Rammelend W.S.E. laat Gouwe-nieuws winst aan Gouderak RCV verliest over Waddinxveen-zat Aktie groot succes Raiffeisenspaarweek ’70 Burgerlijke stand Personeelsgebrek meubelindustrie A.R. organiseerde nuttige discussie over onderwijs I „Op de vrouw af” Schip Ahoy af 1 H EEN BCEKENBON IS ALTIJD RAAK!’ Moerkapelle B|| „Egoïstisch” Ontmoetingsschool i i |g| Wq WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 15 okt. 1970 ra UTRECHT Evenals de Raiffeisen- organisatie in andere Europese landen organiseren ook de Nederlandse Raif- feisenbanken dit jaar weer een spaar- week. De Raiffeisenspaarweek, die langzamerhand een begrip is gewor den, valt dit maal in de periode van 26 t/m 30 oktober. Het doel van de spaarweek is het bevorderen van de spaarzin. Hoewel de Raiffeisenban- ken als grootste spaarinstelling van het land uiteraard het gehele jaar door de spaarzin van het publiek trachten te stimuleren, moet de week van. 26 t/m 30 oktober worden gezien als een extra stimulans in deze rich ting. GOUDA Dit najaar zal onder de titel „Op de vrouw af” een grote lan delijke aktie Worden gehouden. Deze richt zich tot de vrouwen, die op dit ogenblik wel geïnteresseerd zijn in hun nieuwe mogelijkheden, maar tot nu toe de weg nog niet gevonden heb ben om van die mogelijkheden ge bruik te maken. Waddinxveen De aktie ’’SCHIP AHOY” voor de nieuwe Henri Du- nant is in Waddinxveen een groot succes geworden. Toen gisteravond om 11 uur de heer P. Bakker van de gemeentesecretarie in de raadszaal de definitieve balans kon opmaken bleek er 11.531,50 voor het Rode Kruis-hospitaalschip te zijn opge bracht. Om tien uur was de opbrengst van de collecte geteld. Toen was het nog een uurtje wachten op de banken, die met hun opbrengst van ongeveer 900,het totaalbedrag voor Wad- dïnxveen naar ruim elfenhalfdui- zend.gulen tilden. De aanval van RCV op de bovenste plaats is mislukt. Floreant liet er geen twijfel over bestaan en toonde zich de betere ploeg. Voor de rust kon de Waddinxveen- se ploeg het Boskoopse geweld met veel kunst en vliegwerk nog enigs zins afremmen. Hoewel de verdediging van RCV veel werk verzette liep Floreant naar 20 door doelpunten van spits Tui- nenburg. Toen na de rust Veltenaar uit het veld gestuurd werd kon RCV alleen nog maar proberen de schade zo klein mogelijk te houden, wat door prima spel van aanvoerder Vreeswijk en de uitblinkende doelman Van der Wou den wonderwel lukte. Dit thema wordt de komende weken door middel van de publiciteitsmedia, door het verspreiden van folders en Waddinxveen-zaterdag dat deze mid dag meer moeite had met het hobbe lige veld dan met zjjn tegenstander, boekte z’n vierde overwinning. Lang zal er echter niet meer over worden gepraat, want het geheel was een ma tige vertoning. De Zevenhoven-ploeg die ter elfder ure nog moest worden gecompleteerd, speelde zeer onsamenhangend. -Het pleit niet voor de gasten dat er niet mëer dan zes maal werd gescoord. Een score met dubbele cijfers had zeker binnen bereik gelegen. Wad dinxveen weigerde echter z’n tegen stander op de feiten te drukken - het speelde veelal te zelfzuchtig, goede openingen werden daarom te zelden gemaakt. De wedstrijd die een kwartier te laat begon, omdat arbiter Kamphuy- zen verstek liet gaan, bracht Wad dinxveen al na ze minuten aan de lei ding. Een hoekschop van Van der Stelt werd door Van Oyen ingekopt. Twee minuten later was ’t weer raak. Weer was het Van der Stelt die een corner scherp nam, zo scherp dat de Zevenhoven goalie de bal alleen nog maar van achter de doellijn wist weg te halen. naar het overbruggen van de kloof tussen de levensbeschouwingen in Waddinxveen. Een ander lid van de werkgroep, mevrouw J. G. M. Bootsma-van der Mooren, stelde, dat het egoïstisch zou zjjn, als men van protestants-christe- Ijjke zjjde niet wilde meewerken aan de stichting van een middelbare school. Gebrek aan medewerking van genoemde zijde zou n.l. betekenen: in het geheel geen middelbare school in Waddinxveen. Hoog opspringend heeft aan voerder Vreeswijk de bal weg gekopt uit de RCV-doelmond, waarna de mede-verdedigers voor wat lucht kunnen zorgen. Niettemin verloren de Wad- dinxveners met 20 van Flore ant. Mevrouw Laan-Oosterom on dervond toen zjj aan de arm van haar gloednieuwe echtge noot de Gereformeerde Kerk van Zevenhuizen kwam uit stappen, dat je als kleuterleid ster niet ongezien kan trouwen. Al haar kleine vriendinnetjes en vriendjes stonden te wach ten om een feestelijke hulde te brengen. (foto Sjaak Noteboom) door het aanbrengen van affiches on der de aandacht van het publiek ge bracht. Verwacht wordt dat evenals in de voorgaande jaren zeer velen gevolg zullen geven aan de oproep tot sparen, die van de spaarweek uitgaat. Stellig zullen ook nu weer vele nieuwe spaarrekeningen worden ge opend en zullen eveneens vele be staande cliënten hun spaarsaldo wil len versterken. Een gevolg van de ontwikkelingen op het gebied van de salarisbetalingen is dat velen gebruik maken van de mogelijkheid om, al dan niet automatisch, een bedrag van hun privérekening dat niet voor spoe dige besteding benodigd is te laten overschrijven naar een spaarreke ning. Dat zijn de moderne cliënten, die thuis vanuit hun gemakkelijke stoel aan de spaarweek deelnemen. Maar toch houden de Raiffeisen- banken voor de komende spaarweek ook terdege rekening met een grote toeloop aan de loketten. Ze zijn erop voorbereid. Vertegenwoordigers van alle Wad- dinxveense sportverenigingen heb ben huis-aan-huis de deuren plat ge lopen. En zij vonden overal een warm onthaal. De collectebussen ontvingen de goede gaven graag om deze later uit te storten in de ge meentelijke geldtelmachine in de raadszaal. DEN HAAG De Nederlandse Meubelindustrie - werkend op maxi male capaciteit - blijkt niet aan de vraag naar meubelen, die volgens de cijfers van het E.I.M. 26% hoger ligt dan vorig jaar, te kunnen voldoen. De grootste belemmering voor het opvoeren van de capaciteit is op korte termijn gelegen in de personeels- schaarste. Desondanks kon de pro- duktie van meubelen blijkens de maandenquête van het C.B.S. in de periode januari t/m juli 1970 vergele ken met die overeenkomstige periode in 1969 met 11 J°/o worden opgevoerd. De cijfers van de Algemene Industrie Statistiek wezen over het le kwartaal 1970 op een afzetwaarde van 154, miljoen voor houten meubelen en 88,miljoen voor stalen meubelen. WADDINXVEEN De A.R. Kiesvereniging belegde vorige week een ver gadering, waarop het Christelijk ondërwjjs in het middelpunt van het gesprek stond. Daar het onderwerp de belangstelling heeft van velen waren niet alleen de leden van genoemde kiesvereniging uitgenodigd, maar waren in brdere kring invitaties verspreid. Inleider was drs T. M. Gilhuis, rector van een Am sterdams Lyceum en docent didactiek Geschiedenis aan de Vrjje Universiteit. Na 37 minuten was het De Bruyn die goed doorliep op een dieptepas van Westdijk en 03 liet aantekenen. Na rust een zelfde scoreverloop. Eerst lepelde Noordam een van de keeper terug springende bal in de touwen, vervolgens schoot Van der Stelt na enig solowerk de stand naar 05. Het laatste woord was zoals gebruikelijk aan Hans de Bruyn die opnieuw een dieptepas van Westdijk naar juiste waarde wist te schatten. (06) Hoe kan het: een WSE, dat vorige week een uitstekende wedstrjjd speel de en nu een wedstrijd waar het in alle linies rammelde. Vooral voor de rust een zwak ope rerende verdediging, een middenlinie die niet aansloot en een voorhoede die steeds maar probeerde te passeren, waaraan de buitenspelers (in het bi- zonder Compeer) zich schuldig maak ten, inplaats van resoluut voor te zet ten. Zelfs een vrije kans bracht hij om zeep. De scheidsrechter deelde ook in de malaise, want hij onthield Gouderak een tweetal goede scoringskansen. Niet dat WSE direkt de mindere was. Maar de opruiming achter ging te traag, waar vooral Ton Geers zich aan schuldig maakte. In de twintigste minuut was dit oorzaak van een 10 achterstand toen Randeraad hem de bal ontnam en hard in de hoek schoot (0-1). Toor, de meest bewegelijke voor hoedespeler, had pech toen zijn harde kopbal tegen de lat ketste. Theo Geers loste een hard schot maar Feytel sloeg dit bekwaam over de lat. Het gevaarlijke buitenspelvalletjie koste WSE het tweede doelpunt toen Randeraad goed doorliep op een pas van Terlouw en doelman Jansen kans loos passeerde (02). Enkele minuten daarna schoot Theo Geers hard in, maar de keeper van Gouderak stopte het schot bekwaam. Na de rust werd Ton Geers vervan gen door Huisman, die door autopech telaat op het appèl verscheen, hetgeen in de verdediging versterking gaf. Theo Koetsier zette verschillende malen zijn voorhoede aan ’t werk en een hard werkende B. Droog zag zijn harde schot over de lat verdwijnen. Een vrije trap van Koetsier plukte Feytel precies onder de lat weg. Tien minuten voor het einde had Toor suc ces toen hij hard raak schoot. Bijna zou het nog gelijk worden maar B. Droog zag zijn harde schot door de doelman van Gouderak ge keerd. De voorzitter van het bestuur van het Christelijk Lyceum te Gouda, drs. J. Meijerink, bracht naar voren, dat dit bestuur reeds acht jaar bezig is om te komen tot een middelbare school onder die rook van Waddinxveen. De heer Meijerink stelde eveneens, dat een kind binnen de christelijke school ook al voldoende geconfron teerd wordt met verschillende levens beschouwelijke denkbeelden. De voorzitter van de vergadering, ir. G. van der Berg, vroeg of de prote- stants-christelijke leden van de werk groep niet primair gedacht hadden aan samenwerking met de rooms katholieken. Volgens de heer H. W. R. Meijer was van laatstgenoemde zijde hiervoor geen belangstelling. Hoewel de verschillende standpun ten niet tot elkaar kwamen stond de discussie op niveau. Onder de ruim honderd aanwezigen bevond zich een aantal voorstanders van openbaar onderwijs (o.m. enkele raadsleden). De inleiding en de discussie kunnen mede bijdragen tot de meningsvor ming, nu ook in Waddinxveen ge tracht wordt om tot een ontmoetings- school te komen. iUSE-D dmodel' ,ey met jessin. t kapucl dekleure Daar waren vier Rode Kruis-me- dewerkers, de dames Westerveld, Kempkes en Kloet en de heer Rad der aanwezig om de heer Bakker bij zijn dankbare taak te assisteren. En niet te vergeten gemeentebode P. T. Rooks, die niet alleen een rappe tel ler, maar met zijn koffie ook een voortreffelijk gastheer was. Het enthousiasme bij de tellers was bijzonder groot, of het nu ging om de honderden kwartjes en gul dens of om een paar briefjes van 100,die ook uit de bussen kwa men. Spreker behandelde in de eerste plaats het experiment, dat in de Bijl mermeer plaats vindt, alwaar de ver schillende ’’zuilen” in één school sa menwerken. In de eerste schooljaren, de z.g. ’’onderbouw” krijgen de kinde ren verplicht levensbeschouwelijk vormingsonderwijs van docenten, die de levensbeschouwing van de betref fende ouders zijn toegedaan. Voor de andere vakken dan vormingsonder wijs wordt deze splitsing niet aange houden. In latere jaren, de z.g. ’bovenbouw’, worden bedoelde lessen mede gegeven door docenten, die een andere levens beschouwing huldigen, waardoor dus Het belang van sparen dient in een tweeledige betekenis te worden op gevat. Dè nationale besparingen vor men een noodzakelijke voorwaarde voor de economische groei en derhalve dienen de Raiffeisenbajiken door hun spaarzin bevorderende activiteiten een gemeenschappelijk belang. Bovendien staat in het bijzonder in de spaarweek het belang van de in dividuele' spaarder op de voorgrond. Want ook al is men tegenwoordig omgeven door een uitgebreide sociale wetgeving, toch mag de betekenis van het eigen spaarkapitaal niet worden onderschat. De zekerheid die dë spaarrekening biedt, indien zich on voorziene omstandigheden voordoen, is tot uitdrukking gebracht in het thema dat voor dé spaarweek 1970 is gekozen: „Sparen geeft veiligheid”. Geboren: Anna Elisabeth, d.v. A. M. de Bruijn en H. Deutekom; Sandra Jessica Veronique, d.v. J. P. van der Eijk en H. I. Figas; Frederika Jeanet- ta, d.v. A. van Velde en I. H. Barens; Sylvia, d.v. W. J. Hoogduijn en A. van der Zweth; Jan Willem, z.v. J. W. Broer en N. Breedijk. Gehuwd: Jacobus H. van Zanten en Willy Zwarteveld; Abram Sloof en Katharina Klomp. Tijdens de discussie verklaarde één van de leden van de werkgroep van 18, drs G. C. Kamerling, dat het be paald niet de bedoeling was te komen tot een openbare school. Dat nog niet scherp naar voren kwam hoe de le vensbeschouwelijke vorming zou plaats vinden, lag aan het feit, dat men hierin ten volle de ouders wilde kennen. De heer Kamerling bracht verder naar voren geen behoefte te hebben aan een principiële fundering van het streven van de 18; hij wilde slechts zeggen, dat men mede streefde De aktie wordt landelijk voorbereid door Man/Vrouw/Maatschappij en Dolle Mina, terwijl plaatselijk kon takten worden gelegd met andere groepen zoals de N.V.S.H., Centraal Wonen, Vrouwenverenigingen en Vrouwenafdelingen van politieke par tijen. Het weekblad Margriet bege leidt het geheel met een serie van zes artikelen. 9 November is de grote dag, waarop alle geïnteresseerden, daartoe aange spoord door radio (NOS 21 uur) en te levisie (VARA: van 19.30 uur tot 20.00 uur en via Achter het Nieuws van 21.10 uur tot 22.00 uur), naar de ver schillende centra zullen komen, die overal in het land worden opgericht. Iedereen kan die avond en ook de volgende dag en avond komen bin nenlopen om zijn hart te luchten of zich te laten inlichten over punten als kinderopvang, aangepaste werkgele genheid (part-time werk), seksualiteit en geboorteregeling, gemeenschappe lijke voorzieningen, onderwijs en be roepsopleiding (bijvoorbeeld her- en bijscholing ook voor ouderen). Het aktiecentrum voor Gouda en omstreken wordt gevestigd in Restau rant De' Zes Sterren, Achter de Kerk 14, Gouda. Voorlopig ligt de organisa tie in handen van Man/Vrouw/Maat schappij en de N.V.S.H. Langs deze weg hoopt men echter nog andere groepen en verenigingen, maar ook enkelingen te bereiken, die menen een bijdrage te kunnen leveren aan de voorbereidingen voor 9 en 10 novem ber. Motto van de Goudse Aktie is: tegen de drempelvrees. Het is bekend, dat er in brede kringen belangstelling be staat voor bovenstaande onderwer pen. De hoop leeft, dat heel veel men sen op één van de beide aktiedagen zullen komen informeren en hun kri tiek en meningen naar voren brengen. Hieruit kunnen dan weer nieuwe, nuttige initiatieven ontstaan. Kontaktadres voor de aktie „Op de vrouw af” in Gouda is: Mevr. M. J. van Eyck, v. Goghstraat 79, Reeuwijk, tel. 01829-3195. achttien plannen gepubliceerd betrekking tot het stichten van ’’ontmoetingsschool”. Op grond van hetgeen tot op heden over deze plannen was gepubliceerd meende de heer Gilhuis te moeten concluderen, dat uitvoering zou leiden tot een zui vere openbare school. Is in de Bijlmermeer levensbeschou welijk onderwijs verplicht, in Wad dinxveen zou dit ”ter keuze van de ouders zijn”. Dit facultatieve nu stelt de Mammoetwet met betrekking tot het openbaar onderwijs. Aan het einde van de inleiding stelde de inleider de vraag wat de die pere intentie is van de ouders, die christelijk onderwijs voor hun kinde ren wensen. Het is de wens, dat de kinderen ook op school het milieu herkennen, waarin zij thuis opgroei en, in welk milieu geleefd behoort te worden uit de verzoening van Chris tus. Waddinxveen Voor de 7e ronde van de K.N.Z.B. beker speelde De Gouwe donderdag in het overdekte bad te Bodegraven tegen de reserve hoofdklasser Z.I.A.N. H uit Den Haag. Door een regelmatige 4-0 over, winning wist De Gouwe zich te plaatsen voor de 8e ronde. In het algemeen heeft De Gouwe tijdens de gehele wedstrijd een licht overwicht gehad tegen de het uit jeugdige spelers bestaande Z.I.A.N. De spelers van Z.I.A.N. bezaten een zeer goede zwemsnelheid, maar mis ten in de aanval toch de nodige stootkracht. In de le spelperiode nam De Gou we vrij snel de leiding door A. Troost, waarna in de eerste en tweede spel periode niet meer werd gescoord. In de 3e periode werd het snel 2-0 en 3-0 door A. Troost en H. v. d. Bosch. Door een keurige boogbal scoorde H. v. d. Bosch in de 4e periode 4-0, maar voor het spelverloop was dit niet meer van belang. Op zaterdag 24 oktober wordt te Enschede voor de 8e ronde gespeeld tegen Z.C.E. Inmiddels is ook de indeling be kend gemaakt voor de in januari ’71 beginnende competitie. De ploegen, welke De Gouwe in deze competitie zal ontmoeten zijn: B.Z.P.C. uit Bodegraven; D.W.R. uit Haarlem; G.Z.P.C. uit Groningen; Kon. A.Z. uit Amsterdam; Sedna uit Amersfoort; de IJssel uit Deventer; de Walvis uit Groningen; Wilskracht uit Utrecht; Z.C.E. uit Enschede; Z.I.O.S. uit Den Haag; en Z.P.A. uit Almelo. De eerste acht, in de winter val lende thuiswedstrijden zal De Gou we 's zaterdagsavonds om 6.00 uur in het overdekte bad te Bodegraven spelen, waarna de resterende 4 wed strijden uiteraard in het bad „de Sniep” te Waddinxveen zullen wor den gespeeld. Vrijdagavond start onder leiding van de heer Ed den Adel de con ditietraining. Deze wordt eens in de 2 weken gehouden en begint om half zeven in de Jan Ligthartschool. De tijden zijn als volgt: 6.30 7.15 t/m 12 jaar. 7.15 - 8.00 t/m 16 jaar. 8.00 - 8.45 Selectiegroep (Monica). de leerlingen geconfronteerd worden met de levensbeschouwelijk zo ge schakeerde maatschappij. Binnen het kader van zodanig on derwijs zal de ontmoeting van gods dienstige en niet-godsdienstige groe peringen liggen op het vlak van de ’humaniteit’, die voor de diverse le vensovertuigingen uit de eigen inspi ratie gevoed wordt en die als basis voor gemeenschappelijk handelen geldt. De heer Gilhuis meende, dat het kind zowel in zijn lagere school- als in zijn middelbare schooljaren niet rijp is voor bedoelde confrontatie. Daarnaast vroeg hij zich af of - wat de bedoeling in de Bijlmermeer is - het mogelijk is, dat een docent geën gageerd vanuit zijn levensvisie les geeft, terwijl er tevens zorg voor moet dragen, dat geen enkele andere over tuiging of drager daarvan wordt ge schonden. Als voornaamste bezwaar zag spre ker echter het feit, dat de exclusiviteit van het evangelie niet gewaarborgd was. In dit verband citeerde hij de christen-staatsman Groen van Prin- sterer uit 1857: „het Christendom dat aan alle kerkgenootschappen gemeen is, heeft tot middelpunt: het Kruis. In dat éne woord is de ganse leer, die de Christen beide in het leven en in het sterven rust geeft, de leer van zonde, verlossing en dankbaarheid, vervat. Neem het weg, gelijk geschiedt in de ene school voor Israëliet en Christen, dan valt naar mijne beschouwing (zo exclusief ben ik) het Christendom weg En waarom zijn wij, in dit op zicht exclusief? Omdat, zodra wij op houden exclusief te zijn, wij worden geabsorbeerd.” Tijdens het (reeds in juni gestarte) organiseren van deze avond zjjn ook in Waddinxveen door een z.g. groep van met een

Weekblad voor Waddinxveen | 1970 | | pagina 12