Lezers Schrijven Ds Oosterom gaat naar Indonesië Tsarina Gravin en Kruideniers op vakantie Prijsvraag voor naam school Speelvelden voor onze kinderen ftutwc-W/J Pagina 2 VOETGANGERSACTIE *70 door Valentina Luellen Loterij •^/.BURtiERUiKE STAND N.K.V.-rijsttafel Zevenhuizen Waddinxveen Voor beroep bedankt KW WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 4 juni 1970 s zen de op een heeft de 1 4 mei in gehouden „Vrijheid WADDINXVEEN De gemeentelijke vakantieregeling voor de kruideniersbedrijven in WaddinKveen is als volgt vastgesteld: 8 juni t/m 20 juni Albert Heijn N.V., Koningin Wilhelminaplein 41 15 juni t/m 27 juni G. Lochmans, Kerkweg 141 29 juni t/m 11 juli J. vanTriet, Noordkade 87 G. Bosman, Burg. Trooststraat 79 T. Broer, Dorpstraat 46 6 juli t/m 18 juli D. Kool, Dorpstraat 39 H. M. Asscheman, Trompstraat 9 13 juli t/m 25 juli A. van der Sluis, Dorpstraat 104 JAsscheman, Koningin Wilhelminaplein 54 20 juli t/m 1 augustus C. Voshol, Zuidkade 186 G. Visser, Noordeinde 95 20 juli t/m 8 augustus H. Cammeraat, Zuidkade 232 27 juli t/m 8 augustus G. van Ringelenstein, leplaan 71 G. van Ringelenstein, Brederolaan 5 K. van Ringelenstein, Burg. Trooststraat 34 A. van Eeuwen, Zuidkade 3 P. van der Starre, Piet Heinstraat 1 Uiteraard is dit fout, maar: „Mensen maken fouten, hou daar rekening mee!”. En evenzeer dient de voetgan ger rekening te houden met de fouten van de bestuurder van voertuigen. Ook al zijn genoemde cijfers wellicht niet in details bekend, dat er met name onder zeer jonge en bejaarde voet gangers zeer veel slachtoffers vallen in het verkeer mag wel zo bekend ver ondersteld worden, dat de organisa toren van de actie afzagen van het uitbrengen van een affiche. Het comi té meende, dat een indringende bena dering via pers, radio en televisie het meest effectief zou zijn. van 67 kinderen beneden 8 jaar. Bin nen de bebouwde kom was het aantal doden onder voetgangers 364. Hiervan waren 107 kinderen jonger dan 8 jaar. „Plotseling de rijbaan oplopen” was de meest voorkomende oorzaak, ge- volgd door „tussen of van achter ge parkeerde auto’s oversteken of de weg oplopen”. WADDINXVEEN Ds B. Oosterom, die zjjn uitzending naar het zendings werk in Indonesië enige maanden ge leden vertraagd zag door het ophou den van een visum, heeft dit visum nu toch gekregen. Hij hoopt met zijn echtgenote eind juni naar zijn nieuwe bestemming te vertrekken. WADDINXVEEN Vrijdagavond 5 juni om 20 uur wordt in een van de zaaltjes van de Ontmoetingskerk voor de dames van het N.K.V. een demon stratie gegeven in het bereiden van een rijsttafel. Hierna worden de ge rechten opgegeten. Ook huisgenoten mogen komen smullen. WADDINXVEEN Ds B. Koekkoek heeft bedankt voor de beroepen, die op hem zijn uitgebracht door de Gerefor meerde Kerk te Zaandam en Dronten. ney vriendschap met een koala- beertje. Dat gebeurde tijdens een bezoek, dat de Nederlandse fregatten Van Speyk en Van Galen op het ogenblik aan Aus tralië brengen. De beide sche pen zetten daar luister bij aan de feestelijkheden rond de her denking van het feit, dat de roemruchte Engelse kapitein Cook twee eeuwen geleden de oostkust van Australië ontdek te. Prijzen zaterdag clubhuis „De Pad< straat. Da WADDINXVEEN De Vereniging voor Openbaar Onderwijs (V.O.O.) heeft, na overleg met de betrokken in stanties, een prijsvraag uitgeschreven voor de naam van de 4de openbare basisschool in Groenswaard II. De school zal genoemd worden naar een belangrijk Nederlandse onderwijs- hervormer of iemand die zich bijzon der verdienstelijk heeft gemaakt voor het openbaar onderwijs. Inzenders moeten de naam, voor zien van hun argumentatie in ge sloten enveloppe zenden aan: Secreta riaat V.O.O., Chopinlaan 4, Waddinx- veen. De inzendtermijn sluit op 20 juni a.s. De prijs bestaat uit een boeken- of platenbon ter waarde van 25, Steunt ons, opdat wij gezamenlijk de politieke partijen en andere instan ties met een stevige aandrang zo ver krijgen dat terreinen voor ons doel be schikbaar worden gesteld. Maar dan wel terreinen waarop ”een heleboel mag” en niet alleen volgezet met schommels en wippen. Adhesiebetuigingen gaarne aan: A. Ooms, Willem de Rijkelaan 47 B. de Ruiter, Willem de Rijkelaan 180 A. W. Lenting, Willem de Rijkelaan 45 R. Hamming, Kon. Wilh.singel 76 H. P. E. van Duin, Kon. Wilh.singel 66 Alexandreja werd pas laat in de middag wakker. Zij voelde zich volkomen uitgeput en ontroostbaar ver drietig. Lange tijd lag zij bewegingloos in het enorme bed, terwijl haar tranen het kussen onder haar wang doorweekten. Natasja was dood. Telkens weer her haalde zij in haar gedachten die woorden, maar zij kon niet aanvaarden dat het werkelijk waar was. Misschien was het maar een droom. Haar ogen gingen naar de haard, naar de stapel huiden die daar nog lagen. Nee, het was werkelijkheid. Daar had Dmitri vannacht ge slapen, om bij de hand te zijn als zij hem nodig had. Hij had haar in zijn armen gehouden en haar getroost. Haar vertrouwen was niet misplaatst geweest. Bij hem was ze veilig en hij had bewezen dat hij haar vriend was, ondanks zijn gedrag in Sint Petersburg. Alexandreja ging overhemd zitten en zag tot haar ver bazing dat zij niet alleen was. Een tenger vrouwtje met rode wangen stond met een blad in haar hand aan het voeteneind van het bed. „Wie bent u?” „Ik ben Irina, mevrouw.” De vrouw maakte een reverence en kwam naar de kant van het bed. „Ik kwam'juist uw middagmaal brengen.” „Is het al zo laat?” Alexandreja besefte niet dat zij elf uur achter elkaar had geslapen. „Het is drie uur. Eerder mocht ik u niet wakker maken.” De inhoud van de in deze rubriek opgenomen brieven valt buiten ver antwoordelijkheid van de redactie. Slechts brieven, waarvan naam en adres van de inzender aan de redac tie bekend zijn, komen voor plaat sing in aanmerking. De redactie be houdt zich het recht voor om inzen dingen te bekorten of zonder opgave van redenen te weigeren. Overleden: Ingetje Hoogerdijk, w.v. Johannes Hol, 76 jaren; Jacob Looij, e.v. Sara Fris, 70 jaren. Alexandreja begon te eten, zich bewust van een plotselinge intimiteit tussen hen, die haar verontrustte. Ze zei niet veel, bang dat hij die prettige stemming met een sarcastische opmerking zou verstoren. „Sergej heeft wat kleren voor u uit de koets gehaald, maar er zat modder op, Irina heeft ze moeten wassen. Ze zullen gauw droog zijn.” Dmitri leunde achterover in zijn stoel en glimlachte naar haar. Alexandreja zweeg onzeker. Probeerde hij alleen maar vriendelijk te zijn of was hij in ernst? Hij stond op en kwam naar haar toe. „Toen u de vorige keer bij mij dineerde, bent u onvergefelijk vroeg weggegaan, zodat ik met een volle fles cognac bleef zitten. Wilt u nu straks bij het vuur komen zitten en deze fles met mij te drinken?” Alexandreja stond ook op en legde haar hand in de zijne. „Ja, Kolonel, met genoegen.” Zij zaten aan weerszijden van de haard, Alexandreja op de sofa en Dmitri in een leunstoel, met zijn lange benen voor zich uitgestrekt. Hij vulde de glazen en daarna sloeg hij haar achteroverleunend gade, terwijl zij peinzend in de vlammen keek. „Drink eens uit, de fles is nog half vol. Probeer ten minste een paar uur alles te vergeten wat er gebeurd is,” voegde hij er aan toe. „Ik heb het geprobeerd,” bekende Alexandreja, „Maar het is niet makkelijk. Zegt u eens eerlijk, Kolo nel Varanow, denkt u dat u die afschuwelijke kerels zult vinden?” „Ja, dat zweer ik u. Ik zal persoonlijk met ze af rekenen.” Dmitri stond op het punt haar de waarheid te ver tellen, maar hij aarzelde. Het was te vroeg. Hij wilde haar geruststellen en niet haar angst nog vergroten. Ze moest zich veilig voelen in Peterhof en dat was on mogelijk, als hij haar vertelde wat Madeline had gedaan en welke rol Vladimir Krylenko daarbij had gespeeld. „Goddank,” zei Alexandreja met een diepe zucht. „U moet me wel erg ondankbaar vinden, Kolonel, dat ik nog niets heb gezegd om u voor uw hulp te bedan ken. Hoe kan ik het u ooit vergelden?” Dmitri wierp een blok op het vuur en keek toe hoe de vlammen er hongerig naar lekten. Tenslotte keek hij glimlachend op, alsof haar vraag hem amuseerde, maar zijn ogen stonden ernstig. „Wat is uw leven u waard, Gravin?’ Wordt vervolgd Een groep bewoners van de Oranje- wijk te Waddinxveen is op zoek naar die partij, groepering of instantie, die nu eindelijk eens een halt wil toeroe pen aan het steeds meer opofferen van open speelvelden en leefruimten voor de jeugd binnen de nieuwe wijken aan bouwterreinen of ’’officiële” ter reinen voor besloten clubs. Enkele jaren geleden had de jeugd nog de beschikking over een open ter rein nabij het Koningin Wilhelmina plein, de z.g. „rolschaatsbaan” welke inmiddels is opgeofferd aan een com merciële instelling als Albert Heyn. Tot voor kort bestond er naast de voetbalvelden van v.v. Waddinxveen’ nog een door de jeugd druk bezocht trapveld. Ook dit wordt ’geciviliseerd’ tot een met prikkeldraad omheind ge bied voor een kleine ’besloten’ groep hockeyliefhebbers. Natuurlijk, ook zij hebben recht op een veldje, maar waarom nu juist het allerlaatste open trap- en speelveld groter dan 1000 m2 tussen de wijken worden opgeofferd? Motiveringen van gemeentefunctio- narissen dat er toch geen gebruik van wordt gemaakt, en dat er aan het Bos- koopse pad een open veld voor de jeugd aanwezig is, houden geen steek. Elke ouder weet namelijk dat de kleuter en de schooljeugd van 4 tot ca. 12 jaar al spelende een actieradius heeft van maximaal 200 a 300 m vanaf hun woning. De moeders staan nu een maal niet méér toe omdat anders geen controle op het doen en laten van de kinderen mogelijk is. Tussen de 14 en 20°/o van de bewo ners van de Oranjewijk en Vondelwijk bestaat uit kinderen tussen 4 en 12 jaar, dat wil zeggen, globaal tussen de 1200 en 1600 kinderen Waar spelen zij? Thuis? Voor de t.v. Op de harde straat? Waar? Vult uzelf maar in en denk goed na waaraan zij behoefte hebben. Daar kan toch met enige inspanning wel in worden voorzien? Welnu, onderstaande bewoners ont vangen gaarne bericht van sympathi santen of inwoners die - zo nodig - met de schop in de hand willen werken aan de tot stand koming van bruik bare speelvelden, trapvelden, bouw- velden of wat dan ook, en minstens één veld per kwart km2 woonwijk. DEN HAAG Op 1 juni is de Voetgangersactie ’70 gestart, die ten doel heeft een bijdrage te leveren aan de bestrijding van de verkeersonveiligheid en in het bijzonder de onveiligheid van de voetganger. Het Comité Voetgangers actie ’70 - waarin evenals voorheen De Centrale Politie Verkeersconnnissie, de verkeersbonden ANWB en KNAC, de Nederlandse Vereniging Bescher ming Voetgangers, de Rijksvoorlichtingsdienst, het Verbond voor Veilig Verkeer en het Ministerie van Verkeer en Waterstaat nauw samenwerken - heeft ditmaal gemeend, niet weer op de verkeersregels te moeten hameren. De actie is ditmaal veel meer gericht op de tekorten aan begrip voor elkan der bij de verschillende verkeerssoor- ten - hier: rijdend verkeer en voetgan gers - en het verminderen van dit te kort onder het motto: „Mensen maken fouten, hou daar rekening mete!” Hier bij kan een vergelijking worden ge maakt met wat „defensief rijden” ge noemd wordt in bijvoorbeeld de Natio nale Rijtest op de televisie. Naast pers en radio is de televisie ditmaal het belangrijkste medium bij het voeren van de actie. Er werd een zestal TV-sPots gemaakt van elk bijna een minuut, die afwisselend op beide zenders van 1 juni af des avonds vóór het nieuws van zeven uur worden uit gezonden en wel van 1 tot en met 18 juni, op vijf dagen in augustus en daar na vrijwel elke werkdag in de maand september. De onderbreking in juli houdt verband met de vakanties, om dat de spots zich zeker niet in de laat ste plaats tot de (school) jeugd richten. In totaal zullen de spots 38 maal worden uitgezonden. Het andere me dium, waarmee de actie wordt ge voerd, zijn folders, waarvan er enkele honderdduizenden zijn aangemaakt. De TV-spots behandelen de onder werpen: stopafstand, afbuigend ver keer, voetgangerslichten, voetgangers op buitenwegen, geparkeerde auto’s en voetgangers en het juiste gedrag bij zebra’s en richten zich zowel tot de voetgangers als tot het rijdend ver keer. In 1968 stierven 589 voetgangers ten gevolge van een aanrijding. In dat jaar werden 47 voetgangers op zebrapaden doodgereden, waarvan 6 kinderen be neden 8 jaar en 35 mensen van 65 jaar en ouder. Buiten de bebouwde kom bedroeg het aantal dodelijke slacht offers onder de voetgangers 225 waar- Ondertrouwd: J. Breedijk en B. de Haan; G. P. Kraijesteijn en J. M. J. C. van Dijk; M. H. de Lange en J. C. Koolmees; A. Brandhorst en J. G. C. Uphoff. Gehuwd: G. Koetsier en A. M. van Es. Geboren: Rudolf, z.v. J. J. Kleinstra en P. S. W. Blanken; Ilona, d.v. G. de Vlieg en C. Vogelaar; Ferdinanda Jo hanna, d.v. P. de Rooij en G. de Vries; Patrick George, z.v. F. W. Bavius en I. B. M. van der Horst; Ronald, z.v. D. S. Severin en B. C. Broer; Mirjam, d.v. J. Rooker en C. A. Bregman; Nico lette Margaretha Elizabeth, d.v. F. J. Helderman en M. J. S. Versloot; Ha rold, z.v. J. den Heijer en L. Broer; Carolina Gerarda Maria, d.v. P. J. Slaman en G. C. M. van Zoest; Vera Gabriëlle, d.v. W. Nugteren en N. H. Kwikkers; Simon Willem, z.v. B. Bloem en C. Bommel jé; Johan, z.v. J. Weijts en A. Ouwejan; Piëta Maria, d. v. J. C. van Eijk en E. J. Peters; Cor nells Roelof, z.v. A. C. van Putten en L. van Doom. Overleden: Kapteijn e.v. Noordam, Maria Cornelia, oud 56 jaar; Wisch- meijer, Maria Johanna, w.v. Vink, oud 81 jaar. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: groene hondenhalsband, keukendeursleutel, twee wasbakaan- sluitingen, een sleutel in hanger, brui ne damesportemonee met inhoud, gouden tientje Willem III, zwarte sleutelhanger met 3 sleutels. Verloren: fiets-standaard, gouden slavenarmband, gouden armband met inscriptie, een roeibootje, zilver kin- derarmbandje met 8 bedeltjies, paar nieuwe basketball-schoenen, sleutel bos Fanta met 6 sleutels, rode jon gensfiets, blauw-rood-witte step, rood jongensfiets je, zwart leren damespor- temonnee met inhoud, bril met zwart montuur, parelketting, kleine blauwe step, zwarte zonnebril, groen jongens- jack, licht groene portemonnee met in houd, een fietstas met inhoud. Het maal was met grote zorg bereid. Alexandreja at wat en dronk een glas koele geitemelk. Daarna voelde zij zich veel beter. De rest van de middag lag zij opgekruld op de divan te lezen. Dmitri vertoonde zich alleen om haar te zeg gen dat hij een paar uur weg moest en dat zij onder geen beding naar buiten mocht gaan. Hij klonk vrien delijk, maar beslist, maar er was iets in zijn uitdruk king dat haar verhinderde vragen te stellen. Twee mijl van het jachthuis, goed verscholen onder de bomen, wachtte Dmitri terwijl de schaduwen over het bospad voor hem langer werden in de avondzon. Hij zat te paard en keek grimmig zwijgend de weg af waar Madeline de Veaux straks langs zou komen. Hij was niet bij haar gaan dineren, maar had daar een boodschap gezonden waarin hij haar verzocht in plaats daarvan naar het jachthuis te komen. Hij wist dat het haar moeilijk zou vallen een dergelijke uitnodiging af te slaan. Nieuwsgierig als zij was, zou zij zeker komen. Het was een schok voor hem geweest te horen dat zij achter de aanval op Alexandreja’s leven zat en hij moest bekenen dat hij zijn vijand had onderschat. Toen hij bedacht hoe dicht Alexandreja bij de dood was geweest, kende zijn haat geen grenzen. Vladimir Krylenko was buiten zijn bereik, maar zij niet. Het was tijd haar ter verantwoording te roepen voor haar misdaden. Haar leven was geen grote prijs, voor alle mannen die zij had verraden, maar het was het begin. Wanneer Catherina op de troon kwam, zou hij het genoegen smaken met zij aartsvijand Krylenko af te rekenen en hem zijn vrouwelijke Judas achterna te zenden. „Er komt iemand aan.” Sergej luisterde gespannen. „Twee paarden, meer niet.” Zij bleven op hun plaats en hielden het pad in het oog. Er verschenen twee ruiters, die in een rustige draf voortreden. Een van hen was een vrouw. Dmitri’s af,” beval hij de Tartaar. „Ik wil niet dat iemand de mond verstrakte. „Wacht tot ze voorbij zijn en reken jij met de lakei kans krijgt de majoor te vertellen wat er hier is ge beurd. „Het zou veel vlugger zijn als ik ook gelijk d’r keel doorsneed,” zei Sergej. „Ik neem ze alle twee wel voor mijn rekening.” „Wilt u met bloed aan uw handen bij de gravin terugkomen?” vroeg Sergej met een woedend gezicht. Hij wenste nu dat hij haar in haar huis gedood had toen Kapitein Sjworin was weggegaan. Hurkend onder een raam had de Tartaar het hele relaas van de af schuwelijke misdaad afgeluisterd, inclusief de dood van Luitenant Bruckner. Door de verschrikkelijkste martelingen gebroken, had hij zich schuldig bekend aan verraad en Natasja als medeplichtige aangewezen. Dmitri gaf zijn paard de sporen en reed de helling af om verder commentaar te ontlopen. Toen Alexandreja wakker werd, was de kamer hel verlicht met kaarsen. Irina was bezig het eten op tafel te zetten. „Is Kolonel Varanow terug?” Zij sprong overeind, de kreukels in haar rok gladstrijkend. „Al bijna een uur, mevrouw. Wilt u meteen eten?” De vraag was niet aan Alexandreja gericht, maar aan Dmitri, die op dat ogenblik zijn kamer uitkwam. Hij droeg een donkergrijze broek, een hemd van dezelfde kleur en om zijn nek een helder witte cravat, licht af stekend tegen zijn donkere huid. Hij zag er vreemd formeel uit en Alexandreja’s hart klopte luid. „Ja, Irina, als de gravin klaar is.” Zij knikte en ging snel op de stoel zitten dit hij uit schoof. „U had mij niet zolang moeten laten slapen,” pro testeerde Alexandreja. „Wat vreselijk onbeleefd van mij.” „U was moe,” antwoordde Dmitri, terwijl hij tegen over haar ging zitten. „En het heeft u goed gedaan, u hebt weer een beetje kleur en uw ogen staan ook hel derder.” i I Luitenant ter zee N. C. Versluijs uit Waddinxveen sluit in dé Ta- ‘t -z

Weekblad voor Waddinxveen | 1970 | | pagina 2