Kei t i ng- puzzel Reenen Herdenking en uitvaart van van Reenen wie Antwoord wethouder: „Onderwijs kreeg meer dan ook kon verwachten” «•••••••IBM burgemeester i t^s ui a j FRA-VA-KO’S warenhuizen BRON BRON Scholenbouw in volle gang Pagina 7 Dienstcentrum Uitvaart 1 Laatste groet Verlovings geschenken v O I iliti Woonwagens „Het Gebouw” Jeugdzorg Aardig idee F K ffEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 19 dec. 1968 1. 2. 3. 4. 5. 6. X 8. 9. 10. M. teken van de dierenriem M. J3. öeur M. K. Vraag onze Geschenkbonnen. Eikenlaan 54, leplaan 112 Telefoon 24 01 Onder de inzenders van de goede oplossing worden twee boekenbon- nen verloot ter waarde van resp. 7,50 en 5,-. Inzendingen tot uiter- lijk vrijdag 3 januari aan de puz- zelredactie: Oranjelaan 30a, Wad dinxveen. Onder overweldigende belangstel ling is vrijdag het stoffelijk over schot van mr. Van Reenen in Gou da ten grave gedragen. In de Gereformeerde Kerk voerde als eerste de commissaris der konin gin, mr J. Klaasesz, het woord. ”Wjj De rouwdienst werd geleid door ds J. G. Kunst, de predikant uit de Haagse jaren van de burgemeester. verblijf voor bergt oeristen niet te verwezenlijken afpersing van geld door bedreiging met laster enz. groep van gelovigen (prot.) spoedbericht lichtkleurige sigaar soort geweer uit vroegere jaren het gelijktijdig losbran den v.e. aantal geweren als bewijs van eer paard van zuiver ras mannelijk beroep persoon die idealen nastreeft fabeteehtig goudland heide met dopvormigc bloempjes cwopreeht Koopt rechtstreeks bij de dat is Uw VOORDEEL 1 Bij de Het fijnste van het fijnste vindt U in Wilt u mij toestaan mijn eerste opmerkingen in het zuiver menselijk vlak te houden en met u te wensen, dat collega Lips in de volgende raadsvergade ring weer geheel hersteld zijn plaats aan deze tafel zal hebben ingenomen. Ik wil ook graag onze voorzitter, u als raad en de gemeente gelukwensen met het feit, dat onze burgemeester 1 december 10 jaar burgervader van Wad dinxveen was. Mag ik met u wensen, dat hij de laatste zeven jaren, die hem nog als burgemeester resten, z’n krachten in goede gezondheid aan Waddinx- vsen zal willen blijven geven. Op de Markt voor het stadhuis wa ren honderden samengestroomd om de heer Van Reenen op de weg naar zijn laatste rustplaats een groet te brengen. De rouwstoet stond hier een minuut stil, terwijl het gemeen- tepersoneel en een politiedetache- ment hun afscheidsgroet brachten. Op de begraafplaats IJsselhof, waar de oudste zoon van de overle dene een dankwoord sprak, waren zeer vele autoriteiten aanwezig. On der hen waren oud-burgemeester mr dr K. F. O. James van Gouda, oud- burgemeester, mr H. A. M. T. Kolf schoten van Den Haag, onder wie mr Van Reenen als wethouder heeft gediend en de commissaris van de koningin in Zeeland, mr J. van Aart- sen, die de heer Van Reenen in Den Haag als wethouder vooraf ging. In eerbiedige stilte stond de Goudse bevolking langs de weg geschaard om burgemees ter Van Reenen op zijn laatste gang een groet te brengen. (cliché Goudsche Courant) heeft echter geen enkele of geringe bemoeiing met de betaling van reke ningen voor gas en elektriciteit of olie, noch met toezicht op of uitbe taling aan schoolschoonmaaksters. Het zou irreëel zijn dan nog eens een opslag van 12’/2 in rekening te brengen. Het is zelfs discutabel of een percentage van 3% niet te hoog is. Dat de geraamde uitgaven voor de oudercommissie en ouderavonden van de openbare scholen niet in de uitkering per leerling zijn opgeno men, vindt zijn oorzaak in een wet telijke belemmering. Bij wijziging van 16 juli 1964 is in de Lager-on- derwijswet 1920 een bepaling opge nomen, dat genoemde kosten wel in de berekening moeten worden opge nomen, maar de bepaling is nog steeds niet in werking getreden. Ou derverenigingen kunnen echter nim mer worden gesubsidieerd. Een en ander houdt ook verband met de administratiekosten per leer ling, waarover ook nog steeds geen afdoende uitspraak is verschenen. Overigens hebben wij in de begro ting u weer een voorstel gedaan voor deze kosten een hoger bedrag uit te keren. Naar onze mening wordt er aan jeugdzorg, dankzij het particuliere initiatief, toch wel veel gedaan. De lijst van verenigingen e.d., die de heer H. J. M. Koenen via de ou dervereniging van de R. K. scholen onlangs heeft verspreid - een lof waardig initiatief - waar de jeugd terecht kan, vermeld 41 mogelijk heden van allerlei aard. De jeugd- contactraad is zeer actief en het werk van de jeugdsociëteit ’’Point sixty six” en de activiteiten van de R.K. jeugd mogen toch zeker niet onvermeld blijven. Er is voor de jeugd nogal wat te vinden, als zij zelf maar wil zoeken, Uitbreiding van speelterreinen zal noodzakelijk zijn. In eik cirkeltje dient één letter te worden geplaatst, zodat 16 woorden van 8 letters verkregen kunnen worden. De 2 laatste letters van elk woord zijn de be ginletters van ’t daaropvolgende woord, terwijl de 2 eindletters van het laatste woord de 2 be ginletters van het eerste woord zijn. De oprichting van een vierde open bare school voor basisonderwijs is bereids ter hand genomen. In de naaste toekomst zullen de navolgen de objecten gerealiseerd moeten worden: 1. de uitbreiding van de beide m.a. v.o.-scholen, waarvoor uw raad nog een voorstel van het college tege moet kan zien; 2. de bouw van een R.K. school en een openbare lagere school. De door deze voorgenomen scho lenbouw eventueel vrijkomende ruimte kan voorlopig worden benut voor het kleuteronderwijs en ande re dringende zaken, waarbij we den ken aan vrije-tijdsbesteding, uiter aard buiten schoolverband. Over het resultaat van het systeem van de standaard-ptoefwerken schijnt men tevreden te zijn. Het is echter wel zeer moeilijk om voor een kind van 12 jaar, aan de hand van summiere vragen, zijn toekomst te bepalen. Hoeveel leerlingen zijn er niet, die krachtens prestaties op de lagere school bedacht werden met tenminste een professoraat en de eerste klas van gymnasium of H.B. S. niet kunnen volbrengen? Het gymnastiekonderwijs voor de lagere scholen kan in de klem gera ken, omdat het m.a.v.o. voorrang moet hebben. Met de totstandkoming van het nieuwe gymnastieklokaal in de Oranjewijk wordt in de behoefte van lokaliteiten weer beter voorzien. Het is echter niet uitgesloten dan alsdan tot aanstelling van een derde vakleerkracht moet worden overge gaan. De oprichting van een h.a.v.o.- school is nog steeds in onderzoek. Er is een enquete ingesteld, waar van de resultaten ons nog niet be kend zijn. nemen afscheid van een voortreffe lijk burgemeester, van een man, die overal vrienden heeft gemaakt met zijn grote gaven van geest en hart, van iemand, die ons allen tot voor beeld is geweest en die wij allen de eeuwige rust toewensen.” Loco-burgemeester wethouder mr J. W. Blanker! memoreerde, hoe burgemeester Van Reenen de aanzet heeft gegeven tot de vernieuwing van Gouda. ’’Onder zijn leiding is het bestek uitgezet voor de contou ren van een nieuw, modem Gouda, waar het voor ieder goed zal zijn te werken en te leven.” Namens de kring van burgemees ter herdacht burgemeester H. C. Vermaat van Moordrecht de ontsla pene als een nobel collega en een fijn mens. Kerstboomverlichting geen 12.95 maar 9.95 Kerstboomstandaard geen 2.25 maar 1.85 Zilveren kandelaar 3 arms geen 18.95 maar met kaarsen 13.95 Dit is maar ’n klein voorbeeld Wij hebben zo nog honderden artikelen tegen zeer lage prijzen. Koopt Uw Ook werden woorden van grote waardering gesproken door burge meester H. Dunkel van het Duitse Solingen, waarmee Gouda dank zij de initiatieven van mr Van Reenen hechte vriendschapsbanden heeft aangeknoopt. F Naast woorden van lof zijn ten aanzien van het onderwijsbeleid in ons gemeente toch wel enkele ande re opmerkingen gemaakt. Het woord ’’discriminatie” is gebezigd door voorstanders van het open baar onderwijs en de op z’n zachtst gestelde bewering ’’achterstelling” van het bijzonder onderwijs ver dient toch wel meer dan bijzondere aandacht. Wat in Waddinxveen wordt tot stand gebracht op het ge bied van het onderwijs is meer dan ieder van ons had kunnen verwach ten. Maar er is nog veel meer te doen. Over het dienstverleningscentrum kunt u op korte termijn voorstellen tegemoet zien. Alle voorbereidende werkzaamheden zijn achter de rug en zijn tot volle tevredenheid ver richt. (Het betreffende voorstel werd reeds dezelfde avond ingediend en aangenomen. Redactie). Er is geen sprake van touwtrekkerij, omdat ons college alle bouwzaken volledig voorbereidt en de Stichting de bouw volledig tot uitvoer laat brengen. In deze stichting heeft zit ting een bestuur, onder voorzitter schap van de wethouder van sociale zaken. De stichting dienstverlenings centrum - een geheel andere zaak - mag ik volledig bekend veronder stellen. Het Groene Kruis heeft geen plan nen een dependance te openen in de Vondelwijk. Wij vinden dit jammer, maar kunnen weinig hiertegen doen. Na de beantwoording van de vra gen van de heer Huizer over de fluo- ridering van drinkwater meen ik de ze zaak thans te mogen laten rusten. Het woonwagenvraagstuk komt langzamerhand tot een oplossing. Het woonwagenkamp aan de On derweg is bijna klaar, zodat dan het parkeren in de bebouwde kom afge lopen is. Deze zaken hebben ons meer zor gen, geld en werk gekost dan meni geen denkt. Het is te betreuren, dat zij - die beter konden weten - op ons college scholden. Gelukkig waren dit geen leden van onze gemeenteraad. Mogelijk werd door één van u wat sarcastisch gesproken over de ’’nood” van deze Nederlanders, maar toch wil ik u niet onthouden, dat één van deze mensen kans heeft gezien van 1 januari tot heden een ontstel lend hoog bedrag in diverse gemeen ten te incasseren, waaronder eerlijk heidshalve zij vermeld, dat in dit be drag een nieuwe woonwagen plus een tweedehands auto zijn begrepen. Het Gebouw (verenigingsgebouw) schijnt in de gemeente niet die be langstelling te hebben, die het toch wel verdient. Het is ons niet bekend of de commissie op korte termijn ini tiatieven zal gaan ontplooien. Wel weten we dat de commissie weinig medewerking krijgt. Dat is nodig om tot goede initiatieven te komen. Het is daarom verheugend te vernemen, dat een groep inwoners enkele ideeën en wensen daarover op schrift zal stellen. Met belangstel ling, maar ook nieuwsgierig, kijken wij naar dit stuk uit. WADDINXVEEN Bij de aanvang van de raadsvergadering van Wad dinxveen heeft burgemeester Van der Hooft een nagedachtenis gewijd aan mr R. M. van Reenen, burgemeester van Gouda, die vorige week na lang durige ziekte is overleden. De heer Van Reenen, die zestig jaar oud werd, is vier-en-half jaar eerste burger van Gouda geweest. ”Hij was een man, die naar Gouda was gekomen om daar te werken en van Gouda een streekcentrum te ma ken. Hij was voorzitter van de kring van burgemeester van Gouda en omstreken, maar bovenal een vriend Hij heeft al deze burgemeesters uit de kring vrienden van elkaar ge maakt en het was door hem, dat je de telefoon kon pakken en naar een andere burgemeester kon bellen om aan een vriend te vragen hoe hij iets zou doen. Hij had eveneel belang stelling voor Waddinxveen als wij dat hebben voor Gouda. Steeds als wij bemerken, dat wij een agglome raat hebben waarin men werken, wonen en leven kan moeten wij denken aan Reinier Marinus van Reenen.” De raad, die deze woorden staan de had aangehoord, herdacht met een ogenblik van stilte de overleden burgemeester. De haast gesuggereerde discrimi nerende situatie ten aanzien van twee openbare lagere scholen in het hart der gemeente geldt evenzeer voor de school voor Chr. Nat. school onderwijs aan de Oranjelaan, de R. K. school in de St. Victorwijk, als voor de Ned. Herv. school aan de Onderweg en mede voor de bijzon dere modelboerderij aan de Jan- Dorrekenskade (Oost). Het is trou wens nog zeer de vraag of de in specteur zijn medewerking zou ver lenen om de scholen af te keuren. Maar het idee van de heer Mol is aardig en zeker nadere bestudering waard. Naast de zeer kostbare regeling van een busdienst ter bevordering van het schoolzwemmen heeft ons col lege aan de verdere instelling van busvervoer voor het basisonderwijs geen behoefte. Ongeacht het inko men der ouders betaalt de gemeente al sedert jaren het vervoer der leer lingen naar de voormalige b.l.o.- scholen te Gouda en andere gemeen ten, zowel voor openbaar als bijzo- der onderwijs. Er is geen enkel wet telijk voorschrift, dat het vervoer Per bus binnen een straal van 4 km naar welke school dan ook, toelaat! Het schoolgeld voor het kleuter onderwijs bedraagt sedert 1 januari 1968 48,— voor het eerste kind en voor elk volgend kind 24,—. Daar naast wordt door de schoolbesturen nog een vrijwillige ouderbijdrage ge vraagd, die bij de R.K.-scholen ken nelijk 24,50 per kind bedraagt, on geacht hoeveel kleuters uit één gezin op school gaan. Voor werkzaamheden, die door de dienst van openbare werken worden verricht, wordt een opslag-percen tage in rekening gebracht. De dienst In Groenswaard I en II en in de Vondelwijk is hieraan de nodige aandacht besteed. Tussen de giet- bouwflats in Groenswaard I komt een trapveld van aanzienlijke afme tingen. Wij dachten niet, dat het mo gelijk was onder de flats binnen- speelruimte te maken. De toch al be perkte bergingen en cte beschikbare garages zouden dan in het gedrang komen. Ook zullen wij dan rekening moeten houden, dat deze ruimten dan niet meer geacht kunnen wor den te behoren bij de woningen,het geen op de huurprijs van die wonin gen een ongunstige invloed zal heb ben. Vorig jaar hebben wij deze zaak ook onderzocht, maar wel met een negatief resultaat. Grote bezwa ren waren enerzijds het toezicht, an derzijds het te verwachten lawaai, dat bij een bepaald volume toch wel moeilijkheden met de bewoners doet vermoeden. Uiteraard staan wij open voor al le suggesties, die het gemeentebelang kunnen dienen. Wij zullen daarom van de ’’jeugd-initiatieven” van de fractie van de V.V.D. gaarne kennis nemen. Resumerend: Wij hebben uw weinig moeilijke kritiek opgevat als een stille schouderklop op de schouders van het college. Dank daarvoor! Met uw medewerking zal het ook in 1969 ’’waerachtig wel gaen”. -

Weekblad voor Waddinxveen | 1968 | | pagina 7