Behandeling begroting Zevenhuizen tevreden zeer over toestand woningbouw COLLEClE NEDERLANDS ASTMA FONDS Gravin Tsarina 1/ Mode in Moerkapelle Kandidaten KVP Iers bezoek aan J. A. Hogenelst h Prins Maurits GEPENSIONEERDEN jarig van WADDINXVEEN U KOMT TOCH VOLGENDE WEEK HIFI-STEREO r—i Boy I I I s Feestavond NKV door Valentina Luellen Scholenbouw Herdenking Bejaardenhuis Begroting rond l, 4 I loncierclag 16 apri VERENIGING TOT STEUN AAN HET NEDERLANDS ASTMA FONDS, Afdeling Waddinxveen, secr. Prinses Beatrixlaan 40, tel. 2884. •Natuurlijk, gaat uw gang,” zei Madeline. „Wanneer Wordt vervolgd dat hij de vloot wil inspecteren, voor hij zich in Peterhof Cl 11 d O CTi Tl— 1 X Tr J - - 1— achter met zes man. Vertel me nog één keer wat er moet De collecte voor het Nederlands Astma Fonds, die van 20 tot en met 25 april zal worden gehouden, krijgt dit jaar een bestemming in het kader van drie der specifieke taken van de astmabestrijding. BOSKOOP ruime parkeergelegenheid i i i i i i i i t i i i i Wat de scholenbouw betreft zag de heer Herweijer by de straks te bou wen lagere scholen graag in hetzelfde gebouw een kleuterschool. Ook voor de rioolzuivering vroeg hij de aandacht, evenals voor luchtveront reiniging en de aardgasvoorziening De netto-opbrengst zal geheel worden besteed aan de hulp aan en de zorg voor de patiënt, die op dit ogenblik ervaart, dat er veel behandelings- en hulpmogelijk heden zijn, maar ook dat er nog zeer veel zal moeten gebeuren vóór de wetenschap de astma- problematiek onder de knie heeft. voor de tuinders aan de Bredeweg. Met betrekking tot het recreatie schap vroeg de heer Herweijer of de burgemeester als lid van het dagelijks bestuur van het schap wilde over brengen, dat een kleine minderheid in Zevenhuizen gaarne het in aanbouw zijnde zwembad op zondag gesloten ziet. Hij eindigde met de opmerking niet te begrijpen waarom 5 mei het bevrijdingsfeest met bal moet eindi gen. De collectegelden zijn in 1970 be stemd voor: de steun aan de astmacentra (verbetering, modernisering) de sociaal-medische zorg voor groepen en individuele patiën ten de therapeutische kampen voor astmatische jongeren. 1 1970 WADDINXVEEN Na een schrif telijke stemming door de leden der KVP afd. Waddinxveen luidt de KVP- kandidatenlijst voor de Gemeente raadsverkiezingen 1970 als volgt: 1. P. F. J. van Schie (lid van de huidi ge raad). De heer Van Schie is staf functionaris bij een Aannemingsmaat- schappij en voorzitter van het R.K. Schoolbestuur. 2. Mevr. H. Rotting- huis-Pruymboom. Mevr. Rottinghuis is medewerkster bij een buro voor markt- en opinieonderzoek, voordien hoofdleidster op een kleuterschool en lid van het R.K. Schoolbestuur. 3. Th. B. Mounts. De heer Mourits is com missionair bij de coöperatieve vee- en vleescentrale, kerkmeester van de R.K. Parochie, vice voorzitter van de L.T.B. afd. Waddinxveen en secretaris van de KVP. 4. P. J. A. Hogenelst; 5. C. J. Th. Smit; 6. J. Th. M. Lemm; 7. Th. J. Janmaat. ja zou het nooit weten. Hij zou de troostende zwager zijn, haar toeverlaat iry baar yard riet er» bil rnn mof 71m atten ties wachten tot de geijkte rouwperiode voorbij glimlachte naar Madeline en leunde naarvoren ZEVENHUIZEN Voorafgaande aan de behandeling van de begroting voor het dienstjaar 1970 bracht burgemeester Van ’t Verlaat de drie commissieleden en de ambtenaren dank, door wie de begroting tot stand is gekomen. Ook dank te hij de raadsleden voor hun vertrouwen. De burgemeester wilde niet in her haling treden door alle uit te voeren kaPitaalsobjecten uitgebreid te behande len, daar deze in de twee afgelopen vergaderingen uitvoerig zijn besproken. Doch omdat de dingen zo snel vergeten worden wilde de burgemeester toch niet nalaten om de aandacht hierop te vestigen bij de behandeling van deze begroting. „Maakt u zich maar geen zorgen, u wordt er niet in be trokken. Sjworin en zijn mannen zullen Bruckner arres teren en hem meteen naar het Fort brengen. In zijn ka mer zal men bezwarende brieven aantreffen, waarin ook verscheidene malen de naam van uw vrouw voorkomt. Zij wordt ook gearresteerd en naar het Fort gebracht. Intussen heeft men de de luitenant met behulp van de apparaatjes in de folterkamer ondervraagd en tegen dat zij daar aankomt, zal hij bereid zijn om alles te bekennen. Mocht dat niet zo zijn, dan zal het gezicht van zijn mai tresse op een tweede pijnbank, hem zeker overreden. Zo dra ze hebben bekend, worden ze gedood.” Madeline glim lachte even. „Zodra alles voorbij is rijdt Sjworin naar Peterhof om u het droeve nieuws te brengen.” te en in het laatste kwartaal van 1970 zal getracht worden de begroting voor 1971 aan te bieden, zodat de raadsle den beter worden ingelicht over de financiële verhoudingen. De begroting is rondgekomen met een post onvoor zien van 25.000,uit de saldi-reser- ves. De heer C. Roos (p.v.d.a) wilde geen algemene beschouwing houden, doch een korte toespraak en merkte op dat hij deze voor het laatst kon uitspreken (wegens aftreden bij verkiezingen). Daar hij zelf deel heeft uitgemaakt van de begrotingscommissie dankte hij de heren Hogebrug en Gijsenbergh voor het werk dat zij hebben verricht. De heer K. Herweijer (s.g.p.) vond in zijn algemene beschouwing, dat men begrip moest hebben. Hij ver trouwde erop dat de achterstand van de begroting spoedig is ingehaald. Hij vond de begroting redelijk, maar merkte op dat in de begroting geen rekening was gehouden met uitbrei ding gemeentepersoneel en waar schuwde voor overdreven optimisme. In 1971 zullen de uitgaven voor sociale zorg stijgen (bejaardentehuis). Hij meende dat de belastingverhoging zo veel mogelijk moet worden uitgesteld. Wat betreft de woningbouw was hij tevreden. Hij drong erop aan niet te veel grond voor bungalows te beste den daar de grondprijs hoog is. WADDINXVEEN De dames van het N.K.V. hadden op 10 april hun jaarlijkse feestavond. Het eigen to- neelclubje voerde het stuk „Tot ziens mijn kind” op. De opkomst was zeer groot en de waardering voor het gebodene ver diend. Hierna beantwoordde de voorzitter de heer Herweijer. Hij deelde mede dat er op 4 mei in de grote tent die ge plaatst wordt door de Oranjevereni ging een herdenkingsbijeenkomst plaats heeft waarop alle raadsleden worden verwacht. De Herv. en Geref. Kerken verlenen medewerking. In dë tent zijn 350 zitplaatsen. Met betrekking tot verwezenlijking van kleuterscholen in hetzelfde ge bouw als de lagere scholen, moest de voorzitter negatief antwoorden, daar er voor de lagere scholen al ver gevor derde plannen zijn met urgentiever- klaringen, dit in tegenstelling tot de kleuterscholen. Doch hij zag ook in dat de huidige kleuterscholen moeten ver vangen worden. Voor de aardgasleverantie aan de tuinders van de Bredeweg blijft ieder energiebedrijf op eigen terrein en dit Zevenhuizen’s terrein behoort door Leiden te worden voorzien. Ingaand op het begeleidend schrij ven van de begrotingscommissie in zake verbetering van Noord- en Zuid- einde, deelde de voorzitter mede dat vóór de herfst hierin verbetering zal komen. In het uitbreidingsplan West komen zes speelplaatsen en op het verzoek van de commissie zal worden bekeken of er in de Zuidplas nog plaats bij de nieuwbouw is. Voor de vuilophaaldienst pleitte de heer T. Hoogendoorn (chu) voor plas- ticzakken. De heer Jac. Stofberg ver zocht ook een speelplaats in de nieuw bouw in Oud-Verlaat. Dit wakkere baasje is prins Maurits, de oudste zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. Morgen wordt hij al weer twee jaar. Over de volkshuisvesting was de voorzitter zeer verheugd gezien het grote aantal woningen dat in aanbouw is in plan West. Medio 1970 komen 24 woningwetwoningen gereed. Volgend jaar 16 ruime en verder 35 kleinere keuzewoningen, totaal 75 in de sociale sector. In juni zullen de eerste 24 pre- miewoningen, waarvan de bouw aan zienlijk is vertraagd, gereed komen en rond de jaarwisseling 60 meanderwo- ningen. Medio ’71 komen 22 woningen in de vrije sector gereed aan de Lange Zijde en 12 premiewoningen. Ook zal in 1971 het bejaardentehuis met totaal 101 bedden gereed komen, waarvan 81 voor bejaarden en de rest voor personeel en zieken. Een ander punt dat de voorzitter aantipte was de vraag of het noodza kelijk is de plaatselijke belastingen te verhogen. Dit leek verleden jaar onaf wendbaar. Intussen zijn een Paar gun stige feiten bekend geworden, zodat dit nog even kan worden aangezien. De gemeenterekening over 1967 heeft een netto voordelig saldo opge leverd van 45.000,dit voor toe vallige meevallers en rentemaniPula- ties e.d., zodat de saldirèserce per 1-1- 68 f 215.000,bedroeg. Door een lan delijke regeling naar oppervlakte en verfijningsregeling, ontvangt de ge meente 45.000,extra op de gewone dienst. Toch zal het onvermijdelijk zijn dat de plaatselijke belastingen of dit jaar of in 1971 worden verhoogd. In de tweede helft van dit jaar ver schijnt de beleidsnota van de gemeen- worden teruggebracht naar Sint Petersburg en daar op mijn terugkeer wachten. Ze zal blij zijn mij te zien.” O Catharina Alexjewna, Groothertogin van het Russische Rijk ging, ongeacht de weersomstandigheden, iedere dag paardrijden. Zij was altijd omringd door een leger van bewonderende volgelingen - officieren van het leger, waaronder enkele ex-minnaars en altijd een aantal man nen van haar lijfwacht. Men zag haar zelden zonder Dmitri aan haar zijde. Sedert zijn terugkeer uit Moskou was hij nog minder mededeelzaam geworden en Plagende opmerkingen over Gravin Romanova deden zijn gezicht veranderen in een onweerswolk. Hij ging weer veel met Madeline de Veaux om en Catharina was dan ook niet verbaasd, toen zij haar oP een ochtend in haar jachtgezelschap aantrof. „U vat uw werk ernstig op, Kolonel,” zei Catharina zacht lachend. „Of is het deze keer voor het genoegen?” Dmitri’s blik onthulde niets. „Ik doe wat ik doen moet. Misschien zal het uw leven en het mijne nog een weinig kunnen rekken.” „Gisteravond ontving ik een bericht van de Aartsbis schop van Nowgord. Hij is zeer ontstemd. Een afdeling soldaten van de tsaar heeft een van zijn kloosters bezet en alle monniken die zij konden vinden de baard afge schoren. Twee van hen hebben zich zo heftig verzet dat zij zijn gedood. De Heilige Vaders hebben mij te verstaan gegeven dat zij deze toestand niet langer kunnen dulden.” Op zachte toon zie zij, „De Aartsbisschop heeft mij om hulp gevraagd. Hij heeft mij in niet mis te verstane taal laten weten dat de Kerk aan mijn kant staat; tegen Peter en alle anderen die mijn tegenstanders zijn. Begrijp je wat dat betekent? Zij beschouwen hem niet langer als heerser van Rusland. Ben je beried mij te helpen, Dmitri? „Waarmee, Hoogheid?” „Om hoogverraad te plegen.” „Ik zou het eerder uw plicht tegenover hiet volk willen noemen,” antwoordde Dmitri. Haar woorden hadden hem niet verbaasd. Hij had al maanden lang iets dergelijks verwacht. Er waren zoveel incidenten geweest in het Paleis, waarbij Catharina werd vernederd of bespottelijk gemaakt en hij had gezien hoe zij ze negeerde en zich koud en onverschillig voordeed, terwijl hij wist dat in haar hart haat en woede het kookpunt hadden bereikt. „Goed gesproken.” Catharina’s ogen namen hem scherp op. Wij zullen hier in Peterhof verder over spre ken. En laten we nu doen wie het eerste bij dat bosjte is.” Zij gaf haar paard de sporen en galoppeerde er van door. Toen zij, nek aan nek, tussen de bomen door snel den, haalden zij Alerandreja in met Natasja en André Bruckner. Tegen de tijd dat Dmitri zijn paard tot stil stand had gebracht, was hij niet meer dan tien meter van hen af. „Alweer zo’n toevallige ontmoeting?” spotte Catharina zachtjes. Er flitste een uitdrukking van afkeer over haar gezicht, toen zij zag dat de man het uniform van de Hol- steiners droeg. „Mevrouw Krylenko’s smaak gaat er niet op vooruit,” zei zij. „Is het waar dat de majoor haar met de zweep heeft gegeven omdat ze met die vent heeft ge slapen?” „Dat schijnt zo.” Hij volgde Catharina die zich bij het trio had gevoegd en een gesprek met Alexandreja was begonnen. „De gravin vertelt mij dat zij morgen naar Bratz ver trekt,” zei Catharina. Zij keek Dmitri aan alsof zij hem voor dat besluit verantwoordelijk stelde. „Kunt u haar niet overhalen ons het plezier te doen nog wat naar Peetr- hof te komen?” „De gravin gelooft dat de buitenlucht haar zuster goed zal doen, is het niet, Gravin?” zei hij. Alexandreja zag de uitdaging in zijn blik. „Ik moet tot mijn spijt toegeven dat Kolonel Varanow gelijk heeft,” antwoordde zij kalm. „Ik hoop dat Uwe Keizerlijke Hoogheid begrip zal hebben voor mijn be zorgdheid voor mijn zuster. Haar gezondheid is al lange tijd niet goed.” „Misschien kom ik u wel opzoeken,” zei ze. „Ja, volgend voorjaar - ik beloof het „Daar zal ik mij erg op verheugen,” verzekerde Alex andreja haar. „Als ik weer weg ben, zult u er waarschijnlijk anders over denken,” zei Catharina met een lach. „Ik zal uw beste paarden afmatten en alle mannen het hoofd op hol brengen.” „Paarden heb ik genoeg, maar helaas geen mannen die Uwe Majesteit’s aandacht waard zijn.” „Dan zal ik die zelf mee moeten brengen.” Catharina’s blik ging naar de Kozak naast haar, als om te zeggen dat hij zeker van de Partij zou zijn. Haar paard werd onge duldig en deed een paar stappen opzij. „Ik wil voor het donker weer op Peterhof zijn,” herinnerde zij Dmitri. WADDINXVEEN In Ierland be staat belangstelling voor de invoering van een leerlingenstelsel, zoals dit hier ondermeer by de meubelindustrie het geval is. Ter verdere bestudering van deze mogelijkheid werden meubelfa brieken in verschillende landen be zocht. Oek de Waddinxveense meu belfabriek Hogenelst viel de eer te beurt een Ierse delegatie te ontvan gen. Tijdens een ontvangst op het kan toor werden de gasten op de hoogte gesteld van het ontstaan, de groei en de verdere ontwikkeling van deze N.V. Nadien volgde een rondgang door het bedrijf waarbij de delegatie zich uitvoerig liet voorlichten, over de productie van de collectie, die voor namelijk uit stijlmeubelen uit de z.g. Hollandse Renaissance periode be staat. Een en ander maakte duidelijk goede indruk op de gasten. Hij staarde haar aan. Zijn ogen begonnen te schitteren. Bruckner en zijn vrouw uit de weg geruimd, zonder dat er een haan naar kraaide. Hoe eenvoudig - en Alexandre- --v VV CLXUXJVX, LU LOlUnCllU, XVX O.VI al 1IV leunde in zijn stoel en koos een sigaar uit een doos die naa»s? z^n eBeboog stond. „Mag ik roken?” „vuuxiija, gaai uw gaat u naar Kronstadt?” "Morgenochtend. De tsaar heeft zich in zijn hoofd gezet I groothertogin voegt. Ik laat Kapitein Sjvorin hier i gebeuren, er mogen geen fouten worden gemaakt.” „En de bewijzen van hun schuld,” voegde Vladimir er aan toe. „Ik geloof dat het beter is als mijn vrouw het Fort niet bereikt - niet levend, bedoel ik. Haar besluit om weg te lopen komt goed te pas, we kunnen zeggen dat ze vluchtte omdat ze gehoord dat haar minnaar en mede plichtige was gearresteerd.” „Maar dat betekent dat zij haar zuster en bedienden bij zich zal hebben. Sjworin kan ze niet allemaal doden.” „Niet meer dan twee bedienden. Die kan hij doden als het moet. Ik laat het aan u over de details met hem te regelen. Laat het een ongeluk lijken. Alexandreja moet haar toeverlaat in haar verdriet en hij zou met zijn atten- 11-- --j was. Hij I glimlachte naar Madeline en leunde naarvoren om haar een klopje op haar hand te geven. „Madame - wat zou ik zonder u moeten beginnen?” Het plan om Natasja en André Bruckner samen te laten arresteren op een aanklacht van hoogverraad, dat in Madeline’s koets ontstond, werd ongeveer een week later, tijdens een etentje aan haar huis, verder uitgewerkt. Het was onfeilbaar en dodelijk. Madeline zag er in haar hel blauwe, met diamanten I bezette japon niet uit als een vrouw die in koelen bloede de dood van twee onschuldige mensen had beraamd. „Het eten was, zoals altijd, uitstekend, Madame.” Hij waarbij de firma Van Dop de bijouteriën en de firma Ooste- rom uit Zevenhuizen de schoe nen leverde. Berghout-Berg- man zorgde voor de fraaie hoe den en baretten, die door kap salon Verheul gekapte en be pruikte hoofden sierden. Dit bruidje met begeleiding was een van de verrassingen, die vorige week te zien waren op de modeshow van de firma Van der Vlist in Moerkapelle. Twee beroepsmannequins en een aan tal Moerkapelse dames show den de nieuwe zomermode, 'O0R

Weekblad voor Waddinxveen | 1970 | | pagina 5