Lezers schrijven Juwelier Vermeij De „Goudse” had dynamisch jaar WIPPEROEN EN DE DUINENDIEF De Professor op kattepoten I I Alel zevenmijls-laarzen door eeuwen historie Verkeerscursus Storing in verwarming Huwelijkstrouw van 65 jaar |R> Pagina 3 wenst iedereen alle opzichten een in voorspoedig 1969 door A. B. Cox wordt vervolgd t 1269: Als laatste deel van Noord is nu ook Groenswaard verkaveld. 1765: Als eerste wordt de Achterhofse polder droog gemaakt. 1872: De Puttepolder is droog gemalen. S 1934: Spoorweg Gouda-Alphen, het ’’miljoenenlijntje”. 1936: Hefbrug, de kabels zullen het tot 1964 uithouden. i i 1940: Rijksweg Den Haag-Utrecht. I 1948: Eerste huizen in de Bomenwijk aan de Sniepweg. 1958: 29 januari, eerste paal in de Oranjewijk. y 1 i. 4 r. I 1976: Voor ’t eerst in de gesch Stop, ongemerkt zijn we in onze ijver 1969 voorbij gegaan. C. Schuuring, Jan Campertlaan 46. 1280: Floris V verkoopt 300 ha grond aan de boeren van Zuid-Wad- dinxveen. 1244: Het middelstuk van Noord-Waddinxveen wordt aan de boeren in erfpacht gegeven. Hier zullen eeuwen later Oranje- en Vondelwijk ver rijzen. 1969 Een nieuw jaartal. Wat brachten de achterliggende jaren 1340: Er komt een dorpskern, met een kerk aan de Kerkweg, waar later de begraafplaats is. Aan deze Pieterskerk zal de gemeente Waddinx- veen haar wapen ontlenen, de twee sleutels van Petrus. 1839: De Zuidplas is droog gemalen en brengt gemiddeld 184,- per ha op. De kerktorens van Moordrecht en Moerkapelle geven bij de verka veling de hoofdrichting aan. 1932: Het Jaagpad langs de Gouwe aangelegd in 1656 voor de trek schuit van Gouda naar Amsterdam wordt verbreed tot Henegouwer- Weg. 1974: Het nieuwe Raadhuis wordt geopend. Men vraagt zich af, hoe men zich al die jaren heeft weten te behelpen. 1968: Groenswaard krijgt zijn tunnelverbinding. Evenals eeuwen gele den zijn de polders weer bewoond, maar de vroegere bewoners woon den en werkten een paar meter hoger. hoorde hij opeens en toen zag hij tot zijn grote verbazing Siem- pie staan, die rustig een hekje stond te timmeren. Dus SIEMPIE had dat krukkerige hekje ge maakt! ”Hoe durf je-” bulkte Holder Bolder vuisten. ’’Waar haal jij het lef vandaan om een hek onder MIJN hek te maken? Als jij maar begrijpt, dat ik het éérst een hek om jouw hol heb gemaakt. Jou hol is van MIJ, en je knolen óók!!” I, I 1 a I, 0 s e L n n ?n ie or m si- DP ur ri ns )g j- d, ?h li- an n- ijs Cantrell over het verlies van de kat, dat hij toch al uren geleden ontdekt moest hebben en toen dat bericht niet kwam, vond Marjorie het samenzweerdersleven niet alleen hard, maar ook vol niet op te lossen raad selen. De inhoud van de in deze rubriek opgenomen brieven valt buiten ver- antwoordelykheid van de redactie. Slechts brieven, waarvan naam en adres van de inzender aan de redac tie bekend zijn, komen voor plaatsing in aanmerking. De redactie behoudt zich het recht voor om inzendingen te bekorten of zonder opgave van re denen te weigeren. ZEVENHUIZEN Het bestuur van de afdeling Zevenhuizen, van het Verbond voor Veilig Verkeer, houdt gedurende de maanden janu ari en februari in Zevenhuizen-dorp en in Oud Verlaat een algemene ver keerscursus voor leden en niet-le- den. De cursus te Zevenhuizen-dorp zal beginnen op dinsdag 7 januari om 20.00 uur in Hotel Vos en die in Oud Verlaat op maandag 6 januari om 20.00 uur in de chr. lagere school. Men kan zich opgeven bij de be stuursleden: G. v.d. Bent, Rozen straat 25, M. v.d. Pol, Noordeinde 49; G. D. v.d. Broek, Noordeinde 2; A. L. Vis, Noordelijke Dwarsweg 23, N. I. Mesker, Wollef oppen weg 153 en C. Verweij, Vlietkade 18. De cursus in Zevenhuizen zal wor den gegeven door de opperwacht meester der Rijkspolitie G. v.d. Bent. In Oud Verlaat staat de cursus on der leiding van wachtmeester N. I. Mesker. Aan de cursus is een examen verbonden. Zij die hiervoor slagen krijgen een diploma. De diploma’s worden uitgereikt op een later te houden jaarvergadering. Er zal dan weer een verkeerscompe- titie gehouden worden, tussen Ze venhuizen en Oud Verlaat. Het cur susgeld bedraagt voor niet-leden 2,50. Met de voortgang wordt dat 1968 van te praten.” Hij wees met zijn hand in de richting van Duncan en Betty. Duncan boog ernstig, maar voor Betty was het idee aan een kat voorgesteld te worden te veel; zij giechelde krampachtig. „Aan aangenaam-” bibberde ze. Tim keek haar met een gefronst voorhoofd aan. „Lach niet! Daar houdt hij niet van. Zegt u nu niet eens: „Aan genaam, Oom?” Maar de kat sliep alweer. „Oom is moe, denk ik,” zei Duncan met een volkomen ernstig gezicht. „Hij is waarschijnlijk niet gewend in een mandje te reizen.” „Mis-m-misschien lust hij wat m-melk,” stamelde Betty, dapper vechtend tegen haar lachen. „Ik zal wat gaan halen.” Ze vloog naar de keuken om daar alleen eens flink uit te lachen, zonder de gevoelens van de kat te kwetsen. „Hij is een vervelende ouwe, hè?” vroeg Tim. „Ik heb het nu met vriendelijkheid geprobeerd. Zal ik aan zijn staart trekken en zien, of hij dan wat zegt? Ik zou zo graag willen, dat je hem hoorde praten.” „Wacht eens even,” zei Duncan. „Hoe kom je aan die kat?” „Gestolen,” antwoordde Tim trots. „Uit het labora torium van die vervloekte Cantrell.” ,En waar had hij hem vandaan?” „Dat weet ik niet, hij bracht hem vanmiddag mee.” „Ik was er al bang voor,” zei Duncan bedroefd. „Tim, dit is helemaal jullie kat niet. Het is een plaatsvervan ger, die je kleine vriendin Sybil Cliff vanmiddag Pro fessor Cantrell in zijn handen heeft gestopt. Zij was hier tegen lunchtijd. Cantrell was ’s morgens bij haar ge weest en zou om drie uur terugkomen. Ze kwam vragen, wat ze het beste kon doen. Ik vertelde haar hem zo mo gelijk op een vals spoor te brengen en even vóór het avondeten kreeg ik dit telegram. Hij haalde ’t papiertje uit zijn zak en gaf het aan Tim. Deze las: „Gaf hem een andere kat, lijkt sprekend op de echte. De Dienst Openbare Werken gaf ons het volgende commentaar op bo venstaand schrijven van de heer Schuuring. De door de heer Schuu ring en vele anderen geconstateerde storing in de wijkverwarming is ont staan door het teruglpen van de druk in een der ketelhuizen. Zodra de eer ste klachten Openbare Werken be reikten is van die zijde de Amster damse Verwarming Maatschappij (AVM), die de technische verzorging van de verwarming in handen heeft, gewaarschuwd. Monteurs van deze maatschappij konden omstreeks 4 uur het euvel verhelpen, waarna de druk weer normaal werd. Het storingsnummer gaf zondag inderdaad geen gehoor, doordat de technisch hoofdambtenaar, die on der dit nummer bereikbaar pleegt te zijn, in dit gecompliceerde weekein de rond de feestdagen zijn dienst met een collega had geruild. Het is een door Openbare Werken betreurde nalatigheid geweest dat hieraan niet de gewenste publiciteit is gegeven. De gedupeerden hebben gelukkig langs omwegen, die zij zelf zochten, Openbare Werken met hun klachten weten te bereiken. Zo heeft de heer Schuuring bijvoorbeeld tenslotte de directeur van de dienst, de heer A. WADDINXVEEN Dinsdag 14 januari hopen de heer Adr. Noorlan- der en mevrouw P. Noorlander-Loe- ve de dag te herdenken, waarop zij 65 jaar geleden in het huwelijk tra den. De 90-jarige bruidegom en de 88- jarige bruid, die aan de Noordkade 85 wonen, genieten beiden nog een goede gezondheid. Op de feestdag houden zij van 15.30 uur tot 17 uur een receptie in het Gereformeerd Verenigingsge bouw aan de Stationsstraat. Sybil.” Tim viel in een stoel. „Dus heb ik alle moeite gedaan om een verkeerde kat te stelen! Dat vind ik nog het ergste van alles, Dunk!” „Ik vraag me af, of Cantrell weet, dat dit niet de goe de is,” bedacht Duncan. „Verdraaid, ja!” riep Tim, opspringende. „Het is best mogelijk dat hij dat nog niet weet. Ik geloof, dat ik te rug zal gaan en hem weer in het laboratorium zal zet ten. Ik heb een raam opengelaten.” „Dat zou zeker niet kwaad zijn.” „Dan ga ik maar,” zei Tim en greep de geplaagde kat weer. Als het diertje zwaarwichtig over reageerbuisjes had nagedacht, zijn overpeinzingen omtrent rieten mandjes waren het volgend uur bepaald bitter. Toen Cantrell de volgende morgen zijn laboratorium binnenstapte, zag hij, hetgeen de avond te voren zo ge heimzinnig verdwenen was, mistroostig op de tafel zit ten. Cantrell was onmachtig veel geestdriftige woorden te vinden om de zwerver te verwelkomen. ^EEKBLA^VOO^WADDINXVEEN/HOLLAND^IART^^rijda^^anuarM969 1150 Langs een smal riviertje, de Gouwe, vestigen zich landbou wers. Ze verbouwen rogge en gerst, tien schoven voor zichzelf, de elfde voor hun heer, eerst de bisschop van Utrecht, na 1200 de graaf van Holland. De grootste landheer is Wadding, de zoon van Wadde. 1870: 1 mei. Eindelijk! De gemeenten Noord-Waddinxveen, Zuid-Wad- dinxveen en het grootste deel van de gemeente Broek worden verenigd tot één gemeente (Broek omvatte o.a. Bloemendaal en het Weegje, het had zijn stadhuis aan de markt in Gouda). noeg te denken en zijn dromen waren heel plezierig, want het kwam hem onmogelijk voor, dat het succes hem nu nog zou ontgaan. Ondertussen was Marjorie in het salon een prooi van de levendigste ongerustheid. Een lange tijd spande zij haar oren tevergeefs in, luisterend naar elk geluid uit de gang, dat haar kon tonen, dat Tim op weg was. Maar plotseling hoorde zij een deur stilletjes open doen en hield zij haar adem sidderend in. Dan een lawaai, alsof schoenen van een hoogte vielen, gevolgd door het haas tige sluiten van een deur en schuifelende voetstappen, die vlug door de gang gingen. Marjorie stootte haar in gehouden adem uit en haalde bijna tegelijkertijd haar longen weer vol. „Wat was dat?” riep tante Georgina verbaasd, haar mes rechtop in de lucht stekend. „Wat, Tante?” vroeg Marjorie onnozel. Ja, vrouwen zijn wonderlijke schepsels. Marjorie had zoeven een flinke schok gekregen, ze was pas een en twintig en ze had nog nooit behoeven te huichelen. Toch was ze in zeventien seconden in staat, zonder blikken of blozen, zonder enige verlegenheid te zeggen, alsof ze het meende:„Wat, Tante?” „Dat rare geluid, natuurlijk,” zei tante Georgina vin nig. „Ik hoorde niets, Tante,” antwoordde de niet blozende Marjorie. „Hoorde je niets? Heus Marjorie, dan ben je doof. Ik dacht, dat het huis instortte. En u, Professor Cantrell?” „Ik vrees, dat ik ook niets hoorde,” zei Cantrell kalm, met een zijdelingse blik op Marjorie. Tante Georgina haalde luidruchtig haar neus op. „Dan zijn jullie allebei doof,” zei ze beslist. Marjorie hield haar ogen op haar bord. Zij durfde niet op te kijken. Waarom zei Professor Cantrell, dat hij niets gehoord had, terwijl Tim genoeg leven maakte om een Rip van Winkle te doen ontwaken? Waarom, waarom, waarom? Arme Marjorie! Het leven van samenzweer ders is hard. Maar toen zij later, na een onderzoekende blik in het laboratorium, zag, dat de kat verdwenen was en wacht te en wachtte op het hartverscheurende bericht van Geachte Redactie, De Gemeente Waddinxveen ver koopt warmte aan honderden bewo ners. Die bewoners zijn voor dat comfort volkomen afhankelijk. Dat is in deze tijd al een tegennatuurlijk verschijnsel. Voor dat comfort beta len zij, hetgeen logisch is, een overi gens nogal cryptische rekening. Daaruit valt n.l. nauwelijks op te maken hoe men tot het eindbedrag komt. Wel is duidelijk dat - bijv, on danks niet stijgende brandstofkosten in de winter 1966-67 - dit eindbedrag steeds hoger wordt. Daartegenover dient dan wel iets te staan: warmte en service. En daaraan ontbrak het zondag 29 de cember helaas. Met die warmte be gon het om 1 uur ’s middags bij een buitentemperatuur onder nul al af te lopen. De service kwam pas na 4 uur op gang. De telefoonnummers, bestemd om storingen door te geven gaven geen gehoor. De Gemeente, ge wend om veel te organiseren, moet toch ook in staat zijn een storings dienst bereikbaar te doen zijn. Dat is zelfs een eerste vereiste van een der gelijke dienst. Juist op zondag en in het hart van de winter moet Waddinxveen leef baar blijven! WADDINXVEEN Op de drempel van het oude en het nieuwe jaar kwam een oud-Waddinxvener op het idee om ons - als variant op het traditionele jaaroverzicht? - een veel verdere terugblik te gunnen in de historie van Waddinxveen. Met zevenmijls-laarzen gaat Jhij door de ze geschiedenis, waarbjj hij begint in 1150 en - de t|jdsbariére doorbre kend - eindigt in 1976. Wjj hopen, dat u net zo verrast is met dit stukje Waddinxveense geschiedenis als wij het waren toen wij met grote waar dering deze bijdrage van onze oud-plaatsgenoot ontvingen. 1350: Nu de meeste bossen verdwenen zijn, komt voor het brandhout de turf in de plaats. Het laagveen, in de loop van duizenden jaren ont staan, wordt nu afgegraven in de tijd van een paar eeuwen. Cultuur grond wordt weer plas. 1583: Zondag, 23 april. Na de kerkdienst blijven de mannen in verga dering bijeen. Ze besluiten de ophaalbrug over de Gouwe samen te on derhouden, Waddinxveen en Bloemendaal ieder zijn eigen helft. Alles wat over de brug gaat, en ook elke schipper, zal moeten betalen. Daar Gouda het onderhoud van de Gouwe heeft, ontvangt Gouda het vierde deel van de opbrengst. Bloemendaal krijgt de helft van de ontvangsten en Waddinxveen een vierdedeel. In deze tijd laten de Waddinxveners zich nog de kaas van het brood eten. III Terwijl zijn meisje aldus haar hersenen pijnigde, maakte Tim, dat hij vlug uit de buurt van St. John’s Wood kwam. In zijn hand droeg hij een klein, rieten mandje, dat nu een inverschrikte kat bevatte. Op zijn gericht was een uitdrukking van welverdiende triomf. Zijn doel was Chelsea, want hij had na enige overwe ging besloten het kostbare diertje aan de zorg van de Grey’s toe te vertrouwen. Het kwam hem wat vreemd voor, dat de Professor het nodig vond in de Onder grondse lucht te geven aan verscheidene luide en lang gerekte kreten, zeer tot rijn verlegenheid en tot belang stelling van rijn medereizigers, maar zijn brein was zo vol vertrouwen, dat er geen ruimte was voor twijfel achtige veronderstellingen. Het was bijna negen uur, toen hij zijn plaats van be stemming bereikte. Duncan opende de deur. „Hallo, Tim,” zei hij verrast. „Kom binnen. Heb je nieuws?” Tim stapte de verlichte hal in en hield het mandje in de hoogte. „Ik heb hem!” kondigde hij aan. „Nou zal je wat beleven!” „Toch niet de kat?” „Niets minder,” antwoordde Tim trots. „Dat is enorm! Ga mee naar de zitkamer. Daar is Bet ty ook, dan kunnen we hem zien.” Hij opende de deur van de zitkamer en rij traden bin nen. „Zo, Tim,” begroette Betty hem, zonder van haar stoel op te staan. „De schrik van gistermiddag al te boven?” „Plaag me niet, Betty. Ik ben toch al onder hoge druk. Ik heb een bezoeker meegebracht. Hierin,” vervolgde hij, haar het rieten mandje tonend. „Hij heeft die wondervolle kat, lieveling,” legde Dun can uit. „Vooruit, Tim, ik spring bijna van verlangen hem te zien.” Tim keek eerst, of de deur wel goed gesloten was, zet te de mand op de grond en tilde het deksel eraf. De kop van de kat schoot omhoog, als een duveltje uit een doosje en keek droevig rond. Om de waarheid te zeggen begon de kat genoeg van manden te krijgen. Niet ver van hem af zag hij een lustig vuurtje met een aanlokkelijk haardkleedje ervoor. Hij stapte uit de mand en ging op rijn gemak naar het open haardje en rolde zich lekker ineen op het kleedje. Even later sliep hij vast. Het was een kat met een bijzonder gelijkmatig temperament. Tim was in het geheel niet uit het veld geslagen. „Hij is ’n oude schavuit, hé?” fluisterde hij hard achter zijn hand tegen Duncan. „Tegenover jullie doet hij net, of hij een doodgewone kat is. De laatste keer, dat ik hem zag, wilde hij niet met me spreken, voor ik op rijn staart trapte.” Hij ging naar de kat toe en aaide hem zachtjes. De kat opende één oog en keek hem koel aan. „Hoe maakt u het, Oom?” vroeg Tim vrolijk. „Hebt u een prettige tijd gehad en zo? Ik wilde graag mijn twee vrienden aan u voorstellen, mevrouw en mijnheer Grey Ze weten alles van u af, dus u behoeft niet bang te rijn 1700: Het grootste deel van Waddinxveen is uitgeveend, soms tot 5 meter diep. Ondanks alle maatregelen van de Overheid en van Schie- land en Rijnland is er een gebied van grote plassen ontstaan, die bij elke storm groter worden. Toen madame Bellini er vervolgens in geslaagd was, hem zijn jurk preuts met rijn klauw op te laten tillen, en zo een welgevormd been te laten zien in een groene kous, en misschien juist een bescheiden tipje van kan ten strookjes ondergoed, kende haar vreugde geen gren zen. Ze pakte de Professor op en knuffelde hem zacht, door hem met het groene jurkje en strookjes en alles tegen haar krachtige boezem te drukken. Dit was een teken van bijzondere goedkeuring, maar de halfgestikte Professor, kloppende van onderdrukte woede en ziedend van nutteloze toorn over de opeenstapeling van verne deringen, kon dit in het geheel niet waarderen. Op dat ogenblik bestond er op de hele wereld voor hem geen hatelijker mens dan madame Bellini. Met haar vergele ken was Tim een vermomde engel. Misschien wat zwaar vermomd; maar o!, wat zou hij het gericht met die nogal stomme grijns verwelkomd hebben! II Op het zelfde ogenblik stond het onderwerp van de gedachten van de Professor op de hoek van de straat af scheid te nemen van rijn dame. Hij keek haar na tot ze in huis was en hij begon weer zielloos in de buurt rond te hangen, een bezigheid, waar hij al aardig routine in kreeg. Maar dit keer duurde rijn waken niet lang. Alles ging volgens him plan. Tante Georgina was in haar slaapkamer, toen Marjorie binnenkwam. Juffrouw Goatley was druk bezig in haar keuken en Cantrell, die een glimp van Tim opgevangen had, toen hij zich achter een brievenbus verstopte en het doel van rijn bezoek scherpzinnig doorzag, was vlug met een boek op een in het oog lopende plaats in het salon gaan ritten. Marjorie die maar een paar minuten nodig had, zich van deze Punten te vergewissen, riep haar mede-samenzweerder in huis en stopte hem in een kast onder de trap, van waar hij gemakkelijk naar het laboratorium aan het eind van de gang kon komen. Tim bracht de tijd zo goed hij kon door. Een schoe- nenkast, waarin oude jassen werden opgeborgen en een geur hing van nat leer en schimmel, die blijkbaar on afscheidelijk aan dat soort kasten verbonden, is nu juist niet de plaats, die iemand zou kiezen om er één of meer aangename uren in door te brengen. Maar Tim had ge- 26. Hikkend van de vele beuke- nootjes die hij naar binnen had geschrokt waggelde Holder Bol der naar de rand van het Beuke- nootjesbos, want déar was Siem- pie’s hol te vinden. Bij de gedachte aan Siempie’s knollen liep het water hem al in de mond. Maar plotseling bleef hij als aan de grond genageld staan; wat was dat voor malligheid? Holder Bolder knipperde onge lovig met rijn ogen om toch maar vooral goed te kunnen zien wat hij zag. En toen geloofde hij zijn ogen niet; waren er twéé hekken? Twee? Ja, dat grote hek was ZIJN hek, dat had hij zelf getimmerd. Maar onder rijn hek door liep een ander hek! Een piepklein ar metierig takkenhekje... Holder Bolder voelde, dat hij vreselijk boos ging worden. Wie was er zo verschrikkelijk brutaal geweest? Met grote stappen volg de hij het belachlijke hekje, grommend en brommend en met rollende ogen. Klop, klop, klop, GOUDA Bij de Goudse Verze kering Maatschappij N.V. is het afge lopen jaar een sterke vooruitgang bereikt. In de sector schadeverzeke ring nam het premie-inkomen met ca. 15 procent toe, waardoor het steeg tot bijna 54 mln. Vooral in de afdelingen brandverzekering en au toverzekering was de toeneming van het aantal verzekeringen aanzien lijk. Het premie-inkomen van de af deling autoverzekering bedraagt thans 10,5 mln. In de sector levensverzekering was de produktie aan nieuwe verzeke ringen hoger dan vorig jaar. automatisering is goede gemaakt. Verwacht het totale resultaat over de Goudse Verzekering Maatschappij N.V. en de Goudse Le vensverzekering Maatschappij N.V. niet zal achterblijven bij dat over 1967, toen een winst van 4,5 mln. werd behaald. Uit de winst zal de financiële positie van het bedrijf verder worden versterkt. C. Kraneveld, opgebeld. Om herha ling van situaties als deze in de toe komst te vermijden is inmiddels be sloten de storingsnummers bij afwe zigheid van de betrokken ambtenaar aan te sluiten op een „alibifoon”, die automatisch verwijst naar een plaatsvervangend telefoonnummer. Wat de opmerking van de heer Schuuring over de ’’cryptische reke ning” en de verhoging van de ver- warmingsprijs betreft tenslotten het volgende: De aangeslotenen op de wijkver warming betalen een voorschot op de exploitatie, dat later op de totaal- rekening weer in mindering wordt gebracht. Bij besluit van de gemeen teraad van 18 mei 1967 rijn in ver band met een nieuwe exploitatie de voorschotbepalingen gewijzigd en de vastrechttarieven enigszins ver hoogd. De stijging van de olieprijzen hebben dit jaar mede de kosten van de wijkverwarming beïnvloed. Ove rigens is men bij Openbare Werken steeds bereid om hen, voor wie de re kening niet begrijpelijk mocht rijn, de gewenste uitleg te geven.) F

Weekblad voor Waddinxveen | 1969 | | pagina 3