Hoe Diefje de Sint het dak op dwong Kruis in Notarishuis HIER KOMT DE STOOMBOOT Hoe Sinterklaas zich eindelijk verloofde 4652 i „Welfare-winkel” Rode 1 1 B 3/ E- Uw Auto in brand op Rijksweg Ons telefoonnummer ADMINISTRATIE ADVERTENTIES REDACTIE w P Papin» 5 s VOOR HE \w ■HF? yr yr yr «M i WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 21 nov. 1968 3 2 'S' '9 '9 23 26 3o 36 39 S3 ^2 ^2 0' 'Oi \/oo \tofi \/12 ’9' Wo 'S3 Horizontaal: Vertikaal: VERLOOFD: Ineke van Loon en Jan Vos 2f '6 Als de stoomboot goed is ingevuld, vormen de letters in de druppelvor mige hokjes van boven naar beneden een gezegde, dat in de twee rtfen hok jes van de vlag moet worden geno teerd. DE VOLGENDE AVOND om pre cies acht uur belde Sint Nicolaas aan bij de familie Van Loon. Eindelijk was dat zo vreemd niet want het was tenslotte sinterklaasavond. Maar de vrouw des huizes, die opendeed, wist niet wat ze zag. ”O gunst, Sinter- wie zij deze geste te danken had. EEN STAPELTJE kaarten kwam tevoorschijn en nieuwsgierig las ze de bovenste... HEEL LANG GELEDEN, toen Sint Nicolaas nog jong was, ging htf ook al enige tijd voor zjjn verjaardag op stap om kleine geschenken in de schoenen van de kinderen te leggen. Als het dan donker was, midden in de nacht, steeg de goede Sint op zjjn schimmel, riep zjjn knecht, die de zak droeg en samen ondernamen ze dan de tocht langs alle huizen waar kinderen waren, om de schoentjes te vullen met kleine cadeautjes. Toen reed de Sint nog niet met zjjn paard over de daken en gleed zwarte Piet nog niet door de schoorstenen. Neen, toen ging alles veel gemakkeljj- ker. Ze reden door stille verlaten straten van dorp of stad en bij de huizen waar ze moesten zjjn, konden ze zo naar binnen gaan, want overal stonden de deuren op een kier. In die goede, oude tjjd deed niemand zjjn deur op slot en daar was ook geen reden voor, omdat alle mensen goed waren. Niemand zou iets bij een ander weghalen! Plotseling had zij de hele situatie door en viel Sint snikkend om de hals... stamelend... dank u wel... Sinterklaas. De goedheiligman liet zich niet onbetuigd en sloot haar in zijn armen. Even later haalde hij een klein doosje onder zijn mantel van daan en schoof een prachtige ring om haar vinger. De oudere generatie Van Loon had glimlach tend toe staan kijken. Sint’s kartonnen mijter was was ’n beetje scheef komen te staan omdat hij voortdurend gekust werd. Het stond hem goed MAAR AL de kinderen in de stad, die ’s morgens vlug naar hun schoentjes holden om te zien wat de goede Sint had gebracht, stonden verdrietig te kijken, want ze vonden de schoentjes leeg. Niemand begreep er iets van. De volgende nachten ging het pre cies zo en bij Diefje stapelden de ge schenken zich op. Natuurlijk bleef Hij zou de cadeautjes wel op een an dere manier brengen. Vol verwachting zagen de mensen en kinderen naar het volgende sin terklaasfeest uit Een poosje voor vijf december kwam de goede Sint en vond alle deuren op slot, precies zo als hij gevraagd had. Toen klom hij met zijn knecht en de schimmel op de daken en bezocht zo alle huizen. Het bleek voor de bisschop geen pretje in het begin. Hij moest er nog helemaal aan wennen, zo hoog bo ven de grond en ook de schimmel liep omhoog en moest het paard gehesen worden door drie, vier pieten. Later leerde de schimmel gebruik te ma ken van lage aanbouwsels, schuurt jes en balkons en tegenwoordig wipt het als een gems op en af. Piet vond het wel leuk. Nu kon hij klimmen en grote sprongen maken van het ene dak naar het andere. En het leukste vond hij door de schoor stenen te glijden en daar beneden de geschenken in de kinderschoenen te leggen. Hij was zwart en niemand kon aan hem zien, dat hij vol roet zat. Diefje zag dat jaar geen kans ca deautjes te stelen, want alle deuren zaten op slot en boven op de daken klimmen en zo de Sint volgen durfde hij niet, want hij was veel te bang dat hij van een dak zou vallen. Vanaf die tijd rijdt de Sint met zijn schimmel over de daken en glijdt zwarte Piet door de schoorstenen om de cadeautjes in de schoentjes te leg gen. Het bleek de beste manier,want in al die vele jaren werd er geen ca deautje meer weggepakt. ZEVENHUIZEN In de nacht van zondag op maandag heeft zich op Rijksweg 12 een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij de heer en me vrouw Van der Meijs uit Den Haag gewond raakten. De auto waarin ze zaten, reed in de richting Den Haag en begon door onbekende oorzaak te slingeren. Juist op dat moment werd de auto ingehaald door een andere wagen. Er ontstond een botsing,waar na de auto van de heer Van der Meijs tegen de vangrail vloog. Door de klap werd het echtpaar er uit ge slingerd. Direkt daarna vloog de au to in brand. De Zevenhuizense brandweer kon niet voorkomen dat de auto geheel uitbrandde. De ande re wagen werd zwaar beschadigd. Van het echtpaar was mevr. Van der Meijs er het ernstigst aan toe. Zij had verwondingen aan het hoofd. Beiden zijn naar het Sint Jozefpaviljoen in Gouda vervoerd. 1. Eekhoorn; 4. onontwikkeld insect; 8. en omstreken; 9. hondenras; 11. kleurloos; 15. gelijkmaken; 20. pau- sennaam; 21. bezittingen; 23. roem; 24. lesindeling; 26. insecteneter; 29. gast; 30. ziekte; 32. houding; 34. be reide huid; 36. nummer»; 37. boom; 38. met name; 39. zangstem; 40. schenker; 42. etmaal; 44. achter; 45. bijb. fig.: 46. wintervoertuig; 48. vo- gelverblijf; 49. behoudens fouten; 50. boom; 51. verzamelen; 55. deel v. N. Brabant; 57. familielid; 58. rivier in Italië; 59. ongespannen; 62. bewoners v. Europees land; 64. voegwoord; 65. kleine St. Nicolaaskoekjes; 68. land- bouwerktuig; 69. draaikolk; 71. ver voermiddel; 76. circa; 77. vaartuig; 79. noot; 80. het vallen van neerslag; 82. Verenigde Naties; 84. uitgesloten aansprakelijkheid; 85. vaartuig; 89. 100 schoven; 90. binnenkort; 91. priesterkleding; 95. laatstleden; 96. botterik; 97. plaats waar St. Nicolaas bisschop was; 99 zintuig; 100. be groeide aardkluit; 101 Afrikaans land; 103 smart; 105 tot gereedschap ER HING een typische sinterklaassfeer in de straten. Drukdoenerige mensen wipten winkels in en uit. Van uit etalages knikten namaaksinterklazen de voorbijgan gers toe, in de hoop hen een flink percentage van hun salaris uit de zak te kloppen. Met zjjn handen in de zakken en zjjn kin op zjjn borst gezakt liep Jan Vos door de drukke straten. Voor de drukte om hem heen had hjj niet veel oog. Af en toe keek hij verstoord op als hjj door zjjn eigen schuld tegen ie mand opbotste. Hjj had ook wel heel erg met zichzelf te® doen. Vier jaar gingen ze nu al met elkaar om en, o ja, hjj hield van haar. Maar dat eeuwige gezeur over een verloving.Waar maakt zij zich druk over. Hij, ja, hij de de man, die hem hielp, de situa tie uit en er werd overeengekomen dat de volgende ochtend 100 verlo vingskaarten gedrukt zouden zijn.De tekst zou hij hiervoor achterlaten. Hij rende naar de winkel met het bordje „Kostuums enzen kwam even later met een groot pak onder zijn arm naar buiten. Hij ging winkel in winkel uit. Kou voelde hij niet meer en met een rood hoofd kwam hij bij een juwelier, waar hij in een mum van tijd een prachtige ring met een briljant kocht. Toen had hij alles wat hij nodig had, op de kaarten na tenminste, maar die zouden morgenochtend al klaar zijn. Thuisgekomen viel hij meteen op zijn bed, doodmoe van al het sjou wen, glunderend keek hij naar haar foto bij de gedachte wat een ogen zij zou opzetten. bewerkte steen; 108 wintervoertuig; 109 genotmiddel; 111 reptiel; 112 deel van een been; 113 malle; 115 brei naald; 117 de oudere; 118 uitroep; 119 lidwoord; 120 sourdine; 122 vogel; 123 noot; 124. elektrische tractie; 125 Bijb. figuur; 127. voorzetsel; 128 gra veren; 131. eiland in de Oostzee; 134. belemmering; 137 telwoord; 138 om roepvereniging; 140. wandversiering; 142. hetzelfde; 143. lekkernijen om uit te strooien; 146. opperwezen; 148. water in Utrecht; 149. watering; 150. dweepziek; 152. plaats in Drenthe; 153. vogel; 154. ligplaats voor sche pen; 157. een weinig; 159. opening; 160. plaats in de Achterhoek; 162. soort; 164. mannen van adel; 167. lus teloos; 169. hof; 170. Engels Zilver; 172. zo nu en dan; 173. oude lengte maat; 175 roofdier; 177. vrucht; 179 betaald; 181 voegwoord; 182. deel v. d. Bijbel;. 1 water in Friesland; 2 af; 3 elek trische tractie; 4 water in Friesland; 5 familielid; 6 nietvast; 7 lidwoord; 9 voorwerp; 10 kleur; 11 goed; 12 rots in de Rijn; 13 ik; 14. kerkbewaarder; 16 weinig; 17 ongevuld; 18 noot; 19. daar; 20 bereide huid; 22 gast; 25 zin tuig; 27 wild zwijn; 28 Indisch or kest; 31 middag; 33 belangstelling; 35 noot; 37 lidwoord; 41 familielid; cretaresse van de afdeling Gouda van het Rode Kruis, dr Mesander en mevrouw Kluit-Montagne. In het winkeltje was het direct na de opening al een drukke nering. Kin derkleding, kleedjes, kettingen, tafel matjes, lampekapjes en wat al dies meer zij gingen vlot van de hand. Mevrouw Van der Hooft vooral toonde een verwoede kooplust, tot zij ineens verschrikt naar de burge meester riep: "Jij hebt toch wel geld bij je?” Gelukkig voor haar en voor het Welf are-werk kon de heer Van der Hooft bevestigend antwoorden... het niet onbemerkt. Het kwam Sint Nicolaas ter ore en die vond het ver schrikkelijk, dat zoveel cadeautjes gestolen werden. Maar niemand wist te vertellen, wie de dader was. Een volgende nacht nam Sinter klaas nog een Piet mee en die moest een heel eind achter hem aan komen en goed opletten of hij iemand zag. Maar Diefje was heel erg slim. Juist toen hij die avond uit huis wilde gaan om de Sint te volgen op zijn tocht, hoorde hij andere voetstappen in de stille straat en hij bleef achter de deur. Hij zag een tweede zwarte Piet voorbij komen en begreep waarvoor dit was. Hij wachtte rustig tot Piet nummer twee verdwenen was en sloeg toen zijn slag. DE SINT bemerkte, dat alle maat regelen niet hielpen en nam toen een wijs besluit. Hij vroeg de mensen het volgend jaar hun deuren op slot te doen, dan kon de rover niet stelen. WADDINXVEEN ”In mijn vo rige gemeente hadden we een Rode Kruis-colonne. Die heb ik in Wad dinxveen eigenlijk altjjd gemist en ik heb er naar verlangd, dat hier op het gebied van het Rode Kruiswerk eens iets meer zou gebeuren. Daar voor heeft u nu gezorgd,” zo sprak burgemeester Van der Hooft don derdagmiddag in het ’’Notarishuis” tot mevrouw G. C. van ’t Slot-Kwaak leidster van het Rode Kruis-Welfare Centrum. De jongen wachtte. Even later hoorde hij het paard weer verderop lopen en voorzichtig sloop hij de deur uit. Terwijl Sint Nicolaas ver derop in de straat wachtte en zwar te Piet daar naar binnen ging, glipte Diefje door de open deur bij de bu ren naar binnen. Ja hoor, daar ston den de kinderschoentjes in de gang en de cadeautjes lagen er in. Vlug nam Diefje ze er uit en deed ze in zijn zak. Met de zak op de rug, net als zwarte Piet, wandelde hij weer naar buiten en ging het volgende huis binnen. Zo ging het de hele nacht. Waar Piet juist geschenken had gebracht, haalde Diefje ze weer weg. Tegen de morgen kwam de jongen met een goed gevulde zak thuis. Al die cadeautjes waren voor hem. Wat kon het hem schelen, dat Sint Nicolaas niets voor hem bracht! 43 Sinterklaaslekkemij; 47 electro- technisch; 50 selderij; 51 zuigdop; 52. pech; 53. plaats op de Veluwe; 54 kloosterlinge; 56 pausennaam; 59. koeksoort; 60 openbaar; 61 water stand; 63 radiotelegrafisch; 66 pauze 67 het geheel der liefdegevoelens; 70 bijb. figuur; 71. aanstonds; 72 Rijks- grond; 73 water in Friesland; 74 bin nenshuis; 75. wreed heerser; 78 mi litair; 80 het Romeinse Rijk; 81 zot; 82 voorgenoegens; 83 telwoord; 85 loot;86 landstreek; 87 dienstbode; 88 ruim, wijd; 89 tas; 91 badplaats in België; 92 leer v.h. geluid; 93 pas ge wijd priester; 94 bouwland; 98 gebo gen vorm; 102 hetzelfde; 103 familie lid; 104 eetlust; 106 een zekere; 107 naar zich toe halen; 109 het Romein se Rijk; 110 breekbaar; 114 winter voertuig; 116 dwarshout; 118 vaste toezegging; 121 familielid; 122 godin; 126 ongeletterd; 129 vogel; 130 deel v.d. dag; 132 streep over de huid door zweepslag; 133 daar; 134 sieraad; 135 effen; 136 kernspreuk; 137 man van stand; 139 hert; 141 toestand van on bewust leven; 144 onder andere; 145 vogelprodukt; 147 deel v.d. dag; 151 verslagen; 152 vriend (fr.); 153 vr. munt; 155 plaats in Arabië; 158 boom 161 Europa (afk.); 163 groente; 164. Europeaan; 165 noot; 166 nieuw; 168 familielid; 171 vat; 174 laatstleden; 176 voorzetsel; 178 deel v.d. Bijbel; 179 familielid; 180 klaar. VOOR DE GOEDE Sint en zijn knecht was dat wel heel erg eenvou dig. Bij de huizen waar presentjes moesten worden afgeleverd, hield de Sint halt, Piet haalde de geschenken uit de zak en sloop zachtjes op zijn tenen naar binnen. Daar stonden de schoentjes al klaar. Niet bij de haard zoals nu, maar in de gang of hal achter de voordeur. Het was een rus tig leven voor Sint Nicolaas en zijn kiiocht je Maar dat bleef niet zo. Er was een jongen en die heette Diefje en dat was een heel toepasselijke naam voor hem, want hij was het eerste mensen kind, dat niet goed en eerlijk was.Hij was altijd stout en ongehoorzaam. Hij was stiekum en pakte dingen weg, die niet van hem waren, alleen omdat hij alles zo graag hebben wil de. Daarom noemen de mensen iede reen die steelt nu nog ’’dief”. Natuurlijk wist Sint Nicolaas dit allemaal wel en hij besloot Diefje dat jaar niets te geven, omdat hij zo stout was en zijn leven niet wilde be teren. Diefjes vader en moeder had den het hem al gezegd. ’’Diefje”, zei den ze, ’’Sinterklaas komt dit jaar niet voor jou. Jij krijgt niets, omdat je zo stout bent geweest.” Dat vond de jongen heel erg. En hij piekerde hoe hij het moest aanleggen om toch cadeautjes van de goede Sint te krij gen. Voortaan goed en gehoorzaam zijn, dat wilde hij niet, want hij vond het veel te prettig om stout te zijn. Neen, hij wist wat beters! TOEN Sinterklaas dat jaar aan zijn nachtelijke tochten begon, ging Diefje ’s avonds naar bed, maar hij ging niet slapen. Hij zorgde er voor wakker te blijven en toen het tegen middernacht liep, klom hij uit zijn bed en trok zijn kleren aan. Hij nam een grote zak mee en wachtte achter de voordeur, totdat hij het klossen van de paardenhoeven over de straatstenen hoorde. De Sint ging zijn deur voorbij, maar stopte bij de buren. Zoals ieder jaar opende de burge meester het winkeltje van dit cen trum en hij stak daarbij zijn waarde ring voor het werk van de welfare- dames niet onder stoelen of banken. ”U heeft hier nu een tijdelijk ho me. Als dit huis in de toekomst wordt afgebroken hoop ik zeker weer iets anders voor u te hebben. Want dit is een zaak van ons allen teza men iets, waar we de noodzaak van hebben ingezien. U kunt er op reke nen het gemeentebestuur altijd ach ter u te vinden.” De burgemeester sprak er zijn spijt over uit, dat hij tijdens het werkbezoek van de Commissaris der Koningin niet in gelegenheid was ge weest om samen met het damesge zelschap het centrum te bezoeken: ’’’Als u wist, hoe enthousiast me vrouw Klaasesz was zou dat u vast een riem onder het hart hebben ge stoken.” In haar welkomstwoord had me vrouw Van 't Slot hiervoor nadruk kelijk dank betuigd aan mevrouw Paris, leidster van het Welf are-werk in Gouda en omstreken. ’’Zonder uw stuwende kracht achter ons werk zou het in de afdeling Waddinxveen nooit zo goed draaien.” Ook toonde zij zich verheugd over de komst van de voorzitter en de se- fo ■v DRIE DAGEN waren er sindsdien voorbij gegaan zonder dat hij taal of teken van haar vernomen had. Hij had trouwens niet anders verwacht want behalve mooi kon dat koppie ook stijf-koppie zijn, De drie dagen leken wel een hel van drie maanden. Hij piekerde zijn hersens suf naar een manier om met haar in contact te komen. Gewoon aanbellen en zeg gen, hier ben ik weer, was een beetje te gewaagd. Met deze sombere gedachten die zijn geest afmatten, zocht hij naar een sigaret. Hij vond een pakje en zocht beschutting in een portiek om zijn sigaret aan te steken. Zijn oog viel op een bordje ’’Kos tuums te huur” en daaronder ”ook sinterklaas- en pietenpakken”. Mm, gromde hij, daar ben ik nu juist voor in de stemming. Toch lichtten zijn ogen ineens op en stond even naar het bordje te staren terwijl zich lang zaam een glimlach om zijn mond vormde. Ineens leek hij op de rest van de zich haastende mensen, kreeg het heel erg druk. Hijgend kwam hij bij een drukkerijtje aan wat zich specia liseerde in familiedrukwerk. Hij leg- i liet zijn verstand tenminste spreken. Eerst zjjn positie verbeteren en dan zouden zij wel verder zien. En tot nu toe had hij altijd voet bij stuk weten te hou den. Alleen die ruzies hingen hem de keel uit. Nu was het zover. Ze hadden elkaar weer de ’’aardigste” dingen naar het hoofd geslingerd. Ze was blij, had ze gezegd, dat ze dan toch maar niet verloofd waren, dan hoefde ze die tenminste niet te verbreken. Hij had gezegd dat ze niet van die bakvissen-ideeën moest hebben, waarop ®zjj terugschreeuwde dat zij niet op hem bleef wachten tot ze tachtig was. Woedend had hij de benen genomen in de volle over tuiging nooit meer een voet over deze drempel te zetten. klaas”, was alles wat ze kon uitbren gen. Ze was toch wel blij verrast want ze had al gedacht dat de sinter klaasavond in de soep zou lopen. De stemming van haar dochter Ineke was ver beneden peil Intussen stond de goedheiligman nog steeds op de stoep en vroeg met zijn donkerste stem of hij binnen mocht komen, wat mevrouw met een zenuwachtig lach je toestond. Waardig schreed hij langs haar heen en zij vond het wel een beetje verdacht dat hij zo goed de weg scheen te kennen. Eenmaal binnen verklaarde de bisschop zijn bezoek. Hij kwam toe vallig over het dak en had door de schoorsteen gezien dat de dochter des huizes een beetje in de put zat Toen hij had hij besloten haar een present je aan te bieden om haar wat op te vrolijken. Met trillende handen - wat voor zo’n oude man niet vreemd is - over handigde hij haar een pakje. Een beetje achterdochtig maakte zij het open. Hopelijk zou er een naam bij zijn, zodat ze zou weten aan 99 93 99 /o^ '33 ne \?O T9 ~i!ï 'A9 !U 7Tf ra Te 70 \7ë~ 3e 92 \ne V29 SP5 "o /6S '96 w -

Weekblad voor Waddinxveen | 1968 | | pagina 5