1 Bejaarden hadden fijne dag ondanks de regen Stichting, werkgroep jeugd rond tafel voor beraad ontmoetingscentrum Maandag opening Oud-Waddinxveen J Uw krant niet gehad Toespraak bij aanbieding van rapport Eerst financiën of eerst plan Let deze week speciaal op onze bijlage van de Sportweek 1969 BEL DAN EVEN 01828-3088 Pagina 18 Onderzoek Jaren jonger a e v s 1* V V t Jeugdcentrum Gelukkige avond WEEKBLAD VOOR WADDDJXVEEN/HOLLANDS HART donderdag 5 juni 19( D( de aanbieding van het rapport van de werkgroep Tref- woners Inmiddels was het weer een beet- WADDINXVEEN De besturen van de Werkgroep Trefpunt Waddinxveen, de stichting „Algemeen Vereni gingsgebouw” en de stichting Jeugd-vormingscentrum Waddinxveen gaan samen rond de tafel zitten om in gezamenlijk overleg na te gaan wat de werkelijke be hoeften zijn voor een algemeen ontmoetingscentrum in de gemeente. Tot dit compromis werd gisteravond be sloten na een langdurige discussie, die voortvloeide uit c 5 1 r s c I 5 S c 5 1 t 1 e i c s r i 1 t t e I Hij vroeg zich verder af of een tref punt, hoe dan ook opgezet, de pijn lijke scheiding zou kunnen opheffen, die volgens het rapport tussen de au tochtone en allochtone bevolking zou heersen. „Zijn we wel zo pijnlijk ge scheiden? Was het dan niet beter ge weest uw werkgroep breder samen te stellen?” Zeer interessant en voor de buiten staanders onverwacht was de inbreng van de heer H. W. R. Meijer, voor zitter van de stichting Jeugdvor- mingscentrum, die al een plan voor de jeugd heeft ontworpen, dat in ver gevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Rechtstreeks vroeg hij aan het be stuur van de stichting Algemeen Verenigingsgebouw of dat bereid was het onderzoek ter hand te nemen of het resultaat van zo’n onderzoek als basis voor verdere actie te nemen. WADDINXVEEN Het regende. Het hagelde zelfs even. Maar dat kon gisteren de stemming niet druk ken in die zes autobussen en vijftien auto’s vol Waddinxveense bejaarden die weer de dag der dagen beleefden de dag van de bejaardenreis, aan geboden door de gezamenlijke mid denstand. Het was hun feestdag en het zou een feestdag blijven: van ’s-morgens acht tot 's-avonds acht. Toen iedereen, keurig van huis ge haald, zijn plaatsje had gevonden, ging het eerst op Gorkum aan: 320 man en vrouw sterk. ”De Doelen” wachtte daar met open poorten en geurende koffie. Daar ook kwam burgemeester Van der Hooft - on danks een meer dan overbezette a- genda- op bezoek om zijn oude ge trouwen te laten blijken, dat ook hij in hun plezier deelde. Na dit opkikkert je was er weer volle moed om verder te gaan.Park ’’Tivoli” in Berg en Dal werd de tweede aanlegplaats. De koffietafel- prima verzorgd- ging er daar in als koek. Het romantische waterorgel zorgde voor een extra scheutje stem ming. „Ik geloof, dat we er dan uitkomen. Ik wil het initiatief nemen en u sa menbrengen, zodat niemand zich te kort voelt gedaan. Ik wil uw verga dering dan openen, bij loting een voorzitter aanwijzen en weer ver dwijnen. Als u hiermee instemt is dit een gelukkige avond geweest: dan hebben wjj de kurken, waarop wij kunnen drijven.” Schouwburg: Do. 20 uur: Harlekijn Herma van Veen.; vr. 19.30 uur: Cleopatra (14j); za., zo. 19, 21.15 uur ma. 14.30, 20.15 uur; dl. 2015 uurDe nichten (18j) za. 15 uur, zo. 15, 17 uur :Ontsnap- ping uit de jungle (14j). Frits Leenen, bestuurslid van de Jeugdcontactraad, die nauw met de groep-Meijer samenwerkt, zag in het rapport weinig mogelijkheden voor de jeugd. „Wij willen graag zelf een gebouw hebben met eigen bestuurs leden en niet worden weggestopt in een verenigingsgebouw.” Het raadslid Van Heteren (Gemeen tebelang) maakte „Trefpunt” een compliment voor het rapport. Hij was diep teleurgesteld over het feit, dat nu blijkt dat drie groepen aan het werk zijn die langs elkaar heen wer ken. „Hier zijn mensen afzonderlijk bezig aan een onderzoek, terwijl ze elkaar eigenlijk moesten vinden door de koppen bij elkaar te steken. De heer T. Ververs, bestuurslid van de stichting Algemeen Verenigings gebouw betreurde dit mede. „Is er geen overbrugging mogelijk? Anders zitten we straks met een verzadiging van verenigingsgebouwen. Laat men eerst eens bekijken waar men aan toe is en dan proberen er geld voor los te krijgen.” De burgemeester trachtte de zaak dui delijk te stellen: de werkgroep heeft alleen maar bouwstenen willen aan dragen voor de verwezenlijking van punt aan het gemeentebestuur. Een discussie, waarin de standpunten van de werkgroep en de stichting „Al gemeen Verenigingsgebouw” zo ver uit elkaar lagen, dat iedere samenwerking onmogelijk leek. Het gemeen teraadslid A. H. van Gent paste tenslotte voorzichtig de scherven bij elkaar, waarop burgemeester Van dér Hooft het laatste lijmwerk kon verrichten, dat nu tot een samenspraak gaat leiden. De heer Barth stelde daar tegen over: „Het rapport bevat vele malen meer nieuws dan we in zes jaar ooit van de stichting hebben vernomen. Ons financieel overzicht kan best hier of daar mank gaan. Maar wij hebben deze cijfers eerst voorgelegd aan deskundigen van de stichting Ruimte voor de jeugd. Een sluitende exploitatie zal misschien nooit ge vonden worden, maar toch is deze niet bij voorbaat onmogelijk. Met een andere gemeenschapsvoorziening als het zwembad is het ook gelukt. Als we wachten tot er een sluitende ex ploitatie is komen we nooit tot iets.” Verder verweten de heren elkaar wederzijds, dat van begin af aan nooit bereidheid is gevonden tot ge meenschappelijk overleg. De heer Van Gent, die de discussie opende was wel blij met de inhoud van het rapport van de werkgroep en meende, dat deze bij verdere verwe zenlijking van de plannen in deze vorm nog een nuttige taak kan heb ben. Maar een aantal zaken vond hij toch „aan de magere kant”. Met na me had hij verwacht, dat de werk groep zelf verder zou hebben ge werkt aan het onderzoek dat zij no dig oordeelt om te geraken tot een juist overzicht van de wensen, die voor een ontmoetingscentrum onder de bevolking leven. Thalia: do., vr. 8.15 uur: Verboden spel (18j). za. 2.30 uur, zo. 3 uur, 5 uur, ma., di. wo. 2.30 uur: Een spookpiraat als maat (a.l.). za. zo. 7, 9.15 uur, ma., di., wo. 8.15 uur: Ontvoering op orly (18j) Die brede samenstelling had de groep wel gepretendeerd en er zaten duidelijk meer discussanten, die hier van een pui? wilden maken’ Hij had waardering voor het feit, dat er een werkgroep is ontstaan. „Maar u praat in uw rapport over jeugd. Naar mijn mening is „Tref punt” voorbijgegaan aan de wensen van de hedendaagse jeugd. „Vandaag mag je erin, maar morgen moet je eruit, want dan is er een toneel avond.” Dat wenst de jeugd niet. U heeft de jeugd niet begrepen. U kunt niet verlangen, dat zij zich thuis gaat voelen in een gebouw als dit.” De heer Meijer stelde, dat voor jeugdactiviteiten onder goede leiding dagelijks een gebouwoppervlakte van 1800 m2 nodig is. „Wij hebben grond aangevraagd en deze is ons in principe toegezegd. In juli hopen wij een plan aan te bieden met financiering, statuten en waar schijnlijk al een schetsplan van een architect. Wil men een recreatiecen trum, dan moet men ervan uitgaan, dat de jeugd vandaag een eigen be huizing wenst.” een trefpunt, de stichting wil geldin- zamelen en dan praten over wat men gaat bouwen, de jeugd ijvert al jaren voor een eigen onderkomen. „We staan pas aan het begin. De vraag is ,wat gaan we er nu van maken? We moeten elkaar geen verwijten doen, geen ruzie maken, al zal ik de zaal dan heus niet laten ontruimen.” In re- en dupliek scheen de kloof tussen de standpunten van alle groe peringen onoverbrugbaar te blijven. De heer Van Gent leidde tenslotte het compromis in. „Ziet dé stichting mogelijkheden op basis van het rap port voort te bouwen aan de werk zaamheden zonder zich blind te sta ren op de financiële situatie, zoals het rapport die weergeeft? Dan komen er mogelijkheden om op allerlei manie ren met de stichting Jeugdvormings- centrum in overleg te treden.” De burgemeester vroeg toen recht streeks aan de heren Barth, Quartero en Meijer of zij bereid waren tot een samenspraak. Alle drie knikten in stemmend. belangstelling voor hebben. Dit moge blijken uit de lijsten m handtekeningen welke wij U stral gaan aanbieden, en waarin de oi dertekenaars verklaren waarderir te hebben voor het initiatief van c werkgroep. - Een andere reactie is dat wij e; brief ontvingen van de gemeente A blassierdam, waarin deze om toezei ding van het rapport verzoekt i verband met een daar te bouwe vrije tijdscentrum. - Dit gebeurde op aanbeveling va de ’’Stichting Ruimte voor de Jeugc welke eveneens om een exempla; vroeg. -Die meest omvangrijke reactie sta; hier voor U! Dit is een maquette van een grot hal, met een oppervlakte van 600 m2, welke ons in gedemonteerde toe stand te koop aangeboden werd. Wij kunnen hierop uiteraard ni( ingaan, maar dat neemt niet we dat het een geweldig leuke reacti is. Ik wil nog even terug komen o de inhoud van het rapport. Met na druk wil ik er op wijzen dat dit rap port geen plan is voor een trefpunt maar een visie, een idee, een ge dachte, welke als uitgangspunt ka dienen om via een onderzoek tot tee plan te geraken. Deze visie is ter illustratie gecon cretiseerd met de ons ter beschik king staande informatie en deskun digheid. Zo is het dan nu ook nie opportuun of het Trefpunt een in houd moet hebben van 20.000 m3, zo genoemt - - - moe Reunie: do., vr. 8.15 uur za. 3 7, 9 uur, zo. 3, 5 uur: De legende van ge neraal custer (14j). zo. 7 uur, 9 uur, di., wo. 8.15 uur: Spionnen vechten in riolen (18j). Het breekpunt tussen de voorzitter van de stichting, de heer W. P. Quar tero en die van de werkgroep, de heer H. P. Barth, lag op principieel vlak. De eerste stelde, dat het rapport in feite niets nieuws bevatte en dat de daarin gedane suggesties niet haal baar waren, omdat de berekening van de exploitatie veel te optimistisch zou zijn. Hij verweet de werkgroep, dat deze met een rapport was geko men dat bij voorbaat financieel niet te realiseren zou zijn. „De stichting heeft plannen uitge werkt, maar die niet openbaar ge maakt zolang er geen zekerheid is over een sluitende financiële moge lijkheid. Zo lang we geen object heb ben dat sluitend kan worden opgezet zijn we nergens: wij niet, u niet, nie mand niet”. je opgeklaard, zodat de bejaarden zich met élan konden storten op de lunaparkattracties van de uitspan ning en in dat vrolijk gedoe zicht baar jaren jonger werden. Over de Veluwie, via Arnhem, Ede Veenendaal en Utrecht werd hierna de reis voortgezet naar Avifauna. Tegen vijf uur kwamen de vetera nen uit Waddinxveen in het vogel park aan. In het restaurant een di ner, dat klonk als een klok. Wethou der F. M. van Tol gaf daar spontaan een rondje uit naam van het ge meentebestuur. De 72-jarige heer Janssens uit Goes liet daar zijn leef tijdgenoten horen, dat hij nog best bij stem is. Namens de bejaarden sprak de heer Van Helden hier een gloedvol dankwoord voor al het genotene, de heer G. van Ringelenstein sprak na mens de Middenstandsvereniging al even tevreden. Toen werd het tijd voor de terug tocht. In een stemming, die nog even geanimeerd was als bij de start. Toien Waddinxveen weer in zicht kwam stond daar bij de Brug ’’Voor waarts” al klaar voor een muzikaal welkom, dat bij het dorp schetterend door Concordia werd overgenomen. De Waddinxveense bejaarden hadden er hun jaarlijkse reis weer als een mooie herinnering opzitten. Dank zjj alle Waddinxveners, die zo enthousiast de Sint Nicolaas-actie hebben gesteund, dank zjj de mid denstand, dank zij die trouwe chauf feurs. En niet te vergeten dank zjj dat korps ’’specialisten”: dokter Hel leman, zuster De Boer, de directrice van Souburgh en panne-monteur C. Kool, die vol zorg de reis meemaak ten, maar gelukkig niet in het ge weer moesten komen. hierover niet nodig zou zijn. De heer Barth ging met dit advies mee. De burgemeester adviseerde de heer Barth toe te geven, dat in feite alle leden van de werkgroep alloch tonen zijn en geen van allen gods dienstig gebonden, zodat een debat als in het rapport ergens ge: wordt, ofwel dat dit 21.379m3 zijn. Evenmin is het op dit momen van betekenis om te discussieret over andere details zoals de bouw prijs per m3 etc. Ook wil ik graag opmerken da wij zeer bewust geen formele con tacten gezocht hebben met officieli instanties welke bij de realiserin; van een trefpunt betrokken zijn, zo als de Stichting Maatschappelijl: Opbouwwerk Zuid Holland, het mi nisterie van Cultuur Recreatie ei Maatschappelijk Werk, etc. De reder hiervan is dat wij geen risico wilder nemen om bestaande of in de toe komst noodzakelijke communicate met deze instanties te doorkruisier casu quo te blokkeren. Bovendier heeft de werkgroep er zorgvuldig voor gewaakt om de status van ”eei« groep burgers” in casu dus geen staj’i tus, te handhaven. Wij achten het nuttig dat he rapport na aanbieding aan U, ge acht gemeentebetuur, in bredere kring openbaar gemaakt wordt. Niet alleen allerlei plaatselijke orga-S nisaties, zoals middenstandsvereni-1 ging, Industriële Club Waddinxveeg schoolbesturen, jeugdverenigingen. culturele-, sport, en andere vereni gingen zullen gelegenheid moeterl hebben om kennis te nemen van de.B inhoud van het rapport ook de in-B in niet georganiseerd ver band moeten daartoe de mogelijk-l heid hebben. Wij zullen dan ook en- B kele exemplaren van het rappor: daartoe ter beschikking stellen vaAs de leesbibliotheek. Op deze wijze ifl het mogelijk dat nu reeds in teen veelra breder verband dan tot heden nage- S dacht wordt over de wensen; ver- langens en mogelijkheden van een B trefpunt. Graag wil ik het gemeentebestuur i en de betreffende ambtenaren be-1 danken voor de wijze waarop zij S ons behulpzaam geweest zijn bij de l vermenigvuldiging en verspreiding I van het rapport. De keurige presen tatie en typografische verzorging I zijn naar onze mening op voortrefB felijke wijze aangepast aan de be langrijkheid van het onderwerp. Onze groep hoopt dat door eei| vruchtbare en constructieve discus- -s sie, welke hier vanavond zal begin-1 n;en, een aanzet gegeven kan worder tot de realisering van een Trefpunt dat zal voorzien in de behoeften var.w ons, inwoners. De heer H. P. Barth, voorzitter van de Werkgroep Trefpunt Wad dinxveen heeft gisteravond met de volgende toespraak het rapport van deze werkgroep aangeboden aan het gemeentebestuur Het verheugt ons dat het gemeen tebestuur de werkgroep Trefpunt Waddinxveen hedenavond in de ge legenheid stelt om het door ons op gestelde rapport aan te bieden. Het is nuttig om hierbij in het kort de gevolgde gang van zaken te memoreren. Zoals u wellicht bekend is werd vorig jaar op 18 maart door een be paalde groepering een openbare dis cussie avond gehouden, om van ge dachten te wisselen over een in onze plaats te stichten gebouw. De stichting Algemeen Vereni gingsgebouw Waddinxveen was hierbij gelukkig vertegenwoordigd door haar voorzitter. Hierdoor kon kennis genomen worden van de bij de stichting heersende opvattingen en bestaande plannen. Er zijn op die avond keiharde din gen gezegd!! Hierdoor werd het beeld stieeds dui delijker, met als gevolg dat een be langrijk deel der aanwezigen niet instemde met de zienswijze van de eerder genoemde stichting. Een aantal van deze aanwezigen wilde niet volstaan met een duide lijk ”NEEH”, maar trachten, door een alternatieve gedachte te ontwik kelen, een meer positieve bijdrage te leveren. Na een informeel eerste overleg werd aldus op 8 april 1968 needs de Werkgroep Trefpunt Wad dinxveen geboren; Welke overigens deze naam pas in december 1968 ge kozen heeft. Aan het gamma van aanduidingen, welke het geachte raadslid van Gent gebruikte in zijn algemene beschouwingen op 21 no vember jongstleden: Het Gebouw, Het verenigingsgebouw, De Schouw burg en Het gebouw voor meervou dig gebruik, kunnen we nog toevoe gen: AVNS, zijnde Algemeen Vereni gingsgebouw Nieuwe Stijl, Trefpunt uiteraard, en wellicht is, gedachtig aan de Fabeltjeskrant ’’Praathuis” ook zo gek nog niet, als we tenmins te net als in. het grote dierenbos er gens een ’’Open Plek” kunnen vin den. Voor wat betreft de gevolgde werkwijze heeft de werkgroep zich regelmatig in kleinere eenheden op gesplitst om bepaalde facetten te be studeren. Zo hadden wij de studie groepen: onderzoek, financiën, be staande organisaties, enquete, subsi dieregelingen en vormgeving en si tuering. De resultaten van de vele echte en goede werkbijeenkomsten van de ze groepen en de vergaderingen van de gehele werkgroep hebben vele ordners aan papier gevuld. Het heeft dan ook tijd en moeite ge koste om deze hoeveelheid materiaal te comprimeren tot een goed lees baar rapport. Dit rapport heeft in zeer korte tijd reeds grote belang stelling gekegen. De leden van de werkgroep heb ben niet alleen vele persoonlijke reacties van ingezetenen gekregen, maar er kwamen ook andere reac ties, waarvan ik de volgende graag noemen wil: - De stimulerende reactie van de pers, die veel aandacht aan ons rap port besteed heeft, met name de Haagsche Courant, Rijn en Gouwe, het Weekblad van Waddinxveen, de Rotterdammer, Holland Silhouet e.a Ik zou van de gelegenheid gebruik willen maken om vast te stellen, dat de pers een vaak niet onderkend groot aandeel heeft bij de tot stand koming van voorzieningen als de on derhavige. - De belangrijkste reactie is evenwel dat de inwoners van ons dorp er, overeenkomstig onze verwachtingen Het rapport van de werk groep Trefpunt Waddinxveen heeft ook buiten de gemeente veel belangstelling gewekt.Zo werd onder meer dit gedeelte van de oude Rotterdamse Ahoy-hal als ’’trefpunt” te koop aangeboden. Ietwat voorbarig natuurlijk, maar voor de werkgroep een zeer aanmoedigend teken. n g:.Hr-£

Weekblad voor Waddinxveen | 1969 | | pagina 18