekaarten met in het midden de Azen van Waddinxveen: burgemeester Van der Hooft, de beide wet houders en de jubilaris, een heel origineel geschenk van maatschappelijk werkster mej. Van Drimmelen. (foto Sjaak Noteboom) WADDINXVEEN De oudercom- missie van de Klaas de Vriesschool belegt dinsdagavond 12 november 20 uur een ouderbijeenkomst in het schoolgebouw. Na de huishoudelijke agenda zal mevrouw J. Vocke-Rooy- ackers, medewerkster van de NVSH een causerie houden over het onder werp ’’Seksuele voorlichting op de lagere school: ja of nee?” len worden uitgenodigd de eerste bo men voor dit recreatieplan te poten. De jeugd zingt het ’’Waddinxveens volkslied” - ’’Holland” en ontvangt na afloop van de plechtigheid een tractatie. ZEVENHUIZEN De Nederland se Christelijke Vrouwenbond houdt momenteel onder de inwoners van Zevenhuizen en Moerkapelle een le denwerfactie. De vereniging telt thans ruim ne gentig leden, waaronder alle kerk genootschappen vertegenwoordigd, zijn. In de regel wordt er eenmaal per maand vergaderd in het Dorpshuis te Moerkapelle. Verder worden er lezingen gegeven ter voorlichting op allerlei gebied. Ook het ontspan- ningselement heeft speciale aan dacht. Momenteel volgen vele leden een cursus „Beter Bewegen”. De eerstvolgende bijeenkomst is op donderdag 28 november. Mej. v.d. Wel uit Zevenhuizen zal dan een le zing houden over voedingsleer. Het enthousiast puzzelen voor een actie ten bate van het spastische kind heeft het Wad- dinxveense echtpaar Zjjder- land geen windeieren gelegd. Vorige week kon het van de heer Troost in diens winkel aan de Kerkweg een fraaie prijs in ontvangst nemen: een hypermoderne elektrische zig- zag-naaimachine. (foto Sjaak Noteboom) 15.40-16.00 uur: Eerste paal 82 pre- miewoningen NV Bouwteam Wad dinxveen. Onthulling perspectiefte kening winkelgalerij. Overhandiging sleutel eerste wo ning van 40 voor rekening van de woningbouwvereniging Waddinx veen gebouwde premiewoningen. Bezichtiging maquette in aanbouw zijnde kerk. Eerste paal 128 premie-galerijwo- ningen. Eerste paal kraanbaan voor 64 gale rij woningen. Vertrek 16.00 uur naar het raadhuis per koets, tram enz., waarna korte afscheidsbijeenkomst en vertrek gasten. In Nederland is de drinkwater voorziening op het platteland pas na 1909 op gang gekomen. De kosten van aanleg en onderhoud waren voor een plattelandswatervoorzie- ziening vrij hoog ten opzichte van de steden. Door nauwe samenwerking tussen verschillende plattelandsge meenten lukte het dan wel eens een waterleidingbedrijf te stichten. In 1926 gingen in de gemeentera den van Zoetermeer en Zegwaart stemmen op die pleitten voor een aansluiting op een naburig waterlei dingnet. Pogingen daartoe mislukten maar de initiatiefnemers slaagden er in de gemeenteraden van Benthui zen, Bergschenhoek, Berkel en Ro denrijs, Bleiswijk, Moerkapelle, Nootdorp, Pijnacker, Zevenhuizen, Zoetermeer en Zegwaart te interes seren voor de stichting van een ge meenschappelijk waterleidingbe drijf. Een teleurstelling was dat ner gens in het gebied water in de grond werd aangetroffen, dat na zuivering geschikt was om als drinkwater te worden gebruikt. Met de gemeente Wassenaar werd daarom overeenge komen water van dit bedrijf te be trekken. Op 21 november 1928 werd het wa terleidingbedrijf van ”De Tien Ge meenten” door de toenmalige Com missaris van de Koningin, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, in werking gesteld. In 1935 werd de gemeente Zeg waart bij Zoetermeer gevoegd, waar door in wezen maar 9 gemeenten wa ren aangesloten, doch in 1965 werd het tiental weer kompleet door toe treding van de gemeente Nieuwer- kerk aan den IJssel. Het bedrijf heeft zich in de laatste jaren zeer snel ontwikkeld. Veertig jaar geleden startte het bedrijf met 4800 afnemers. In 1962 waren dat er 12.000 en nu, zes jaar later, telt het bedrijf meer dan 20.000 aansluitingen De groei zal zich waarschijnlijk voortzetten met ongeveer 2500 aan sluitingen per jaar. Zoetermeer, dat zich binnen 20 jaar zal ontwikkelen tot een stad van 100.000 inwoners,zal aan die groei het sterkst bijdragen. Sinds 1962 zijn kostbare voorzie ningen getroffen om aan de sterk ge stegen vraag naar water te kunnen voldoen. Een modem aanjaagstation met reinwaterkeïders, inhoud 2200 m3, werd in Bergschenhoek gebouwd Een transportleiding vanuit Den Haag naar het voorzieningsgebied kwam tot stand. Het hoofdleidingnet werd sedert 1929 uitgebreid met 260 km. buisleiding. Om ook in de toe komst aan de toenemende vraag naar water te kunnen voldoen is met de aanleg van een derde aanvoerlei- ding begonnen. Deze zal vanuit Den Haag worden gevoed. Deze leiding, die is samengesteld uit gewapend be tonnen buizen, heeft een lengte van 12 km. en een doorsnede van gedeel telijk resp. 120 cm., 100 cm. en 80 cm. Verwacht wordt dat deze derde en tevens grootste slagader van „De Tien Gemeenten” eind 1969 gereed zal zijn. De kosten ervan zullen 5,5 miljoen gulden bedragen. Een fiks bedrag, echter toch maar gering in verhouding tot het totale bedrag dat de Nederlandse waterleidingbedrij ven in de komende 30 jaar (ieder jaar 300 miljoen gulden) moeten uit geven voor de vergroting van de pro- iK

Weekblad voor Waddinxveen | 1968 | | pagina 3