filmpje maken Ook kunt u een Moderne smalfilmcamera is eenvoudig te bedienen Jeugdvoetbal succes Bus naar nieuw Gouds ziekenhuis Tsarina Gravin en Kruideniers op vakantie Voorlichting katholieke school groot u Pagina 2 Waddinxveen Licht nodig Zoomlens door Valentina Luellen BURGERLIJKE STAND EEN BOEKENBON IS ALTIJD RAAK!! Moerkapelle Zevenhuizen Natuurgetrouw Speels J *1 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 11 juni 1970 9 Wordt vervolgd Een smalfilmcamera is dol op kinderen en dol op vakantie. GOUDA Van Gog’s Autobusdien sten N.V. zullen met ingang van 23 juni in Gouda van zondag t/m zater dag een tydelyke stadsbusdienst gaan onderhouden van het Stationsplein (tegenover het autobusperron) naar het nieuwe Boerhaveziekenhuis aan de Bleulandweg v.v. De vertrektijden van het Stations plein zijn 14 uur en 18.30 uur, die van het ziekenhuis 15 uur, 19.30 uur en 20 uur. In de toekomst zal een definitieve regeling worden ingevoerd. Eén van de vele prettige dingen van een filmcamera is dat hjj geen nacht rust nodig heeft. Maar wel licht. Iede re fuif, verjaardag of bruiloft viert hij mee - als u voor licht zorgt: de film- zon. Dit weinig kostbare en bizonder nuttige hulpmiddel geeft werkelijk bizonder veel licht. Maar doe dan wel een kunstlicht-cassette in de camera. WADDINXVEEN De gemeentelijke vakantieregeling voor de kruideniersbedrijven in Waddinxveen is als volgt vastgesteld: 8 juni t/m 20 juni Albert Heijn N.V., Koningin Wilhelminaplein 41 15 juni t/m 27 juni G. Lochmans, Kerkweg 141 29 juni t/m 11 juli J. van Triet, Noordkade 87 G. Bosman, Burg. Trooststraat 79 T. Broer, Dorpstraat 46 6 juli t/m 18 juli D. Kool, Dorpstraat 39 H. M. Asscheman, Trompstraat 9 13 juli t/m 25 juli A. van der Sluis, Dorpstraat 104 J. Asscheman, Koningin Wilhelminaplein 54 20 juli t/m 1 augustus C. Voshol, Zuidkade 186 G. Visser, Noordeinde 95 20 juli t/m 8 augustus H. Cammeraat, Zuidkade 232 27 juli t/m 8 augustus G. van Ringelenstein, Ieplaan71 G. van Ringelenstein, Brederolaan 5 K. van Ringelenstein, Burg. Trooststraat 34 A. van Eeuwen, Zuidkade 3 P. van der Starre, Piet Heinstraat 1 Iets wat u beslist op bewegingsdieet moet zetten is de zoomlens. Dat is een makkelijkmakertje waarmee u zonder een voet te verzetten b.v. eerst het hele gezin stoeiend in de branding filmt (dat heet een totaal) en dan even stopt. U blijft op hetzelfde punt staan, be weegt de hendel van de zoomlens even, dat a.h.w. het beeld op u af komt en u filmt weer verder. U hebt dan alleen nog het sproeten kopje van Freddie in beeld als die snuivend en proestend weer boven komt na kopje-onder te zijn geweest (zoiets heet in filmtaal een close-up). Hij zag haar verstijven en haar lippen begonnen te trillen. Met grote moeite onderdrukte hij de neiging haar in zijn armen te nemen. „Maakt u zich niet ongerust,” zei hij zacht. „Ik zal u niets vragen. U moet geduld met me hebben. Als u kunt geloven dat ik respect voor u heb dan kunnen we vrien den zijn. Alexandre ja zweeg. Zijn woorden hadden haar ont roerd, al durfde zij het zichzelf niet te bekennen. Zijn toon en zijn uitdrukking lieten aan zijn oprechtheid geen twijfel bestaan. „Ik geloof u, Kolonel,” zei ze. Respect was geen liefde, maar het was beter dan niets. Zij reikte hem haar glas en hij vulde het. Zij begon de uitwerking van de cognac te voelen. Voor het eerst vergat zij Vladimir Krylenko en zelfs haar zuster. „Vertel me over die vrouw van wie u hebt gehouden,” zei ze zacht. De hele avond had ze geprobeerd haar moed te verzamelen om hem die vraag te stellen. Tot haar ver bazing deed hij geen poging het onderwerp te vermijden. „U houdt nog steeds van haar,” Alexandreja sloeg hem vanaf de sofa gade, haar hoofd in de kussens steunend. Zij dacht dat hij nog aan zijn vroegere liefde zat te den ken. „De vrouw van wie ik hield, bestond niet,” Dmitri schudde zijn hoofd. „Nee, mijn gevoelens voor haar zijn WADDINXVEEN De voetbalver eniging Waddinxveen organiseert zon dag 14 juni op de terreinen in de Oranjewijk een jeugdtoernooi voor B- en C-elftallen. Deelnemende verenigingen zijn: Haastrecht, Stolwijk, Esto en Wad dinxveen. De wedstrijden, die twee maal 10 minuten zonder rust duren, beginnen om 13 uur. Om 16 uur volgt in de kantine de prijsuitreiking. Geboren: Arie Antonie, z.v. J. W. van Kralingen en H. J. Zijderhand; Marco Alexander, z.v. P.; Zwarteveld en M. G. van Wijk; Willem Karel Johannes, z.v. J. A. Regters en A. Cammeraat. Overleden: Klaas Beukenkamp, oud 79 jaar e.v. P. Dijkstra. Ondertrouwd: C. van Eijk en M. L. Heijboer; J. Barends en T. L. M. Ver- bakel. Geboren: Eric Jan, z.v. J. van der Krans en A. M. Alblas; Casper Philip, z.v. P. Droog en W. Soeters; Esther, d.v. J. J. Schwartz en S. van Vuuren. Gehuwd: A. G. G. Kievit en M. J. Grootendorst; M. Kaptein en J. M. Kamstra; H. W. Speelman en J. Jenné. Geboren: Bartholemeus Desiderus Sebastiaan, z.v. D. Schinkelshoek en P. Plaggeborg. Gehuwd: Hendrikus Willebrordus Gouweleeuw en Elizabeth van Hoven. Overleden: Jacob Looij, e.v. Sara Eris, 70 jaren; Comelis van Leeuwe, 80 jaren. dood. Te laat besefte ik dat ze mij alleen maar als een bron van vermaak beschouwde. Haar vrienden noemden mij haar tamme Kozak. Ik was zo door liefde verblind dat ik niet zag wat er mij was geworden. Na een maand of vijf kreeg ze genoeg van me en toen ik haar om haar hand vroeg, liet ze mij door haar lakeien afranselen en op straat gooien. „Woont ze nog steeds in Moskou?” vroeg ze, zich af vragend of hij haar gedurende zijn verblijf daar mis schien had ontmoet of opgezocht. „Zij is een tijdje geleden bij een brand in haar huis omgekomen.” „Wat verschrikkelijk,” zei ze eenvoudig. „Ja. Maar nu kunt u zich misschien een beetje voor stellen hoe ik me voelde. Ik bedoel, iemand heeft u ook op een dergelijke manier gekwetst, is dat niet zo? „De meeste mannen hebben liever mooie en domme Vrouwen. Als ze geld hebben, hoeven ze zelfs niet mooi te zijn. Als jong meisje in Bratz, leidde ik een heel be schermd leven, Kolonel. Mijn vader en moeder waren de wereld voor mij. Toen ze beide dood waren en Natasja getrouwd, was ik verschrikkelijk eenzaam en toen een man tegen mij zei dat hij van me hield, was ik dwaas en romantisch genoeg hem te geloven.” „Was het om uw geld?” vroeg Dmitri zacht. „Alleen daarom. Ik was twintig. U kunt erom lachen, Ondanks al deze ingebouwde tech nische service moet u wel de gebruiks aanwijzing van uw camera eens aan dachtig doorlezen. Het loont ook de moeite dit te doen wanneer u die ca mera na een welverdiende maar ab soluut niet nodige rustperiode weer aktief aan uw veelbewogen leven laat deelnemen. U moet namelijk wel we ten waar die opnameknop zit, hoe er met één ongecompliceerde vingerbe weging een verse cassette inglijdt of een nieuw batterijtje. U weet dan meteen dat uw film camera een doodeerlijk stuk gereed schap is. Zo nodig laat u hem nog eens opnieuw uitleggen en controleren door de fotohandelaar, die u deze service graag zal geven. Eventueel schiet hij met u een zwart/wit-proeffilmpje op, dan staat in elk geval vast dat alles goed werkt. De moderne filmcamera is een bedrjjfszeker gebruiksvoorwerp, dat heel een voudig te bedienen is. Wanneer u op de knop drukt, zorgt een klein maar krach tig battery-motortje dat de film met de juiste snelheid langs het filmvenster loopt. Een ander elektriekje zorgt ervoor dat die film dan automatisch goed be licht wordt. Zo wordt filmen een ontspannende bezigheid zonder de technische hoofdpijn die er vroeger wèl bij kwam. Door de zoeker ziet u natuurgetrouw wat u filmt - in kleur dus. Die zoeker laat u binnen een keurig kaderlijntje precies zien, wat er straks op uw scherm gaat komen. Ook dit is gewoon eeriyk geregeld. Praktisch is het zo óók. Want net als by ander gereed schap, een boormachine of een haar- föhn, moet u wel zelf richten. Het bes te gaat dat, wanneer u het bewegende onderwerp van iets opzü op u toe laat komen. De filmcamera is gespecialiseerd in het voor u bewaren van beweging, van aktie, van het gebeuren. Nou, laat het dan gebeuren en bewegen. Laat de kinderen en de hond hollen, laat kleine Sientje touwtjespringen en laat Pietje voetballen met z’n vader. Maar houd de camera stil. Dat zal al heel gauw lukken na even ’droogzwemmen’, dus zonder tegelijk te filmen. U zoekt ge woon de handigste manier van vast houden en oefent zo om u niet door het gebeuren tot mieebewegen te laten verleiden. Bij het opnemen van film kijkt u als het ware door het zoeker- raam als door het raam van uw huis kamer; bij het projekteren ziet u het door datzelfde raam wéér gebeuren. Zoals altijd bevestigt ook hier de uitzondering de regel. Als b.v. Pietje die bal een reuze loeier heeft verkocht kunt u proberen die wegvliegende bal in uw zoekerraam te houden tot hij weer neerkomt en de hond ermee van door gaat. Of tot het fatale schot een overtuigend doelpunt scoort in de spiegelruit van de buren. Ja, dat vraagt om film. Het worden de op namen van uw (en Pietjes) leven! WADDINXVEEN Reeds enige maanden wordt op de katholieke lage re scholen in Waddinxveen de jeugd op deskundige wijze begeleid by de seksuele opvoeding. De cursus, welke op initiatief van de oudervereniging begin van dit schooljaar door vry’wel alle leerkrachten is gevolgd, blijkt een groot succes te zyn. Voor dit zover kon komen is er veel vergaderd en overleg geweest zowel met ouders, leerkrachten als terzake- kundigen. De ouders is via een enquête ter dege naar hun mening gevraagd. Daaruit bleek dat ruim 90% voor sek suele voorlichting op school was, zodat de leerkrachten de door de ouders be taalde cursus konden gaan volgen. Daaraan vooraf heeft een mede werkster van de Werkgroep Seksuele Voorlichting van het Bureau voor de Geestelijke Gezondheidszorg, de ou ders op zeer duidelijke en geestige wijze een avond lang uit de doeken gedaan, hoe en waarom deze cursus in de praktijk wordt gebracht. Door deze cursus hebben de leerkrachten geleerd zich meer zeker te voelen om over dergelijke onderwerpen te spreken, en de vragen van het kind op elk gewenst moment op verantwoorde wijze te be antwoorden. De leerkrachten staan er allemaal zeer positief tegenover en vinden dat het een grote aanwinst is, b.v. schut tingwoorden worden bijna niet meer gehoord of ergens opgeklad, daar de kinderen de betekenis hiervan hebben geleerd. Als in de lagere klassen een leerling een nieuw zusje of broertje heeft gekregen wordt op die actualiteit in de klas ingegaan en wordt de voor lichting hier meteen in de praktijk toegepast. Er wordt dan ook beslist geen uurtje seksuele voorlichting gegeven, maar wanneer een kind met een vraag komt of er dóet zich een situatie voor waar in deze materie past wordt daarop direct ingehaakt. Zodoende wordt de voorlichting op een speelse manier tussen de normale lessen gegeven en hoeft het kind niet langer met een pro bleem rond te lopen dan nodig is. Door deze situatie wordt de gehele klas erbij betrokken zodat de kinderen de seksualiteit als een normale zaak gaan beschouwen. De kinderen zullen zich door het samenspel tussen ouders en school veel vrijer leren uiten, wat ook de bedoeling is van deze cursus. We gaan steeds meer naar een maat schappij van vrijheid en openheid, daarom is het van het grootste belang dat de jeugd hierop wordt voorbereid en een gezonde kijk op deze dingen krijgt. Dank zij een apart daarvoor ge maakt filter kunt u met diezelfde film ook wel overdag filmen. Laat u dat eens uitleggen door de vakman in de foto-ciné speciaalzaak. Die weet er meer van en er moet voor hem ook iets te vertellen overblijven. Zoals al gezegd is de moderne film camera een bedrijfszeker gebruiks voorwerp waar u echt niet meer over dreven voorzichtig mee hoeft om te springen. Bij de gebruiksaanwijzing hoort echter wel te staan dat u ’m lie ver niet moet laten vallen, niet in zand of water legt en niet in de braaiende zon. Overigens is ie de meest makkelijke vriend of vriendin (ja, de geëmanci peerde vrouw filmt óók, heeft zelfs vaak haar eigen camera-vriendje). Dól op kinderen, dól op vakantie en gewoon gek op alle mogelijke feestjes. als u wilt, Kolonel, dat doe ik zelf ook vaak als ik aan mijn onnozelheid van toen terugdenk. Ik begreep al gauw dat hij veel gemeen had met alle andere mannen - dat is de reden waarom ik nooit ben getrouwd.” Dmitri keek haar aan over de rand van zijn glas met de bekende, spottende glans in zijn Ogen. „Al gaf je al je rijkdommen aan de armen en kwam in lompen gehuld naar me toe, dan zou ik je nog willen hebben, mala kos- ka,” zei hij zachtjes. Alexandreja’s adem stokte, en ze staarde hem met grote ogen aan. Voor zij erop verdacht was, stond hij naast haar. Zijn armen sloten zich als stalen banden om haar heen; zijn gezicht drukte haar achterover in de kus sens en zijn mond nam bezit van de hare. Zij deed geen poging hem weg te duwen, die tijd was voorbij, haar lief de was te sterk. „Dmitri.” Voor het eerst ontsnapte zijn naam aan haar lippen. „Ik gedraag me weer als dat monster waar je zo’n hekel aan hebt. Je mag me in mijn gezicht slaan, als je wilt. „Alsjeblieft, spot niet met me,” smeekte Alexandreja. Zij probeerde haar gezicht af te wenden, beschaamd over haar gebrek aan zelfbeheersing, maar hij nam haar kin in zijn hand en dwong haar hem aan te kijken. „Er is niets veranderd. Ik wil je nog steeds, maar niet zo. Ik heb respect voor je, ik heb het je gezegd. Je hebt sympathie en vriendschap nodig, iemand die om je geeft, met wie je je verdriet kunt delen. Ik wil alleen je vriend schap, kleintje, en je vertrouwen.” Hij keek neer in haar ontdane gezicht en deed haar zachtjes overeindzitten, haar handen stijf tegen zijn borst drukkend. „Ga met me mee naar Peterhof; blijf bij Catharina, zij zal als een moeder voor je zorgen. Ik weet dat ik je geen reden heb gegeven om mijn gezelschap aantrekkelijk voor je te maken en ik zal het je niet kwalijk nemen als je weigert.” „In het dorp Bratz zeggen ze altijd: ’Een reis van dui zend mijl begint vaak met een stap.’ Ik ben bang voor die eerste stap, maar ik weet dat ik hem zal moeten nemen. Ik zal met je meegaan.” Alexandreja’s stem was bijna onhoorbaar. „Drink dit,” zei hij rustig, „en ga dan naar bed. We zullen morgen vertrekken.” Hij riep Irina haar meesteres te komen helpen en escor teerde haar naar de deur van de slaapkamer, die hij zon der haar nogmaals aan te raken achter haar sloot. O Die zoomlens is een vlot stuk moderne optiek, dat het omslachtig verwisselen van lenzen - wat vroeger moest - over bodig maakt. Het is net een hele op tocht van aparte lenzen die u tot uw beschikking heeft. U kiest maar uit welke u nodig heeft door aan dat hen- deltje te draaien. Door de zoeker ziet u wat het effekt is: hendeltje de ene kant om en het beeld lijkt zich te verwijderen - waar bij u steeds meer (maar kleiner) in uw zoekerraam ziet -; hendeltje de andere kant op en het beeld komt steeds meer dichterbij. Er komt nu wel steeds min der beeld, maar wat er in komt is gro ter. Met uw gezin in de golven of thuis op een fuif is het logisch, eerst een to taal te maken en dan een close-up. Dan weten we later tenminste waar we waren, voor we verder gaan ver tellen wat daar gebeurde. U snapt het al. Filmen is net als vertellen: gewoon in aparte zinnetjes, netjes achter el kaar. Zo’n zinnetje filmtaal is gezegd in 6 a 8 seconden. Dan komt het vol gende zinnetje. Dat betekent intussen, dat u niet minder dan zo’n 30 volzin nen uit één cassette haalt. Dat is ge woon een compleet verhaal Om uw verhaal leuk-levend te ver tellen, kiest u voor iedere volgende zin (scène) een andere beelduitsnede met één vingerduwtje aan de zoomlens tij dens de opname-pauze tussen de twee filmscènes. Of u neemt de volgende scène op van uit een andere plaats (opnamestandpunt). U gaat daarbij gewoon een stap of wat naar links of rechts. Stónd u bij het opnemen van scène 1, ga dan eens op uw hurken om scène 2 te schieten. Al heel gauw is het een gewoonte van u geworden, waar door u w film enorm aan levendigheid wint. TC r Alexandreja werd wakker door het geluid van stem men in de andere kamer. Dmitri riep luidkeels om Sergej en zijn stem bracht de herinnering aan de vorige avond in alle hevigheid terug. Al die tijd had zij zijn fcvances afgeweerd, en nu zij zich eindelijk gewonnen gaf, had hij geweigerd haar te nemen. Zij zou met hem naar Peterhof gaan en hopen dat hij mettertijd een klein beetje van haar zou gaan houden. Haar eigen rijkostuum lag gewassen en gestreken op het voeteneind van haar bed. Zij riep Irina niet, maar waste en kleedde zichzelf en speelde het klaar zich rede lijk netjes te kappen. Dmitri stond in de andere kamer bij het raam. Hij w?' zo in gedachten verdiept dat hij haar pas opmerkte toen zij naast hem stond. „Goede morgen.” Hij draaide zich om en onderzocb'* haar bleke gezicht met een glimlach die haar hart sneb*? deek kloppen. „Het je goed geslapen?” „De cognac heeft goed geholpen, al moet ik toeg~-»n dat ik een beetje teveel had gedronken.” „Onzin, we hebben samen een bijzonder gezellige avond gehad. Ga gauw ontbijten. Irina heeft wat voor je warm gehouden.” „Heb jij al gegeten?” vroeg Alexandreja, toen hij niet bij haar aan tafel kwam zitten. „Al een tijdje geleden. Je sliep nog zo lekker dat ik het niet over me kon verkrijgen je wakker te maken.” Terwijl zij ontbeet, ging hij de voorbereidingen voor hun reis inspecteren. Hij installeerde haar in de slee on der een grote stapel pelzen om haar tegen de kou te be schermen. Hij bleef de hele reis vlak naast haar rijden en liet twee maal de slede stilhouden om haar te vragen of ze het warm genoeg had en haar wat wodka te laten drin ken uit de zilveren flacon die hij bij zich had. Alexandreja’s ogen glansden van vreugde, toen zij met haar arm in de zijne bij Catharina binnenkwam. „Kom hier, kind, laat me naar je kijken.” Catharina hield haar een ogenblik van zich af, voordat zij haar om helsde. „Dmitri heeft mij alles verteld. Wees verzekerd dat degenen die voor de dood van je zuster verantwoor delijk zijn er met hun leven voor zullen boeten.” „Ik dank u, Majesteit.” Alexandreja maakte een reve rence. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: marokaans leer portemon- neetje, licht-donkerblauw jack, munt biljet, witte handtas met inhoud, oranje-gele meisjesfiets. Verloren: blauw-grijze zonnebril, groene badtas met inhoud, beige jack, een damesbril, gouden manchetkno pen, gouden zegelring met inscriptie, blauw-grijze jongensfiets, gele bad handdoek met blauwe zwembroek, lipssleutel aan plankje, stalen heren horloge met stalen band, sleutelbos met 3 sleutels, sleutelétui met 6 sleu tels, wit dekzeil vrachtauto, zwarte badtas met inhoud, witte jongens gym- broek.

Weekblad voor Waddinxveen | 1970 | | pagina 2