Werkgroep wil HAW.0-Atheneum voor lossing voor inconsequent te zijn HEARING Dokter Ontmoetingsschool alle richtingen de beste op- W addinxveen Gouden Bruidspaar in Waddinxveen Echtpaar Visman in het goud De raad durfde niet DE NUTSSPAARBANK TE WADDINXVEEN E Beterschap voor mevrouw Van der Hooft een flinke vrouwelijke Burgemeester dreigt met Kroon s MEDEWERKER i>JraM Waddinxveen Moerkapelle IKEN NODIGE! DOKTERSOIENSTEN Twee commissies of geen Waarom in Waddinxveen? Floralia tentoonstelling Realisering Samenwerking noodzakelijk WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 1 okt. 1970 HM I ZEVENHUIZEN/MOERKAPELLE Chaos Slijk vraagt voor spoedige indiensttreding Soil, te richten aan het kantoor te W’veen, Kanaalstr. 9. Telef. 2468. WADDINXVEEN De heer P. J. E. van der Linde werd aan de Rijks universiteit van Leiden bevorderd tot arts. PvdA-kamerlid vragen zou gaan stel len aan de minister over mijn houding ten opzichte van de wethoudersver- kiezing.” Dit gaf het PvdA-raadslid inder daad toe, maar hij ontkende dat deze mededeling ook maar iets met chan tage te maken heeft gehad. De heer Van der Hooft weigerde dit te geloven. „Dat nota bene een hoofd ambtenaar van een ministerie met zo’n belachelijk dreigement iemand wil dwingen te gaan. Ik zou willen dat dat Kamerlid die vragen had gesteld. Dan hadden we tenminste werkelijk openheid van zaken gekregen hier in Waddinxveen.” De inconsequentie zat ’em in het feit dat de heer Harms de commissie Ruimtelijke Ordening wél ter wereld wilde laten komen zonder duidelijke taakomschrijving en de commissie On derwijs op grond van hetzelfde man- ko niét. Als reden gaf hij op: op het gebied van Ruimtelijke Ordening heb ben we binnenkort belangrijke be sluiten te nemen die geen uitstel dul den, maar bij Onderwijs zijn we niet voldoende overtuigd van de juiste ver houding tussen commissie en School raad, zijnde beide advies-lichamen aan het college van B. en W. D’66 was het in dit opzicht met de PvdA woord voerder (fractieleider Van Gent was er niet) eens. De heer Van der Hooft weigerde Ned. herv. kerk: 9.30 uur: ds. D. van Vliet; 18.30 uur: ds. T. van ’t Veld. Herv. wjjkgeb.: 9.30 uur: ds J. van de Heuvel; 18.30 uur: kand. W. Arkeraat, Middelharnis. Bethel: 9.30 uur: ds T. van ’t Veld en 17 uur: ds J. van den Heuvel. Immanuëlkerk: 9.30 uur: ds N. J. Flink en 19 uur: geen opgave ontvan gen. St. Victorkerk: zo. 8.00 en 10.00 ui r ma. t/m vrij. 7 45 uur- wo. 20.00 u :r Herv. Kerk: 9.30 uur: ds A. van Eijk, Gouda en 18.30 uur: ds W. G. van der Sluys. Geref. Gem.: 9.30 uur: Ds A. F. Hon koop. 18.30 uur Ds A. F. Honkoop. Chr. Afgesch. gem.: 9.30 uur en 17.00 uur: ds A. P. Verloop. Remonstr. Gem.: geen dienst. Oud Geref. Gem.: 10 en 18.30 uur: leesdienst. 8 oktober 19 uur: ds Wil ting. De burgemeester reageerde zeer fel op de tweestrijdigheid in redenering van de heer Harms. Hij stelde de keus: of beide commissies of geen. Een vrij wel niet te volgen chaos van discussie volgde op dit voldongen feit. De heer Barth stelde tenslotte vast: „Als de raad dat wenst kan zijn in consequent handelen.,, Burgemeester Van der Hooft: „Dan ga ik de wet hanteren en verklaar ik dit besluit on wettig. Ik zal het dan ter vernietiging voordragen bij de Kroon.” Op een dergelijke wending in het debat hadden de nieuwe, op punten van de regelementen nog niet schot - vaste raadsleden niet gerekend en zij grepen dan ook met beide handen de door de heer Van Schie uitgestoken strohalm, die inhield dat de beide commissies voorlopig zouden functio neren als aangegeven in artikel 62 van de gemeentewet. De raad was niet inconsequent ge weest WADDINXVEEN Zaterdag: dr C. A. de Geus, Prinses Beatrixlaan 6, telefoon (01828) 1676. Apotheek Van Doom, Prins Bernhard laan 3, telefoon (01828) 4162 geopend. Zondag: P. van der Linde, Souburgh- laan 15, telefoon (01828) 4100. Apo theek Van Doom gesloten. J. Tol, Dorpsstraat 12, Bleiswijk, tele foon (01892) 2500. i Geref. Kerk: Kruiskerk: 9.30 uur: dr R. J. van der Meulen, Scheveningen 18.30 uur: ds B. Koekkoek. Ontmoe- tingskerk: 10 uur: ds B. Koekkoek en 17 uur: ds Sj. Tiemersma, Zwammer- dam. Oud-wethouder F. M. van Tol moest donderdagavond tot zijn schrik on dervinden dat hij tóch een functie had gekregen, hoewel hij er liever geen kandidaat voor was geweest. Hij bleek nl. het oudste raadslid te zijn en dus nestor. In die functie wenste hij namens de gehele raad mevrouw Van der Hooft-Lourens, die zojuist een zware operatie had ondergaan, beter schap toe. Tot de burgemeester: „Ik wens u toe dat uw vrouw weer gauw thuis zal zijn.” Spreekuren Maatschappelijk Werk ster der Herv. Kerk: Mevr. J. van Harten-v.d. Meent, maandag, woen dag en vrijdag 's morgens van 9.lv’ 10.00 uur en woensdagavond van 7.i(1 -8.00 uur in wijkgebouw 'Het Anker' Kerkweg 234. tel. 4522 De ingang van Wijkgebouw Het Anker is voor dit spreekuur niet aan de Kerkweg, maar achterom via de Noordkade. Zo’n vijftig jaar geleden werd deze vraag door de meerderheid van het Nederlandse volk zonder meer ont kennend beantwoord. In de huidige tijd blijkt samenwerking tussen men sen met verschillende levensovertui gingen ook op onderwijsgebied zeer wel mogelijk. Een dergelijke bereid heid tot samenwerking is eveneens in Waddinxveen gebleken. In januari ’70 is hier een werkgroep gevormd door voorstanders van protestants-christe- lijk, openbaar en rooms-katholiek on derwijs om de mogelijkheden te on derzoeken voor een ontmoetings school voor Havo-Atheneum. Na tal rijke gesprekken en grondige studies is de werkgroep tot de conclusie ge komen dat de stichting van een sa menwerkingsschool de enige oplossing is. Deze oplossing is voor de werk groep zeer wel aanvaardbaar indien voldaan wordt aan een aantal voor waarden, waarvan de belangrijkste zijn: a. Levensbeschouwelijk vormingson derwijs is ter keuze van de ouders. In het telefoongesprek had de heer Harms de burgemeester medegedeeld dat hij het Kamerlid van zijn voorne men had weten af te brengen om de goede naam van Waddinxveen niet door ’t slijk te halen. Hij stelde met nadruk dat van zijn kant geen sprake kon zijn geweest van enige pressie om de heer Van der Hooft alsnog naar de hearing te laten gaan. De burgemeester: „Wilt u dat ik u het telefoongesprek woordelijk weer geef?” De heer Harms: „Dat kan ik u zelf wel vertellen, want ik heb de gewoon te dit soort gesprekenen te stenogra feren.” Het debat werd beëindigd met woorden van scherpe kritiek van de heer De Lijster die tijdens de hearing tot de ’schrikbarende ontdekking’ was gekomen dat de respectieve sprekers ’voor een kwartje op de eerste rij wil len zitten.’ „Ik hecht niet zo’n grote waarde aan die kretenslakers die ook in deze raad nog met een zekere eer worden beladen,” zo was de mening van de AR-woordvoerder, die tot slot zijn te leurstelling uitsprak over het feit dat hij deze avond ook in de raad al geen volwassenen had kunnen bespeuren. Ondanks pogingen van D’66 en KVP kwam de dakkapel-kwestie tijdens deze vergadering niet aan de orde. Aan het begin van de raadsvergade ring kwam dit punt bij de behande ling van de ’ingekomen stukken’ ter sprake, maar ondanks pogingen van de heren Van Vloten en Van Schie werd er - na stemming - besloten om de commissie openbare werken en be drijven eerst advies te laten uitbren gen. WADDINXVEEN Het zal 12 ok tober vijftig jaar geleden zijn dat Jan Heijboer en M. A. Leenderse in „het land waar het leven goed is” van het Zeeuwse Meisje, hun levens met el kaar verbonden. Zij gingen varen op de ongewisse baren in letterlijke zin, want hij was schipper in hart en nie ren, en op de Rijnvaart vonden zij hun ’brood op het water’ vele jaren, tot een twintig jaar geleden hun leven werd verweven met het dorp aan de Gouwe, waar zij hun ankerplaats had den gevonden! De zoons en dochter zetten de reis allen op het water voort en nauwlet tend worden in „Schuttevaer” de scheepstijdingen gevolgd. Aan de wal maakten zij zich tot op hoge leeftijd nuttig door ’hand en spandiensten’ in de buurt van hun ’home’ Kerkweg 62. De heer Hijboer is reeds 87 jaar en zijn vrouw ook reeds ver over de tach tig, doch beiden zijn gezien hun leef tijd nog zeer vitaal! Straks zullen zij in het verzorgingscentrum „Anne Frank” een einde maken aan het zeer werkzaam bestaan en trachten nog wat te genieten van de rust. Met hun kinderen en vele klein- en achter kleinkinderen hopen zij op vrijdag 10 oktober in het Herv. Wijkgebouw aan de Esdoomlaan te gedenken al de zor gen en al de zegen die in deze halvie eeuw hun deel zijn geweest en dank baar terug zien op de vele tochten die zij door Nederland en Duitsland in vaak spannende tijden mochten mee maken. WADDINXVEEN Aan de Brede- rolaan nummer 20 gaat 7 oktober de vlag uit. Het echtpaar Visman-Geer- lings is dan vijftig jaar getrouwd en het is zo gelukkig dat het deze feest dag in een voortreffelijke gezondheid kan vieren. De heer en mevrouw Vis man (de heer Visman is 74 jaar) wo nen sinds 1965 in Waddinxveen. Daar voor woonden zij in Utrecht, *s-Gra- veland en Bilthoven. Zij woonden ve le jaren (ook tijdens de oorlog) op Curasao, waar de heer Visman als technicus werkzaam was bij Shell. Overigens voelen zij zich in Waddinx veen best thuis. Gelukgewenst! MOERKAPELLE In de openbare school voor het basisonderwijs is vo rige week de jaarlijkse tentoonstelling ’Floralia’ gehouden. Burgemeester I. J. P. Keijzer opende de bloemen- en plantenshow. Hoofd van de school, de heer R. Dewald, dankte alle vrijwil ligers voor de viele vrije uren die be steed werden om de schoolruimte tot een Eldorado te maken. De prijzen voor de opgekweekte planten en gemaakte stukjes gingen naar: 1. Ireen v.d. Velden, 2. Barend Cammeraat en 3. Cors Cammeraat en een eervolle vermelding voor Gert Jan Holstege. Opgemaakte bakjes met planten: 1. Jack v.d. Ven en Annemieke van Ho ven, 2. Anita Vermulm, 3. Trudie Uit- tenbroek. Eervolle vermelding: Wilma Campenhout. Opgemaakte bakjes met bloemen: 1. Piet Verschoor, 2. Fred Vermulm, 3. Ingrid Koolhaas. Eer volle vermelding Lizet Hoogkamer. In de restgroep, waarbij speciaal op het kinderwerk is gelet, behaalde John Huurman de eerste prijs, 2. Bart Klos, 3. Evelien Nagtegaal. Eervolle vermelding Rob Oosterhout. Het schoolbestuur moet de wensen van de ouders inzake dit vormings onderwijs respecteren en mogelijk heden hiertoe garanderen. Daar naast moet, wanneer de ouders dit wensen, de mogelijkheden worden gegeven om te komen tot een ont moeting van levensbeschouwingen in speciaal gereserveerde uren. In de school moeten de verschillen de levensbeschouwingen en -ach tergronden van de leerlingen tot hun recht komen, waarbij respect en verdraagzaamheid voor eikaars meningen een eerste vereiste zijn. Met name het personeel van de school moet deze overtuiging delen, b. De bestuursvorm moet de grootst mogelijke garantie bieden dat de belangen van alle betrokkenen - de overheid, de ouders, de leerlingen, het personeel - in de besluitvor ming worden opgenomen. Deze bestuursvorm berust op: De opvatting dat de ouders het schoolbestuur dienen te vormen. De Gemeentewet, die in de art. 61 t/m 64 daartoe de mogelijkheid biedt. De opvatting dat personeel en ou dere leerlingen resp. medezeggen schap en inspraak dienen te bezit ten. Statuten, waarin de samen stelling en de stemmingsprocedure van het bestuur de grootte waar borgen moeten geven aan de ver schillende levensbeschouwelijke groepen, in kwestie van levensbe schouwing, benoeming en ontslag van personeel, statutenwijzigingen en andere problemen die het ka rakter van de school betreffen. Hoewel de briefschrijvers niet wil len suggereren dat alle vraagstukken al zijn opgelost, menen zij wel dat na de vruchtbare gedachtenwisseling van de afgelopen maanden ook de nog resterende vraagstukken tot een goe de oplossing kunnen worden gebracht. Zij stellen zich voor, dat er in de na bije toekomst informatie-avonden voor de belanghebbende ouders wor den georganiseerd, waar gelegenheid zal zijn tot een verdere gedachtenwis seling en meninigsvorming. Ook wil men over dit onderwerp een uitge breide brochure publiceren. Teneinde zoveel mogelijk inzicht te krijgen in de mening van de betrokken ouders zal binnenkort een enquête worden gehouden. school voor voortgezet onderwijs. De leden van de gespreksgroep heb ben overleg gepleegd met het minis terie van onderwijs, met besturen van scholen voor voortgezet onderwijs op bredere basis in andere gemeenten, terwijl het Waddinxveense gemeente bestuur regelmatig wordt geïnfor meerd over de bevindingen van de werkgroep. Met name weet de ge spreksgroep zich gesteund door de op vatting van het Ministerie, dat zich positief opstelt tegenover de stichting van dit type scholen voor kleinere ge meenten. Geref. Gem. Boskoop (Mendelweg): 9.30 uur: leesdienst; 19.00 uur: ds R. Boogaard, Leiden. Voll. Ev. gem. Bethel Boskoop: Burg Colijnstr.: 9.30 uur: samenkomst. Idem dinsdag 20.00 uur. Jehova’s Getuigen: 15.30 uur: openb toespraak; 16.30 uur: Wachttoren studie. De schrijvers van de open brief zijn van mening, dat aan het bezoeken van een school voor voortgezet onderwijs in Gouda een aantal voor de hand lig gende bezwaren is verbonden. Tege lijkertijd is men ervan overtuigd, dat een Havo-Atheneum in Waddinxveen alléén kan worden gerealiseerd, als alle ouders, die levensbeschouwelijk verschillend zijn geörienteerd, willen samenwerken. De vestiging van een dergelijke school heeft volgens de open brief vier belangrijke voordelen, te weten: De kinderen behoeven niet te reizen. Daar de school niet zo groot wordt krijgen ze een beter contact met hun medeleerlingen en de leerkrachten. Hun drempelvrees wordt geringer om dat de school in eigen woonplaats is gelegen. „Schoolavondjes” geven geen vervoersproblemen etc. De ouders kunnen de gang van za ken van nabij volgen en kunnen hun inspraak en medezeggenschap beter doen gelden. De leerkrachten kunnen intensiever contact onderhouden met leerlingen, ouders en school. ’Samenspel tussen de basisscholen en deze school wordt zeer goed moge lijk. Het Havo (Hoger algemeen Vormend Onderwijs) geeft een brede opleiding voor vooral die leerlingen die verder willen studeren aan een Hogere Tech nische School (H.T.S.), een Paedago- gische Academie (Onderwijzersoplei ding), een Sociale Academie (o.a. op leiding tot maatschappelijk werk(st) er)kortom elke vorm van hoger be roepsonderwijs. Het MAVO-diploma geeft geen toelating tot deze beroeps opleidingen. Het Atheneum-diploma geeft (af hankelijk van het gekozen examen programma) toegang tot de Hoge school en de Universiteit. Het is dus duidelijk dat een school voor Havo én Atheneum veel ruimere mogelijkhe den tot opleiding biedt voor onze kin deren dan bijvoorbeeld een school voor uitsluitend Havo. Briefschrijvers komen tot de con clusie, dat na een grondig onderzoek naar het te verwachten aantal leer lingen is gebleken, dat afzonderlijke openbare, protestants-christelijke of rooms-katholieke scholen voor Havo- Atheneum in Waddinxveen niet gere aliseerd zullen kunnen worden. De Wet op het Voortgezet Onder wijs laat echter ruimte voor de stich ting van een school voor Havo-Athe- neum, waarin alle levensbeschouwe lijke groeperingen samenwerken. Over de wenselijkheid om kinderen van verschillende levensbeschouwe lijke achtergrond samen te brengen onder het dak van dezelfde school zegt de open brief: „Als u deze discussie wilt voortzet ten, dwingt u mij de werkelijke gang van zaken uit de doeken te doen,” ant woordde de heer Van der Hooft, die meteen daarop verklaarde zich door de vooriztter van de Partij van de Ar beid, de hjeer L. Vleggeert, bedrogen, en door de heer Harms gechanteerd te voelen. Nadat hij zijn misnoegen over het briefje had laten blijken, was de bur gemeester opgebeld door de heer Vleg geert als voorzitter van het hearing- comité. De heer Vleggeert zegde toe te zullen ’versieren’ dat er alsnog een persoonlijk, schriftelijke invitatie naar de burgemeester zou gaan. Deze kwam inderdaad en werd geschreven door de heer Barth, secretaris van het comité. In zijn brief verwees de heer Barth echter naar de vroegere brief aan het college. De burgemeester con cludeerde hieruit dat men dus niet van zijn oorspronkelijke uitgangspunt was afgestapt en besloot niet te gaan. D’66 en PvdA bleken niet zo zwaar te tillen aan de ’illegale’ telefonische toezeggging van de heer Vleggeert. De heer Harms vond, dat de argumenten van de heer Van der Hooft getuigden van kleinzieligheid. De persoonlijke aanval op de heer Vleggeert, niet aan wezig en geen raadslid zijnde even min bij machte om zich te verdedigen, achtte de heer Harms verwerpelijk. „U beticht hier iemand van leugens en verdraaiingen die zich hiertegen niet kan beschermen. Dat is een hou ding een magistraat onwaardig.” De ’magistraat’ reageerde hierop met te stellen dat niet hij, doch de raadsleden die hem op het punt van de hearing hadden aangevallen ver antwoordelijk waren voor deze, zoals hij het uitdrukte, ongewenste opening van zaken. De burgemeester deed trouwens nog een mededeling. Hij vertelde dat ook drs. Harms een (tele fonische) poging had gewaagd hem over te halen naar de hearing te gaan. „En u hebt geprobeerd mij te chante ren door eerst te vertellen dat een Het recht van de gemeenteraad om inconsequent te zijn. Dat was de inzet van verhitte debatten tussen burgemeester Van der Hooft enerzijds en de heren H. P. Barth (D’66) en drs R. Harms (PvdA) anderzijds tijdens de be handeling van college-voorstellen tot instelling van comissies voor Ruimte lijke Ordening en Onderwijs. De heer P. de Lijster (AR) vertaalde dat in consequent achteraf met onvolwassen en dat was in feite zijn enige bijdrage aan het tw istgesprek. Hij zei overigens niet wie er onvolwassen was geweest. ronduit zijn medewerking aan een dergelijke gang van zaken. Zijn me ning: die commissies moeten eerst maar eens aan het werk gaan en kun nen dan zelf hun eigen grenzen geven aan wat zij hun taak achten. U ziet het, het college geeft u alle mogelijke inspraak. Met de recente problemen op on derwijsgebied in het achterhoofd en het beeld van de Schoolraad voor zich wilden PvdA en D’66 zich voor wat betreft de onderwijs-commissie liever niet op zulk glad ijs wagen. Met Ruimtelijke Ordening hadden zij geen problemen. Moeilijken nog werd het toen de heer Van Schie stelde dat hij het nut niet inzag van het instellen van een commissie die door twee van de vijf leden (de heren Harms en P. C. C. van Vloten van D’66) al bij voorbaat niet werd gesteund en er in dat geval ook niet aan zou meedoen. Waddinxveen zal tot in lengte van jaren voor het voortgezet onderwijs blijven aangewezen op Gouda, indien in deze gemeente niet kan worden gekomen tot de stichting van een school voor Havo-Atheneum op een bre dere grondslag, waar leerlingen van alle gezindten terecht kunnen. Dit is het uitgangspunt van een open brief van de werkgroep Havo- Atheneum, Waddinxveen. In deze werkgroep hebben achttien vertegen woordigers van openbaar, protestants-christelijk en katholiek onderwijs ge durende een achttal maanden een studie gemaakt van alle mogelijkheden die er zijn om Waddinxveen in een nabije toekomst te voorzien van een eigen Vervolg van pag. 1 Ontmoetingskerk (RK): zo. 8.30, 11 en 18.30 uur: di 7 45 uur; do. 20. en za. 19.00 uur Nog een foto van Pipo die het zwemfeest van De Gouwe luister kwam bijzetten. Hier houdt hij zijn publiek in ademloze spanning, maar on danks pogingen van Mammaloe om haar man voor een nat pak te behoeden zal hij toch in de plons terechtkomen. (foto Sjaak Noteboom) Ui

Weekblad voor Waddinxveen | 1970 | | pagina 5