Gent (PvdA) Beschouwing A. H. van toverzegel kunt Met een U er gekleurd op staan van Beschouwing T. Ververs (Gem. hel) Wethouder P. Lips in ziekenhuis „Wij hebben een opdracht tegenover de bejaarden” „Deze begroting betekent opheffing van curatele” Beter contact BB Zwembad ook zondag open met kiezers Pagina 15 Sluitstuk „Het Gebouw” In één week Dienstcentrum Geen keuze Tunnelgevaren HAVO-school Verkeersrapport Woningprijs Scholenbouw Vervo/g op pag. 4 Oeververbinding Brugcentrum Fluoridering WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 28 Nov. 1968 SINT NICOLAAS AKTIE 1968 WADDINXVEEN ZO De aktie duurt van vrijdagavond 15 november tot en met 5 december. ■- Door het getal ”1968” (dus niet de gehele zegel) te bevochtigen komt een kleur naar boven. Die kleuren betekenen geld, die kleuren beteke nen waarde. Al naar gelang de tint, die te voorschijn wordt getoverd kan men bij de winkeliers voor een bepaalde waarde besteden. De ze gels zijn geldig in alle winkels naar uw keuze. Dit alleen al moet voldoende reden zijn voor alle Waddinxveners om de aktie daverend te doen slagen. Maar buiten dat: doe mee! Want u kunt er GEKLEURD op komen te staan! Zoals iedere loterij is dit een loterij die ook NIETEN telt. Die pech heeft u, als de kleur BLAUW bovenkomt. De Waddinxveense middenstand hoopt op de verkoop van ontelbare zegels, opdat zij de ouden van dagen komend jaar een reis kan geven, die klinkt als een klok. WADDINXVEEN De grote Sint Nicolaas Aktie 1968 van de Wad dinxveense middenstand, waaruit volgend jaar de kosten van de reis voor de bejaarden moeten worden gedekt, behelst een zeer originele uitgifte van koopzegels. Koopzegels? Nee: TOVER-ZEGELS! Bjj aankoop van 1,- ontvangt men bij iedere deelnemende winkelier (lijst zie elders in dit blad) een toverzegel, die er zo uit ziet: Is het nog nodig over de verkeers situatie te spreken? Meerdere malen is het in de Raad ter sprake geweest, en vaak zijn er toezeggingen gedaan en ik vertrouw dat de nog niet geho noreerde toezeggingen op korte ter mijn bekeken zullen worden. Om weer een voorbeeld te noemen, De waarde der kleuren is: GEEL 1,-; GROEN 2,-; VIOLET 5,-; ORANJE f 10,- en PAARS 100.-. Vorig jaar hebben wij n.a.v. de win kelbouw in Waddinxveen gezegd, dat het Brug-centrum’ niet als laatste winkelwijk aan bod mocht komen, wilde het reeële kans van slagen krijgen. Het is nu overduidelijk, dat dit centrum toch het sluitstuk wordt van de winkelbouw in deze gemeen te. En Groenswaard en Kerkweg zul len nog voorgaan. Hoe denkt het College nu over de realiseringskansen van dit winkel centrum. Is het College niet met ons van mening, dat hier gesteld kan worden: snelle uitvoering van de plannen of anders er voorlopig ge heel van afzien? dere aandacht van het College aan wensen kenbaar te maken. Ik ben er van overtuigd, dat wat betreft scholenbouw het College alles doet, wat maar gedaan kan worden. Op dit punt lopen wij beslist niet achter en een woord van dank aan het College is hier zeker op z’n plaats. Ik heb in één der dagbladen gelezen, dat er vier gegadigden zijn voor een HAVO-school, t.w. Aphen aan de Rijn, Gouda, Bodegraven en Wad dinxveen. Kan het College hierover reeds wat mededelen. WADDINXVEEN Over de zitting van de Waddinxveen se gemeenteraad, waarin don derdag de beschouwingen over de begroting 1969 werden ge houden, hing een schaduw door de afwezigheid van wet houder P. Lips. De heer Lips is ter observatie opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De wethouder heeft klachten over een ontsteking achter een der oren. „Brug-centrum”, mijns inziens zijn de vorderingen nog niet van dien aard, dat van een snelle realisering kan worden gesproken. Vooruitlo pende op het tot stand komen van het "Brug-centrum” zou ik willen voorstellen om het reeds bestaande wachtverbod, op de Kerkweg vanaf Julianastraat en Zuidkade tot raad huis, wat nu reeds genegeerd wordt door het lange parkeren wat men daar doet, om te zetten in een stop- verbod. Van een rustig winkelen is door de vele auto’s daar geparkeerd op het ogenblik geen sprake. We hebben toch een goede parkeer gelegenheid achter het raadhuis! Verder Mijnheer de Voorzitter komt de gebruikelijke waslijst, een lijstje met wensen en verlangens, welke ik onder de aandacht van het College wil brengen. Verheugend is het feit, dat bij het zwembad de bomen ook zijn, ge plant, zoals destijds door mij werd voorgesteld, zodat na ingebruikne ming van het nieuwe zwembad, deze spoedig enige beschutting zullen ge ven. Ook zal in het voorjaar 1969 de uren van openstelling van het zwembad aan de orde komen. Wij zullen er niet van buiten kunnen, dat ook op zon dag, het zwembad geopend zal zijn, met in achtneming en respect voor kerkdiensten in onze Gemeente. Verder heb ik nog geen voorstellen gehoord van Uw College betreffen de een veldijsbaan. Ten opzichte van de ’’vermoedelijk” te openen Kunst ijsbaan in de Gemeente Boskoop, is voor onze Gemeente een veldijsbaan toch maar een bescheiden wens. Ik kom ook weer terug op m’n reeds eerder gedaan dringend ver zoek of het College wil bewerkstelli gen, dat de Vereniging ”Het Groene Kruis” een dependence opent in de op het tegen die tijd te verwachten inwoneraantal. Kan het College ook zeggen of reeds voorbereidingen worden getroffen voor de oprichting van een 4e open bare school voor basis onderwijs. Gezien de toeneming van het aantal leerlingen voor het openbaar onder wijs in deze gemeente en de bezetting van de andere 3 scholen lijkt ook dit een zaak voor de korte termijn. Een paar andere onderwijsvragen: le Heeft het systeem van de stand aardproefwerken op de scholen voor basis onderwijs dit jaar tot tevreden heid gefunctioneerd; ook tot tevre denheid van de leerkrachten. 2e Is het juist, dat het gymnastiek onderwijs op de lagere scholen we gens ruimtegebrek in de knel is ge komen en dat tot combinatie van klassen moet worden overgegaan om de verplichte lessen te kunnen ge ven. 3e Heeft het overleg met de buurge meenten inzake de planning van de in de toekomst op te richten havo- scholen in deze streek al enige teke ning gekregen. Welke plaats kan Waddinxveen daarbij innemen. Ook over het verkeer willen wij, na 11 november, kort zijn. Er blijven echter aan paar zaken, welke be paald niet op de schouders van de provinciale overheid gelegd kunnen worden. le. Het laten opstellen van het 2e deel van het verkeersrapport. Kort geleden mochten daarvoor de finan ciën niet worden ’’misbruikt”, zo schreven GS ons voor. De financiële kant behoeft nu - in 1969 - geen be lemmering te vormen; nog af gezien van het feit, zoals eerder door ons opgemerkt, dat het doen vervaardi gen van een dergeljjke studie ten las te van het grondbedrijf ons ten volle gerechtvaardigd lijkt. Wil de gemeente voldoende financië le steun voor de reconstructie van de buitenwegen van provinciale en rijksoverheid verwachten, dan is de ze verkeersstudie o.i. onontbeerlijk. 2e. Nu de tunnel Groenswaard- Oranjewijk in gebruik is, wordt de verkeerssituatie bij de hoek Kon. Wilhelminaplein er niet beter op. Het aanbrengen van de vereiste voorzieningen voor een goede ver keersgeleiding kan daar niet lang op zich laten wachten. rijzen. Het is mij bekend, dat een groep inwoners - naast de eerder genoemde commissie dus - doende is ideeën en wensen hieromtrent op schrift te stellen om die ter kennis van het gemeentebestuur te bren gen. Ik noem dat een verheugend ini tiatief, waarvan wij hopen dat het resultaat spoedig, mét de plannen van eerdergenoemde commissie en mét de plannen van het College, te gemoet kan worden gezien. Gaarne ook aandacht voor het Col lege voor het Gebouw; het vereni gingsgebouw, de schouwburg, het gebouw voor meervoudig gebruik. Het heeft intussen vele namen, maar het komt nog niet best van de grond. Vorig jaar namen wij het besluit tot aankoop van het voormalige notaris huis en inmiddels zijn daar activitei ten van verschillende instellingen of ficieel ingeluid. Wat met dit pand verder te doen. Toen het werd ge kocht was het de bedoeling t.z.t. tot uitbreiding over te gaan. De zwembadbouw - met alle plaat selijke acties daaraan verbonden - heeft enkele jaren de voorrang ge kregen, maar met de beperkte zaal- ruimte, die Waddinxveen heeft, wordt de verwezenlijking van dit ge bouw toch een urgente aangelegen heid. Kan het College mededelen of de commissie, welke destijds is ge vormd om een deel van de financiële middelen voor dit gebouw bijeen te garen, plannen heeft om deze taak binnenkort uit te voeren. Er is bepaald belangstelling bij de bevolking, dit gebouw te laten ver- De woningbouw blijft ondanks het feit, dat vele honderden mensen hier elk jaar comfortabele huizen betrek ken, toch ook zijn minder aangename kanten behouden. De realisering van Groenswaard I gaat samen met een omvangrijke sanering van oude wo ningen, welker bewoners om betaal bare andere woningen vragen. Dat zijn de nieuwste huizen zeker niet voor iedereen. Vervangende wonin gen met een aanvaardbare huurprijs kunnen o.a. worden verkregen door de bouw van zg keuze-woningen. Daaraan wordt door Uw College reeds gewerkt. Zou ook de zg experi mentele bouw, waarvoor dé Rijks overheid apart subsidieert, een moge lijkheid kunnen zijn om een aantal redelijk in prijs liggende woningen te verkrijgen? Wij geven dit het Col lege graag ter overweging. In nauw verband met de woning bouw het Doorstromingsfonds. Kan het Fonds aan alle aanvragen voldoen nu er ongetwijfeld de laatste tijd een vrij sterk beroep op zal zijn gedaan? Wij zullen het op prijs stel len, als Uw College de raad een vol ledig en gespecificeerd overzicht geeft van de uitkeringen, die in 1968 ten laste van dit fonds werden ge bracht. Als wij toch niet helemaal geluk kig z(jn met deze begroting, dan is dat omdat de raad - nu er voor het eerst sinds jaren enige ruimte in de middelen aanwezig is - in een situa tie is verzeild, waardoor zjj de aan wezige keuzemogelijkheden in feite niet heeft kunnen afwegen. Ik bedoel dit: de verhogingen van gemeentelij ke belastingen en rechten heeft het College bij afzonderlijke voorstellen in de raad gebracht. Dat is n.o.m. niet juist. Door deze verhogingen immers is het mogelijk geworden de begroting sluitend te maken en voorts enkele niet onaanzienlijke re serves in te bouwen. Juist daarom hadden de verhogingen van rechten en belastingen als integrerend onder deel van de begroting moeten worden behandeld. Wij zouden het College willen vra gen in de komende jaren zoveel mo gelijk te streven naar een begrotings behandeling, waarin alle facetten van het gemeentelijk beleid worden betrokken. Daarbij tevens een sum mier urgentieplan - te ontlenen aan het meerjaren-plan - betreffende de in het komende jaar aan te vangen nieuwe kapitaalswerken. In de nota wordt ingegaan op de her ziening van de rioolrechten, welke tot stand zou kunnen komen nadat in onderhandelingen met het Hoog heemraadschap Rijnland definitief de overdracht van de zuiveringsin stallatie is overeengekomen. Ten aanzien van de scholenbouw kan worden vastgesteld, dat lang zamerhand de kinderziekten - als ge volg van de snelle groei van de ge meente - zijn overwonnen. De veel vuldige bouw van noodscholen komt niet meer voor. De nieuwe wijk met direct aanwezig de permanente school komt er voor in de plaats. Kan het College een prognose geven van het aantal permanente scholen voor basis onderwijs, dat de komen de 5 jaren moet worden gebouwd om in de behoefte te voorzien, gebaseerd Het verbaasd mij Mijnheer de Voor zitter, dat wij over het dienstverle- ningscentrum niets meer horen, wat is hiervan de oorzaak? Is men er nog niet van overtuigd, dat zulks in Wad dinxveen niet langer kan wachten, of moeten wij een zelfde lijdensweg gaan, als destijds met het stichten van het rusthuis. Ik zou dit bijna gaan denken. Tijdens mijn afwezigheid wegens ziekte, werd op één der raadsverga deringen een voorstel van Uw Colle ge behandeld, om twee raadsleden „Met namen genoemd” op te nemen in het stichtingsbestuur. Ik verwon derde mij al, zoals u weet, dat ik door uw college niet werd aanbevolen, daar ik destijds één der eersten was die aandacht heeft gevraagd voor bejaardenbegeleiding. Wat gebeurde er in die raadsvergadering. De confes sionele groep in onze raad maakte gebruik, van het niet aanwezig zijn van 4 raadsleden. Men schrapte een der door het College aanbevolen raadslid en de door mij reeds eerder genoemde groep haalde hun man over de streep. Dit herinnerde mij weer aan die bewuste lijdensweg van het Rusthuis. Ik vraag mij wel af, of de gemeenschap hiermede werd ge diend? Voor zover Uw College bij de bouw van het dienstverlenings-centrum iets kan doen, vraag ik u wel spoed te betrachten. Wij hebben ten op zichte van de bejaarden een opdracht die niet mag stagneren of worden ge torpedeerd, door touwtrekkerij. Als laatste punt mijnheer de Voor zitter, zou u anders van mij kunnen verwachten, iets over de Woning bouw. Zuid-Holland groeit in het nu de Prins Willem-Alexander Tun nel is geopend wordt van de Beetho venlaan een druk gebruik gemaakt. Op deze Beethovenlaan, in de nabij heid van het Noordeinde, staan al tijd een rij grote vrachtwagens, ook op zondag. Deze wagens worden er gewoon ge parkeerd, waardoor de rijbaan wordt versmald, het uitzicht belem merd en de laan ontsierd. Hierin moet ten spoedigste verandering ge bracht worden. Bij de tunnel zelf, is het gevaar groot, dat vandaag of morgen een ongeluk gebeurd met spelende kinderen, die de trap en de afrit van de tunnel een mooie speel plaats vinden en dan in de tunnel springen of vallen. Aandacht hiervoor is zeer gewenst. Bij deze tunnel schuilen er nog meer gevaren, zoals b.v. het verkeer van de Beethovenlaan richting K.W.plein, hetwelk direct uit de tunnel komen de, voorrang moet verlenen aan het verkeer komende uit de richting Pr. Beatrixlaan op de Willem de Zwij- gerlaan (tunnelzijde). Het uitzicht is daar slecht. Nog maals vraag ik uw aandacht om toch bij de Provincie te bewerkstelligen, dat de hefbrug tijdens de spitsuren, voor de scheepvaart gesloten blijft. De verkeerslichten bij deze brug, ge ven wel een veiliger doorstroming, maar de situatie bij de Oranjelaan is er niet op vooruitgegaan, het is daar vaak hopeloos. Bij het bezoek van de Commissaris der Koningin is gesproken over de tweede oeververbinding, dit is zeer zeker urgent. Ik vertrouw, dat het College ten op zichte daarvan, steeds de vinger aan de pols zal houden. Uw bijzondere aandacht Mijnheer de Voorzitter vraag ik voor de Brug weg, deze moet op korte termijn wor den verbreed. Nu is daar reeds een druk verkeer en dit zal in de toe komst nog drukker worden, wanneer er bij de Winterdijk een afrit komt van de rijksweg naar Waddinxveen. Dan is het zeer zeker noodzakelijk, dat deze weg is verbreed. Laat men dan niet tot die tijd wachten. Dan zou ik gaarne van uw college vernemen, hoe het staat met het Ten opzichte van de fluoridering van het drinkwater, las ik deze week, dat de tandartsen alarm slaan ten op zichte van de gebitten in Nederland. De toestand werd deplorabel ge noemd, zelfs bij de kinderen. De voorstellen luidden dan ook: Zonder fluoridering van het drinkwater zal een goede verzorging - en dus ge zondheid - onmogelijk zijn. De Voorzitter van de Nederlandse Mij tot bevordering der Tandheel kunde noemde het verbazingwek kend, dat de tegenstanders zich wel zorgen maken over eventuele scha delijke invloed van Fluormout, maar nooit enige aandacht schenken, aan de schadelijke gevolgen van een slecht gebit voor de algemene ge zondheidstoestand. Vondelwijk. Hoe belangrijk de Kruis verenigingen zijn, is wel bewezen door het bedrag, dat zij hebben ont vangen van de Commissie van Kin derpostzegels. Als ”Het Groene Kruis” zich ook me de op deze manier gedragen weet door de Gemeenschap, laat men dan op de door mij voorgestelde wijze, die Gemeenschap dan ook willen dienen. Het niet beschikbaar zijn van de no dige artsen, speelt mijnsinziens hier geen rol, daar in het Hoofdgebouw en in de dependance niet tegelijk spreekuren hoeven te zijn. Inmiddels werd over 1967 en 1968 van Rijnland al een voorlopige uitke ring in de exploitatiekosten van de zuiveringsinstallatie ontvangen. Wij weten niet of het College de defini tieve overdracht spoedig tegemoet ziet; maar interessant is wel of de herziening van de rechten met terug werkende kracht van 1967 af zal in gaan. In dit laatste geval missen wij nog een aanzienlijke reserverings- post in de begroting. In een vroeger stadium hebben wij ons geïnteresseerd getoond voor de ’’reserve voor uitleg der gemeente”, het fonds stadsuitleg. Wij zijn het weer. Wellicht kunt u mededelen, waarom voor het komende jaar deze post pro memorie is opgenomen. Vanzelfsprekend trachten wij weinig mogelijk in jaarlijkse herha lingen te vervallen. Dat zou deze be schouwingen niet ten goede komen. Toch ontkomen wij er niet aan hier en daar een ”oud onderwerp” in het geding te brengen. De met de ont wikkeling van het tuinbouwgebied gepaard gaande problemen der lucht verontreiniging kunnen - na wat hierover op 11 november jl. op deze plaats al is gezegd - vanavond onbe sproken blijven. Maar nu de tuinde rij er komt, en deels al is, houdt dat ook in: voorzieningen treffen voor de ze tuinbouwbedrijven. In dit ver band zouden wij graag willen weten hoe het staat met de plannen tot aanleg van het zoetwaterkanaal, op genomen in het Streekplan Rijn en Gouwe. Het verheugt mij met U, dat wij een sluitende begroting gaan behan delen, met een post „ONVOORZIENE UITGAVE” van ruim 40.000 gulden extra voor het opvangen van lasten en nieuwe investeringen. Wel vraag ik mij af, nadat wij vorige jaar een tekort hadden van 226.000 gulden of de rekening van 1969, welke later gepresenteerd wordt, met deze begroting zalovereenstemmen, of dat men in 1969 voor hogere uitgaven komt te staan, waarmede nu geen rekening is gehouden. Ik hoop dat ook nu de verhogingen van belastingen en rechten ertoe zullen bijdragen een aanvullende uitkering te krijgen. Ik wens U toe dat wij eind 1969 er met de begroting voor 1970 er net zo gunstig zullen voorstaan als nu en er dan geen belasting-verhogingen zullen worden voorgesteld. Niet minder beogen wij met deze speeches - en dat geldt dachten wij voor alle fracties - deze openbare raadsvergadering te maken tot een der hoogtepunten in het gemeentelij ke bestuurs-jaar, waarop wij ook te- I genover de ingezetenen over de pro- I blemen en wensen in kort bestek onze gedachten willen uiten, opdat I men weet hoe de gekozen vertegen woordigers over verschillende zaken denken. En op dat moment, rijst dan heel kort ook bij ons even die twijfel. Komt hetgeen zich in de gemeente raad afspeelt inderdaad bij de inge zetenen over? Ondanks alles wat de pers daartoe verricht. Het gemeentelijk bestuur mag dan het dichtst bij de bevolking staan, daarmee is niet gezegd dat de be langstelling voor het bestuurlijke werk groot is. Toegegeven, dat de raadsagenda’s dit ook niet altijd sti muleren. Soms mag een raadsverga dering zich in een betrekkelijk grote belangstelling verheugen, maar hoe veel pro mille van de ingezetenen zien er dan nog iets van. Op de tri bune zien we doorgaans een groep van circa 20 bekende gezichten en als er eens een nieuweling tussenzit, wordt die door ons direct gesigna leerd. Vanaf het najaar 1967 tot in de zo mer van dit jaar heeft onze fractie maandelijks een spreekuur gehou den, waaraan uitgebreid bekend heid werd gegeven. Het aantal be zoekers in die uren is uitgesproken klein geweest. En zij die kwamen de den dat bepaald niet om met ons in debat te treden over het gemeentelijk beleid of - zoals wij in een naïve bui hadden gehoopt - om ons te capitte- len over hetgeen wij in een openbare raadsvergadering hadden gezegd. En dat is het juist, wat wij zo buitenge woon zouden appreciëren. Response uit de bevolking. Beter contact tussen kiezers en gekozenen. I Wij zeggen dit niet uit eigenbelang, maar omdat wjj van mening zijn dat door beter contact de kiezer, de ge meentenaar, beter aan zijn trekken zou komen. Dit mocht ons wel even van het hart. De toelichtingsnota bij de begroting is steeds weer een goed stuk, dat bij deze beschouwing als leiddraad kan dienen. De begroting-1969 geeft reden tot vreugde. Voor het moment kunnen de sombere gezichten van voorgaan de jaren eens even achterwege blij ven. En voor de gemeente betekent deze begrotingspositie het opheffn van een stukje curatele. Enkele weken voordat deze speeches ,de algemene beschouwingen ter inleiding op de behandeling van de gemeentebegroting van het volgende jaar, zullen worden gehouden, kan altijd wel de opmerking worden ge hoord: houden wij ze dit jaar weer? Het is meestal een vraag, die niet serieus is bedoeld en die al bij voorbaat bevestigend is beantwoord. Maar in die opmerking alleen al klinkt enige twijfel omtrent het zinvolle van deze beschouwingen. Ik zou niet graag beweren, dat voor deze twijfel in het geheel geen aanleiding is. Onze fractie hecht desondanks toch nogal veel waarde aan deze bespie gelingen; hecht er waarde aan éénmaal per jaar uitvoeriger dan in de maandelijkse vergaderingen het geval is, een paar problemen in de bijzon te bevelen en bepaalde gedachten en Bij de hoofdstuksgewijze behande ling van de begroting zal nog vol doende gelegenheid zijn, over een aantal belangrijke details te spre ken. Het is echter wel jammer, dat dit pas over 3 weken mogelijk zal zijn. Wij vragen ons af, of zowel de beantwoording van de vanavond houden speeches, als de verdere be grotingsbehandeling niet spoediger hadden kunnen plaatsvinden. De ge hele procedure van algemene be schouwingen, beantwoording, etc. zou n.o.m. in één week kunnen wor den afgewerkt, waardoor het volgen van deze zaken door de ingezetenen ook aantrekkelijker wordt. Overzich telijker. Wjj zouden het daarom toe juichen, als het College deze proce dure voor de komende jaren in die zin zou kunnen wijzigen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1968 | | pagina 15