Hartekreet Pierre Janssen: voor zo beneden de maat bouwen? Dieren in hun levensmilieu II la Monumenten in kruissteek KABOUTERS Radio en televisie hoek Lannoo’s jeugdencyclopedie Artis dieren - encyclopedie Waarom blijven wij toch veel mensen Een moderne ark van Noach Dier signaal Dieren gedragen zich Meneer groot wild EEN BOEKENBON IS ALTIJD RAAK Gold shien 0) K) O Vakbeurs voor doe-het-zelver Pagina 9 H. v. d. Werken Dr. A. C. V. van Bemmel Nieuwe slums Oriëntatie en communicatie in de natuur f 37.50 Schneider f 24.50 Waarom toch Drösscher f 30.- Adamson f 19.50 Misleiding f 15.90 Buningh Groot f 7.25 Dony f 6.25 Bussel f 12.50 Voor jongens en meisjes per deel f 15.90 O 2 o o 5 Onmenselijk f 14.90 boeken BOEKEN boeken WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 29 jan. 1970 en ik moet in Top-Tuin groente 4- fruit. i- en 1820- uda en Wanneer men het de laatste jaren heeft over bouwplanning komt onvermijdelijk dat nieuwe modewoord „leefbaarheid” aan de orde. De leefbaarheid van een stad, van een dorp. In de praktijk komt van die leefbaarheid vaak bitter weinig terecht. In fantasieloze bouwblokken, in koude mensenpakhuizen verkeren gezinnen in grote spanningen. Het woord „flatneurose” is een minstens even gangbaar modewoord als dat woord „leefbaarheid”. Natuurlijk zijn rijksoverheid en plaatselijke overheden aan normen gebon den, die hen voornamelijk door de financiën worden opgelegd. Maar kan het écht niet anders? Die vraag werd ook gesteld op de Baksteendag 1969”, die vorige maand in Arnhem werd gehouden. Door Pierre Janssen, directeur van het Gemeentemuseum te Arnhem, die als overbekend televisie-kunstcommentator bij wel niemand meer een introductie behoeft. Het werd een hartekreet, geuit in een causerie die ons behartenswaardig genoeg leek om hiernaast af te druken. slcu- een laar- „Er is een mooie heuvel in de stad Arnhem, die nog tamelijk groen is - nog wel. Op deze heuvel staat een fraai flatgebouw, met een prachtig uitzicht. De bewoners roemen dit uitzicht: zij kunnen zo ver weg kij ken. Dat is plezierig, want het ge bouw zelf is eigenlijk niet zo mooi: het hele flatgebouw is nogal ge horig: men kan in Arnhem 5 ver schillende televisie-netten zien, d.w.z. in het flatgebouw 1 zien en de overige 4 ook horen. de keuken is wel gerieflijk maar bevat geen ruimte als aanrecht, fornuis en ijskast op hun plaats staan. Deze artikelen hebben ove rigens een hoogte, die volkomen in strijd is met de ergonomie zo als deze gedoceerd wordt op de academies voor binnenhuisarchi tecten.” „Wat mij nu dwars zit is, dat in de werkelijkheid van dit flatgebouw de grote kennis en hoge idealen, die wij hebben, niet of nauwelijks ge honoreerd zijn. Ik kan dit zeggen als leek, die niet geremd is door al lerlei beperkingen, waar u als des kundigen mee te maken hebt. „Wat zien wij hiervan in de prak tijk, behalve in een enkel experi menteel project of in een volledig aangemeten eigen huis? Ik vind het een schandelijke misleiding, wan neer particuliere bouwers per ad vertentie woningen aanbieden met de mededeling, dat deze „van het modernste comfort” zijn voorzien.” Te koop aan de v. Maer- lantstr. een Garage, voor zien van elektrisch licht. Te bevr. Kon. Wilhelmina- singel 27, tel. 2717. Vleeswaren vers gesneden: paté excellent 100 gr 69 ct. 250 gr. Amsterdamse lever worst 98 ct. Gelderse rook worst vacuum 99 ct. haring per pot 115 cent. SPAR, K. W. Plein 51-53. Spar jam H-H- I. 3 smaken 98 ct. per pot. SPAR, K. W. Plein 51-53. Aardappelen duur? Groen te duur? Neem peulvruch ten: br. bonen p. pak 89 ct. sp. erwten per pak 79 cent. SPAR, K. W. Plein 51-53. „Laten zo ook bij de plannen van de gewone massabouw die vinding rijkheid, die plastische speelsheid en dat sentiment tot uiting komen, ten behoeve van de mensen die daarin en daarbij leven, en ook terwille van alle kinderen; juist ook de kin deren, die de zandbak sloopten en die door ons misdeeld zijn, ondanks onze goede wil en ijver.” jven- itatie Voor uw reparatie werk zaamheden op timmer en metselgebied. De Klusjes man, Brugweg 83, W’veen. tel. 2848. Te koop KINDERWAGEN (skay leer). Te bevr. Klei- kade 27, W’veen. SCHRIJFMACHINES stan daard model vanaf 45, Koffer model vanaf 115, Mevr. Derksen, Pr. Bea- trixlaan 36, tel. 2213. GlasserviceGLAS BREUK????? Hogendoorn bellen, telefoon 2520. AUes op glasgebied. halmaborden, beatplaatjes en al het verdere wat men meent terwille van de jeugd toch te moeten tolereren! De wijk zit verkeerd in elkaar en de mislukking is al éérder geschied. Hier is geen goed antwoord gege ven, hier is geen goede aansluiting op die idealen die er zijn. De kunst en de wetenschap van het bouwen acht ik van zo edel gehalte, dat wij wegen en middelen moeten vinden om ze niet straks, maar nu tot gel ding te brengen.” „Ik weet, dat de kunst en de we tenschap van het bouwen juist de laatste halve eeuw een geweldige ontwikkeling hebben doorgemaakt Ik heb zelf ook genoten van de ideeën van de grote bouwmeesters als ze een lezing hielden met licht heiden. Maar als ik dan zo’n con greszaal verliet en buiten kwam, dan zag ik die andere wereld, die door ons lelijk gemaakte wereld.” „Ik wil u deze vraag mee naar huis geven: waarom blijven wij toch voor zoveel mensen zo ver beneden de maat bouwen? Wat ik gezegd heb kan men een „cri du coeur” noemen' wat ik ermee bedoeld heb is een duw, die ik zo hard nodig acht!” Te koop bankstel en eet- hoek tafel rond. W. de Zwijgerl. 51, W’veen. „Laat ik beginnen met vast te stellen, dat ik op niemand een persoonlijke aanval zal richten. Ik zal niet bestrijden, dat er idealen zijn en dat er winst geboekt is bij het bouwen in ons land. Wat ik wel wil doen is: enkele opmerkingen maken over de problemen van het bouwen in ons land, in onze tijd, en dit doe ik als een volslagen leek: Ik ben geen bou wer, ik ben geen planner - er wordt vóór mij gepland het bouwsel van een ander. Het zal ook niet erg zijn als ik technische of wetenschappelijke nonsens zal beweren - die wordt gewoonlijk beter onthouden dan de waarheid.” „Ik ben jaren lang lid geweest van een commissie Kunstopdrach- ten; u weet het: een bepaald per centage van de bouwsom mag be steed worden voor het opdragen van een kunstzinnige verrijking van een project. In die functie heb ik heel wat projecten tot stand zien komen en bepaalde voorzieningen daarbij eenvoudig niet tot stand zien komen, doordat zij sneller werden gesloopt dan de bouw mogelijk was - b.v. speelplaatsen voor de kinde ren.” „Die grote discrepantie tussen on ze kundigheid en onze praktijk is des te tragischer, omdat wat er ge bouwd wordt zo lang overeind staat. Ik ken de praktijk: ik heb vele jaren gewoond in een idealistisch project van een politieke geestver want: een combinatie van hoog- en laagbouw, waarin mensen uit ver schillende milieus waren samenge bracht. Ik heb het wel geweten! Ik heb ervaren de spanningen als ge volg van de drang van de flatbewo ners om in de eengezinshuizen te komen. Ik heb ook aan den lijve de spanningen ervaren als gevolg van de vermenging van bevolkingsgroe pen. Wie met zijn afwijkende werk tijden, woning- en tuininrichting niet paste in het algemene beeld, verloor de strijd.” „Ze begonnen zo fris en helder maar gaat u eens kijken als zij een jaar bewoond zijn, als er een jaar menselijk leven met zijn eigen prak tische eisen zich heeft afgespeeld. Laten wij ook de geluidshinder niet vergeten. Hier moet op grootscheep se wijze iets aan gedaan worden, willen wij over enkele jaren niet te maken krijgen met een heel groot aantal volkomen gefrustreerde, uit het lood geslagen mensen.” Ik heb de oorlog zeer bewust be leefd als een tijd, waarin ons de de mocratie ontnomen is geweest en ik ga dan ook geen bitse en chagrijnige opmerkingen maken jegens onze huidige overheid. Alleen: hoe deer lijk blijft datgene wat wij werkelijk creëren achter bij wat wij zouden kunnen! Waar blijven in de prak tijk de resultaten van de geweldige vooruitgang die op allerlei deelge bieden is geboekt? Technisch kan geluidshinder worden opgeheven, de ergonomie heeft uitgekiend hoe hoog en hoe breed onze keuken- inrichting moet zijn, en goed door dachte routing voor het dagelijks leven in een woning is een onder deel van de leerstof voor architec ten.” n wij „Dat flatgebouw op de heuvel to rent uit boven de groene bomen maar het verliest het van de bomen wat betreft vormgeving: dat flat gebouw is onmenselijk, hard, koud en star, en dat hoeft niet. Ik denk nu aan het waterwinwerk van de Rotterdamse Waterleiding, dat prof. Quist een plastische gestalte wist te geven, de homo sapiens waardig, en dat zo tot een positieve bijdrage werd aan het wereld- en mens beeld.” NIEUWE salontafels met keerblad van 145,nu voor 90,Piasweg 15, Waddinxveen. de slaapkamers liggen aan de ge meenschappelijke galerijen; u beseft de consequenties van deze „planning” voor de privacy van de bewoners. Voor al uw druk- en sten- cilwerk naar Boekhandel Burger. Vlotte levering. Dorpstraat 80, W’veen. Te koop z.g.a.n. kinderwa- gen/wandelwagen. Kleur donkerblauw. Mauritsstr 1, Moerkapelle, tel. 01793-520. NU moet U eens langs ko men om over BEHANG te praten bij Hogendoorn. Enorm wat er in behang te koop is en wat een soorten. Wip even binnen op A. v. Solmsstraat 31. TC.252 SONY TAPERE CORDER. U zag hem op de T.V. Compleet met luid- sprekerboxen en micro foons 698,Attentie dit geldt tot 6-2-’7O. Bij al Uw aankopen boven de 500,— een klokje met dag kalen der voor één kwartje. Bij SNOEK. Henegouwerweg 89, Waddinxveen. (gesloten huis, hoek Ruiterstraat). „Ik zie dit als een belangrijke in dicatie. Ik ben niet zo voor die speelcentra met hun pingpongtafels; Spar appelmoes 1/1 bl. 59 ct Spar kippensoep p. bl. 79 ct SPAR, K. W. Plein 51-53. Voor zelf schilders hebben wij een keur van goede verven klaar staan en wat nog belangrijker is het goe de advies wat U krijgt. U bent welkom bij Hogen doorn, Ook voor zelf be hangen. mooie bloemkool p. st. 98 ct. Mandarijnen zonder pit per kg. 178 ct. SPAR, K. W. Plein 51-53. Bespreek nu vast UW be hang en schilderwerk bin nen. Echt het voorkomt te leurstellingen. Bel nu 2520, bel Uw huisschilder-behan- ger en maak een afspraak. Ook technisch- interieur advies gratis aan huis. Tot en met 6 maart a.s. kunt U subsidie krijgen op binnenschilder- en behang- werk mits Uw opdracht tenminste 5 dagen be draagt. Vraag eens om na dere inlichtingen bij schil dersbedrijf Hogendoorn. Wij verzorgen uw HUWELIJKSREPORTAGE Tel. 01828-3392 (na 6 uur) UTRECHT De derde vakbeurs „KARWEI” die van zondag 1 tot en met zaterdag 7 maart in de Juliana- hal van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs op het Croeselaanterrein te Utrecht gehouden wordt, telt 120 deelnemers die op een totale netto- standoppervlakte van ca. 5400 m2 zullen exposeren. „KARWEI” is de vakbeurs voor de handel in doe-het-zelf-artikelen en alles wat met deze branche te maken heeft. Het toegenomen aantal uren vrije tijd heeft ook zijn invloed op de verkoop in de doe-het-zelf sector. Vele detaillisten uit de groep hout-, verf- en behangselpapier- en ijzer warenleveranciers hebben reeds een aparte doe-het-zelf-afdeling in hun bedrijf of lopen met plannen in deze richting rond. Het eind van de ge stadige ontwikkeling in de doe-het- zelf sector is dan ook nog niet in zicht. CHIPS: zout of paprika. Grote zak van 98 nu 79 ct. SPAR, K. W. Plein 51-53. „Voor mij gaat het er nu om, dat onze grote kundigheid en inzicht rechtstreeks in de massa-woning- bouw in de steden tot uiting moe ten worden gebracht. Ik weet wel dat wij te maken hebben met aller lei structuren en een groot complex van voorwaardx, ook financiële, maar die moeten dan maar eens veranderd worden, opdat wij niet doorgaan met creëren van nieuwe slums. Er zijn er al te veel! Gaat u maar eens kijken in de grote steden met woningen, die vaak elke be schrijving tarten.” Zeer goed onderhouden duitse salonkast en een moderne witte opbouw-set, Piasweg 15, W’veen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1970 | | pagina 9