Lezers van Schrijven Het nut van het verzet Lassers Constructie-bankwerkers Hartveroverende huldiging Cisca van Drimmelen Tuinders Bredeweg over op aardgas Herdenkingsmiddag voor bejaarden Gouwe-nieuws Opening school Ophalen tuinvuil Schaaknieuws Volleybal Be Fair I GEPENSIONEERDEN van WADDINXVEEN LET GOED OP UW BRIEVENBUS! EEN BOEKENBON fe-S- ■Mix Simavi-collecte School met de bijbel h Klaverjasavond Operatiezuster Noodgevallen Waardering Compositie Weekblad VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 16 april 1970 J. v.d. Gevraagd en Redactie). 24 april om 3 uur de nieuwe Mgr. Bek- tH C. A. van der Hooft zal vrijdagmiddag 24 april om 3 uur de nieuwe Mgr. Bek- kersschool van de Stichting voor Ka- ZEVENHUIZEN De leden van de vereniging School met de Bijbel”, kwamen vrijdagavond bijeen op de jaarvergadering in de chr. nationale school. Er was een twintigtal leden aanwezig. Voorzitter A. P. Biemond opende de avond. Naast de huishoudelijke zaken vond ook de bestuursverkiezing plaats in de vakature van de heer C. J. van Rooijen. De heer A. N. Mostert werd hiervoor gekozen. Als commissielid voor de kleuterschool werd de heer J. Olieman gekozen. Verder werd op deze avond bekend gemaakt dat door het toenemend aan tal leerlingen van de chr. lagere school per 1 augustus een zesde leer kracht kan worden benoemd. Er zal dan een leslokaal tekort zijn, doch dit probleem heeft men opgelost en men zal tijdelijk, tot de nieuwe nog te bouwen school klaar is, onderdak vinden in de grote consistorie van de Geref. kerk. De hervormde predikant Ds. Vlist sloot de vergadering. tholiek Onderwijs aan de Peter Zuid- laan openen. WADDINXVEEN Vanavond om 19.30 uur organiseert „De Gouwe Rij ders” een grote klaverjasavond in café „De Unie” aan de Kerkweg. „U komt steeds in aanraking met tragische, droeve dingen, waar je in je werk boven moet staan, maar die je toch iets doen. Het is als een operatie zuster: die maakt heel wat ellende mee, maar op de gang moet ze het zijn vergeten.” Zo troosteloos lag het zwembad aan de Sniepweg er dezer dagen nog bij. Het slechte weer had de betegeling vertraagd, zodat de opening een week moest worden uitgesteld. Het schiet nu lekker op en maandag moet het gebeuren: dan gaat het zwembad open. Jenné schetste meest ongrijp- hij onder zijn kuilen 0-1; O. Glasbeek-G. v.d. Bom 0-1; H. van Koten-G. Burger 0-1; R. J. Schuuring-L. de Kooter 0-1; K. Zui- dam-A. van Rijn 1-0; P. van Roode-A. Schrooder 0-1; C. v.d. Berg-R. Koenen H. van Offeren-C. Hofman 1-0; R. Aalsma-P. Overdijk 0-1; N. Littooy- W. Goor 1-0; A. Stuylen-H. Kooyman 0-1; P. v.d. Berg-H. van Koten 1-0. WADDINXVEEN De opbrengst van de Simavi-collecte in Waddinx- veen bedroeg dit jaar 3048,93, waar mee zij voor het eerst boven de drie duizend gulden uitkwam. Voor hen, die de collectanten hebben gemist, staat giro 128487 van Simavi - Haar lem uiteraard open. De inhoud van de in deze rubriek opgenomen brieven valt buiten ver antwoordelijkheid van de redactie. Slechts brieven, waarvan naam en adres van de inzender aan de redac tie bekend zijn, komen voor plaat sing in aanmerking. De redactie be houdt zich het recht voor om inzen dingen te bekorten of zonder opgave van redenen te weigeren. „U moet omgaan met mensen in noodgevallen. En dat is steeds ver schillend. De ene keer moet u iemand gewoonweg op het feit drukken, dat hij de bijstand, waar hij recht op heeft moet accepteren. De andere keer moet je ze op een afstand houden of anders is de hele gemeentekas leeg.” De wethouder had grote waardering voor de wjjze, waarop mejuffrouw Van Drimmelen zich voor de vergade ringen op haar zaken voorbereid en voor de goede manier, waarop zij met anderen weet samen te werken. W. MEIJER, De Genestetlaan 26 WADDINXVEEN Een ongeïnspi reerd De Gouwe heeft in de te Bever wijk gespeelde waterpolowedstrijd te gen het Alkmaarse DAW met 3-2 klop gehad. In de eerste periode namen de Alk- maarders uit een afstandsschot een 1-0 voorsprong. In de tweede speeltijd maakte Overdam gelijk, maar tegen de verhouding in kwam DAW via een uitval op 2-1. In de derde periode werd doelman Den Oudsten voor de derde maal geklopt eer Nieuwenhuizen het tweede Gouwe-doelpunt scoorde (3-2). In de laatste speeltijd hielden beide defensies stand. WADDINXVEEN Burgemeester groot stempel op het leven en het werk van uw man. U heeft steeds éen grote belangstelling voor de bevolking en met name voor het gemeenteperso- neel.” Zij vroeg de aanwezigen met een driewerf „hoera” mevrouw Van der Hooft hiervoor te danken, hetgeen spontaan gebeurde. De echtgenote van de burgemeester, mevrouw J. van der Hooft-Lourens, sprak daarna een heel lief woord, waarin zij de persoonlijke waarde ring van haarzelf en haar man voor „Cisca” naar voren bracht. Dit ging gepaard met de aanbieding van een fraai assortiment drinkglazen. De directeur van de Dienst Sociale Zaken, de heer J. van Steijn noemde zijn trouwe medewerkster „onze om budsvrouw”. „Ondanks je grote en moeilijke taak beschik je over een grote dosis hu mor. Zo zelfs, dat we je achter je rug wel „Tonia Hermans” noemen.” Die humor laat mejuffrouw Van Drimmelen ook blijken als zij niet zelf jubileert: voor haar collega’s bij de gemeente heeft zij in vele gevallen een feestgedicht bij de hand. De heer Van Steijn besloot met dank voor de „fantastische wijze van sa menwerking” en schonk namens de collega’s een anti-condensruit voor de auto. Daarna was het dankwoord aan Cisca. Zij begon bij mevrouw Van der Hooft. „Ik ben erg blij met uw per soonlijk geschenk omdat ik van u houd en een enorme waardering voor u heb. U houdt zich ogenschijnlijk oP de achtergrond, maar u drukt een kerk we Het was niet burgemeester Van der Hooft, die ditmaal de grote feestrede naar werd. Deze eer kwam toe aan „haar eigen wethouder”, de heer F. M. van Tol, die hier speciaal om had ge vraagd. „Van alle mensen, die bij de gemeen te werken heeft u de meest gemakke lijke taak: niemand, die u controleert, niemand, die weet waar u heen gaat, niemand weet hoe lang u daar achter die ondoorzichtige gordijnen met de mensen Praat,” zo begon wethouder Van Tol. „Maar juist hieruit blijkt uw heel grote verantwoordelijkheid: u regelt uw eigen dienst en huishouding. Het is een ontzaglijk moeilijke taak. U is de „vertrouwensman” van de be volking. U moet alles aanhoren wat ze tegen u zeggen.” De heer Van Tol vergeleek de taak van een maatschappelijk werkster met judo: de ene keer een goede stoot van je af, de andere keer iemand mee trekken. wil ik hier wel een uitzondering ma ken: namelijk het verlenen van onder dak aan onderduikers. Gelukkig is het zeer vaak de Duitsers niet gelukt deze onderduikers te arresteren. Als er mensen zijn die het ten dele of geheel met mijn opvattingen eens zijn, zullen zij toch zeggen: ja, maar het verzet heeft toch er toe bijgedra gen dat de bezette bevolking moed hield en niet collaboreerde met de Duitsers. Dan wil ik daar tegenover stellen: moesten daarvoor zo vele le vens opgeofferd worden, en kregen de mensen al geen morele steun van de in Londen zetelende Radio Oranje? Ten slotte twee voorbeelden die mijn betoog illustreren: Halverwege 1944 stonden de gealli eerde legers niet ver meer van de Nederlandse grens in België; het zag er toen naar uit dat het niet lang duurde of de Duitsers zouden over wonnen worden. In die periode werd door het verzet een gewapende aan slag gepleegd op de SS-Politieleider in Nederland, Rauter. Zou Rauter ver moord worden, wat niet gebeurde, zou er toch een andere schurk voor hem in de plaats gekomen zijn. In ieder geval zouden na een aanslag op Rau ter tegenmaatregelen genomen wor den, dat was zeker. Tegen wie was on bekend maar het kon tegen iedereen zijn. In dit geval was het de gehele mannelijke (700) van het dorp Putten op de Veluwe. Wat was de zin van deze actie Het land dat in de oorlogsjaren on geveer handelde in de geest van schrijvers opvattingen over verzet was Denemarken. Bij hiet binnenvallen van de Duitsers in 1940 heeft het leger van dit land geen schot gelost, weten de dat tegen zo’n overmachtige tegen stander zinloos was, geen verlies van soldatenlevens dus. In de jaren 1940- 1945 is er in Denemarken vrijwel geen actief verzet geweest; gelukkig even min collaboratie met de Duitsers. Men kan in die jaren hoogstens van Pas sieve tegenwerking spreken, maar meer ook niet. In de oorlogsjaren zijn er in Denemarken weinig mensen levens verloren gegaan. H. VAN BORSELEN de KP noodzakelijk. Inderdaad was bekend, dat de straf fen, waarmee de bezetter dreigde ook zouden worden uitgevoerd. Het zou onredelijk zijn het overgrote deel van de bevolking, dat uit angst om die dreiging niets deed, van lafheid te be tichten. Maar het is veel onredelijker om hen, die wèl iets deden, hun moed te verwijten. Het verzet was een strijd van moreel tegen het immorele. Het was goed en onvermijdelijk, dat deze kwam van binnen uit het vólk en niet alleen van Londen uit. Een Londen, dat overigens terecht tot dit verzet op riep en het steunde. De aanslag op Rauter, die de heer Van Borselen aanhaalt om de nutte loosheid van het verzet te illustreren, is nu niet zo’n gelukkig voorbeeld. Deze aanslag was niet als zodanig voorbereid, kwam voort uit een sa menloop van omstandigheden. Een knockploeg had voor zijn werk drin gend een auto nodig. In de auto, die in de fatale nacht werd aangehouden, zat bij toevel de SS-generaal. Een toeval, waarvan de gevolgen later niet te over zien zijn gebleken. Wij weten te weinig van de bezet ting van Denemarken af en te weinig van het verzet aldaar om hier een juist oordeel over te hebben. Wel is bekend, dat de Duitse barbaren daar minder grimmig hebben huis gehou den dan in andere landen. Wel is bij voorbeeld in Noorwegen, dat andere Skandinavische land, het verzet zeer fel geweest. Omdat het daar moest. Zoals het ook hier in Nederland moest. Het is toe te juichen dat Waddinx- veen tot die plaatsen behoort waar het gemeentebestuur oog heeft voor mo derne ideeën. Onlangs zijn er echter enkele wijzigingen doorgevoerd met betrekking tot het ophalen van huis vuil, waarmee we bepaald niet geluk kig zijn. Voortaan kan alleen in onze wijk ’s-maandags huisvuil worden meege geven dat in plastic zakken (met op schrift Gem. Waddinxveen) naast de gebruikelijke ’emmer’ wordt aange boden. ’s-Woensdagsmiddags komt er o.m. een wagen om het grovere vuil mee te nemen. Tot voor kort waren er tuinvuilbak ken waarin wij ons tuinvuil konden deponeren. Door misbruik van enkele inwoners die deze bakken ook voor andere afval gebruikten, werden deze weggehaald zonder dat er een behoor lijke oplossing geschapen werd om van ons tuinvuil af te komen. Ook hier moeten de goeden met de kwaden lijden. Dit is voor een forensenplaats als Waddinxveen een onhoudbare toe stand, want verreweg de meeste man nen gaan ’s morgens al vroeg weg zo dat dan hun echtgenotes de aangewe zen personen zijn om het reeds enkele dagen oude tuinvuil (rot gras, boom stronken e.d.) aan de rand van de stoep te plaatsen. Mogelijk kan zaterdags de gemeen telijke stortplaats geopend zijn om zich daar kosteloos van tuinvuil te ontdoen. Een andere mogelijkheid zou zijn om zaterdags op bepaalde plaat sen en tijden gemeenteauto’s of con tainers te plaatsen waarin men het tuinvuil kan storten. Anders zien wij in en om ons vlakke polderachtige Waddinxveen bergen verrijzen (van tuinvuil wel te verstaan) en gedempte sloten. In een fraai opgebouwde speech be sprak zij daarna het ambtelijk bestel in Waddinxveen als een „compositie”, een muziekwerk, waarvan de burge meester de componist is, de gemeente secretaris de dirigent en die heer Van Steijn de eerste violist. Alle afdelin gen kregen in dit originele verhaal hun eigen partituur en hun eigen in- strumentklank. „De sociale dienst is een pracht- afdeling, met geen andere te vergelij ken. Voorlopig hang ik mjjn viool niet aan de wilgen. Het is veel te fijn om in zo’n orkest de symfonie te mogen meesPelen,” zo besloot de jubilaresse. Hierop kwam zij voor componist Van der Hooft, dirigent Jenné en eer ste violist Van Steijn met een per soonlijk cadeautje. Prompt beant woordde de burgemeester dit met twee wangkusjes. Hij vroeg toestemming de speech te laten fotocopieren om hem aan alle ambtenaren als herinnering uit te rei ken. Hy kreeg die toestemming. „Je hebt je werk gezocht in een bruisende wereld waarin je je in breng geeft met je hele hart,” zo be sloot de burgemeester. Daarna was er een receptie, waarop tallozen mejuffrouw Van Dirmmelen kwamen feliciteren en danken voor alles, wat zij aan goed werk heeft ge daan. WADDINXVEEN Uitslagen 7e ronde voor het persoonlijk kampioen schap van de Waddinxveense Schaak vereniging: P. Broer-J. van Oort 1-0; A. A. v. Oort -A. Littooy 1-0; W. Verstoep- P. Per- dijk J-J; C. Verwey-G. de Willigen 0-1; D. E. v.d. Weide-A. v.d. Ende 1-0; A. Oomkens-Mevr. Stuylen 1-0; P. de Bruin-H. Schoemaker 0-1; W. v. Oort- A. v.d. Starre 1-0; Drs. W. H. Wlent- jens-A. Versluis 1-0; N. E. Plantfeber- W. van Vuuren 0-1; Drs. W. H. Wient- jens-W. v. Vuuren W. v. Vuuren- A. v.d. Starre 0-1. Uitslagen 8e ronde: groep 1: N. E. Plantfeber-A. v.d. Starre afgebr.; W. van Oort-A. Versluis afgebr. Groep 2: P. Perdijk-A. A. van Oort 1-0; J. van Oort-W. Verstoep 1-0; G. de Willigen- P. Broer J-J; H. Schoemaker-C. Ver- wey 1-0; Mevr. Stuylen-P. de Bruin 0-1; L. Wolfs-A. v.d. Ende 1-0. Uitslagen 19e ronde van de jeugd- kompetitie: W. de Waardt-C. Hofman 1-0; J. Voskuilen-F. van Dijien 0-1; P. v.d. Hoek-O. Glasbeek 0-1; K. Zui- dam-R. J. Schuuring 1-0; P. v. Roode- N. Littooy 0-1; A. van Rijn-J. Dolfing 1-0; L. de Kooter-S. Olie 1-0; Th. Goor -L. de Kooter 0-1; A. Schrooder-H. Kooyman 0-1; P. Overdijk-W. Baas 1-0; G. v.d. Bom-P. v.d. Berg 1-0; W. Goor-G. Burger 0-1; C. v.d. Berg-S. Olie 0-1; P. v. Roode-W. Baas J-J; C. v.d. Stelt-K. Zuidam 0-1L. de Kooter- F. van Dijien 1-0. Uitslagen 20 ronde: Fr. van Dijien- W. de Waardt 1-0; J. Dolfing-J. Vos- WADDINXVEEN Programma Be Fair volleybal voor zaterdag 18 april: 14.00 uur: Jan Ligthart, Gouda, be- slissings kampioenschap dames 2e klasse; Be Fair 3-HV-66 1. 17.00 uur: Jan Ligthart, Gouda, beslissingskam- Pioenschap heren 3e klasse: Be Fair 3-Zevenklappers 2.15.30 uur: Staring- laan, Waddinxveen, promotie over gangsklasse dames 2-Delft. 16.30 uur: Staringlaan, Waddinxveen overgangs klasse Dames 1-Syrèna. Sporthal „Springers” te Gouda Radius/MVC- toemooi waaraan deelgenomen wordt door heren 1 en heren 2. Toen hij tenslotte de gebruikelijke gratificatie aanbood moest de wet houder - „Cisca” kennende - vrien delijk vragen of zij deze alsjeblieft wilde accepteren. Gemeentesecretaris de jubilaresse als de bare ambtenaar, die hoede heeft. „B.B.H.H., bezigheden buitens huis hebbend”, zo grapte hij, „maar je moet de deur wel uit, want je hebt een autotoelage.” Hij noemde Cis verder een gemeenteambtenaar, die met recht een ambtenaar voor de gemeente is. Uit de jubel- en treurpot bood hij tenslotte een fondu-set aan. WADDINXVEEN Een zilveren jubileum is allerminst een zeldzaam heid en een daaraan verbonden huldiging evenmin. Maar als by zo’n huldi ging de burgemeester in aanwezigheid van zyn eigen vrouw de jubilaresse klinkend op beide wangen kust, als die burgemeestersvrouw voor haar met een persoonlijk cadeau komt aandragen, wanneer het feestvarken haar hul- digers zelf met Presentjes bedenkt, dan is er iets bijzonders aan de hand. En dat was dan ook zo, gistermorgen in de raadszaal van Waddinxveen. Want daar werd het zilveren jubileum gevierd van mejuffrouw F. J. H. van Drimmelen, maatschappelijk werkster by de gemeente. Veertien jaar hier van diende zij Waddinxven. En hoe. „Ciska” is een begrip geworden. Onder andere naar aanleiding van de artikelen in het Weekblad van Waddinxveen van j.l. donderdag, over de bezetting en het verzet in Neder land in de jaren 1940-1945, wil ik het volgende opwerpen: Zou Nederland later dan 5 mei 1945 bevrijd zijn van de gehate Duitsers, als er geen verzet, in welke vorm dan ook, in de oorlogs jaren was geweest? Mijn antwoord is neen. Het belangrijkste doel van het ver zet was het bespoedigen van het ver trek of overgave van de bezettende macht; die doel is m.i. niet bereikt. Hoe komt het dat hiet verzet zijn be langrijkste doel niet heeft bereikt? De belangrijkste reden is dat de omvang van het totale verzet in Nederland in verhouding tot de bevolking zeer klein was; de oorzaak hiérvan is dat de Ne derlandse bevolking in doorsnee ge nomen bang was voor de zeer zware en gemene straffen die het overal aan wezige en uiterst gedisciplineerde be zettingsapparaat oplegde aan gearres teerde verzetsmensen, juist aan die Nederlanders die zich gewapender hand verzetten. Deze angst van de be volking vind ikJsegrijpelijk. Dat deze angst het grootste deel van de Nederlandse bevolking belemmer de in het deelnemen aan het verzet, wisten de verzetsmensen of ze hadden dit kunnen weten. Het verzet stond om déze reden al voor een zinloze taak. In dat licht bezien wil ik het vol gende stellen: elke verzetsactie - en vooral de gewapende actie - die tot gevolg heeft gehad dat de tegenmaat regel van de Duitsiers, vaak in de vorm van doodstraf, zich richtte tegen de verzetspersoon of verzetsgroep wan neer die gearesteerd werd, of zich richtte tegen willekeurige mensen, en indirect vaak tot gevolg had dat vrou wen zonder man bleven, gezinnen zon der vader, vind ik moreel niet aan vaardbaar. Dat deze strafgevolgen ge koppeld waren aan hun acties wisten de verzetsmensen, althans konden zij weten, alleen al uit de desbetreffende verordeningen van de bezettende macht. Voor een bepaalde vorm van verzet (Uit de brief van de heer Van Bor selen spreekt een bewogenheid, die wij gaarne respecteren. Dit houdt niet in, dat wij zijn standpunt kunnen de len. Eerst zijn beginvraag: zou Neder land later bevrijd zijn geweest zonder verzet? Laten wij andersom vragen: had het verzet de bevrijding kunnen bespoedigen? Zeker. Een verzetsactie als bijvoorbeeld de spoorwegstaking had voor de bezetter catastrofale ge volgen kunnen hebben als niet de slag om Arnhem zich militair zo desastreus had ontwikkeld. Maar wij moeten voorop stellen, dat het verzet in Nederland niet zozeer een militaire dan wel een morele on dergrond had. De heer Van Borselen onderschrijft dit, wanneer hij zijn instemming be tuigt met het verlenen van onderdak aan onderduikers. Deze opgejaagden moesten niet voor niets verdwijnen: zij moesten vluchten voor een niets ontziende, systematische vervolging. Deze mensen moesten geholpen wor den en er waren gelukkig dapperen, die hielpen. Ondanks de dreiging met de dood. Voor deze onderduikers moesten er bonkaarten, stamkaarten, persoons bewijzen komen. Dat maakte het ag ressieve verzet van de KP noodzake- hjk. Onderduikers en helpers werden verraden en gepakt. In gevangenissen en politiebureaux wachtten zij op de dood. Dat maakte het aggressieve ver zet van de KP noodzakelijk. Duizenden, duizenden weerloze Joodse burgers werden weggevoerd. Dat maakte het agressieve verzet van WADDINXVEEN De dertien Waddinxveense tuinders aan de Bre deweg zijn bereid om voor de verwar ming van hun bedrijven van zware olie over te gaan op aardgas. Dit kwam maandagmorgen naar voren bij de voortzetting van het kort geding, dat het Waddinxveense fruitteeltbe- drijf Time is Money voor de president van de Rotterdamse rechtbank heeft aangespannen tegen deze dertien tuin ders. In dit geding eisen de fruittelers schadevergoeding voor de aantasting van hun fruit, die zij wijten aan het stoken met zware olie door de nabu ren. De schadeperiode zou lopen van 1962 tot 1968. Ook voor de komende fruitoogst wordt nog schade verwacht. De aan gesproken tuinders hebben zich reeds bereid verklaard om althans deze te vergoeden. Negen van de dertien zijn verzekerd. Schadevergoeding van 1962 tot 1968 willen zij niet betalen, omdat Time is Money pas een jaar geleden in ver weer is gekomen. De president, mr Reuder, achtte het ook verstandiger het verleden te laten rusten, omdat de hier aan verbonden uitzoekerij zeer kostbaar zou zijn. Indien de dertien tuinders per 1 augustus nog niet over aardgas kun nen beschikken zullen zij tijdelijk met lichte olie gaan stoken. WADDINXVEEN In het kader van de Herdenkings-bevrijdingsfees- ten zal de V.V.H. op woensdag 29 april om 3 uur in het wijkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente aan de Esdoorn- laan 2 een middag organiseren voor alle bejaarden van Waddinxveen. Ook het „Rode Kruis” en „De Zonne bloem” zullen medewerken. Het zal een feestelijke middag wor den waarop o.a. een film zal worden vertoond. Er zal worden besloten met een gemeenschappelijke „wittebrood- maaltijd”. Dit als herinnering aan de voedseldroppings juist 25 jaar geleden op 29 april 1945. Zij, die deze middag mee willen ma ken, kunnen zich hiervoor opgeven. Zie hiervoor de advertentie elders in dit blad. ,v\ S

Weekblad voor Waddinxveen | 1970 | | pagina 9