voor Vrouw moet haar stem ook in gemeenteraad laten klinken Openheid WD-voorzitter P. Oosterbroek: vrouw in leefmilieu lloon- en Financiën Persoonlijke vrijheid Onderwijs Lijst 3 Wij willen ook de alles laten meepraten In de eerste plaats zorgen Waddinxveense bevolking I c R< W VVD Bestuursproblemen benaderen vanuit het moderne management „W/addinxveen is door zijn groei W nu uit zijn „pionierfase” geko men. Bestuursproblemen zullen hier in de toekomst meer moeten worden benaderd vanuit het moderne mana gement.” Deze opmerking komt uit de mond van de derde kandidaat op de WD-lijst, de heer A. W. (Bram) Schulte, „Waddinxveen is een plezierige plaats, ook voor forensen” zegt hij verder. „De Vondel wijk waarin ik woon (Jan Campertlaan), is goed in elkaar gezet. We moeten het woon milieu echter wel in de gaten hou den. Met de opzet van Groenswaard is, lijkt mij, de minimum ruimtegrens per persoon langzamerhand wel be reikt. Pagina 12 VVD LIJSTAANVOERDER Ph. KROES: MEVROUW A. P. VAN ROODE-MOLENBERG 3 juni-VVD-Lijst 3 W Schulte: 3 juni-VVD-Lijst 3 voor Sparen wordt bestraft I - Onrechtvaardig Concreet Bospark Tweede brug Nieuwe generatie Wensen te over Jeugd Persoonlijke vrijheid Nuchter Majoor Vervoer voor J Scholengemeenschap kiezers i Inwoners die op volgende week J Advertentie. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. voor 12. woensdag rijdt er een gemeenteauto 13. 14. en 15. 16. 17. worden aangewend. 18. 19. 20. 21. 22. 23. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 28 mei 1970 De heer Kroes, landbouwer en een der VVD-ers van het eerste uur in Waddinxveen heeft al een behoorlij- 25. J 26. Hi dooi van lid Hij telij gelo heel V vee om ond W zijn gebi fees1 deg het i vooi neg< stuu N de 1 dan bev ter gee: was wei de c té. B „ar ten nog dat hij in ran VOO) win 25 j tot goui Moi uitvoering van alle plannen is de Er is nog veel te wensen. Ik hoop dat onze fractie er in zal slagen ertoe bij te dragen, dat punten, die in onze gemeenteprogramma’s zijn opgeno men, in de komende vier jaren van de grond komen. T\e WD wil bevorderen dat het U openbaar kleuter- en basis onderwijs in Waddinxveen logisch op elkaar aansluiten en dat op deze scholen het onderwijs steeds volgens de moderne inzichten wordt gegeven. Naast de school voor MAVO meent de VVD, dat, gezien de groei van de gemeente de vestiging van openbare scho len voor HAVO/Atheneum (zono dig in samenwerking met omlig gende gemeenten)ondergebracht in een scholengemeenschap ge wenst is, evenals de stichting van een LTS. 1. Ph. Kroes 2. A. P. van Roode- Molenberg 3. A.W. Schulte 4. L. M. Oosterbroek- Waagmeester 5. M. N; Boer 6. A. H. J. Salvini 7. D. Verwey grond mee te moeten betalen aan de bouw van goedkope huurwoningen. Een doorn in het oog van de heer Kroes is de straatbelasting. „Ik vind dit beslist een onrechtvaardige be lasting” zegt hij. „De belasting wordt namelijk geheven op basis van het onbebouwde gedeelte van het grond bezit. Dat betekent dat een land bouwer met veel grond ook veel straatbelasting betaalt, terwijl zijn werkverkeer zich voornamelijk op eigen grond afspeelt. Mensen daar entegen met weinig onbebouwde grond betalen weinig straatbelasting. Maar juist zij maken wel gebruik van de openbare straat b.v. als par keerruimte voor hun auto. Met name denkt de heer Kroes aan de zware vrachtwagens, die overal op open bare straten staan geparkeerd zon der dat de gemeente daarvoor enige vergoeding ontvangt. Het Bospark, het overdekte zwem bad, dit zijn de zaken die de heer Kroes het liefst zo snel mogelijk ge realiseerd wil zien. de laatste jaren namelijk zo omvang rijk geworden dat een raadslid daar aan per week toch gemiddeld heel wat tijd moet kunnen besteden.” De voorzitter van de afdeling Wad dinxveen van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, de heer J. P. (John) Oosterbroek is vooral blij met het feit, dat er op de kandidaten lijst weer een vrouw op een verkies bare plaats kon worden geplaatst. ’’Zeven jaar geleden hadden we voor het laatst een vrouw. Dat was toen mevrouw Van der Torren-Veendorp, die in de jaren dat zij als fractie voorzitster optrad in alle opzichten heeft bewezen dat de stem van een vrouw in de gemeenteraad uitermate waardevol kan zijn. I 24. T\e afdeling Waddinxveen van de U VVD wenst de grootst mogelijke openheid van het gehele gemeente lijke bestuursbeleid o.a. door: Plaatselijke realisering van het ini tiatief van de liberale oud-minister Toxopeus in 1964 om geïnteresseerde burgers en op bepaalde terreinen deskundigen te laten deelnemen in met bevoegdheden beklede raads commissies. Uitbreiding van het lokale VVD- initiatief om raadsstukken ter be schikking te stellen van bezoekers van raadsvergaderingen tot de mo gelijkheid om op de openbare com missie- en raadsvergadering betrek king hebbende agendastukken tijdig Vooraf verkrijgbaar te stellen. Tijdige informatie van de inwoners inzake belangrijke plannen en het houden van hearings om in derge lijke situaties de mening van de in woners te peilen, alvorens defini tieve beslissingen te nemen. Instelling van een raadscommissie voor verzoek- en bezwaarschriften. Naast de bestaande raadscommis sies voor financieën, bouw- en sub- sidieaangelegenheden wil de VVD voorts instelling van commissies voor ruimtelijke ordening, voor culturele zaken en recreatie in de ruimste zin. Aanbevelingen van de gemeente raad aan de Kroon ten aanzien van de vereisten, waaraan een nieuwe door de Kroon benoemde burgemees ter zal moeten voldoen. Snelle communicatie tussen de ge meentelijke overheid en de inwoners. ke ervaring van zeven jaar als raads lid achter de rug. Ik ontken geenszins de noodzaak tot een goedkope bouw voor de min der draagkrachtigen, maar over het algemeen ben ik van mening dat het Waddinxveense woningbouwbeleid in de afgelopen jaren goed is geweest. Ik vind het beslist onjuist, dat zij die spaarzaam zijn (en die zijn er ook talrijke onder de minder draag krachtigen) en die met zware finan ciële offers een eigen huis kopen, voor die spaarzaamheid worden ge straft door in hun koopprijs voor de heden dient te worden aangepast. Kosten van diensten, die de ge meentelijke overheid haar inwoners verleent, dienen met uitzondering van de maatschappelijke en sociale dienstverlening, zoveel mogelijk aan de van deze diensten gebruik ma kende inwoners te worden doorbe rekend. Het gemeentelijke apparaat dient kostenbewust, doelmatig en efficiënt te functioneren. Teneinde de kostenontwikkeling van de door de groei van Waddinx veen onvermijdelijk groter worden de gemeentelijke organisatie binnen een aanvaardbaar niveau te houden, dient zo snel mogelijk een efficiency- en organisatie-onderzoek plaats te „Ik vindt het nog steeds jammer, dat Waddinxveen is toegetreden tot het recreatieschap Reeuwijkse Plas sen. Geld kosten gaat dat zeker doen, maar een van de recreatievoorzie ningen dicht bij huis krijgen we er beslist niet door, namelijk het Bos park tussen Waddinxveen en Bos koop. Dat zal er moeten komen door samenwerking tussen deze twee ge meenten. En juist die ene samenwerking, die voor Waddinxveen van veel nut kan zijn is op losse schroeven gezet door voorbarige uitspraken en een ulti matum van Waddinxveense zijde, die in Boskoop weinig gelukkig zijn ontvangen”. Een scholengemeenschap, waarin MAVO, HAVO en Atheneum, is naar de mening van de heer Schulte een van de urgente zaken waaraan moet worden gewerkt. Hoewel hij uiteraard voorstander is van openbare scholen, is hij realist genoeg om te stellen, dat er veel groter kans van slagen is om zo’n scholengemeenschap met enige spoed A- 7 - vrrr. -v-. laten gaan. De VVD heeft ook dit jaar weer -k—- •- i te realiseren, wanneer alle levens- tafel gaan zitten om te komen tot een neutrale scholengemeenschap. „Ik vind dat het tijd wordt, dat het gemeentebestuur samen met belang hebbenden op dit terrein eens een goede enquête opzet, waaruit moet blijken hoeveel leerlingen er voor zo’n neutrale school uit de totale be volking mogen worden verwacht, maar waarbij ook tot uitdrukking komt hoeveel leerlingen, die thans nog op Goudse middelbare scholen zitten, dan terug zouden vallen op Waddinxveen. Daarbij verder be trekken de gemeenten Boskoop, Moerkapelle en Zevenhuizen. Een tweede brug over de Gouwe of een tunnel is een zaak, waaraan de nieuwe gemeenteraad in de ko- aandacht moet blijven schenken. Het economisch verlies door de vaak ont stellend lange wachttijden voor de hefbrug moet onvoorstelbaar grote bedragen belopen. Hiernaar is, voor zover ik weet, nooit een onderzoek gedaan. En daarbij komt dan nog de ergernis, vooral bij al degenen die doordat zij aan de oostzijde van de Gouwe wonen, of in verband met hun werk, verscheidene malen per dag van de brug gebruik moeten ma ken. De gemeenteraad moet alle midde len te baat nemen om de provinciale overheid te overtuigen, dat de tijd langzamerhand rijp is geworden om met concrete plannen te komen. De heer Schulte (40 jaar, gehuwd, dochter van 12 en twee zoons van 8 en 14 jaar) is van beroep Majoor der Artillerie. Hij behoort tot die nieuwe generatie na-oorlogse KMA-officie- ren met een instelling die meer is gericht op het maatschappelijke en het doelmatig-organisatorische ge bied, dan op de ouderwetse „discipli naire ijzervreterij”. Waarom VVD? „Voor mij is de grondformule van de democratie: Vrijheid van Verantwoordelijkheid. Dus daarom ben ik liberaal.” Onze fraktie heeft in de afgelopen jaen beslist invloed gehad op de rea lisering van een aantal zeer concrete zaken. Jarenlang heeft de VVD erop aangedrongen dat in Waddinxveen de wegen zouden moeten worden ge asfalteerd, vooral omdat daardoor het onderhoud goedkoper zou kun nen worden. Met die asfaltering is nu gelukkig een begin gemaakt. Vrije speelterreinen voor de jeugd was een ander punt. Ook die zijn er op verschillende plaatsen in Wad dinxveen gekomen. En dan de reini gingsdienst. „Ruim de vuilstortbak- ken op, laat één maal per week een speciale dienst rijden voor grof vuil en voer verder plastic zakken in” betoogde onze fractie meerdere ma len. De stinkende en ontsierende vuilstortbakken zijn verdwenen. De plastic zakken zijn er en iedere Tïe VVD stelt de persoonlijke vrijheid van de mens zozeer centraal dat alle U overige opvattingen daarin hun uitgangspunt en hun begrenzing vinden. Dit brengt met zich mede dat de vrijheid alleen beperkt mag worden wanneer de vrijheden van anderen (dreigen te) worden geschaad. leder mens is een verantwoordelijk individu. Hij dient op een zo veelzijdig mogelijk terrein vrijheid van keuze te bezitten. De vrijheid om te kiezen is een van de fundamentele rechten van het mens zijn. Daartegenover is het een van de fundamentele verantwoordelijkheden van de mens met zijn keuze de vrij heid van anderen niet te schaden. Dit leidt tot het liberale grondstaiuut: VRIJ HEID IN VERANTWOORDELIJKHEID. De gemeentelijke overheid moet zich beperken tot strikt noodzakelijke overheidstoezicht en overheidsinmeng ing. voor het ophalen van grof vuil Het zwembad is ook steeds een van onze troetelkinderen geweest. T\e VVD is van mening dat bij de O ontwikkeling van de gemeente Waddinxveen een voor alle huidige en toekomstige bewoners aanvaard baar en evenwichtig woonmilieu op de voorgrond dient te staan. Dit te baseren op moderne metho den van research en voortdurende samenspraak met stedebouwkundi- gen, architecten, bouwers, verkeers- deskundigen en inspraak van verte genwoordigers van maatschappelijke stromingen, van vrouwenorganisa ties, van bewoners en van het be drijfsleven. Onder een aanvaardbaar en even wichtig woon- en leefmilieu verstaat de VVD: Zorg voor woningen voor minder draagkrachtigen o.a. door een doel matige doorstromingsregeling. Op de behoeften afgestemde wo ningbouw. Afwisseling in woningtypen en be perking in de hoogbouw. Voldoende vrije speel- en sport- glementering van het leven. Je moet leven en laten leven. Het allerbelang rijkste is, dat de mensen elkaar niet hinderen. Als men die meest elemen taire leefregel niet in acht wil ne men zal een overheid helaas wel ge dwongen zijn op bepaalde punten maatregelen te nemen. Zoveel mogelijk stimulering van de activiteiten van de georganiseerde en de ongeorganiseerde jeugd, acties op scholen tegen vervuiling van de straten in de gemeente, water en lucht, spoed met de aanleg van het Bospark tussen Waddinxveen en Boskoop (je kunt hier namelijk nergens echt wan delen) ja, dat zijn enkele punten, die ik zo spontaan kan opnoemen, waar aan ik zeker zou willen werken.” sies tot praktische resultaten dienen te leiden. Om een beter inzicht in de ge meentebegroting te verkrijgen zal naast de wettelijk verplichte vorm een tweede begroting moeten worden opgesteld, die voldoet aan de moder ne eisen van bedrijfsvoering en die de burger een duidelijk inzicht geeft in de financiën van de gemeente. Re gelmatig zal een overzicht moeten worden gegeven van de ontwikke ling van deze begroting (uitgaven - to begroting). mende zittingsperiode by voortduren ”W/e moe^en toch allereerst zorgen tt voor de Waddinxveense bevol king en ons niet verliezen in teveel samenwerking en gemeenschappelij ke regelingen die wel veel geld gaan kosten maar waarvan we nog niet weten welke voordelen ze de inwo ners van Waddinxveen bieden”. Deze gedachtengang wordt uitgesproken door VVD-lijstaanvoerder voor de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie, de heer Ph. (Flip) Kroes. ’’Oaadsleden die tijd beschikbaar hebben of vrij kunnen maken en een stem van de vrouw in de raad, dat waren enkele van de uitgangs punten bij het opstellen van de kan didatenlijst voor de komende ge meenteraadsverkiezingen. Ik geloof dat we goed zijn geslaagd. De op verkiesbare plaatsen staande WD-kandidaten hebben stuk voor stuk tijd of kunnen zich voldoende vrij maken om zich met alle energie die nodig is, te werpen op het raads lidmaatschap. Het werk in de raad is „Ik heb verscheidene raadsvergade ringen vanaf de publieke tribune mee gemaakt en me vaak verbaasd over de gang van zaken en de in bepaalde gevallen onnodig lange discussies. Ik ben van mening dat we naar een veel zakelijker besturing van de gemeen st te toe moeten. Het moet geen opge blazen toestand zijn, maar een groep nuchtere mensen, die met elkaar na een grondige bestudering van de ge gevens snel kan beslissen. Dat laatste is de vrouw over het algemeen niet vreemd, want juist zij moet ook in het gezin vaak snel beslissen.” Mevrouw van Roode 39 jaar, 12 jaar woonachtig aan de Vijverlaan in Waddinxveen en moeder van twee kinderen (zoon 10, dochter 4) is er van overtuigd, dat vrouwen in de raad ertoe kunnen bijdragen dat tal van zaken wat nuchterder worden beke ken en dat er niet langer alleen wordt geredeneerd uit het oogpunt van een mannenheerschappij. Waarom lid van de VVD? Mevrouw van Roode kan haar keuze exact for muleren: .Vanuit mijn progressieve opstelling ben ik sterk geporteerd voor de persoonlijke vrijheid. En juist die vrijheid van keuze, die er binnen de VVD mogelijk is, trekt mij aan. Ik ben sterk tegen een te uitvoerige re- „F|e gemeenteraad is voorname- U lijk een mannencollege. Er wordt beslist over zaken die alle inwoners aan gaan, dus ook de vrouwen en kinderen. De vrouw moet in de gemeenteraad haar stem net zo kunnen laten door klinken als die van de man. Heel veel beslissingen van de gemeen teraad raken de vrouw misschien nog meer dan de man, zeker in een plaats als Waddinxveen met zoveel forensen. Daarom ben ik blij, dat de WD op de Waddinx veense kandidatenlijst weer een vrouw op een verkiesbare plaats heeft gezet. Daarmee erkent die partij ook duidelijk de gelijke rechten van man en vrouw. Hoe kan het ook anders in een partij, die landelijk door een vrouw wordt aangevoerd” terreinen voor alle leeftijdsgroe pen. Speel- en hobbyruimten in flat gebouwen. Reserveren van ruimten eventuele kindercrèches. Tijdige planning en bouw van openbare onderwijsvoorzieningen, winkels, ruimten voor levensbe schouwelijke, culturele en recrea tieve doeleinden, sportvoorzienin- gen. Bestrijding van geluidshinder, lucht- water- en bodemverontrei niging o.a. ook door bevordering van de individuele verantwoorde lijkheid van de burger op dit ge bied. Voldoende openbaar groen echte wandelmogelijkheden. Logische en praktische verkeers- voorzieningen; beperking parke ren grote vrachtwagencombinaties in woonwijken. Voorzieningen op het gebied van de gezondheidszorg (eigen onge vallendienst, ambulance, e.d.). Ook moeten we oppassen met de eenvormigheid in de bouw. Zowel de flats als eengezinswoningen in Waddinxveen, die de laatste jaren zijn gebouwd, zien er allemaal pre- cies hetzelfde uit. I woensdag van, hun recht om te T gemeente in belangrijke mate afhan- stemmen gebruik willen maken, kelijk van de door de rijksoverheid vol- maar die zich om gezondheids- gens bepaalde richtlijnen toe te kennen J redenen alleen maar per auto naar J I een stemlokaal kunnen begeven, behoeven hun stem niet verloren l a te laten gaan. - T 71 7 t 1- La. I— a A -a ah n m j JLX F Y UWjr VVA* wrr JWWW te vervoeren en aaarna weer naar bijdragen. De raad zal er op toe moeten zien, dat de binnen deze regelingen verstrekte gel- g den op een zo efficient mogelijke wijze I worden aangewend. k Het opstellen van verlanglijstjes acht i de VVD weinig zinvol. Er dient een per manent prioriteitenplan voor een perio- huis tg brengen, de van vijf jaar te worden opgesteld, dat Belt u even het volgende telefoon jaarlijks aan de dan geldende omstandig- nummer, en de zaak wordt voor u geregeld: 2347 (Mej. C. C. Blonk, J Mauritslaan 17). vinden, waarvan de openbare conclu- van hun recht om te stemmen maar - 'v -

Weekblad voor Waddinxveen | 1970 | | pagina 4