kies zelf de molenbouw K UW rente Recreatiewerk Kerken behoefte voorziet in Globetrotters-logboek I voor slagers Vakantieregeling voor bakkers o Ottevangers zestig jaren actief G°o NUTSSPAARBANK Gl% O VW Taptoe Concordia VI S |4SH36ji3! f Van hout naar Be vei ijzer en staal Oude vak Naar Aalten Ongeluk op Rijksweg (BONDSSPAARBANK) Oosthaven 12, Gouda Bijkantoren te Gouda: Willem en Marialaan 8, Emmastraat 31, Briandsiraat 10; Bodegraven: Nieuwe Markt 3; Boskoop: Dorpsstraat 14; Moordrecht: Dorpsstraat 44; Oudewater: Wijdstraat 3; Waddinxveen: Kanaalstraat 9. Bromfietser gewond Jubileumviering Reorganisatie -S iO voor Vraagt inlichtingen aan de loketten. ANNE RIPPING TON OSKAM op spaarbankboekjes van de Jeugdspaarwet De Zilvervloot net ambtenarensparen en gepremieerde bedrijfsspaarregelingen op spaarbankboekjes met opzegtermijn van 18 maanden 4 I) WADDINXVEEN De vakantie regeling voor bakkers in Waddinv veen is als volgt vastgesteld: 30 juni t/m 19 juli: N.V. Steenland; W. J. Los, S. Kervel C. I. de Graaff; Wed. J. v.d. Loo. 30 juni t/m 12 juli: C. Koot, Kerkweg; P. C. van Beest Luif^lbaan. 21 juli t/m 6 augustus: K. van Tilburg, Kon. Wilhelmina-; plein. 4 augustus t/m 16 augustus: F. Versluis, Kerkweg. De slagerijen zijn woensdag ns 12.30 uur en zaterdag na 16 uur ge sloten. 21 juli t/m 2 augustus: C. Kerver, Dorpstraat; 28 juli t/m 9 augustus: W. en S. Zuidkade. ZEVENHUIZEN Zondagavond om zeven uur reed de heer M. C. Ketel uit Delft op Rijksweg 12. Door nog onbekende oorzaak raakte zijn wagen op de middenberm tussen rij baan en vangrail. Hierdoor raakte de bestuurder de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto over de rij baan schoot en frontaal op de vang rail rechts van de weg botste. De au to werd zeer zwaar beschadigd, maar de bestuurder bleef ongedeerd. De vangrail was over een lengte van 25 meter verwrongen. WADDINXVEEN De vakantie regeling voor slagers in Waddinx- veen is als volgt vastgesteld: Zov een d milie- gelukl transa drjjve king 1 Emi de pr< geen met d ze ror en in stijgir Op naar samer briek, voor men, hande de el< orgels 34% op gewone spaarbankboekjes of spaargirorekeningen 14% op spaarbankboekjes met opzeggingstermijn van 3 maanden 5% op spaarbankboekjes met opzegtermijn van 6 maanden op spaarbankboekjes 2 jaar fixe 54% op spaarbankboekjes met opzegtermijn van 12 maanden WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 3 juli 196S WEEÜ Vorige week vertelden wtf u van de wereldreis, die Anne Ripping uit Waddinxveen en Ton Oskam uit Den Haag zjjn gaan maken. Vandaag het re laas van het prille en nog wel zeer comfortabele begin van hun avontuur. In de komende weken zullen de globetrotters ons van hun verdere belevenis sen op de hoogte houden. 21 juli t/m 9 augustus: L. Markus; G. Huizer en Zn; T Broer; C. v.d. Spoel; A. van Arden- ne. Tenslotte nog iets dat de afkomst van de Ottevangers verraadt. Zij kunnen in hun gesprekken meestal het oude molenaarswerk niet ver geten, en weten sterke staaltjes van vakmanschap te vertellen. Ook zijn zij verwoede verzamelaars van mo lenfoto’s. Ze bewijzen daarmede dat het goed is wanneer een actieve ondernemer over een uitlaatklep beschikt voor de schaarse vrije uur tjes. Bij hun woningen hebben zij miniatuurmolens staan. De ene een achterkant, de andere een wipmo len. Beiden van goede proporties. Ook bewaren zij verschillende mo lenmakers artributen zoals: molen touwen, kammen, pokhout, azijn- hout, halsstenen, enz. Het grote jubileum zal zaterdag a.s. gevierd worden, ’s Morgens is er, na een officiële ontvangst op het ge meentehuis op uitnodiging van het Gemeentebestuur van Moerkapelle in het Dorpshuis voor het personeel, ’s Middags van drie tot vijf uur ont vangt de directie op een receptie alle zakenrelaties in Café Restau rant Florida te Boskoop. ZEVENHUIZEN Zaterdagmiddag om zes uur is de heer N. van Rooyen uit Zevenhuizen aan de rechtervoet gewond na een botsing met een per sonenauto. Deze wagen, bestuurd door de heer W. C. Brederode uit *s-Gra- venhage, reed in de Dorpsstraat en ging linksaf om het terrein van Ga rage Schmidt op te rijden. De brom fietser kwam achter de auto aan en toen deze naar links week, reed hij met de voorzijde van de bromfiets te gen de linkerzijde van de auto. Dok ter J. A. Ensing heeft de verwondin gen verbonden. Zittend op een luchtbed, 1500 meter hoog, twaalf kilometer van Chur in Zwitserland rolt de eerste aflevering voor uw krant uit de schrijfmachine, die nogal gammel op een ruw gevormde balk geïnstalleerd staat en na iede re twee regels de neiging vertoont deze te verlaten en de helling af te rollen. Wanneer wij ons logboek, waarin de gebeurtenissen en technische details worden opgetekend, de laatste zes dagen terugslaan, ontdekken wij, dat deze eerste zes dagen een goed begin van onze wereldreis zijn geworden. Wij schrijven nu zondag 29 juni, de eerste dag, dat de zon ons vriendelijk tegemoet wil komen en haar warme stralen in het dal, waar wij bivakkeren verspreid. Wij lezen in het logboek tevens, dat wij in twee dagen van Wad dinxveen naar Churwalden bij Chur zijn gereden, dat wij tot vandaag regen en somber weer hadden en dat wij twee dagen gebivakkeerd en vier dagen in een hotel geslapen en gegeten hebben. WA N.V. ceerd week steeds produ loop i Daan zal do Bij dit laatste zult u misschien ver wonderd opkijken, waarbij wij u met een moeten verduidelijken, dat het geenszins de bedoeling is de gehele reis in hotels te eten en overnachten. Dat wij ondanks dat, toch het voor recht hadden vier dagen het in de hotel-keuken voortreffelijk bereide eten te mogen nuttigen en de slaap zak konden verwisselen met de hel derheid van de witte lakens dankten wij aan de gastvrijheid van een hotel- bedrijfsleider. Het hotel, waar een goede vriend van ons werkt en die wij hier in Zwitserland komen op zoeken. Die eerste avond hadden wij een klein weerziens-feestje, dat tot in de kleine uren duurde en toen de eerste licht-stralen van de nieuwe dag reeds door de ramen aarzelend een weg naar binnen zochten, stelde de be drijfsleider ons voor de uren tussen dat moment en de lunch te overbrug gen in een echt bed. Die ene nacht werden er echter vier, omdat de bedden nu toch be slapen waren en de gastenwisseling pas vandaag zou gebeuren. Vier da gen te gast zijn in een hotel, zonder daarvoor een tegenprestatie te hoe- kapelle en F. G. van Halm, chef van de fabriek te Aalten werden toege sproken door directeur D. Ottevan- ger. Zij ontvingen een cadeau on der couvert. Namens de Ned. Mij van Nijverheid en Handel werd een getuigschrift overhandigd en werd hen een zilveren draagmedaille op gespeld. Ook ontvingen zij de daar bij behorende zilveren legmedaille. Directeur A. J. Ottevanger, die reeds 44 jaar zijn krachten aan het bedrijf heeft gegeven ontving voor het 60- jarig jubileum een getuigschrift en een gouden draagmedaille van de maatschappij. Jubilaris M. P. Luijtjes die even eens 25 jaar aan het bedrijf verbon den is was niet op het feest aanwe zig, maar zal op een latertij dstip de gast van de directie zijn en dan de hulde in ontvangst nemen. Maar binnen een uur kan het weer hier omslaan en omkransen de wol ken dreigend de bergtoppen. Dan is alle vriendelijkheid verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een in drukwekkende dreiging. Maar wan neer ’s avonds de lucht in het noorden een rossige gloed heeft, blijft het weer volgens de Zwitser goed en kan je er niet aan ontkomen, dat deze plaats in Zwitserland, van waaruit wij u groeten bijzonder mooi en vriendelijk is. Graag tot de volgende aflevering van ons reis-verslag en om met de Zwitsers te spreken, wanneer je hen in de bergen ontmoet: grüss Gott. Het jubileum is met personeelsleden en hun echtgenoten reeds op 6 juni in het restaurant van Ouwehands- dierenpark te Rhenen gevierd. Alvorens men per autobus hierheen vertrok bood de heer D. de Leeuw namens het personeel van Moerka pelle de directie drie bloembakken voor het voorterrein van de fabriek aan. Zij werden door de echtgeno ten van de directeuren onthuld. Voor de gebouwen te Aalten schonk het personeel twee fraaie klokken. De dames van de directeuren wer den met bloemen in de feestvreugde betrokken. Tijdens het uitgebreide diner wer den twee jubilarissen gehuldigd, wegens hun 25 jarig dienstverband. Boekhouder D. de Leeuw të Moer- B« Kemp nen: 1 dustri organ, de sta liteite dryf verva vange Ver grond ding i degra factor de lig veen, munic eerde: lieden fabrik De ties v: vang voerd afgert In van t vreen aange Bij Ei de m staan, kwide zonde nen 5 de me tijn. gastar van h in eer omges verbr zijn. 2 deling Vakantieregeling werd echter zeer slecht bezocht. De ervaring van deze luttele dagen leert echter al wel dat het recreatie schap te weinig ruimte heeft gemaakt voor ontspanning, vooral wanneer het slecht weer is. Het is al verscheidene malen voorgekomen dat een film ver toond werd in het waslokaal en dat de gasten een kussentje mee moesten nemen om zo enigszins gerieflijk op de stenen vloer te kunnen zitten. Dit ongemak zal nog groter worden als de camping helemaal bezet is, want mo menteel nog niet het geval is. In de grote tent zullen elke avond voortaan ook bijbel- en vrije vertellingen ge houden worden voor de kleuters. Elke vrijdagavond zullen in de gro te tent films vertoond worden, speci aal voor de campinggasten. Inwoners van Zevenhuizen zijn echter ook van harte welkom als er nog ruimte is. De toegangsprijs bedraagt 1,50. De volgende films zullen gedraaid worden: 4 juli: Vlucht naar het wes- tx”; 11 juli: „Vraag Zeven”; 18 juli: „De held van 2-B”; 25 juli: „Keten van haat”; 1 augustus: „Zij sprongen in de nacht”; 8 augustus: „Sinai”. ZEVENHUIZEN Deze week is het recreatiewerk van de Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk op de camping aan de Rottemeren be gonnen. In de afgelopen wintermaan den had de interkerkelijke evangeli- satiecommissie de plannen daartoe uitgewerkt. Na hierover uitvoerig voorgelicht te zijn, werd besloten het werk groter op te zetten dan vorig jaar het geval was. Daarom werd o.m. de Bijbelkioskvereniging benaderd. Van deze vereniging staat nu op het kampeerterrein een tent waarin honderd personen een plaats kunnen vinden. De bijbelkioskvereniging heeft in deze tent een lectuurtafel ge plaatst. Verder is er een bar waaraan frisdranken verkrijgbaar zijn en er is een feestverlichting. Het recreatiewerk wordt bij toer beurt geleid door drie Zevenhuizena ren, t.w. mej. W. van Oosterom en de heren A. de Beukelaar en B. van Rijs. Zij zullen elk twee weken de leiding hebben en hulp krijgen van twee anderen, onder meer leerlingen van de Nijenburgh te Baarn. De eerste drie teamleden hebben zaterdag kennis gemaakt met de gas ten. Zondagmorgen werd de eerste tentsamenkomst gehouden, een com- bodienst, die werd geleid door ds. Kramer te Alexanderstad. ’s Middags was er een instuif met diverse kin derspelen. Maandag was dan de eerste volle dag met recreatiewerk. De ervaring van de teamleden was, dat het in een grote behoefte voorziet, ’s Morgens namen ruim twintig kleuters deel aan de voor hen georganiseerde spelen. Voor de grote kinderen was ’s mid dags een spelkermis met zeven op een volgende spelen. Hieraan namen 27 kinderen deel, ’s Avonds werd een volleybalwedstrijd gespeeld. Als af sluiting was er een avonddienst. Deze In 1925 kwam de oudste zoon A. J. Ottevanger na het behalen van het diploma aan de ambachtsschool met ven leveren is een hoog begrip voor gastvrijheid. De gastvrijheid van een bedrijfsleider, die het fijn en vanzelf sprekend vond ons een goede dienst te bewijzen. Maar vandaag zijn wij weer terug gekeerd in ons bivak en zullen wij weer moeten slapen in onze slaap zakken en ons eten moeten bereiden op een primus, die tot nu toe weinig enthousiasme en warmte bij het aan maken betoont. Dit is een contrast, dat wij uiteraard moeten accepteren en deze eerste dagen van onze reis een verrassend karakter en een be moedigend en onverwacht begin gaf. Om ons heen zijn de bergen; de ber gen, die Zwitserland maken, zoals u en wij het kennen of er onze herinne ringen aan bewaren. De hellingen zijn vriendelijk begroeid met fris groen, dik beplante denne-bossen en incidenteel een houten huisje. Het is hier mooi en vredig en beneden ons loopt de weg door het dal, die nu druk gebruikt wordt door het inter nationale leger vakantiegangers, die met auto’s, caravans en bagage-wa- gentjes aan ons voorbijtrekken op weg naar de meest uiteenlopende va kantieverblijven. men zette het bedrijf zich voorspoedig voort. In 1952 waren er 16 personeelsleden hetgeen uitgroeide tot 50 in 1963. De volgende belangrijke mijlpaal bereikte men in 1955 toen alle in de loop van de daaraanvoorafgaande jaren aangebouwde werkruimten werden gesloopt. Een ruime en moderne werkplaats werd hierop gebouwd. Aan het vijf tig jarig bestaan in 1959 herinnert nog steeds een prachtig bronzen beeld van de grondlegger in de hal van de fabriek, een geschenk van het personeel. Daarna werd de firma omgezet in een naamloze vennootschap. Naast de directeuren A. J. en D. Ottevan ger kwam als adjunctdirecteur de oudste zoon van A. J. W. D. Otte vanger de top versterken. In 1962 opende het bedrijf een dependance te Aalten, waarin W. D. Ottevanger de scepter zwaait. Deze tweede ves tiging hield voornamelijk verband met het feit dat men daar gemakke lijker personeel kan aantrekken, terwijl bovendien in het Achter- hoekse en ook over de grens een belangrijke klantenkring werd ge kweekt. Het venster van de fabrie ken ziet langzamerhand over de ge hele wereld. In de loop van de jaren zijn heel wat hamermolens geëxpor teerd naar Finland, Zweden, Indo nesië, Noorwegen .Frankrijk, Zwit serland, Italië, Marokko, Spanje en Suriname. De jaren 1966 en 1968 werden ge kenmerkt door allerlei uitbreidings- activiteiten, zowel in Moerkapelle als in Aalten .Momenteel beslaat de bedrijfsoppervlakte in eerstgenoem de plaats 4000 m2, waarvan de helft bebouwd is, en in Aalten 5000 m2. De bebouwde oppervlakte is hier 850 m2. Sinds vorig jaar is de jongste zoon van de heer A. J. Ottevanger in dienst gekomen. Hij volgde de UTS opleiding als electrotechnicus en een gespecialiseerde HTS opleiding, on der meer in Braunschweig (Did.). Deze jonge kracht heeft zich nu met enthousiasme toegelegd op een al gehele reorganisatie van de onder neming, waarbij het productiviteits- centrum van de Metaalnijverheid voor de nodige adviezen zorgt. Vanzelf is aan bepaalde onderdelen van die plannen in het verleden ook al veel aandacht besteed. Zo is, voor presentatie in 1953 de eerste vertegenwoordiger in dienst getre den die het bedrijf op landbouw- beurzen mede kon vertegenwoordi gen. De firma is ook steeds verte genwoordigd op de tweejaarlijkse molenbouwtentoonstelling "Victam” - (mei jl. te Utrecht). De problemen van de onderneming van nu hebben te maken met de au tomatisering en de mechanisatie van de beide bedrijven. Ook de nodige aanpassing van de bestaande nieu we productie speelt een grote rol. De heren Ottevanger zijn van huis uit enthousiaste ondernemers, die weten wat de moderne tijd van hen vraagt, ook in technisch opzicht. Dit blijkt ondermeer uit de aanpak MOERKAPELLE De firma Ottevanger N.V. te Moerkapelle en Aalten zet zaterdag hij wijze van spreken het zesde kruisje in het geschiedenis boek. Het is gebruikelijk om bij een dergelijk jubileum even achterom te kijken. Het eerste kruisje werd dus vijftig jaar geleden geplaatst door de stichter molenbouwer D. Ottevanger, vader van de twee huidige directeuren A. J. Ottevanger (60 jaar) en D. Ottevanger (47 jaar)De molenaarszoon begon op 5 juli 1909 als zelfstandige molenmaker in een schuurtje aan de Hoole- voeterbrug, bij de oorsprong van de Rotte, zijn werkzaamheden. Deze be stonden hoofdzakelijk uit het repareren van windmolens, het maken van kleine houten poldermolens, maalstoelen, koekenbrekers en wat er nog meer bij de molens te pas kwam. Dit houten molenaarswerk duurde tot ongeveer 1950 en behoort thans helemaal tot de historie. om het juiste antwoordt te vinden op de vraag ”wat doen we met onze mensen?”. Dit is een vraag die be slist niet alleen van achter het bu reau wordt bekeken, integendeel er vinden regelmatig gesprekken plaats tussen het personeelstaf en directie. Op deze oriënteringsbij- eenkomsten kan iedere bedrijfsge- noot zijn steentje bijdragen. In de afgelopen zestig jaren hebben ver schillende personeelsleden hun 25- jarig en zelfs 40-jarig jubileum ge vierd. nieuwe ideëen het bedrijf stimule ren. Hij zag meer in ijzer en staal en heeft dit goed gezien, want daar na is eigenlijk de definitieve grond slag gelegd voor het huidige bedrijf, waar dus vrijwel alleen ijzer en staal wordt verwerkt. De fabriek heeft van thans van de 65 man personeel nog één timmer man in dienst. Bij het derde kruis je, in 1929, bereikte men de eerste belangrijke mijlpaal. Het bedrijfje werd, na reeds enkele keren te zijn uitgebreid, verplaatst naar een ter rein veengrond langs de tegenwoor dige Zijde waar vroeger een vaar water schepen van Rotterdam naar Amsterdam en omgekeerd doorliet. De nieuwe werkruimte bood alle mogelijkheden tot verdere expan sie, die er tot en met inzat. Het jaar 1936 staat in de annalen van de Firma Ottevanger geboekt als het jaar waarin de eerste vee- voederkorrelpers (tot in 1966 in gebruik gebleven) en de eerste zo genaamde horizontale snelmengers werden vervaardigd. Een paar jaar later volgde de eerste hamermolen van eigen fabrikaat. Dit apparaat dat regelmatig verbeteringen onder gaat draait nog steeds. Voor de graanhandelaren werden de graan- reinigingsmachines meer en meer een begrip. Het werk van de mole naar kwam steeds meer op de ach tergrond te staan en maakte plaats voor mechanische eenheden het bedrijfsleven. Na de oorlogsjaren waarin moeizaam bleef doordraaien WADDINXVEEN De jaarlijkse taptoe van fanfarecorps Concordia wordt gehouden op zaterdag 20 sep tember. De organisatie is wat be treft de deelnemende verenigingen rond. De onderstaande verenigingen nemen aan deze show deel: Harmoniekapel van de K.L.M.; Har- moniekapel van de Shell; Stedelijk muziekcorps uit Apeldoorn; Chr. Harmonie Concordia uit Boskoop; Harmonie Excelsior uit Boskoop; K. V.T. Harmonie uit Moordrecht, doe delzakkencorps uit Hilversum; De Cormula’s uit Waddinxveen; muziek vereniging Voorwaarts uit Wad dinxveen; Fanfarecorps Concordia uit Waddinxveen. Bij de Nutsspaarbank zijn vele mogelijkheden. Ook als het erom gaat welke rente u wilt. Ingaande 1 juli 1969 kunt U zelf Uw percentage kiezen. Bij de Nutsspaarbank kunt u bovendien een verdeel plan afspreken waardoor automatisch de binnenkomende bedragen worden verdeeld over diverse rekeningen. Speciaal bij de overschrijving van het salaris is dat gemakkelijk.

Weekblad voor Waddinxveen | 1969 | | pagina 2