van vrouw in van nu Moerkapelle en toekomst in maquette van man’ Vooral minnares zijn Burgemeester belicht taak de gemeente I i J I* 5 '"'O Schoolartsendienst Kandidaatstelling St. Victor-kerk Winkelmeisje gevraagd Spar- supermarkt ,Ontmoetings-kerk’ In Groenswaard Algemene Bank Nederland A* I 5.M LA i i Akkoord, maar dan met rente, bij de ABN! K'' I Pagina 3 Waddinxveen Moerkapelle Inspraak Waddinxveen BIOSCOPEN GOUDA Moeder en vriendin Waddinxveen Ontwricht Zevenhuizen Moerkapelle Zevenhuizen Hm 4 Spaardeposito Zes maanden opzegging 6°/o Jeugdsparen met de Zilvervloot: 5% A BURGERLIJKE STAND KEI DOKTERSDIENSTEN U bent welkom bij de Spaar daarom bij de Algemene Bank Nederland en geef groeikracht aan uw geld. Warm hart Spaardeposito Twaalf maanden opzegging 6!4% Spaardeposito Twee jaren Onmisbare hulp U kunt kiezen uit vijf spaarvormen: Spaarboekje/Spaarrekening F' 11 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 20 febr. 1969 I Na de plaats, die de vrouw als GEVONDEN EN VERLOREN Bazen en vast Waddinxveen, Kerkweg 224, telefoon (01828) 4666 halen en opnieuw beginnen. ”De leefbaarheid Kon. Wilhelminaplein 51-53 Waddinxveen Overleden: Jan Frederik Christiaan Steijling, ev. Anna Judith Schouten, 53 jaar; Dirkje Verweij, wv. Leen- dert Weerheim, 82 jaar. Geboren: Martine, d.v. C. Hoogerdijk en E. A. van Rijn; Dicky Jacoba, d.v. M. de Vries en D. van der Spek. Hierna wees de burgemeester op de bijdragen, die de 34 landelijke vrouwenorganisaties met him 610. 000 leden hebben geleverd tot de meningsvorming in ons land. zien in welke richting de ontwikke ling van het dorp zal gaan. Waddinxveen: J. W. H. Helleman, Kerkweg 222, tel. 2979. Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur: ds. J. R. Cuperus; 18.30 uur: ds. J. v.d. Heu vel. Herv. wjjkgebouw: 9.30 uur: ds. A. O. Zijlstra, Amersfoort; 18.30 uur: ds M. Ottevanger, Oegstgeest. Bethel: 9.30 uur: ds. T. v. 't Veld; 17 uur: kand. W. Cuperus, Waddinx veen. Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur: ds. H. Stolk van ’s-Gravenhage; 19.00 uur: ds. F. D. Emous van ’s-Gravenhage. Kapel aan de Rotte: 10.00 uur: ds. M. J. ten Bruggekate van Rotterdam; 19.00 uur: ds. J. Pronk van Rotter dam. Geref. Kerk: 9.30 uur: ds. H. Appers van Haastrecht; 18.30 uur: ds. J. Bos Ondertrouwd: M. J. Houweling en C. A. Boon. Gevonden: Groene gebreide shawl, goudkleurig armbandje met naam plaatje Elly, rode haarballen, groen suede portemonnaie met inhoud, ro de kinderportemonnaie met inhoud, bruine herenportemonnaie met in houd. Verloren: Sleutelbos met 3 sleutels, Fanta sleutelhanger met 1 sleutel, schooltas met inhoud, want met bont gevoerd, bruine/grijze nylon want, bril in gebloemd etui met knip, rood geruite shawl, zwart hoedje, doublé dameshorloge met zwart nylon ban dje, bruine/groene shawl. Donderdag 20 februari: Wijkgeb. Esdoomlaan: jaarvergade ring het Mosterdzaadje, 19.30 uur. Kantine WSE: kaartavond, 20 uur. Vrydag 21 februari: Ver. geb. Stationsstraat: feestavond Plattelands-jongeren, 20 uur. Zaterdag 22 februari: Ver.geb. Stationsstraat: receptie 50 jaar Alg. Ned. Bond v.d. Bouwnij verheid. 15-17 uur. Maandag 24 februari: Ver.geb. Stationsstraat: Bond van Plattelandsvrouwen: kamerlid dr. Th. Joekes, 20 uur. Dinsdag 25 februari: Ver.geb. Stationsstraat: Feestavond 50 jaar Alg. Ned. Bond v.d. Bouw nijverheid, 20 uur. Woensdag 26 februari: Wijkgeb. Esdoornlaan: Evang. film: Telefoonspion, 20 uur. Zaterdag 22 februari: Oliebollenactie Zang en Vriendschap Ned. Herv. Kerk: 10 uur: ds. C. A. Korevaar te Rotterdam; 18.30 uur: ds. G. Th. Vollebregt te Giessenburg. Ger.Gem.: 9.30 en 18.30 uur: ds. A. F. Honkoop. Zevenhuizen: J. Tol, Dorpsstraat 12, Bleiswijk (tel. 01892-2500). Schouwburg: vr. 20.15 uur, za. 15 uur, zo. 15, 17 uur, wo. 14.30 uur: De spookstad” (City under the sea) (14j) za., zo. 19, 21.15 uur, ma. 14.30, 20.15 uur, di. wo. 20.15 uur: L.S.D. ver slaafd aan extase (18j). Thalia: do., vr. 8.15 uur: The trip (18j). za. 2.30 uur, wo. 2.30 uur: Onvoor stelbare tocht (a.l.). za. 7, 9.15 uur., zo. 3, 5, 7, 9.15 uur, ma. 2.30 uur, 8.15 uur., di. 2.30 uur: Barbarella (14j). Reunie: Do., vr. 8.15 uur., za. 3, 7, 9 uur., zo. 3, 5 uur: Rimboevechters van Birma (14j) zo. 7, 9 uur., di., wo. 8.15 uur: Cosa nostra de erfvijand van de F.B.I. (18j). vraagd bij concrete zaken als het verzorgen van maaltijden en was, het schoonhouden van woningen, het kopen van kleding, begeleiding naar kapper, bezoek aan de kerk. Woensdag 26 februari: Dorpshuis: jaarverg. Bond v. Plat telandsvrouwen, 19.30 uur. De burgemeester meende, dat in een gemeente en in het bijzonder in Waddinxveen de vrouw inspraak moet hebben op alles wat gebeurt. Dat wil niet zeggen, dat zij gekend moet worden in alles wat op stapel staat en daar haar oordeel over kan geven. Daarvoor zit er een gekozen gemeenteraad. De inspraak kunnen de dames wel krijgen op de ’’hearings” van de po litieke partijen, maar daar komen zij veel te weinig. Met nadruk bond de heer Van der Hooft zijn gehoor op het hart actief mee te doen in de politiek, zich te laten gelden en vooral lid te worden van een politie ke partij. Als specifieke taken van de vrouw in Waddinxveen noemde spreker bijvoorbeeld die in de begroetings- commissies van de kerken voor de nieuwe ingezetenen. Groot werk ligt ook te wachten als het dienstverle- ningscentrum voor alleenstaanden en bejaarden eenmaal in gebruik wordt genomen. Dan wordt hulp ge- Spreekuren Maatschappelijk Werk ster der Herv. Kerk: mej. J. v.d. Meent, Maandag, woensdag en vrij dag ’s morgens van 9.00-10.00 uur er woensdagavond van 7.00-8.00 uur in wijkgebouw „Het Anker”, Kerkweg 234, Waddinxveen, tel. (01828) 45 22. WADDINXVEEN De parochia nen van de St. Victor-kerk zijn door het kerkbestuur in gelegenheid ge steld kandidaten voor te dragen als lid van het kerkbestuur in de vaca ture van de heer G. T. Mulleman,die op 1 juni als bestuurslid aftreed. Het betreft hier de functie van kerk meester. De kandidaatstelling moet schrif telijk geschieden. Uit de naar voren gekomen kandidaten zullen er twee worden voorgedragen aan de bis schep, die op grond hiervan tot een benoeming zal overgaan. Geboren: Elizabeth Antonette, d.v. O. van Nieuwenhuize en A. A. T. v. Ysseldijk; René Paul, z.v. G. van Wijk en A. Comelisse; Jan, z.v. J. v. Leeuwen en N. v. Dijk; Johannes Augustinus, z.v. A. P. Moll en A. L. M. Hagendoorn; Cornells, z.v. J. v. d. Hoek en A. Houtman; Mark Tae- de, z.v. T. Postma en M. Westra; An- nemarie, d.v. T. Postma en M. Wes tra; Marco, z.v. A. Marchand en A. M. van Leeuwen; Sijtina Simone Pe- tronella, d.v. W. den Ouden en P. Versloot. Het werk bestaat uit zes delen, zo dat er met veranderingen in de toe komst rekening kan worden gehou den. Het Moerkapelle in zijn huidige stadium is op schaal aangebracht. De toekomstplannen zijn aangege ven in grote blokken. Wel is het on langs aangenomen uitbreidingsplan ’’West” genuanceerder in beeld ge bracht met het bejaardencentrum van de Gereformeerde Gemeente, de sanering van de Dorpsstraat, de nieuwe bebouwing in oostelijke rich ting en die op het huidige voetbal veld. Het ontwerp is uitgevoerd door architectenbureau B. A. Stegeman uit Rotterdam. De heer Stegeman gaf na de onthulling een toelichting. De wethouder van Openbare Wer ken, de heer D. van der Spek, zag in de maquette het levende optimisme voor de toekomst, wanneer Moerka pelle over zes jaar vierduizend inwo ners zal tellen en niet alleen het uit breidingsplan West maar ook het uitbreidingsplan Oost gerealiseerd zal zijn. Burgemeester I. J. P. Keijzer toonde zich zeer dankbaar voor dit geschenk, dat hij een prachtig hulp middel vond om voortaan bijzondere bezoekers duidelijk te kunnen laten MOERKAPELLE De achter wand van de raadszaal in het ge meentehuis van Moerkapelle wordt sinds dinsdagavond beslagen door een maquette, waarop men het Moer kapelle en dat van de toekomst kan zien. Het is een geschenk van Ver- sluys Wegenbouw N.V. uit Bodegra ven dat al was toegezegd bij de ope ning van het nieuwe raadhuis. Op een gezellige bijeenkomst werd de maquette dinsdag door de heer IJ. Versluys onthuld. Overleden: Verhoef, Frans, oud 69 jaar. Gehuwd: D. P. Veerman en T. K. Steenstra; J. H. Bakker en A. Tol. Ondertrouwd: Adrianus Frederika van Rooijen. WADDINXVEEN ”Het onderwerp waarover u mij vroeg vanavond wat te zeggen, is verre van gemakkelijk: "de plaats van de vrouw in de gemeente”. Maar ik ga het proberen! Op gevaar af dat u met asbakken of koffie kopjes gaat gooien. De grootste en allerbelangrijkste plaats van de vrouw in de gemeente is vrouw zijn van de man, waarmede zij getrouwd is. Zij, die hem ontvangt - met of zonder koffie of borrel - als hij moe naar huis komt! Hem opvangt als hjj gedeprimeerd is! Die met hem praat - hem ver zorgt! Zijn minnares is! Ja, dit laatste vooral”! De vrouw heeft zich een plaats veroverd in de regering, in parle ment, gedeputeerde staten, gemeen teraden. Er is een vrouwelijke mini ster, er zijn vrouwelijke burgemees ters. Ook in de kerkeraden klinkt de stem van de vrouw steeds meer door in het maatschappelijk leven. van een volk ligt in handen van het gezonde ge zin. Op de schouders van de vrouw rust dat gezonde volk,’’aldus de heer Van der Hooft. Spaarpotje maken De gouden legpenning op zilver en de gouden draagspeld van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel gaven vorm aan de waardering voor de heer H. Mulder, die maandag af scheid nam als directeur van het transportmiddelenbedrijf Mulder-Waddinxveen nv., dat hij 45 jaar geleden oprichtte. De onderscheidingen werden hem uitgereikt op een druk be zochte receptie in ’Royal’ door de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Gouda e.o., mr. Derksen. Ook burgemeester Van der Hooft kwam met ge meentesecretaris Jenné ter re ceptie en bood de heer Mulder - (die hij heel goed kent als ge meenteraadslid van de SGP) - een pentekening aan van oud Waddinxveen van de hand van Har Sanders. De heer Mulder wordt opgevolgd door zijn zoon A. H. Mulder, maar blijft als adviseur aan de vennootschap verbonden. (foto Sjaak Noteboom) De burgemeester benadrukte nog eens het belang van de taak van de vrouw als echtgenote en moeder door te wijzen op het feit, dat hij in deze tijd steeds meer te maken krijgt met ontwrichte gezinnen. In vele ge vallen blijkt, dat het dan een kwestie is van gewoon elkaar niet begrijpen, niet met elkaar leven, niets met el kaar bespreken, afwachten tot de één eens zal gaan praten, zal aan- WADDINXVEEN Het aantal leerlingen onder toezicht van de kring Boskoop van de Schoolartsen dienst, waaronder o.m. Waddinxveen en Moerkapelle vallen is in 1968 met een totaal van 515 gestegen. Hiervan nam Waddinxveen met 159 het leeu wendeel voor zijn rekening. Moerka pelle droeg een vermeerdering met 27 leerlingen bij. In Waddinxveen steeg het aantal te controleren kleuters met 21, lage re school-leerlingen met 115 en MA- VO-scholieren met 27. Van het Nij verheidsonderwijs vielen er 4 af. Voor Moerkapelle waren deze getal len voor de kleuterscholen 10 en voor de lagere scholen 17. Van de 16735 inwoners van Wad dinxveen waren in 1968 bij de school artsendienst aangesloten: 896 kleu ters (5%), 2135 lagere scholieren (13%), 420 MAVO-scholieren (3%) en 154 nijverheidsonderwijs-leerlingen (1%). Moerkapelle (1899 inwoners) had in geschreven: 110 kleuters (6%) en 296 lagere scholieren (16%). ’’Echte huishoudelijke hulp -in de zin van een werkster of dienstmeis je en bejaardenhelpster - ligt niet op het terrein van de vrijwillige hulp verlening. Maar hoe vaak komt het niet voor, dat met een vriendelijk gebaar bejaarden geholpen kunnen worden: bed opmaken, boodschap pen doen,” aldus de heer Van der Hooft, ”Ik bedoel niet de bemoei zuchtige, neerbuigende liefdadigheid Maar ik vraag alleen een warm hart, een vriendelijk gebaar, geheel wel gemeend.” Daarna wees de burgemeester op de taak, die de vrouw heeft tegenover de jeugd, zoals in de ouder commis sies van de scholen. Uitgebreid zet te hij uiteen hoevele aspecten hier aan zijn verbonden. ”Als ik aan al deze dingen denk dan moet het mij van het hart- bes te dames - wat zou er van een ge meente terecht komen als onze vrouwen er niet waren? Daarvoor wil ik u - als burgemees ter en burgervader - graag heel hartelijk danken. Als burgervader vooral, omdat u door uw medewer king - op welk gebied ook in ons dorp - ook mijn medewerksters zijt. Onmisbare hulp, waardoor ook mijn taak verlicht wordt,” zo besloot bur gemeester Van der Hooft zjjn be toog. Zeer langdurig en openharig werd hierna nog van gedachten over al lerlei problemen gewisseld. Evang.gem. Bethel: Boskoop, Burg. Colijnstr. 9.30 uur: samenkomst. Idem: donderdag 20 uur. Jehova’s Getuigen: 15.30 uur: openb. toespraak; 16.30 uur: Wachttoren studie. Na de plaats, die de vrouw voor en naast haar man inneemt noemde de heer Van der Hooft als tweede in volgorde van belang de taak van het niet alleen moeder, maar ook vrien din zijn van de kinderen. ”De help ster, die alles aanhoort als een goede arts voordat zij spreekt, een veilige baken in het gezin.” De burgemeester noemde dit een moeilijke taak, die bijna geen tijd overlaat voor iets anders. Bijna. Want ieder mens moet ook ’’iets an ders” doen om bij te blijven. Hieruit is in de jaren twintig en der tig de Bond van Plattelandsvrouwen geboren. De maatschappelijk situa tie van toen ten plattelande riep, speciaal ten aanzien van het gezins- welzijn, de behoefte op aan eigen or ganisaties, die noden, belangen, en wensen van de vrouw zouden kun nen behartigen. Ook op cultureel terrein lag er een taak. Met de veranderingen in de maat schappelijke situatie evolueerden ook de doelstellingen, die steeds meer op de voorlichting werden ge richt. WADDINXVEEN De kerk in Groenswaard, waar in de toekomst zowel gereformeerden als rooms-ka tholieken hun erediensten zullen houden, heeft een naam. In gemeen schappelijk overleg is de naam ”Ont- moetings-kerk” gekozen, waarin de verwachtingen zijn neergelegd die zowel in gereformeerde als katholie ke kring ten aanzien van deze sa menwerking leven. De bouw van het gemeenschappe lijke bedehuis nadert zijn voltooiing. Als de omstandigheden meewerken kan de kerk over enige maanden in gebruik worden genomen. Zo begon burgemeester C. A. van der Hooft maandagavond in het Ge reformeerd Verenigingsgebouw zijn toespraak tot de dames van de Bond van Plattelandsvrouwen. Hij kreeg geen koffiekopjes naar zijn hoofd, omdat die in dit prille stadium van de avond nog niet aanwezig waren en ontkwam ook aan de asbakken, een overigens licht gevaar, omdat die van plastic waren. Buiten dat hadden de zeker honderdvijftig da mes niet de minste behoefte aan een dergelijke kegelpartij. Geboeid heb ben zij geluisterd naar de visie van de burgemeester op de taak van de vrouw in de gemeente, een visie die ontelbare facetten had. St. Victor kerk: 7.15, 9.00 en 11.00 uur, ma. t.m. vr. 7.45 uur, wo. 20.00 uur, za. 19.00 uur. St. Petrus kapel: 8.30; 11.15 en 17.30 uur, di. 7.45, do. 20.00, za. 9.00 en 19.00 uur. Direct beschikbaar 2.500,- per maand. één maand opzegging voor hogere bedragen 41/2% Spaardeposito Drie maanden opzegging 5% Immanuëlkerk: 9.30 uur: ds. D. J. Vossers, Leiden; 19 uur: ds. J. A. Pe ters, Den Haag. Geref. kerk: 9 uur, 10.30 uur en 18.30 uur: ds. D. Kronemeijer, Leiden. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 uur en 17 uur: ds. A. P. Verloop. Remonstr. kerk: 10 uur: jhr. A. C. D. de Graeff, Den Haag. Oud Ger. Gem.: Zuidkade 158, 10 uur en 18.30 uur: leesdienst. Maan dag 24 febr. 19 uur: de heer Van der Meer. a p t - -

Weekblad voor Waddinxveen | 1969 | | pagina 3