zichzelf Rotterdamse jongen begon voor Van den Berg” bouwt geen molens veroverde wereld met de maar veevoederfabrieken inrichting van over ^.CanUif Haags hoofdinspecteur de jeugd spreekt Perfect mengsysteem maakte furore De Bron Kinderhulp zoekt pleegouders Rectificatie FRA-VA-KO’S warenhuizen 6 ma?"?®" gestaag naar beneê n.v. WurliTzer^1 en GAWINA ELECTRONISCHE ORGELS fits Bi as Pagina 3 Horizontaal Grote orders Veevoeder Bouwdoos enor^e Bejaardenmiddag B.M.W.-een naam Slippartijen 4 Kennismaking BIOSCOPEN GOUDA Met de tijd mee WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 13 februari 1968 1 1 1 1 van 49.75 voor 29.75 Een jongeman begon voor zichzelf. Het eerste timmerfabriek- je van Marinus van den Berg in Rotter dam. A7. Eikenlaan 54, leplaan 122 Telefoon 24 01 Ondanks de B.T.W. gaan de prijzen bij Speciale aanbieding: Toilet- of gangspiegels teak of palissander lijst, 90 x 45 cm. WADDINXVEEN ”J. van den Berg en Zonen, Ma chinefabriek voor Molenbouw, Waddinxveen.” Ja, wat denk je dan als leek. Zoiets van ”Ha, daar zitten ze dan, die romantische jongens, die het Hollandse polderland schap dat pittoreske aanzien hebben gegeven door er her en der zo'n gezellige klapwieker in neer te plan ten.” En dan zit je er glad naast. Van den Berg heeft vandaag de dag hoegenaamd niets meer te maken met dat charmante maar antieke visitiekaartje, dat Holland in Amerika bijvoorbeeld nog genoeg naam geeft om zo ”J. van den Berg, Machinefabriek voor Molenbouw, Waddinxveen.” B. M. W. Een naam, die over de gehele wereld bekend is. Niet door het vro lijke draaien van de wieken. Maar door meer dan zeventig jaar be trouwbaar vakmanschap, dat werd ingeluid door die Rotterdamse jon gen van het stadstimmerhuis, die wel eens voor zichzelf wilde begin nen. Deze uitstekende rapporten lever den Van den Berg in de eerste plaats in Duitsland veel belangrijke orders op. Zo werden bij de DEUKA in Re gensburg, een firma die een optimaal deel van de Duitse markt beheerst, o.m twee mengers van elk twaalf kubieke meter geplaatst. Niet alleen de goede naam van het product van Van den Berg, ook de klank van de naam B.M.W. (Berg Molenbouw Waddinxveen) heeft die van gedegenheid, waaraan een Duits automerk niet vreemd is. B.M.W. be hoort niet tot de grootste molenbou wers van Europa en ook in Neder land zijn er grotere. Maar iedereen is jaloers op die naam, die men alom in de wereld kent. van Zij testen alle in gefabriceerde min- •deel. WADDINXVEEN Dinsdag 18 februari om 14.30 uur wordt in het Verenigingsgebouw aan de Stations straat een middag voor bejaarden gehouden. Sinds 1898 nu en dan een excentrieke Amerikaan op het idee te brengen een ouderwetse windmolen te laten restaure ren en naar de States over te plaatsen. Die restauratie en verhuizing Iaat Van den Berg Molenbouw over aan de een of twee bedrijven, die hierin zijn gespecialiseerd. Van den Berg richt zijn activiteiten op de complete me chanische inrichting van veevoederfabrieken, destruc tiebedrijven, chemische fabrieken en wat dies meer zij En het heeft daarin een Europese naam hoog te hou den. ZEVENHUIZEN Zondagmid dag om één uur slipte de heer W. v. d. Bor uit Zevenhuizen op de Bur gemeester Klinkhamerweg met zijn vrachtauto door de gladheid en bot ste op een geparkeerde auto. Vooral de laatste werd flink beschadigd. Ook op het Zuideinde deed zich een botsing voor ten gevolge van de gladheid. De heer T. Rietveld uit Zevenhuizen kwam uit het dorp en passeerde een stilstaande auto en be gon te glijden. Hij botste tegen een tegenligger, bestuurd door N. Rens- woude uit Rotterdam. De linker- voorzijden van beide wagens werden zwaar beschadigd. Dus niets te maken met de traditio nele windmolen. En toch is het daar begonnen. In 1898. Toen zegde een nog geen 25-jarige jongeman zijn baan bij het stadstimmerhuis van Rotterdam op om voor zichzelf te gaan beginnen. Het werd een klein timmermansbedrijfje. Maar die on dernemende knaap had zo’n goede indruk bij de gemeente achter gela ten dat men hem vroeg de twintig stadsmolens van Rotterdam in on derhoud te nemen. Dat deed Mari nus van den Berg. En het werd de bakermat voor het florerende be drijf, dat nu via zijn erven zijn naam uitdraagt over de gehele wereld. In die beginjaren onderhield Van den Berg niet alleen de houten spil len en kamwielen van de Rotter damse molens, hij zorgde ook voor de technische snufjes als poets- en zeefmachientjes, elevatoren en het luiwerk, een liersysteem met klap- luiken, dat tot boven in de molen voerde. Maar ook in die jaren stond de tech niek al voor niets. Stoom begon de wind te vervangen, de gasturbine verdrong de stoom, elektromotoren maakten de gasturbines tot een la chertje. En het zelfstandig bestaan van de molen als korenmaalderij werd verleden tijd. Van den Berg is niet in die verleden tijd blijven ste ken. Het bedrijf groeide mee met de ontwikkeling, die vele voormalige molens maakten tot veevoederfa briek, waar de molen alleen nog maar dienst mocht doen als silo. Op de inrichting van die fabrieken ging het steeds groeiende bedrijf zich spe cialiseren. In die jaren maakte Van den Berg plotseling furore: het bracht als eer ste in Europa een horizontaal meng systeem Op de markt, dat veel ver fijnder werkte dan het in zwang zijnde verticale systeem. Met deze introductie, overgenomen uit Amerika, kon Van den Berg zich aanpassen bij de ontwikkeling van de wetenschappelijke diervoedering: het horizontale mengsysteem maak te een uiterst homogene samenstel ling van het voer mogelijk, waardoor heilzame ingrediënten als vitaminen spoorelementen en antibiotica gelij kelijk in het voedermeel konden worden verdeeld. Om de gedegen heid van haar apparatuur te laten testen zocht de firma contact met het TNO in Delft, dat toenmaals nog niet voldoende op dit werk was ingesteld Men wendde zich toen tot de weten schapsmensen van de universiteit van München. Waddinxveen gefabriceerde men gers. Men kwam tot de conclusie,dat deze binnen een tijd variërend van één tot acht minuten een mengnauw- keurigheid hadden van één op hon derdduizend, zulks afhankelijk van de grootte van de menger en de structuur van het menggoed. Dat wil zeggen, dat op bijvoorbeeld 12.000 li ter meel van een toegevoegde meng- stof 0,12 liter nauwkeurig te consta teren aanwezig was. Deze proeven werden genomen op talloze wille keurige monsters van 10 gram. Als alle andere molenbouwers concentreerde Van den Berg zich bij de nieuwe ontwikkeling op de vee voederindustrie. De inrichting van meelfabrieken voor de bloemfabri- cage, die volgens een geheel andere procedure verloopt, laat men graag over aan de Engelse en vooral Duit se collega’s, die hierop zijn gespecia liseerd. Dat wil niet zeggen, dat Van den Berg nooit in een meelfabriek komt. Transport- en mengapparatuur vor men in deze fabrieken wel degelijk een inbreng van de Waddinxveense firma. De grootste bloemfabriek van Die naam is ook doorgedrongen tot de ontwikkelingslanden. Voor de hierop gerichte export heeft men bij Van den Berg compacte eenheden ontwikkeld, units, die malen, men gen en pelleteren mogelijk maken en Lintmengers in een veevoe derfabriek, een van de specia liteiten van Van den Berg en Zonen, Machinefabriek voor Molenbouw. MOERKAPELLE In één der za len van het Dorpshuis maakte de Herv. Gemeente van Moerkapelle maandagavond kennis met kand. H. Smit en echtgenote te Gouda waar op de kerkeraad van die gemeente een beroep heeft uitgebracht in de vacature ontstaan door het vertrek van Ds. A. Boertje naar Krimpen aan de Lek. Voor velen was deze kennisma king niet voor het eerst want de heer Smit is sedert 1 oktober 1968 als hulpvicaris werkzaam in Moer kapelle als vervanger van de Consu lent Ds. C. Vos te Gouda. ’s Middags werd de kerk en pastorie bezichtigd. Burgemeester Keijzer ontving daarna het echtpaar op het gemeentehuis. Begin maart zal be kend worden of de heer Smit dit be roep aanneemt. Hij ontving ook be roepen van vijf andere gemeenten. ons zelf daarin zien. Jeugd zonder toekomst is meestal vereenzaamd. Zij vinden geen mensen om zich heen die naar hen luisteren en waarmee zij kunnen spreken over hun proble men.” Deze eenzamen komen uit alle lagen van de bevolking. Met veel voor beelden uit zijn praktijk gaf de hoofdinspecteur aan hoe groot de nood op dit gebied wel is. Het steeds toenemend gebruik van verdovende middelen is een teken dat deze jeugd geen toekomst meer ziet. Door het onderwijs komen de kinderen vaak tegenover in plaats van naast de ou ders te staan. De ouders willen de kinderen soms ook in een bepaalde richting dwingen en liefst zo hoog mogelijk op de maatschappelijke ladder, hetgeen verwijdering geeft tussen de partijen. Gelukkig zijn er ook goede voorbeelden te noemen. Deze komen meestal uit de harmo nische gezinnen. De vrijetijdsbeste ding vond de heer v. Andel een pro bleem. Rotterdam en Den Haag ko pen zeer dure machines om de sloop auto’s te vernietigen en de jeugd,die slopen wil, sloopt de goede auto’s langs de straat. En waarom komt er op de middelbare scholen niet een vak: bromfiets en auto sleutelen voor de jongens? Waarschijnlijk zouden dan deze scholen met meer plezier bezocht worden.” Donderdag 13 februari: Wijkgebouw Esdoornlaan: Bijeen komst SGP, tijdrede ds P. J. Dors man, Staphorst, 19.30 uur. Baptistengemeente Kerkweg 17ds. H. G. Koekkoek: ”De betrouwbaar heid van de bijbel”, 20 uur. Vrijdag 14 februari: Ver.gebouw Stationsstraat: Jaaruit- voering Concordia, 19.30 uur. Maandag 17 februari: Royal: Afscheidsreceptie H. Mulder, dir. Mulder-Waddinxveen N.V. 16.30 uur. Ver.gebouw Stationsstraat: Bond v. Plattelandsvrouwen: burgemeester C. A. v.d. Hooft: ”De plaats van de vrouw in de gemeente”, 19.45 uur. Dinsdag 18 februari: Ver.gebouw Stationsstraat: Bejaar denmiddag, 14.30 uur. Donderdag 20 februari: Clubhuis WSE: kaartavond, 20 uur. Vrjjdag 21 februari: Ver.gebouw Stationsstraat: feesta vond Plattelands jongeren, 20 uur. Zaterdag 22 februari: Ver.gebouw Stationsstraat: receptie 50 jaar Alg. Ned. Bond voor de Bouwnijverheid, 15 uur-17 uur. Schouwburg: do., vr. 20.15 uur za. 15 uur: Voor een handvol diamanten (14j). za. 19, 21.15 uur: 15, 17, 19, 21.15 uur; ma., di. 20.15 uur, wo. 14.30 uur 2e week: De gendarme op vrijersvoeten (a.l.). Reunie: do., vr. 8.15 uur, Hang ze hoog (18 j.); za., zo. 7, 9 uur, zo. 3, 5 uur: Samson tegen de Piraten (14 j.). Zat.nachtvoorst.Fanny Hill, (18j), aanv. 11 uur. Thalia: Vrijd. 8.15 uur: De nacht van inspecteur Tibbe (14j). Za. 7, 9.15 uur., zo. 3, 7, 9.15 u., ma., di., wo. 2.30, 8.15 uur: Strijd om San Sebastian (14j) MOERKAPELLE De heer W. M. v. Andel, hoofdinspecteur van poli tie in Den Haag sprak maandag avond in het dorpshuis te Moerka pelle op uitnodiging van leden van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen uit de omgeving in de cursus ’’Nieuwe Perspectieven voor de Vrouw” over ’’Jeugd zonder toe komst, Jeugd met toekomst”. „Wat is jeugd, waar trekken we de grens?’ vroeg de commissaris zich in een boeiend betoog af. De ouderen zijn betrokken in de problemen van het jeugdige leven, maar gelukkig is dit andersom ook het geval. De jeugd die geen toe komst ziet is meestal die groep die te weinig of geen gezag boven zich heeft dat haar begrijpt en begeleid. „Maar waar is de grens tussen bege leiden en dwingen?” vroeg één der moeders zich wanhopig af! ”De kinderen bekijken het leven van ons ouders veel critischer dan wij denken en als zij ons een spiegel voorhouden worden we boos als wij Bij Van Urkdeg roots te keuss meer dan 150 instrumenten van alle vooraanstaande merken. Prijzen vanaf 995.- tot 28.000.- Ook in HUUR met recht van koop rDagelijks geopend van 8.30 tot 18.00 uur, Vrijdagavond tot 9 uur. Westersingel 42-44, Rotterdam telefoon 010-136400, 8 lijnen Europa, de Meelfabrieken der Ne derlandse Bakkerij (MENEBA) in Rotterdam werd drie jaar geleden door Van den Berg nog van een silo- inrichting voorzien. In de crisisjaren voor de tweede we reldoorlog kregen bedrijven als Van den Berg een opleving door de lang zaam opkomende mengprocedures in de maalderijen voor veevoeder. Na de oorlog ontwikkelde zich op het gebied van dit mengen een ware we tenschap. WADDINXVEEN In ons blad van vorige week meldden wij, dat de afscheidsreceptie van de heer H. Mulder als directeur van Mulder- Waddinxveen N.V. in „Royal” op maandag 17 februari om 14.30 uur zou beginnen. De receptie begint echter om 16.30 uur, de bijeenkomst met het personeel om 14.30 uur. als bouwdozen in elkaar kunnen worden gezet. Het optrekken van dure gebouwen is hierdoor overbo dig geworden: een beton vloert je, de unit erop, een halletje er omheen en je hebt een complete veevoederfa briek. Op enkele vierkante meters oppervlak. Ook dit was een Neder landse primeur van Van den Berg. Via de voedselorganisatie van de Verenigde Naties FAO is onlangs zo’n eenheid naar Nepal verkocht. Khartoem, Teheran, Bagdad, Tur kije, Israël, een handjevol namen van landen, waar men grote interes se in deze vorm van industrialisatie heeft. Ook in Europa ziet men de kansen van deze investeringsbeperking. In Duitsland en Italië zijn dergelijke units neergezet, in Haastrecht in ons eigen Holland staat er ook een. Naast de veevoederfabrieken, die tegenwoordig al worden ingericht met een ponskaartsysteem, waardoor één man de gehele apparatuur kan bedienen, zijn het vooral ook de des tructiebedrijven en de chemische in- dustriën, die van het vakmanschap van Van den Berg gebruik maken. Voor de chemische industrie men gers met stoom- en koelmantels, sproeiinrichtingen, mengmachines, die eventueel berekend moeten zijn op chemische reacties. De Koninklij ke Nederlandse Zoutfabrieken zijn In 1916 was de firma in Rotterdam uit zijn behuizing gegroeid. Van den Berg vestigde zich in Waddinxveen, waar intrek werd genomen in een leegstaande meubelfabriek en het jaagpad langs de Gouwe. Daar, aan de Henegouwerweg, is het bedrijf nu nog gevestigd. Die eerste jaren in Waddinxveen werd alleen nog in hout gewerkt. Maar toen de zich steeds ontwikke lende industrie meer en meer om metaal ging vragen schakelde Van den Berg mee. In 1925 werd de eer ste metaaldraaibank aangeschaft. Hetgeen niet wil zeggen, dat men de houtwerkerij verleerde: ook nu nog worden machines compleet in hout uitgevoerd als dat nodig is. bijvoorbeeld ingericht met mengma chines uit Waddinxveen en in sa menwerking met de Hollandse Con- structiebouw Leiden en een Zwitser se precisiefirma werd in 1956 in Co lumbia een complete zoutfabriek neergezet. De nieuwste Reeds voor 20. p. maand j -met ons exclusieve SPAAR-terwijl U speelt-SYSTEEM 6 maande"ek0school bete- Q onze ^'eknS0Cgeens> Iker 200 MOERKAPELLE Op het ar moedige Parijse bovenhuisje,twee kamers groot ploetert Danielle 9 jaar oud, voor haar vader en 5 kleine broertjes en zusjes. Moeder is al maanden ziek. Tijd om te spelen heeft het kleine meisje niet. Danielle zou zo graag eens vakantie willen hebben. Fijn bui ten spelen met andere kinderen. Een heel klein beetje verwend worden. Maar wie wil Danielle hebben’ Jean-Marc is zeven jaar. Hij ziet zijn ouders bijna nooit. Over dag werken ze allebei en ’s avonds zijn ze bijna nooit thuis. In het weekend wordt Jean-Marc met zijn broertjes in een kamer opgesloten en gaan Pa en Ma weer weg. Jean-Marc droomt er van in een groot bos te spelen, zo maar Maar wie weet wat Jean- Marc droomt? De Stichting EUROPA-KIN- DERHULP heeft Danielle en Jean-Marc gevonden en honder den lotgenoten uit Parijs, Lyon, Lille, Berlijn, Hannover en Am sterdam, elk met een meer of minder trieste achtergrond. Elk jaar, nu al voor de 10e maal, kunnen deze kinderen wor den ondergebracht voor een vier- weekse vakantie in Nederlandse pleeggezinnen. De buitenlandse partners (grote charritatieve orga nisaties) zoeken ze op, kinderen die vaak ouderliefde of normaal gezinsleven missen. In 1968 waren er 400 kinderen die de vakantie van hun dromen beleefden. Ge lukkig had men voor hen allen pleegouders. Maar er zijn er steeds meer nodig. Zomin als bij de kinderen maakt men bij de pleegouders on derscheid in kleur, ras of levens beschouwing. De Stichting heeft geen betaalde krachten, geen bu reau en geen propaganda appa raat. Bestuursleden, provinciale besturen en medewerkers offeren met enthousiasme hun vrije tijd in vaak hun geld om zoveel mo gelijk van deze kinderen een on bezorgde vakantie te kunnen ge ven. De leeftijd van de kinderen is van 6 tot 10 jaar. Er komen Fran se transporten in juli en augustus en een transport Duits spreken de kinderen in juli. Nadere inlichtingen geeft de heer H. C. Kahlmann, Frederik Hendrikstraat 11, Moerkapelle,tel 01793-615.

Weekblad voor Waddinxveen | 1969 | | pagina 3