Gemeenteraad: Veertigjaar bij Kempkes miljoen gulden Lezers Schrijven Twaalf brandweren in wedstrijdkring Veldwijk I I Aanschaffingen voor secretarie I J Gouden bruidspaar in Zevenhuizen Gevaarlijke brand Vanavond Voorstellen onderwijs voor bijna een miljoen gulden in I I fa jf* ELSEVIERS BELASTINGGIDS 1969 r ai in a tiendeweg i 2, in. 3033 ÜUUDA KLEIWEG 108, TR.4033 Vrouw en taak I Wmr. Mesker naar Capelle Pagina 3 9 HOE? WAT? WAAROM?. CONTACTLENZEN DOKTERSDIENUtR i O >o BOEKHANDEL s|' BIOSCOPEN GOUDA Alarmproef Geslaagde feestavond Plattelands Jongeren Ligthartschool JH ffEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 27 febr. 1969 gemeente- aanwezige asbakken vra- (foto Sjaak Noteboom). <"- Z«g. kan jij me zeggen hoe het met Suze gaat? Kijkt ze nog altijd zo zuur? Suze?? Die is helemaal veranderd; ze is opgewekt ffl en vrolijk sinds ze Grit contactlenzen draagt Mr, Opticiên >7 Contactlensspecialist -r- Contactlenzen geven zelfvertrouwen I Ga ook naar Grit en laat ze U demonstreren. Het zijn vliesdunne kapjes, die op het traanvocht drijven. Erg prettig in gebruik. U voelt niets en ziet alles haarscherp. T. van Beek-Dekkinga, Amalia van Solmsstraat 28. WADDINXVEEN In de vergadering van de Waddinxveense gemeente raad van hedenavond komt een groot aantal voorstellen aan de orde met betrekking tot het onderwijs. B. en W. vragen hierin om kredieten van totaal bijna één miljoen gulden beschikbaar te stellen. De inhoud van de in deze rubriek opgenomen brieven valt buiten ver antwoordelijkheid van de redactie. Slechts brieven, waarvan naam en adres van de inzender aan de redac tie bekend zijn, komen voor plaatsing in aanmerking. De redactie behoudt zich het recht voor om inzendingen te bekorten of zonder opgave van re denen te weigeren. Waddinxveen: E. M. L. Hemminga Dorpsstraat 66, tel. 2078. Zevenhuizen: J. A. Ensing, Dorps straat 196, Zevenhuizen (tel. 01802- 204). Spreekuren Maatschappelijk Werk ster der Herv. Kerk: mej. J. v.d. Meent, Maandag, woensdag en vrij dag ’s morgens van 9.00-10.00 uur en woensdagavond van 7.00-8.00 uur in wijkgebouw „Het Anker”, Kerkweg 234, Waddinxveen, tel. (01828) 45 22. De van U kunt reeds bestellen: Passage 145, Waddinxveen Tel. 01828 - 2620 (Naschrift redactie: De asbak, die mevrouw Van Beek burgemeester v. d. Hooft alsnog toedenkt is ons in ziens niet verdiend. Uit ons verslag is duidelijk te lezen, dat de spreker naast de primaire taken van het vrouw en moeder zijn voor de vrouw nog een enorm werkterrein ziet braak liggen en een dringend beroep op zijn gehoor deed dit terrein te be zetten. De beschouwing van me vrouw Van Beek geven wij graag weer als een aanvulling op de toe spraak van de burgemeester, die als iedere toespraak zijn begrenzingen moest hebben.) Tot nu toe was het zo, dat de korp sen van Zevenhuizen-dorp en Ze- venhuizen-Oud Verlaat om beurten deelnamen in de wedstrijdkring Reeuwijk. Door de oprichting van deze nieuwe kring zullen beide korp sen steeds deel kunnen nemen, ter wijl het ook nuttig is de oefenmoge lijkheden op grotere schaal moge lijk te maken. in de Hervormde kleuterschool aan de Onderweg. Volgende week moet deze klas verkassen naar het nood gebouw aan de Mozartlaan, omdat de Rehobothschool het lokaal aan de Onderweg nodig heeft wegens ver bouwing. Met medewerking van de inspec teur van het onderwijs is thans een urgentieverklaring verkregen voor de uitbreiding van de Jan Ligthart- school met twee lokalen, waarvan er één als vaklokaal dienst kan doen. Naast deze uitbreiding vraagt de school nog andere voorzieningen :het vergroten van de kamer voor de leerkrachten, die ook geschikt moet zijn voor het onderzoek door de schoolarts, het vernieuwen van de Dinsdag 4 maart: Ver. gebouw Stationsstraat: bejaar denmiddag, 14.30 uur; Ver. gebouw Stationsstraat: bijeenkomst Vrou wenbond P.v.d.A., 20 uur. Donderdag 27 februari: Raadhuis: vergadering raad, 20 uur. W. een voor de 1 WADDINXVEEN B. en W. gen de raad een krediet van 9.150,- beschikbaar te stellen voor enige aanschaffingen ten behoeve van de gemeentesecretarie. Het betreft een archiefkast voor de afdeling Interne Zaken 1.072,29), een copieerapparaat ter vervanging van de machine die thans wordt gehuurd 5.580,-), een papiervernietiger 475,-) en een nieuwe cyclostyle 2.000). Schouwburg: do. 8.15 uur: Verdi’s La Traviata (a.l.); za. 19, 21.15 uur, zo. 19, 21.15 uur; ma. 14.30-20.15 uur, di., wo. 20.15 uur: Laura, de eroti sche Nachtvlinder (18j). za. 15 uur; zo. 15, 17 uur: Rosso, de Mexicaan (14j). Thalia: Als de kater komt (a.l.). za. 2.30, 7, 9.15., zo. 3, 5 uur: 4 for Texas (14j); zo. 7, 9.15 uur, ma., di. 2.30, 8.15 uur: The Fox (18j). Ik ga, ik dood en kom terug (18j). Reunie: Do., vr. 8.15 uur, za. 3, 7, 9 uur, zo. 3, 5 uur: Met de dood op de hielen (14j).; zo. 7, 9 uur, di. 8.15 uur: Ik ga, ik dood en kom terug (18j). Zaterdagnacht 11 uur: Verdorven liefde (21 j). ZEVENHUIZEN Vorige week herdacht het echtpaar J. C. van Zuylen-Kortland van de Noordelijke Dwarsweg ztfn vjjftig jarig huwelijks feest. Vrijdag werd dit feest in hotel Vos gevierd. Daarvoor was een zoon speciaal uit Zuid-Afrika overgeko- men. Hij is een van de negen kinderen die uit het huwelijk zijn geboren. Acht van hen zijn thans nog in le ven. Zowel bruidegom als bruid komen oorspronkelijk uit Wad dinxveen. De bruidegom kwam hier reeds als kleuter, de bruid trok na het huwelijk naar Zevenhuizen. Behalve de acht kinderen zijn er ook nog twintig kleinkinderen en een achterkleinkind. In Zevenhuizen is de heer Van Zuylen enige jaren huisschilder ge weest. Verder was hij ruim dertig jaar lang chef-carrosserie schilder bij de N.V. Verheul te Waddinxveen. De bruidegom heeft diploma’s voor gezel en meester voor schilder en de akte tekenen-L.O. De hobby die de heer Van Zuylen heeft, is hier niet vreemd aan. Hij houdt zich graag bezig met kunst- schilderen. Ook hebben hij en zijn vrouw veel belangstelling voor vo gels. Met veel zorg houden ze een mooie volière naast het huis bij. Dit is een hobby, die van vader op zoon gegaan is. Zowel de 71-jarige bruidegom de één jaar jongere bruid verkeren in een goede gezondheid, ook al zijn ze de afgelopen periode van koud niet zonder griep en verhoudheid doorge komen. MOERKAPELLE In de toe komst zal de alarmsirene van de Be scherming Bevolking elke eerste maandag van de maand om 12 uur ’s middags gehoord kunnen worden. Met een pauze van telkens een halve minuut worden achtereenvolgens de volgende signalen gegeven ’’lucht alarm geëindigd” (vlakke toon) ’’luchtalarm” (janktoon) ’’lucht alarm geëindigd” (vlakke toon). Is de eerste maandag van de maand een feestdag dan geschied de proef op de tweede maandag van de maand. gedeeltelijk verleggen van de speel plaats. Voor dit complex van uitbreidin gen en verbouwingen vragen B. en W. de raad een krediet van 254. 600,-. Voor dezelfde school wordt 420,- gevraagd voor de aanschaf van filmstroken ten behoeve van het onderwijs in aardrijkskunde en ge schiedenis. Het aanschaffen van een nieuwe leesmethode voor de Klaas de Vries- school ter vervanging van de thans in gebruik zijnde, didactisch verou derde, vraagt om een krediet van f 1.550,-. De Koningin Juliana-school heeft nieuw meubilair en nieuwe leermid delen nodig. Hiervoor willen B. en W. 41.700,- uit trekken. Tenslotte wordt ook voor meubi lair en leermiddelen een krediet van 17.500,- gevraagd ten behoeve van toiletgroepen en het uitbreiden en de Mgr. Bekkersschool. De Plattelands Jongeren hielden vrijdag een zeer ge slaagde feestavond met als hoogtepunt een amusant to neelstuk, waarvan u hier een scène ziet. - - -in m IH| Met belangstelling heb ik het ver slag gelezen van de bijeenkomst van de Bond van Plattelandsvrouwen waar de heer Van der Hooft de taak van de vrouw in de gemeente heeft belicht. Helaas heb ik deze bijeen komst niet bij kunnen wonen, geluk kig misschien voor de heer Van der Hooft, want misschien had ik niet helemaal de verleiding kunnen weerstaan om met de op dat ogen blik wel aanwezige asbakken te gooien. Het beeld van de heer Van der Hooft van de taak van de vrouw (1. echtgenote, 2. moeder, en vrijwel geen tijd beschikbaar voor andere dingen) lijkt mij nogal eenzijdig.Vol- gens dit beeld zouden dan vrouwe lijke burgemeesters of kamerleden geen goede echtgenotes en moeders zijn Ik geloof dat in een foren sengemeente als Waddinxveen, met nogal wat jonge gezinnen die veelal in flats wonen (deze bieden weinig contactmogelijkheden), en waarvan de man van zeg maar half acht ’s morgens tot half zeven ’s avonds afwezig is, de situatie iets anders ligt. Door het grote aantal kinderen dat de gezinnen vroeger telden en door de veel zwaardere taak die de vrouw als huisvrouw had (zij moest alles zelf doen) hoefde men zich niet af te vragen wat de taak van de vrouw vroeger was. Het was duide lijk; zij zelf had niet eens tijd om er over na te denken. Deze situatie is echter wel veranderd. Echtparen re gelen veelal zelf het aantal kinderen en de onderlinge tijdsafstand tussen hen; de moderne woning is gemak kelijk te onderhouden; de vrouw heeft het gemak van allerlei tijdsbe- sparende apparaten en produkten papieren luiers enz.). Bovendien zijn (wasautomaten, diepvriesprodukten, er tegenwoordig voor meisjes veel betere opleidingsmogelijkheden, er is een aantal studerende of afgestu deerde jonge vrouwen, de meeste van hen oefenen een beroep uit voor hun huwelijk. Op deze manier zien zij dat zij ook capaciteiten hebben die vaak op een heel ander vlak lig gen dan op het traditionele vlak van gezin en huishouden. Vergeet ook niet dat door het kleinere aantal kinderen en het feit dat kinderen MOERKAPELLE Waarschijn lijk door kortsluiting is zaterdag morgen brand uitgebroken op de slaapetage van de fam. C. Zijder- hand aan de Bredeweg. Er ontstond een geweldige rookontwikkeling. De heer Zijderhand trachtte nog met een schuimblusapparaat de vlam men te doven, maar dit mislukte. In ijltempo brachten omwonenden gasflessen, auto’s en ander brand baar materiaal uit het aangrenzend garagebedrijf, naar buiten, brandweer onder commando commandant T. Monster had met enige moeite de brand in korte tijd onder bedwang. De verdieping is zwaar beschadigd en het woongedeelte werd onbe woonbaar door het bluswater. Veertig jaar is de heer M. de Booy trouw gebleven aan Kempkes Meubelfabrieken N.V., waar hjj als 19-jarige jongen als meubelmaker in dienst trad. Hij specialiseer de zich als tafelmaker en is nu werkzaam op de service- dienst. Maandag werd dit ju bileum gevierd in het direc- tiekantoor, waar loco-burge- meester F. M. van Tol de ju bilaris kwam decoreren met de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau in brons. Hjj was in ge zelschap van de heer W. F. Mejjer, chef afdeling algeme ne zaken. Namens de directie bood de heer Hk. Kempkes de heer De Booy een envelop pe met inhoud, een Delfts Blauw herinneringsbord en twee dagen extra verlof aan. (foto Sjaak Noteboom) ZEVENHUIZEN Op 1 maart I zal de wachtmeester eerste klasse I van de Rijkspolitie, de heer N. L I Mesker de gemeente Zevenhuizen I gaan verlaten. Op die datum krijgt I hij dezelfde functie in Capelle a.d. I IJssel. In Zevenhuizen was de heer Mes- I ker, die hier acht jaar geweest is, I ook rayoncommandant van Oud- Verlaat en secretaris van de plaat- selijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer. De plaats van de heer Mesker zal I worden ingenomen door de heer T. I Maaters, wachtmeester le klasse bij I de parketgroep te ’s Gravenhage. WADDINXVEEN Zoals voor- I gaande jaren werd ook deze keer de I feestavond van de Plattelandsjonge- I ren in het Gereformeerd Vereni gingsgebouw aan de Stationsstraat I een groot succes. Nadat de voorzitter, de heer J. v. I Leeuwen, van de Jongerenorganisa tie van de Hollandse Mij. van Land bouw, de aanwezigen, afgevaardig den van de Plattelandsvrouwen en I Hollandse Mij. van Landbouw wel- kom geheten hhd, werd het jaarver- I slag op rijm voorgelezen door mej. J. Kroes en mej. G. van Dijken. Daarna werd het toneelstuk „Les in Liegen” van P. Joh. Zonruiter op- I gevoerd door de eigen leden. Het I werd zeer vlot gespeeld en alle rol len waren in goede handen. De re- I gisseur was de heer F. van Kooten en souffleuse was mej. L. Kroes. De voorzitter van de Hollandse I Mij. van Landbouw bedankten alle I medespelenden en reikte bloemen en I boekenbonnen uit. „Erom Home” uit Lekkerkerk I zorgde voor de muziek en besloot de- I ze zeer geslaagde feestavond. Donderdag 6 maart: Dorpshuis: jaarlijkse uitvoering gym.verg. Tarzan, 19.15 uur. ZEVENHUIZEN Donderdag 6 maart zal in Woerden een bespre king gehouden worden om te komen tot de oprichting van de wedstrijd kring Woerden van twaalf brand weerkorpsen. Bij dit dozijn zal ook het korps van Zevenhuizen-Oud- Verlaat komen. I Ret eerste voorstel betreft de I bouw van een permanente school I voor de kleuterschool ’’Pinkelotje” I aan de C. Huygenslaan, waar zij nu I nog ki een houten gebouwtje is ge- I vestigd. Voor deze bouw, die zal I worden uitgevoerd in het kader van I het scholenbouwteam Midden-Hol- I land wordt een krediet van 350. I 000,- gevraagd. In verband met de I grote behoefte aan schoolruimte in I de Vondelwijk zal het noodgebouw- I tje voorlopig nog worden gehand- I haafd. Vervolgens komt aan de orde de I bouw van een 2-klassige kleuter- I school voor het Christelijk Natio- I naai kleuteronderwijs aan de Peter I Zuidlaan in Groenswaard. Voor de I bouwkosten vragen B. en ccr. I krediet va, 246.000,-, I grondkosten een van 80.000,-. Voor de inrichting van een lokaal I ten behoeve van de stichting voor I Chr. Nationaal Kleuteronderwijs in I de 3 klassige noodschool, die onlangs I van het Koningin Wilhelminaplein I is overgeplaatst naar de Mozartlaan I komt een kredietaanvrage van I ƒ7.800,-ter tafel. Vorig jaar werd wegens de toene ming van het aantal leerlingen mi nisteriele toestemming gekregen voor het aanstellen van een zesde leerkracht voor de Jan Ligthart school. Daar de school echter maar over vijf lokalen beschikt moest deze zesde klasse ondergebracht worden eerder uit huis gaan, de vrouw, te gen de tijd dat de jongste gaat wer ken of een voortgezette opleiding volgt, nog zo’n dertig jaar voor de boeg heeft. Het is dan ook inkonse- kwent om te zeggen als zij trouwt: nu ligt er een andere taak te wach ten, die van moeder en huisvrouw; een taak waarvan zeker het laatste facet haar misschien niet goed ligt en weinig interesseert. Waarom of het een of het ander? Als er vrouwen zijn die, met enige hulp van buiten af, naast het huishouden iets anders willen en kunnen doen, dan moet die hulp geboden worden. Dat is toch het logische gevolg van het geven van een al dan niet intellectuele oplei ding aan meisjes? Ik geloof niet dat man en kinderen eronder zullen lij den, integendeel, zij hebben veel meer aan een vrouw en moeder, die opgewekt ”met Mar verhalen” thuiskomt. In een rapport samengesteld door het Vormingsinstituut van de Partij van de Arbeid wordt de mogelijk heid genoemd om bij verdere werk tijdverkorting zowel man als vrouw beide parttime te laten werken. Het gaat nl. niet alleen om de positie van de vrouw. Vergeet ook niet de man nen die, naast hun werk, het best leuk vinden zelf te koken en wat meer aan de opvoeding van hun kin deren te doen. Het probleem van de taak van de vrouw leeft overigens niet alleen in Waddinxveen. Denkt u bijvoorbeeld eens aan de onlangs opgerichte Ak- tiegroep Man Vrouw Maatschappij. Een ander voorbeeld is het Congres van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid, gewijd aan de „Rol en taak van de vrouw nu en in de toe komst”. Uit een resolutie, aangeno men tijdens dit congres, wil ik graag enkele punten aanhalen: Het aantal herscholingsmogelijk- heden dient te worden uitgebreid. Bij verdere werktijdverkorting dient men ernaar te streven dat werk- en schooltijden zoveel mo gelijk met elkaar in overeenstem ming zijn. Parttime functies dienen open te staan zowel voor mannen als voor vrouwen. De overheid dient op het gebied van parttime functies een aktief beleid te voeren. Zij dient de werk gelegenheid in deze sector te sti muleren en zelf parttime functies te creëren. Het aantal kinderopvangmoge- lijkheden dient te worden uitge breid. Jammer is het dat in het verslag zo weinig naar voren kwam welke de argumenten waren van de vrou wen die het niet helemaal met de heer Van der Hooft eens waren (of waren die er niet?). Ik ben namelijk erg benieuwd of deze zaak leeft on der de (nieuwe) bewoners van Wad dinxveen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1969 | | pagina 3