Welfare Rode Kruis houdt duizenden patiënten bezig autohandel n.v. IS Zevenhuizen -Raad v^n ft G blij incirbou\v zwembad I'S» VHt Wie aan hengelsport wil doen moet sportief zijn Grondprijs „plan West” gaat wederom omhoog Aankomende Dieselmonteurs FLUWELENSINGEL 59a - TEL (01820) 1 71 22 - GOUDA Ervaren Dieselmonteurs Raadsleden in Zevenhuizen en Moerkapelle YAMAHA i Vrachtwagen MOERKAPELLE ZEVENHUIZEN Schoolzwemmen 2 BEKENDMAKING Twee scholen Verboden middelen Gunstig effect KRAYESTEYN T Gesloten tijden Ondermaatse vis SP* n’i Pagina 6 Vergunningen 2 2 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 4 juni 1970 Zetels Zetels 41,69 4 P.v.d.A. 875 456 25,1 3 C.H.U. 525 17,15 2 S.G.P./A.R. 360 296 Algemeen Belang 16,15 V.V.D, 339 287 P.v.d.A. Blanco/ongeldig 14 Blanco/ongeldig 6 (foto Sjaak Noteboom) Totaal 1045 2113 Totaal en Sollicitaties aan Een houder van een kleine visakte de Jong s De heer Piet Both is bezig met de bouw van een eigen woon boot, een stalen reus van 19 mtr lang. Het karkas werd gebouwd op een werf aan de Oude Rijn. Dezer dagen kwam de boot naar de Gouwe. Daar ging het ge vaarte in de takels om naar de meubelfabriek aan de Noord- kade te worden overgebracht om daar te worden af gebouwd. ook. in Waddinxveen verkocht. Onze dealer alhier: Het Parkeerterrein wordt momen teel gemaakt vóór het zwembad aan het eind van de Tweemanspolder en kan zowel door zwembadbezoekers als voor /recreanten worden gebruikt en biedti plaats aan 385 auto’s. De heer Duursma (alg. belang) be treurde de alweer hogere grondprij zen die zullen uitkomen op 1.500, per kavel. Dit verwijt richtte hij niet tot het college maar wel aan de hogere overheid die de bebouwing van Ij hec tare aangekochte grond niet goed keurde. Het feit dat de 31 woningen gebouwd in de vrije sector niet gebouwd mogen worden betreurde de gehele raad. „Hierdoor is voor ons de room van de melk gehaald”, vond dé burgemeester. „Onze opzet was alles tegen kostprijs voor de eigen inwoners te bouwen, evenals het bejaardencentrum, waar Hij is vrij om ermee te beginnen en ermee op te houden, hij mag zelf be palen wat hij eventueel wil doen en hij ervaart door zelf iets te scheppen zijn vrijheid - ondanks zijn gebonden heid door ziekte, invaliditeit of ouder dom. Primair houdt de bezigheidsthe rapie zich bezig met het gezonde deel van de Patient. Het is dan ook een be langrijk stuk positief werk, waaraan het Nederlandsche Roode Kruis meer dan één steentje bij draagt. Brugweg 1. YAMAHA Inter Motor Netherlands N.V. 1970 stemmen Gevraagd 1970 stemmen Chr. Staatkundige Samenwerking (AR, CH, SGP) ZEVENHUIZEN De gemeente raad van Zevenhuizen zal er in de in september ingaande zittingsperiode als volgt uitzien: J. Hogenes, W. H. van Oostrom, H. J. Sleeuwenhoek en mevrouw J. A. Groeneweg-Visser, allen Partij van de Arbeid; C. Kreft, T. Hoogendoorn en Jac. Stofberg, allen CHU; K. Herweij- er en H. G. v.d. Akker, SGP/AR; L. Braber en C. Nobel, VVD. MOERKAPELLE Moerkapelle koos de volgende gemeenteraad: C. Douw, D. v.d. Spek en A. Oost hoek, allen Chr. Staatkundige Samen werking; S. E. Duursma en C. J. Ko per, Algemeen Belang; R. Beekhuizen en mevrouw I. C. van Milt-Bethlehem, Partij van de Arbeid. De bezigheidstherapie heeft zich ontwikkeld uit het begrip „welfare”, dat in de oorlogsjaren in Engeland en Amerika ontstond. Het eerste doel was om gejvonde, zieke of invalide mili tairen afleiding te bezorgen en een bezigheid te verschaffen waardoor hun gedachten werden afgeleid van hun ziekte of handicap en het gene zingsproces werd bevorderd. Na de oorlog werd dit werk ook bij gewonde militairen in Nederlandse hospitalen bedreven en werden ook anderen ermee geconfronteerd medici, para-medici, verpleegsters enz. Al spoedig ontstond de behoefte om dit werk op vakkundige wijze uit te brei den. Gewenst waren een meerdere kennis van de talloze handvaardig- heidstechnieken (om beter te kunnen variëren), een ruimer inzicht in de verschillende ziektebeelden (om de technieken daarop af tie stemmen) en een grotere kennis op sociaal-maat- schappelijk gebied (om op verant woorde wijze met de patiënt te kun nen spreken en samen werken). DEN HAAG Bij het Nederlandsche Roode Kruis zijn op het ogenblik 132 bezigheids therapeute-welfareleidsters en 80 bezigheidstheraPeute-welfare- werksters in dienst, die werkzaam zijn in ongeveer 120 ziekenhuizen, revalida tiecentra, verpleeg- en verzorgingsinrichtingen. Daarnaast verrichten nog eens 5500 vrijwilligsters het welfare-werk bij langdurig zieken en in kleine bejaar dencentra. Cijfers, die aantonen dat dit werk, dat pas na de oorlog op gang is gekomen, zich sterk heeft ontwikkeld. Het is verboden te vissen met de zet lijn of stek, de strik, de harpoen en een aantal dergelijke middelen die geëi gend zijn de vis te verwonden. Het ge bruik van een schepnet is alleen toe gestaan om gevangen vis op te schep pen, over te zetten en te vervoeren. Het is verboden vis te bedwelmen, te verwonden of te doden door gebruik van kokkelbonen, ongebluste kalk, dy namiet en andere vergiftige, bedwel mende en ontplofbare stoffen. Ten slotte zij nog opgemerkt dat voor het vissen met meer dan twéé gewone hengels en voor meer dan één speciale hengel - de (werp)-hengel ge aasd met vis, de sleephengel en de peur, - en andere grotere vistuigen - een grote visakte is vereist. Deze kost f 10,plus 11,„Bijdrage” is 21,met max. een gulden leges- kosten. P S- v De gunstige uitwerking van de be zigheidstherapie is reeds bij duizen den patiënten gebleken. Het voor naamste effect ligt in de bevrijdende werking. De bezigheidstherapie richt zich immers op dé creatieve mogelijk heden, die bij ieder mens aanwezig zjjn. Naast dé vele handelingen die een patient verplicht is te doen of te (zogenaamde snoekakte) mag dertig ondermaatse visjes als aas in voor raad hebben. De maat van de vis wordt gemeten van de Punt van de snuit tot het uiteinde van de staartvin. Behoudens énkele vissoorten voorko mende in de Zuidhollandse en Zeeuw se stromen, de Waddenzee en kustge bieden, gelden voor het gehele land de volgende maten voor: De blankvoorn, de ruisvoom en de serpeling: 15 cm; Bot: 20 cm; forellen: 25 cm; baars: 22 cm; aal of paling: 28 cm; meun, schol, sneep, winde en zeelt 25 cm; barbeel: 30 cm; karper: 35 cm; zeeforel: 40 cm; snoekbaars: 45 cm de snoek: 50 cm. Het zwembad, dat oP het oorspron kelijk geprojecteerde parkeerterrein komt, naast de camping De Rotteme- ren, aan de Tweemanspolder, gaat rond de 1.6 miljoen kosten, waarvan door Rijk en Provincie f 400.000, wordt vergoed. De jaarlijkse kosten moe£en door de vijf partners van het schap worden betaald. Het overkapte instructiebad, waarvan zoals voor meld! een zijde open kan, is een pri meur in Nederland en heeft de afme tingen van 10 x 25 meter. Het diepe bad wordt 17 x 25 m en het halfdiepe 20 x 34 m. Verder komt ler nog een kleuterbad van 146 m2. Vanaf 5 ium.^us^yjgrden bromfietsen van het be kende motormerk Wie de hengelsport wil beoefenen moet sportief zjjn en zich van de no dige akten en vergunningen voorzien en zich van verboden aktiviteiten ont houden. Jaarlijks investeert men voor de visserjj kapitalen aan Pootvis. Wie van deze vis vangt zonder de vereiste bijdragen te 1 voldoen pleegt één of meer strafbare feiten. Men vinde het dan niet gek wanneer men inplaats van een visje, zelf wordt gevangen. Gezien het profijt dat vooral Zeven huizen in de winter van het instructie bad zal hebben, nu de schoolkinderen niet meer naar Góüde behoeven te gaan voor schoolzwemmen, zullen de buskosten worden betaald aan het schap. Er wordt verder een goede kleédaccomodatie gemaakt en er komt een grote zonneweide. De verwachting is dat de gevraagde subsidie in 1971 wordt verleend, waarna met de bouw kan worden begonnen. Voor het schooljaar 1968-1969 zal Zevenhuizen een bijdrage betalen voor het exploitatietekort van 164,66 aan de schooltandverzorgingsdienst Zoe- ternieer en omgeving. De nieuwe gemeentesecretaris de heer D. Groenendijk is benoemd tot administrateur van het grondbedrijf. De heer C. Roos (pvda) vroeg of dit werk tijdens de diensturen of in de vrij ebtijd wordt gedaan en of de heer Groenendijk wel voldoende al op de hoogte is van de omstandigheden in de gemeente Zevenhuizen, waarbij hij zei niet te twijfelen aan zijn capaci teiten. Dé burgemeester antwoordde hier op, dat er aanvankelijk iemand anders voor was aangezocht, doch deze wilde het iiiet doen. Het werk wordt voor namelijk in eigen tijd gedaan. Om verder te kunnen gaan met de bouw van woningen in het nieuwe uit brei'dingsplan-West werd besloten tot aankoop van eigendommen over te gaafï, waarover intussen overeenstem ming is bereikt met Pachters en eige naard van percelen grond. Het voorstel tot de beschikbaarstel ling van een krediet van ca. 66.000, voor de aanschaf van een vrachtwagen met kipinstallatie, autokraan, strooi- installatie en sneeuwschuif, bracht de raadsleden in beroering. Zo vond de heer T. Hoogendoorn (ch) deze installatie van groot belang, terwijl de heer A. P, Biemond werk zaamheden als gladheidsbestrijding etc. liever uitbesteed zag. Ook wilde hij cijfers over de exploitatiekosten per jaar voor de wagen„die tevens ge bruikt kan worden voor de reinigings dienst, gladheidsbestrijding en het onderhoud van bestratingen en plant soenendienst. De heer G. D. v.d. Broek was wel enthousiast maar vond dat het wel eenvoudiger kon. Hij dacht dat de kosten wel op 35.000,Per jaar zullen komen. Het hoofd van de dienst gemeente werken lichtte de raadsleden over de onmisbaarheid van deze wagen in en alleen de heer Biemond bleef bij zijn ondergaan, wordt hij door dit werk gestimuleerd op vrijwillige basis zelf iets te ondernemen. Met betrekking tot het voorstel tot het-nemen van een voorbereidings- besluit betreffende partiële herziening van het bestemmingsplan voor het landelijk gebied, deelde de voorzitter mede, dat dit het gebied bij de Rotte betreft, dat is opgenomen in het Re- creatieplan, waarbij diverse raadsle den voor de belangen van de grond eigenaren opkwamen. De heer A. P. Biemond wenste aantekening tegen dit voorstel te zijn. J?--... Het gevolg was dat in Nederland twee scholen ontstonden, waar bezig heidstherapeuten konden worden op geleid: één van het Nederlandsche Roode Kruis (te Epe) en één van de Katholieke Stichting de Zonnebloem (te Breda). Deze scholen bestaan nog steeds, maar het leerpakket is in de loop der jaren sterk uitgebreid. De op leiding valt onder de Wet op het Voortgezet Onderwijs, afdeling Soci aal Pedagogisch Onderwijs en wordt gesteund door het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. De op leiding tot bezigheids-therapeute- welfarewerkster duurt ongeveer an derhalf jaar, met daarna nog een ver volgopleiding van een half jaar tot be- zigheidstherapeute-welfare-leidster. De beroepskrachten worden regel matig bijgeschoold, opdat zij ver trouwd zijn met de nieuwste technie ken en de ontwikkelingen in het zie kenhuiswezen. De welfare-vrijwillig- sters worden geschoold door middel van cursussen, die door zeven bezig heidstherapeuten van het Nederland sche Roode Kruis in het gehele land worden gegeven. Zo’n cursus duurt twaalf middagen of avonden. MOERKAPELLE Tijdens een spoedeisende vergadering gaf de ge meenteraad van Moerkapelle met enige tegenzin uiteindelijk de goed keuring aan de opnieuw herziene ex- ploitatieopzet voor het bestemmings plan ’’West”. Na het bezoek van vrij dag van de gedeputeerden Buyzert en Eysink hebben B. en W. een nieuwe berekening moeten opstellen waar over de raadsleden tijdens een schor sing van de vergadering werden inge licht door de chef afdeling financiën de heer Quakkelaar. ook dringend behoefte aan is. Nu ver langen G.S. echter dat wij ook nog het fonds Dorpsuitbreiding 450,per kavel) de kosten van de 1§ hectare grond die wij niet mogen bebouwen en de openbare verlichting langs de Zijde over de zestig woningen en het bejaar dencentrum gaan berekenen.” De heer de Knegt (pvda) herhaalde zijn mening uit de vorige vergaderin gen dat de huren te hoog gaan worden voor de minstdraagkrachtigen. In Den Haag weet men toch dat de lonen in de agrarische sector niet hoog liggen. De heer Bremmer (SGP) wees nog op de problemen in de gemeenten Waddinx- veen en Boskoop waar men er nu in slaagt goedkoper te gaan bouwen. ’Wij gaan juist de andere kant op.’ De huren waren in Moerkapelle eigenlijk een verkapte salarisverho ging vond de burgemeester en huren van 200,tot f 250,per maand zijn beslist aanvaardbaar. „Een luxe woning moet nu eenmaal betaald worden. Ook de openbare voorzieningen kunnen we niet cadeau geven. Als we een wijk konden bou wen zonder parkeerplaatsen zou dat ook voordeliger zijn. Een parkeer plaats kost 800,tot 1.000, In;verband met de benodigde akten en vergunningen is het van belang te weten dat er twee soorten hengels zijn, namelijk gewone hengels en speciale hengels. Een „gewone” hengel is een vistuig, bestaande uit een roede - al dan niet voorzien van een opwind- mechanisme -, en een daaraan beves tigde lijn of snoer - al dan niet voor zien van één of meer dobbers - met ten hoogste drie haken, voorzien van aas. Onder „speciale” hengel wordt verstaan elke hengel niet zijnde een gewone hengel, zoals de sleephengel, de hengel geaasd met vis en de peur. Een werphengel kan zowel een gewo ne als een speciale hengel zijn. Dat hangt af van het aas dat wordt gebe zigd. schriftelijke vergunning van de recht hebbende op het visrecht. Dat kan een particuliere eigenaar zijn die tot de af gifte van vergunningen door de Vis- kamier is gerechtigd, of een sportvisse- rijvereniging. Lang niet elke particu liere rechthebbende op het visrecht is ■bevoegd vergunningen (die geviseerd moeten zijn) af te geven. Daarom is het raadzaam lid te worden van de een of andere hengelsPortvereniging die bovendien voor goed viswater zorgt. Volgens het Reglement voor binnen visserij geldt een gesloten vistijd van 1 april tot 1 juni voor de barbeel, blankvoorn, brasem, karper, kolbljj, meun ruisvoorn, serpeling, sneep, snoekbaars en winde; van 16 maart tot 1 juni voor de baars en van 1 maart tot 1 juli voor de snoek. De liefhebbers van snoeken zullen dus tot 1 juli moeten wachten voordat zij hun aas mogen uitwerpen. Even tueel voor die tijd, bij het asen op b.v. baars, gevangen snoek dient onmid dellijk in hetzelfde viswater te worden teruggezet. Die verplichting heeft men ook altijd ten aanzien van ondermaats .gevangen vis. Behalve voor het vissen met de peur op aal, is het verboden te vissen bij nacht, waaronder wordt verstaan een uur na zonsondergang tot een uur voor zonsopgang. Het terugzetten in het water van bij nacht gevangen onder maatse vis mag worden uitgesteld tot één uur na zonsopgang. f f ZEVENHUIZEN Voorafgaande aan de te behandelen agendapunten werd in de raadsvergadering van Zevenhuizen de heer J. J. de Bakker be ëdigd als waarnemend secretaris. Het besluit voor de bouw van een zwembad door het recreatieschap „De Rottemeren”, konden de raadsleden van harte toejuichen, mede in verband met het feit (dat er een instructiebad komt dat de gehele winter gebruikt kan woeden, doordat het overkapt is en aan vier kan ten dicht. Een kant kan in de zomer echter worden weggeschoven. 'i'n; - .•-’.■SM--®.»» standpunt dat hij dergelijke werk zaamheden liever uitbesteed ziet aan derden en wenste aantekening tegen het voorstel te zijn. Burgemeester van ’t Verlaat deelde mede dat er nog diverse zaken voor de huidige raad ter behandeling komen, waardoor er deze zomer nog tweemaal zal worden vergaderd. Bij de rondvraag deelde de voorzit ter verder mede dat er een begin is ge maakt met de 35 keuzewoningen in de sociale sector in het uitbreidingsplan- West en dat met de verkoop van de 12 premiewoningen is begonnen. De aanvankelijk gestelde termijn voor inwoners van 1 juni wordt nu verlengd tot 15 juni. Na deze datum kunnen deze woningen ook door niet ingezetenen worden gekocht. Voor Zevenhuizenaren dus nog de mogelijk heid tot aankoop van een eigen woning met premie. De koopprijs van deze huizen is 53.350,terwijl verdeeld over vijf jaar een premie van 3.300, wordt verkregen. Voor deze woningen moet men 10% eigen geld bezitten. WADDINXVEEN Bij de opening van het visseizoen is er voor de hengel- sportliefhebbers weer een periode aangebroken van vissen en van visserslatijn waarin grote en kleine of helemaal geen geschubde slachtoffers door hun be lagers zullen worden verschalkt. Om werkelijk sportief aan dé hengelsport te kunnen deelnemen en om niet zelf te worden gevangen is het van belang met de hiervoor geldende bepalingen bekend te zijn. Dat geldt vooral voor de beginneling sportvisser, maar ook voor de meer ervaren hengelaars kan het nuttig zjjn de meest belangrijkste visserij- bepaiingen nog weer eens onder ogen te zien. In openbare wateren, zoals rivieren en kanalen, mogen kinderen beneden 15 jaar met één gewone hengel (ge aasd met deeg of worm) geheel vrij vissen. Ook volwassenen mogen dat in deze wateren, maar zij moeten daarbij in het bezit zijn van een „bijdragebe- wijs” voor het vissen met één hengel in de. binnenwateren. De kosten daar van bedragen 3,verhoogd met ten hoogste één gulden legeskq?ten. Voor het vissen met twéé gewone hengéls en voor dë speciale hengel is een kleine visakte vereist, ongeacht de leeftijd, dus ook beneden de 15 jaar. Een kleine visakte kost 2,plus de verplichte bijdrage van in dit geval 5,75, wordt samen 7,75, verhoogd met ten hoogste één gulden legeskos- ten. De akten zijn geldig.van 1 juni tof 31 mii daaropvolgend. Vobr het vissen buiten „openbare” wateren, ongeacht met welk vistuig, dient! men in het bezit te zijn van een

Weekblad voor Waddinxveen | 1970 | | pagina 6