Pomp De Rijnstreek defect: Elke anderhalve minuut land een in ons bloedtransfusie gegeven Brug afgesloten het uw wordt Waddinxveen kreeg net op tijd drinkwater uit Gouda ogen gemakkelük Trainer Beun weg r Gemeentebelang lijst 7 Help uw Rode Kruis helpen! J. L. van Heteren lijst 7 Gemeentebelang lijst 7 J. L. van Heteren lijst 7 V r F' UIm Pagina 5 o Waddinxveen I Normale druk Levensreddend Zevenhuizen Waddinxveen Secretaris verhuisd Moerkapelle Zevenhuizen 1 DE KERKEN NODIGEN [BURGERLIJKE STAND DOKTERSDIENSTEN Moerkapelle J.GRIT AR-kiesvereninging „Reinwaterkelder” Tijdelijk euvel Eminent belang Remonstr. Gem.geen dienst. wit Ver. Vrijz. Herv.geen dienst. MOERKAPELLE/ZEVENHUIZEN 1 Vorig jaar werden in Nederlandse ziekenhuizen niet minder dan 350.000 bloedtransfusies gegeven. Dat is één per anderhalve minuut. Even vaak ook moest daarvoor onmiddelljjk een donor beschikbaar zijn. Dat dit een enorme organisatie vergt behoeft geen betoog. Dit hele werk met al zijn fa cetten vormt dan ook één van de be langrijkste taken van het Nederland- sche Roode Kruis. Voor het verkeer is de te verbre den brug gedurende tien weken af gesloten. ie sn in ie MOERKAPELLE Tientallen Moerkapellenaren, vanaf hun werk huiswaarts kerend, moesten dinsdag avond ervaren, dat niet alleen de afsluitingsborden van provinciewege bij en in de omgeving van de Hol- levoeterbrug waren geplaatst, doch dat ook de-verbinding over de Rotte (waarvan verwacht werd dat dit op 20 mei zou ingaan) al onmogelijk was. Er zat niets anders op, dan terug te keren richting Kruisweg, om via Rijksweg 12 bij de afslag Zevenhui- zen-Moerkapelle het dorp te berei ken. Niet alleen uw ogen krijgen het gemakkelijk met contactlenzen, maar tt zelf ook. U draagt eigenlijk een onzichtbare bril. 'S Nachts gaan de lenzen af en ’s morgens er weer op: een routine kwestie. Contactlenzen worden individueel aangemeten en geslepen. Voor het juiste advies kunt u terecht bij Grit, _Meester-opticien. Meting en aanpassing in één hand. Voor het goed functioneren van het menselijk organisme is bloed onmis baar. Het zorgt immers voor het tran sport van de zuurstof van de longen naar letterlijk alle cellen van het li chaam. Het vervoert zowel de voe dingsstoffen naar alle organen als de afvalstoffen vandaar naar de uitschei- dingsorganen. Het draagt bjj in de be strijding van infecties. Kortom, zon der bloed is het menselijk leven ón mogelijk. Wie bloed afstaat verricht dan ook meestal levensreddend werk. Het Nederlandsche Roode Kruis, dat deze menslievendheid van de dui zenden bloedgevers in Nederland je gens hun onbekende medemensen in nood zo uitstekend coördineert, ver dient ook daarom een ieders steun. Ondertrouwd: K. van Engen en D. Zandijk; K. P. Jansen en F. H. Pelten- burg; G. Rekers en M. Goedhart; J. van Leeuwen en A. J. Giethoorn; J. C. Scheuierman en J. van Hoven; D. Mets en J. M. A. C. Boon. Overleden: Willem J. M. van Oostaijen 25 jr, e.v. C. J. van der Veer. Gehuwd: Adrianus Prins en Maaike Gorissen. Geboren: Brigitte Renate, d.v. A. Pot en C. Schweizer; Maatje Elizabeth, d. v. W. van Vliet en M. E. Laban; Moni que, d.v. J. van Helden en A. C. Huur man; Ronald Martijn, z.v. A. v.d. Knijff en A. M. E. Molenaar; Piet, z.v. A. Bosscha en C. A. Visser. Overleden: Koster, Ferdinandus, oud 68 jaar; Scherpenzeel, Jannigje Hen- drika, e.v. Ploegers, oud 42 jaar; Schoenmaker, Dirk, oud 61 jaar. Gehuwd: K. P. Jansen en F. H. Pel- tenburg; G. Rekers en M. Goedhart; J. van Leeuwen en A. J. Giethoorn; J. C. Scheuierman en J. van Hoven. Ondertrouwd: J. W. den Braver en Elisabeth Maria Bal; Hendrikus Wil- lebrordus Gouweleeuw en Elizabeth van Hoven. Gehuwd: Jacob van der Spek en Geer tje van Drie. Gehuwd: Wouter Braat en Silvia Ma thilde Altman; Arie de Knegt en Ja coba Kreft. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Ned. Herv. kerk: 9.30 uur: ds D. van Vliet; 18.30 uur: ds J. v.d. Velden, Woerden. Immanuëlkerk: 9.30 uur: ds C. B. Roos, Gouda; 17 uur: ds N. J. Flink. Geref. Kerk: Kruiskerk: 9.30 uur en 18.30 uur: ds B. Koekkoek; Ontmoe- tingskerk: 9.45 uur en 16.30 uur: ds D. J. Modderaar. Van zaterdag 14 uur tot maandag morgen 8 uur: J. A. Ensing, Dorps straat 196, Zevenhuizen, tel. 01802-204. Spreekuren Maatschappelijk Werk ster der Herv. Kerk: Mevr. J. van Harten-v.d. Meent, maandag, woens dag en vrijdag ’s morgens van 9.00- 10.00 uur en woensdagavond van 7.00 -8.00 uur in wijkgebouw ’Het Anker’, Kerkweg 234, tel. 4522. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 uur en 17 uur: ds A. P. Verloop. Geref. Gem. Boskoop (Mendelweg): 9.30 uur en 18.00 uur: leesdienst. Oud Geref. Gem.: Zuidkade 158: 10 uur en 18.30 uur: leesdienst. WADDINXVEEN Zat. 23 mei: Th. G. Blom, Jacob Cats- laan 1, tel. 2112. Apotheek Van Doom gesloten. Zon. 24 mei: dr C. A. de Geus, Prinses Beatrixlaan 6, tel. 2676. Apotheek Van Doom, Prinses Bem- hardlaan 3, tel. 4162, geopend. Ontmoetingskerk (RK): zo. 8.30, 11.45 en 18.30 uur; di. 7.45 uur; do. 20.00 Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds A. Boertje, Krimpen a.d. Lek; 19 uur: ds H. S. J. Kalf, Bennebroek. KaPel aan de Rotte: 10 uur: ds J. Gras, Dordrecht. Geref. Kerk: 10 uur: ds D. N. Wouters, Pijnacker; 15 uur: ds H. H. van KaPel, Rhoon. Geref. Gem.: 9.30 uur en 18.30 uur: ds A. F. Honkoop. >r- ien >ek N. y- v. sn 8 .7 .7 16 .6 .4 EEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 21 mei 1970 Herv. Kerk: 9.30 uur: ds W. G. J. v.d. Sluys; 19 uur: ds A. J. de Gooyer, Delft. Gehuwd: R. C. Broek en W. J. M. van Reenen; T. J. C. Kingma en E. N. Swijnenburg; J. Breedijk en A. Seke- ris. mr opticien contactlensspecialist korte tiendeweg12 gouda tel01820 -13033 kleiweg ,108 gouda tel01820 -16033 kerkweg189 waddinxveentelO1828-4303 >7 >5 12 >1 11 19 19 18 18 12 12 d- er C. li- G. -0; v. »r- -0; c. :n- an ek WADDINXVEEN In de nacht van maandag op dinsdag is de drinkwater- toevoer van het waterleidingbedrijf De Rijnstreek naar Waddinxveen van de oude leiding omgeschakeld oP de nieuwe transportleiding uit Gouda. Dat was geen seconde te vroeg, dinsdagmorgen begaf de grootste Pomp van De Rijn streek het, waardoor de watertoevoer een enorme terugslag kreeg. Toen stroomde gelukkig het Goudse water al naar Waddinxveen. Met de kleine pomp kon De Rijnsteek de rest van het leveringsgebied nog net van water blijven voorzien. Zonder de leiding Gouda-Waddinxveen zou de druk in de tien ge meenten, die door De Rijnstreek worden bediend, in enkele minuten geheel zijn weggevallen. Moerkapelle Gemeentesecretaris G. J. A. Runsink van Benthuizen en Moerkapelle woont sedert deze week in Moerkapelle, Prins Willemstraat 13. Zijn telefoonnummer is 553. Zo als bekend, heeft de raad van Moer kapelle, toen het secretariaat van Benthuizen met dat van Moerkapelle werd gekoppeld, de wens uitgespro ken, dat de secretaris dan in Moer kapelle woonachtig zou zijn, omdat de burgemeester van.de „tweeling- gemeente”, de heer I. J. P. Keijzer, Benthuizen als woonplaats heeft. Geboren: Saskia, d.v. J. Nieumeijer en G. Visser; Elske Cornelia, d.v. H. M. Vermeulen en J. Wijnia; Sylvia Femmigje, d.v. R. de Vries en F. A. Mendel; Johannes Abraham, z.v. A. Maljaars en J. J. Pagee; Gerrit Jan, z.v. M. Brinksma en J. Prijs; Esther Johanna Wilhelmina, d.v. J. van ’t Wout en I. J. K. Kasteden; Esther Desiree, d.v. J. de Jong en F. R- van der Weide; Barbara, d.v. P. A. H. Vreeswijk en C. K Hendriks; Jan Jacob, z.v. J. J. Voorthuis en F. C. Kraster; Alexander, z.v. A. Peters en C. Verweij; Dirk Leendert z.v. B. D. Lagrouw en L. de Joode; Caroline Cornelia Doemina, d.v. K. G. Vrolijk en L. J. Schouten; Helena Hendrika Cornelia, d.v. J. W. Kooijman en A. Sommer; Adriana Wilhelmina, d.v. G. C. Appel en N. Zijderhand; Angela Geerdina Maria, d.v. P. J. van Hal en A. G. M. Smits. WADDINXVEEN Op dinsdag 26 mei organiseert de A.R. kiesvereni ging te Waddinxveen een thema- avond over het onderwerp „Ontwik kelingssamenwerking”. „Niet genoeg” is de titel van een korte film, die vertoond zal worden. De heer S. de Boer, die als socioloog een jarenlange ervaring in o.m. India heeft, zal zijn medewerking verlenen aan deze avond. Voll. Ev. Gem. Bethel Boskoop: Burg. Idem dinsdag 20 uur. Jehova’s Getuigen: geen bijeenkomst. Waddinxveen zal nu eindelijk ook worden verlost van het euvel van een te lage druk, dat vooral op de was dagen een bron van ergernis voor de huisvrouw was. De druk is voor het eerst sinds lange tijd nu overal con stant boven de dertig meter water kolom. Dit zal vooral te merken zijn aan de gasgeisers, die door de wisse lende waterdruk vaak nukken toon den, maar nu weer normaal kunnen gaan werken. Geboren: Jacobus, z.v. J. Segaar en J. Immerzeel; Andrea Sara Grietje, d.v. A. Haan en G. van Buren; Petro- nella, d.v. J. Overvoorde en P. G. van der Heijden; Marinus Maarten, z.v. L. M. Reijm en J. Bos. Herv. wijkgebouw: 9.30 uur: dr H. Bout, Utrecht; 18.30 uur: ds J. de Vreugd, Haaften. Bethel: 9.30 uur: ds T. van ’t Veld; 17 uur: ds D. van Vliet. De Bloedtransfusiedienst kent twee categorieën donors: donors voor direc te transfusies en donors van wie het bloed bestemd is voor de bereiding van bloedplasma en andere genees middelen. Enkele cijfers kunnen de groei van de Bloedtransfusiedienst sprekend weergeven. In 1945 waren er 58.000 donors, nu meer dan een kwart miljoen. In 1945 vonden er 9.000 bloedafgiften voor directe transfusies plaats, nu dus 350.000. En het aantal bloedafgiften voor plasma-bereiding is van 15.000 in 1945 tot ruim 70.000 in 1969 gestegen. Sedert het begin van de Bloedtrans fusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis verleent de Nederlandse bevolking spontaan en geheel belange loos haar medewerking. Bloed is slechts korte tijd houdbaar, zodat het leven van Patiënten soms mede af hangt van de bereidheid van donors, die zich hebben opgegeven voor het afstaan van bloed voor directe trans fusies, om onmiddellijk ter beschik king te zijn. Het bloed van de zogenaamde plas- ma-donors wordt in het Centraal La boratorium van de Bloedtransfusie dienst van het Nederlandsche Roode Kruis aan de Plesmanlaan in Amster- dam-Slotervaart bereid tot bloedplas ma en nog een aantal geneesmiddelen. Eenvoudig kan worden gesteld dat de donor voor directe transfusie zijn bloed als onvervangbaar geneesmid del geeft aan één patient, „zijn” pa tient. Met de fracties van het bloed van plasma-donors kan de genezing van meerdere patiënten mogelijk ge maakt worden. Het Nederlandsche Roode Kruis telt meer dan 100 afdelingen waar een bloedtransfusiedienst is gevestigd, be last met een donor-organisatie voor directe transfusie. Samen met een medisch leider zorgen de afdelings besturen ervoor dat het plaatselijk donorbestand op peil worden gehou den. St. Victorkerk: zo. 8.00 en 10.00 uur, ma. t/m vrij. 7.45 uur: wo. 20.00 uur en za. 19.00 uur. Een donor kan telkens - met een tijdsverloop van ongeveer zes maan den - voor een bloedafgifte van maxi maal vijfhonderd kubieke centimeter worden gevraagd. Wanneer men een half jaar na een bloeddonatie niet di- rekt weer een oProep krijgt, betekent dit echter niet dat men vergeten wordt. Een oproep krijgt men alleen wanneer de noodzaak daartoe blijkt uit meldingen van ziekenhuizen en be handelende specialisten. Doordat Waddinxveen aan het oude waterwinterrein is onttrokken zullen nu ook de overige van de tien gemeen ten voldoende druk kunnen krijgen door de grote pomp, die inmiddels weer op volle kracht werkt. Als laatste winstpunt geldt voor Waddinxveen dat het thee zonder vliesje kan gaan drinken. Ook deze vliesjes kwamen voort uit bijproduk- ten, die met het water uit Hazerswou- de meekwamen. De transportleiding uit Gouda zal nu worden doorgetrokken naar Bos koop. Dan zal ook een deel van deze gemeente met het Goudse water wor den bediend voor zover de druk dat toestaat. Daarnaast is het de bedoeling om in Boskoop een zogenaamde „rein waterkelder” aan te leggen, waaruit in noodgevallen alle tien gemeenten via pompen water zullen kunnen be trekken. Niet alle Waddinxveners waren overigens blij met de overgang op het Goudse water. Bij De Rijnstreek kwam een twintigtal klachten binnen over het vuil, dat uit de kraan stroom de: water aangetast door een bruin zwarte mangaanverbinding. Dit ver schijnsel is onvermijdelijk maar tot geruststelling gelukkig van tijdelijke aard. Geboren: Harry Maarten, z.v. P. de Vries en G. B. Opstal; Peterina Auwi- na, d.v. P. van Elswij k en J. van der Ree. Het mangaan is jaren geleden uit het Hazerswoudse gebied losgekomen. Men is toen ’s-nachts gaan spuien, waardoor men behoudens een afzet ting in de buizen van dit euvel werd verlost. Deze afzetting is nu losgeko men, doordat in een deel van het nieuwe net het water de andere kant op stroomt als voorheen. Binnen een week zal, naar men hoopt, het water geheel zuiver zijn. Alleen maandag zal dan wellicht nog wel een bijverschijn sel optreden, omdat de leiding dan op topcapaciteit moet werken. De Rijnstreek vindt het uiteraard vervelend, dat de huisvrouwen de le lijke mangaan vlekken in hun wasgoed terug vinden. Om die vlekken te ver wijderen wordt aangeraden met een biologisch wasmiddel enkele malen kouder te wassen (ca 50 graden) dan men gewoonlijk doet. Overigens zijn de mangaanverbindingen onschade lijk. De klachten, die een aantal groot verbruikers had over verstoppingen in de zeef van de watermeter zijn inmid dels verholpen. Het water uit Gouda is minder hard dan dat uit Hazerswoude. Het is daar om raadzaam, dat gebruikers, die een onthardingsinstallatie hebben deze opnieuw te laten afstellen. Gevonden: rood kinderfietsje, dames vest, gouden armband, zonne bril met beenderen montuur, zilveren ketting, nikkel jongenshorloge met blauw bandje, vouwfiets, klein donker bruin hondje, doublé dameshorloge met zwart bandje, beige dameshand- schoenen, rood kindersandaaltje, zil veren ketting met bedeltjes. Verloren: zwarte portemonnee met in houd, grijs geruit kostaumjasje met inhoud, rode portemonnee met in houd, bruin-witte damesportemonnee met inhoud, groen-wit-rood jongens- truitje, bruin leren hondenriem, licht bruine kinderportemonnee, gezond- heidsslippers met rode band, jongens- bril, donker rode jongensfiets, verze- keringsplaatje en stukje achterspat- bord van bromfiets, bruin leren heren portemonnee met inhoud, sleutelring met 5 sleutels, sleutelbos met 4 sleu tels, blauwe jongensfiets, rode skelter, double dameshorloge met zwart band je. Deze meevaller is te danken dan het feit, dat de aanleg van de transport leiding tussen Gouda en Waddinxveen in de laatste fase zeer voorspoedig is verlopen. Het vullen van de nieuwe buizen, het spuien en de waterbemon- stering in Waddinxveen namen veel minder tijd in beslag dan men had verwacht. MOERKAPELLE De trainer van de voetbalvereniging ’Moerkapelle’ gaat deze vereniging met ingang van het nieuwe seizoen verlaten, om ver der te gaan met de voetbalvereniging ,,’t Noorden” uit Rotterdam, waar hij de training reeds eerder verzorgde. Dit betekent voor Moerkapelle een gevoelig verlies, want vijf seizoenen ’MoerkaPelle-Beun’-kombinatie heeft geen windeieren opgeleverd. Elke competitie bevond Moerkapelle, dat in die tijd naar de KNVB overging, zich op de bovenste plaatsen van de com- Petitieladder. „Ik heb met enorm veel plezier in Moerkapelle gewerkt en er zijn banden gesmeed, die ook door mijn vertrek niet verbroken zullen worden, maar na vijf jaar is het goed om de training neer te leggen”, aldus de heer Beun, die voorts niet onder stoelen of banken steekt, dat men hem in Moerkapelle nog wel eens zal zien. „Daarvoor is de verstandhouding met club en inwoners te prettig.” Met het vetrek van Vader Beun gaat ook zoon Peter het eerste elftal ver laten, want ook hij zal zijn plaats oP het middenveld verplaatsen naar ,,’t Noorden”, waar hij als junior speelde voordat Xerxes hem als betaald speler aantrok. Overleden: Voorbach, Johannes Ten nis, oud 68 jaar. Ondertrouwd: G. Koetsier en A. M. van Es; A. G. G. Kievit en M. J. Groo- tendorst; M. KaPtein en J. M. Kam- stra; H. W. Speelman en J. Jenné. Geboren: Bianca, d.v. J. Vos en E. de Bruin; Mireille Nathalie, d.v. J. L. v. Velde en S. Rinck; Hendrik Adrianus, z.v. A. Versluis en M. G. Schneider; Willem Frans, z.v. D. J. Schutte en M. L. A. Haspels, Erwin Robertas, z.v. L. N. Hulst en J. M. Rood; Kirsten, d.v. D. de Jong en C. M. Kallenbach; Lara, d.v. D. de Jong en C. M. Kallenbach; Diana Maria, d.v. S. H. Kaptein en K. M. Blonk. C. M. Kallenbach; Lara, d.v. D. de Jong en C. M. Kallenbach; Diana Ma ria, d.v. S. H. Kaptein en K. M. Blonk; Floris Martijn, z.v. M. H. Mauritz en E. L. A. Glaser; Herman Alexander, z.v. H. van den Hoek en G. M. Bog- danski; Arjan Raymond, z.v. T. W. Bron en C. H. de Bruin; Ralph, z.v. G. Schouten en J. R. Boekhoudt; Siska, d.v. T. A. Compeer en N. Krebaum; Jan-Willem, z.v. W. Smit en I. K. C. Nijhof. Ondertrouwd: Marinus Lindhout en Janna J. Hamelink. De omschakeling op het Goudse water is voor Waddinxveen van emi nent belang. In de naaste toekomst zal met dit uit Bergambacht afkomstige water zowel de produktie als de kwa liteit beter worden. De slechte kwaliteit van het water in Waddinxveen was te wijten aan het feit, dat uit het Hazerswoudse wingebied veel meer moest worden ontrrokken dan in feite mogelijk was. Het gebied moest vier miljoen kubieke meter water Per jaar produceren, ter wijl het eigenlijk maar drie miljoen de baas kon blijven. Dit had tot gevolg dat zout en andere vervuilende bo- demelementen met het water in de leidingen kwam. Via de nieuwe leiding zal van de Goudse Leidingwater Maatschappij ten minste een miljoen kubieke meter water per jaar worden ingekocht. Ge schat wordt dat Gouda tot een top- levering van vier miljoen kubieke meter zal kunnen komen. Het ligt in de bedoeling de water- onttrekking aan het Hazerswoudse ge bied niet opnieuw boven de drie mil joen te laten stijgen. Volgens de prognoses zal De Rijn streek in 1980 staan voor de vraag naar acht miljoen kubieke meter wa ter. Dit houdt in dat in de toekomst naast Gouda een tweede waterleve- rancier zal moeten inspringen. Het gemeentebestuur van Gou da was vrijdag te gast in Wad dinxveen. ’s-Morgens was er een bijeenkomst in de raadszaal waar van gedachten werd ge wisseld over het Goudse struc tuurplan 2000 en over de Wad- dinxveense toekomstdromen. Het werd een vruchtbare en vriendschappelijke bespreking, waarop beide gemeentebesturen beloofden elkaar van de ont wikkelingen op de hoogte te blijven houden. In de middag werd een bezoek gebracht aan een invalidewoning, aan het zwembad en aan het diensten centrum. (foto Sjaak Noteboom)

Weekblad voor Waddinxveen | 1970 | | pagina 5