gaat heen Schaaknieuws voor Tsarina Gravin en Slager van Tilburg bestaat 65 jaar Emmabloemcollecte in nieuwe stijl Leidster Lectuurdepot Rode Kruis Weer goede resultaten Be Fair-volleybal De Gouwe EEN BOEKENBON IS ALTIJD RAAKI Pagina 2 door Valentina LueHen Schooltoneel voor ouden van dagen WADDINXVEEN De leerlingen van de Professor Kohnstamm-Mavo hebben dinsdagmiddag de Waddinx- veense bejaarden verrast met een toneelvoorstelling in het Gerefor meerd Verenigingsgebouw. Zij speel den het mysterieuze spel „Als de klok waarschuwt waarmee zij onlangs in eigen kring groot succes oogstten. Miljoenen L fflft WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 19 maart 1970 Wordt PROGRAMMA: 15.00 uur: Dames 1-Rijnsburg 1, Sporthal te Gouda: 15.00 uur: Thor 1-Heren 2, Bergam bacht: 15.00 uur Virus 2-Heren 3, Sporthal te Gouda. Uitslagen: de Gouwe b-D.Z.&P.C. b jongens 3-2 de Gouwe 2-Sleutelstad 2 Heren 4-0 de Gouwe 1-T.Z.V. 1 Heren 4-3 de Zijl-de Gouwe a jongens 2-3 Sleutelstad 3-de Gouwe 3 Heren 7-5 de Gouwe 5-de Gouwe 4 Heren 0-10 Sleutelstad 1-de Gouwe 1 Heren 4-4 D.K.D.-de Gouwe meisjes 3-0 de Gouwe 1-G.Z.C. Dames 3-3 Programma: Zaterdag 21 maart: 8.45 uur: de Gouwe 1-H.P.C. 1 Heren Dinsdag 24 maart: 9.15 uur: Zian 2-de Gouwe 1 dames (bekerwedstrij d 9.00 uur: Gouwe 3-G.Z.C. 4 Heren Dinsdag 31 maart: 8.00 uur: zwemwedstrijden te Gouda van de kring Gouda-Rijnstreek. Heren 2 speelde tegen Virus 1 in de Sporthal te Gouda. De eerste set werd met klein verschil door Be Fair gewonnen, hetgeen te wijten was aan de te scherpe set-ups waar door Be Fair niet tot een harde aan val kon komen. De tweede set ging voor Be Fair verloren. In de derde en vierde set werden de set-ups wat verder van het net gegeven waar door voluit kon worden geslagen hetgeen de beslissing van de wed strijd tot het gevolg had. Uitslag 1-3 voor Be Fair. A.s. zaterdag speelt Be Fair 2 nog een zware wedstrijd tegen Thor 1 uit Bergambacht en 3 april tegen VSTS 1 uit Bodegra ven. Wanneer de heren van Be Fair deze wedstrij den winnen, zit er ook voor hen nog een promotiekans in. Heren 3 was het volgende team dat afgelopen zaterdag tegen VSTS 2 speelde en met winst uit de bus kwam. Vooral in de tweede set was Be Fair duidelijk de meerdere en speelde zo agressief om de „0” bij Voorzitter J. de Graaf onder scheidde mej. H. Bakker, mevr. A. Kadiks-Krygsman, mevr. W. Doornhein-v.d. Berg, mevr. R. Zijderhand-Hertog en de heren D. Verbeek en H. de Knegt met een onderscheidingssPeldje van het KNGV voor hun vijf en twintig jarig lidmaatschap. En - zoals de foto laat zien - gymnastiek uit grootmoeders tijd. vervolgd boeken en tijdschriften te versprei den. In 1948 tenslotte werden de thuisliggende zieken in de uitdeling betrokken. Dames 4 speelde eveneens thuis tegen het op de onderste plaats staande Olympia 4 uit Gouda. Wan neer het deze wedstrijd zou winnen bleef ook hier de kans op promotie binnen bereik. Olympia 4 kon tegen de Be Fair dames geen partij geven en verloor achtereenvolgens met 15-6; 15-0 en 15-5. Momenteel staat Be Fair 4 op een gedeelde tweede plaats met DOS 3. De modelslagery Van Tilburg van het Kon. Wilhelminaplein bestaat 65 jaar. Deze van ouds-bekende sla gerij was voorheen gevestigd in het oude gemeentehuis aan de Dorpsstraat, waar thans de stomery van Van Mullem ge vestigd is. Het was een hele stap voor slag Van Tilburg om zich in de toen in opbouw zijnde Oranje- wjjk te vestigen. Dat Van Tilburg dit jubileum niet ongemerkt wil laten voor bij gaan is begrijpelijk. Tradi tiegetrouw heeft hij ook dit jaar weer op Paasveetentoon- stellingen bekroonde beesten gekocht: in Leiden een ere-prjjs en in Rheden een eerste prijs. Jammer dat vanwege het zeer drukke verkeer het niet meer mogelijk is de oude ge woonte te doen herleven om een rondgang met de bekroon de beesten langs de klanten te maken. In de maand april komt er een prijsvraag, waaraan fraaie Prijzen zijn verbonden. Ook de kinderen worden niet vergeten, voor hen is er een kleurwed- strijd met Prijzen. DEN HAAG Mejuffrouw C. J. Bungenberg de Jong (geboren 12-9- 1910) gaat op 1 april met pensioen na bijna 25 jaar het Lectuurdepot van het Nederlandsche Roode Kruis te hebben geleid. Zij wordt opgevolgd door de heer J. Geijsman (geboren 17-2-1918), tot voor kort plaatsver vangend hoofd van het Centraal Ma gazijn van het Nederlandsche Roode Kruis. DEN HAAG Sedert de Emma bloemcollecte in 1910 voor het eerst werd gehouden is ze tot een begrip geworden. De opbrengst ervan is steeds bestemd geweest voor de tuberculosebestrijding. Met ingang van 1970 krijgt de Emmabloemcollec te een ruimere bestemming. Ook de ouden van dagen genoten zichtbaar van het frisse spel van de jongelui en staken aan het slot met een stevig applaus hun waardering voor leraar-regisseur J. Th. Leeu- werink en zijn leerlingen niet onder stoelen of banken. Tussen 1945 en 1970 is het Lectuur depot gegroeid van een eenmansbe drijf naar een centraal apparaat met een vaste staf van achttien personen en negen volontairs, die in het ge hele land nog eens door honderden vrijwilligers worden gesteund. In déze periode werden onder leiding van mejuffrouw Bungenberg de Jong ruim 2.500.000 boeken en ruim 4.750.000 kilo tijdschriften verzonden. Deze getallen kunnen alsvolgt wor den gespecificeerd: Naar thuisliggende zieken: 450.000 boeken en 21.000 kilo tijdschriften. Naar ziekeninrichtingen en sociale in stellingen in Nederland: 1.200.000 boeken en 2.500.000 kilo tijdschriften. Zendingen buiten Europa (Indonesië, Suriname, Nederlandse Antillen, Nieuw-Guinea, Korea etc.) 900.000 boeken en 2.000.000 kilo tijdschriften. WADDINXVEEN Dames 3 speel de zaterdag 14 maart thuis tegen Hou Vast 1, dat met 2 winstpunten verschil op de bovenste plaats in de competitie stond. Het was zaak voor dames 3 om deze wedstrijd te win nen, waardoor het gelijk met Hou Vast 1 kon komen en zo kampioens kansen blijven behouden. Zo ging dames 3 met een grote vechtlust het veld in en won de eerste set met 15-11. De tweede en derde set wer den beiden gewonnen met 15-9. Uit slag 3-0. Een goed resultaat dus, waardoor er weer een team van Be Fair grote kans op het kampioenschap maakt, terwijl promotie al een feit is. Uitslagen van de wedstrijden voor het persoonlijk kampioenschap van de Waddinxveense Schaakvereniging A. v.d. Starre-A. Versluis 1-0; W. van Vuuren-W. van Oort afgebr.; N. E. Plantfeber-Drs W. H. Wientjens afg.; W. Verstoep-A. Littooy 0-1; P. Per- dijk-P. Broer 1-0; L. Wolfs-J. v.d. Ende 1-0; A. Oomkens-A. A. v. Oort 0-1; C. Verwey-A. v.d. Ende 1-0. Uitslagen 16e ronde van de Jeugd- kompetitie: P. v.d. Hoek-W. de Waardt 1-0; N. Littooy-A. Stuulen 0-1; L. de Kooter- J. Voskuilen 1-0; A. Schrooder-G. Bom 0-1; G. Burger-J. Dolfing 1-0; A. van Rijn-F. Dijien 0-1; S. Olree-G. Bom 0-1; P. Overdijk-W. Goor 1-0; H. Kooyman-K. Zuidam 1-0; W. Baas- R. Aalsma 1-0; C. v.d. Berg-H. van Koten 0-1; Th. Goor-R. Koenen 1-0; C. v.d. Stelt-C. Hofman J-J; P. Over- dijk-R. J. Schuring 0-1; C. v.d. Stelt- P. de Roode 0-1; C. Hofman-F. van Dijien 0-1; A. van Rijn-W. Baas 1-0; R. J. Schuring-P. v.d. Berg 0-1; O. Glasbeek-Th. Goor 1-0; R. Aalsma-P. Overdijk 0-1. Alexandreja verliet haar zuster die ochtend slechts om zich te baden en te verkleden. Toen zij terugkwam, begon Natasja juist bij te komen. Alexandreja liet on middellijk kippebouillon halen uit de keuken en ver bood haar te praten tot zij de kom bijna leeg had. „Het spijt mij, ik kan niet meer.” Natasja duwde de porseleinen kom van zich af en leunde in de kussens. „Was ik maar een man, dan zou ik hem doden. Hij sprong op mie af toen ik de hal door liep en sloeg me tegen de grond. Hij zei verschrikkelijke dingen tegen me, Alexa, die ik niet verdiende en toen sleurde hij me hier binnen” - zij brak af en barstte in snikken uit. Het kostte Alexandreja verscheidene minuten om haar weer te kalmeren. „Voor het eind van de maand vertrekken we naar Bratz”, zei ze beslist. „Ik zal zelf Luitenant Bruckner van mijn plannen op de hoogte gaan stellen. Hij kan meegaan of later komen, dat moet hij zelf uitmaken.” „Zoals je wilt.” antwoordde zij gedwee. Alexandreja liet haar alleen om wat te rusten en om toe te zien op de bereiding van haar zuster’s mid dagmaal. Tegen het einde van de middag, nadat ze ook zelf een paar uur had gerust, riep zij haar kamenier en gaf haar enkele nadrukkelijke instructies. Toen ging zij naar haar zuster. Het gezicht dat haar vanuit de kus sens zwakjes toelachte, begon weer een weinig kleur te vertonen. „Ga je uit, Alexa? Alsjeblieft, laat me niet alleen.” Natas ja keek met grote verschrikte ogen naar de man tel en handschoenen van haar zuster. „Je hebt het be loofd.” „Ik ben heel gauw weer terug,” stelde Alexandreja haar gerust. „Ik ga naar Luitenant Bruckner om hem te vertellen dat je weggaat.” Zij wilde zich er ook van verzekeren dat Vladimir geen disciplinaire of meer per soonlijke maatregelen tegen zijn ondergeschikte officier had genomen. „Ik heb hem door Anja laten zeggen bij de tegenpartij vast te houden. Dit lukte bijna want het won deze set met 15-1. In de eerste en derde set bood VSTS wel meer tegenstand, maar vooral door goede geplaatste smashes van Jan Spaans, kon VSTS geen set winnen. Setstanden 15-10; 15-1 en 15-13. Uitslag 3-0. Dames 1 was het enige team dat niet tot winst kon komen. Het speel de een thuiswedstrijd tegen Radius/ MVC dat sinds korte tijd met de van blessure herstelde Lenie de Mol weer in de winning mood is. Belust op winst kwamen zij in het veld om hun degradatiekans te verkleinen. De eerste set leek het er niet op dat Radius/MVC hierin zou slagen. In tegenstelling tot de gewoonte won Be Fair deze set met 15-4. Radius/ MVC nam in de tweede set direct het initiatief over en won deze set niet door goed spel, maar door slecht opvangen van de service van Be Fair (3-15). Aangeslagen door deze om mekeer in de wedstrijd gingen ook de derde en de vierde set met resp. 13-15 en 10-15 verloren. jij terug naar huis en laat mevrouw Krylenko niet al leen. Ik blijf niet lang weg.” „Ik ben zo gauw ik kon gekomen, Gravin. Is er iets gebeurd?” André’s lichte ogen keken haar in het half duister aan. „Niets om gealarmeerd over te zijn, als we maar voor zichtig blijven,” antwoordde Alexandreja. „Is er geen minder publieke plaats waar we kunnen praten?” „Het paleis is het veiligste. De wacht is net afgelost en mijn mannen hebben er nu dienst. André opende het hek en liet haar snel binnen. De schildwacht die zij voorbij liepen gaf hen niet meer dan een oppervlakkige blik en zij gingen het paleis binnen. In een verlaten gang op de eerste verdieping bleef André staan en gebaarde in de richting van een sofa die tegen de muur stond. Alexandreja ging zitten. Zij wist dat zij haar woorden met de grootste voorzichtigheid moest kiezen. Als hij de waarheid vermoedde, zou hij dwaas genoeg kunnen zijn de Majoor uit te dagen tot een duel en al haar plannen in de war brengen. „Natasja wordt al een Paar dagen overal gevolgd,” zei ze rustig. ..Majoor Krylenko weet nu alles van uw ver houding met haar af. „Ik vrees dat mijn zuster gevaar loopt, Luitenant Bruckner, en daarom vertrekken wij zo spoedig mogelijk naar mijn bezittingen in Bratz. Als u ook daarheen wilt komen, bent u welkom.Kunt u weg uit Sint Petersburg?” „Majoor Krylenko zal er nooit in toestemmen dat ik wordt overgeplaatst zei André bitter. „U hebt gelijk, dat u Natasja meeneemt. Als. ik hier blijf, betekent dat vrij wel zeker dat ik naar Siberië wordt getransporteerd, daar zal hij wel voor zorgen. Ik heb geen andere keus dan met u mee te gaan.” „Ik heb in Bratz vele getrouwen, die u zo nodig zullen verbergen en die zullen zweren dat u daar nooit bent geweest.” André knikte. Zijn besluit was genomen. „Hebt u al besloten wanneer u vertrekt?” „Nog niet, maar wel gauw. Ik zal mijn kamenier weer naar u toe sturen om u te laten weten, wanneer wij de laatste bijzonderheden kunnen bespreken.” „Gravin Romanova,” André legde zijn hand op haar arm, toen zij aanstalte maakte om op te staan. „Nog één ogenblik, alstublieft. Er moet een manier zijn waar op ik u kan danken voor alles wat u voor ons doet.” Alexandreja glimlachte. „Blijf altijd van mijn zuster houden, dat is alles wat u voor mij kunt doen, Luitenant Bruckner.” „Dat zal ik - ik zweer het. Haar beide handen in de zijne nemend, drukte hij ze aan zijn lippen. Alexandreja werd ongerust dat iemand plotseling de gang in zou komen en hen voor een min nend paar houden. En zo zag Dmitri Varanow hen, toen hij op weg naar zijn appartement de gang insloeg. „Mevrouw, bent u ziek?” Alexandreja sloeg haar zware oogleden op. Zij had niet lang geslapen en ze was uitgeput na de doorwaakte nacht. Alles wat er gebeurd was schoot haar weer te binnen. Zij kwam met een schok overeind, zich optrek kend aan Anja’s hand. „Hoe laat is het?” „Acht uur, mevrouw.” „Is Majoor Krylenko al naar het paleis vertrokken?” „Ja, al een tijdje geleden. „Ga mee,” zei Alexandreja. Zij liep de gang in en probeerde de deur van Natas- ja’s kamer. De deur ging open. De kamer was een chaos. „Vlug, de gordijnen. Laten we eerst wat licht maken hier,” beval Alexandreja. Voorzichtig liep zij op het bed toe. Het plotseling binnenstromende licht viel op de bewegingloze gestalte op de sprei. „Laat iemand een dokter halen, Anja en breng dan warm water en balsem. Het zwijn - o, dat afschuwelijke beestachtige zwijn.” Gesmoord snikkend nam Alexandreja haar zuster’s hoofd in haar schoot en streek het verwarde haar uit haar gezicht. Samen kleedden Alexandreja en Anja de bewusteloze Natasja uit, wasten haar wonden en wreven geurige kruidenbalsem in haar huid. Daarna legden zij haar in schone lakens op het bed. Toen zij klaar waren en de kamer weer hadden opgeruimd, had Alexandreja de grootste moeite de neiging te onderdrukken haar koets te laten komen en met haar zuster weg te rijden naar Bratz. Wat voor uitvluchten Natasja ook verzon, zij be sloot voor het einde van de maand te vertrekken. Vele dingen hadden haar geschokt, sinds zij in Sint Peters burg was, maar niets zo diep en zo heftig als de onmen selijke behandeling die haar zuster had ondergaan. Natasja’s rampzalige huwelijk was zo anders dan de idealen die haar ouders hadden voorgestaan. Hoewel de tuberculose ook in onze dagen van tijd tot tijd de kop op steekt en voortdurende waakzaam heid geboden blijft, heeft deze ziekte opgehouden volksvijand no. 1 te zijn. Omdat de Kruisverenigingen en de tuberculosebestrijding nauw verwant zijn, zal de opbrengst van de Emma- bloemcollecte-nieuwe-stijl behalve de tuberculosebestrijding ook het alge meen kruiswerk ten goede komen. Zoals bekend speelt het werk van de Kruisverenigingen een rol in de ge zondheidszorg in het gezin, en zoals alle gezondheidszorg vraagt de thuis gezondheidszorg van de Kruisvereni gingen steeds meer geld. De kruisverenigingen hebben veel plannen om de thuisgezondheidszorg nóg beter, nóg efficiënter te maken. Maar daarvoor is geld nodig. Ge hoopt wordt dat de opbrengst van de Emmabloemcollecte zó groot zal zijn dat deze plannen zullen kunnen wor den uitgevoerd. Van 30 maart tot 5 april wordt de eerste Emmabloem-collecte-nieuwe- stijl gehouden. Wanneer men u de collectebus voorhoudt of wanneer er iemand met een intekenlijst aan de deur komt, geeft dan royaal. Want in feite geeft U aan Uzelf, aan Uw bu ren. Uw familie! Het werk van de kruisverenigingen komt immers ie dereen ten goede. Misschien beseft u dat niet, maar het Nederlandse kruis werk is uniek in de wereld. De taak van het kruiswerk groeit met de dag: steeds meer thuiswonen de bejaarden doen een beroep op de wijkverpleegster en de ziekenver zorgster; steeds meer wordt aan ge zondheidsvoorlichting gedaan; diëtis ten van de kruisverenigingen houden op steeds meer Plaatsen spreekuur; de consultatiebureaus voor zuigelin gen en kleuters worden druk be zocht; de zwangerschapsgymnastiek is populair, evenals de bejaarden- gymnastiek; de moeder cursussen worden al jarenlang met de regel- maae van een klok gehouden. Zo valt e rnog veel meer op te noemen U hoeft het niet allemaal te ont houden. Onthoudt alleen dat de kruis vereniging altijd voor u klaar staat als het om Uw gezondheid gaat. En dat een royale gift van de Emma bloemcollecte het kruiswerk steunt. de Westelijke Poort op mij te wachten. Zij is de enige die ik zo’n boodschap zou durven toevertrouwen.” „Je mag hem niet vertellen wat Vladimir met me heeft gedaan.” „Natuurlijk niet.” Alexandreja boog zich over haar zuster en kuste haar. „Zodra Anja terug is, komt ze hier en ze blijft net zo lang bij je zitten als je wilt. Probeer wat te slapen, Natasja.” Toen Alexandreja de trap afliep, kwam tot haar ont steltenis juist Vladimir door de achtergang het huis binnen. „Alexandreja, je bent toch hoop ik niet van plan al leen uit te gaan. Het wordt al donker en het is niet veilig op straat voor een vrouw zonder geleide,” zei hij met een glimlach. „Kan ik je misschien escorteren, waar je ook heengaat?” vroeg hij met honingzoete stem. „Dank u, Majoor, ik ga liever alleen. Laat me er langs, alstublieft.” „Kalm aan - Alexandreja.” Hij glimlachte spottend. „Ik heb de hele dag het genoegen van je gezelschap moeten missen. Je moet gauw terugkomen om met mij te dineren.” Alexandreja keek hem verachtelijk aan. „Ik ben niet van plan om ook maar twee minuten in uw gezelschap door te brengen, laat staan de hele avond,” zei ze ijzig. „Woorden kunnen niet beschrijven hoe ik over u denk, Majoor.” Vladimir lachte. Ht had de hele ochtend aan haar lopen denken en haar met zijn vrouw vergeleken. Had hij deze zuster maar getrouwd; zij had alles wat hem in een vrouw aantrok, inclusief een vurig temperament - het zou een genoegen zijn haar te temmen. „Staat het je niet aan dat ik de ontrouw van mijn vrouw bestraf?” „Natasja is mijn zuster -” „En mijn vrouw, al vergeet ze dat met ergerlijke re gelmaat. Je zou een veel betere vrouw voor mij geweest zijn, Alexandreja. Met jou als mijn echtgenote, zou ik een trots man zijn geweest.” Zijn strelende toon - de Plotselinge hartstocht in zijn ogen, deden Alexandreja verschrikt achteruit wijken. „U bent krankzinnig, dat u zo tegen mij spreekt.” Vladimir’s gezicht verstrakte. Inwendig vervloekte hij de vrouw boven, die zijn vereniging met dit prachtige schepsel in die weg stond en - zoals hij al vaker had gedaan sinds Alexandreja hun gast was - wenste hij dat zij dood was. Hij stapte opzij. „Ga nu maar naar je afspraakje. Als je straks terug komt zullen we samen souperen.’’ Alexandreja liep hem met opgeheven hoofd voorbij. De Westelijke Poort was een kleine, smalle doorgang, afgesloten door een ijzeren hek. Erachter lagen de ba rakken en de kwartieren van dé officieren. Tot haar op luchting zag Alexandreja dat Anja daar oP haar stond te wachten, met naast haar de gestalte van de Luitenant. „Goede avond, Luitenant Bruckner. Ik ben blij dat u kon komen,” zei ze dankbaar. Tegen Anja zei ze: „Ga In de stampvolle grote zaal van het Dorpshuis te Moerka- pelle gaf de gymnastiekvereni ging „Tarzan” haar eerste twee winteruitvoeringen. Het pro gramma dat niet minder dan 21 nummer omvatte werd onder leiding van mej. E. Borg, mevr. Bazuin-de Graaf en de heer A. Uitenbroek vlot afgewerkt. Mejuffrouw Bungenberg de Jong kwam tijdens de tweede wereldoor log zeer onder de indruk van het werk van het Rode Kruis. Met name was dat het geval toen het Zweedse Rode Kruis aan het eind van de oor log wittebrood ter beschikking stelde van de Nederlandse bevolking. Direct na de oorlog bleek er in ons land een grote behoefte te bestaan aan boeken. In augustus 1945 begon de BARK (Boeken Actie Rode Kruis) met de inzameling daarvan. Mejuf frouw Bungenberg de Jong startte in november 1945 de lectuurdienst en kreeg in december van hetzelfde jaar de taak tijdschriften te vergaren ten behoeve van Nederlanders in kampen in Indonesië en Thailand. In 1946 werd haar dienst het uitvoerend ap paraat voor de lectuurvoorziening van militairen in Indonesië. Uitge zonden door de Niwin heeft mejuf frouw Bungenberg toen zelf zes we ken in Indonesië gewerkt. Kort daarop begon haar dienst zo goed te lopen, dat de voorraden lec tuur te groot werden om in hun ge heel te kunnen worden verzonden. Toen kon worden besloten ook in ziekenhuizen en sociale instellingen Het programma bood een bonte verscheidenheid van oefeningen voor kleuters- adspirant jongens en meisjes, junioren en senioren dames en heren. Voor een gezellige af wisseling zorgden een boeren dansje door de meisjes, het spel „Ik zag twee door dé kleu ter en een verklede groep meisjes die een vrije oefening uitvoerden. 13»

Weekblad voor Waddinxveen | 1970 | | pagina 2