gruwelijke Vakantieregeling Kruideniers Vakantieregeling groente-handel Geslaagd Geslaagd Met de Zilveren lepel St. Hubrechtsgerecht voltrok vonnissen Vakantieregeling van slagers drinkjijenrijik 2uurrijden 1/4 uur rust Oud- s 1 i V akantieregeling middenstand Moerkapelle Margaretha T uinbou wschool breidt uit Verbranding Waddinxveen Kent u die nieuwe, super-mooie, veelzijd nimmer haperende Fujica camera’s voor het Single-8 filmsysteem? Pagina 4 w wordt vervolgd FUJICA Single-8) WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 19 juni 1969 Wij hebben ze in voorraad. b< Passage 143 - telefoon 2477 Waddinxveen ren In het Vierschaar-hoek van het door Tom Lodewijk 1 De Middenstandsvereniging Moer kapelle heeft de volgende vakantie regeling van haar leden bekend ge maakt: (In deze periode storingen doorgeven aan Fr. Hanse, telefoon 648, Cooy- manstraat 8). 4 tot en met 16 augustus: F. van Beek, Piet Heinstraat 8. 14 tot en met 26 juli: G. Bonefaas, Sint Victorplein 4 16 tot en met 28 juni: K. Sekeris, Kerkweg 203. WADDINXVEEN B. en W. van Waddinxveen hebben de volgende vakantieregeling voor kruideniers vastgesteld. In deze hoedanigheid stond hij in 1470 voor de dijkgraaf en hoogheem raad om de belangen van zijn onder danen te verdedigen tegen de heer van Hoogeveen, toen deze laatste ge weigerd had een behoorlijke kade voor hun veenderij te leggen. Hendrik van Naaldwijk is tevens be kend geworden doordat hij in 1475 met Karei de Stoute tegen de oproe rige Luikenaars optrok. Hij stierf in 1496. Door het overlijden van zijn vrouw, Machteld van Raaphorst, in 1497 erfde hun dochter Wilhelmina van Naaldwijk hun goederen en be zittingen. Zij stierf in 1506, waarbij haar dochter Machteld van Mont- foort als leenopvolgster optrad.Haar zoon heette, evenals haar man, Ro bert van de Marck, heer van Arem- berg. Deze zoon trouwde met Vrou- wie Walburg van Egmond, een zuster van Maximiliaan van Egmond. Hij stierf in 1536. Zijn zoon, welke hem opvolgde, had geen kinderen. Op die manier Reeds in 1549 werd hij bij het over lijden van Maximiliaan van Egmond door Keizer Karel V tot stadhouder van Groningen, Friesland, Overijssel en Lingen aangesteld. In de slag bij Heiligerlee sneuvel de deze Graaf van Aremberg aan de kand van de Spanjaarden, terwijl Adolf van Nassau aan de kand van de Oranjes sneuvelde. De weduwe van Graaf van Aremberg kocht een jaar na de dood van haar man in 1569 het Hubrechtsgerecht van Dirk Coebels van der Loo. 21 juli tot en met 2 augustus: Chr. Zwijgers, Koningin Wilhelmi- naplein 3; A. Verbree, leplaan 75. 28 juli tot en met 9 augustus: T. de Vos, Stationsstraat 57; H. de Vos, Stationsstraat 59; J. Tol, Klei- kade 51. 30 juni tot en met 12 juli: W. Sekeris, Dorpsstraat 23; J. van Triet, Brederolaan 15. 21 juli t/m 2 augustus: H. M. Asscheman, Trompstr. 9 G. Visser, Noordeinde 95 C. Voshol, Zuidkade 186. 28 juli t/m 9 augustus: A. van Eeuwen, Zuidkade 3 D. Kool, Dorpstraat 39 T. Broer, Dorpstraat 46 G. v. Ringelenstein, Brederolaan 5 d d 23 juni t/m 5 juli: J. van Triet en Zn, Noordkade 87 en K.W.plein 45. 30 juni t/m 12 juli: G. Bosman, B. Trooststraat 79 A. v.d. Sluis, Dorpstraat 104. 30 juni t/m 19 juli: H. Cammeraat, Zuidkade 232. 9 juni t/m 21 juni: Albert Heyn N.V., K.W. plein G. Lochmans, Kerkweg 141. 7 juli t/m 19 juli: P. v.d. Starre, P. Heinstraat 1. 14 juli t/m 26 juli: J. Asscheman, K.W.plein 54 G. v. Ringelenstein, leplaan 71 K. v. Ringelenstein, B. Troost straat 3. 3e d< m se L R R V B n r< r r e S I 2 5 2 2 3 2 1 l C v I 6 r d' ei d Zt b 3' n r r 2 d 2 o De tentoonstelling Oud-Wad- dinxveen in de voormalige Koningin Julianaschool aan de Kerkweg die tot 12 juli 1969 geopend zal zijn, trekt veel belangstelling. Voor de organisatoren van deze ten toonstelling is dit verheugend, omdat met zeer veel moeite een schat van gegevens over de historie van Waddinxveen bijeen is gebracht en men het oude schoolgebouw in een waar museum heeft weten om te toveren. De heer H. Glas beek, die u graag in dit mu seum rondleidt, vroegen wij iets te willen schrijven over de oudst bekende historie van Waddinxveen. Van zijn hand ontvingen wij onderstaande bijdrage. De Chr. Lagere Tuinbouwschool te Boskoop geeft met ingang van het nieuwe cursusjaar meer mogelijkhe den. De goedkeuring van de mini ster van landbouw is verkregen een derde vakrichting in tie voeren, nl. voor toekomstige hoveniers (aanleg en onderhoud van tuinen). Dit is een aanvulling op het huidige program ma dat boomteelt en bloementeelt omvat. Door de bredere basis krijgen de leerlingen meer mogelijkheden voor verdere studie en bij de keuze van een beroep in de maatschappij. Tijdens haar leven schonk zij aan de St. Janskerk te Gouda een ge brandschilderd raam, nr. 6. Op dit raam ziet men de belegering van de stad Bethulia en de onthoofding van Holofemes, alsmede de familiewa pens van het geslacht van de Marck Hieruit kan men afleiden dat het ge slacht van de Marck terug ging tot Francois van Halewijk. Uit oude pa pieren is tevens gebleken dat Ridder van Halewijn huize ter Wadding (tussen Voorschoten en Leiden) als onsterfelijk leen heeft bezeten. In 1581 zwoerden onze staten de Spaanse koning plechtig af en aan gezien de weduwe van Aremberg weigerde de nieuwe orde van zaken te erkennen werden haar goederen, voorzover die in de noordelijke ge westen van Nederland lagen, door de Staten des Lands in beslag genomen Zij overleed in 1596. Graaf van zaterdag 19 maandag 21 noemd. Zulk een ambacht was St. Hubrechtsgerecht. De eigenaren daarvan, welke la ter ook de ambachtsheerlijkheid van Noord Waddinxveen bezaten, woon den op een aanzienlijk landgoed na bij de brug, hetwelk in oude brieven en papieren onder de naam van Sou burg voorkomt; ook wel genoemd het huis met de toren of huize Sou burg. Tegenover dit landgoed aan de Noordkade had men de gevangenis, waarin de misdadigers werden op gesloten (voormalige huizen aan het Sluisje). Voorts was er een schand paal in het Dorp (recht tegenover de Kerkweg) en een gerechtsplaats (galg) bij het Sluisje. Zij werden me nigmaal gebruikt om de strenge ei sen der gerechtigheid tie vervullen. De vakantieregeling 1969 voor de Waddinxveense groente- en fruit handelaren ziet er als volgt uit: Kruideniers: J. W. Verwey van maandag 23 juni t/m zaterdag 5 juli; J. P. Boevé van maandag 7 juli t/m zaterdag 19 juli; J. Pak van maandag 21 juli t/m zaterdag 2 augustus; Hertog van maandag 21 juli t/m za terdag 16 augustus. Manufacturiers: Fa. Wed. Bac van maandag 4 aug. t/m maandag 11 aug.Fa. W. v.d. Vlist van maandag 11 aug. t/m maandag 18 aug. Dit zou een aanwijzing kunnen zijn dat de naam Waddinxveen af komstig is van Huize Ter Wadding. Op de tentoonstelling Oud-Wad- dinxveen is nog één van de laatste schetsjes van Souburg te zien. Van de Koningin Wilhelmina- school (christelijk MAVO) slaagden voor het mulo-diploma A met mid denstandsdiploma: Elly van Dijk, Joke Faas, Tonny de Graaf, Fijke Havenaar, Adri Graveland. Voor het diploma mulo-A met wiskunde slaagden: Dikkie van Driel, Jan de Hartogh, Sjaak van Kleef, Tineke v. Gils en Paulien Verweij. De heer J. Vink uit Waddinxveen is in Utrecht geslaagd voor het doc toraal examen scheikunde. Van de Klaas de Vriesschool slaag den voor het toelatingsexamen van het Coomhertgymnasium in Gouda Marjo Dörr en Ruud Bijkerk. Paul Dekker slaagde voor het toelatings examen van het christelijk lyceum. Tot de Rijks HAVO werden toegela ten Marijke Berger, Cora Deenen- kamp, Yvonne Plezier, Peter van Binnendijk, Coenraad Carets, Rudie van Rhijn, Ronnie Sijthoff en Ton Versluis. maandag 30 juni t/m zaterdag 12 juli: C. Koot, Kerkweg en P. C. van Beest, Luifelbaan; maandag 21 juli t/m zaterdag 2 augustus: C. Kerver Dorpstraat; maandag 21 juli t/m woensdag 6 augustus: K. van Til burg, Winkelcentrum Oranjewijk; maandag 28 juli t/m zaterdag 9 au gustus: W. en S., Zuidkade; maandag 4 augustus t/m zaterdag 16 augus tus: F. Versluis, Kerkweg. De slagerijen zijn woensdag na 12.30 uur en zaterdags na 16 uur ge sloten. Nou es effen kijken hoe ik dat nou netjes zeggen moet dat ze goed voelen wat ik bedoel maar dat ik er niet te veel tegen de haren opstrijk. Ik geloof wel in de goe de bedoelingen van het hoofdbestuur, zij zit ten daar om onze belangen te behartigen en als onze vertrou wensmannen, al weer die sigaar uit, nou die krijgt ie terug, dat is niks, goeie sigaren hebben ze tegenwoor dig niet meer, wat zei ik ook? Vertrouwensmannen, niet? Lees es effe terug want nou ben ik door die stink - sigaar de draad kwijt. Zo hufter, als je nouw weer es uitgaat! Maar eh, ja met Stok, nee niee nou niet, berg em maar effe op in de wachtkamer en geef ’em een si gaar, zeg dat ik met tien minuten bij hem ben. Zo laat maar effe op een laag pitje zitten. Nou ’s effen kijken. Ja maar met goeie bedoelingen is de weg naar de hel geplaveid en wij willen de weg plaveien naar een be tere toekomst voor ons vak. Niet gek hè, niet gek be dacht van de ouwe sok! Zit niet zo te grinneken, juf frouw van der Pluim. Dan schieten we er niets mee op om aan het lijntje te worden gehouden. Nou ja en draai d’r dan verder een punt aan van: hopen dat we met z’n allen eensgezind tot een oplossing komen of zoiets, dat giet u zelf maar in ’t vat Mieke van der Pluim zag altijd kans om van zulk een verwarde monoloog een toespraak te maken die er op papier heel goed uitzag, en wanneer Reindert Stok soms hiet verslag van die toespraak in het vakblad las, zuchtte hijik wist niet dat ik het zo mooi gezegd had Nou is d’r nog wat? Hij zag Mieke dralen. „Ja me neer d’r is nog wel wat, maar er zit iemand te wach ten enne...” „Nou, kan het niet in vijf minuten? Die vrijer gaat niet dood. Die zit lekker op een van mijn sigaren te knabbelen en misschien is ie nog beter dan die ik hier probeer in de brand te houden”. „Meneer Stok, ik vind het niet prettig om het te moe ten zeggen, maar ik ga hier weg”. Reindert Stok ging zitten, zijn sigaar verdwaasd als een vlaggestok in zijn hand. „Wat zeg je me nou, kind?” Het officiële gejuffrouw vergat hij. „Heb je het hier niet naar je zin?” ke baas, maar wie het een half jaar met hem had kun- Bakkers: Vis en de maandag 30 juni t/m juli; H. v.d. Berg van juli t/m zaterdag 9 aug. Electriciens: M. Kadiks van maan dag 21 juli t/m zaterdag 9 augustus; L. Vermulm van zaterdag 13 juli t/ m zaterdag 26 juli. gingen de bezittingen naar zijn zus ter Margaretha van de Marck, die door deze erfenis één der aanzien- lijkste vrouwen van die tijd werd. Zij noemde zich Vrouwe Gravinnen van de Marck, Vrijvrouwe van Bar- bancon, Zevenbergen, Vrouwe van Naaldwijk, Honsholredijke tot Bosch- huizen, Erfmaarschalkinne van Holland, enz. Enkele van deze titels waren haar toegevallen door haar huwelijk met Jan van Ligne, heer van Barbancon. Deze is in de ge schiedenis van ons land zeer bekend onder de naam Graaf van Aremberg. trouwverbod opleggen, dacht hij en grinnikte zonder plezier. „Zit die vergadering je zo dwars, Reindert?” vroeg Magda aan tafel. Gisteren zei je nog dat je al die lui in je zak had en dat jie ze wel meekreeg”. „Welnee, meisje, maar Mieke gaat weg”. Mieke weg? vroeg Nellie, zijn dochter. „Nou dat ’s strop paps”. „Als je ’t maar weet zo een krijg ik er nooit meer”. „Ach”, zei Magda, „dat weet je niet maar vóór een nieuwe is ingewierkt!”. En dan moet het er nog een zijn die met paps op kan schieten. Want u bent ook een baas met een ge bruiksaanwijzing” lachte Nellie. „Ik ben gewoon een lam”, verklaarde Reindert plech tig. „Als ik niet oppas nemen ze allemaal een loopje met me”. „Maar je past goed op, glimlachte Magda, die haar echtgenoot maar al te goed kende. „Nou, ja” wierp Bas er tussen, die tot nog toe zwij gend was blijven dooreten. ,Ze verbeeldde zich de laatste tijd ook nog al wat, die juffrouw van der Pluim. Leek of heel de zaak om haar draaide”. „Ze had hart voor de zaak”, wees Reindert terecht. „Ze had méér hart voor de zaak dan ik soms bij jou bespeur, vadertje. En ze was prima voor haar werk”. „We vinden wel weer een nieuwe”, zei Bas onver schillig, en misschien hoef je die niet zoveel salaris te geven”, ,,’t Zijn tenslotte lui die alleen maar geld kos ten”. „De opvatting van honderd jaar geleden”, kwam Nellie scherp. „Alleen bazen en reizigers verdienen de kost, de rest kost alleen maar geld. Maar een reiziger kan ook geld kosten, zelfs als ie met orders thuis komt”. „Wat wil je daarmee zeggen?” informeerde Bas nij dig. „Laten we ons daar niet in verdiepen”, meende Rein dert met een waarschuwende klank in zijn stem. De ideeën van Bas bevielen hem maar matig en hij hield zijn hart vast voor het ogenblik, dat niet hij, maar Bas de leiding van het bedrijf had. Met zulke denkbeelden kwam je er niet in deze tijd, dat was misschien goed toen ze nog in die rij stonden voor een baantje van vijf en zeventig gulden in de maand. „Zeg vader, kwam Nel ineens, „waarom probeert u het niet eens met mij?” „Met jou?” Reindert vergat de hap die hij juist op zijn vork had geladen in zijn mond te steken. „Ja, hier zit ik met mijn einddiploma M.M.S., en met mijn steno en type-diploma op de koop toe”. „Diploma’s zieggen me niks”. „Zonde van het geld dan”. „Nou ja, ik bedoel, je moet toch ook een beetje erva ring hebben?” ,Als je nooit begint, krijg je ook nooit ervaring”. „En ik dacht dat jij van het najaar naar Frankrijk wou voor je taal?” „Dat kan altijd nog. Dit lijkt me minstens zo nuttig en u bent uit de brand. U hoeft me natuurlijk niet te geven wat Mieke kreeg, die zat er al zo’n jaar of drie, maar ik verdien dan meteen een behoorlijk salaris ook” „Je pakt het wel heel zakelijk aan”. St. Hubrechtsgerecht is een getuige nis van enkele personen te vinden die onder ede verklaarden dat om streeks het jaar 1506 aan 2 mannen, wonendie op een perceel grond ge naamd het Nesje, het barbaarse von nis van verbranding is voltrokken. Aan wie de ambachten in leen zijn uitgegeven is niet helemaal duidelijk. Was het huidige Waddinxveen het zelfde als dat was destijds in de gunstbrief van Floris de Vijfde ge noemd werd als Sasjemerambacht? Dan behoorde het tegen het einde van de 13e eeuw aan het huis van Teilingen toe. Mogelijk is, dat het door de deelneming van de heer Dirk van Teilingen aan de samen zwering tegen Fioris de Vijfde, ver beurd verklaard werd. Mogeljjk is ook, dat het door het huweljjk van Sofia van Teilingen met Willem van Naaldwijk in het geslacht van Naaldwijk is gekomen. Zeker is ech ter, dat hun achterkleinzoon, Hen drik van Naaldwijk, die tevens heer van Wateringen, Capelle op de IJs- sel, Ridder en Erfmaarschalk van Holland was, in de laatste 15e eeuw heer van Waddinxveen genoemd werd. Als hoogste gerecht was er de Ho ge Vierschaar. Dit college berechtte vele soorten misdaden. Ook de lijf straffen, die „met de hals” moest worden beboet. Ambachten waar binnen de ambachtsheren eigen recht mochten doen gelden werden hoge vrije of halsheerlijkheden ge- het nen uithouden liep niet gauw meer weg. Mieke van der Pluim was er al weer drie jaar. „Maar eh, ik ga trou wen”. „En is daar zo’n haast bij?” vroeg hij geïrriteerd en liet meteen van schrik bijna zijn sigaar vallen. Dat was geen uidrukking tegenover een meisje, Reindert! be strafte hij zichzelf”. Ik bedoel, u gaat toch niet op stel en sprong weg?” „Ik wou met drie maanden gaan trouwen, ik dacht, ik zal u maar zo vroeg mogelijk zeggen, dan hebt u de tijd nog”. „Nou kind, ik snap best dat je eindelijk weleens je eigen baas wil zijn. Maar dit valt me toch koud op m’n dak. Wat moet ik nou?” „Och meneer, u vind nog wel een betere dan ik”. „Ja en dan zou ik zeker moeten zeggen: dat nooit. Nee meisje, zulke complimenten maak ik je niet hoor! Maar ik was zo lekker aan je gewend en nou ja, als je nou zei ik ga weg en ik kan ergens anders meer verdienen, dan zou ik zeggen: vertel me maar hoeveel, dan gooi ik er nog wat bovenop. Maar ja, als die vrijer van jou wil trouwen, dan kan ik daar niiet tegenop betalen.” „Dat is ook de enige reden, meneer Stok, ik zou niet weggaan, maar we zijn al vijf jaar verloofd en nu kun nen we een gedeelte van een huis krijgen...” „En kim je dan niet nog een tijdje blijven komen?” „Dat zou wel kunnen, maar daar schiet u niet zoveel mee op. Dat is maar uitstel. En dan zou ik toch voor dagen komen”. „Nou ja Mieke, de slag is gevallen, dezer dagen praat ik nog wel even verder met je die vrijer in de wachtkamer zal wel zo langzamerhand aan het einde van z’n sigaar zijn, en maak dat ding nou maar klaar. Maar leuk vind ik het niet, nou kan ik weer op zoek. Nee stil maar, jou neem ik het niet kwalijk, je hebt groot gelijk meid. Nou, ik zie je nog wel.” Mopperend ging hij de deur uit. Allemensen, wat een pech. Het liep hem in alles tegen. Nu Mieke weer weg, Mieke die zo goed haar werk deed, Mieke die zo vlot in Frans, Duits en Engels correspondeerde, Mieke die durfde te zeggen: Zou u het nu wel zó schrijven? en dan meestal gelijk had. Ze moesten zulke meiden een Ten tijde van het leenstelsel wer den de leenbezitters, heren, eigena ren van ambachten dus ambachtshe- genoemd. Oorspronkelijk was aan deze titel geen ander recht ver bonden dan het aanstellen van schouten, schepenen en andere be ambten. Vele ambachtsheren heb ben echter in tijd van oorlog of bij andere gelegenheden de landsvorst aan zich weten te verplichten en zjjn langs die weg in het bezit geko men van diverse rechten. ,,’t Is toch ook een. zakelijke zaak”, lachte ze. „Nou meisje daar moet ik dan eens ernstig over na denken,” weerde Reindert af. „Goed, als u er dan ook maar ernstig over denkt”. ,Wat zeg jij ervan, Magda?” ,,’t Is te proberen”, vond zijn vrouw in stilte ver heugd dat ze op die manier haar dochter voorlopig thuishield. ,En Nel zal het best rooien”. „Van de regen in de drop”, meende Bas grimmig. „Hoezo?” informeerde Rein kwasi vriéndelijk. „Je moet geen familie in je eigen zaak laten werken”, meende de zoon. „En jij dan?” „U stelt mij toch niet gelijk met de eerste de beste typiste?” „Met de eerste de beste typiste bedoel je juffrouw Pluim. „Nee beste jongen,, daarmee stel ik je niet ge lijk, helaas niet, moet ik erachter zeggen”. Reinders stem klonk schamper. .Misschien komt het omdat zij moet werken voor haar broodje, en voor jou je vader het al verdiend heeft”. „Reindert, schiet op, anders kom je te laat” waar schuwde Magda, olie op de golven gieten. Zo’n gesprek tussen vader en zoon kon tot een laaiende ruzie uit barsten. „Ik ga er niet verder op door”. Rein begreep de wenk van zijn vrouw, wilde voorkomen dat die de hele avond met hoofdpijn zou zitten, ze kon er niet tegen, tegen die scènes. „Maar goed, Nel, ik zal er ernstig over denken. Al-; je tenslotte zo’n opleiding gehad hebt, waarom zou je vader er dan niet van profiteren inplaats van ’n vreem de”. „Daar hoor ik je, zei dove Jaap”, glimlachte Nel. Óp wieg naar de vergaderzaal hij ging liefst wan l delen, lopend kon je zo lekker opschieten met denken! overpeinsde hij de plotselinge verandering die heid te wachten stond. Nel, was het zo gek? Van al zijn kinderen leek ze na Herman het meestj op hem. En ze had meer belangstelling voor de zaakl dan Herman of Hans ooit gjetoond hadden, en hij konl met haar over zaken praten zonder zich op te winden I zoals zo vaak het geval was als hij met Bas aan del gang was. Zij was het die met hem meeging de kas in. j zij las de vakbladen, en dat ze niet af en toe mééging naar een vergadering was alleen, omdat het bollenvakl nu eenmaal beschouwd werd als een mannenvak. Één maal was er een vrouw op de beurs geweest, haar foto! kwam in de vakpers! De emancipatie der vrouw hadl voor het bollenvak halt gehouden, zei Nel. Maar goedl ook, dacht Reindert bij zichzelf, want waar bleef je alsl bollenjongens onder elkaar, wanneer d’r een stel vrou-i wen aan het beurstafeltje zat mee te zwetsen? Enfin zwetsen was er dan natuurlijk niet meer bij, allemaa l zoete jongens- Nee, niks an, geen aanlokkelijk toe-J komstbeeld! P300 f398,-

Weekblad voor Waddinxveen | 1969 | | pagina 4