Beschouwing J. H. Mol (WD) FOTO SJAAK NOTEBOOM Bouw in Groenswaard één moderne school” Beschouwing J. v.d. Roovaart (Prol. fr.j „Men moet niet gaan leven een overwinningsroes n grote, Cadeau’s voor de Fotoamateur Nadruk leggen op zuinigheid Je^gd aan lot overgelaten Pagina 5 Rol of Kleinbeeld films in zwart-wit of kleur Belichtingsmeters Flitsapparaten Electronen-f liters Zelfontspanners Draadontspanners Statieven Balhoofd Zonnekappen Filters Combitassen Flitsverlengkabels Flitsbeugels TELEFOON 2477 WADDINXVEEN PASSAGE Centraal terrein Asfaltering Bejaardenwoningen Openbaar vervoer Energiebedrijf Onderwijs Openbare werken Onder-doorgang Discriminerend Jeugdambtenaar Parkeersysteem en niet te vergeten CAMERA’S van deze suggestie volkomen absurd vin den dan willen we toch wel met na druk vragen met voorstellen te ko men om bedoelde openbare scholen met de grootste spoed te modernise ren waar mogelijk. Mijnheer de Voorzitter, wanneer men de begroting en vooral de bijge sloten nota over deze begroting heeft gelezen, zou men in eerste instantie, als was het aan het eind van een wedstrijd, die men eindelijk heeft gewonnen, in een overwinningsroes gaan leven. Zonder ook maar iets aan het bereikte resultaat te kort te wil len doen, menen wij dat in de komen de jaren met grote voorzichtigheid gehandeld zal moeten worden. Zoals u zelf al in de nota hebt op gemerkt, zijn er drie factoren die in zeer belangrijke mate hebben bijge dragen tot dit resultaat, n.l. sociale zaken, onderwijs en de bijdrage van het Hoogheemraadschap ’’Rijnland” in de rioolwaterzuiveringsinstallatie. Het verlagen van deze door de ge meente te betalen kosten zal op de een of andere wijze door verhoging van de sociale lasten door werkgever en werknemer te betalen, en een in de naaste toekomst door de inwoners te betalen heffing aan ’’Rijnland” weer goed gemaakt moeten worden. Het is daarom, dat wij grote nadruk willen leggen op een blijvende zuinig heid en het trachten te voorkomen van niet rendabele uitgaven. Het is daarom dat wij kritisch zullen moeten blijven bij verhogingen van de plaatselijke belastingen in zover re deze niet direct het gevolg zijn van de waardevermindering onze gulden en uitbreiding van het dienstbetoon. Wanneer wij wellicht in het komende jaar de bevoegdheid krijgen om een nieuwe belasting ter zake van het onroerende goed te hef fen zullen wij allen terdege moeten toezien, dat deze nieuwe belasting die in de plaats zal komen voor o.a. de straatbelasting niet alleen zo rechtvaardig mogelijk, maar ook zo efficiënt mogelijk geheven zal moe ten worden. Mijnheer de Voorzitter, de begroting in zijn geheel beziend Het verheugt ons, dat de woning bouw zo’n grote blijvende aandacht bij uw college heeft. De afgeleverde en nog te bouwen woningen zijn veelal zeer aantrekkelijk voor jonge gezinnen en voor gezinnen met op groeiende kinderen. Wanneer Wad- dinxveen echter over enkele jaren zijn definitieve grootte van 25.000 inwoners zal bereikt hebben, moeten wij binnen afzienbare tijd rekenen op een kleine 2.500 of wel lO’/o oude re bewoners, van boven de 65 jaar. Hierbij zullen een 1000 oudere echt paren zijn. Deze echtparen zullen veelal behoefte hebben aan een wel- gerieflijke, maar kleine woning te gen in verhouding lage kosten. Zo lang als medisch en sociaal verant woord is moeten deze echtparen zelf standig kunnen blijven wonen en zichzelf verzorgen. Ieder plan dat uw te maken. Nu Waddinxveen aan de laatste fase van zijn ontwikkeling bezig is om van een betrekkelijk klei ne plattelandsgemeente uit te groei en tot een middelgrote moderne plat telandsgemeente zijn er verschillen de punten die de speciale aandacht vragen. Bovenal zal de leefbaarheid van deze gemeente zowel voor de ou de als de nieuwe bewoners, waarvan de laatsten veelal uit geheel andere streken komen, met andere gewoon ten steeds onze aandacht moeten hebben. Onze gemeente zal zoveel als in haar vermogen ligt moeten zorgen, dat de toevoerswegen naar de werkgebieden, alwaar een groot gedeelte van haar inwoners zich da gelijks naar toe moeten begeven, zo goed mogelijk zijn. Ook de openba re vervoersmiddelen van en naar deze werkgebieden zullen steeds de aandacht moeten vragen. Over het Rijks- en Provinciaal- wegenplan in en om Waddinxveen heeft bij het bezoek van de Commis saris der Koningin aan onze gemeen te op 11 november j.l. de heer Van Gent een warm een goed pleidooi ge houden. Uit het antwoord van de Commissaris is gebleken, dat er goe de plannen zijn, maar dat de oplos sing afhankelijk zal zijn van finan ciële mogelijkheden. Wij achten het juist als hierop blijvend wordt geat tendeerd. Het is ons opgevallen, dat ook de onderlinge secundaire verbindingen met de omliggende plaatsen steeds slechter worden. Wij denken aan de Kanaaldijk met de Noordelijke Ring vaartdijk naar Moordrecht en naar Gouda en de verbinding naar Reeu- wijk. Deze secundaire verbindingen kunnen van groot belang zijn als ont lasting van de hoofdverbindingen. Is het niet mogelijk, dat in overleg met deze gemeenten een plan uitgewerkt wordt ter verbetering? Wanneer de beide recreatiegebieden werkelijk tot hun recht willen komen zullen de verbindingswegen van die gemeen ten, die hierin ook een financiël aan deel hebben, zeker verbeterd moeten worden. In het bijzonder dringen wij aan op de uitvoering van het reeds Tot slot een kritisch geluid. Een kritiek die niet direkt uw college raakt, maar waarvan het toch juist is, dat deze hier wordt gelanceerd. Die kritiek betreft n.l. het Gemeen schappelijke Energiebedrijf te Gou da. Een log, bijzonder traag en ver- ambtelijk bedrijf waar het begrip service nog moet worden uitgevon den. Een o.i. organisatorisch zwak be drijf met een naar ons gevoel weinig efficiënte bedrijfsvoering. Een gron dig bedrijfseconomisch en organisa tieonderzoek door een zeer deskun dig bureau zou hier naar onze me ning de belangen dienen van alle af- nemers/clienten van dit streekbe- De vernieuwing van ons onderwijs vergt enorme bedragen. Dit is op zichzelf heel begrijpelijk. Wij menen echter, dat teveel gebruik gemaakt wordt van het bekende artikel 72, waardoor de mogelijkheid om arti kelen aan te vragen die niet strikt noodzakelijk zijn, zonder meer geac cepteerd wordt. Wij verzoeken uw college, daar ons aandeel in de kosten invloed heeft op onze begroting, hier kritisch tegen over te staan. Als laatste punt in de ze Algemene Beschouwing willen wij nog enkele woorden wijden aan het probleem van de „woonwagenbe woners”. Wij willen de hoop uitspre ken, dat er wegen gevonden worden om de ’’Nood” van deze Nederlanders die er de voorkeur aan geven geen vaste woonplaats te hebben maar in een woonwagen of caravan rond te trekken op passende wijze te lenigen. Het raadsbesluit van j.l. maandag avond kan hier een begin van zijn. Een juiste begeleiding van deze per sonen, die veelal andere meningen hebben dan de doorsnee Nederlan der, is zeker op zijn plaats. Tot slot, mijnheer de Voorzitter,spre ken wij de hoop uit, dat u met uw beide wethouders, die met u in 1968 enorm veel werk hebben verzet, ook in 1969 met Gods hulp in staat ge steld mogen worden om met uw ambtenaren deze gemeente weer te dienen en te leiden. Over de begroting van Openbare Werken willen wij heel kort zijn. Zo als wel in iedere gemeente staat dit onderdeel van de Overheidsdienst meestal open voor veel kritiek. Wij hopen echter dat deze dienst steeds zichzelf kritisch zal blijven bezien en zodoende tot een zo groot mogelijke efficiëncy zal komen. Een paar woorden voor een onderdeel van de ze dienst waarover vrijwel nooit in een Algemene Beschouwing gespro ken wordt, n.l. de Brandweer. Deze door ons zeer gewaardeerde dienst heeft de laatste jaren maar zeer wei nig voor grote branden uit behoeven te rukken. De kosten per inwoner zijn nog geen 1,50, wat zeker laag is. Wij hopen echter, dat er steeds middelen gevonden kunnen worden om deze dienst uiterst paraat te kun nen houden, zowel wat de mankracht als het materiaal betreft. De hoge woonflats in eerste aanleg zo on kwetsbaar voor brand, kunnen grote moeilijkheden geven bij een bestrij ding van een brand, speciaal op de hoogste verdiepingen. Een enkel woord over de waterleiding. Het is helaas nog niet zo, dat alle Waddinx- veners steeds over helder drinkwa ter beschikken. Wij weten de moei lijkheden van het Waterleidingbe drijf „De Rijnstreek”. Wij hopen echter, dat onze afgevaardigden in het bestuur hierop steeds attent zul len blijven. aangenomen plan ter verlaging van de zgn. Witte Brug in de Brugweg. Ook willen wij de aandacht vestigen op de Sniepweg. Wanneer volgend jaar het nieuwe zwembad klaar is en wellicht het jaar daarop de Tweede Bloksweg is gereconstrueerd, kunnen daar grote veranderingen in de ver keerssituatie ontstaan. Wellicht zal dan een verbreding van de Sniepweg nodig blijken, om deze weg een goe de Randweg te laten blijven. We we ten dat de verkeerssituatie bij de hef- brug uw volle aandacht heeft. De Zuidelijke afrit aan de westkant van deze brug zal zolang zij bestaat steeds moeilijkheden geven. Een goe de onderdoorgang-verbinding van Zuidkade en Noordkad^ zou grote verbetering geven, ook voor het ont lasten van veel kruisend verkeer. Bovendien zou dan tegemoetgekomen worden aan de wensen van de mid denstanders, die daar hun bedrijf hebben en nu min of meer in een doodlopende straat zitten. Wij weten, mijnheer de Voorzitter, dat de mid- denstandsbelangen steeds uw groot ste aandacht hebben. Wij wijzen u er echter op, dat speciaal in de laatste tijd in middenstandskringen de ge dachten leeft, dat het zgn. ’’verzadi gingspunt” eerder bereikt is, dan men vroeger dacht. Grote voorzich tigheid bij de uitbreiding van het aantal winkels is zeker geboden. Bij de uitvoering van de plannen, die de leefbaarheid van Waddinxveen ten goede zullen komen, zijn er ook die de recreatie en ontspanning in ei gen gemeente zullen moeten bevor deren. Dat deze ontspanning speciaal op zondag door niet iedereen op de zelfde wijze zal worden doorgebracht weten wij allen. Laten wij hopen,dat de vrijheid hoe deze rust, middels ontspanning door te brengen nie mand in zijn eigen zondagsrust als deze op een andere basis is geplaatst zal hinderen. Daar de meningen over de handhaving en uitvoering van de ze ’’Rust” ook bij ons niet gelijk zijn, hoop ik persoonlijk dat wij ook hier in de vrijheid van een ieder zullen kunnen respecteren. zijn onderwijskrachten, het ontwik kelen van initiatieven, kontakten met ouders, en vele andere toch vooi een schoolhoofd zo belangrijke zaken Wij voorzien n.l. moeilijkheden met inwoners die van buiten komen dat zij er niets voor voelen hun kin deren naar een van de *wee oude scholen te sturen, als er vlakbij zulke mooie scholen staan. Wij achten het zelfs niet denkbeel dig dat daar door het openbaar on derwijs kinderen zal moeten afstaan aan het bijzonder onderwijs. Het be zwaar van de grote afstand voor de kinderen weegt bij ons niet zwaar. Ook de leerlingen van de bijzondere scholen moeten vaak behoorlijke af standen afleggen om er te komen.En misschien is er aanleiding om de in stelling van een schoolbus voor een aantal scholen gezamenlijk in studie te nemen. Bovendien staat toch ook de mammoetwet concentratie van scholen vóór, zo dachten wij. Wij zouden het bijzonder op prijs stellen indien u deze suggestie uw volle aan dacht zoudt willen geven. Mocht u drijf. Wij als fractie betreuren het oprecht, dat wij van dit bedrijf deel moeten uitmaken. Ook kritiek op de watervoorziening. We kennen de moeilijkheden van het waterleiding bedrijf De Rijnstreek en we weten dat men aan oplossingen werkt. Niet temin willen we nogmaals om spoed vragen bij de oplossing van de pro blemen van het vuile leidingwater in een gedeelte van de gemeente en het verschijnsel van onvoldoende water druk in bepaalde delen van de ge meente, met alle vervelende gevol gen van dien. Meneer de Voorzitter. We willen niet negatief eindigen en daarom graag dank aan uw college voor uw aktiviteiten van het afgelopen jaar, dank aan de samenstellers van deze begroting en we spreken de hoop uit, dat ook 1969 een jaar zal worden vol initiatieven in het belang van de in woners van deze gemeente die voor ieder stukje leefbaarheid, dat aan het bestaande pakket wordt toege voegd, ongetwijfeld waardering zul len hebben. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 28 Nov. 1968 college op tafel brengt om in de naas te toekomst hierin tegemoet te komen juichen wij van ganser harte toe. Op 11 november j.L, mijnheer de Voorzitter, is de verwarming van onze glastuinbouwbedrijven in het middelpunt van de belangstelling ge komen. Een ander verwarmingspro- bleem, hetwelk wij kennen, is de centrale wijkverwarming. Wij hopen dat u kritisch zult zijn als, wellicht binnenkort, de overdracht van deze verwarming door het installatiebe drijf zal geschieden. Er moet dan toch een behoorlijke zekerheid zijn, dat zowel de gebruikers als de ge meente Waddinxveen niet voor gro te onverwachte moeilijkheden zullen komen te staan. Aanhakend hierop zouden wij u tevens met klem willen vragen, we hebben daar ook vorig jaar al iets over gezegd, de stedebouwkundigen ervan te doordringen dat Groens waard toch echt niet weer een enor me ’’eenheidswijk” moet worden. La tenten we proberen daar in Groens waard eens wat fantasierijker te werk te gaan. De Stichting Nieuwe Woonvormen kan ons daarbij mis schien van advies dienen. Graag zouden wij van u vernemen of de onlangs verschenen brochure van de rijksoverheid, waarin richt lijnen worden gegeven voor een nieuwe wijze van berekening der grondprijzen, waardoor bij flatge bouwen meer groen ter beschikking komt, reeds uw aandacht heeft ge had. En of hier voor Waddinxveen mo gelijkheden zijn om in de nabije toe komst te voorkomen dat flatcom- plexen zo dicht op elkaar komen te staan zoals thans in Groenswaard het geval is. „Na enkele jaren van 7 Algemene Beschouwingen van de 8 politieke partijen in de Raad van Waddinxveen zult u dit jaar genoegen moeten nemen met slechts 5 beschouwen. Tot onze grote vreugde kunnen wij u mededelen, dat de raadsleden van de Herv. Kiesvereniging, de S.G.P., de A.R.P. en de C.H.U. na ernstig beraad besloten hebben om in 1 beschou wing een uiting te geven van hun visie op de Begroting 1969 met de bij gaande Nota en hun wensen voor 1969. Het is bij de voorafgaande besrekingen, welke deze 5 raadsleden hebben gehad, gebleken, dat er zeer veel gelijke gedachten in hun beschouwingen zouden zijn en dat in de veelheid van hun meningen een grote gelijkheid is. Dit wil niet zeggen, dat deze vier partijen in één partij opgegaan zijn. Hoe wel wij allen van hetzelfde Christelijke beginsel uitgaan beseffen wij goed, dat alleen al de wijze van uiting van dit gelóóf nog zovele verschillen in zich heeft, dat het nog een hele tijd kan duren, voordat wij elkaar geheel begrijpen. Voor dit jaar ziet en hoort u mij als spreekbuis van deze 4 merken wij op, dat deze weer in dui delijkheid heeft gewonnen. Aan u en uw medewerkers in deze onze dank. De 5 raadsleden van de vier fracties hebben zich wel het recht be houden om bij de behandeling op 12 december a.s. hun persoonlijke op merkingen op bepaalde onderdelen één opmerking: Bij de flatgebouwen worden wel parkeerplaatsen ge maakt voor auto’s, maar enige voor zieningen om fietsen te plaatsen (buiten) is er nergens. Het laatste verkeerspunt betreft de Piasweg. We behoeven maar een woord te zeggen en onze vraag zal u duidelijk zijn: Verlichting. In het kader van deze Algemene Beschouwingen willen we graag ook nog iets zeggen over het onderwijs. Wjj zijn natuurlek gelukkig met de vele nieuwe scholen die konden wor den gebouwd. Het zijn bovendien uit zonderlijk mooie en praktische scho len. Des te bedroevendër vinden wij het daarom, dat er in het hart van de gemeente nog steeds twee schoolge bouwen staan, bestemd voor open baar onderwijs, die bij de nieuwe ge bouwen in het niet zinken. Haast een discriminerende situatie zowel ten aanzien van de onderwijskrachten als de leerlingen en him ouders. Wat we nu gaan zeggen klinkt misschien wat fantastisch en mag onuitvoerbaar lijken. Maar al eerder hebben we in Waddinxveen zaken voor elkaar gekregen die krachtens de geldende regels voor onmogelijk waren gehouden. Sluit die twee oude scholen, verhuur ze als bedrijf- of kantoorruimten, sportschool, o.d. en bouw in Groenswaard één grote van alle moderne hulpmiddelen voorzie ne school. Zo’n school kan o.i. veel economischer worden geëxploiteerd en bovendien krijgen we dan de kans zoals ook al in enkele andere ge meenten, om het hoofd van zo’n school vrij te maken van het lesge ven, zodat hij zich volledig kan be zighouden met het leiding geven aan Dat het mogelijk is gebleken de be groting voor het dienstjaar 1969 na vele juren van tekorten weer slui tend te krijgen, weliswaar mede dank zij financiële injecties van ho- gernand, die overigens welverdiend waren, stemt ons tot vreugde. Nu er in de begroting van het ko mende jaar zelfs wat ruimte aanwe zig is om enkele reserveringen te doen, weliswaar op kleine schaal, dachten wij dat het redelijk is dat bepaalde zaken, die wij graag prio riteit willen geven, aan de orde te stellen. We spraken over het leefbaar maken van Waddinxveen. Er is al heel veel gedaan, maar u zult het met ons eens zijn dat er op dit punt nog véél meer gedaan zal moeten worden. De leefbaarheid is namely k toch nog maar betrekkelyk en daarbij den ken we vooral weer aan de jeugd, die sterker dan de ouderen, voor de vrijetijdsbesteding is gebonden aan deze gemeente. Hoewel er op be paalde punten voor die jeugd wel iets wordt gedaan geloven wij toch, dat een groot deel van de jeugd, en dan nog vooral de niet direkt geor ganiseerde jeugd, ongewild en onbe wust aan haar lot wordt overgela ten. In een vorige algemene beschou wing hebben wij gepleit met name voor overdekte speelruimte in de grote flatgebouwen. Thans zijn er weer kolossale complexen gereed ge komen en binnenkort gaan we in Groenswaard nog meer flats bou wen. De binnenspeelruimten voor de grote aantallen kinderen moeten we er echter nog steeds bij denken. De jeugd zoekt noodgedwongen haar vermaak in trappenhuizen, liften en op de galerijen. De gevolgen daar van behoeven wij u niet te schilde ren. Een bezoek aan een van de ge bouwen spreekt boekdelen. Wij zijn van mening dat onze ge meente thans zo groot is geworden en bovendien zoveel zeer jeugdige inwoners telt, dat de tijd rijp is om ten aanzien van de jeugd wat meer concrete initiatieven te nemen, net zoals die ook op andere terreinen wel worden genomen. Wjj zyn er geen voorstander van de personeelsbezetting van het ge meentelijke apparaat onnodig groot te maken, maar wij hebben sterk de indruk dat een ambtenaar voor jeugdzaken in Waddinxveen nu langzamerhand goed werk zal kun nen doen. Formeel zal het een ambtenaar zijn, maar wij denken wel aan een jeug dige, inventieve figuur met een uit stekend organisatie en improvisatie vermogen, die uiteraard goed met jeugd kan omgaan. In samenwer king met jeugdkontaktraad, onge organiseerden en georganiseerden zullen er o.i. op die manier misschien wat initiatieven van de grond kun ne nkomen die tot gevolg hebben dat b.v. op zondag niet langer alleen voetbalveld, café en een gedeelte Kerkweg tot het recreatieterrein van de jeugd behoren, maar dat er zowel binnenals buiten wat meer mogelijk heden komen. Creeër mogelijkheden dat de jeugd op zaterdagen en ook op zondagen een leuke film kan zien. Want ook op zondag zal er iets moe ten zijn omdat vrijwel zeker ten minste 35 tot 4O6/o van onze jeugd niet tot de geregelde kerkbezoekers behoort. Met name in de zomer, gedurende de vakanties e.d. zal het zwembad voor de jeugd een belangrijk recrea tieterrein kunnen zijn maar wij dachten dat er in de zomerse vakan tiemaand ook nog wel wat andere initiatieven ten behoeve van de jeugd zouden kunnen worden ontplooid.In- dien uw college dat op prijs stelt zullen wij onze suggesties in deze graag wat nader uitwerken en voor u op papier zetten. Mede gezien in het kader van de vrijetijdsbesteding voor de jeugd zouden wij er ook een pleidooi voor willen houden, dat het enkele malen per jaar terugkerende lunapark voor Waddinxveen niet verloren gaat. Hierover sprekende willen we tevens nog even opmerken dat het eigenlijk wel heel spijtig is, dat we enigszins centraal in onze ge meente nu langzamerhand nergens meer een behoorlijk terrein hebben dat geschikt is voor kermis, circus, plaatsen van tentoonstellingstenten, het organiseren van jeugdaktivitei- ,Het recente bezoek van de commissaris der Koningin aan Waddinxveen heeft onderstreept dat in één jaar tijds in deze gemeente ondanks alle financiële problemen van de achter ons liggende periode weer bijzonder veel tot stand is gekomen. Wensen die vele jaren op het programma ston den zijn of worden vervuld zoals tunnel, zwembad, gymnastiekzaal, e.d. Wij verheugen ons met uw college in al deze en nog tal van andere tekenen van vooruitgang die een onderdeel vormen van het streven van uw college en van deze raad om Waddinxveen echt leefbaar te maken. ten, enz. Bij al hun plannenmakerij en hebben de stedebouwkundigen dit toch echt wel vergeten. Van de stedebouw naar de open bare werken. Graag onderzij ds een kompliment voor de voortreffelijke verzorging het afgelopen jaar van al het openbaar groen. We hopen dat we volgend jaar hetzelfde kunnen zeggen ten aanzien van vele straten en dat openbare werken de middelen ter beschikking krijgen om de meeste noodzakelijke onderhoudswerken thans uit te voeren. In dit verband willen we nog eens een lans breken voor asfaltering van onze nieuwe, maar ook van bestaande straten. Wij hebben ons op dit terrein uitvoerig laten informeren en ook praktische resultaten gezien van toepassing van asfalt in gemeenten met een slechte bodemgesteldheid. Bij een juiste toepassing moet het mogelijk zijn de jaarlijkse bestra tings werkzaamheden aanzienlijk te beperken. Weliswaar vragen ook as faltwegen onderhoud en zal er af en toe een laagje overheen moeten. Maar dan is het voor een groot deel arbeid voor de machines en langzamer hand zijn we in de situatie gekomen dat die machines aanzienlijk goed koper werken dan de mankracht,die steen voor steen moet neerleggen. Voor de reconstruktie van het Noordeinde zouden wij u nog een suggestie willen doen met betrekking tot het rijwielpad. Maak voor dat fietspad gebruik van de parallel met het Noordeinde lopende onderweg vanaf de Beethovenlaan. Dat rijwiel pad krijgt dan zonder meer een wat steviger ondergrond, dan wanneer het moet komen op de plaats waar voorheen een sloot lag. Bovendien kan dan b.v. ook de watertransport- leiding, die toch verlegd moet wor den, onder dit fietspad komen, wat o.i. alleen maar voordelen heeft voor het nieuwe Noordeinde. Nauw verwant met de wegen is het verkeer. Het lijkt ons niet nodig thans op allerlei details in te gaan. Wel zijn wij van mening dat er ten aanzien van het verkeer nog wel een en ander zal moeten gebeuren. Te vens willen we herinneren aan een aantal aanbevelingen, destijds ge daan door de verkeerscommissie.Een belangrijk deel hiervan kon op fi nanciële gronden toen niet worden gerealiseerd. Het parkeren in het centrum van de gemeente is weliswaar nog geen al te ernstig probleem, maar we moe ten er wel rekening mee houden, dat deze problemen zich ongetwijfeld binnen niet al te lange tijd aankon digen. Al eerder heeft uw college ge sproken over parkeervoorzieningen bij de winkelcentra, eventueel met parkeermeters e.d. Parkeermeters- kosten echter vrij veel geld. Hoewel ze ook gelden opleveren om die parkeervoorzieningen te betalen. Indien uw college dat op prijs stelt menen wij u echter een parkeersys teem te kunnen aanbieden, dat wel gelden binnenbrengt voor de aanleg en het onderhoud van parkeervoor zieningen, maar geen plaatsing van parkeermeters noodzakelijk maakt. We hebben het systeem in de prak tijk gedurende enkele weken in het buitenland meegemaakt. Het is een uitermate goedkoop en eenvoudig systeem, waardoor de door ht publiek te betalen parkeergelden ook aan de lage kant blijven. Wij weten niet of onze nieuwe verkeers wet dit systeem zal toelaten, maar graag zullen wij, als u dat op prijs stelt, het op papier uitgewerkte sys teem op korte termijn ter beschik king stellen, zodat u zich hierover nader kunt oriënteren voor het ogen blik waarop werkelijk parkeervoor zieningen moeten worden getroffen. Ten aanzien van dat parkeren nog

Weekblad voor Waddinxveen | 1968 | | pagina 5