Concurrentie van kleine tot grote tuinders Tuin na sproeien Amusementsavond Bezoek leden G.S. Een boekenbon Gouden echtpaar altijd raak!! zonsondergang heeft voorkeur zag p driedaags reisje dromen waarheid worden Speelweek ’70 van 20 t/m 27 juni Voorwaarts wordt „brass-band” Chr. MAVO hield „verkiezingen" Zesde klas „Jan Lighthart” is I Openingstijden van zwembad o Pagina 5 Waddinxveen Kapellevliegers Zevenhuizen Moerkapelle Collecte Rode Kruis Boekhandel Veldwijk N.V. DE KERKEN NODIGEN DOKTERSDIENSTEN AGENDA Vijfhonderd treden Broedgebied „Smokkelschip” fWs O «ra WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 4 juni 1970 Ver. Vrijz. Herv.: geen dienst. WADDINXVEEN MOERKAPELLE/ZEVENHUIZEN De maatschappelijk werkster van de Herv. Gemeente, mevrouw J. van Har- ten-v.d. Meent is van 9 t.m. 19 juni met vakantie. MOERKAPELLE De vorige week gehouden huis aan huis collecte ten bate van het Rode Kruis had in Moer kapelle deze keer een zeer hoge op brengst. Met een gemiddelde van vijf tig cent per hoofd van de bevolking, kwam het totaal op 1.092,29. Zat. 6 juni: dr C. A. de Geus, Pr. Bea- trixlaan 6, tel. 2676. Apotheek Van Doorn, Pr. Bemhardlaan 3, tel. 4162, geopend. Zon. 7 juni: Th. G. Blom, Jac. Catslaan 1, tel. 2112. Apotheek Van Doorn gesloten. Woensdagmorgen vroeg stapten ze met z’n dertigen onder leiding van een van de onderwijzers en een van de oudercommissie-moeders in de bus op weg naar het recreatieoord Duinwijk. Daar als de bliksem de koffers uitge pakt om zo gauw mogelijk te beginnen aan het dollen door de duinen en het wandelen langs zee. Dat was een ademloos avontuur. En toen ze daar op de top van een duin gezeten vlak onder de kust de lichtjes van een vissersbootje op en neer zagen deinen werd dat in de fantasie natuur lijk al gauw een „smokkelschip”. Eerst gewoon spannend, die gedachte. Maar toen ze daarna iij het donker naar huis wandelden stokten de hartjes wel even I Negen vrijwilligers zijn hiervoor eerst naar woordvoerders van de di verse mededingende partijen in de echte verkiezingen gegaan om deze eens haarfijn te laten uitleggen wat voor goeds ze met Waddinxveen voor hebben. Als vurige pleitbezorgers hebben ze daarna voor de klas hun verkiezings- redevoeringen uitgesproken. En daar na ging het jonge kiezersvolk ter stembus. Dit was het resultaat: A.R. 12 stem men, P.v.d.A. 9 stemmen, D’66 9 stem men, CHU 7 stemmen, WD 5 stem men, SGP/Herv. Kiesver. 1 stem en Gemeentebelangen 0 stemmen. De KVP en het GPV konden door de enquêteurtjes niet op tijd worden be naderd. MOERKAPELLE In het dorps huis van Moerkapelle herdachten de heer Joh. Breedijk en mevr. J. Bree- dijk-Kok hun 50-jarig huwelijksfeest. De grote zaal was met de negen kin deren, 51 kleinkinderen en 5 achter kleinkinderen al goed gevuld. Tijdens de receptie kwamen burgemeester Keijzer vergezeld van gemeentesecre taris Runsink en wethouder D. van der Spek het echtpaar gelukwensen. Schouwburg: Do., Vr. 8.15 u„ Za. en Zo. 7-9.15 u., Ma., Di. en Wo. 8.15 u.: „DU” (18 jr). Za. 3 u„ Zo. 3-5 u.: „De Saint Contra” (14 jr). Reunie: Do., Vr. 8.15 u., Za. 7-9 u„ Zo. 3-5 u.: „De Wrekers” (14 jr). Zo. 7-9 u., Di., Wo. 8.15 u.: „Vreemde Minnaars” (18 jr). Thalia: Vr., Ma., Di., Wo. 7.30 u„ Za. 2.30-7.30 u., Zo. 3-7.30 u.: „The Wild Bunch” (18 jr). Za. 10 u., Wo. 2.30 u.: „Pietje-Bell” A.L. Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur: ds D. van Vliet; 18.30 uur: ds T. van ’t Veld. Immanuëlkerk: 9.30 uur: ds M. C. Koole, Den Haag; 19 u.: ds N. J. Flink. Geref. Kerk: Kruiskerk: 9.30 uur: ds K. Smit, Heemstede; 18.30 uur: ds D. J. Modderaar. Ontmoetingskerk: 10 uur: ds D. J. Modderaar; 17 uur: ds K. Smit. Herv. wijkgebouw: 9.30 uur: ds J. V.d. Heuvel; 18.30 uur: ds D. van Vliet. Bethel: 9.30 uur: ds T. van ’t Veld; 17 uur: ds. J. v.d. Heuvel. Geref. Gem. Boskoop (Mendelweg): 9.30 uur: leesdienst; 19 uur: ds A. Bo- gaards Woensdag 10 juni: 19.30 uur: ds L. Huisman. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 uur en 17 uur: ds A. P. Verloop. Oud Geref. Gem.: Zuidkade 158: 10 uur en 18.30 uur: leesdienst. Jehova’s Getuigen: 15.30 uur: openb. toespraak; 16.30 uur: Wachttorenst. Herv. Kerk: 9.30 uur: Kand. L. Kore- vaar te Schoonrewoerd; 18.30 uur: Ds D. v.d. Berg, Katwijk aan Zee. Remonstr. Gem.: 10.30 uur: ds G. A. Hooijkaas. Voll. Ev. Gem. Bethel Boskoop: Burg. Colijnstraat: 9.30 uur samenkomst. Idem dinsdag 20 uur. Kapel aan de Rotte: 10 uur: ds D. Har- teveld, Rotterdam. Geref. Kerk: 9.30 uur en 6.30 uur: ds T. Spilter, Utrecht. Geref. Gem.: 9.30 uur en 18.30 uur: ds A. F. Honkoop. Ontmoetingskerk (RK): zo. 8.30, 11.45 en 18.30 uur; di. 7.45 uur; do. 20.00 WADDINXVEEN Van 15 juni tot en met 16 augustus gelden voor het gemeentelijk zwembad in sportpark „De Sniep” de volgende openings tijden: MOERKAPELLE De postduiven van de „Kapellevliegers” namen deel aan een wedstrijd vanuit Corbeil. De 408 km legden de 140 duiven af in een gemiddelde snelheid van 1084 tot 966 meter per minuut. Zij werden gelost om 6.30 uur. De eerste arriveerde om 12.48 uur, de laatste kwam om 13.28 uur thuis. De prijzen werden behaald door: L. L. Beider 1 12 17 18 21 24 26 27; J. v.d. Linde 2 6 9 11 16 20 28 31; J. den Oude 3 5 10 15 32; D. Verbeek 4 8; W. Meijer 7; S. Verhagen 13; B. Hertig 14; G. Koole 19 29 34; A. Uittenbróek 22; H. Smaal 23; J. M. v.d. Eijk 25; L. Beider 30 33; J. Duivesteijn 35. Van zaterdagmiddag 14 uur tot maan dagmorgen 8 uur: W. Vroegindewey, Beatrixlaan 7, Moerkapelle, telefoon (01793) 687. Nog was het niet op. De visafslag van IJmuiden werd met een bezoek vereerd en tot slot kwam de vuur toren aan de beurt. Vijfhonderd treden omhoog klimmen. Poeh, dat was niet mis. Maar de beloning was de moeite waard: een prachtig gezicht over zee, duinen en IJmuiden en het buiten kansje om nu eens te zien hoe zo’n vuurtoren werkt met zijn enorme lam pen en lenzen. En daarna die vijfhon derd treden weer af Het onvermijdelijke afscheid, terug in de bus, om zes uur weer thuis in Waddinxveen. Moe, doodmoe. Maar met de herinnering aan drie heerlijke dagen. Hoeweldat „smokkelschip” was toch wel echt een beetje grieze lig Dit ztfn de jeugdige breinbaas jes van de Waddinxveense Schaakvereniging, die hun on derlinge jeugdcompetitie na fel le strijd hebben besloten. Kam pioen werd L. de Kooter (zit tend in midden met bril) (foto Sjaak Noteboom) plaatsje Groet, waarmee zij alvast een beetje afscheid namen van de school, in de kelen en dromden ze stilletjes samen om die ene mevrouw, die plot seling de moeder van allemaal was ge worden en haar kroost trouw naar Duinwijk loodste. De laatste ochtend, vrijdag, ging het naar de kaasmarkt in Alkmaar, waar ze konden zien, dat die dragers met hun witte pakken en grote hoeden heus niet alleen op plaatjes bestaan. ’s-Middags lag de reddingboot Jo hanna Louisa op de ree en met schip per, stuurman en machinist mochten de Jan Ligthartertjes toen in twee groepen elk een zeereisje van drie kwartier maken. Een belevenis van jewelste. DEN HAAG Aan de minister van economische zaken is door het Tweede Kamerlid, de heer Imkamp, gevraagd maatregelen te treffen om de nadelige concurrentiepositie, die voor de kleine tuinders in het Westland zou ontstaan tengevolge van het voorgestelde sy steem van kortingen op aardgaspry- zen, ongedaan te maken. Door de Ne derlandse Gasunie en de Vereniging Samenwerking Regionale Organen Gas voorziening wordt o.m. gesteld, dat voor de korting uitsluitend die tuinders i n aanmerking komen, die een grootverbruikerscontract sluiten, hetgeen een minimum jaarverbruik van 170.000 m3 betekent. Ned. Herv. Kerk: 10 uur: ds L. Boer, Hazerswoude; 19 uur: ds H. Huting, Rotterdam (jeugddienst). St. Victorkerk: zo. 8.00 en 10.00 uur, ma. t/m vrij. 7.45 uur: wo. 20.00 uur en za. 19.00 uur. WADDINXVEEN De Waddinx veense fanfare Voorwaarts is van fan fare omgevormd tot een ’’brass-band”. Deze bezetting naar het Engelse voor beeld heeft geen saxofoons, bugels en tuba’s maar cornetten en euphoniums. De es-sopraan cornet geeft vooral een heel nieuw geluid. Zoals wij reeds meldden viert Voor waarts in september het veertig jarig bestaan. Op het ogenblik wordt een aktie gevoerd om aan nieuwe unifor men te komen. De zesde klas van de Jan Ligt- hartschool ging op een school reisje naar het Noordhollandse kustplaatsje Groet, waar de dertig jongens en meisjes in duin en aan strand drie f.'ne dagen beleefden. Hierop heeft minister mr. R. Nelis- sen thans geantwoord, dat inderdaad voor bedoelde kortingsregeling tuin ders in aanmerking komen, die een grootverbruikerscontract sluiten. De verklaring hiervoor ligt in het feit, dat het uiteenlopen van de Prijzen van aardgas en olie als gevolg van de ac cijnsrestitutie op olieprodukten bij ex port van tuinbouwprodukten zich al leen tot de categorie van grootverbrui kers van aardgas uitstrekt. De prijzen van aardgas van grootverbruikers zijn namelijk af gestemd op de prijs van stookolie die normaliter wordt betaald - dit is de prijs inclusief accijns. Voor de tuinders, die geen grootver bruikerscontract kunnen sluiten, om dat hun afname daarvoor te gering is, liggen de verhoudingen anders. De aardgasprijzen die voor hen van kracht zijn, zijn mede van toepassing op het particuliere verbruik. De om standigheid dat dit verbruik bij olie- stook vrijgesteld is van accijns, brengt MOERKAPELLE Op het terrein van de voetbalvereniging ’Moerkapel le’ wordt zaterdagavond 6 juni de jaarlijkse amusement- en sportavond gehouden. De netto opbrengst komt ten goede aan de reis voor ouden van dagen. Om zes uur maakt de muziekvereni ging „Concordia” uit Waddinxveen met de deelnemers een mars door het dorp. Burgemeester I. J. F. Keijzer zal daarna de avond openen waarna Con cordia een show op het terrein zal geven. Aan de avond werken verder mee de gymnastiekvereniging ’’Tar zan”, het huisvrouwenorkest van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en de muziekgroep de Hekela’s en Hede- ma’s. Om half acht speelt een elftal van de voetbalvereniging ’Moerkapel le’ een wedstrijd tegen ’Nieuwerkerk aan de IJssel’. Op het terrein is ook aanwezig een schiettent en een rad van avontuur. WADDINXVEEN De zesde klassertjes van de Jan Ligthartschool heb ben vorige week drie dagen lang kennis kunnen maken met de mooiste won dertjes van de natuur, met een 'smokkelschip’, met de griezels van een nacht wandeling, met een vuurtoren, met een zeereisje op een reddingboot, kortom, met een lange, lange serie dromen, die ineens werkelijkheid werden. Dat ge beurde tijdens een driedaags schoolreisje naar het Noordhollandse kust- DEN HAAG Onder de nieuwe naam Speelweek 70 wordt van 20 tot en met 27 juni 1970 voor de vierde achtereenvolgende maal de nationale speelgoedweek gehouden. De Speel week 70, die onder auspiciën van de Kommissie Speelgoedweek wordt ge organiseerd, heeft tot doel de voor lichting over en de kwaliteit van het speelgoed te verbeteren. De Speelweek 70 is een op het kind gerichte aktie, met als achtergrond het kind tot meer eigen aktiviteiten te bewegen. Een van de belangrijkste aktiviteiten die de te Den Haag geves tigde Kommissie Speelgoedweek orga niseert, is die grote landelijke SPeel- weekpuzzel, waaraan alle kinderen tot en met veertien jaar kunnen meedoen. Hoofdprijzen in deze puzzel (die ook als werkelijke legpuzzel is opgezet) zijn honderd vliegtochten boven Ne derland. De prijswinnaars kunnen kiezen uit een rondvlucht vanaf een van de Nederlandse vliegvelden, of uit een retourbiljet van de Nederlandse Luchtvaartmaatschappij Behalve verbetering van voorlich ting over en kwaliteit van het speel goed wil de Kommissie Speelgoedweek trachten te bereiken dat aan kinderen in het algemeen het juiste speelgoed wordt gegeven, op het ogenblik dat het kind daaraan toe is, inplaats dat het kind op enkele hoogtijdagen, zoals verjaardag en Sinterklaas, met speel goed wordt overladen. Tijdens de Speelweek 70 geven alle speelgoedwinkeliers en de speelgoed afdelingen van grote warenhuizen een Speel week-geschenk: een modern uit gevoerde Jeugdagenda, die doorloopt tot juni 1971. In dit praktische Speel- week-geschenk staan spelmogelijkhe- den voor de verschillende jaargetij den. Er is ruimte voor aantekeningen en allerhande informaties die voor kinderen van belang zijn. mee dat het uitgangspunt voor het niveau van de aardgasprijzen hier wordt gevormd door de olieprijzen ex clusief de accijns. Een verstoring van de concurrentieverhouding tussen aardgas en olie in de tuinbouw door de accijnsrestitutie heeft hier dus niet plaats, zodat er geen aanleiding be staat de kortingsregeling ook op de kleine tuinders van toepassing te ver klaren. Weliswaar betalen deze tuinders hogere aardgasprijzen dan de tuinders die het aardags als grootverbruiker afnemen, maar daarbij moet in aan merking worden genomen, dat deze situatie zich ook bij het gebruik van olie voordoet. Als regel gebruiken de kleine tuinders namelijk geen stook olie doch andere oliesoorten, die be langrijk duurder zijn, aldus minister Nelissen. Wanneer alle tuinbezitters in Neder land op een warme zomerdag ’s avonds na het eten de tuinslang uitrollen om hun dierbare tuintje nog even een douchebeurt te geven, dan krijgen de waterleidingbedrijven ineens aan een vraag te voldoen waar ze vaak niet zonder moeite tegenop kunnen pom pen. Maar de tuinen varen er evenmin wel bij, want zo’n sproeibeurt van een kwartiertje zet natuurlijk geen zoden aan de dijk. Wanneer men namelijk echt goed wil sproeien, dan moet dat minstens twee uur achter elkaar ge beuren, bij voorkeur na zonsonder gang en in het algemeen niet meer dan ééns per week. En dus: niet met de slang in de hand. Wat is namelijk het geval? Kort en vaak spuiten maakt bloemen en plan ten, maar ook gras, lui. Dat wil zeggen, dat de wortels niet zoals dat hoort, diep de grond in gaan op zoek naar water, maar aan de oppervlakte blij ven. De tuin wordt dus verwend en daardoor kwetsbaar. Wanneer u deze zomer met vakantie gaat en de tuin moet het zonder z’n dagelijkse douche stellen, laten bloemen en planten in een „verwende” tuin eerder het hoofd hangen, dan wanneer de wortels diep in de grond zijn gedrongen, zodat ze dieper het noodzakelijke water kun nen opzuigen. Afhankelijk van de weersomstan digheden en de aard van de grond zal zelfs bij aanhoudende droogte, niet meer dan om de vier dagen tot om de twee weken behoeven te worden ge sproeid, met zo’n ronddraaiend sproei- ertje bij voorkeur, ’s avonds als de zon geen kans meer krijgt om de druppels op gras en Planten terstond te doen verdampen. Er zijn bovendien bloe men en planten die geen waterdrup pels en zonneschijn tegelijk verdra gen. Daarom: bij of na zonsondergang is de beste tijd om de sproeibeurt te beginnen. MOERKAPELLE Vrijadgmorgen hebben de leden van Gedeputeerde Staten, de heren Buyzert en dr Eysink een oriënterend bezoek aan Moerka pelle gebracht. Zij zegden hun mede werking toe aan de goedkeuring voor de uitbreiding van de lagere christe lijke school met twee lokalen. Om het onderwijs zo weinig mogelijk te sto ren vroegen B. en W. de werkzaam heden in de zomervakantie te mogen uitvoeren. Ook de uitbreiding van het Dorpshuis zal binnenkort kunnen be ginnen. De subsidie hiervoor is aan gevraagd bij het ministerie. De volgende ochtend wachtte een bezoek aan een beschermd vogelbroed gebied onder leiding van een gids van Staatsbosbeheer. In de verstilde na tuur maakten de kinderen daar kennis met vogels, die ze in Waddinxveen nu niet direct iedere dag tegen komen: de stormmeeuw, de mantelmeeuw, de doodaard, de Noorse bergeend en niet te vedgeten de gekraagde roodstaart, een heel zeldzame rakker, die in een nestkastje behoedzaam waakte over zeven schreeuwlelijke jongen. Dat hele vogelwereld)e, verpakt in een decor van vreemde bomen, plan ten, bracht de jongens en meisjes in diepe bewondering. ’s-Middags gingen ze weer de dui nen in, klimmen, rollen, ravotten, alles doen waar zo’n klimduin zo fijn voor is. Ze waren doodmoe toen ze weer op honk kwamen, maar niet zo moe of er zou een nachtwandeling van drie uur lang volgen. Vanzelfsprekend laten vze hier nood situaties die in bepaalde gebieden van het land in tijden van grote droogte kunnen ontstaan, buiten beschouwing. Sommige waterleidingbedrijven moe ten dan een algeheel sproeiverbod uit vaardigen, omdat zij niet over vol doende overcapaciteit beschikken om aan de sterk verhoogde vraag in die dagen te kunnen voldoen. In die ge vallen kan slechts de sloot of de regen ton redding brengen voor een dorstige tuin. Trouwens: leidingwater behoeft niet altijd het beste water voor de tuin te zijn. Leidingwater is immers in de eerste plaats drinkwater, betrouwbaar en geschikt voor consumptie door de mens. Maar bloemen en planten stel len minder hoge, althans andere eisen. Maandag van 7 uur tot 19.45 uur; Dinsdag van 7 uur tot 18.45 uur; Woensdag van 7 uur tot 19.45 uur; Donderdag van 7 uur tot 19.45 uur; Vrijdag van 7 uur tot 19.45 uur; Zaterdag van 7 uur tot 17. ;45 uur; Zondag van 9 uur tot 17.45 uur. Bovengoemde uren zijn de zuivere zwemtijden. In verband met de in de Sportweek te houden schoolzwem- wedstrijden zal het zwembad op woensdag 10 juni om 17.45 uur worden gesloten. De wedstrijden beginnen om 18.30 uur. WADDINXVEEN De heer H. Verhaar, leraar geschiedenis aan de Christelijke Koningin Wilhelmina- MAVO, gaat van het gezonde stand punt uit, dat je kinderen al snel maat schappij bewust moet maken. Daarom heeft hij in de twee derde klassen van zijn school op heel originele manier „gemeenteraadsverkiezingen” laten houden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1970 | | pagina 5