Nota Ruimtelijke Ordening in van voor Sinterklaaskat Stille werkers spelen Sint vergeten kinderen Sluitende begroting raad van Moerkapelle „Moerkapelle: Klein stadj maar geen miniatuur” DE BRON Voorwaarts weert zich in Leiden FRA-VA-KO’S warenhuizen Hoedt U voor bevriezing waterleiding Wildebras poppen Pagina 9 Oliebollenactie Ontsluiting Bezoek ds Treure Bestemmingsplan Alliance Francaise WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 21 nov. 1968 Eikenlaan 54, leplaan 112 Telefoon 24 01 U gaat Uw Sint Nicolaas in kopen doen rechtstreeks bij omdat wij een veel grotere sortering hebben, voor groot en klein tegen zeer lage prij zen, o.a. Moerkapelle Traditiegetrouw zal, de voetbalvereniging ’’Moerka pelle” ten bate van de verenigings kas weer een oliebollenactie organi seren. Vrijdag en zaterdag 22 en 23 november staat de bakkraam in één der parkeervakken aan de Heren weg. Zaterdag wordt er ook huis aan huis bezorgd. naar één centraal punt, maar dat hindert hen niet. Aan hun werk hoeft nog lang geen eind te komen. Hoeveel ongebruikt speelgoed ligt er bij de meeste men sen nog niet ergens in een hoekje.Dat komt dan wel weer eens een keertje te voorschijn met de grote schoon maak, ’t wordt dan afgestoft en maar weer opgeborgen Er kunnen nog zo heel veel kinde ren mee worden blij gemaakt. Het hele jaar door wil men graag komen om autootjes, kruiwagens, poppen wagentjes en ook sjoelbakken en ge zelschapsspellen te halen. Is het niet prettig te weten waar men bij een verhuizing met het speelgoed naar toe moet, waar in het nieuwe huis geen plaats meer voor is? Een baard van watjes om z’n snoet, een mijter van karton, Een tafelkleedje om z’n lijf, waar ook z’n staart in kon... Zo stapte hij de dakgoot in en klauterde op ’t dak Zoals ook Sinterklaas dat doet, zij ’t niet met zo’n gemak. Maar ach, helaas, het liep verkeerd, want poes had geen cadeaus. ”Dat ’s ook wat moois, hoe kan dat nou?” riepen de mensen boos. ’Kom eens beneden Sinterklaas, ja, kom eens van dat dak! We zijn een heel jaar zoet geweest en niemand krijgt een pak...!’ ’’Kijk, kijk”, riep kleine Wimpie blij, ’’Daar is de bisschop al, ’k Geloof dat ik vanavond dus m’n schoen maar zetten zal!” En alle kinderen uit de buurt en mensen in de stad Begonnen met een welkomstlied... En alles voor die kat! Zien jullie soms dus op een dag een kater met een baard, Verwar hem niet met Sinterklaas, want Die zit op een paard! voor de raad in haar vorige verga dering 400.000,beschikbaar stel de hoopt het college in augustus 1969 te kunnen openen. Men is verheugd over de verbete ring van de Herenweg en de Middel weg en de bouw van het nieuwe ge bouw voor het ’’Groene Kruis”. Mede daardoor is de mogelijkheid steeds groter dat zich binnenkort een arts in Moerkapelle gaat vestigen. Om te voorkomen dat uw kraan straks als het écht gaat winteren, vorstverlet neemt, doet u er goed aan nu vast te controleren of de hoofdkraan niet lekt, of hij goed sluit. U vindt hem in een meterput onder de voordeurmat of on der de mat voor de achterdeur, in de kelder of in een meter kast. Misschien wel in een me terput buiten. WADDINXVEEN De muziek vereniging „Voorwaarts” nam zater dag deel aan het Naj aarsmuziek feest te Leiden uitgeschreven door de Ned. Unie van Muziekvereniging. Uitkomend in de Eereafdeling fan fare behaalde het korps 283| punt, ruim voldoende om zich in deze ho ge afdeling te handhaven. Aan dit evenement namen 53 ve renigingen uit het gehele land deel. De jury bestond uit de heren H. van Lijnschoten-Ridderkerk, Joh. Pala- Rotterdam en Jos Moerenhout-Bel- 60 cm 4.50. Voorts zou er paralel aan de weg over de Noorddijk een agrarische verbindingsweg tussen de Middelweg en de Herenweg moeten komen. Ook is een nieuwe omleidingsweg die via het pad van de N.A.M. (aan de He renweg) een verbinding zou moeten onderhouden tussen de Moerkapelse Zijde en Beatrixlaan zeer wenselijk Hoe ziet u nu of de hoofd kraan goed afsluit? Als u de kraan dichtdraait en het aftapkraantje opent, mag er uit het aftapkraantje dat vlak bij de hoofdkraan zit, geen water spuiten. Kraantje na de proef goed sluiten! Gelukkig kwam de echte Sint op dat moment net aan En is men, nu gerustgesteld, met hem naar huis gegaan. Maar ’t kattebeest uit Wolvega ging ijlings er van door... Z’n staart dwars door het tafelkleed, z’n mijter op één oor! In Wolvega was eens een kat, die iets heel anders wou, Dan elke dag weer kat te zijn. Hij sprak dan ook: ’’Miauw, Ik wil iets anders... Hogerop! Ik wil wel eens wat meer, Ik wil eens iets belangrijks zijn, al is ’t maar voor één keer. Wacht even, ’t is december hè? Dan komt toch steeds de Sint? Dat is een baantje dat een kat ook wel eens aardig vindt,” Zo sprak dat beest in Wolvega. En weet je wat hij deed? Hij heeft zich nog dezelfde dag als Sinterklaas verkleed! MOERKAPELLE Vanavond is ds. C. Treure uit Hasselt, beroepen predikant bij de Herv. Kerk, ter ken nismaking in Moerkapelle. Er wordt van 7 tot 8 uur een ontmoetingsbjj- eenkomst georganiseerd in één der zalen van het Dorpshuis. Iedereen is hier welkom. aan middenstand en alle openbare voorzieningen. Over de ontsluiting van de ge meente wordt in de nota opgemerkt, dat men de nieuwe weg van af Zoe- termeer het liefst gesitueerd wil zien op de hiervoor geschikte ’’Noord- dijk”. Deze weg wordt beschouwd als één der belangrijkste ontslui- tingswegen in het bijzonder voor het toekomstige tuinbouwgebied. Het nieuwe wegenplan werkt bovendien een spreiding van al het verkeer in de hand. B en W zien dan eindelijk hun kans schoon om het agrarische verkeer buiten de bebouwde kom te houden. HET ENTHOUSIASME van de stille werkers is groot. Het moeten wel mensen zijn die dol op kinderen zijn en die er wat vaker dan anderen bij stilstaan hoeveel peuters er nog zijn, die zo heel veel moeten missen. Met liefde en zorg werken ze uren en uren. Ze zijn er zeker niet bij als kleine Wim zijn auto ontvangt, want al het gerepareerde speelgoed gaat „NEE, dit jaar zullen we dan beslist niet aan Sinterklaas doen. Of niets een kleinigheidje misschien.Alleen voor de kinderen.” Zo begint het ieder jaar in ieder Nederlands gezin. En als dan het heerlijke avondje er is, dan komt er altijd weer een keur van speelgoed en lekkernijen uit de pakjes te voorschijn. „Nou ja, oma wilde wat doen voor de kinderen en tante vond het ook zo leuk. Stil nou maar, het heeft heus niet zo verschrikkelijk veel geld gekost,” is er dan altijd weer een moeder Doorsnee, die de bedenkelijk kijkende vader Doorsnee na afloop van het feest even moet sussen. MAAR DIT ALLES betekent nog niet, dat er voor elk kind zo’n gezel lige sinterklaasavond is. Want hoe veel kinderen zijn er niet, die geen ouders meer hebben, of ouders, die totaal niet naar ze omkijken. Kinde ren, die maar ergens geduld worden en dus heel weinig pleziertjes in hun leventje hebben. Er zijn gelukkig voor zulke kinde ren ook kindertehuizen, waar men alles doet om ze hun gemis zo wei nig mogelijk te laten voelen, waar ze in een goede sfeer samen opgroeien. Maar die tehuizen kunnen ook niet alles. Gelukkig zijn er altijd weer men sen, die daaraan denken, doordat ze min of meer toevallig in aanraking kwamen met het leven van deze kin deren. Zij beseffen, dat de kinderte huizen in vele gevallen hulp van buitenaf nodig hebben, zoals bijvoor beeld bij het verzorgen van sinter klaascadeautjes. De gemeenteraad van Moerkapel le komt dinsdagavond om half acht bjjeen .Twee belangrijke punten zul len tijdens deze vergadering de aan dacht vragen. Verschillende raadsle den zullen waarschijnlijk hun me ning uitspreken over de Nota op de Ruimtelijke Ordening van de ge meente, die Burgemeester en Wet houders met veel zorg hebben opge steld. Daarna komt de ontwerpbe groting voor 1969 aan de orde. Het zal de raad verheugen dat deze weer sluitend is met een post on voorzien van 27.271,89. Het totaal van de geraamde onkosten en uitga ven bedraagt f 764.494,24 dit is ruim zeventienduizend gulden meer dan de begroting voor 1968 aangaf. Bij deze begroting bevindt zich een aanbiedingsbrief waarin het wel en wee van het verleden en de toekomst omschreven worden. Een 10 punten tellend lijstje bevat problemen, die dringend om een op lossing vragen. Nummer één hiervan is de rioolzuiveringsinstallatie.Voorts de uitbreiding van Chr. Lagere Re- hobothschool, realisering van het nieuwe uitbreidingsplan ’’West” en het daarin komende bejaardenhuis met bejaardenwoningen van de Ge reformeerde Gemeenten. De verbete ring van de van Hogendorpstraat, de aanleg van verschillende groenstro ken en parkeerplaatsen zijn verdere punten. Bijzondere aandacht heeft de wo ningbouw en speciaal de woningwet- bouw. ”We zouden de achterstand eens willen wegwerken en de hogere overheid willen vragen waarom daar voor geen ruimte aanwezig is,” aldus burgemeester Keijzer. De veel te lage grondprijzen vor men mede een beletsel. Deze prijzen zouden opgetrokken moeten worden. De huren zullen daardoor natuurlijk wat hoger worden maar daar door zal de verhouding tussen de omlig gende gemeente en de onze wat be ter komen te liggen. Betreurd wordt dat de gezonde kapitaalspositie niet mocht worden aangewend om de huisvesting van de gemeentesecre taris dé heer G. J. A. Runsink te re gelen, en slechts beperkt moest blij ven bij ’n woning voor het hoofd van gemeentewerken de heer L. Groo- tens. In het nieuwe plan West zal ge tracht worden een oplossing te vin den voor deze ongewenste situatie. De nieuwe school voor het open baar lager en kleuteronderwijs waar GROTE SPEELGOEDACTIES worden lang van tevoren al op touw gezet, maar als niet de heel actieve leden van afdelingsbesturen zich volledig inzetten in hun omgeving, dan zouden de successen toch veel minder zijn. Maanden tevoren, eigenlijk het he le jaar door, is men bezig speelgoed te verzamelen. Gebruikt speelgoed, dat in niet al te slechte staat moet zijn natuurlijk. Belangeloos stelt een groep vak mensen zich beschikbaar om alles zó goed te repareren en op te knappen, dat het niet van nieuw te onderschei den is. Dat trapautootje met dat to taal scheve wieltje? Het is piekfijn voor elkaar gekomen. Van twee au topeds wordt soms één exemplaar gemaakt, omdat het te duur zou wor den voor twee stuks nieuwe onder delen te kopen. En al de kosten, die men tóch moet maken? Vernuftige mensen kwamen op het idee ballpoints te gaan verko pen waarop het woord ’’speelgoed- actie”, gevolgd door een bekend giro nummer staat. Met de opbrengst hiervan kan men weer iets doen. MOERKAPELLE Misschien omdat Burgemeester en Wethouders van Moerkapelle een beetje ongerust zjjn over de toekomst van hun dorp, hebben zjj een uitgebreide Nota over de Ruimtelijke Ordening opgesteld en deze via de raadsleden ter kennis gebracht aan het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland om meer begrip te kweken voor de vele problemen waar voor zjj zich zien gesteld. Men is zeer tevreden over de reeds tot stand gekomen voorzieningen. Ne gen belangrijke werken konden wor den uitgevoerd waaronder het nieu we gemeentehuis, de uitbreiding van de algemene begraafplaats en de Prot. Chr. Kleuterschool, de nieuwe brandweergarage annex ruimte ge meentewerken en parkeergelegenhe den. In aanbouw zijn op dit ogenblik een nieuw wijkgebouw voor het Groene Kruis en een aula op de be graafplaats ’’Moerhage”. Met trots wordt hierbij aangete kend dat deze werken konden wor den gerealiseerd zonder daarvoor een beroep te doen op de kapitaalmarkt. Het ziet er naar uit dat dit met de nieuwe openbare school voor basis onderwijs annex openbare kleuter school, eveneens het geval zal wor den. Met enig optimisme wordt gesteld dat in de loop van het volgend jaar waarschijnlijk twaalf belangrijke werken uitgevoerd zullen kunnen worden. Het gaat om een investering van één miljoen gulden. Daar schrok die kat geweldig van! Hij had er niet van terug En maakte van balorigheid opeens... een hoge rug. ’’Kijk nou eens even, ’t is een kat en geen Sint Nicolaas!” Riep Wimpie verontwaardigd uit temidden van ’t geraas. om één richtingsverkeer in de smal le Dorpsstraat mogelijk te maken. Eind november 1966 schreven Gede puteerde Staten aan de gemeente dat met het plan ’’Noord”, dat nu bijna volgebouwd is, de maximum capaci teit voor de eerstkomende tien jaar al was bereikt. B en W reageerden toen verontwaardigd dat dit niet werd veroorzaakt door ’’wilde vesti ging” van nieuwe inwoners. Het toe nemende aantal inwoners toont aan dat de omvang van het bestemmings plan ’’Noord” in het kader van het streekplan ’’Rijn en Gouwe” te ge ring is. In ruim twintig jaar is de be volking met bijna 50 procent toege nomen van 1070 inwoners in 1946 tot 1634 in 1968. Het college voorziet dat Moerka pelle in 1970 een gemeente zal zijn met 2200 inwoners. Moerkapelle is ook een centrum van een gebied met een groter aantal inwoners dan dat van de eigen ge meente. Op Moerkapelle zijn georiën teerd een deel van de Zuidplaspolder gelegen in Waddinxveen, het gedeel te van Zevenhuizen benoorden de Rijksweg 2 en de nederzetting Kruisweg van de gemeente Bleiswijk Dit heeft consequenties ten aanzien van het onderwijs, (dertig procent van het aantal kinderen bij het ba sis onderwijs komt niet uit Moerka pelle). Ook voor andere voorzienin gen is Moerkapelle een opvangge- meente voor deze bewoners. Zo zal Moerkapelle ondermeer gronden moeten hebben voor de sa nering van de dorpskom en de finan ciële verantwoording dragen voor de bouw van woningen, het bejaarden tehuis van de Gereformeerde ge meente, bejaardenwoningen, de uit breiding of verplaatsing van het sportveldencomplex en de totale structuur van de gemeente B en W menen dat in Den Haag het feit niet wordt ingezien dat de ontwikkeling een nieuwe fase is ingegaan. Moerka pelle is niet meer uitsluitend een ag rarische gemeente. Ook op indus trieel gebied is er een ontwikkeling gaande door de vestiging en uitbrei ding van de op de land- en tui- bouw gerichte bedrijven. Deze brengt niet alleen de behoefte aan woningen voor personeelsleden me de, maar stelt ook de hoogste eisen Een nieuw ontworpen bestem mingsplan ’West”, groot vijftien hectare, waarop driehonderd wonin gen gebouwd kunnen worden, waar op het nieuwe bejaardencentrum zal komen en de sportvelden vinden B en W een dringende noodzaak om de ontwikkeling van Moerkepelle op te kunnen vangen. ’’Moerkapelle is een stadje in het klein, het wil ook een klein stadje blijven, maar zodanig dat de leef baarheid, de verkeersveiligheid, de economische belangen en al het an dere, dat zich als één groot belang hier afspeelt, niet in miniatuur wordt beleefd.” Aldus burgemeester Keijzer in één der laatste regels van deze uitgebreide ’’Nota op de ruim telijk ordening”. BOSKOOP Voor de 2e keer bin nen een maand heeft voor de Al liance Francaise Jean-Paul Creuset op boeiende wijze zijn zeer talrijke toehoorders, waaronder ook Wad- dinxveners, medegenomen naar het geheimzinnige noord-Afrika. Vrijdag werd zijn lezing ”DE SA HARA, die Grote Onbekende” be geleid door een imposante reeks dia positieven, die hij zelf gedurende zijn verblijf aldaar, in temperatu ren van soms meer dan 60o Celsius, ’’geschoten” heeft. Ook over de bevolking kwamen we heel wat te weten. Uiteraard maakt de schaarse aanwezigheid van wa ter (er zijn gebieden waar het nau welijks één keer in de 4 jaar regent, maar dan veranderen droge beddin gen in woeste stromen, bloeien bin nen de paar uur woestijnbloemen, om spoedig daarna weer te verdor ren) de hygiëne tot een precaire zaak. Het werken in de boortorens (de olie ligt soms op 7000m. diepte) was interessant om te zien, maar toch niet iets om zelf te beleven. Binnenkort wordt dhr. Creuset, die intussen een echte vriend van Neder land is geworden, overgeplaatst naar Koeweit of Zuid-Afrika. De voorzitter van de Alliance Fran caise, dhr. C. van de Wall, dankte hem ook deze keer zeer hartelijk en bood hem enige geschenken aan. Het was verheugend te constateren dat ook nu weer velen buiten Bos koop aanwezig waren. In Waddinxveen blijkt toch wel flinke belangstelling voor de franse taal en cultuur te bestaan. Ook is het goed, nu na te gaan of het tocht in de ruimte waar die hoofdkraan zich bevindt. Tocht is de grootste vijand van waterkranen en watermeters, van uw hele huis trouwens, en wanneer u nu vast kieren en tochtnaden dichtmaakt, be hoeft u dat straks als het bar koud is niet meer te doen! De roosters en ventilatievoegen moeten ook tijdig worden ge sloten, maar na de vorst na tuurlijk weer worden geopend Vanzelfsprekend zorgt u er voor dat uw hoofdkraan - en uw watermeter, wanneer u die hebt - goed bereikbaar blijven. U kunt ze het beste met droge wollen lappen omwikkelen te gen de koude. Ligt de meter put buiten, dan kunt u het bes te tussen bovendeksel en tus- sendeksel een plastic zak ge vuld met kranten aanbrengen. Bij heel strenge vorst moet die hoofdkraan bovendien nog ex tra worden toegedekt om be vriezing te voorkomen. In twij felgevallen kunt u beter even contact opnemen met het wa- terleidingbedrij f Het doet in deze tijd van maanreizen bijna antiek aan, dat bewoners van een koud huis in dit land de hoofdkraan van de waterleiding extra moeten beschermen als het koud wordt. Maar de binnen leidingen in onze woningen zjjn meestal zodanig geïnstal leerd dat de (dunne) buiten muren niet voldoende bescher ming bieden tegen strenge vorst met wind, zodat men wel voorzorgen moet treffen in een onverwarmd huis. '■1 -f

Weekblad voor Waddinxveen | 1968 | | pagina 9