Onafhankelijk Nieuwsblad voor Waddinxveen Moerkapelle en Zevenhuizen College bekijkt kans voor: meer in Na vruchtbaar gesprek: Gemeentebestuur wil actie speelvelden steunen voor Rectificatie Geslaagd voor ULO- of MAVO-diploma Honderd goedkope huizen Groenswaard III autohandel n.v. Administratief medewerkster Simon Pille ereburger van Waddinxveen UWELENSINGEL 59a - TEL. (01820) 1 71 22 - GOUDA Meisje gedood bij aanrijding Geen aanval (ca 16-18 jaar) „Alles mag” Compromis Vier elementen Nuttig en goed Twee rijen Niet topzwaar Optimaal 9 Sanering Goede verhouding Vooral kleuter Op ons kantoor is plaats voor een YAMAHA Scholenbouw Weekblad Hollands Hart DNDERDAG 23 JULI 1970 20e JAARGANG - Nr. 2ÏÖ3 Hij rekende voor, dat een kind Goo judi „B. en W. kunnen alleen praten met de raad. Na uw verhaal van on geveer een half uur ben ik blij met een groot aantal dingen. Wat is het toch opmerkelijk, dat we in raads vergaderingen zo verduveld slecht met elkaar kunnen praten. Nu lijkt een compromis bereikbaar. We zul len elkaar steeds weer als gesprek partners moeten vinden.” banken voor moeders en ouden van dagen zijn eerste vereisten. De heer Mol (VVD) waren de ini tiatieven uit het hart gegrepen..Hier wordt nuttig en goed werk verricht, dat in alle opzichten de aandacht van de raad verdient. Het zou een offi ciële status kunnen krijgen als het werd uitgewerkt met mensen van openbare werken en een of twee leden van de raad.” tegenwoordigers van de politieke groeperingen de indruk was gewekt, dat Groenswaard III de uiteindelijke afronding wordt voor de bouwplan nen van Waddinxveen. „U weet allemaal, dat dit niet waar is. Gedeputeerde Staten hebben toe stemming gegeven om voor 50.000,- een structuurschets te maken met als voorbehoud, dat er niet op mag worden gerekend dat Waddinxveen aan de andere kant van het Koord einde kan doorbouwen.” B. en W. waren niet bereid een structuurplan te maken als zij niet van te voren daar de boerderij en had gekocht, omdat de grondprijs anders tot aan het onmogelijke zou stijgen. Op aandringen van G.S. zal nu toch aan een structuurschets worden begonnen, waarbij de aandacht spe ciaal zal worden gericht op de sane ring van het oude dorp, de Kleikade en de Onderweg. gemiddeld zestig uur per week speelt. In verenigingsverband gaan daar bij een deel hoogstens 15 tot 20 uur af (voetbal, gymnastiek, muziek- clubje). Resten minstens 40 uur, waarin de kinderen niet weten wat ze moeten doen buiten televisie kijken. Deze kinderen hebben be hoefte aan terreinen waar alles mag. „Stel ons in staat om dit eventueel samen met een commissie uit uw raad - maar met niet teveel „deskun digheid” - van de grond te krijgen,” zo was zijn laatste wens. De raadsleden reageerden in het algemeen met onverholen sympathie. WADDINXVEEN Het actiecomité „Speelvelden voor de jeugd”, dat zich de laatste week intensief bezig houdt met het zoeken naar meer leefbaar heid voor peuters, kleuters, schoolkinderen en oudere jeugd, kan volledig rekenen op de steun van het gemeentebestuur. Dit is het verheugend resul taat van een vruchtbaar gesprek, dat een deputatie van het comité dinsdag avond met de Waddinxveense gemeenteraad voerde. Aan het slot van de gedachtenwisseling verzekerde burgemeester Van der Hooft de gasten ervan, dat him initiatief bij iedereen waardering vindt en dat men, wanneer men op de ingeslagen weg doorgaat zeker op gemeentelijke medewerking kan rekenen. Die medewerking zou in de eerste plaats kunnen bestaan uit het leveren van wat materiaal bij de inrichting van een aantal proefterreinen. WADDINXVEEN Het voltallige college van B. en W. van Waddinxveen zal zich ernstig beraden over de mogelijkheid om in het bestemmingsplan Groenswaard Hl nog een honderdtal goedkopere woningen met een kale huurprijs van 180,per maand in te voegen. Verder zal het college bezien of het dichtbij de flats in de Vondel wijk geprojecteerde wooncentrum voor bejaarden naar de andere zijde van Groenswaard Hl kan worden verplaatst, zo dicht mogelijk bij de winkelgalerij Luifelbaan en het toekomstige station. Dit gebeurt op verzoek van wethouder Lips, die als minderheid in het college op deze punten overwegende bezwaren had tegen het plan Groenswaard Hl en hieraan in de tumultueuze raadsvergadering van 14 mei uiting gaf. Dit zijn de heer en mevrouw A. van Hoven-Noordeloos, die vo rige week donderdag hun gou den huwelijksfeest vierden. De vrjjdag daarop hielden zij re ceptie in het Gereformeerd Vereniginsgebouw en onder de velen, die daar kwamen geluk wensen was burgemeester Van der Hooft. Namens B. en W. was het echtpaar thuis al verrast met een fruitmand. (foto Sjaak Noteboom) De burgemeester onthulde, dat het college mogelijkheid ziet om langs de burgemeester Trooststraat inplaats van één rij twee rijen goedkope wo ningen te gaan bouwen. Dit wordt hetzelfde type huizen als de portiek woningen aan de Sniepweg: twee hoog met vier deuren. In totaal zul len hier 120 woningen komen. Om de Victorwijk dichterbij naar het dorp te breien zijn daar nog 100 extra premiewoningen (huur en koop) gepland .Langs de Kanaaldijk komen dan 20 tot 30 dure bungalows, waardoor de grondprijs voor de goedkope woningen kan worden ge drukt. Voor deze bungalows is grote belangstelling, zoals blijkt uit het feit, dat alle grond voor het villa- wijkje in de Oranjewijk is verkocht. Voor de sanering van het oude dorp zal de grond van de Kleikade tot de Beethovenlaan moeten worden gekocht. pe Jongs De heer Van den Roovaart was niet zo geportueerd voor inschake ling van raadsleden. „We moeten het niet topzwaar maken. Laten we het initiatief van deze mensen hoog hou den en het hun niet uit handen lich ten.” De heer Van Gent (PvdA) ging in grote lijn met het betoog van de heer Mol mee. Hij was wel voorstander van een commissie, waarin ook raadsleden zitting nemen. De enige pessimistische geluiden kwamen van de heren Pille (PvdA) en Huizer (Herv. kiesver.). De eerste betoogde, dat in het ver leden overal ruimte was opengela ten voor de jeugd, waar dat men zich „Laat ze op de hearing hun in breng maar geven, daar hebben we alleen maar baat bij. Kritiek kunnen I llf t gsttf klei spe'i dincl - j „Jammer, dat u nu net weggaat,” was de laconieke interruptie van de burgemeester. De heer Van de Roovaart (£HU) von het prettig, dat de buurtbewo ners zelf met plannen komen. Hij waarschuwde echter op te letten op de bewoning van de diverse wijken: de Oranjewijk is bijvoorbeeld al aan het vergrijzen. Voor de kosten was hij niet bang. Hij stelde voor een ex periment te nemen in twee wijken, waar de grootste behoefte aan speel ruimte bestaat. Sollicitaties aan: we niet missen,” aldus de wethouder, „Wij zullen niet aan ieder verlangen tegemoet kunnen komen, maar we zullen moeten zoeken naar een op timale oplossing, waar een ieder iets terugvindt van wat hij zoekt voor de toekomst van Waddinxveen.” De heer Van den Roovaart (CHU) vroeg na deze uiteenzettingen of de aantrekkelijke visuele opzet van Groenswaard III wel blijft gehand haafd. De burgemeester antwoordde, dat de bouw iets kan worden verdicht. Door wat huizen te „plakken” tussen het misschien wel wat te veel aan groen kan de grondprijs worden vér- laagd. Centraal in het plan blijft de „kromstafflat”. Een grote beleggings maatschappij had hiervoor al veel belangstelling, men was de grond voor 99 procent kwijt. Als de „krom staf” nu niet kan worden verkocht moet het hele plan opnieuw worden bekeken. De burgemeester verzekerde de heer Van den Roovaart verder, dat tussen de goedkope en dure wo ningen in de Victorwijk de „midden moot” zeker niet zal worden ver geten. Een zeer prettig geluid kwam van de heer Van Gent (PvdA), die in de vergadering van 14 mei in felle woordenstrijd was geraakt met de burgemeester. De burgemeester adviseerde het comité om kleinere buurtgroepen warm te maken voor het nemen van eigen initiatieven en toe te werken naar concrete plannen in oktober- november. Hij vond het voorlopig minder juist om hierbij ambtenaren of raadsleden te betrekken. Het co mité kan in elk geval gebruik maken van het vermenigvuldigingsapparaat van de gemeente voor zijn propa ganda en correspondentie. Redaktie en advertenties: Oranjelaan 9, Waddinxveen postbus 66, telefoon (01828) 4788 (van maandag t.m. vrijdag uitsluitend tussen 8.30 - 17 uur). Klachten over bezorging: Prinses Margrietstraat 21, telefoon 01828-3088. Inzenden van advertenties en berichten: tot dinsdag middag 12 uur. Met de sanering van Kleikade, On derweg en Jan Dorrekenskade in het oude dorp zuilen 150 goedkope en 450 andere woningen kunnen wor den gerealiseerd. In vier jaar kunnen Onderweg en Kleikade vrij zijn van de oude woningen, waarop grond ge reed komt voor een mooi bungalow park, trapsgewijs, met riant uitzicht op de Zuidplaspolder. De kosten van deze grond zullen kunnen bijdragen in het realiseren van de goedkopere woningen. Het plan zou dit jaar nog in de raad kunnen worden gebracht. Abonnement: 2,37 per Kwanaai bij vooruitbetaling: postabonnementen f 6,75 binnen het verspreidings gebied en 11,75 per half jaar voor overig Neder land, exclusief Incassokosten. Tarieven bij contract: tekstadvertenties op aanvraag. Losse mm-prljs 18 ct. (exclusief B.T.W.) Postgironummer 47062 ten name van Drukkerij Veld wijk. Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen. WADDINXVEEN In de gemeen teraadsvergadering van Waddinxveen is vanmorgen afscheid genomen van zeven raadsleden, die niet zullen te rugkeren in de nieuwe raad. Daarbij werd de heer Simon Pille (PvdA), die 37 jaar onafgebroken zitting in de raad heeft gehad, waarvan acht jaar als wethouder wegens zjjn grote ver diensten onderscheiden met het ere- burgerschap van de gemeente Wad dinxveen. De overige scheidenden waren me vrouw L. Kingma-de Vreeze (KVP, 9 mei 1961-4 september 1962 en 8 sep tember 1969-1 september 1970) en de heren T. Lammertse (PvdA, later on afhankelijk, 6 september 1966-1 sep tember 1970), H. Mulder (SGP, 20 fe bruari 1964-1 september 1970), A Noorlander (CHU, 7 november 1945-13 augustus 1946, 24 november 1950-4 september 1962 en 6 september 1966-1 september 1970), P. Noordam (AR, 2 september 1958-1 september 1970) en J. H. Mol (VVD, 4 september 1962-1 september 1970). Behoudens de heren Pille en Mul der kregen al deze scheidende raads leden als dankbewijs voor hun goede diensten een ets van oud-Waddinx- veen. De twee genoemde heren had den deze ets al bij eerdere gelegenheid gekregen en werden nu verrast met respectievelijk een tafelaansteker en een kist sigaren. Mevrouw Kingma was door vakan tie verhinderd persoonlijk aanwezig te zijn. Burgemeester Van der Hooft deed hiervan mededeling op een dinsdag avond belegde informele raadsver gadering, waarvoor ook de voorzit ters van de politieke groeperingen, die op 14 september de hearing over Groenswaard IH willen organiseren, waren uitgenodigd. De burgemeester zei, dat de meer derheid van het college (wethou der Van Tol en hijzelf) het wense lijk heeft geacht in een goede ver houding en samenwerking aan de heer Lips toezegging te doen een poging in deze richting te wagen. Als deze knelpunten uit de weg zijn ge ruimd zijn er van de zijde van wet houder Lips geen bezwaren meer te gen het bestemmingsplan. Met na druk vroeg de heer Van der Hooft de raad om in dat geval dan ook volledig achter het plan te gaan staan. Aan het begin van de bijeenkomst deelde de burgemeester mee, dat de uiteenzetting, die hij zou gaan geven over het bouwbeleid door het vol ledige college wordt ondersteund. De voorzitter sprak zijn teleurstel ling uit over het uitstel van de hea ring tot september. Het wachten op een nota naar aanleiding van de mo tie -Van Schie heeft geen enkele zin, omdat deze motie niets met de hea ring te maken heeft. Ieder uitstel zal veel geld gaan kosten. Het college is van mening, dat de hearing al in juni had kunnen wor den gehouden. Op 12 mei hebben de politieke groeperingen de stukken gekregen. Het college heeft alleen bij geruchte vernomen dat de hearing was uitgesteld. Hierdoor voelde de heer Van der Hooft zich gegriefd. Door het uitstellen van het be stemmingsplan is de grondverkoop en daarmee het bouwrijp maken van de grond in de knel gekomen. Er is geen belegger met wie men op het ogenblik in zee kan gaan om grond te verkopen. Namens het comité benadrukte drs J. J. Bos in zijn introductie, dat de actie beslist niet moet worden ge zien als een frontale aanval of onder, gronds gedoe tegen het gemeente bestuur. De heer Van Engelen, directeur van de stichting „Ruimte voor de jeugd” gaf hierna een overzicht van de richtlijnen waarlangs men kan werken om de schrijnende tekorten voor het kind in deze geürbaniseerde samenleving zoveel mogelijk op te heffen. Hij stelde, dat leermoeilijkheden op school vaak voortvloeien uit ge brek aan speelgelegenheid en dat kinderen uit buurten met weinig groenvoorziening aggressiever blij ken dan beter bedeelden. Vooral de kleuter komt tekort, al dus de heer Van Engelen. Speel plaatsen worden ingericht als ant woord op vragen van volwassenen: wat zijn de onderhoudskosten, hoe lang gaat het mee? Een speelgelegenheid voor de kleu ter moet veiligheid en beschutting bieden, niet verder dan 100 meter van huis om geen psychische span ningen te veroorzaken. Veel zand en water, een dakje, waaronder het kind zich in een huis kan wanen, nu af vraagt waarom dit is gedaan: die ruimtes worden amper of niet benut. Het aanbrengen van oud ma- teriaal als speelnuddel vond hij ge- vaarlijk, omdat de kinderen zich hieraan zelf beschadigen en omdat hieruit altijd ruzies voortvloeien. Overigens prees hij het enthousiasme van het comité en achtte hij het een goed ding, dat hier ouders met een initiatief kwamen. De heer Huizer schrok terug voor de konsekwenties: de speelvelden zouden wel eens niet zo kunnen wor den gebruikt als men heeft beoogd. Het totaal van deze avond was echter voor het actiecomité sterkend genoeg om enthousiast het initiatief verder uit te bouwen. WADDINXVEEN Het 5-jarige meisje Helena Plomp uit Weesp is vrijdagavond op de leplaan in Wad dinxveen door een auto aangereden en op slag gedood. Het kind, dat ’s-middags met haar ouders was aangekomen om bij fami lie te logeren, stak onverwachts tus sen geparkeerde auto’s de rijbaan over. WADDINXVEEN In ons blad van twee weken geleden, waarin wij melding maakten van het feit dat de heer C. H. de Vries was geslaagd voor het examen uitvaartbezorger schre ven wij door een misverstand abusie velijk, dat deze de uitvaartonderne ming van wijlen de heer H. Troost zou voortzetten. De Waddinxveense Begrafenison derneming heeft thans echter als enige directeur de heer E. J. Oskam, die ge durende vele jaren met de heer Troost een compagnonschap had in deze on derneming. .Lucht, water, zand en vuur, de vier hoofdelementen van de cultuur worden aan het kind onthouden,” zo citeerde de heer Van Engelen mevr, prof. Bladergroen. De stichting Ruimte voor de jeugd” pleit ervoor, dat in de woon wijken het wonen, de recreatie en het onderwijs zoveel mogelijk wor den geïntegreerd. In een bestem- minngsplan moet de „micro-recrea- tie” worden ingebouwd. „Men moet de stedebouw niet al leen overlaten aan stedebouwkundi- gen, maar ook medici, paëdagogen en ontwikkelings-psychologen in schakelen,” zo besloot de heer Van Engelen. Aan de hand van een groot aantal schema’s, die op een scherm werden geprojecteerd, gaf de heer A. Ooms hierna een overzicht van de gedetail leerde behoeften aan speelruimten, die naar mening van het comité in de diverse nieuwe woonwijken voor de afzonderlijke leeftijdsgroepen be staan. Voor peuters en kleuters zouden deze veldjes een zandbak, speel pleintje met speelapparatuur, zit bankjes, een speelweide en een vij vertje moeten omvatten. Schoolkinderen hebben daarnaast nog behoefte aan een trapveldje, een avontuurlijke bouw-speelplaats met materiaal als zand, oude banden, bal ken en boomstammen. Voor de kinderen op puberleeftijd moet gelegenheid zijn voor meer ge reglementeerde sport als volleybal, basketbal, vissen en zij moeten zich ook kunnen uitleven in een stuk ruig terrein. De burgemeester zei te weten, dat Gedeputeerde Staten het standpunt innemen, dat Zuid-Holland voor de overloop van de bevolking beslist re serves nodig heeft. De gemeente met die reservecapaciteit is Waddinx veen. Ook menen gedeputeerden, dat Waddinxveen zijn aandacht veel meer moet richten op Gouda en ver der Reeuwijk, Moordrecht en Goude- rak, dan op Boskoop. Gouda kan niet zonder Waddinxveen en Waddinx veen niet zonder Gouda. Beide ge- meente-besturen hebben elkaar be loofd op alle gebied steeds intensief overleg te zullen plegen. Wethouder Lips vulde nog aan, dat men na de motie-Van Schie in het college naar alternatieve mogelijk heden is gaan zoeken. Men heeft hierbij ernstig gepro beerd in hoeverre de verschillende standpunten konden worden omge bogen om tot één gemeenschappelijk standpunt te komen. KRAYESTEYN - TEL. 2068 Ook zal de scholenbouw in gevaar komen als het plan niet op korte ter mijn wordt aanvaard. De heer Van der Hooft zei het heel erg te vinden wanneer er weer houten barakken zouden moeten worden gebouwd om de komende overloop van school kinderen uit de Vondelwijk in Groenswaard III op te vangen. De burgemeester had zich erover bevreemd, dat in vraaggesprekken in een aantal dagbladen door ver-

Weekblad voor Waddinxveen | 1970 | | pagina 1